PZC Straatgevecht geeft helderheid Maak kans op GRATIS kaarten voor de musical Hello Dolly! het alfabet van Zeeland vrijdag 28 januari 2005 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Het aantal brieven dat de redac tie aangeboden krijgt voor de ru briek Lezers Schrijven, neemt toe, zo is de indruk. Daar spreekt betrokkenheid uit die de lezers hebben met de krant en dat zien we natuurlijk graag. De redactie krijgt er het aange name gevoel van dat de krant er toe doet. Aan het groeiende aanbod van brieven zit ook beetje een lasti ge kant. Redacties moeten altijd woekeren met ruimte. Daarom leert iedere journalist compact te schrijven. Lezers hebben uiteraard geen journalistieke reflexen en zij ge ven vaak toe aan de neiging lan ge uiteenzettingen te schrijven. Voor de Rubriek Lezers Schrij ven hanteert de PZC een maxi male lengte van 250 woorden per brief. Dat is een van de spel regels. Het lijkt nogal eens of lezers die vaak in de rubriek figureren de maximale ruimte volledig wil len benutten. Vaak schrijven ze brieven die vrijwel precies op de 250 woorden uitkomen. Het mag korter. Wie compact schrijft, zal merken dat zijn of haar boodschap zeker zo goed overkomt. Ter aanmoediging stel ik in de komende tijd wekelijks een ca deaubon van 12,50 euro beschik baar voor de beste ingezonden brief: bondigheid, originaliteit en helderheid worden de crite- door A.J. Snel Je ziet het wel eens, zomaar op straat totaal onverwacht gebeuren: twee honden, die geheel in vrede naast hun begeleiders lopen, raken zonder inlei dende schermutselingen slaags. Je hebt de haren niet overeind zien komen, er is geen onvertogen grom gevallen, maar toch; van het ene moment op het andere spat het bloed uit wat één tollende haar- bal lijkt te zijn geworden. Voor een vergelijkbaar tafereel teken den dezer dagen de socialistische be stuurders Gert de Kok, thans lid van het college van Gedeputeerde Staten en Daan Bruinooge, voorheen werkzaam in dezelfde functie. De Kok, die niet im mer de indruk maakt dat hij de inspira tie heeft aangedragen voor de provincie film met de titel Zeeland Voortvarend, liet zich voor zijn doen ongewoon kri tisch uit over de resultaten die zijn voor ganger Bruinooge boekte toen die nog van alles te vertellen had bij het ha venschap Zeeland Seaports. Daar was Daan niet van gediend. Die vergat zijn koudwatervrees voor contacten met de pers en betrachtte een welhaast Thor- beckiaanse openheid. Daan was boos. Hij kwam met een aanbeveling die in hield dat De Kok maar verder door het leven moest als burgemeester van het zo schoon gelegen Winterswijk. In de ogen van Bruinooge maakt voorheen zijn po litieke vriend De Kok zélf niks klaar. Kijk maar hoe het niet wil vlotten met de verbouwing van het Zeeuws Mu seum. De Kok zou vóór aanvaarding van het ambt te Winterswijk trouwens maar eens op reis moeten om in verre landen iets te doen voor de Zeeuwse werkgele genheid, zo sneerde Bruinooge, die in zijn tijd tot helemaal in Finland en nog verder aan het netwerken sloeg onder het motto 'ik bent gedeputeerde en ik komt dus pleiten voor het Zeeuwse ske- nario'. Bullebijters De bereisde Roel, die op zijn tochten vast heeft gezien hoe bullebijters voch ten, liet zich tijdens zijn tegenaanval bij staan door Ron Barbé en Henk de Haas, ook al oud-havensehapsbestuurders. De secondanten trachtten tevergeefs de kwaadheid van Daan in te tomen. Zo werd het volk dus getuige van een straatgevecht, waarbij het er alle schijn van had dat aan het einde slechts de staarten zouden resten. De onlusten bin nen de .politieke groepering Lijst Pim Fortuyn kwamen er magertjes bij af te steken. Zoals gebruikelijk bij dit soort gebeurte nissen