PZC buitensporig Onschuldig en toch de gevangenis in RUDEN RIEMENS Rechterlijke dwalingen zaterdag 29 januari 2005 24' Rechters zijn niet onfeilbaar. Ook zij kunnen zich vergissen, dwalen. Daarbij op het verkeerde been gezet door de politie. De rech ter neemt het politieonderzoek als uitgangspunt en verifieert dat. In de meeste gevallen werkt het goed, maar soms ook niet. Onschuldig en toch bekennen. Zeker ge marteld? Nee, gewoon verhoord in Ne derland. Volgens de Leidse rechtspsycho- loog prof. dr. Peter van Koppen bekent on der druk uiteindelijk iedereen, behalve Ja mes Bond. Een rechterlijke dwaling ligt dan al gauw op de loer, maar ook zonder afge dwongen bekentenis zijn juridische bedrijfs ongevallen niet uit te sluiten. De voor de Schiedamse parkmoord tot acht tien jaar en tbs met dwangverpleging ver oordeelde en inmiddels weer vrij rondlopen de Kees Borsboom weet daarover mee te pra ten. Hoewel onschuldig, bekende hij aanvan kelijk toch de moord op de 10-jarige Nienke Kleiss en ook nog eens de zeer ernstige mis handeling van haar 11-jarige kameraadje. De Hoge Raad heeft inmiddels ingestemd met een herzieningsproces. Nu verdenkt het Openbaar Ministerie een ander van de twee gruwelijke geweldsdelicten. Die heeft de misdrijven uit eigener beweging opge biecht. Na eindeloze verhoren gingen ook de Twee van Putten, verdacht van de moord op ste wardess en plaatsgenote Christel Ambro- sius, door de knieën. „Dan zullen we het wel gedaan hebben", prevelden ze uiteinde lijk tegenover het verhoorteam. Dat kwam ze op een veroordeling van tien jaar te staan. In een herzieningsproces werden ze alsnog vrijgesproken, maar toen hadden ze hun straf al uitgezeten'. Als pleister op de wonde kreeg elk een miljoen euro aan scha devergoeding toegekend, 'maar daarmee zijn die verloren jaren nooit meer in te ha len', zeggen Herman du Bois en Wilco Viets. Verder willen ze weinig kwijt over hoe het hen nu vergaat. Ingetrokken „Wie bekent, ook wanneer die bekentenis later weer wordt ingetrokken, staat meteen al met drie-nul achter", zegt rechtspsycho- loog Van Koppen. „Rechters zien nu een maal het toegeven van de door de politie voorgelegde feiten als een belangrijk bewijs middel." In Nederland is nooit onderzocht hoeveel veroordeelden na een valse bekentenis ach ter de tralies belandden. In IJsland wel. Daar bleek twaalf procent van de gevange nen een onterechte bekentenis te hebben af gelegd, die niet werd doorgeprikt door de rechter. Van Koppen, verbonden aan het Neder lands Studiecentum Criminaliteit en Rechtshandhaving, is ervan overtuigd dat je iedereen een misdrijf kunt laten beken nen. „Zelfs, bij wijze van spreken, de moord op Bonifatius. Onder psychische druk is dat hooguit een kwestie van tijd. Juist omdat rechters bekentenissen meestal een belangrijk bewijsmiddel vinden, is de politie al gauw geneigd om het verhoor door te zetten tot er een 'ik heb het gedaan' op tafel ligt. Daar komt nog bij dat 88 pro- cent van alle verdachten inderdaad de da der is. Als je dat weet, is het moeilijk de mo gelijkheid open te houden dat de aangehou dene'het misdrijf misschien toch niet heeft begaan." Zo verging het de Twee van Putten ook. Ze waren emotioneel geradbraakt toen ze tot hun zogenaamde bekentenis kwamen. „De politie wilde de waarheid horen. Hun waar heid, biet de onze. Waren we net na een ver- hoorsessie op het gemeentehuis van Putten teruggekeerd in onze cel in het politiebu reau in Apeldoorn of we werden opnieuw opgehaald om ondervraagd te worden. Soms halverwege de avond, net als we - ver moeid als we waren - in slaap waren geval len. 