Eis PvdA voor kassen mist steun PZC Deze koek ruikt oud Natuur dicht bij huis is ook de moeite waard .16 Collegepartij Terneuzen stemt tegen richtlijnen milieu-effectrapportage weekenddiensten Antwerpse Zoo sneller in het nieuw Redders in Cadzand-bad minder in actie door nieuwe boot Westkapelle lezers schrijven Brede school III Brede school IV Beeldende kunst in Toonbeeld vrijdag 28 januari 2005 door René van Stee TERNEUZEN - Zowel college partij PvdA als de Terneuzense oppositiepartijen GBK en GroenLinks stemden gisteren, tijdens de raadsvergadering, te gen vaststelling van de richtlij nen voor de milieu-effectrappor tage (mer) over de glastuinbouw in de Koegorspolder en de Autri- chepolder. Volgens CDA-fractievoorzitter R. Bruggeman gaf die opstelling van coalitiepartner PvdA te den ken. „Een partij met bestuurs- verantwoordelijkheid stemt te gen een belangrijke hoeksteen van het economische beleid in onze gemeente. Meer wil ik er nu niet over zeggen", stelde hij enigszins bitter vast. Inhoud De richtlijnen zijn bedoeld om specifiek richting te geven aan de inhoud van de milieu-effect rapportage. Centraal hierbij staat de vraag welke milieu-in formatie nodig is om het milieu belang volwaardig in de besluit vorming over glastuinbouw te betrekken. Een ruime meerderheid van de raad vond de richtlijnen helder genoeg om er mee in te stem men. Maar de PvdA en Groen Links wilden meer. Amande- menten van N. Atmac-Yigit (Pv dA) en P. Clijsen (GroenLinks) haalden het echter niet. Zo werd een voorstel van At- ma9~Yigit afgeschoten om ver plicht aansluiting te zoeken bij adviezen van de Stichting Na- tuur- en Milieu en de Land- en Tuinbouw Organisatie over de aanpak van belichting en lichtaf- scherming. Eis Ook het voorstel van de PvdA' ster om als eis te stellen dat min stens 95 procent van de lichthin der wordt weggewerkt, kreeg de handen niet op elkaar. Volgens wethouder P. Hamelink (SGP, milieu) had de raad hierover eer der al een glasharde motie aan genomen. Hamelink: „De hardste eis is al neergelegd. Wij hebben ons er toe verplicht om de maximale technische oplossing te zoeken voor wat betreft de reductie van de lichtemmissie." De wethouder ging wel mee met het verzoek van de PvdA om de vinger aan de pols te houden bij de landschappelijke inpassing van kassen dankzij de aanleg van groen. Zodra een kas ge bouwd wordt, komt er meteen een groengordel langs. Het amandement zorgde nog voor spraakverwarring omdat At- mag-Yigit het verschil tussen landschappelijke inpassing 'ge lijktijdig met de realisatie van glastuinbouw' en het door haar gewenste 'bij aanvang van de bouw van kassen' niet kon aan geven. Uiteindelijk trok zij het voorstel in. Functies Ook Clijsen beet in het stof. Zijn amendement met het uitgangs punt dat niet te veel functies in het plangebied op één hoop moe ten worden gegooid, haalde geen meerderheid. Volgens Clij sen kan hierdoor de ecologische kwaliteit niet worden gegaran deerd. Verder kreeg hij geen steun voor zijn voorstel om tuin derswoningen in de buurt van de Graaf-Jansdijk of elders in de Westdorpe te bouwen. „Er is nog bouwgrond genoeg", stelde Clijsen. R. Noët (WD) antwoordde hierop dat dit geens zins het geval is. Tuinders moe ten dus de mogelijkheid krijgen om dicht bij hun bedrijf te wo nen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het is natuur lijk mooi om op een zender als Discovery naar een reportage over bedreigde dieren in de jungle te kijken. Maar de natuur dicht bij huis heeft kinderen én volwassenen in Zeeuws-Vlaan- deren zeker zo veel te bieden. Nieuwe leskisten rondom de the ma's Binnendijks, Buitendijks en Water bieden geïnteresseer den handvatten om de geheimen van natuur en landschap in de streek te ontdekken. De leskis ten zijn geschikt voor de oudste kinderen van basisscholen en leerlingen van het voortgezet on derwijs, maar kunnen ook pri ma worden gebruikt door be langstellenden van clubs en vere nigingen. De leskisten zijn eigen dom van het voormalige Steun punt Natuur- en Milieueducatie Zeeuws-Vlaanderen. Voormalig, want de natuur- en milieumedewerkers willen geen ambtelijk steunpunt zijn. Ze zijn het 'grijze-wollen-sokken- stadium' voorbij en promoten het actief