tec Justitie clement voor vlokken lui der Bos De Graaf drukt kiesstelsel door Utrecht heeft last van Marokkanen Irakezen in Nederland naar stembureau Wilders moet het van de publiciteit hebben Ifficier eist vijf maanden voorwaardelijk Eerste jaren nieuwe eeuw vol met leuke trouwdata ms-ende acemaker eplaatst Gijzeling in Amsterdam is loos alarm Geestelijke gezondheid achteruit Meer Nederlanders elders in cel Hartstichting schrapt banen Van Gogh Award op Film Festival Zoekactie bij Borgharen gestaakt zaterdag 29 januari 2005 •rGertvan Harskamp iITERDAM - Klokkenluider s |Bos hoeft geen gevangenis- ifuit te zitten vanwege ver fde omkoping van een to- ibtenaar van Rijkswater- it. Officier van Justitie H. der Meij den eiste gisteren r de rechtbank in Rotter - i een voorwaardelijke ge- genisstraf van vijf maanden een proeftijd van twee jaar Een Bos. derMeijden heeft in zijn eis Bijzondere positie van Bos be- iiukt. Bos is niet alleen ver- :hte, maar hij is ook de tipge- van de hele bouwfraude, irom wil de officier van justi niet meer eisen dan een voor- isrdelijke straf. „Bos heeft voordeel, maar eerder na- ondervonden van zijn mede- aldus Van der Meij- i officier neemt met zijn eis voorschot op een mogelijke akenluidersregeling die een :«ever beschermt tegen straf- itelijke vervolging en finan- fi ondersteunt. Wel bena- itVan der Meijden dat justi- niet anders kan dan Bos ver ben. ,»ens de officier is onomwon- bewezen dat Bos zich schul- 5 heeft gemaakt aan omko- w van een ambtenaar. Hij zo overheidsopdrachten je wacht voor zijn toenmali- werkgever Koop Tjuchem, •ar de klokkenluider tech- ïh-directeur was. szou de topambtenaar volop tei laten verwennen in zhtclub Yab Yum. Verder zou •topambtenaar enkele golfreis- hebben gemaakt op kosten bouwconcern Koop en een lilas hebben gekregen, orzitter Vos van de parlemen- re enquêtecommissie Bouw- ïde heeft in haar getuigénver- gezegd dat Bos goed iSTERDAM - Cardiologen het VU medisch centrum in ssterdam hebben als eerste wereld een pacemaker bij ie- aid geplaatst die sms-berich- ikan versturen. lapparaat zendt bij onregel- igheden tekstberichten naar mobiele telefoon van de be- odelend cardioloog en naar •speciale post in het zieken- behandelend arts kan vervol- jop internet kijken hoe ern- l de onregelmatigheden zijn al dan niet tot actie over- i. heeft het ziekenhuis giste- bekendgemaakt. De speciale «maker is bedoeld voor pa sten met langdurig hartfalen, regelmatige controle kan •oorbeeld snel ontdekt wor- ïof de pacemaker slecht func- seert. Bij late ontdekking tot ernstige klachten lei- lANP heeft meegewerkt met het onder zoek naar de bouwaffaire. Ook vindt zij het terecht dat de klok kenluider daarvoor een finan ciële tegemoetkoming krijgt, maar zijn medewerking pleit Bos niet bij voorbaat vrij. Ook super-procureur-generaal De Wijkerslooth heeft getuigd dat Bos een goede tipgever was. Hij wil Bos echter geen klokken luider noemen, omdat de oud-di recteur van Koop uit financieel gewin medewerking zou verle nen. De klokkenluider had na melijk al afscheid genomen bij zijn werkgever en wilde geld voor zijn medewerking in het fraudeonderzoek. Kreukels Advocaat K. Korvinus vindt de suggestie dat Bos uit eigenbe lang heeft gehandeld bespotte lijk. „Hij zit in een sociaal isole ment, is zijn baan kwijt en zit fi nancieel in de kreukels. Dat heeft hij gedaan voor het alge meen belang", aldus Korvinus. „Zonder Bos was de bouwfrau de helemaal niet aan het licht ge komen en zou de Nederlandse Staat nog steeds voor miljarden worden opgelicht." De rechter doet over twee we ken uitspraak. GPD van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Het voordeel van de eerste jaren van een nieuwe eeuw zijn de mooie trouwdata. Tot en met 12 december 2012 - 12-12-12, dus - kunnen we even vooruit. Niet alleen met allitere rende data, ook met andere. Wat te denken van 20 mei 2005 of 20 juni 2006: 20-05-2005 en 20-06-2006. „Op 20 mei dit jaar zitten we van voor tot achter vol; veertien op een dag. Er kan er nog één bij. We werden er vorig jaar al over platgebeld", zegt ambte naar van de burgerlijke stand C. van Hunen in Ede. Ook in andere gemeenten, zoals Winterswijk, Montferland