Cabinet botst met Earner over Europa zc Kosten medicijngebruik dalen voor het eerst sinds de oorlog Straffen tot 10 jaar voor seksloodsbende Effect straling op gezondheid minimaal mds steuncampagne grondwet valt slecht Nederland stuurt troepen naar gevaarlijk Bagdad Vlieger vrij Dichter des Vaderlands spoort Negentigjarige man mishandelt ex-vriendin (81) Schietincident Irak leidt niet tot vervolging Kind regeert steeds meer in gezin Woontoren voor oudere Hindoes Jury Libris-prijs maakt selectie Celstraf voor notoire zwartrijders Michejin haalt gids uit de schappen Flap blijft in oor koe zitten vrijdag 28 januari 2005 door Lianne Sleutjes Henk van de Poll V-W HAAG - Een meerderheid de Tweede Kamer stoort aan de oorlogskas van 1,5 »n euro die de regering ach- je hand houdt om tegengas 3 lunnen geven tegen de campagne' tegen de Euro- Grondwet. de tegenstanders van de Jwet in de aanloop naar rierendum veel geld weten ijs ie peuteren voor hun •campagne', dan moet de re- ig daar wat tegenover kun-, dl stellen om de strijd eerlijk auden, zei staatssecretaris iai (Europese Zaken) giste- ade Kamer. ■an de initiatiefnemers van eferendum, het Kamerlid van GroenLinks, ver bet kabinet het noodfonds jjj sm te hebben gehouden tij de behandeling van het e foorstel over de volksraad- üg. „De regering laadt nu rdenking op zich vals spel den." -woordvoerder Koenders le het de 'eerste fout' van u in de campagne voor het endum. „Het kabinet heeft voluit aan de ja-campagne mden. En de regering heeft jet recht om voor zijn me- uit te komen. Maar geld re- ren om straks een even- ■succesvolle nee-campagne mnen dwarsbomen, kan je lijk als eerlijk spel om- meende Koenders. keerde keelgat rook de kleine christelijke jen, D66 en de SP is de oor- as in het verkeerde keelgat »ten. SGP-woordvoerder i Ier Staaij noemde het bij- rmerkwaardig dat het ka- lextra belastinggeld wil ge ren, als de mensen achter i iee-campagne erin slagen privé-geld bij elkaar te iTERDAM - Ondernemer de Vlieger is gistermiddag justitie in Amsterdam vrij- !en. Een woordvoerder van Openbaar Ministerie in de Istad maakte dat bekend, akenman, voorheen onder eigenaar van het gisteren rt verklaarde Dutchbird, nds maandag vast voor ver- Hij wordt verdacht van be- tenheid bij afpersing, jens een woordvoerder van jarket was het 'voor het on- lek niet noodzakelijk' dat (er langer werd vastge- b. Als justitie hem langer nllen vasthouden, had hij geleid moeten worden voor bter-commissaris onderzoek richt zich op af- mgspraktijken rond een ca- ihet Leidseplein in Amster- De Vlieger, wijlen Willem stra en Heineken-ontvoer- Holleeder zouden op onor- bxe wijze hebben gepro- ihun geïnvesteerde geld te- te krijgen toen het met de ^onderneming bergaf- ANP l'oa 8 Dutchbird failliet brengen. Volgens D66-woord- voerster Van der Laan moet dan de voorstanders van de Europe se Grondwet beter hun best doen om ook meer geld op te ha len. De SP, verklaard tegenstan der van de grondwet, noemt het 'ongepast' dat het kabinet zo wil proberen zijn wil door te drukken. CDA en WD hebben meer be grip voor de houding van het ka binet. „Als de nee-campagne al le zendtijd gaat opkopen, mag de overheid daar wel wat tegen over stellen", zei WD-woord- voerder Van Baaien. Beide rege ringsfracties hebben geen moei te met de gevraagde 1,5 miljoen euro, maar ze willen wel precies weten hoe het kabinet dat geld wil besteden. Nicolaï beloofde de Kamer een brief te sturen waarin hij zijn re servering toelicht. De Kamer kan dan alsnog een afzonderlijk debat aan de besteding van het geld wijden. De grondwet kan in Nederland op de steun van 63 procent van de bevolking rekenen. Dat bleek gisteren uit een peiling van de Europese Commissie. ANP pagina 5 meerderheid voor Europese Grondwet DEN HAAG - Nederland stuurt 25 militairen naar Bagdad om er Iraakse legertrainers op te lei den. Dit heeft een Kamermeer derheid gisteravond besloten. Tegelijkertijd stemde zij in met het vertrek van de 1400 Neder landse militairen uit het zuiden van Irak per 15 maart. De militairen die naar Bagdad gaan, zijn onderdeel van een 300 man tellend team van de Na- vo. De 25 manschappen gaan er in principe voor een half jaar naar toe. Het kabinet houdt