rak zet zich chrap voor erkiezing *K? SUNWEB.NL Curator onderzoekt overname terminal na faillissement FMT lorlogsdagboek ordt na 60 jaar lsnog uitgegeven PZC tweld houdt aan Z o n a a n bid d e rs v.a. 99 Carnavalskoorts loopt op Bom legt verkeer Kanaaltunnel stil Opnieuw steen door autoruit IC© msm L 3° 12° Z 2 itig weer en overwegend bewolkt weer met in ochtend plaatselijk mist. Zwakke zuiden- Temperatuur rond 3 graden. It jaargang no. 24 jdag 29 januari 2005 tammer 1,75 Je vindt de auto die je zoekt Pearyweg 6 (de Poel 2) GOES, 0113 - 56 18 12, www.autovermeulen.nl onze redactie buitenland SDAD - De Iraakse auto- iten hebben gisteravond lengewoon strenge veilig- Ismaatregelen in gang ;t met het oog op de ver- óngen van morgen. De isgrenzen zijn gesloten, >ldt een reisverbod tus- de provincies en in de iste grote steden gelden jebreide uitgaansverbo- van 19.00 tot 06.00 uur. .000 Irakezen die bui- bun geboorteland wonen, ien gisteren al naar de stem- ook in Nederland. Slechts op vier Irakezen in het bui- ind heeft zich in een van de tien landen geregistreerd de verkiezingen van het tij- jke parlement, de Nationale mblee. In Irak mogen mor- dertien miljoen mensen men. aanslagen »rgen veel van hen in Irak de stembus gaan, valt nog fzien. Het geweld in Irak ook gisteren onvermin derd aan. Verscheidene bomaan slagen beëindigden het leven van zeker vijftien mensen, tien Irakezen en vijf Amerikanen. Sinds woensdag zijn door ge weld in Irak zeker zestig men sen om het leven gekomen. De Amerikaanse president Bush poogde gisteren duidelijk te ma ken dat de Irakezen kunnen stemmen voor een werkelijk soe verein bestuur van hun land. Hij nam afstand van de opvattin gen van rebellen in Irak, die vin den dat de Irakezen niet moeten meedoen aan een door een bui tenlandse bezettingsmacht opge legde stembusgang. Bush zei dat hij in principe be reid is de Amerikaanse troepen uit Irak weg te halen als het Iraakse nieuwe bestuur dat wil. De president voegde er wel aan toe dat hij niet verwacht dat een dergelijk verzoek komt. Volgens Bush wil ook het toekomstige leiderschap dat de Amerikanen blijven,'niet als 'bezetters' maal ais 'helpers' om het land veiliger te maken. ANP/RTR/DPA pagina 3 Irakezen in Nederland stemmen pagina 4 commentaar Jan Jansen NEUZEN - Zestig jaar na bij het schreef, wordt het ;boek van de in Philip- geboren en getogen Albert linck waarschijnlijk alsnog lekvorm uitgegeven. leemkundeverenigingen in limeente Terneuzen zijn er- te porren, maar moeten een financiële hobbel ne- Daarover volgt binnenkort Een prikkel om tot uit te komen, vormen de kwali- iies van het Nederlands In- ut voor Oorlogsdocumenta- NIOD), dat het dagboek &en waardevol' noemt. om een verslag van ftincks wederwaardigheden et Duitse Fulda van augus- 1944 tot de bevrijding in 1945. Hij werkte daar in fabriek in het kader van de Htseinsatz. dagboek kwam pas onlangs bet licht nadat zoon André itinck - die het kreeg bij het dijden van zijn vader in - tijd had gevonden de dig gekrabbelde aantekenin- te ontcijferen en uit te ty- Hij raakte zo onder de in- b van het voor de familie iverzwegen dagboek dat hij [raag gepubliceerd wil zien. landelijke uitgave zit er vol- hem niet in. „Als het regio- 'kan, ben ik al heel tevre- •En wie kan dat beter doen een heemkundevereniging? leb er vertrouwen in dat dat lukken." idewijn Verstraeten van de (Advertentie) boeken op: Elke week in de zaterdagkrant iReize Daar moet je naar toe. heemkundige vereniging Terneu zen ook, al toont hij iets meer scepsis. „Het zou natuurlijk prachtig zijn. Ik twijfel niet aan de waarde, maar we moeten het wel financieel zien rond te breien." Daarom heeft hij.contact gelegd met de heemkundeclubs in Sas van Gent en Philippine. „Samen hebben we 1500 leden, dat ga randeert al een aardige afzet. En als we er dan ook nog andere heemkundeverenigingen in Zee land warm voor kunnen ma ken..." Intussen heeft André Nuytinck de tekst - niet het origineel - be schikbaar gesteld aan het NIOD, dat het stuk dankbaar toevoegde aan de collectie. „We krijgen regelmatig zulke schenkingen, zeker nu, in een pe riode dat veel van de betrokke nen overlijden. Maar het blijft heel bijzonder, persoonlijk mate riaal. Het komt niet voor niets nu pas boven water. Mensen ge ven zulke dingen niet zomaar- prijs", zegt NIOD-documenta- list Jeroen Kelderman. Volgens hem zijn er honderden versla gen over de tewerkstelling in Duitsland. „Maar het gros is pas achteraf geschreven. Dat een dwangar beider dagelijks zijn belevenis sen beschreef, is echt heel bij zonder. Het is ook precies waar historici nu meer dan voorheen naar op zoek zijn: hoe kwam het individu de oorlog door. Het zou mooi zijn als die uitgave er