en Renkum, zijn op die dag al meer huwelijken gepland dan gebrui kelijk: respectievelijk vier, drie en vier. In Rozendaal - vanwege prachtige ligging en dito kasteel favoriet - loopt het op die dag nog niet storm: drie stuks, niet meer dan normaal. Maar vóór 20-05-2005 dient zich nog een andere mooie da tum aan: 5 mei 2005, ofwel 05-05-05. Er is één maar: 5 mei is dit jaar zowel Bevrijdingsdag als Hemelvaartsdag en op feest dagen zijn gemeentehuizen nu eenmaal dicht. Soms is er nog ge wikt en gewogen: „We vonden het niet gepast om op die dag hu welijken te sluiten", zegt een ambtenaar van de gemeente Ber keiland. Andere gemeenten zijn gewoon dicht. GPD AMSTERDAM - Een arrestatieteam is onderweg om een pand aan de Soetendaal in de Amsterdamse wijk Buitenveldert binnen te vallen. De politie heeft giste ren enkele straten in die wijk afgezet, omdat zij ver moedde dat in een woning aan de Soetendaal een gijze ling aan de gang was. Het bleek loos alarm te zijn. Een arrestatieteam is iets na 13.30 uur het huis binnenge vallen. De politie verwachtte daar een gegijzelde man aan te treffen, maar het pand bleek leeg te zijn. Vol gens omstanders is het gezin dat in het huis woont, met vakantie. Enkele politiemensen op straat droegen kogelvrije vesten. De politiewoordvoerder wilde niet ingaan op de aanleiding voor de actie. De leerlingen van een vmbo-school in het afgezette gebied heeft de politie naar huis gestuurd. De actie heeft voor zover bekend niets te maken met de moord op twee mensen donderdagavond in een woning nabij Soetendaal. foto Evert Elzinga/ANP door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Het wordt bij de volgende parlementsverkiezin gen even puzzelen. Als het aan het kabinet ligt, dan kunnen kie zers bij verkiezingen van 2007 zowel op een landelijke als een regionale kandidaat stemmen. Het kabinet heeft gisteren beslo ten de plannen vrijwel ongewij zigd door te zetten. „Het nieuwe systeem ingewik keld? Flauwekul! Nederlandse kiezers zijn niet dommer dan die in Duitsland of Nieuw-Zee- land", aldus minister De Graaf van Bestuurlijke Vernieuwing. Op het voorstel van het kabinet was veel kritiek in de Tweede Kamer, dat het al in hoofdlijnen heeft besproken, en van de Raad van State. De Graaf heeft zijn plannen op één punt gewijzigd. Kandidaten die op de landelijke lijst van hun partij meedoen, mo gen ook in de regio waar zij wo nen meedingen om een regiona le zetel. Het kabinet doet daar mee een concessie aan het CDA, dat wilde voorkomen dat louter regionale kandidaten in de Ka mer komen. De Raad van State had voorge steld de kiesdrempel af te schaf fen of te verlagen, zodat mensen die veel stemmen krijgen makke lijker in de Tweede Kamer ko men. Op dit moment geldt een vrij hoge drempel om op eigen kracht een Kamerzetel te verove ren. Als die verlaagd wordt, dan staan de kiezers automatisch dichterbij het door hen gekozen Kamerlid, zoals de regering wil, aldus de Raad. De Graaf ziet hier niets in, omdat het zou bete kenen dat mensen van dezelfde partij vooral campagne tegen el kaar gaan voeren. In de toekomst kunnen kiezers twee keer hun stem uitbrengen. De eerste stem gaat naar de lan delijke lijst, op basis waarvan de zetels in de Tweede Kamer verdeeld worden. Daarnaast kunnen de kiezers een tweede stem uitbrengen op regionale kandidaten van de landelijke partijen. Elke partij moet lande lijk meedoen. Een fractie kan in principe ge heel uit regionale kandidaten be staan, maar ook geheel uit lande lijke politici. „Partijen zullen zo wel landelijk als regionaal cam pagne moeten voeren", verklaar de De Graaf. De landelijke lijst trekker zal volgens hem hoe dan ook in de Kamer komen. Hij verwacht niet dat alleen re gionale onderwerpen de discus sie in de Kamer zullen bepalen. „Kijk naar Engeland, dat alleen een districtenstelsel heeft. Daar wordt ook over landelijke onder werpen gepraat." De Graaf gaat ervan uit dat het parlement de wet ruim op tijd voor de volgen de verkiezingen goedkeurt. Districten Nederland wordt in twintig dis tricten verdeeld. Alle provincies op vier na, vormen een district. Noord-Holland, Zuid-Holland, Noord-Brabant en Gelderland zijn te groot en worden in twee of