konden niet alle toeschouwers de vertoning waarderen. Er werd vanuit de coulissen geroepen dat het onverstan dig is als broeders van hetzelfde politie ke huis buitelend over straat gaan. En ons bereikten lichte verwijten als zou de PZC de woordenstrijd te breed heb ben uitgemeten. Zoals vaker wordt ge zegd, had de pers meer terughoudend heid kunnen betrachten; dan waren de gemoederen minder hoog opgelaaid. Die zienswijze stemt niet overeen met de journalistieke mores in dit land. Als politici ongeschreven regels vergeten na te leven en de tekortkomingen van ande ren, of dat nu voorgangers zijn of niet, opsommen, dan is dat om te beginnen nieuws. In het verlengde van het ge wraakte beleid zal immers een koerswij ziging plaatsvinden en daarvan dient de burgerij op de hoogte te zijn. Die kan zich zo een voortschrijdend inzicht ver werven. En ze kan eens nadenken over een partij die bestuurders met geheel verschillende strategieën naar de front linie zendt. Zo kunnen de kiezers tegen de volgende verkiezingen opnieuw de eigen politieke voorkeur eens ijken. Als het gaat om de rol van de pers in conflicten als deze, speelt nog iets an ders. Van de betrokkenen mag ver wacht worden dat ze hebben overwo gen wat het effect van hun optreden is. Zij hebben zich in de regel gepresen teerd als betrouwbare en beheerste lie den die belangrijke taken aan kunnen. Illustratie Cor de Jonge Daar kunnen ze zich naar gedragen. Blijken ze niet bereid of in staat hun te genstrevers met afstandelij kheid en op een afgewogen manier te benaderen, dan heeft niet de pers het probleem ver oorzaakt. Die heeft alleen laten zien hoe de bestuurders acteren. Uiteraard zit er aan het straatgevecht tussen Bruinooge en De Kok een verma kelijke kant. Het is altijd aardig te zien hoe bestuurders opeens heel menselijke kanten hebben en die na jaren van afge dwongen collegialiteit ook tonen. Maar het belangrijkste nevenproduct van de knokpartij is de openheid. Bur gers kunnen zich op basis van de berich ten die zij onder ogen krijgen een oor deel vormen over het al dan niet aanwe zige academisch werk- en denkniveau van de betrokken politici. Twee onderwerpen uit de actualiteit van de afgelopen week werdi dezer dagen besproken vanaf de digitale zeepkist van deze krant (www.pzc.nl). De rijksoverheid wil de stroom Poolse arbeiders dii naar Nederland komt, indammen en meer uitkeringsgerechtigden aan het werk zetten. En er was de suggestie van het kabinet desa. menleving beter tegen terreur te beschermen, onder meer door lid mogelijk te maken dat mensen die verdacht worden van het pleg|S van terroristische acties twee jaar in voorarrest te houden. Belasting Linda vond het een goed idee meer werklozen aan de slag te 1; gaan. Ik denk dat het niet verkeerd is om werklozen binnen Nedi land eerst aan het werk te zetten maar dan moet er denk ik wel meer druk op worden gezet door inkomsten na een bepaalde tijdt verlagen als de mensen thuis blijven zitten. De grens tussen werfe en thuis zitten is op dit moment veel te klein en het nodigt dan ooi niet echt uit om aan het werk te gaan. Ook in mijn directe omgevc zie ik dit regelmatig gebeuren en men geeft het dan nog openlijk ook. Als ik dan toch elk jaar mijn belastingcenten afdraag baalik daar stevig van." S. de V. meldde dat hij uit ervaring kan spreken. Ik ben werkzai in een bedrijf dat landbouwproducten verwerkt en daar moet ikss menwerken met een Poolse arbeider. Een regelrechte ramp, hij spreekt geen Nederlands, geen Engels en slechts enkele woorden Duits. Van veiligheid op het werk is hem niets bijgebracht, maan hij de kans maar krijgt bedient hij wel de machines of rijdt hij rol met een heftruc." En: „Deze