IC rrens aan aantal windmolens miA so il 20% EXTRA exclusief ümbrèie Zeldenrust begint met onderwijs in het Engels WINTERCOLLECTIE Telefoonstoring in Westdorpe kan nog dagen duren ofdplaat- en Thomaespolder vormen enige bouwlocatie inzorgcomplex Ifcl Seniorenraad voor gemeente Hulst Leger des Heils opent nieuw pand PvdA is gat op markt Oostburg zat VOORJAARS COLLECTIE I zeeuwse almanak O-benen ;0113-315649 ;nl pzc.nl AA Goes n Midden-Zeeland: 0113-315520; i/laanderen: 0114-372770; 020-4562500. ;rdag 27 januari 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen ook op uw sterkte leverbaar RUDY PROJECT Tef/inically GooF.ynseear" dealer FOCUS NIEUWE BURG 9 OPT MIDDELBURG E K b.v. TEL. 0118-625310 de Frel de Gucht - In de Hoofd- •n Thomaespolder komen aal acht nieuwe windmo- !et de vijf reeds gebouw- ines komt het totaal daar- op dertien. Wet- Leen Wille van de ge- i Sluis stelt dat dit aantal ut niet naar boven wordt eld. Op andere plaatsen jenieente is de bouw van molens volgens hem uit- zet tegen lippine PPINE - De Belangenver- gSpuikompark is niet de die zich verzet tegen het iken van een woonzorg- h in het Philippiense ompark. de school aan het en de Vereniging ihoud van de Historie van pine zetten vraagtekens locatie. De oudheidkundi- ng wijst op het historische [>van de spuikom, het laat- •ieke kenmerk van de voor- haven van het mossel- De rk basisschool ge- thet park vooral in de zo- gymlessen. Directeur benadrukt dat de izich afzijdig houdt van al- discussies. Als de ge- een alternatieve locatie de lessen heeft, ziet De geen beletsel voor de woon- tementen (Advertentie) GEHELE ASSAKORTING (m.u.v. mantels jacks) BEDELFT 16 MIDDELBURG (Advertentie) ■indaag Gedichtendag 3 tulpen bekijk ook onze website j -jw.drukke i|middelburg,pl 1RVK KERY H Woord Beeld Geluid hassehe Wille stoort zich aan toenemen de geluiden dat hij het 'als een soort hobbyisme ziet om wind molens in de gemeente Sluis te plaatsen'. „Steeds meer mensen zeggen dat het mijn schuld is dat er windmolens in de hele ge meente komen. Dat laatste is al helemaal niet het geval, want er is slechts sprake van één locatie. In de discussienota over winde nergie in de gemeente Sluis zijn zeven locaties ingetekend waar van boeren hebben aangegeven graag nevenactiviteiten te ont plooien. Maar dat betekent abso luut niet dat op al die plaatsen turbines worden gebouwd", zegt Wille. Uitsluiting De provincie Zeeland sloot vo rig jaar juni in eerste instantie windmolenbouw in West- Zeeuws-Vlaanderen uit, maar daar wilde het Sluise college graag een stokje voor steken. „De Hoofdplaat- en Thomaes polder waren niet aangewezen als mogelijke locaties. Ik heb daarom ingesproken in een pro vinciale commissievergadering. Daarna is het gebied rond Hoofdplaat alsnog aangewezen als optie. De gemeenteraad van Sluis heeft ingestemd met het door ons beoogde klimaatbe leid. Dat moet je ruim interpre teren. Het handelt bijvoorbeeld over collectief vervoer, duur zaam bouwen, maar ook over al ternatieve energie-opwekking. Wij denken dat windenergie op dit moment de minst slechte mo gelijkheid is. We zijn ervan over tuigd dat we iets op dit vlak moeten bijdragen. Als we niets doen, hebben we over tien jaar een groot probleem, omdat de temperatuur dan zorgelijk is ge stegen. Natuurlijk is het voor ons ook fi nancieel interessant, maar dat is geen hoofdargument", aldus Wille. Uitgesloten De wethouder denkt aan maxi maal acht nieuwe molens in de Hoofdplaat- en Thomaespolder. Andere gebieden zijn uitgeslo ten, zo stelt hij. Wille: „Ik wil een