'Beken nou maar, dan zijn jullie er van af. Bovendien, er zit toch niemand meer op jullie te wachten. Jullie vrouwen hebben al een ander', werd ons telkens voorgehou den." Het meest vernederend vonden Du Bois en De twee hoofdrolspelers (met echtgenotes) in de geruchtmakende moordzaak in Putten. Van links naar rechts: Evelien en Wilco Viets en An ja en Herman du Bois. foto Henk van Holland/GPD Viets, dat ze voor verhoor onderweg van Apeldoorn en Putten, soms opzettelijk door de straat reden, waar ze hadden gewoond. „'Kijk nog maar eens goed, want hier kom je voorlopig niet meer terug', kregen we dan te horen. Of: 'Hier op dit veldje speelt toch altijd je zoontje. Misschien zie je hem nog. Dat is dan wel voor het laatst, want hij wordt door jouw schuld uit huis geplaatst.' We lagen op het laatst jankend op de bodem van het politiebusje om vooral maar niet naar buiten te hoeven kijken." Uiteindelijk kwamen ze tot een - valse - be kentenis. „We dachten.: 'Tegenover de rech ter vertellen we wel de waarheid. Die ge looft ons wel.' Maar niet dus." Schoolvoorbeelden van rechter lijke dwalingen zijn de paska- mermoord uit 1986 en de Puttense moordzaak uit 1994. - In de paskamermoord wordt de Zaanse fietsenmaker Rob van Zaane veroordeeld voor de moord op verkoopster Sandra van Raalte. Het meisje ligt zwaar toegetakeld in een paskamer van een boetiek. In hoger beroep volgt alsnog vrij spraak. Pas veel later wordt de werkelijke dader via DNA geïden tificeerd. Dat blijkt een inmiddels overleden heroïneverslaafde te zijn. - Na uitputtende verhoren beken nen de Puttense zwagers Wilco Het is bijna onthutsend hoe gemakkelijk on- schuldigen na enige dwang een bekentenis afleggen. Een experiment onder psycholo giestudenten toonde dat onlangs nog weer eens aan. Daar werd een aantal óp assertivi teit geselecteerde studenten gevraagd een test op de computer af te leggen, waarbij het hen nadrukkelijk werd verboden de alt-knop te gebruiken. Anders zou de harde schijf crashen, zo werd ze voorgehouden. Natuurlijk was het programma zo ingericht, dat dit toch gebeurde zonder dat de studen ten de verboden knop aanraakten. Deson danks bekende het gros uiteindelijk toch aan die knop te hebben gezeten. Nadat bij een tweede groep studenten er een finan ciële sanctie werd gezet op het gebruik van de alt-knop, gaf toch nog bijna de helft schoorvoetend toe de bewuste knop te heb ben gebruikt; ook al hadden ze dat in werke lijkheid niet gedaan. Ook zonder valse bekentenis zitten sommi ge mensen ten onrechte in de cel. Worden verdachten veroordeeld voor een misdrijf dat ze niet hebben gepleegd of voor een mis drijf dat niet eens heeft plaats gehad. Hoe vaak er iets misgaat, is volgens Van Koppen vooral een kwestie van gissen. „Bij rechterlijke dwalingen heeft men maar één zekerheid; slechts een deel ervan komt aan het licht. De enige manier om er enigszins zeker van te zijn dat er sprake is van een rechterlijke dwaling, is wanneer formeel komt vast te staan dat iemand anders het misdrijf pleegde. Of dat het misdrijf niet is gebeurd, bijvoorbeeld doordat het dood ge waande slachtoffer weer in levende lijve ver schijnt." Om die reden rekent hij de zogehe ten Puttense moordzaak voorlopig niet tot de rechterlijke dwalingen. Voor deze en an- Viets en Herman du Bois de ver krachting van en de moord op ste wardess Christel Ambrosius. Tot in hoger beroep worden ze daar voor tot tien jaar veroordeeld. Bij nader inzien, nadat de Hoge Raad de zaak heeft terugverwezen, blij ken ze het misdrijf niet te kunnen hebben gepleegd. Andere voorbeelden van rechterlij ke dwalingen: - In Giessen-Nieuwkerk wordt in 1923 een over weg wachter ver moord, Twee mannen worden hier voor veroordeeld, maar later onder grote maatschappelijke druk vrijgelaten. Deze zaak vormt de aanleiding om het begrip her ziening in het strafrecht op te ne men. - In 1984 