etuigen beschuldigen Bouterse zc Iran vormt probleem voor Israël en VS TOYOTA USINESS NEWS Harnas bereid in PLO te stappen EU-topman De Vries vreest aanslagen met radioactief materiaal Aanslagen op stembureaus in Irak irinaamse legerleider was in Fort Zeelandia tijdens Decembermoorden gië scoort ïcht bij ïpak milieu itrouw vaak alende seks stevenen af ors tekort Voorbereiding op Auschwitz-herdenking Japan krijgt mogelijk keizerin Fans naar graf Harry Potter Universiteit van Oxford bezuinigt Politie in actie tegen maffia Wintersporters dood door lawines woensdag 26 januari 2005 •rNina Jurna Ï.Ü1ARIBO - De Surinaam- gerleider Desi Bouterse was w Fort Zeelandia tijdens de rdpartij daar in december maar bewijzen dat hij zelf holen heeft, zijn er niet. De (rjng van Bouterse dat er lie was van een staatsgreep de slachtoffers tegen het daire regime, is onjuist. blijkt uit getuigenissen van gjütairen en lijfwachten de Decembermoorden. Zij ju verklaringen af in een geel onderzoek naar de jvan zaken.'De geheime in- ratieis uitgelekt. Ook de na- IfHAVEN - Finland, Noor- jiii en Uruguay staan boven een lijst die landen naar niilieuaanpalc indeelt. Ne- lad behaalde van de 146 011- suehte landen een 41e plaats, loven de Verenigde Staten. [d-Korea doet het wereld- !het slechtst. België is ver- fe minst presterende lid- ivan de Europese Unie, als 112 ingeklemd tussen ifrikaanse landen Togo en Democratische Republiek afeen vroegere Belgische Die). Ook Groot-Brittannië Griekenland (67) en Spanje daan laag. i Environmental Sustai- Ük Index (ESI) onderzoch te universiteiten van Yale Columbia de landen op 21 ia, onder meer vervuiling, i, ziekte- en sterftecijfers, en overleg met andere jp. De lijst wordt deze gepresenteerd op het Economie Forum in Da- dand zit onder het gemid- bij het aanpakken van bo rn luchtvervuiling. ANP fINGEN - Ontevredenheid És in relaties is de hoofd- ak van ontrouw. Wicludeert de Duitse we- iapper Ragnar Beer van de asiteit van Göttingen uit fflderzoek onder meer dan sonderd mannen en vrou- fle ontrouw waren geweest Sun partner. de ondervraagden zei 76 at dat tekortkomingen op Deelgebied de belangrijkste waren om vreemd te mPIDPA HNGTON - De Ameri- seregering krijgt in dit be- hgsjaar te maken met een van 427 miljard dollar, is3,5 procent van het bruto snlands product. Witte Huis maakte deze cij- fisteren bekend. Het tekort top door uitgaven voor on- roeer kak en Afghanistan «sderdêel van de strijd tegen 'inorisme. ANP/AFP men van degenen die de belas tende verklaringen tegen de ex-legerleider afgelegden, zijn naar buiten gekomen. De Suri naamse minister van Justitie, Siegfried Gilds, heeft nieuwe veiligheidsmaatregelen aange kondigd om te voorkomen dat getuigen geïntimideerd worden. De bewindsman bleek niet ver rast over hetgeen nu bekend is geworden. Volgens hem bevesti gen de verklaringen de informa tie die eerder is gegeven door vakbondsleider Fred Derby, kroongetuige en enige overleven de van de moordpartij in 1982. Volgens Derby, die in 2001 over leed aan een hartstilstand, moes ten de vijftien slachtoffers voor dat ze werden vermoord ver schijnen voor een 'tribunaal' waar zij ondervraagd werden door Bouterse en diens rechter hand Roy Horb. Het feit dat geen enkele getuige tot nu toe heeft verklaard dat Bouterse zelf direct aan de moordpartij heeft deelgenomen, doet geen afbreuk aan de zaak tegen hem, zo meent de Suri naamse justitie. „Het gaat er vooral om of er sprake is van voorbedachte rade en wie de op dracht heeft gegeven tot de moorden. In die zin zijn er zeer sterke verklaringen tegen de ex-legerleider", aldus een be trokkene. Vriend