Jakarta biedt rebellen in Atjeh unieke kans op vrede Meerderheid voor grondwet EU jMasrtW» Sneeuw en koude teisteren noorden Afrika Russen doden zeven terroristen tijdens bestorming van flat 5 ussel pakt iminele ndes aan Mobieltje voor Fikkie en Bello Saakasjvili kandidaat Nobelprijs Premier wil ministerie verplaatsen Doctor Death doodde 250 patiënten Guantanamo-gevangenen vrij Veroorzaker treinongeval VS vervolgd voor moord chtaanval in irfoer eist nderd levens oot-Brittannië is enige lidstaat waar negatieve gevoelens overheersen UT LAATSTE Zij n HOGE KORTING bm uit de Jonge Hoek van Dijke vrijdag 28 januari 2005 Hetty van Rooij SSEL - Brussel heeft twee stellen klaar om de aanpak nminele bendes te verbete- [ommissaris Frattini Justi- ril dat alle EU-landen de ame aan criminele organi- iop dezelfde manier in de set omschrijven. an moeten straffen wor- fêkoppeld die overal onge- even hoog zijn. Bovendien ter verbetering komen in de Bseling van informatie 'veroordelingen, aldus de snse eurocommissaris, -aanslagen van 11 septem- 3)01 in de VS slaagden de inden er in recordtijd in fflgemeenschappelijke defi ne vinden voor het begrip Kist'. In sommige lidstaten c dat begrip in de strafwet niet voor. Op dezelfde Frattini nu naar één voor het 'lidmaat- ij van een criminele organi- i Op die manier wordt het 'Criminelen moeilijker om mazen van de wet te omdat in alle EU-lan- feelfde regels en straffen sn gehanteerd. Nsie bestaat een crimine le uit minimaal twee per- - Op het lidmaatschap van Snde moet volgens hem een ®ale straf van minstens jaar staan. Als iemand lei- geeft aan een bende, dan is smijn tien jaar. 0is Europol in Den Haag, ®opees samenwerkingsver- politiediensten, kende in 2001 zeker driedui- 1 criminele organisaties, later telde Europol al professionele ben- met veertigduizend leden. j'Jden zich vooral bezig met van geld. waarin precies te is wie in welk EU-land welk misdrijf veroordeeld Üjft voorlopig een wens- Voorlopig is alleen een tonische koppeling van ge ts mogelijk, zodat politie jstitie in afzonderlijke lid- D over eikaars schouder kijken, stellen van Frattini moe- n°g worden goedgekeurd de Europese ministers van Als dat lukt, dan zijn al- landen verplicht hun wet- te passen en de nieu- in te voeren. GPD van onze redactie buitenland NALTSJIK - Russische speciale eenheden, de Spetsnaz, hebben in de stad Naltsjik zeven terro risten gedood die zich sinds dins dag hadden verschanst in een flatgebouw. Bij de actie raakten twee commando's gewond. Naltsjik ligt in de Zuid-Russi sche republiek Kabardi- no-Balkarië, grenzend aan Geor gië. Onder de terroristen waren vier vrouwen. De speciale eenheid ging tot de aanval over nadat onderhande lingen met de terroristen mis lukt waren. Volgens de Russi sche autoriteiten waren de mili tanten leden van de islamitische beweging Jamoek. De.leider van die organisatie, Atajev, is bij de gevechten omgekomen. Jamoek wordt ervan beschul digd vorige maand een an ti-drugs eenheid van de politie te hebben overvallen. Daarbij werden vier agenten gedood en meer dan 250 vuurwapens inclu sief munitie gestolen. In het flatgebouw zijn zestig wo ningen. De terroristen hielden twee woningen op de derde eta ge bezet. Ordetroepen vochten zich via het trappenhuis naar bo ven. Ook werden granaten op de woningen afgevuurd en werd er voortdurend geschoten. Twee flatgebouwen naast het be trokken pand waren uit voor zorg ontruimd. Het vliegverkeer van en naar het nabijgelegen vliegveld van Naltsjik werd tijdelijk stilge legd. Dit nadat de terroristen hadden gedreigd een vliegtuig te zullen neerhalen. GPD (Advertentie) (Advertentie) SCOTTSDALE - Na de tweevoetei'S zijn de viervoeters aan de beurt. Dat vindt althans het Amerikaanse bedrijf PetsMobility Networks. Dat heeft een mobiele telefoon voor huisdieren