Reorganisatie risico voor milieu Eiet woord is het misverstand Ritmes vangen en gooien MEE Zeeland biedt reizen na twintig jaai in luxe brochure aan kunst Cel in voor drugssmokkel Jazzband viert jubileum met concert in Goes Danny Vera en zangeres Irma in Schuttershof vrijdag 28 januari 2005 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De MEE Zee land-Vakantiegids viert de twin tigste editie door voor het eerst als 'echte' reisgids te verschij nen. De ondersteuningsorganisa tie voor gehandicapten boekt jaarlijks voor zo'n 220 mensen met een lichte verstandelijke be perking een vakantiereis in bin nen- of buitenland. Vaak staan- circa tien reislustigen op een re servelijst. De gids begon als weinig meer dan een fotokopie. Nu heeft de brochure een aanmerkelijk fraai er voorkomen. De bestemmin gen, accommodaties en vervoers vormen wijken evenmin af van het reguliere vakantieaanbod: busreizen van Noord-Portugal tot Praag, vakantieparken in de oostelijke provincies van Neder land en vliegreizen naar het Mid- delandse Zeegebied van Lan- zarote tot Bodrum. Wat de MEE-reizen onder scheidt is dat de vakantie geno ten wordt in kleine groepen die ondersteund worden door twee vrijwillige reisbegeleiders. Voor die veiligheid betalen de reizigers wel een kwart meer reisgeld dan via het reguliere reisbureau. „Daar is dan wel al les mee betaald", tekent organi sator Gerard Oosterling van MEE Zeeland aan. „Verzekerin gen, entreegelden, eten en drank jes en de reiskosten van de bege leiders. Alleen het zakgeld niet." De reizigers gaan in groepen van zes tot negen mensen en zijn tussen de twintig en 75 jaar. MEE treedt enigszins sturend op bij de groepssamenstelling in leeftijdsopbouw, aard van het gemoed en interesses, vertelt Oosterling. Dat beperkt de deel nemers niet in hun keuze, zegt hij. „Het wordt ons veelal in dank afgenomen. Het voordeel is dat wij onze cliënten ken nen." De reisbemiddelingscapaciteit van MEE wordt beperkt door het aantal vrijwilligers dat be schikbaar is voor reisbegelei- ding. Zestig mensen hebben ee een training gevolgd in de om gang met verstandelijk gehandi capten en reisondersteunmg. D begeleiders hebben nadrukke lijk geen leidende rol, onder streept Oosterling. Accommodaties en vervoerder horen tevoren van de verstande lijke beperking van de reizigers Dat was vorig jaar aanleidin voor een hotel om de groep t weigeren, vertelt Oosterling Doorgaans hebben de groepe geen problemen met andere toe risten. „Dat is het voordeel va kleine groepen. Mensen hebbe grotere zelfstandigheid, maa de omgeving ervaart het ook an ders dan wanneer er een gezel, schap van veertig gehandicap ten op een terras neerstrijkt." j De gratis gids is op te vragen bij de kantoren van MEE Zeelanc Voor reisseizoen 2005 kunne volgens Oosterling nog enkel boekingen gemaakt worden. MIDDELBURG - De Middel; burgse rechtbank heeft ee - 24-jarige inwoner van het Bel gische Moeskroen veroordeel - tot één jaar cel, waarvan ee halfjaar voorwaardelijk.Ee 25-jarige Fransman uit Mou- vaux werd veroordeeld tot nel gen maanden celstraf waarva zes voorwaardelijk. Tegen hen waren twee weken ge J leden celstraffen van achttie en twaalf maanden cel geëist we gens hun betrokkenheid bij he smokkelen van softdrugs vanui-l Rilland. Een 43-jarige inwone- van Rilland is voor zijn betrok i kenheid bij die transporten eer der veroordeeld tot drie jaar ce waarvan zes maanden voorwaar dehjk. In de drugszaak moete later nog drie verdachten, onder wie een broer van de Belg e twee mannen uit Roosendaal e Ermelo, voor de rechtbank ver J schijnen. door Emile Calon Van decentrJal naar centraal. Zo omschrijf' divisiechef J. Dalebout van de Zeeuvse politie de veranderin- aen die momenteel worden doorge voerd bij <e milieupolitie. Tot nu toe rijn de mlieurechercheurs ingebed bij de distr^tteams, de eenheden die ope reren ii Zeeuws-Vlaanderen, op