wordt de verdachte van de Rotterdamse carnavalsmoord tot twaalf jaar veroordeeld. Nadat de man enkele jaren van zijn straf heeft uitgezeten, bekent zijn broer uit gewetenswroeging de moord te hebben gepleegd. - Twaalf jaar krijgt de verdachte van de Leidse balpenmoord in 1991. Hij zou met een kruisboog een balpen in het oog van zijn moe der hebben geschoten. Dankzij aanvullend wetenschappelijk on- derzoek spreekt het hof hem vrij. Zijn moeder overleed nadat ze was gestruikeld met de pen in haar hand die zich via haar oogkas in haar hoofd boorde. - De veroordeling van Ernest Lou- wes voor de moord in 1999 op de vermogende weduwe Wittenberg uit Deventer lijkt op zijn minst op een rechterlijke dwaling. Fiscaal adviseur Ernest Louwes wordt na een aanvankelijke vrijspraak in ho ger beroep min of meer bij verras sing veroordeeld tot twaalf jaar. Later blijkt het mes waarmee de moord zou zijn gepleegd en waar aan de geur van Louwes zou zit ten, niet het moordwapen te zijn. Na een ingewilligd herzieningsver zoek wordt Louwes opnieuw tot twaalf jaar veroordeeld. Ditmaal omdat er ineens DNA-sporen van hem zijn aangetroffen op de blou se van de weduwe. - De vermeende dader van de Schiedamse parkmoord krijgt in 2000 achttien jaar opgelegd. Vorig jaar bekende een voor een ander delict vastzittende gedetineerde de moord op het meisje Nienke. dere zaken waarin hooguit over de schuld van de veroordeelde verdachten ernstige twijfels zijn gerezen, reserveert hij de term dubieuze zaken. Onder aanvoering van het Openbaar Minis terie in Zutphen zoekt de politie altijd nog naar de moordenaar van Christel Ambro sius. Van meer dan zevenhonderd mensenis inmiddels DNA afgenomen, maar dat heeft nog steeds niet tot de aanhouding van een verdachte geleid. Van Koppen: „Overigens, politie en justitie zijn natuurlijk niet gek. Het overgrote deel van de verdachten dat voor de rechter komt is absoluut schuldig, maar er kan hoe dan ook altijd een onschuldige tussen zitten, die het nadeel van de twijfel heeft. Dat is inhe rent aan elk rechtssysteem. Elk bewijs, ooi DNA, heeft een marge van onzekerheid. Een rechter hoeft bij zijn veroordeling ook niet zeker te zijn van de schuld van de ver dachte; hij hoeft er alleen maar van over tuigd te zijn. Waar die overtuiging vandaal komt, blijft het goedbewaarde geheim van de raadkamer." Risico Dat betekent volgens Van Koppen dat de rechter met elke veroordeling een zeker ris co neemt dat hij iemand ten onrechte verooi deelt. „Hij mag dan uiteindelijk degene zijl die zo'n dwaling van het recht voor zijn re kening neemt, de kiem voor zijn foutieve b slissing wordt meestal gelegd in het opspo ringsonderzoek. De verkeerde beslissingen die de politie neemt, leiden er toe dat de offi cier van justitie de verkeerde vervolgt end( rechter de verkeerde veroordeelt. Meestal omdat de rechter de eerder gemaakte fouis niet opmerkt en corrigeert." Een schoolvoorbeeld van een slecht politie onderzoek noemt Van Koppen de moord op de vermogende Deventer weduwe Witten berg. Haar belastingadviseur is na een sle pende procedure opnieuw tot twaalf jaar veroordeeld. De Hoge Raad doet in deze zaak op 22 februari uitspraak in een cassa tieprocedure. De Leidse rechtspsycholoogi er niet van overtuigd dat met de belasting* viseur de werkelijke dader achter slot en grendel zit. „Het opsporingsteam had een dader te pakken, deed de oogkleppen op® zocht daarna uitsluitend nog naar bevesti gingen van de eigen hypothese", meent hij „Je ziet het wel vaker als er geen sterke teamleiding zit dat iedereen zijn werk laat vallen zodra een verdachte is binnenge bracht om hem vervolgens door te zagen. Liefst tot hij heeft bekend." RobHil*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24