gemaakt. Het mobieltje kan aan de hals band van Fikkie of Bello gegespt worden. De zogenoemde PetCell zorgt ervoor dat eigenaren ook op afstand met hun hond of kat kunnen babbelen. Daai-naast kan het tele foontje handig zijn wanneer de hond 'wegloopt of ver dwaalt. De vinder van het i'ondzwei'vende dier kan met het voorgeprogrammeerde nummer eenvoudig de eige naar waarschuwen. ANP DEN HAAG - Viktor Joesjtsjenko, de nieuwe president van Oekraïne, en zijn collega in Geoi'gië, Mikhail Saakasj vili, moeten dit jaar de Nobelpxljs voor de vrede kxüjgen. Dit vanwege hun uitzonderlijke toewijding aan de zaak van de vrede en de belangrijke rol die zijn speelden in de geschiedenis van hun landen. Dit vooi-stel hebben de Amerikaanse Democratische sena toren Hilary Clinton and John McCain gedaan in een brief aan de Nobel instituut in Noorwegen. GPD PARIJS - De Franse premier Jean-Piei-re Raffarin heeft, besloten dat het ministerie van Buitenlandse Zaken moet verhuizen van de Quai d'Orsay naar een locatie in het zui den van Parijs. Dat heeft Raffarin gisteren in een verkla ring laten weten, zo meldden Franse media. Het ministerie komt op de plaats van het ziekenhxiis Saint-Vincent-de-Paul, in het veertiende ax'rondissement, dat nu nog in gebx'uik is. De minister zelf en diens naaste medewerkers gaan ook in het nieuwe onderkomen wer ken. ANP LONDEN - De wijlen Britse huisarts Harold Shipman, alias Doctor Death, heeft gedux-ende zijn 27-jarige car rière als arts ongeveer 250 van zijn patiënten omgebracht. Dat bleek gisteren bij de presentatie van het laatste offi ciële onderzoek naar de huisarts dat de Britse autoritei ten uitvoerden, „Ik schat dat Shipman in totaal vermoedelijk ongeveer 250 patiënten heeft gedood van wie ik er 218 met zeker heid heb geïdentificeex'd", zei ondei'zoekleidster Dame Ja- net Smith. ANP/RTR/AFP LONDEN - De vier Britten die wegens terrorisme in het Amerikaanse kamp Guantanamo Bay wai'en vastgehou den, zijn woensdagavond in Groot-Brittannië op vrijë voe ten gesteld. Het kwartet was dinsdag uit de Verenigde Staten overgevlogen en een etmaal vastgehouden. De vier, Moazzam Begg, Martin Mubanga, Richard Bel- mer en Feroz Abbasi, werden ondexwraagd in een politie bureau in Londexx. Volgens de politie is er geen aanklacht tegen hen ingediend. De vier zaten drie jaar vast in het speciale Amerikaanse kamp op Cuba omdat zij verdacht werdén van banden met Al Qaeda. ANP/RTR/AFP Twee Algerijnexx gooiexx sneeuwballen naar elkaar in de hoofdstad Algiers. foto Louafi Larbi/RTR inze redactie buitenland ANGELES - De veroorza- i3n een treinongeluk met elf i bij het Amerikaanse Los les is gisteren aangeklaagd moord. merikaan parkeex-de woens- dag zijn voertuig op de rails, wat tot een botsing met een fo- x'ensentrein leidde. De 25-jarige Juan Manuel Alvax-ez wilde zelf- mooi-d plegen, maar hij bedacht zich op het laatste moment en verliet zijn auto. Alvarez had zijn polsen doorgesneden en ook zijn boi'st verwond. De aanklacht is zodanig gefor muleerd dat hij de doodstx-af kan krijgen, meldde de Ameri kaanse nieuwszender CNN. De autoriteiten moeten nog beslui ten of zij de doodstraf gaan na streven, aldus de verantwoorde lijke officier van justitie. Bij het ongeluk, waarbij bijna tweehonderd pei'sonen gewond x-aakten, waren drie treinen be trokken. De botsende forensen trein ontspoorde en ramde een tegemoetkomende forensen trein. De trein knalde vex-vol- gens tegen een stilstaande goede rentrein. Het ongeval gebeux-de woensdag in de ochtendspits in Glendale aan de stadsrand van Los Ange les. Honderden reddingswerkers werden ingezet om de slachtof fers uit de dubbeldeks passagier stremen te halen. ANP van onze redactie buitenland TUNIS - Niet alleen Zuid-Euro pa, ook Noord-Afrika gaat ge bukt onder ongebruikelijk win terweer. In Algerije, Marokko