Wal- chere» en de regio rondom de Ooster- schfde. Daar komt verandering in. gipien enkele maanden is er één regio nal team en opereren de milieurecher- cfcturs vanuit het kantoor aan de Bui- teiruststraat in Middelburg. Milieupolitie Overtreden. De zogenoemde middel zware milieudelicten, die worden door de Zeeuwse agenten in samenwerking met andere provinciale diensten opge spoord. De reden voor de reorganisatie ligt dan ook bij de werkwijze van de mi lieupolitie elders in het land. Sinds een dikke tien jaar geeft het ministe rie van VROM namelijk geld voor mi lieu-onderzoeken aan de politie. De Zeeuwse politie zet en zette dat geld in voor echte milieu-onderzoeken ter wijl een aantal politieregio's in vooral de Randstad die bedragen dankbaar in ontvangst nam en het geld vervol gens gebruikte voor vooral allerlei al gemene zaken. Als die regio's het al gebruikten voor milieu-onderzoeken bleef het beperkt tot de vrij eenvoudig op te sporen klei- Illegaal gedumpte vuilniszakken in de buurt van 's-Gravenpolder. nere overtredingen. De middel- en zware milieudelicten, daar kwam men niet tot nauwelijks aan toe, weet team chef H. van den Noort van de Zeeuwse haven- en milieupolitie. De bewindslieden op VROM waren niet gelukkig met de handelwijze van de teams die maar weinig aandacht ga ven aan de echte milieuboeven. Om die reden werd aangedrongen op een verandering. De vorming van echte milieuteams bij al de politieregio's is het gevolg van dat ongenoegen. Op die manier hoopt VROM en het Openbaar Ministerie dat er in alle politieregio's daadwerkelijk aandacht gegeven wordt aan de zwaardere milieudelic ten overal in het land. Deze reorgani satie deed politiechef P. Prinse van het district Oosterscheldebekken on langs verzuchten dat het Zeeuwse mi lieu wel eens het slachtoffer kan wor den van deze reorganisatie. Hij sprak toen ook de vrees uit dat Zeeuwse mi lieuspecialisten straks worden ingezet om onderzoeken te ondersteunen in an dere regio's. Dalebout weet niet of het zo'n vaart zal lopen. Hij geeft wel toe dat het risi co bestaat dat Zeeuwse specialisten solliciteren naar banen bij interregio nale teams. Maar zulke teams kunnen ook actief ingezet worden in het Zeeuwse. Tevens merkt hij op dat milieucrimine len zich niets aantrekken van lands grenzen, laat staan van provincie- en regiogrenzen. De vervuiling bijvoor beeld van de Maas in Limburg heeft di recte gevolgen voor het milieu in Zee land. De divisiechef van de afdeling recher che van de Zeeuwse politie is nog het meest bevreesd voor het verlies aan af geleide kennis. Nu trekken milieure chercheurs nog vaak op met andere agenten tijdens een onderzoek. De er varing leert dat die andere politiemen sen tijdens zulke acties een hoop ken nis op het gebied van milieu opdoen. Die weten in het vervolg waar ze op archieffoto Dirk-Jan Gjeltema moeten letten als ze tijden een gewone patrouille langs een bedrijf rijden. „Die zien eerder dat er ergens iets mis is", aldus Van den Noort. Als vanaf april de centrale milieueen heid in Middelburg zit, kan die over dracht van kennis stokken. De divisie chef noemt het dan ook een uitdaging om ervoor te zorgen dat de Zeeuwse agenten milieubewust blijven. Dat is volgens hem niet echt makkelijk, maar wel een uitdaging. Hij wijst daar bij op het beleidsplan waarin klip en klaar staat dat de Zeeuwse politie dit jaar precies evenveel milieu-onderzoe ken moet uitvoeren als het vorige jaar. „De taakstelling blijft gelijk." l)e reorganisatie heeft niets van doen met de, werkwijze van de Zeeuwse mi lieupolitie. Die is succesvol, valt breed te horen. In tegenstelling tot ❖eel ande re politieregio's lukt het de Zeeuwse agenten om redelijk wat milieudelic ten op te sporen. Dan gaat het niet alleen om mensen die wat afval in de berm dumpen of boeren die illegaal mest lozen maar om bedrijven die de milieuregels fiks GOES - The