Plan Buitengebied afgeschoten PZC Kritiek verbaast wethouder niet Redders geven voorkeur aan oude Harder Scharendijke geeft ijsclub nieuw leven 20% 70% KORTING ovincie ziet ernstige tekortkomingen; gemeente moet huiswerk overdoen iroep aan urlopers voor vrijdingsvlam -• 0P UITLOPENDE MODELLEN X raab karcher bouwstoffen Een droomkans voor Laurens van Lieren 22 Geen vergunning voor overkapping Tijdelijke ontsluiting Oosterland Inbraak in woning zeeuwse almanak Bewegen UCHTLMJD e: 0113-315649 iC.fi I redactie@pzc.nl 31,4460 AA Goes entie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; s-Vlaanderen: 0114-372770; 020-4562500. 28 januari 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode I 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland tfRinus Antonisse - Broddelwerk, lik hel huiswerk maar op- p, Zo kan het vernietigende pentaar worden samenge- jran de Provinciale Commis- lOmgevingsbeleid (PCO) op I nieuwe bestemmingsplan iKngebied van de gemeente jiiiwen-Duiveland. commissie gemeentelijke Imen van de PCO constateert [het ontwerpplan, waaraan »is gewerkt en waarmee de teente al veel te laat is, 'in mate tekortschiet'. In [groot aantal gevallen is grekening gehouden met het pde provincie uitgestippelde jjd en bijbehorende spelre- name op het gebied ireatie, wonen en bedrij- (zowel agrarisch als irisch) eigent de ge- zich te veel vrijheden laarentegen komen natuur ^ndschap er bekaaid van af. [de PCO-commissie kantte- plaatst bij een nieuw pêentelijk bestemmingsplan febmikelijk. Er zijn altijd [zaken die niet precies klop- [aar dat een plan zó tot op »nd toe wordt afgebrand, iz'n zachtst gezegd zeer op ijk. De gemeente Schou- luiveland heeft onvoldoen- ïderzoek gedaan, aldus de isomming if de commissie worden on- meer als tekortkomingen gevoerd: it open landschap langs de Ikust van het eiland is onvol- nde beschermd; bebouwing lar ontoelaatbaar; recreatief bewoonde huizen in het buitengebied mogen niet worden uitgebreid; illegaal gevestigde niet-agrari- sche bedrijven mogen niet zo maar achteraf worden toege staan; aangegeven moet worden hoe daartegen wordt opgetre den; afschermende groenvoorzie ningen rond kampeerterreinen en glastuinbouw ontbreken; de uitbreidings(on)mogelijk- heden van glastuinbouw zijn on voldoende aangegeven; de nieuwe vestiging van inten sieve veehouderijbedrijven moet beter aan banden worden ge- legd; ten onrechte zijn mogelijkhe den voor agrarische verblijfsre- creatie in de Westhoek (kam peerboerderijen, appartemen ten, herbergen) opgenomen; wegen en fietspaden op en langs de zeedijken worden onge limiteerd toegestaan; dat is strij dig met de Europese Vogelricht lijn. Versnippering De commissie mist een visie op de ontwikkeling (hoeveelheid en kwaliteit) van dagrecreatieve voorzieningen, met inbegrip van plattelandstoerisme. Dergelijke ontwikkelingen moeten aanslui ten bij andere (bestaande) func ties in het landelijk gebied. Wat de gemeente voorstaat werkt versnippering in de hand. De komst van nieuwe recreatie ve bedrijven is niet beperkt in aantal en oppervlakte. Dat geldt eveneens voor uitbreiding van bestaande dag- en verblijfsre- creatieve voorzieningen. De commissie vindt dat de gemeen te hiervoor duidelijker (en be perktere) uitgangspunten voor moet opstellen, waarbij onder meer rekening wordt gehouden met de aanwezigheid van het na tionaal park Oosterschelde. Met de Nobelgate-affaire ver slikte de gemeente zich danig in de archeologische regels. Het het ontwerp-plan vertoont op dit onderwerp opnieuw hiaten. Zo zijn niet alle archeologisch waardevolle terreinen op het ei land aangeduid. Nieuwe bebou wing op dergelijke terreinen is niet mogelijk. Er zijn geen bebouwingsvrije stroken langs wegen (40 tot 20 meter) opgenomen. Vrije wind vang rond molens is onvoldoen- MKZEE - Clubs en andere [pen mensen die willen mee- a aan de vuurloop op 4 