en Tunesië leidden zware sneeuwval en temperaturen on der het vriespunt tot dodelijke verkeersongelukken. De Algerijnse autoriteiten regis treerden zeker dertien doden. Ook in de buurlanden Marokko en Tunesië zou het wintex'weer levens hebben geëist. In Algeirijnse bergregio's zijn tal rijke steden en dox-pen van de buitenwereld afgesneden. Vol gens de weerdienst was het sinds 1950 niet meer zo winters in het land. Vei'gelijkbare gelui den kwamen van boeren uit het aangrenzende Tunesische berg- gebied. Ook in hoger gelegen ge bieden in Marokko raakte het openbaar leven verlamd. Meteo rologen waarschuwden gistei-en voor een verdere verslechtering. Zij verwachtten meer zware sneeuwval op de noordelijke pla teaus en in het Atlas-gebergte. In Zuid-Europa heerst koning winter al enkele dagen langer. In delen van Griekenland ligt een meter sneeuw. In het nooi~- den van Spanje zaten duizenden automobilisten vast door ijzel. Maar ook de autosnelweg bij de veel zuidelijker gelegen bad plaats Benidorm veranderde in een ijsbaan. In het midden van het land daalde het kwik voor het eei'st in twintig jaar tot 11 graden onder nül. Ook Oostenrijk heeft winterpro- blemen. In de hoofdstad Wenen viel binnen een etmaal dertig centimeter sneeuw. Dat was 36 jaar niet meer voorgekomen. De witte pracht leidde ook rond Wenen tot chaotische verkeers omstandigheden. Elektriciteits centrales meldden een record- verbruik door de aanhoudende vrieskou van min 16 gx-aden. ANP/DPA/AFP/RTR door Step Vaessen JAKARTA - Voor het eerst sinds jaren wordt er weer onder handeld over vrede in Atjeh. Al thans, over een langdurig staakt-het-vuren dat uiteinde lijk moet uitmonden in een poli tieke oplossing. Kennelijk moest zich eerst een verwoestende natuurramp vol trekken voordat de partijen rond de tafel wilden. Zonder ts unami had Jakarta nooit drie mi nisters naar Helsinki laten afrei zen voor een ontmoeting met de leiding van de Beweging Vrij Atjeh (GAM). Het is de hoogste delegatie voor onderhandelin gen met de rebellen ooit. De voormalige president van Fin- Een Atjees meisje struint door haar door de vloedgolf vernietigde dorpje Desa Labuy, ten noordoosten van Banda Atjeh. foto Kimimasa Mayama/RTR land en gerenommeerd onder handelaar, Ahtisaaxl, leidt de ge sprekken. De aanvoei-der aan In donesische zijde is de minister van Veiligheid, voormalig leger leider Widodo. Vlak na zijn aantreden zei presi dent Yudhoyono dat hij nooit meer met de GAM-leiding, uitge weken naar Zweden, wilde pra ten. Nu waait er een nieuwe wind. Maar voor hoe lang? Ja karta benadxnkt met klem dat er alleen gepraat kan worden als de x*ebellen bereid zijn hun streven naar onafhankelijkheid op te geven. In het gareel Toch lijkt de president serieus te streven naar een oplossing. Yudhoyono heeft de Europese Unie gevraagd om ex-voor te zor gen dat de GAM inbindt. Lei ders van de rebellen in Europe se landen, vooral Zweden, moe ten ervan doox'drongen worden dat geen enkel land ter wereld hun onafhankelijkheidsstreven steunt. Met die internationale druk hoopt de president de GAM in het gareel te krijgen. Niettemin lijkt de GAM juist de tsunami te gebruiken om inter- nationale steun te verwerven. Nooit eerder waren er zoveel buitenlanders in Atjeh. De rebel len hopen dat ze nu met eigen ogen kunnen zien hoe bekaaid de Atjeeërs ervan afkomen. Niet alleen is er op economisch ge bied nooit enige vooruitgang ge boekt, de hulp aan de door de ts- unami getroffen bevolking kwam ontstellend traag op gang. Dat terwijl het leger rus tig verder streed tegen GAM, een strijd die dagelijks onschul dige levens eist. Feitelijk heeft de GAM geen schijn van kans. De beweging is al lang geen eenheid meer. Een minderheid houdt zich bezig met de politieke strijd, andex-en hebben roversbendes gevormd die de bevolking bestelen, inti