Ze is de glimlach van de president Sandra Roelofs in Georgië Het echtpaar Saakasjvili (rechts) toastte begin januari met het presidentsechtpaar Joesjtsjenko van de Oekraïne. foto Sereei Soeninski/AFP zaterdag 29 januari 2005 De Rozenrevolutie in Ge orgië, iets meer dan een jaar geleden, heeft het leven van Sandra Roelofs to taal veranderd. De Terneu- zense is nu niet meer de vrouw van oppositieleider Saakasjvili, maar van presi dent Saakasjvili. Elke och tend brengt ze haar zoontje naar school en maakt ze ont bijt voor haar man. Maar ze doet meer. Zo blijkt uit haar humanitaire rondreis door het westen van Geor gië. Het is vijf uur in de middag en het is al dopker, een winternacht in januari begint hier vroeg. Het heeft hard ge sneeuwd, de straten zijn wit en glad. Alle lichten in de stad zijn uit; in de huizen, langs de weg en in de winkels. Zoals iedere dag heeft Ohiatura maar enkele uren stroom, van acht tot elf 's ochtends en van negen tot twaalf 's avonds. 'Problemen' met de elektriciteitsvoorziening, een euvel waar praktisch heel Georgië mee kampt. In het armzalige huisje hoog te gen de heuvel is het doodstil. De deur gaat zacht piepend open, binnen zijn alleen maar het duis ter en de kou. Wel hangt er de dikke walm van een houtkachel die allang uit is. Nukri knipt zijn zaklantaarn aan en zwaait de lichtbundel naar een van de hoeken. Vanonder een deken pie pen drie gezichten tevoorschijn, twee jongetjes en een man met verwarde haren. Het is niet dui delijk of ze wakker schrikken of dat ze tegen elkaar aan waren gekropen vanwege de kou. Het is pas vijf uur in de middag. De treinreis naar C-hiatura, een half leeggelopen mijnstad (man gaan) in de heuvels van mid- den-Georgië, begint een dag eer der. Niet in de hoofdstad Tbili si, wat het makkelijkste zou zijn, maar even daar buiten in Mtskheta. „Dat is een kleiner station", zegt Sandra Roelofs. „Als ik in Tbilisi opstap, maakt de directeur er meteen een hele show van, met bloemen en zo. Daar heb ik niet altijd zin in." Het is een van de tripjes die ze iedere maand wel een keer maakt, telkens naar een ander deel van het land. Niet als Vrouw van de President, maar als voorzitter van SOCO, haar eigen humanitaire stichting, die hulp biedt aan armen, weeskin deren, bejaarden en gehandicap ten. „Dit keer nemen we de trein, lekker rustig. Bovendien ben ik zo ook gewoon onder de mensen. En het is ook nog eens reclame voor de spoorwegen."" De trein schuift langzaam naar het westen, langs de rivier de Mtkvari en langs Gori, de ge boorteplaats van Iosif Vissarion- ovich Dzhugashvili, ofwel Sta lin, Georgiës beroemdste zoon. En op de achtergrond zijn er steeds de besneeuwde toppen van de Kaukasus. Toasten In Zestafoni wacht er een ande re trein. Maar daar zijn ook de burgemeester en de loco-gouver neur van de provincie, die erop staan om samen de lunch te ge bruiken. En die volgens goed ge bruik maar blijven toasten op de president en zijn vrouw en Georgië en nog maar weer eens op de president. Als het boemeltje naar Chiatura vertrekt, in het vroege duister, staat het perron vol mensen die wachten op de Vrouw van de President. Grote ogen, open monden en vaak een verwach tingsvolle glimlach, alsof er een filmster voorbijkomt. Kinder tjes krijgen snoepjes of fruit, speciaal meegenomen, een kusje of een paar woorden, voor ande ren is er een hand en een lach. In het treintje zelf is ook ieder een blij, want voor de gelegen heid zijn snel alle kapotte ra men gemaakt. „Dit is een erg arm gebied", zegt Roelofs. „Er is weinig wa ter en eten. En er zijn stroompro- blemen. De mensen hebben het hier niet makkelijk. Veel jonge ren trekken weg om te werken, naar Tbilisi of naar Rusland, Sandra Roelofs was afgelopen woensdag één van de toehoorders in de vergadering van het Europees Parlement, toen haar man, de Georgische president Mikhail Saakasjvili, daar een toespraak hield. foto Olivier Morin/ATP waardoor er veel ouderen zijn achtergebleven. De zwakste groep, dus." In het kantoortje van SOCO wordt 's avonds laat de volgende dag voorbereid. Vierhonderd mensen komen de volgende dagen een hulppakket halen. Ongeveer tweeduizend