Original Zealand Streetparade Jazzband geeft morgen een concert ter gelegen heid van haar tienjarig be staan. Het jubileumoptreden is in de aula van het Sint Willi- wordcollege in Goes en begint om 20.00 uur. De jazzformatie werd in 1994 In Kloetinge opgericht, maar heeft inmiddels Middelburg als thuisbasis. De band, die twaalf leden telt, heeft een reputatie opgebouwd in zowel binnen- als buiten land. Zo is zij een vaste gast bij Jazz by the Sea in Domburg, maar ook in Duitsland is de groep regelmatig te zien en te horen. Er zijn twee cd's verschenen. Het repertoire van The Origi nal Zealand Streetparade Jazz band grijpt terug op de oude stijl jazzmuziek. De bandleden dragen ook strooien hoedjes en New Or- leans-schoenen en worden aan gevoerd door een Grand Mars hall met paraplu. De bezetting van de groep onderging in de loop der jaren slechts lichte wijzigingen. MIDDELBURG - Danny Vera geeft zondag zijn maandelijkse concert in café 't Schuttershof in Middelburg. Deze keer is zijn gast zangeres Irma. Irma werd bekend door de twee de editie van de televisietalen tenjacht Idols, waar ze laatste vijf haalde. Inmiddels heeft ze een band om zich heen ge vormd, waarmee zij in het na jaar op tournee gaat. Het con cert begint om 20.00 uur. Slagwerker Arnold Marinissen geeft dinsdag een concert in het Arsenaaltheater in Vlissingen. door Hans Tabbers VLISSINGEN - Arnold Marinis sen heeft een turbulente maar bevredigende periode achter de rug met het festival Traces of Rhythm, begin deze maand. De in Middelburg geboren en geto gen slagwerker is echter te dyna misch om langere tijd voldaan achterover te leunen. Dinsdag geeft hij een concert in het Arse naaltheater in Vlissingen, sa men met de Canadese sopraan Barbara Hannigan. Gooi Vang is de titel van het pro gramma, een concert voor slag werk. zingende zaag en stem men. dat ook tijdens Traces of Rhythm werd uitgevoerd. De première vond plaats tijdens de Nederlands Muziekdagen in de cember. Na Vlissingen volgt nog een optreden in Lantaren Ven ster te Rotterdam in maart. „Het begon allemaal met een verzoek van Barbara en mij aan de Amerikaanse componist Ron Ford om een stuk te schrijven voor sopraan en vibrafoon", ver klaart Marinissen. De zangeres en hij hadden al eerder samenge werkt, maar nooit met een volle dig programma en daar hadden zij zin in. Ook de Argentijn Clau- dio Baroni schreef een stuk voor hen. Er werden nog enkele wer ken uitgekozen met .het karak ter van muziektheater, waarna een blokje van ruim een half' uur ontstond dat voor de pauze wordt gebracht. Beide musici be treden daarin eikaars vakge bied. Barbara Hannigan speelt ook een beetje slagwerk en Ma- rissen zingt. Dat is hem goed be vallen. Verder waagt hij zich aan tapdans en acteren. Het programma opent met een verhaal van Kees van Kooten uit 1970 over de absurde aan kondiging van een liedje tijdens het songfestival. Een tekst van Wim T. Schippers was de basis voor een vocaal stuk voor twee stemmen. Na de pauze krijgt het programma meer het karakter van een puur concert, met werk van Christopher Fox. Arnold Marinissen werd in 1966 geboren in Middelburg, volgde daar het middelbaar onderwijs aan de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren (CSW) en kreeg lessen in fluit aan de Zeeuwse Muziekschool, tot hij overstapte op slagwerk. Zijn eerste kennismaking met muziek was op twaalfjarige leef tijd Percussions de Strasbourg, die tijdens het Festival Nieuwe Muziek in Middelburg Pleiade. speelde van Yannis Xenakis „Mijn haren gingen ervan over eind staan." Hij maakte deel uit van di schoolband Booster en er volg den optredens in het Middel burgse jongerencentrum Mid gard en in 't Beest in Goes, to hij in 1985 uit de provincie ver trok voor zijn studie aan het con servatorium in Den Haag. In d< jaren negentig was Marimssei lid (en enkele jaren artistiek lei der) van de Slagwerkgroep