komt." pagina 23 verzwegen dagboek DEN BOSCH - In Den Bosch wordt gewerkt aan de opbouw van de wagens die meerijden in de optocht van 'Oeteldonk'. De carnavalskoorts in het zuiden van het land begint op te lopen. Het duurt nog tot het volgende weekeinde voordat het vier dagen durende feest los barst, maar de voorbereidingen zijn in volle gang. foto Toussaint Kluiters/ANP door Ben Jansen VLISSINGEN - De overname van Flushing Marine Terminal (FMT) in Vlissingen door Exploi tatiemaatschappij Schelde Maas (ESM) is nog niet in kan nen en kruiken. De curator in het gisteren uitge sproken faillissement van FMT gaat de aankoop van de wrakke haventerminal dooi' het samen werkingsverband met Zeeland Seaports en het Gemeentelijke Havenbedrijf Rotterdam onder zoeken. De koopovereenkomst tussen FMT en ESM (voor 19,5 miljoen euro) is op 9 november vorig jaar bezegeld. De haventermi nal heeft nooit de verwachtin gen waargemaakt die bij de ves tiging van het bedrijf werden uitgesproken. FMT kreeg op 28 december sur seance van betaling, waarbij de Bredase advocaat M. Buntsma als bewindvoerder werd be noemd. Hij vervult de rol van cu rator nu het bedrijf in staat van faillissement verkeert. Een curator in een faillissement heeft de bevoegdheid transac ties terug te draaien die binnen een jaar vóór de bankroetverkla ring zijn gesloten. Dat kan hij doen als hij meent dat ze niet in het financiële belang van het failliete bedrijf zijn geweest. Zo valt te voorkomen dat schuld eisers minder ontvangen dan waar ze recht op hebben. Buntsma: „In het geval van FMT wil ik eens kijken naar de waardebepaling waarop de over name door ESM is gebaseerd." De kans bestaat dat dit leidt tot ingrijpen van de curator. Gedeputeerde en havenschaps voorzitter G. de Kok heeft twee weken geleden in de Staten van Zeeland immers verklaard dat de waarde van FMT vóór de overname door ESM door drie onafhankelijke taxateurs is ge toetst en dat de terminal onder LONDEN - Doordat een passa gier een bom uit de Eerste We reldoorlog in zijn auto wilde meenemen door de Kanaaltun nel, moest het treinverkeer tus sen Engeland en Frankrijk gis-, teravond worden stilgelegd. Volgens de Britse politie had het incident niets met terroris me te maken. De tunnel moest echter wel dicht voor het verwij deren van de bom. ANP/RTR Zie onze wekelijkse vacature-index zie pagina 6 katern 1 Sandra Roelofs doet het goed in Georgië Een jongen passeert een exploderende bomauto voor een school die morgen zou zijn gebruikt als stemlokaal in Bagdad, foto Ali Jasim/RTR HAARLEM - Opnieuw is een au to getroffen door een van een viaduct geworpen voorwerp. Een 43-jarige vrouw uit Haar lem kreeg donderdagmiddag een steen door haar achterruit. Dat gebeurde nabij Badhoeve dorp, zo is gisteren bekendge- worden. De Haarlemse was op weg naar haar werk in Amstelveen. „Ik reed met vijftig of zestig kilome ter over de A9", vertelt zij. „Toen ik onder het viaduct door reed, hoorde ik een enorme klap. Ik keek in de spiegel en zag dat mijn achterruit aan dig gelen was. Een andere automobi list draaide zijn raampje open en zei dat hij iemand weg zag rennen. Ik heb mijn auto in eer ste instantie op de vluchtstrook gezet, maar ik ben later toch maar weer weggereden. Ik zat te bibberen in de auto." De vrouw heeft aangifte gedaan. De poli tie neemt de zaak hoog op en zoekt getuigen. Eerder deze maand kwam een 30-jarige automobiliste om het leven nadat vier inwoners van Rijswijk op de A4 een stoeptegel van een viaduct door haar ruit hadden gegooid. GPD die waarde is teruggekocht. De curator verwacht volgende week meer inzicht te hebben in de transactie en in andere aspec ten van de financiële toestand van FMT. pagina 18 nieuwe visie havenschap nodig (Advertentie) Kunstroute siert Vlissingse bouwput Ook fietsers ontdekken de Moezel Persoonlijke afbeeldingen op tegels Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9 en 11; Zee land: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 20, 21 en 22; Reporta ge: 23, 24, 25, 26, 27 en 29; Wonen: W1, W2, W3 en W5; Reizen: W7, W8 en W9; Trends: W15 en W17; Jong: W18 en W19 (Advertentie) (Advertentie) het alfabet van Zeeland naam: voorletters: nummer: posicc plaats telefoon: e-mail (post)bankrekentngmimmer: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geel daarbij éénmalig toeslemming voor automatische incasso van dit bedrag van ondeislaand rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement O Noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19,95). O per kwartaal met automatische incasso 58.00) O per jaar met automatische incasso 222,50). Kijk op www pic.nl/9banneien, bel grabs sHmóssnssssA?1 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1