de mogelijkheid open om de missie te verlengen. De militairen komen in het ge vaarlijkste deel van Irak terecht waar veel verzet is. Maar vol gens de ministers Kamp (Defen sie) en Bot (Buitenlandse Za ken) ook in het zwaarst beveilig de deel van Bagdad; daar waai de Amerikanen zitten en de Iraakse ministeries zijn. In het zuiden van Irak werken de Nederlanders na de comman do-overdracht op 7 maart aan de Britten alleen nog aan hun ei gen vertrek. Zij draven dan niet meer op om de veiligheid in de provincie Al Muthanna te garan deren, dat is aan de Britten en de Iraakse veiligheidstroepen. De Nederlanders zorgen alleen nog voor hun eigen veiligheid. GPD pagina 4 corruptie en oorlog gaan AMSTERDAM - De nieuwe Dichter des Vaderlands Driek van Wissen leest in de trein van Amsterdam naar Breda voor uit eigen werk. Tijdens de Landelijke Gedichtendag lazen Van Wissen en collega-dichters gisteren voor in de speciale trein die door Nederland reed. foto Robert Vos/ANP SITTARD - Een negentigjarige inwoner van Sittard is woens dagmiddag aangehouden voor huiselijk geweld, omdat hij zijn 81-jarige ex-vriendin in elkaar had geslagen. De hoogbejaarde man was de woning van de wouw binnenge drongen door een ruit van de voordeur te vernielen. De vrouw kreeg vervolgens enkele rake klappen. Het was de derde keer binnen een maand dat de man zijn ex-vriendin molesteerde. Ook stalkte hij haar en schreef hij vervelende brieven. De reden voor zijn gedrag is het feit dat de man het niet kan verkroppen dat zijn ex-partner de relatie heeft verbroken. GPD □AvNu HOE-TT HET nibtmEE^I WEET WEE HOE. LAAT HET |S door Marijn van der Pas DEN HAAG - Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog hebben Nederlanders voor min der geld aan medicijnen geslikt. De totale kosten daalden in 2004 met 130 miljoen euro. Dat kwam onder meer door het ge bruik van merkloze geneesmid delen. Dat heeft de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KN- MP) gisteren gezegd. ARNHEM - De Nederlandse mi litairen die op woensdagoch tend 19 januari in Irak een Ira kees doodschoten, hebben te recht en proportioneel geweld gebruikt. Ze worden daarom niet vervolgd, liet het Openbaar Ministerie (OM) in Arnhem giste ren weten. Voor justitie is hier mee de zaak afgedaan. De gedode Irakees zat in een burgervoertuig dat bij een Ne derlandse controlepost een stop teken negeerde en ook doorreed toen de Nederlanders waarschu wingsschoten losten. De Neder landse militairen schoten vervol gens gericht op het voertuig. Het incident gebeurde rond 05.00 uur 's morgens lokale tijd (03.00 uur Nederlandse tijd) in de woestijn van de provincie Al Muthanna in het zuiden van Irak, waar Nederlandse militai ren actief zijn. Het was toen nog donker. De betrokkenen zijn afkomstig van de grootste Nederlandse ba sis, Camp Smitty, bij de stad As Samawah. De plaats van het in cident ligt op ongeveer 80 kilo meter ten zuiden van as Sama wah. De Koninklijke Marechaussee en de Iraakse politie hebben het schietincident onderzocht. ANP Vorig jaar vergde het medicijn gebruik in Nederland 4,42 mil jard euro. In 2003 was dat nog 4,55 miljard. De daling is geheel te danken aan prijsverlagingen. De gemiddelde prijs daalde door het gebruik van merkloze medicijnen. Sinds 2004 verstrek ken apothekers waar mogelijk deze middelen waarvan het pa tent is verlopen. Ze zijn gemid deld 37,5 procent goedkoper. Verder werden vooral duurdere merkgeneesmiddelen goedkoper door de Wet Geneesmiddelen- prijzen. Daarin staat dat de prij zen niet hoger mogen liggen dan de gemiddelde prijs in de buur landen. Daar werden deze medi cijnen de laatste tijd goedkoper. Samen met de daling als gevolg van de merkloze medicijnen be tekende dit in 2004 een bespa ring van 500 miljoen euro. Verder berekenden apothekers een deel van hun kortingen die ze krijgen van de groothandel en de industrie door in de prijs. Dat leverde 200 miljoen euro op, aldus de belangenorganisa tie van apothekers. De partijen sloten hierover een convenant met Volksgezondheid. Volgens het ministerie leidt dit samen met de afspraken over merkloze middelen tot een besparing van circa 600 miljoen euro. De totale besparing van 700 mil joen werd grotendeels tenietge