Dei Haag. Tegenwoordig is hij zei docent aan het Fontys Conserva torium in Tilburg. Ook is hij vas te slagwerker bij het Ives Ensem ble. Soulklassieker Popmuziek maakte ook deel ui van zijn optredens tijdens he f festival Traces of Rhythm, zoal: I het openingsconcert Like a Sex I machine, naar de soulklassiekei van James Brown „Het war leuk om iets met pop te doen Dit zal zeker niet de laatste keei zijn. Wellicht weer samen me Barbara." Gooi Vang. met Barbara Hannigar4 en Arnold Mannissen, dinsdag 1 fe bruari. Arsenaaltheater Vlissin gen, 19.00 uur. is dat echter van laag niveau." Waarmee het publiek, en één vrouw in het bijzonder, meteen vakkundig de mond was ge snoerd. Zelfs toen er, veel later, gelegenheid was om vragen te stellen, bleef het vrijwel stil. De behoefte direct te reageren, was er ook nauwelijks. De verha len met hun Freekiaanse wen dingen vroegen alle aandacht en boeiden meer dan voldoende, maar zeker ook de liedjes. Hij werd daarbij wondermooi bege leid door gitarist Cok van Vuur- en en af en toe ook door zijn vrouw Hella op viool. Dat lever de enkele pareltjes op, zoals 'Ik kom er aan' en 'Vergeet mij niet'. Hij verhaalde verder over zijn bezoek aan Irak, een jaar ge leden, en over zijn dronkemans- avonturen met een Belgische loods op de Westerschelde. Hij las - bijna onvermijdelijk - poë tische overpeinzingen voor over een land op drift, zeker na de moord op Theo van Gogh. Hij mijmerde over de betekenis van taal. „Het woord is het misver stand. Het heeft wat één was, deelbaar gemaakt. Manwijf, Zee land, vredesleger." Toegift Een hoogtepunt was de toegift: een niet na te vertellen anekdo te, zoals ook Door'de knieën niet na te vertellen is, het boek dat er niet meer toe leek te doen. „Maar", waarschuwde De Jonge, terwijl de zaal het even niet meer had, „de roman is twee keer zo leuk." En de op brengst van de avond ging inder daad niet naar Azië, maar wordt gebruikt voor zijn inspan ningen om twee schooltjes in Congo te laten bouwen. lor Rolf Bosboom KNEUZEN - In Door de knie- de recent verschenen roman n Freek de Jonge, brengt de wfdpersoon een klein eerbe- on aan Frank Koulen. „Een tooi uit Suriname die in 1944 et de Prinses Irenebrigade ons sd kwam bevrijden en in Ter- uzen bleef hangen. Een café fon: Porgy en Bess. Hij zorg- dat we de blues te horen kre- n, de jazz en later de rock 'n' II. Altijd was er drank, er wa ren zelfs drugs, en vrouwen na tuurlijk." De Jonge keerde gisteravond te rug naar het vermaarde jazzca fé, op wat leek te worden een li teraire bijeenkomst van de stich ting Prometheus, met als thema de roman die zich voor een be langrijk deel in Zeeland af speelt. Hij is er vaker geweest, aanvankelijk als jongeling in het weekeinde, in de jaren dat hij in Kloetinge woonde. „Porgy en Bess stond toen bekend als het Sodom en Gomorra van Ne derland", verkondigde hij giste ren. Alle reden dus voor hem om erheen te gaan. Later kwam hij er ook als artiest, onder meer sa men met Bram Vermeulen. Door de knieën is een theatrale roman, met groteske, absurdisti sche scènes over een komiek die wel erg veel trekken vertoont van De Jonge. „Het gaat hele maal over mezelf", zei hij tegen een volgepakte zaal. „Maar het is geen autobiografie." Het was een van de weinige opmerkin gen over de roman, want de ko miek, zoals hij zichzelf conse quent noemt, bracht anderhalf uur theater zoals alleen hij dat kan: hilarische verhalen, krank zinnige anekdotes en ingetogen liedjes. „En om de stemming er maar meteen uit te halen: de op brengst van vanavond zal niet ten goede komen aan de slacht offers van de tsunami." „Het leuke van dit soort kleine gelegenheden is dat het publiek vaak ook wat terugzegt", ver volgde hij. „Over het algemeen feek de Jonge keerde gisteravond terug naar het vermaarde jazzcafé Porgy en Bess in Terneuzen. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37