bezig zijn met en in de natuur. Coördinator K. Leeftink en medewerkster B. de Haan ver trokken onlangs uit hun hokje in de Koegorspolder. Hun nieu we stek in de openbare biblio theek van Terneuzen werd giste ren feestelijk geopend. Oude jas Bij de opening van het nieuwe honk gooiden ze hun oude jas af en presenteerden een nieuwe naam. Een mimespeler verander de langzaam van een ingespon nen rups tot een vrolijk fladde rende vlinder. De vlinder ver beeldde tegelijkertijd de losse, vrolijke stijl waarin de Zeeuws-Vlaamse gemeenten hun inwoners milieuregels, na tuurwetten en wetenswaardighe den willen meegeven. De naam van het voormalige steunpunt luidt vanaf gisteren: Natuur en Zo. Chemiegigant Dow onder schrijft de aanpak, die zich richt op een groot deel van de streekbewoners. Het concern stelde 26.800 euro beschikbaar voor het ontwikkelen en aan schaffen van de nieuwe leskis ten. Gewapend met onder meer de kennis van interactieve cd-roms en veldwerkersmateri aal zoals verrekijkers en loepen moeten jonge én oude Zeeuws-Vlamingen de natuur in eigen streek ontdekken. Duinen en kreken, slikken en schorren natuurlijk. Maar ook in de pol ders en zelfs in de dorpen en stadjes is veel 'natuurlijks' te zien en te beleven, leerden de ge nodigden bij de opening van het nieuwe honk. De Sluise milieuwethouder L. Wille bewees direct dat de ge meenten de hernieuwde aan dacht voor de natuur serieus ne men. „U mag best veel mensen naar ons West-Zeeuws-Vlaamse strand sturen, maar loop ons niet in de weg bij het realiseren van onze ambitie: we willen de kuststreek tussen Breskens en Retranchement het schoonste strand van Nederland maken." zaterdag 29 en zondag 30 januari 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 l Huisartsen Midden- en Oost- Zeeuws Vlaande ren (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluis kil, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Kloosterzande, Hulst, Koewacht, St. Jan steen en Clinge), vr. 17.00-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en l huisbezoeken: Huisartsenpost De Hon- te, Wielingenlaan 2, Terneuzen in zie kenhuis De Honte), tel. 0115 643000 (al- tijd eerst bellen). West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe- de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Voor dringen de huisartsenzorg en huisbezoeken Huisartsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115 643000 (altijd eerst bellen). Tandartsen Geheel Zeeuws-Vlaanderen: J. A. M. Nijsten, Hondiusstraat 2, Ter neuzen, tel. (0115) 613780. I Spreekuur zat. en zon.12-12.30 uur. Apotheken Gemeente Terneuzen: Dienstapotheek Terneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voor spoedrecepten 24 uur be reikbaar. Hulst: Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel. (0114)311156, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voor spoedrecep- ten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. i (0114) 314255, zat. 10.00-17.00, zon. I 12.00 17.00 uur. Voor spoedrecepten 24 i uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Hulst. 1 Oostburg en Zuidzande: I Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel (0117)452170, zat. 10-12.30 en 13-16.30, zon. 11.30-12.30 en 17.30 en 18.30 uur. Dierenartsen Terneuzen, Axel, Zaamslag, Hulst en Hengstdijk: I Dierenkliniek J. Kop, Bastionstraat 3, Axel, tel. 0115-561488. Spreekuur, zat. 1 11.00-12.00 uur. f IJzendijke: Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. (0117) 348424. Spreekuur zat. 13 en zon. 12 uur in de dierenkli niek. Terneuzen: J. P. de Vos en A. Burm, dierenkliniek 'De Ottenhorst', Van Diemenstraat83, tel. (0115) 619628. Spreekuur zat. van 12.30-14.00 uur. Kliniek voor gezelschapsdieren 'De Steenberghe', Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Dierenarts P. de Vos. Zat. en zon. uitsluitend behandeling van spoed- patiënten na telefonische afspraak, tel. 0115(696425). Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis: Dierenartsencentrum West, G.A.M. de Bruijckere en E.G. van Bruinessen-Kap- senberg. Afspraken via telefoonnr. 0117 454484. Oostburg: J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1Oostburg, tel. (0117) 452103. Sas van Gent: E. O. M. David, Westdam 54, tel. (0115) 453800, spreekuur zat. 11.00-12.00 uur. St. Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat 92, Ka- pellebrug, tel. (0114) 312701. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaanderen, alarmnummer (0115) 442161. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaan deren, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaanderen: T elefoon- nummer (0117) 456500, Kanaalzone: Telefoonnummer (0115) 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: T elefoon- nummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland, kraamcentrum Zeeuws-Vlaan deren, dag en nacht bereikbaar via tel. (0113) 224022. Pastorale dienst Oost-Zeeuws-Vlaanderen: zon. 12 - ma. 24 uur. Bereikbaar via mobielnum mer 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen: 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur. Bereik baar via mobielnummer 06 20403610. Midden-Zeeuws-Vlaanderen: Bereik baar via mobiel nummer 06 53997850. De bakkers Wilfred Droppers (1) en Sjako Boer ruiken aan een broodje om te bepalen of de geur goed is. foto Ruben Oreel door Wout Bareman ANTWERPEN - De Antwerpse Zoo wordt in versneld tempo gemoderniseerd. En ook de 'dochter', het domein Planckendael, wordt door de Koninklijke Maatschappij voor Dierkunde Antwerpen onder handen genomen. De Zoo wordt met één hectare uitgebreid. Spe ciaal daarvoor worden 31 huizen in de belen dende Ommeganckstraat aan de achterzijde van de dierentuin aangekocht. Met dertig eige naren is al overeenstemming bereikt; de ene huisbaas die nog dwars ligt, wordt mogelijk ont eigend. Om een verantwoorde overgang tussen de dierentuin en de achterliggende straat te creëren, wordt een prijsvraag voor architecten uitgeschreven. De modernisering van de Zoo kan versneld worden uitgevoerd dankzij de rooskleurige financiële positie waarin de Ko ninklijke Maatschappij verkeert. Door de werken aan de Ring en de reconstruc tie van het Astridplein voor de deur daalde het aantal bezoekers vorig jaar weliswaar met 20.000, maar in Planckendael was sprake van een lichte stijging. Bovendien werden meer sponsors gestrikt en kwamen er meer giften bin nen. De Zoo kon op die manier twee miljoen extra opzij zetten voor de aanpassingen. De Antwerpse dierentuin wordt in de nabije toe komst onderverdeeld in biotopen. Twee zijn er al: Vriesland (bevers en pinguins) en de moeras biotoop. Daar komt nu een savanne bij, gevolgd door een regenwoud, een rotskust en een 'gema tigd' woud. Het oude berenverblijf wordt ver bouwd en gaat straks enkel nog kleine beren soorten huisvesten. Nachtverblijf Het nachtverblijf van de dieren wordt aange past en ook de Himalayaberg staat in de stei gers. Het aquarium en het reptielenverblijf wor den over een paar jaar vernieuwd. Tenslotte komt ook het dienstengebouw aan bod. De dierentuindirectie en het Antwerps stadsbe stuur gaan over de opknapbeurt praten met de Vlaamse minister Bert Anciaux van Cultuur. Er is tien tot vijftien miljoen euro mee gemoeid. door Maurits Sep MIDDELBURG - De vier keur meesters, bakkers van beroep, drukken hun neuzen stevig in broodjes, koeken en krentenbol len. Zo keuren ze de baksels van pakweg 65 scholieren uit Zuid west-Nederland voor de jeugd- vakwedstrijden brood en ban ket in het ROC Zeeland in Mid delburg. „Je proeft wat je ruikt", verklaren de bakkers hun gesnuif. De kenners halen zo af en toe ook minzaam hun neus op voor wat ze moeten beoordelen. De eerste stapel gevulde koeken die Joop van Meijel uit Clinge be snuffelt, valt hem niet mee. „Ruikt oud. Omdat het deeg te oud is. Deeg voor gevulde koe ken hoef je misschien maar één keer in de week te maken, maar dit is volgens mij wel ouder dan een week. Nee, dan hoef ik al niet eens meer te proeven." Sjacco Adriaenssens uit Goes constateert veel verschillen tus sen de producten. De meeste zou hij niet in de winkel leggen. Bijvoorbeeld omdat ze te weinig kleur hebben. „Dan zijn ze niet goed bestreken met ei, of het deeg is niet goed. Wilfred Droppers uit Zierikzee treft anders een stapeltje kren tenbollen waarvoor hij zich niet zou schamen. „Deze mag zo mijn winkel in. Totaaloordeel: een 8." Het leuke van de keu ring, zegt Sjako Boer uit Kloe- tinge, is