arbeiders voelen geen enkele binding met het bedrijf waar ze werken. Zolang ze hun geld maar krijgen, Vul eerst alle lege arbeidsplaatsen maar op met mensen uit eigen land, dan lost dat de werkloosheid ook weer wat op." Walther Swarte wierp zichzelf in de strijd: Als gezonde Hollands jongen wil ik heel graag werken. Ik zit nu al een jaar thuis. Het werk maakt niet uit, als het maar leuk (en gezellig) is. De fruitteld willen mij gewoon niet omdat ik 'te duur' ben. Ik ben. hier al divers keren tegenaan gelopen." A.J. Jonker gooide het ook op de verdiensten. „Als ik een normaal uurloon zou krijgen bij een boer of om fruit te plukken dan zou ik dat zeker doen. Maar je krijgt bij sommige boeren nog minder dat het minimumloon. Dat is minder dan je werkloosheidsuitkering.^ werkt het dus niet". Arrest Marinus vond het idee van het lange voorarrest voor verdachten van terreur in orde: Terreur wordt uitgeoefend om de maatschap pij te ontwrichten en richt zich met geweld op mensen en eig men. De mensen die terreur bedrijven zijn niet snel te overtuigen van hun ongelijk. Als men wil kaatsen moet men de bal terugver wachten. Als men destijds Hitïer twee jaar in voorarrest had gek den was ons veel ellende bespaard gebleven." Maatje zag een bijzonder belang in verlenging van het voorarrest Het geeft naar haar idee getuigen meer tijd. Ze stelt: Terreur is! dreigend voor de samenleving. Eventuele getuigen durven vaaknie gelijk in actie te komen. De angst op wraak is te groot. Om deze vaak belangrijke getuigen in actie te laten komen, is twee of drie maanden duidelijk te kort. Citaat: Moeder natuur is een heks. Edward A. Murphy Speciaal voor PZC abonnees worden er 50 GRATIS kaarten weggegeven voor de musical Hello Dolly!, met ondermeer Willeke Alberti, Jos Brink Jamai. Daarnaast maken 10 abonnees kans op een Meet Greet met de cast en ontvangen een heerlijk welkomstdrankje en een mooi programmaboek. Hello Dolly!, gebaseerd op The Matchmaker van Thorton Wilder, vertelt het verhaal van koppelaarster Dolly Gallagher Levi (Willeke Alberti). Zij wordt ingehuurd om een huwelijk voor de steenrijke weduwnaar Horace Vandergelder (Jos Brink) te regelen. Dolly heeft echter hele andere plannen... Wilt u weten hoe dit afloopt? Vul de prijsvraag in op de bon en stuur deze vóór 11 februari naar: PZC,ta.v. Lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes of surf naar www.pzc.nl/abonneevoordeel en maak kans op gratis kaarten en een Meet Greet met de cast. Voorstellingen van Hello Dolly! worden gegeven op zaterdag 19 februari om 20:00 uur en zondag 20 februari om 15:00 uur in Het Scheldetheater (Tel: 0115- 69 55 55) in Terneuzen. *Alleen prijswinnaars ontvangen vóór 16 februari bericht. ftgjfë&fc. ftwBB Ja, ik wil graag GRATIS naar Hello Dolly! IfSt^ I m/v_ Naam: Voorletters: Aires: Postcode: Geboortedatum: Telefoon: E-mail adres: Aantal kaarten:(max. 2 per adresL Abonneenummer:(indien bekend) Vraao: Door welk televisieprogramma werd Jamai bekend? Antwoord: Algemene voorwaarden abonneevoordeel Niet in combinatie met andere aanbiedingen. Geen korting achteraf op reeds betaalde kaarten. Alleen bonnen van krantenpapier worden in behandeling genomen. PZC is niet verantwoordelijk en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor het gebodene en de financiële en administratieve afwikkeling bij de deelnemende organisaties. Wijzigingen in de spelregels, data, aanvangstijden en geldende prijzen zijn te allen tijde voorbehouden. Prijzen worden uitgegeven zolang de voorraad strekt. PZC BV gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Zie het colofon van PZC voor meer informatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 44