)uderen dupe van nieuwe regels zc Mitella voor de Mohawk Onderzoek Vlissings bestuur bepleit Man krijgt werkstraf voor geweldsdelicten GRATIS PZC .15 Hotel krijgt uitstel voor verbeteren brandveiligheid air Souburgs wijkcentrum Kwikstaart voor feesten en partijen wordt veel te duur icretaris houwen der vuur Oud-huisarts van Veere overleden Vekeersongeval met letsel Woning in Waarde brandt uit Jongen gewond aan hoofd Werkstraf voor mishandelen zoon AZET Zondag geoggnd 'Henryrsr .Kitchens. prMaurits Sep zaterdag 29 januari 2005 DDELBURG - Hotel Du mnierce in Middelburg heeft ee maanden uitstel gekregen de brandveiligheid te verbe en. De aannemer die was in- ehakeld, is failliet gegaan. I hotel zoekt nu een ander. gemeente had Hotel Du nimerce tot gisteren de tijd ;even om alle noodzakelijke afregelen te nemen. Als dat gebeurd was, zou een ingsom worden opgelegd. De deadline is niet gehaald, maar dat is te wijten aan over macht, weet M. de Waal van de gemeente Middelburg. De aannemer die begin novem ber aan de slag was gegaan, ging na drie weken failliet. Ho tel Du Commerce had het be drijf al betaald en is het geld nu waarschijnlijk kwijt, zegt woordvoerder R. Hermans. Hij verwacht weinig succes van de pogingen om het geld terug te krijgen via de curator. Her mans vindt het wel 'enorm ver velend' dat door het faillisse ment vertraging is opgelopen. „Wij willen niets liever dan al le maatregelen voor de brand veiligheid uitvoeren. We zijn het eens met de eisen van de brandweer en de gemeente. Het mooiste was ook geweest als we wel klaar waren geweest." Januari is voor het hotel een vrij rustige maand en dus een goede periode om hieraan te werken, zegt hij. De gemeente heeft begrip voor de ovennacht, zegt De Waal. daarom heeft het hotel uitstel gekregen. De nieuwe deadline is vastgesteld op 1 april. De voorwaarden zijn net zo streng als ze waren. Als het werk niet klaar is, kan de gemeente een dwangsom opleggen. Hotel Du Commerce gaat er echter vanuit dat 1 april ge haald kan worden. Volgens Her mans wordt begin volgende week een keuze gemaakt voor een nieuwe aannemer. Vijf be drijven zijn bezig met een offer te. Het hotel is nu niet onveilig, be nadrukt Hei-mans. „We vol doen niet aan de nieuwste richt lijnen en de laatste wettelijke maatregelen. Maar het hotel staat er ook al zo lang. Geluk kig is het nog nooit afgebrand. Dat neemt niet weg dat het op 1 april veiliger zal zijn." De brandweer heeft op 1 oktober 2001 een controle uitgevoerd naar de brandveiligheid. Die bleek slecht te zijn. Een rap port met verbeterpunten is twee weken later aan het hotel verstrekt. Mede door diverse wisselingen in het management zijn de ver eiste maatregelen niet uitge voerd. Daarbij speelt een rol dat het moeilijk is sommige ver beteringen aan te brengen om dat het een oud pand is. Edith Ramakers 1 [-SOUBURG - De staart in Oost-Souburg zal meer gehuurd kunnen wor- oor ouderen om feesten te en, omdat de kosten te oplopen. Met ingang van iri moet er een beheerder ezig zijn, die door de huur- etaald moet worden. is een trieste zaak", zegt C. riks, bestuurslid van de Al- ne Nederlandse Bond voor 1 ren (ANBO). „Een mooie lening voor ouderen wordt imaand kapotgemaakt.'' twintig jaar lang huren ;n de zaal van de staart voor bruiloften en - iebijeenkomsten. Zij beta- larvoor louter de huurprijs de zaal. Regelmatig, ten Ie één keer per week, was al verhuurd. Ouderen die ein woonden, konden hun rige huwelijk daar vieren, rnioren brachten zelf drank irsnaperingen mee en van heerder kregen ze de sleu- le gebruikers regelden alles terwijl de