Minister Gilcls, een persoonlijke vriend van Derby en onlangs ook in die hoedanigheid ver hoord bij de rechter-commissa- ris, werd onlangs nog bedreigd door Bouterse tijdens de bijeen komst van de Nationaal Demo cratische Partij (NDP). In een toespraak riep Bouterse Gilds op zich twee keer te bedenken voordat hij hem liet arresteren. „Want als je mij uit de samenle ving haalt, haal je meer rottig heid naar je toe dan je kunt over zien", zei Bouterse. „Natuurlijk zit me dat niet lek ker en zijn dit intimiderende woorden, maar echt bedreigd voel ik me niet", reageert Gilds. Degenen van wie nu de getuige nissen zijn uitgelekt krijgen in ieder 'geval extra bescherming, aldus Gilds. Hij zal meer veilig heidsmaatregelen afkondigen. „We kunnen niets uitsluiten want het blijft een zaak waar een bepaalde groep mensen erg veel belang bij heeft dat er geen proces komt. Maar het proces komt er en als Bouterse schul dig wordt bevonden komt hij achter de tralies, ook al kunnen veel mensen zich in Suriname dat zich niet voorstellen." GPD AUSCHWITZ - Een overlevende van Auschwitz loopt door het concentratiekamp in Polen, waar gisteren voorbereidingen werden getroffen voor een grote herdenking. Morgen is het zestig jaar geleden dat Auschwitz werd bevrijd. De Duitse bondskanse lier Schroder onderstreepte gisteren dat zijn land hard zal optreden tegen alle uitin gen van antisemitisme en neonazisme. Schroder greep de nationale herdenking van de bevrijding van Auschwitz aan om erop te wijzen dat zijn land de op twee na groot ste joodse gemeenschap van Europa herbergt. „De joodse gemeenschap is en blijft een onvervangbaar onderdeel van onze cultuur." In de Raad van Europa in Straats burg, de samenwerkingsorganisatie voor mensenrechten van 46 landen, is de bevrij ding herdacht met een minuut stilte. foto Robin Utrecht/ANP door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Terwijl het Ameri kaanse leger nog volop proble men heeft in Irak, heeft de rege ring in Washington al een nieuw doelwit op het oog. Op de dag waarop president Bush zijn tweede ambtstermijn begon verklaarde tweede man Dick Cheney dat Iran nu de eer ste plaats inneemt op de Ameri kaanse lijst van probleemgebie den. Hij waarschuwde in dat verband dat Israël wel eens on verwacht militair toe kan slaan, 'waarna de wereld de diploma tieke rommel kan opruimen'. Het was niet zozeer een waar schuwing aan de Israëlische re gering, als wel aan Europese lan den die met diplomatieke midde- (Advertentie) hyota Avensis. Vanaf €23.550,-/€439,- p.mnd. Beloond met 5 sterren in de NCAP-crashtest. Completer, stiller en comfortabeler dan z'n concurrenten. Nu met Business-line pakket: Park Distance Control en geïnte greerd DVD-navigatiesysteem met filemelding en %natieve route! Nu €890,-. Uw voordeel: ruim €1.400,-1 Meer info: ^gratis 0800 - 0369 of ga naar www.toyota.nl TODAY TOMORROW TOYOTA 1 pniMn i/m 30 juni 2005 (m-u.v. ^(Toyota; Lease) o.b.v, full operational Ie.' "am Branthtolvobnjlk varieert van 5,8 U1t Wkwtiehoutlen, Distributeur: Louwmun fr I!TW, enel. kosten rijklaar maken en verwi|deririgs- 0 km p,|„ cjscl. BTW en brandstof. Gecalculeerd mei. 19.6 L/100 km (10,ri km/L) CQ2 155 - 228 gr/km bel gratis 0800 0369 of ga naar wwsv.loyofa.nl len proberen Iran er toe over te halen zijn atoomplannen op te geven. De Amerikanen zien wei nig in die diplomatie. Zij menen dat de ayatollahs alleen tot an dere gedachten zijn te brengen met militaire druk. In een spraakmakend artikel in de New Yorker meldde de Ame rikaanse onderzoeksjournalist Seymour Hersh deze maand dat Amerikaanse verkenningseenhe den al sinds de afgelopen