daan door een stijging van het gebruik van medicijnen. Even als in voorgaande jaren nam het totale gebruik in 2004 toe met 10 procent. Dat is vooral toe te schrijven aan de vergrijzing, zegt de KNMP. Toch bespaarde een gemiddeld huishouden vo rig jaar ongeveer 100 euro, zegt voorzitter M. van Weelden van de KNMP. Om de kosten verder te laten da len, maakte minister Hooger- vorst (Volksgezondheid) eind vo rig jaar nieuwe afspraken met de industrie, verzekeraars en apothekers. Doel is ook de prij zen van merkmiddelen te verla gen. Hoogervorst hoopt op een besparing van 685 miljoen euro in 2005. Met de berekening van een be sparing van 700 miljoen in 2004, hoopt de KNMP dat de minister afziet van verdere maatregelen. Hoogervorst wil af van de ver plichting dat in elke apotheek een apotheker aanwezig moet zijn. De KNMP wil niet dat apo thekers meerdere apotheken runnen. Volgens de belangenor ganisatie is het essentieel dat apothekers aanwezig zijn om te adviseren over combinaties van medicijngebruik. Sommige com binaties zijn. gevaarlijk voor de gezondheid. Minister Hoogervorst zal met zorgverzekeraars en ziekenhuis- directies onderzoek doen naar de problemen rond het verkrij gen van hele dure medicijnen. Patiënten die afhankelijk zijn van dure medicijnen, moeten nu vaak lang wachten tot ze deze krijgen toegediend. Volgens medisch specialisten komt het voor dat mensen hier voortijdig door sterven. De ge neesmiddelen kosten vaak 150.000 euro per patiënt per jaar, met uitschieters naar 300.000 euro. ANP van onze redactie binnenland LELYSTAD - Dc rechtbank in Lelystad heeft gisteren in de zo genoemde Kraggenburgse porno zaak gevangenisstraffen opge legd variërend van vijf tot tien jaar. De leden van de pornoben de zijn schuldig aan ontvoering, verkrachting en het dwingen tot seks met dieren. Dat gebeurde in het voorjaar van 2004 met drie vrouwen in een loods in Kraggenburg. De 36-jarige hoofdverdachte uit België is ook schuldig bevon den, maar zijn strafmaat heb ben de rechters nog niet be paald. De rechtbank houdt er 'ernstig rekening mee dat hij een psychische stoornis heeft', maar een psychologisch rapport ontbreekt. De rechtbank kan hem zo niet veroordelen tot de geëiste tbs, maar zonder behan deling, kan hij 'een ernstig ge vaar' vormen voor de samenle ving. De rechters willen daarom dat er op dit punt eerst nader on derzoek volgt en heeft de straf bepaling maximaal drie maan den opgeschort. Het Openbaar Ministerie be schouwt de hoofdverdachte als een 'perverse en sadistische man', De rechtbank legde zijn 31-jari- ge broer een gevangenisstraf van tien jaar op. De huurder van de seksloods, een 46-jarige Rotterdammer moet ook tien jaar achter de tralies. De vrien din van de huurder werd vrijge sproken. De rechtbank stelde vast dat zij niets afwist van de praktijken van de pornobende. De twee vriendinnen van de Bel gische broers werden veroor deeld tot elk vijf jaar. Tegen het zestal had justitie celstraffen geëist tussen de 14 en 1,5 jaar. De aanklager sprak van 'weer zinwekkende en mensonterende toestanden' in de loods in Krag genburg. De bende had drie Afrikaanse vrouwen ontvoerd en meegeno men naar een woning in Almere en de loods in Kraggenburg. De vrouwen werden mishandeld, verkracht en gedwongen tot per versiteiten en dierenseks. De bende had april vorig jaar opna mes voor een 'snuffmovie' ge pland, waarbij een vrouw zou worden gedood. Vlak daarvoor wist ze echter te ontsnappen, waardoor de zaak aan het rollen kwam. ANP HOOFDDORP - Kinderen krijgen steeds meer zeggen schap in het gezin. Dat blijkt uit een onderzoek onder ze venhonderd ouders met kinderen in de leeftijd van 0 tot 6 jaar in opdracht van uitgever Sanoma. Bijna 60 procent van de ouders vindt dat hun kind(eren) niets te kort mag komen. Hetzelfde percentage zegt dan ook meer geld uit te geven aan het kind dan aan zichzelf. Dat geldt bijvoorbeeld bij de dagelijkse boodschappen. De helft van de ouders houdt rekening met wat het kind leuk of lekker vindt. Daarbij let 78 procent er wel op of het product goed en gezond is. ANP ZOETERMEER - Woningbouwvereniging Vestia slaat vandaag in Zoetermeer de eerste paal van een woontoren voor oudere Hindoes. In het