dat ze niet één product beoordelen. „Je ziet nooit de pro ducten van zo veel verschillende bakkers naast elkaar liggen." Zes luxe broodjes die Droppers en Boer in handen krijgen, zijn van dezelfde leerling-bakker. Maar ze verschillen onderling flink van kleur. Dat is wel dege lijk een slecht teken, waarschu wen ze. Droppers: „Bij een vak wedstrijd moet je zes dezelfde broodjes inleveren. En dan nog. Ook in de winkel moet een klant alle broodjes willen hebben, en niet de helft laten liggen. De zeven beste bakkers van de jeugdvakwedstrijden voor Zuid west-Nederland doen op 20 april mee aan de landelijke fina le in Wageningen. Dat zijn Ger hard van Keulen uit Biggeker- ke, Wim Koppejan uit Melisker- ke, Brian Reitsma uit Terneu zen, Marjan de Waal uit Bruinis- se, Jan de Muijnck uit Borssele en Bart van de Velde uit Hei kant. Zij studeren allemaal aan het ROC Zeeland. De zevende prijswinnaar is Monique Rab uit Vlijmen, van het Baroniecol lege in Breda. door Emile Calon WESTKAPELLE - De Zeeuw se reddingstations van de Ko ninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij (KNRM) moesten het afgelopen jaar iets minder in actie komen dan in 2003: 268 tegenover 274 maal. Wel is er een ver schuiving zichtbaar voor het reddingstation Westkapelle, door de aanschaf van de elf meter lange en zeewaardige Uly, ruim een jaar geleden. Die reddingboot voer vorig jaar 29 maal uit terwijl in 2003 15 maal werd uitgerukt met vooral de oude rubber boot Fintje. „De actieradius en inzetbaar heid van Uly is vele malen ho ger", zegt woordvoerder W. Agterhof van de KNRM. Die nieuwe boot ontlast ook het station Cadzand-Bad, zo blijkt uit de jaarcijfers. In 2003 moesten de mensen van het zuidelijkste station van de KNRM nog 41 maal uitrukken tegenover 19 maal vorig jaar. De komst van de Uly heeft geen noemenswaar dige gevolgen voor het red dingstation Breskens. De mannen van die post rukten vorig jaar 68 maal uit tegen over 70 maal in 2003. Noordland Het reddingstation Veere had het flink wat drukker: 45 te genover 34 keer uitvaren, ter wijl de mensen van het red dingstation Noordland vorig jaar 98 maal in actie kwamen om iemand op het water te redden. Een jaar eerder voe ren ze nog 107 maal uit. On danks die daling blijft Noord land een van de drukste red dingstations van de KNRM. Veere vermoedt dat de toena me ook te maken heeft met het aanpassen van de recrea- tiebetonning op het Veerse Meer. Rijkswaterstaat besloot vorig jaar slechts een deel van de betonning aan te bren gen, waardoor watersporters nu sneller in de problemen ko- men, aldus K. den Hollander van het Station Veere. Als naar het gehele land geke ken wordt, hadden de 39 red dingstations van de redding-1 maatschappij het in 2004 drukker dan ooit. Nadat het aantal acties jarenlang sta biel bleef rond de 1500, steeg het aantal hulpverleningen het afgelopen jaar tot 1611, Bij de 1611 acties werden in totaal 3483 mensen in veilig heid gebracht. Vorig jaar wa ren deze aantallen respectie velijk 1517 en 2699. De toena me kan volgens Agterhof ver- klaard worden door de storm achtige zomer van 2004. Ge durende die zomerdagen kwam het negen keer voor dat er meer dan twintig hulp- verleningen per dag werden uitgevoerd. Storm Uitschieter daarbij was 17 juli 2004, toen op sommige, plaatsen de wind in korte tijd in kracht toenam van twee tot tien Beaufort. Er werden die dag 47 hulpverleningen verricht voor watersporters en beroepsvaarders die door de storm werden overvallen. Den Hollander herinnert zich die dag nog goed. In twee uur j tijd veranderde het Veerse Meer van een vlakke water plas in een gebied met golven van twee meter hoog. „We moesten toen velen redden." De redders van de KNRM kwamen vorig jaar 549 keer in actie voor in problemen verkerende zeiljachten. Daar mee werden de zeilers, net als in voorgaande jaren, de groot ste doelgroep van de redding- mmaatschappij. Agterhog noemt de aantallen acties voor de beroepsvisserij (95) en de sportvisserij (70) opval- lend. In 2003 waren de aantal len voor deze twee groepen respectievelijk 63 en 108. De zomerse stormen zijn volgens hem ook de oorzaak van het vaker uitvaren om de beroeps- visserij te helpen. Als een vlinder kruipt