brieven heeft SOCO gekregen, alle met een verzoek om bij stand. Roelofs en haar vijf mede werkers hebben een selectie ge maakt en voor deze groep is er nu een pakket met 25 kilo meel, twee liter olie en een kilo suiker. In maart is er een tweede groep aan de beurt. De actie wordt gesponsord door de provincie Zeeland, zoals bijna alle acties van SOCO gefi nancierd worden met Neder lands geld. „De provincie had vorig jaar na de inauguratie van mijn man spontaan wat geld aangeboden. Maar het wordt symbolisch, zeiden ze, ze zou den kijken wat ze aan het eind van het jaar over hadden. Nou, dat bleek dus vijfduizend euro! Daar waren we erg blij mee." De gelukkigen hebben bericht gekregen: wie een paspoort mee neemt en een handtekening zet, kan de spullen mee naar huis ne men. Wie de boel bedondert, kan rekenen op een controle: de goederen zijn alleen bedoeld voor mensen die het echt nodig hebben. En zo komen Roelofs, haar assistent Anna Chachkhu- nashvili en haar lijfwachten te recht in het koude donkere huis je hoog op de heuvel. „Tsss", zegt Nukri, een van de lijfwach ten, als hij de kindjes en de man ziet in het licht van zijn zak lamp. De andere lijfwachten zijn stil, en zouden in de loop van de avond nog stiller wor den. Roelofs knikt naar Anna: het pakket mag hier blijven. In het donker wordt het huis van de buren gezocht. Hier wo nen drie bejaarde zusters, van wie er eentje toevallig in een an der SOÓO-project zit: adopt-a-granpg. dopteer-een- oma. Het is niet best met de oudjes, ze beginnen alledrie met een te huilen. Ze hebben het koud, ze hebben geen geld, ze hebben honger. Een van hen laat een deken zien, vol met ga ten, en dan moet ze weer huilen. Als ze een tas krijgen met wat etenswaren, een cadeautje van een Duitse hulporganisatie, wil len ze alle bezoekers kussen. „Het is niet meer dan een doekje voor het bloeden", zegt Roelofs. „Dat weet ik ook wel. Maar het is natuurlijk beter dan niks." Die avond trekt een spoor van ellende voorbij. Tien pakketten worden er afgeleverd in de krak kemikkige huisjes en tochtige flats waar de ai-men van Chiatu ra wonen, want niet iedereen kan de spullen zelf komen ha len. Een gehandicapt omaatje ligt verstopt achter schuifdeu ren, een schizofrene mongool zit zachtjes heen en weer te wiegen in het donker, een bejaarde vrouw met muts, sjaal en winter jas rilt in de natte vrieskou van haar lekkende flatje. Voor deze mensen is het nieuwe Georgië van president Mikhail Saakasj- vili, die zijn landgenoten na de Rozenrevolutie van november 2003 een beter leven beloofde, nog ver weg. Zijn populariteit is dan ook niet meer bij iedereen even groot. Maar overal is er een warm onthaal voor zijn vrouw. 'Sandra is de glimlach van de president', zegt iemand. Bij ve len hangen foto's van haar aan de muur, in een enkel geval zelfs naast die van Suzi Quatró. Roe lofs weet goed hoe ze overkomt, ze weet ook precies wat ze moet doen om zo over te komen (bij voorbeeld altijd een raampje opendraaien als de auto stopt, om even te zwaaien). Ze ontkent echter dat ze dit doet om het be leid van haar man te verzach ten. „Dit is hoe ik ben. En ik weet dat de mensen het waarde ren als je ze persoonlijke aan- dacht geeft. Dus waarom niet?" Later, in het huis van de plaatse lijke leider van Saakasjvili's Na tionale Beweging, dat dient als logeeradres in Chiatura, warmt Roelofs haar koude voeten aan een kacheltje. Hier dus wel. De partijman heeft stiekem stroom afgetapt van het gemeentehuis. „Treurig is het hier, hè. En dat terwijl ze het vroeger onder de communisten best goed hadden. Er was werk en er was geld. Nu is er maar weinig meer. De men sen moeten weer langzaam ver trouwen krijgen. En dat gebeurt ook wel, als de pensioenen en. de salarissen weer normaal doorko men. Op dit moment is het ver trouwen niet zo groot." Ze koestert haar bezoeken aan plaatsen als Chiatura. „Dit is ei genlijk het allerbelangrijkste. Alleen zo kun je echte voeling- houden met wat er in het land gebeurt en met welke proble men de mensen te maken heb ben." Haar man spreekt zelden op de- 1 ze manier met de bevolking, er kent ze. Soms ja, als hij een be zoek brengt aan