open en eerlij ke procedure, waarna de ge meenteraad zijn oordeel moet ge ven. Als de tegenargumenten de doorslag geven voor de raadsle den, is dat niet prettig voor mij. Maar daarna sla ik het boek dicht, dan ga ik echt niet op slinkse wijze verder met deze plannen." Het college heeft de oostkant van Hoofdplaat vooral voor ogen, omdat daar verre gaande initiatieven van agra riërs zijn op het gebied van win denergie. Daarnaast vallen de molens visueel redelijk weg te gen de contouren van Dow Che mical, zegt Wille. „Wij denken aan nul tot acht nieuwe molens, meer niet. Ook al liggen er aanvragen waarmee in totaal 34 nieuwe turbines zou den kunnen worden gereali seerd. Ik heb tijdens een bijeen komst in Groede vorig jaar ge rept over vijftien molens, maar daarmee bedoelde ik zeven of acht nieuwe in de gemeente Sluis en even zoveel in Terneu- zen." Wille realiseert zich dat de impact voor omwonenden groot kan zijn. Hij snapt dan ook de beweegredenen van de actiegroep Hoofdplaat Tegen wind om alle zeilen bij te zetten in de strijd tegen de turbines. „Ik begrijp dat slagschaduw en geluid hinderlijk kunnen zijn, al zijn daar wettelijke regels voor. Wij hopen met bedrijven die de molens plaatsen overeenstem ming te bereiken over eventuele planschadeclaims. Op 9 februari wordt in het Le- deltheater in Oostburg een dis cussieavond gehouden over de windturbines rond Hoofdplaat. Daar geeft professor Frans Sluij- ter van de Technische Universi teit Eindhoven namens Hoofd plaat Tegenwind een toelich ting. Jos Beurkens van Energie onderzoek Centrum Nederland spreekt namens de voorstanders van windmolens. Vanavond houdt de actiegroep vanaf 20.00 uur een bijeenkomst in het dorpshuis in Hoofdplaat. 2-kleurcn soep cn Oosters vispakkec of Oosters groentepakket igetarisch) en chocolade- pudding 12,50 of €10,00 (vegetarisch menu) xTveren: 0118 - 886 866 rdag 29 januari aOO-16.30 uur stergroep Domino Punteert ZAND Vxlerlandstalige cabareteske l liedjes tentoonstellingen Godfried Bomans Juul Kortekaas door Jan van Zuilen TERNEUZEN - Voor zover de bezoekers aan de open dag het nog niet wisten, weten ze het dankzij de reclame op een grote Engelse dubbeldekker sinds gis teren zeker: het Zelden- rust-Steelantcollege in Terneu- zen begint volgend jaar met tweetalig onderwijs. De rode dubbeldekker reed door het verzorgingsgebied om leer lingen uit de groepen 8 van ba sisscholen naar de scholenge meenschap in Temeuzen te bren gen. Daar werden ze, ook al in Engelse sferen, ontvangen door leerlingen van het Zeldenrust die waren uitgedost als bobby of verkleed als heks uit de Harry Potter-boeken. De school zelf greep de gelegen heid aan om ouders en poten tiële nieuwe leerlingen te infor meren over de mogelijkheid die het Zeldenrust met ingang van het schooljaar 2005/2006 biedt; onderwijs in het Engels. Voorals nog voorlopig alleen voor het vwo, maar de bedoeling is dat in de toekomst ook leerlingen van de havo tweetalig onderwijs krij gen aangeboden. Er wordt overigens wel geselec teerd, legde coördinator P. Boone uit. Om toegelaten te worden tot een tweetalige brug klas, moeten leerlingen om te be ginnen een honderd procent vwo-advies hebben en een hoog puntenaantal voor hun cito- toets. Verder moeten ze blijk ge ven duidelijk gemotiveerd te zijn. „Anders wordt het alleen maar een teleurstelling en kun je er beter niet aan beginnen", aldus Boone. Cursus De bedoeling is dat minstens vijftig procent van de lessen in het Engels wordt gegeven. Dat zullen het eerste jaar zijn de les sen tekenen, gymnastiek, biolo