deze mimespeler uit z'n cocon. Hij verbeeldt de nieuwe werkwijze van het Steunpunt Natuur- en Milieueducatie Zeeuws-Vlaanderen, dat voortaan de naam Natuur en Zo draagt. foto Camile Schelstraete Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC vei schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet da de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wordai niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. D redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overga weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Een reactie op het artikel in PZC van 17-1 over de locatiete keningen school Oude Vaart. Hoezo: een keus voor de Dok- weg is mijns inziens een keus voor de ontwikkeling van het kind, een keus voor de Tamarin destraat is een keus voor de school, aldus de mening van de heer Liefting van het gemeente bestuur te Terneuzen. Ook de plaats waar een basisschool staat, is van wezenlijk belang voor het welzijn van kinderen. De plek waar de basisschool de Oude Vaart staat is ook de plek waar de kinderen wonen en spe len. Er gaan tweehonderd kinde ren naar de school toe vanuit de wijk. De school is de grootste in Zeeuws-Vlaanderen. Dat is niet voor niets; dat komt mede dooi de locatie. De school en de wijk horen bij elkaar. In de Dokweg wonen nagenoeg geen kinderen. Zal de school ook zo succesvol blijven als je haar laat verhui zen? Dat is helemaal niet zo van zelfsprekend. Wat heb je aan een brede school die leegloopt en aan leerkrachten die gedemo tiveerd naar hun werk gaan? Wij krijgen sterk de indruk dat we de dupe worden van ons ei gen succes. Wij denken niet maar wij weten dat een keus voor de Tamarindestraat de juis te keus is voor het kind. Het is namelijk die plek waar de kinde ren ook wonen en spelen. Dat is voor basisschoolleerlingen be langrijk en dat is goed voor de ontwikkeling van het kind! Over welk belang gaat het hier nu eigenlijk: dat van de brede school of dat van onze kinde ren? Bianca van der Kant Klaprooslaan 4 Terneuzen Een 'moeilijk' besluit dat moet worden genomen door het be stuur van de Vereniging voor Protestants-Christelijk Basison derwijs Midden-Zeeuws-Vlaan- deren. Maar welk standpunt neem je in als er misschien mooie en geweldige plannen ge presenteerd worden voor de ene locatie en minder mooie voor de andere? Wie wil er kiezen tussen een kasteel en een schuur? Een brede school aangekleed of een buurt school uitgekleed? Tja, dan wordt het moeilijk, wan waar gaan ze voor? Wat is be langrijk? Een buurtschool die een jaren lange reputatie heeft opge bouwd in een mooie woonwijk Door de school is er saamhorig heid, eenheid, gezelligheid en so ciale controle ontstaan. Er gaai vier keer op een dag tweehon derd kinderen met ouders t voet of op de fiets door de wijl naar school en ontmoeten el kaar, spreken af en spelen in wijk. Het is toch jammer datii deze drukke tijd zoiets als eei echte buurtschool met zo vee succes zou moeten verdwijnen Dan is het maar afwachten o succes meeverhuist naar de Dok weg. De groene long naar d Dokweg verhuizen heeft denkil meer succes! Mijns inziens zou een mooi nieuwe school aan de Tamarin destraat voor de Oude vaart ei de Triniteit de beste keuze zijr zodat de school door twee kaa ten te benaderen zou zijn zoda ook de verkeersstroom het zelf de blijft. Mijn hoop is dat de me ning van de direct betrokkens de doorslag zal geven. De keu van het schoolbestuur bepaal de toekomst van de school end wijk. N. van Troost-HameM Klaprooslatö Temeua TERNEUZEN - Het gemeente lijk cultureel instituut Toon beeld houdt vanaf maandag to en met woensdag 31 maart eei expositie met werk van cursis ten beeldende vorming. De expositie is vrij toegankeli) van maandag tot en met vrijda, tussen 10.00 en 12.00 uur en va 13.00 tot 17.00 uur in het ge bouw van Toonbeeld aan de Be! lamystraat in Terneuzen. Vai maandag 31 januari tot en me vrijdag 4 februari kan iedereö vrij binnenlopen bij de cursus sen beeldende vorming vai Toonbeeld. Belangstellendei kunnen met docenten praten o meedoen. Tevens is te zien er vanaf september gemaakt t door de cursisten. Het cursus overzicht is te vinden www.temeuzen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 50