zomer actief zijn in Iran. De neo-conservatieven die in Washington de dienst uitmaken - met vooraan Cheney en minis ter Donald Rumsfeld van Defen sie - zijn volgens Hersh tot de conclusie gekomen dat militair ingrijpen onvermijdelijk is ge- worden. Ook in Israël klinken alarmeren de geluiden. Directeur Meïr Da- gan van de geheime dienst Mos- sad waarschuwde deze week de parlementscommissie voor bui tenlandse zaken en defensie dat Iran bijna zover is dat het zon der verdere buitenlandse hulp een atoombom kan fabriceren. Israël is bang, net als de Ameri kanen, dat Iran de diplomatieke weg alleen gebruikt om tijd te winnen. De conservatieve Jeru salem Post trok gisteren in een hoofdartikel een vergelijking met de toestand aan de voora vond van de invasie in Irak. Net als toen zouden de verklaarde te genstanders van militaire actie door hun eigen slappe optreden alle andere opties uit de weg rui men. De Post acht militair ingrijpen niet onafwendbaar, maar dan moeten Europa en de VS wel snel samen 'harde economische en diplomatieke sancties' instel len. In 1981 bombardeerde de Israëli sche luchtmacht de in aanbouw zijnde kerncentrale bij het Iraak- se Osirak. Een onbedoelde ne veneffect was dat landen die clandestien aan de ontwikke ling van atoomwapens werken, er lering uit. trokken. Iran heeft zijn productie- en ont wikkelingsfaciliteiten verdeeld over een groot aantal plaatsen en de gevoeligste ondergebracht in bunkers, diep onder de grond, waardoor uitschakeling door precisiebombardementen niet meer mogelijk lijkt. En een militaire bezetting, naar voor beeld van Irak, is volstrekt on denkbaar. Wat wel zou kunnen is het uitvoeren van een serie strafexpedities - bijvoorbeeld in de vorm van het bombarderen van infrastructuur en militaire installaties - tot Teheran zijn atoomplannen opgeeft. GPD van onze redactie buitenland BAGDAD - Opstandelingen in Irak hebben binnen een etmaal in meerdere steden zeker der tien stemlokalen aangevallen. De rebellen lijken zo te willen verhinderen dat de Irakezen zon dag een parlement kunnen kie zen. Volgens de Iraakse politie zijn de stembureaus bestookt met mortieren en raketten of opge blazen met dynamiet. De mate riële schade is groot. Bij de ge bouwen gaat het meestal om scholen die dienstdoen als stem lokaal. De terreurgroep van Al Zarqawi eiste de verantwoorde lijkheid voor de acties op. Volgens de Iraakse kiescommis sie zullen de uitslagen van de parlementsverkiezingen binnen tien dagen bekend zijn. Ook het geweld tegen medestan ders van de huidige machtheb bers houdt aan. In het oosten van Bagdad werden een rechter en diens zoon doodgeschoten. De rechter is tevens voorzitter van de nationale raad van magis traten. Kort ha de moord kwam het tot rellen in de buitenwijk van Bag dad waar het slachtoffer woon de. Gewapende mannen raakten slaags met Iraakse ordetroepen. TOKIO - Een Japanse regeringscommissie is gisteren be gonnen aan een onderzoek over het mogelijke aantreden van een keizerin. De Japanse wetgeving bepaalt sinds 1947 dat alleen marri nen de keizerlijke troon mogen bestijgen, maar er is mo menteel geen mannelijke opvolger in beeld. De commissie zal in de herfst met een advies komen voor premier Koizu mi. Die heeft eerder laten blijken te voelen voor wetswijzi ging, een gedachte die volgens peilingen door 70 procent van de Japanners word gesteund. Als de wet wordt gewijzigd dan lijkt prinses Aiko, de drie-», jarige dochter van kroonprins Naruhito, de meeste kant te maken op de titel keizerin. ANP JERUZALEM - Fans van Harry Potter hebben een nieu-- we trekpleister gevonden. Vlakbij Tel Aviv ligt een negen-, tienjarige