beheerder na af- van het feest controleerde zaal schoon was achterge- ,Het is altijd vlekkeloos pen", zegt Hendriks, paar weken geleden heeft imeente Vlissingen de re- aangescherpt. Niet alleen aan de zaalhuur worden lan, ook de beheerder moet Melita Lantinq betaald worden en de feestvier ders moeten van de catering van de Kwikstaart gebruikmaken. „Daar worden commerciële prij zen gevraagd", deelt Hendriks mee. Het bestuurslid rekent voor dat er vanaf 1 januari per uur in het weekeinde circa 40 eu ro meer betaald moet worden. „Dan kun je net zo goed op de boulevard in Vlissingen gaan zit ten. Dat zijn geen prijzen meer. Ouderen spreken er schande van en ik vind dat ze groot ge lijk hebben." Drempel De dagelijkse wijkactiviteiten, zoals biljarten, koersbal en zang gaan gewoon door. „Die activi teiten lopen gelukkig goed, maar de drempel voor particu lier verhuur wordt veel te hoog." De PvdA-fractie van de gemeen te Vlissingén heeft inmiddels vragen gesteld aan wethouder T. Verhage-van der Ent over de wijziging van de regels in het wijkcentrum. Zij reageerde in de gemeenteraadsvergadering dat het gebouw niet alleen door ouderen wordt gebruikt. „En dat is wel de bedoeling van dit wijkcentrum." Zij verklaarde dat er voortaan een beheerder aanwezig moet zijn, om uitwassen te voorko men. Het college oordeelde dat er betere afspraken gemaakt moesten worden, waaraan ge bruikers en beheerders zich kon den houden. De wethouder beloofde wel dat er binnenkort, als het accommo- datiebeleid van de gemeente in de raad behandeld wordt, ook over de gewijzigde regelgeving in de Kwikstaart wordt gespro ken. IKZEE - Een meerderheid e gemeenteraad van Schou- Ouiveland eist uitleg over van gemeentesecretaris J. tos bij het verzwegen markonderzoek. Gisteren dat De Vos verantwoorde- voor het onderzoek dat jaar ongebruikt in het ar- Voor verschillende es reden om nog eens kri- naar zijn functioneren te ■actie van Alert! gaat hierin erst. Fractievoorzitter J. 'elius stelt dat het college |e conclusies moet trekken eze affaire. „Ik denk dat college tegen betrokkene noeten zeggen dat hij maar wet zien naar een andere ie." De meeste andere frac- ouden het voorlopig bij het ivan een stevig gesprek, open week werden de frac- srrast door een mailtje van gemeentehuis. Daarin dat een benchmarkonder- uit het archief was opge- Dit vergelijkend onder- naar de omvang van het leelsbestand van Schou- )uiveland is in september zonder medeweten van het ge uitgevoerd en vervol- ongebruikt in het archief pt. Dat dit onderzoek als- boven water is gekomen, i de raad aan de vasthou- Iheid van inwoner J. Hoeij- ers uit Zonnemaire. Hij tt zich al maanden sterk een dergelijk onderzoek en n bij toeval achter het be- ivan dit rapport, ïekt de woede van de raads- i> want zij discussiëren al i]d al publiekelijk over de elijkheid van een dergelijk rzoek. Iets wat gemeentese- |ris De Vos niet kan zijn ont- I. want minimaal eenmaal 'bij daarbij lijfelijk aanwe- Toch heeft noch hij, noch pndere ambtenaar iets ge- het bestaan van een ^markonderzoek. hier al een maand of (Over bezig en niemand die lets over zegt", verwoordt 'Uten (Leefbaar Schou- Juiveland) de woede en grip van de verschillen- lies. „De gemeentesecre- moet hier zeker van gewe- "')ben", zegt hij. De Mohawk II wordt op scheepswerf Scheldepoort klaargemaakt voor transport, door Selma Osman VLISSINGEN - De Mohawk II is bijna klaar voor transport. Op scheepswerf Scheldepoort in Vlissingen-Oost wordt de laatste hand gelegd aan een hijs- en vervoersframe dat als een soort mitella om het gehavende Noorse zeilschip heen