en 5 worden door de gemeente ainven-Duiveland opgeroe- zich te melden, amee geeft de gemeente be lheid aan de mogelijkheid het bevrijdingsvuur naar auwen-Duiveland te halen "en estafette. Dit jaar wordt lacht dat Nederland zestig geleden werd bevrijd. Elk wordt in Wageningen op 4 om twaalf uur 's nachts het ontstoken. De van deze stad opgeroepen om Etedoen om dit symbool van naar eigen gemeenten s te brengen. Dat kan lo- skeelerend, fietsend of ook. iidee achter dit initiatief is ivrijheid als een lopend vuur- door het land trekt. Het be- jdmgsvuur is op 5 mei 1948 jr het eerst naar Wageningen racht. Op initiatief van een lEindhovenaren die het vuur Bayeux ophaalden, de plek D-Day de geallieer- eerst voet aan wal heb- gezet. Scouting- en sport- bs, scholen, culturele vereni gen en andere belangstellen- een aanmeldingsfor- halen op het gemeente hof downloaden via internet: %ien5meiw ageningen.nl. De reddingsboot Prototype voldoet niet aan de eisen die de bemanning van het KNRM-station Noordland stellen; daarom wordt het oude schip Harder teruggehaald uit IJ- muiden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman NEELTJE JANS - Na een klein jaar gevaren te hebben met Pro totype I krijgt de bemanning van het KNRM-station Noord- land het oude schip Harder te rug. De reddingsboot Prototype vol doet niet aan de specifieke eisen die de redders van het station op Neeltje Jans stellen. Vanuit KNRM-station Noord- land worden zowel de Noordzee als de Oosterschelde bediend. Dat is bepaald geen rustig vaar water, schetst pr-man van Noordland K. Groeneveld. Het betekent ook dat aan de gebruik te vaartuigen eisen worden ge steld die anders zijn dan cle crite ria die gelden voor schepen die op binnenwater worden ingezet. De Plarder blijkt het in dit ge bied - in vergelijking tot Proto type I - onder meer beter te doen op criteria als wendbaar heid en stabiliteit. Ook haalt de Harder minder golven op als ge volg van verschillen in lijnge- ving van de boot. Al met al rede nen om de oude boot terug te ha len uit IJmuiden, waar het hoofdkantoor van de Koninklij ke Nederlandse Redding Maat schappij (KNRM) gevestigd is. De verwachting is dat dit in fe bruari gaat gebeuren. Prototype I, die overigens wel tot hetzelfde type behoort als de Harder, was sinds maart vorig jaar vanaf Neeltje Jans in de vaart. De Har der is inmiddels een dikke zeven tien jaar oud en was aardig ver sleten toen hij werd ingeruild voor Prototype I. Dat bleek bij het doen van proeven zoals de valproef of kentering, verduide lijkt Groeneveld. Toen de Proto type niet de ideale opvolger bleek voor de opstappers van Noordland is er een nieuwe af weging gemaakt. „We moeten verstandig met ons geld om gaan", zegt de pr-functionaris over de beslissing. Op grond van onder meer dit gegeven is beslo ten de Harder op te knappen en te moderniseren. De reddings- (Advertentie) (Advertentie) door Esme Soesman SCHARENDIJKE - Na enkele jaren stilte wordt er achter de schermen hard gewerkt aan de wederopstanding van de IJsvere niging Scharendijke. Deze club maakt nu onderdeel uit van de plaatselijke sportver eniging ZSC '62. Als het weer het toelaat kan er dit jaar al ge schaatst worden. Voor volgend jaar moeten baan en club weer sterk op poten staan. Dat betekent dat er dit jaar nog een ledenwerfactie wordt begon nen en dat de ijsbaan voor het winterseizoen 2005/2006 op ver schillende punten moet worden verbeterd. Dat betekent onder meer egaliseren, schetst Piet van der Horst - secretaris van ZSC '62 en nu ook betrokken bij de ijspoot van de sportvereni ging. Daarnaast moet de toe gang tot de ijsbaan worden ver beterd en zullen er bankjes wor den geplaatst. Zes mensen zetten hun schou ders onder het opnieuw leven blazen in de ter ziele gegane ijs- vereniging. Behalve Van der Horst en Gerard Cobussen (ook ZSC-bestuurder) zijn dat Aad Hubregtse, Rinus