appartementengebouw in de wijk Oosterheem kunnen 55-plussers uit de hindoestaan- se gemeenschap samen leven, bidden en koken. Naar ver wachting is de Shaanti Dhaam (huis van rust en vrede) in het tweede kwartaal van 2006 klaar. Dat maakte Vestia gisteren bekend. Het gaat om de eerste woongemeenschap bestemd voor Hindoes. ANP AMSTERDAM - De jury van de Libris Literatuur Prijs 2005 heeft achttien boeken geselecteerd die meedingen naar de trofee. Zij staan op de longlist. In totaal kreeg de jury 182 inzendingen. Dat maakten de scherprechters on der voorzitterschap van Martijn Sanders gisteren bekend. Op de lijst staan auteurs als Amon Grunberg (De joodse messias), Cees Nooteboom (Paradijs verloren), Kees 't Hart (Ter navolging) en Ilja Leonard Pfeijffer (Het grote baggerboek). ANP LEEUWARDEN - Structureel zwartrijden in treinen kan tot celstraf leiden. Dat bleek gisteren voor de rechtbank in Leeuwarden. Daar werd een zwartrijder conform de eis van het OM veroordeeld tot vier weken celstraf, waar van twee voorwaardelijk. De man moest voorkomen als uitvloeisel van een proef in Friesland om notoire zwartrijders aan te pakken. De NS hebben eerder al laten weten de proef om te zetten in een structureel landelijk project. ANP GOUDA - Door een foute toekenning van een Bib Gour mand' aan een Belgisch restaurant wordt de Benelux-uit- gave van de Michelingids 2005 uit de schappen gehaald in Nederland, België en Luxemburg. Het gaat om 60.000 exemplaren, zei gisteren een woordvoerder. Michelin hoopt over uiterlijk twee maanden een nieuwe gids te heb ben. In de gids worden twee vorkjes en een Bib Gourmand toe gekend aan Ostend Queen in Oostende. De Michelin-in- specteurs kunnen dat etablissement echter niet hebben be zocht, omdat het pas 8 januari is opengegaan en toen lag de gids al twee maanden bij de drukker. De woordvoer der kan niet precies zeggen hoe de fout is ontstaan: „Dat gaan we nu uitzoeken." ANP door Martijn Hover EINDHOVEN - Effecten van elektromagnetische straling door mobiele telefoons en gsm- en umts-zendmasten op de ge zondheid zijn minimaal. Hoewel een in 1993 door TNO uitgevoerd onderzoek een ver band heeft aangetoond tussen zulke straling en het 'welbevin den' van proefpersonen, was dat effect zo gering dat er geen har de conclusies aan konden wor den verbonden. Dat zei TNO-onderzoeker en hoogleraar P. Zwamborn giste ren op een bijeenkomst van het Nederlands Elektronica- en Ra diogenootschap op de Eindho- vense universiteit. In Zürich vindt een vervolgon derzoek plaats dat meer duide lijkheid moet verschaffen over de gezondheidsrisico's van de elektromagnetische straling. E. van Rongen van de Gezond heidsraad concludeerde op de zelfde bijeenkomst in Eindho ven dat de laag-frequente elek tromagnetische velden die wor den opgewekt door mobiele tele foons en hun zendmasten, voor alsnog geen aantoonbare schade lijke gevolgen voor de volksge zondheid hebben opgeleverd. GPD door Kees Bos bare plastic oorflap met barco de. Ze zijn daardoor gemakke lijk te achterhalen als iets mis is met bijvoorbeeld melk of vlees. Individuele lidstaten zouden wel toestemming kunnen krij gen voor een chip op de oorflap. Dat zou een test zijn voor even tuele invoering in heel Europa, maar echt enthousiast is Brussel er niet over. Landbouworganisa tie LTO-Nederland vindt dat Ne derland niet als enige EU-land elektronische oormerken moet verplichten.' De 24.000 Neder landse rundveehouders zouden dan op hogere kosten worden ge jaagd dan hun buitenlandse vak genoten. ANP BRUSSEL - Koeien blijven voor lopig rondlopen met een flap aan het oor. Ideeën om de oor merken te vervangen door een onderhuidse chip of een elektro nische 'maagknikker' blijken geen verbetering. Dat meldt een gisteren uitgelekt rapport van de Europese Com missie. De onderhuidse chip blijkt bij de slacht wel eens in het vlees te komen. De maag- knikker is onpraktisch bij jonge runderen, die nog geen geschik te maag hebben. Runderen hebben nu een zicht- (Advertentie) Rotterdam: Stadionweg 31/33, T010-4970822 (tussen Van Brienen- oordbrug en de Kuip) www.vervat.nl Amsterdam: Abcouderstraatweg 130, T 0294-283343 (tussen AMC en Abcoude)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3