komt. Waarschijnlijk half februari wordt de Mohawk II naar Noorwegen gebracht om in 2007 gerestaureerd en wel terug te keren voor de grote Sail in Vlissingen. De Mohawk II is met zijn 26 meter maar een kleintje op Scheldepoort. Het honderd jaar oude zeilschip met Noorse scouts aan boord zonk in de nacht van 18 op 19 juli 2004 nabij het badstrand van Vlissingen na een aanvaring met de Arnemuidse kotter ARM-20. Een lasser zit naast het gapende gat midscheeps, waar het jacht werd ge raakt. Het doet hem niet veel, vertelt hij. De mannen maken grapjes over een slipje van een van de scouts, dat als een trofee aan het staal hangt. Het schip ligt in een enorme plas ijs wa ter, maar dat deert hen niet. De lassers blijven toch wel warm. Zij werken aan een stalen kooi van 5,60 bij 5,60 meter over een lengte van acht meter, met daaraan vier hijsogen. De totale con structie weegt 60 ton. Dat is inclusief de houten Mohawk, die 51 ton weegt. Bagage, ijzer, ballastmateriaal, zout wa ter en zand zijn eerder uit het schip ge haald, om het zo licht mogelijk te ma ken en de schade aan het hout te beper ken. „Het schip zonder de hijsconstruc tie optillen, brengt te veel risico met zich mee", legt projectmanager Henk Jan Nieboer van Scheldepoort uit. Bo vendien gaat de Mohawk in een scheeps ruim, waar hij ook weer vastgezet moet worden voor de reis. Nieboer maakt snel nog een paar foto's van de werkzaamheden. Hij is sinds het schip op 20 juli naar de werf kwam enorm betrokken bij het drama voor de Noorse scouts. „Het doet je toch wel wat", vertelt hij. Vooral omdat hij zelf ook een bootje heeft. Samen met het Vlissingse gemeenteraadslid Niek Pe ters heeft hij zich ingezet om de Mo hawk zo snel en zo goedkoop mogelijk terug naar Noorwegen te krijgen. De constructie werd door een van de No ren zelf getekend en is door Nieboer op een paar punten aangepast. „Het ijzer is geschonken door de Koninklijke Schelde Groep. Het was schroot, maar heeft natuurlijk wel waarde. De man uren worden wel doorberekend." Uitdaging Het is voor Nieboer een uitdaging ge worden om creatieve oplossingen te be denken. Hij kreeg stomerij Rentex zo ver dat de kleding die uit het schip kwam - een aanhangwagen vol- werd gereinigd. Ook regelde hij een gratis kraan om het schip op te tillen, zodat de stalen balken er onderdoor konden wor den geschoven. Hij is nog op zoek naar iemand die hem een zeecontainer wil schenken, waarin de masten, ankers en kettingen kunnen worden vervoerd. Gemiddeld wordt met twee tot vier staalwerkers en lassers aan het hijsfra- foto Lex de Meester me gebouwd, maar niet constant. Als het klaar is, is er een kleine maand aan het frame gewerkt. Nieboer heeft ook al bedacht hoe hij de Mohawk wil vastzetten in het scheeps ruim. Hij tekent een soort driehoekjes, 'knieën', die hij tegen het frame aanzet. „Die lassen we dan weer vast aan het schip." Het complete frame vastlassen is ook een mogelijkheid. „Het hangt af van wat de kapitein wil." De precieze datum is nog niet bekend, maar Niekerk rekent erop dat de Mo hawk II half februari kan vertrekken. Voor Peters kan het niet snel genoeg gaan. „Iedere dag dat het langer in Scheldepoort blijft liggen, kost geld. Dat kan beter besteed worden aan de restauratie." Er is inmiddels zevenduizend euro opge haald om de Noren te helpen het schip weer in eigen land te krijgen. Peters is daar als voorzitter van het Zeekadet- korps Scheldemond nauw bij betrok ken. Hij heeft met de Noren afgespro ken dat ze in 2007 terugkeren naar Vlis singen. Dat jaar is er een grote Sail ter gelegenheid van de viering van de vier honderdste geboortedag van zeeheld Michiel de Ruyter. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De fractie van Groen Links van de gemeente Vlissingen vindt dat er onder zoek moet worden verricht naar de relatie tussen het dagelijks bestuur en zijn ambtenaren én projectontwikkelaars en aanne mers. P. van Zalen van GroenLinks verklaart dat er ten minste twee aanleidingen zijn om onder zoeksbureau Bureau Integriteit Nederlandse Gemeenten (BING) het onderzoek te gunnen. GroenLinks wijst op recent on derzoek van de Vrije Universi teit waaruit blijkt dat gemeen ten weinig actie ondernemen te gen fraude en corruptie van ei gen ambtenaren en bestuurders. „Van 1998 tot 2002 zijn gemeen ten 117 keer in de fout gegaan. En er zijn tachtig vermeende fraude- of corruptiezaken." Hij zegt dat Vlissingen heus niet roomser is dan de paus. „Waar om zouden we er dan niet eens door een onderzoeksbureau naar laten kijken. Dan krijgen we,duidelijkheid hoe het college afspraken maakt en verplichtin gen aangaat met projectontwik kelaars." Hij gaat terug in de tijd om de belangrijkste aanleiding voor de ze opdracht te vinden. In 1998 legden een ambtenaar en wethouder een taxirit af van Middelburg naar Amsterdam. Zij waren, stelt Van Zalen, voor de gemeente werkzaam, maar werden op kosten van het aanne mersbedrijf vervoerd. „Ik heb daar destijds vragen over gesteld, omdat ik wilde we ten wat er precies gebeurd is en wat de regels daarvoor binnen de gemeente zijn. Daarop werd heel krampachtig gereageerd en de zaak werd niet besproken." In 2002 vroeg GL naar een ge dragslijn voor de regeling van bouwkundige en civieltechni sche aanbestedingen. „Daarop hebben we geen ant woord gekregen. De code is er ook nog niet." Van Zalen: „Het enige wat ik wil, is dat er open over gespro ken wordt. Dat is al die jaren niet gelukt. Zodra dit onder werp op tafel kwam, werd er vreemd en terughoudend op ge reageerd." Afdwingen Daarom wil hij nu, via een initia tiefvoorstel, openheid van za ken afdwingen. Plij hoorde bij VEERE - In Veere is gisteren J.W. Oosterhoff op 76-jarige leeftijd overleden. Oosterhoff was van 1957 tot 1990 huis arts in Veere. In 1990 besloot hij zijn praktijk over te dra gen aan een jongere collega, omdat hij de druk van het huisartsenbestaan niet langer aankon. Dinsdag 1 februari wordt om 13.00 uur een herdenkings dienst gehouden in de SOW-kerk in Veere. Aansluitend vindt de begrafenis plaats op de Algeme Begraafplaats in Veere. MIDDELBURG - Op de Breeweg in Middelburg is een 41-jarige Middelburgse bromfietsster gewond geraakt, toen zij moest uitwijken voor een 73-jarige Middelburgse fietser die van rechts uit de Voorborch kwam gereden. Het slachtoffer is overgebracht naar het ziekenhuis. Daar bleek ze aan het ongeluk, behalve wat schaafwon den, niets ernstigs te hebben overgehouden. WAARDE - Een woning aan het Parkzicht in Waarde is in de nacht van donderdag op vrijdag volledig uitge brand. Het aangrenzende pand, dat werd gebruikt als op slagruimte, liep rook- en waterschade op. De brand brak uit nadat de 76-jarige bewoner van het huis voordat hij naar bed ging een stuk smeulend hout uit de open haard in een plastic teiltje had gelegd. Rond één uur 's nachts werd de man wakker van het knetterende vuur en de rook. Hij alarmeerde meteen de brandweer die binnen tien minuten ter plaatse was. Op dat moment stond het he le huis al in lichterlaaie. De naburige woning, die de man gebruikte als opslagruimte voor met name oud papier, liep veel rook- en waterschade op. VLISSINGEN - Op de Hellingbaan in Vlissingen is gister avond om 20.00 uur een veertienjarige Vlissingse jongen gewond geraakt aan zijn hoofd doordat een onbekende een voorwerp naar hem gooide. De jongen raakte gewond boven zijn oog. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 39-jarige inwoner van Hein- kenszand wegens mishandeling van zijn zoon veroordeeld tot 150 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. De verdachte had zijn zoon niet alleen mishandeld, maar ook met een voorhamer bedreigd. De man was daarnaast in het bezit van een semi-automatisch pistool, wat als strafverzwarend werd aangemerkt. De stoppen sloegen door bij de verdachte toen zijn zestienjarige zoon op 10 juli een grote mond tegen hem opzette. Daaraan vooraf gaand was al het nodige gebeurd. Uiteindelijk mondden de spanningen erin uit dat de inwoner van Heinkenszand zijn zoon klappen gaf. Toen de zoon op de vlucht-sloeg, be dreigde hij hem met een voorhamer. Met zijn zoon, die bij zijn ex-vrouw woont, zei hij weer contact te hebben. Offi cier van justitie J. Zondervan eiste 180 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter M. Meeu wisse heeft gisteren een 23-jari- ge Zierikzeeënaar voor gewelds misdrijven conform de eis ver oordeeld tot tachtig uur werk straf en drie weken voorwaarde lijke gevangenisstraf. De man heeft vorig jaar in Goes twee mishandelingen gepleegd. Ook uitte hij bedreigingen en bescha digde hij een auto. De verdachte ging op 8 mei in de fout, toen hij het aan de stok kreeg met een man. De aanlei ding was een ruzie om een ijsje. Twee dagen later bleek dat hij ook tegen de auto van het slacht offer had geschopt. Begin juli had hij weer een conflict. Een man kreeg klappen van de vech tersbaas. Ook slingerde hij be dreigingen naar het hoofd van het slachtoffer. „Er is iets helemaal mis met uw agressie-beheersing", merkte de politierechter op. Zij refereerde daarbij aan het strafblad. Sinds de kinderrechter pleegt de man geweldsdelicten. De verdachte zei dat hij zei zich op zijn toe komst wil richten. De man woont inmiddels in Zie- rikzee bij zijn vriendin. De vechtpartijen zouden ook te ma ken hebben gehad met zijn co caïnegebruik. (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING bij aankoop van VARISO KOZIJNEN Landal EenaktleinsimenwcrkojF www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-330331 'Vioag nooi Je yoomooiden (Advertentie) Laagste prijsgarantie! 5 Jaar garantie-CBW Gratis bezorgen! Gratis monteren! Gratis aansluiten! Gespreide betaling 1 -logelijk^ DE KEI KEN MEG ASTORE! WWW henryskllchen5.nlI.... :.v i. Breda: Woonboulevard Breda-Kaiisvoort 22 "fel (076) 530 19 50 Wateringen: 's-Gravenzandseweg 2 Tel.: (0174) 290 590 Openingstijden: ma Km vrij 10.00 - 21.00 uur, za en zo 10.00 -18.00 uur toeval van het bestaan van bu reau BING, dat onderzoek ver richt naar fraude en corruptie. „En belangenverstrengeling", zegt Van Zalen. Hij heeft er een hard hoofd in dat het initiatiefvoorstel vol doende steun van collegaraadsle den krijgt om behandeld te wor den. „Dat zou wel jammer zijn. Het college zegt altijd dat het helder en transparant wil zijn en dat het niets te verbergen heeft. Vlis singen heeft alleen maar belang bij een onderzoek als die opmer kingen met een onderzoeksresul taat worden onderbouwd." (Advertentie) Hierbij de letter voor de DVD-spaar- weken van de PZC Iedere dag ver schijnt er een ander letter in de krant die samen het woord "FILM" vormen. Deze actie loopt tot en met 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op woensdag en zaterdag in de krant t/m 5 maart het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15