Iiubregtse, Louis Beeke en Kees Heijboer. Om alle taken goed te kunnen uitvoeren, wordt nog gezocht naar versterking van de vrijwilli- gersclub met twee personen. Be langstellenden kunnen zich mel den bij Van der Horst via tele foonnummer: 0111-671449 of 06-12218351. Krachten bundelen De ijsvereniging in Scharendij ke heeft zich eind 2003 aangeslo ten bij de sportcombi ZSC '62. Met deze brede vereniging pro beren de inwoners van Scharen dijke krachten te bundelen en daarmee activiteiten voor het dorp te behouden. Voetbal, bad minton, schaatsen en zelfs to neel werken onder dezelfde naam. Nu alle formaliteiten rond dit sa mengaan zijn afgerond kan er aan de toekomst gewerkt gaan worden. Eerste piioriteit van ZSC '62 is om schaatsen meteen mogelijk te maken, mocht het weer dat toelaten. Dit jaar kan dan gratis van de ijsbaan gebruik worden gemaakt. Volgend wintersei zoen wordt weer gewerkt met lidmaatschappen. Keukens van Poggenpohl, Eggersmann, Composit en Erka Linea om in te koken, eten, leven, feesten, genieten f Waldammeweg 2 - Middelburg - tel. 0118 - 62 SI 19 Willem van Oranje 20. Pim Fortuyn 21. Willem Drees de gewaarborgd. Tussen kassen en boomgaarden enerzijds en woon- en recreatiegebied ander zijds ontbreken bufferzones. Be staande windmolens mogen blij ven staan, nieuwe plannen, bij voorbeeld aan de Gouweveer- sezeedijk zijn ongewenst. Nieuwe landgoederen met bijbe horend bos dienen aan te sluiten bij bestaande bebouwing. De aanleg van minimaal vijf hecta re bos bij een landgoed moet be ter veilig gesteld worden. Ook hoort de openbare toegankelijk heid van dat bos geregel d te wor den. ZIERIKZEE - Het dagelijks gemeentebestuur van Schou wen-Duiveland verleent geen vergunning voor de bouw van een overkapping op het perceel Rijksweg 26 in Nieu- werkerk. Volgens burgemeester en wethouders zou zo'n bouwsel in strijd zijn met het geldende bestemmingsplan Buitengebied Duiveland. Op grond van de voorschriften daarin mogen op gronden met de bestemming tuin in bepaalde gevallen alleen uit bouwen en bijgebouwen verrijzen. Het bouwplan van de aanvrager is ook getoetst aan het ontwerpbestemmings- plan Kom Nieuwerkerk. De gronden daarin hebben de be stemming detailhandel zonder gebouwen. De te realiseren overkapping wordt aangemerkt als een gebouw, omdat deze onlosmakelijk aan het hoofdgebouw wordt bevestigd. In het ontwerp-bestemmingsplan Kom Nieuwerkerk is bewust de 'subbestemming zonder gebou wen' opgenomen. Volgens B en W is het uit ruimtelijk oogpunt ongewenst om buiten het bouwblok nog gebouwen op te richten. Doel van het opnemen van de subbestemming in het ont werp-bestemmingsplan is een bepaalde openheid te ga randeren en geen verdere verdichting te laten plaatsvin den. OOSTERLAND - In verband met werkzaamheden aan de riolering wordt verkeer van en naar de Wilgenstraat in Oosterland voor een periode van ongeveer acht weken om geleid via een tijdelijke ontsluitingsweg. Deze weg, opgebouwd uit gebroken puin op filterdoek, loopt over akkerland van de parallelweg naar het einde van de Wilgenstraat en is alleen voor bestemmingsver keer bedoeld. In eerste instantie gaat dat alle bedrijven langs de Wilgen straat aan. Naarmate de werkzaamheden vorderen, kun nen steeds meer bedrijven het dorp weer via de gewone weg (de Van de Abeelestraat) in en uit. De extra ontslui ting is nodig vanwege een grootscheeps rioleringskarwei. Naast het bestaande riool wordt een regenwaterriool aan gelegd, waarmee wordt voorkomen dat - op een verhard oppervlakte van 1,8 hectare - schoon regenwater het riool instroomt. De ontsluitingsweg is inmiddels aangelegd. Naar verwachting gaat de omleiding begin volgende week in. RENESSE - Bij een woninginbraak aan de Elzenmeet in Renesse is onder meer computerapparatuur en een geldbe drag buitgemaakt. De inbraak werd woensdagmiddag ontdekt. De daders zijn het pand binnengekomen door de toegang open te bre ken. boot is met nieuwe motoren, elektronica en instrumenten uit gerust. Onbekend is wat er met Prototype I gaat gebeuren. Dit schip, in 2003 gebouwd, weegt 5.1 ton en biedt plaats aan twin tig geredden en drie beman ningsleden. Dat geldt ook voor voorganger Harder. Deze boot weegt echter maar 3,5 ton en is iets kleiner dan z'n opvolger. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Wethouder R. van der Wekken is niet verrast dat de provinciale commissie omgevingsbeleid veel kritiek heeft op het concept-bestem mingsplan Buitengebied. „Ik heb bij de presentatie al gezegd dat er een groot aantal fouten in zit. Het rapport is omwille van de tijd doorgezet." Van der Wekken geeft toe dat het beter was geweest om de fou ten er eerst uit te halen voordat het plan naar de provincie ging. „Ik zou dat nu nooit meer doen. maar ik was toen net veertien dagen wethouder en wilde de voortgang van het bestemmings plan niet frustreren." Hij heeft inmiddels bureau BRO - dat het ontweip bestemmings plan heeft gemaakt - opdracht gegeven binnen veertien dagen alle fouten er uit te halen. Daar bij gaat het om zaken die gemak kelijk hersteld kunnen worden zoals fouten in tekeningen. „Ik ben bijzonder slecht te spreken over dit bureau. Dit is een bu reau dat slecht heeft geluis terd", zegt Van der Wekken. Hij geeft aan dat hij bestuurlijk overleg wil met de provincie over inhoudelijke kritiekpun ten, zoals vestiging van nieuwe economische dragers in het bui tengebied of de vraag welke pro cedure gevolgd moet worden bij wijzigingen van het bestem mingsplan. „De provincie wil een procedure die duurder en in gewikkelder is dan wij en ik vind dat de burgers niet de dupe mogen worden." De opmerkin gen die gemaakt zijn over de zo nering geven de gemeente wel di rect aanleiding om het ontwerp aan te passen. „We hebben hier over ook verschrikkelijk veel be zwaren binnengekregen." Schoon schip Hoe het plan gewijzigd wordt, weet Van der Wekken nog niet. Het verwijt van de commissie dat de gemeente weinig visie toont legt Van der Wekken naast zich neer. „Dit is ook geen plan met een visie, dit is een be stemmingsplan. De visie staat omschreven in de structuurvi sie. Dit is puur een actualisatie van de bestaande situatie zodat we schoon schip kunnen maken en dat was hard nodig. De ge meente is in 1997 samenge voegd. Toen is eerst begonnen met een visie te ontwikkelen en is aan de bestemmingsplannen zelf niets gedaan. In mijn ogen hadden eerst de bestemmings plannen op orde gemaakt moe ten worden." Het gevolg is vol gens Van der Wekken dat de ge meente en de burgers nu met de gebakken peren zitten omdat het buitengebied al jaren op slot zit en dat is volgens hem een on gewenste situatie. het alfabet van Zeeland Gretig boog die Goesenaar, een welbebuikte vijftiger, zich over de uitkomsten van een nieuw onderzoek naar overgewicht en afvallen. De conclusie luidde dat inspan ningen op het sportveld of in de fitnessclub maar weinig uithalen. „Nu hoor je het eens van een ander", mompelde hij. Ander halfjaar had hij zich al druk- gemaakt in de sportschool en dat had hem welgeteld één ki lo lichter gemaakt. Volgens de nieuwste inzich ten van Amerikaanse weten schappers leidt 'matig inten sief bewegen' tot betere resul taten. Met wandelen, de hond uitlaten, boodschappen de trap op sjouwen, de auto ivas- sen en werken in de tuin kom je al een heel eind. Allemaal activiteiten die hij al verricht. Onder in het rijtje stonden in spanningen die met het oog op afvallen de minste zoden aan de dijk zettenzingen in de kerk en heftige seks. Ook dat stemde tot tevredenheid. Aan het eerste heeft hij nooit j gedaan; het tweede doet hij al j lang niet meer. verlichting iddelburg, Geere Passage 6-10, 0118-623178 www.lichtland.nlinfo@lichtland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39