een regio, dan wil hij symbolisch nog wel eens bij een gezin binnenstappen. „Maar hij heeft er ook echt geen tijd voor. Hij heeft wel andere dingen aan zijn hoofd." De wittebroodsweken zijn voor bij, constateert ze nu, na de eer ste twaalf maanden van haar mans regeerperiode. Na de eufo rie van de revolutie moeten de handen uit de mouwen. De pro blemen in Georgië waren groot en dat zijn ze nog steeds. „Het komend jaar wordt heel be langrijk. Misha wil in 2005 alles op de economie gooien, het jaar daarna moet in het teken staan van het sociale beleid. Ik had lie ver dat het andersom was ge weest, ook door wat we hier in Chiatura weer allemaal zien. Maar ja, dat is niet aan mij." Haar leven is na de Rozenrevolu tie totaal veranderd. De Terneu- zense is nu niet meer de vrouw van de oppositieleider, maar van de president. En ze beweegt zich niet alleen meer tussen de Georgiërs, maar komt ook in Washington bij George Bush, in Londen bij koningin Elizabeth en in Berlijn bij Gerhard Schroder. Ze komt op tv, ver schijnt in bladen, wordt ge vraagd voor van alles en nog wat. „Het was een hectisch jaar. Voor mij, maar vooral voor Mis ha. Hij werkt vaak en lang. Maar vreemd genoeg zien we el kaar nu vaker dan in de periode vóór de revolutie. Met al die staatsbezoeken zitten we soms wel een paar uur achter elkaar samen in een vliegtuig! Schema Maar ze had altijd haar eigen le ven, zegt ze, en dat heeft ze nu nog steeds. Ze heeft iedere dag haar eigen schema en dat draait ze heel nauwgezet af. Ze brengt elke ochtend haar zoontje Eduard (9) naar school, maakt ontbijt voor haar man en plant dan een paar uur in voor verga deringen en bezoeken. Om drie uur is Eduard uit, en dan gaan ze samen naar het kantoor van SOCO, waar ze zich twee uur lang aan de lopende zaken zet. Daarna moet haar zoon naar pia noles of tennissen, en tot hij naar bed moet zijn ze met z'n tweeën. Koken doet ze niet: „Die tijd is voor andere dingen. De rest van de avond, als Eduardje naar bed is, is voor mezelf. Dan'lees ik, beantwoord e-mails, schrijf aan mijn boek. En ik kijk op mijn schema of ik alles wel gedaan heb en wat ik nog" allemaal moet doen. Dat is echt nodig, want zonder schema ben ik aan het eind van de week gegarandeerd de weg kwijt. En dan zo rond twaalven komt Misha thuis." De man werkt, zijn vrouw doet het gezin. Ze is inderdaad tradi tioneler geworden sinds ze in Georgië is. „Ik ben anders tegen de rolverdeling tussen mannen en vrouwen gaan aankijken. De rol van de vrouw is toch meer die in het gezin. Ik zie dat dit hier goed werkt, dus waarom zou het slecht zijn? Het gezin is belangrijk. Ik was vroeger ook al niet zo feministisch, hoor. Nooit lid geweest van de Opzij of iets dergelijks. Ze vragen me hier vaak voor allerlei vrouwen clubs, maar daar zeg ik altijd 'nee' tegen. Het is gewoon niet mijn stijl. Ik zit meer in de socia le hoek. En wouwen, ach, ik ben niet iemand van meisjesdingen. Ik ging ook vroeger al meer met jongens om." Uiteindelijk zijn bijna alle hulp pakketten in Chiatura opge haald. Ondanks het barre weer zijn er bijna vierhonderd men sen naar het SOCO-kantoortje gekomen. Roelofs is tevreden. Na twee dagen gaat de reis ver der naar het westen, naar een be jaardenhuis in Khoni, en dan naar Koetaisi, de tweede stad van het land. Maar nu is er een passagier extra. Een oude vrouw die tijdens het rondbren gen van de pakketten bijna ver wilderd werd aangetroffen in een van de flats is in opdracht van Roelofs' gewassen en gestre ken' en wordt nü meegenomen naar een tehuis in Koetaisi, „Ze kon zo echt niet meer ver der, het was schrijnend. We heb ben haar familie, in dit geval al leen maar een neef, natuurlijk ingelicht. Re geloof niet dat die er echt rouwig om was." Het mensje weet niet wat haar overkomt. Eerst de verre rit door de sneeuw naar Koetaisi, dan een nieuw bed in een warm huis met vier nieuwe kamergeno tes. Roelofs ziet het lachend aan. „Dit is toch wel het grote voordeel van de positie waarin ik nu zit. Ik kan mensen echt hel pen." Mark van Assen ZWARTE ZEE ?anp TURKIJE RUSLAND Koetaisi Chiatura O TURKIJE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 26