gie, wiskunde, aardrijkskunde, geschiedenis en muziek. De do centen die deze lessen gaan ge ven - dat zijn èr 25 in totaal, in clusief invallers - krijgen via de universiteit van Nijmegen een speciale cursus, toegespitst op lesgeven in het Engels. Het les materiaal en de lesmethode waarmee in de tweetalige klas sen wordt gewerkt, zijn ook in het Engels vertaald. Dat is iets dat het Zeldenrust niet zelf hoef de te doen. Boone: „Nederland telt inmiddels 72 scholen waar tweetalig onderwijs wordt gege- door René van Stee WESTDORPE - De telefoonsto ring in Westdorpe duurt nog en kele dagen. Dat zegt woord voerster M. Scholten van KPN. Zij hoopt dat het euvel het ko mende weekeinde is verholpen. Sinds dinsdagavond vroeg wer ken de telefoonaansluitingen van ruim 550 particulieren en bedrijven in Westdorpe niet meer. KPN vermoedt dat de sto ring is veroorzaakt door bagger- werkzaamheden in het kanaal bij de brug van Sas van Gent. Hierbij zou een telefoonkabel zijn geraakt. W. Vinke, hoofd dienstkring Zeeuws-Vlaande ren van Rijkswaterstaat, heeft zijn twijfels over het vermoe den van KPN. „Onze aannemer houdt bij hoog en bij laag vol dat hij de kabel niet heeft geraakt. Naar de toedracht en de aansprake lijkheid volgt dus ongetwijfeld nog een onderzoek", aldus Vin ke. Het verhelpen van de sto ring is volgens Scholten een in gewikkelde klus, omdat eerst een tunnel onder de bodem van het kanaal moet worden gegra ven, waarin een buis wordt ge legd. Vervolgens wordt een nieuwe kabel aangesloten met de verbindingen aan de wal. KPN en de gemeente Terneu- zen informeerden de getroffen bewoners gisteren met een brief. Verder werd in woonzorg centrum 't Verlaet aan de Bern- hardstraat een belpunt geïnstal leerd, vanwaar gratis kan wor den gebeld. Tot de installatie van het bel punt waren twee brandweer mannen van het Westdorpse korps in de kazerne aan de Mo lenstraat aanwezig om hulp diensten in geval van nood te bellen of getroffen bewoners de gelegenheid te bieden om te te lefoneren. C. Overdulve van de brand weer Terneuzen verklaart dat alle procedures volgens plan zijn verlopen. De politie ver richtte extra surveillances. Sa men met de huisartsenpost in Terneuzen werd dinsdagavond ook een inventarisatie gemaakt van het aantal ernstig zieken in Westdorpe. Zowel die voor zorgsmaatregel als een inspec tie bij 't Verlaet leverde geen noemenswaardige knelpunten op. Toezicht Volgens burgemeester J. Lo- nink van Terneuzen leert de te lefoonstoring in Westdorpe we derom dat het uiterst belang rijk is dat niet alleen hulpdien sten op de hoogte zijn van de ligging van leidingen en ka bels. De burgemeester sluit in de toekomst meer toezicht bij graaf- of baggerwerkzaamhe- den niet uit. Hij wijst ook op de verantwoordelijkheid van aan nemers en andere firma's. „Ook zij moeten zich vooraf goed informeren. Ondanks de beschikbaar van dergelijke in formatie op het internet, zijn ongelukken blijkbaar niet te voorkomen. Dit is mede het ge volg van tekortschietende wet geving en het feit dat veel za ken tegenwoordig aan de markt worden overgelaten. Een voorbeeld hiervan is de li beralisering van de energie markt", aldus Lonink vanuit Soestduinen. Daar was hij toe valligerwijs aanwezig bij een congres over de veiligheid van (ondergrondse) leidingen en ka bels. HULST - De gemeente Hulst krijgt een seniorenraad, die zich in zal zetten voor het verbeteren en bevorderen van de integratie en participatie van senioren in de gemeente Hulst en geeft het college en de raad daartoe gevraagd en ongevraagd advies. De