meer districten gesplitst. Elk district kan twee tot vijf kandidaten afvaardigen naar Den Haag. Als er onvoldoende stemmen worden uitgebracht op de regionale kandidaten (min der dan 50 procent van de kies drempel), dan gaan de overgeble ven zetels naar de landelijke lijst. Het zetelaantal per district is bepaald op basis van het aan tal inwoners. De indeling is als volgt: Zeeland krijgt 2 zetels; Groningen 3; Friesland 3; Drenthe 2; Overijs sel 5; Flevoland 2; Noord-Gel derland 5; Rivierenland 4; Utrecht 5; Noord-Holland 4; Amsterdam 3; Haarlemmermeer 5; Midden-Holland 4; Regio Den Haag 5; Regio Rotterdam 4; Zuid-Holland Zuid 4; Noord-Brabant West 3; Noord-Brabant Noord 4; Regio Eindhoven 3 en Limburg 5 ze tels. GPD IK "Z.l£_ HOG NB-KGCNS- RoDE. STIPPEN van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Bijna vierdui zend in Nederland verblijvende Irakezen hebben gisteren ge stemd voor een Nationale As semblee in Irak. Dat is de schat ting van de woordvoerder van de Internationale Organisatie voor Migratie, die de Iraakse verkiezingen in het buitenland organiseert. Bij het stembureau in Rotter dam brachten tegen de tweedui zend Iraakse vrouwen en man nen hun stem uit, in Amsterdam rond de duizend en in Zwolle bijna achthonderd. De officiële opkomstcijfers van de eerste verkiezingsdag zijn vanmiddag bekend. De Neder landse Irakezen kunnen ook van daag en morgen stemmen. Van de 29.000 stemgerechtigde Irake zen in Nederland heeft 51 pro cent (14.725) zich laten registre ren. Woordvoerder H. Hame- leers verwacht dat de meesten vandaag zullen stemmen. In Irak hebben de verkiezingen morgen plaats. Uitslag De stemmen die Irakezen in Ne derland uitbrengen, worden maandag, dinsdag en zonodig woensdag nog geteld in Kamp Zeist. De uitslag van de stem ming in Nederland wordt tege lijk met de uitslag in Irak be kendgemaakt. Hameleers ver wacht die in de tweede week van februari. ANP UTRECHT - Nederlanders hebben vaker last van psychi sche problemen. Onderzoeksbureau Nivel concludeert dat in een gisteren gepresenteerd onderzoek. Nivel vroeg Nederlanders hoe ze zelf oordelen over hun psychische gesteldheid. In 1987 zei 16,8 procent van de on dervraagden in meer of mindere mate last te hebben van psychische problemen. In 2001 was dat 22,8 procent. Uit het onderzoek blijkt ook dat driekwart van de bevol king tevreden is over de éigen gezondheid. Dat aantal is sinds 1987 niet veranderd. ANP DEN HAAG - Het aantal Nederlanders in buitenlandse gevangenissen blijft toenemen. Op het moment zitten 2352 Nederlanders in het buitenland vast, een recordaan tal, liet een woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken gisteren weten. Een duidelijke verklaring voor de toename is er niet. Ongeveer 80 procent van de gevangenen zit volgens domi nee J. Spoor van stichting Epafras vast wegens smokkel van drugs. Epafras zet zich in voor de belangen van Ne derlanders die in het buitenland vast zitten. ANP DEN HAAG - Bij de Hartstichting verdwijnen tien van de ruim honderd banen. Dat is een direct gevolg van de la gere opbrengsten van de fondsenwerving. Enkele gedwon gen ontslagen zijn niet uitgesloten. Directeur B. de Blij heeft dit gisteren bevestigd. Vorig jaar kwam de Hartstichting negatief in het nieuws toen bekend werd dat medisch directeur V. Manger Cats een salaris ontving van 170.000 euro. Hij weigerde ak koord te gaan met een verlaging van zijn inkomen en ging op 1 oktober met vervroegd pensioen. ANP ROTTERDAM - Filmproducent Column reikt morgen op het Film Festival Rotterdam de eerste Theo van Gogh Award uit. Dat heeft een zegsvrouw gisteren bekendge maakt. De prijs bestaat uit een Gouden Kaktus. De uitrei king vindt plaats voor de bioscooppremière van 06/05, de laatste film die Van Gogh maakte. De prijs wordt gegeven aan een eigenzinnig regisseur, die bijzondere, non-conformistische, onafhankelijke films maakt. De Gouden Kaktus wordt uitgereikt door Thijs Römer en Tara Elders, de twee hoofdrolspelers van 06/05. De jury bestaat uit Emile Fallaux, voormalig directeur van het Film Festival Rotterdam en Dimitri Eipides, direc teur van de filmfestivals van Toronto en Thessaloniki. ANP BORGHAREN - De brandweer heeft gisteren de zoek actie naar cle vermiste man in de Maas bij Borgharen ge staakt. Het speuren leverde niets op. Gistermiddag zochten duikers nogmaals bij de stuw naar het lichaam van de 47-jarige opvarende van het motor jacht, dat hier op 9 januari verongelukte. Dat ongeval kostte ook een 42-jarige man uit Bunde het leven. Zes an dere opvarenden overleefden het ongeluk. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Na een dramati sche dip tijdens het reces van de Tweede Kamer, krabbelt de 'Groep Wilders' deze week weer een beetje op. De uit de WD ge stapte parlementariër zou zes Kanerzetels kunnen behalen als er nu verkiezingen zouden wor den gehouden. Een week geleden daalde de aan hang van Wilders van dertien naar vijf zetels. Dat blijkt uit de laatste meting van de 'politieke barometer' van Interview-NSS in opdracht van het tv-program- ma Nova. Het onderzoeksbu reau concludeerde gisteren dat de populariteit van Wilders on der de kiezers vooral afhangt van de mate van publiciteit die hij op een willekeurig moment kan genereren. Tijdens het reces is er weinig te doen in de Ka mer. De afgelopen periode trok Wilders echter weer aandacht in de discussie rond islamitisch ter rorisme en de gedode tasjesdief. Uit de peiling blijkt verder dat het CDA stabiel blijft op 33 ze tels, elf minder dan de partij nu heeft. De WD moet een zetel in leveren en komt uit op 25, diie minder dan nu. Ook de kleinste regeringsfractie, D66, moet een zetel inleveren en komt uit op vier, twee minder dan nu. De grootste oppositiepartij, de PvdA, blijft het goed doen en stijgt met een zetel naar 52 ze tels, meer dan eenderde van het totaal. Ondanks de winst van tien zetels vergeleken bij wat de fractie nu heeft, is het nog niet genoeg om een linkse regering te vormen. PvdA, SP en Groen- Links komen samen uit op 72 ze tels. De huidige coalitie doet het echter met een totaal van 62 ze tels aanzienlijk minder. ANP Een vrouw doopt haar vinger in de verf alvorens haar stem uit te brengen op het stembureau in het marinecomplex aan de Kattenbur gerstraat in Amsterdam. De verf blijft drie dagen zichtbaar op de vinger, om te voorkomen dat er meer dan een keer wordt gestemd. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Gemeente, politie en eigenaar Cório weten niet hoe zij de overlast moeten aan pakken van Marokkaanse jonge ren in het Utrechtse winkelcen trum Hoog Catharijne, dat naast het Centraal Station ligt. Zij komen begin volgende week bijeen voor spoedoverleg over de aanhoudende ongeregeldhe den. Donderdagavond veroorzaakten groepjes Marokkaanse jongeren voor de tweede opeenvolgende koopavond rellen in het winkel centrum. De politie deelde har de klappen uit. Het winkelend publiek vluchtte het centrum uit, winkels sloten de deuren. Deze week werden vijf jongeren gearresteerd, vorige week elf. De politie weet niet hoe het ver der moet. „Zijn de maatregelen wel voldoende? Of niet? Moet het intensiever?" vraagt een poli tiewoordvoerder zich af. „Mis schien moeten we in gesprek met de jongeren." Ook Cório, be heerder en eigenaar van Hoog Catharijne, weet het niet. Mana ger Van der Heijden, die donder dag acht man beveiliging had lo pen: „Het opstapelen van bevei ligingsmensen, heeft dat zin?" Cório vreest dat de rellèn op lan ge termijn een probleem vormen voor het imago van het winkel centrum. „De eerste keer leek het een incident en dat leidde er gelukkig niet toe dat er minder bezoekers kwamen." Vorig jaar zorgde een andere aanpak ervoor, dat wel de over last van daklozen en drugsver slaafden verminderde, maar niet die van jongeren. Toen zijn er afspraken gemaakt met poli tie, winkeliers en het jongeren werk. „Intensiever politietoe zicht, winkeliers die goed letten op hun spullen en actief jonge renwerk. Die aanpak loopt goed, alleen de inzet van het jon gerenwerk is nog niet tot volle wasdom gekomen", zegt burge meester Brouwer. Het probleem is volgens haar, dat veel van de jongeren van bui ten de stad Utrecht komen. De burgemeester heeft de kwestie ook aangekaart bij de Unie van Marokkaanse Moskee Organisa ties. In moskeeën zou aandacht aan het probleem zijn geschon ken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3