mideren en afpersen. De Atjeeërs klagen dat ze tussen twee vuren zitten. Hoewel de meesten weinig liefde voelen voor Indonesië, staan ze tegelij kertijd doodsangsten uit voor de rebellen. Studenten en activis ten vinden dat een referendum de eerlijkste manier is om over de toekomst van Atjeh te beslis sen. Als dat nu zou worden ge houden, dan zou de bevolking zich massaal voor onafhankelijk heid uitspi'eken. Jakarta weet dat, dus is een referendum geen optie. De regering biedt de rebel len amnestie en gedeeltelijke au tonomie voor Atjeh. Terwijl de regering haar best doet, probeert het leger de vre despogingen te ondermijnen. Het leger is weer begonnen met het opleiden en bewapenen van burgermilities. Net als vijf jaar geleden in Oost-Timor toen pre sident Habibie het woord refe rendum liet vallen in het kader van een vredesvoorstel. De mili ties moeten straks het vuile werk gaan opknappen en stie kem doorvechten. De Atjeeërs houden hun hart vast. Ze willen na de tsunami maar één ding en dat is, na 29 jaar, vrede. GPD i|S ABEBA - Zo'n honderd m zijn omgekomen door khtaanval op een- dorp in Socdanese regio Darfoer. woordvoerder van de Af ri se Unie (AU) noemde het ten 'de ergste aanval in re- manden'. rilde geen schuldige aanwij- maar hij stelde dat tot nu fórgelijke aanvallen steeds dracht van de regering zijn ïperd. De regeringsgezinde asche milities in de regio be iken niet over een lucht- ioordvoerder baseerde zich nilitaire waarnemers van irganisatie ter plaatse. iMkaanse Unie, die toeziet sn bestand in de regio, «dat het geweld in alle he ad losbarst. topfunctionaris van de AU iover een grove schending het staakt-het-vuren. IAFP Hans Gertsen SSEL - Een ruime meerder- van de Nederlanders, 63 at, staat positief tegenover ieuwe Europese Grondwet over later dit voorjaar een indum wordt gehouden. blijkt uit de Eurobarome- ïh opinieonderzoek dat re- itig wordt gehouden onder aers van de EU. Volgens nderzoek is slechts elf pro van de Nederlanders tegen de Grondwet, terwijl 26 procent van de ondervraagden nog geen mening heeft. Daarmee scoort Nederland op vallend hoog. Alleen in België (70 procent) en Italië (72 pro cent) is er nog meer sympathie voor de Europese Grondwet. De steun voor de Grondwet is het laagst in het eurosceptische Groot-Brittannië, dat net als Ne derland een referendum houdt. Op dit moment neigt maar twin tig procent van de Britten tot in stemming met de Grondwet, ter wijl dertig procent zich tegen de Grondwet uitspreekt. Bijna de helft van de Britten zegt nog geen mening te hebben. Geen mening Groot-Brittannië is het enige EU-land waar negatieve gevoe lens over de Grondwet overheer sen. In alle andere lidstaten den ken beduidend meer mensen po sitief over de Grondwet dan ne gatief. Over de hele EU gezien is 49 procent van de burgers ge neigd de Grondwet te steunen, terwijl 16 procent geheel of ge deeltelijk tegen de tekst is. Ruim een derde van de EU-bur- gers, 35 procent, heeft nog geen duidelijke mening. Opvallend is dat het percentage burgers dat nog geen mening heeft zeer hoog is in een aantal landen waar referenda gehou den zullen worden, zoals' Ier land en Portugal. Op dit mo ment heeft 53 procent van de Ie ren en maar liefst 67 procent van de Portugezen nog geen idee wat ze van de Grondwet moeten vinden. M. van den Berg, de leider van de PvdA-delegatie in het Euro- pees Parlement, noemde het feit een mime meerderheid van de Nederlanders positief tegenover de Grondwet staat gisteren 'een prima uitgangspunt'. „Het is ook mooi dat Nederland zo hoog scoort, maar veel mensen weten nog niet wat ze van de Grond wet moeten vinden. Dat vi'aagt om een heldere informatiecam pagne die snel van de grond komt." GPD 4' showroom modellen met modern living easy living Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5