Seniorenraad moet plaats bieden aan een breed forum, dat zoveel mogelijk senioren infor meert en inspraak biedt. De Seniorenraad kan diverse werkgroepen instellen of in overleg treden met reeds bestaande organisaties zoals de SWO, platform Cliëntenraad, Dorps- en Wijkraden, wo ningbouwverenigingen, Stichting Gehandicapten en in stellingen in de gezondheidszorg. De Seniorenraad wil ook betrokken zijn bij de ontwikkeling van een senioren beleidsplan in de gemeente Hulst. Het college steunt de oprichting van een seniorenraad. Het voorstel wordt don derdag 3 februari besproken in de commissie Samenle ving. TERNEUZEN - Commandant W. van der Harst opent za terdag om kwart voor twee het nieuwe korpsgebouw van het Leger des Heils in Terneuzen. Het korpsgebouw op het pleintje tussen Korte Dijkstraat en Dijkstraat herbergt niet alleen een kerk. maar ook kan toren, een raad-en-daadbalie, verschillende ruimten voor clubs en een tweedehands-kledingwinkel. Hoewel het aan tal leden van het kerkgenootschap de zestig niet over stijgt, groeit het aantal kerkbezoekers en betrokkenen. De centrale plaats in de binnenstad zal het Terneuzense korps nog meer mensen bereiken, verwacht kapitein R. Pronk. Het Leger des Heils heeft niet alleen een kerk in Zeeuws-Vlaanderen, maar is ook actief in welzijns- en gezondheidszorg. Zo exploiteert het leger de dag- en nachtopvang in Terneuzen, opvanghuis La Salette in Vo gelwaarde en trekt het het ouderenproject Grijs Ge- noeg(en). OOSTBURG - De PvdA in Sluis dient morgen tijdens de raadsvergadering een motie in om van het afgebrande pand Markt nummer 8 weer een volwaardig deel van de Markt te maken. Volgens de sociaal-democraten ergeren ondernemers uit Oostburg, colleges en raadsleden zich al jaren aan het zogenaamde gat op de Markt. „De fractie van de PvdA is het zat. Er zal hoe dan ook een oplossing gevonden moeten worden. Met instemming van de eige naar of via een gerechtelijke procedure dient het gat zo snel mogelijk weer deel uit te gaan maken van de Markt in Oostburg", aldus Joop Wielakker. (Advertentie) Als Engelse bobby's verklede leerlingen van het Zeldenrustcollege ontvangen per dubbeldekker aangevoerde basisschoolleerlingen, de beoogde recruten voor het tweetalig onderwijs. foto Camile Schelstraete ACCOUNTANTS ADVISEURS MAATSCHAP WEA ZEELAND feliciteert Restaurant "De Kromme Watergang" met het behalen van haar Michelin-ster (Advertentie) ven. Die vormen samen een net werk om van eikaars kennis te kunnen profiteren. Wij hoeven het wiel gelukkig niet opnieuw uitte vinden." Leerlingen die het tweetalig vwo met goed gevolg doorlopen, krijgen behalve hun reguliere di ploma het internationale bac calaureaat. Daarmee kunnen ze toegang krijgen tot buitenland se universiteiten, maar wat mis schien nog wel belangrijker is: ze krijgen er ook voorrang mee bij de toelating tot alle Neder landse universiteiten. Het Zeldenrust houdt volgende week woensdag weer open dag. 13. 1 januari 1984 14. 1 januari 1986 15. 1 juli 1986 BN J DeStem brengt je dichterbij Het gesprek op het school plein ging over o-benen en x-benen. De vijf tieners keur den eikaars benen en kiuamen tot de conclusie dat het nog niet zo slecht gesteld ivas met hun onderstel. Keurige rechte slanke benen, was het eindoordeel. Hoe an ders was het met die leraar die juist op dat moment het schoolplein opgefietst kwam. Kijk hem nou", riep een van de jongens. „Je kunt een bal door zijn benen schieten." „Ja", reageerde een ander. "Dat is de o van onderwij zer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37