militair begraven. Zijn naam: Harry Potter. Vol-: gens de krant Ma'ariv komen er dagelijks meer toeristen,' naar het graf van de overleden Britse korporaal. Potter, van het regiment Royal Worcestershire, kwam 6.6*; jaar geleden om het leven bij gevechten rond de stad He-r bron. Hij werd begraven in de stad Ramle. De gemeente--■ raad heeft het graf onlangs opgenomen in het plaatselijke toeristengidsje. ANP OXFORD - De gerenommeerde universiteit van Oxford moet bezuinigen. Er komt niet genoeg geld binnen en er is' niet voldoende in kas. Volgens de Britse krant The Times van gisteren is inmiddels een plan van aanpak opgesteld.. Er zullen minder Britse scholieren worden aangenomen, en juist meer studenten uit het buitenland. Verder moeten studenten zelf meer gaan lesgeven, zodat' wetenschappers zich op onderzoek kunnen concentreren: Om meer buitenlandse aanmeldingen te krijgen, komt er. een grote wervingscampagne. ANP PALERMO - De politie op het eiland Sicilië heeft in de' nacht van maandag op dinsdag zeker 46 vermeende leden van de maffia opgepakt. Zij zouden de afgelopen jaren be-: scherming hebben geboden aan Cosa Nostra-topman Ber nardo Provenzano. die al 41 jaar uit handen van justitie' weet te blijven. Volgens de politie is de 71-jarige Provenzano nog op Siei-I lië. Hij zou ook nog steeds de hand hebben in grootschali ge drugshandel. ANP/DPA CHAMBERY - Lawines in de Franse Alpen hebben giste ren zeker vier wintersporters het leven gekost. Onder dé( - slachtoffers zijn volgens de reddingsdiensten twee perso nen die buiten de piste aan het skiën waren, in Val Tho-l rens en Les Arcs. Bij La Plagne werd een langlaufer door: de losgekomen sneeuwmassa verrast. Ook in Val d'Isère werd een groep wintersporters meege-: sleurd door een lawine. Een van hen liep ernstige verwon dingen op, waaraan hij enkele uren later bezweek. De la wines zijn veroorzaakt door zware sneeuwval. ANP/AFP door Wierd Puk BERLIJN - De Nederlandse an- ti-terreurcoördinator van de EU Gijs de Vries, acht het gevaar dat terroristische groepen radio actief materiaal in handen krij gen 'zeer reëel'. De Vries zegt. dit in een inter view met de Duitse krant Der Tagesspiegel van gisteren. „Ver scheidene terroristische groepe ringen hebben geprobeerd om chemische, biologische of radio actieve stoffen in handen te krij gen om die voor aanslagen te ge bruiken. Dat gevaar is con creet." Razzia's Afgelopen zondag werden bij razzia's in Duitsland twee van terroristische activiteiten ver dachte mannen aangehouden. Een van hen zou hebben gepro beerd om in Luxemburg aan ra dioactief materiaal te komerf. voor Al Qaeda, het terreurnet-l werk van Osama bin Laden. Volgens De Vries zijn bij het In ternationaal Atoomagentschap! sinds 1993 meer dan zeshonderd, gevallen bekend geworden van, handel in radioactieve stoffenu Sinds het uiteenvallen van de Sovjet-Unie is de zwarte markt, voor nucleair materiaal veel gro-n ter geworden. Geld Nadat veel landen na de 'aansla- gen op 11 september 2001 hun wetgeving aanscherpten, is het voor terreurorganisaties moeilijk ker geworden via banken geld rond te pompen. „Er is al meer: dan 135 miljoen dollar bevro-- ren", weet De Vries. „We zien,- nu dat terroristen andere wegen gebruiken: bijvoorbeeld publier-, ke organisaties, maar er wordt' ook via personen geld over gren?! zen gebracht." GPD Door Amerikaanse militairen opgepakte Irakezen zitten in een pantservoertuig tijdens een actie in Mo sul. De Amerikanen hielden twaalf mensen aan die verdacht worden van hulp aan opstandelingen. Ook werden wapens en geld in beslag genomen. Amerikaanse en Iraakse eenheden zijn alom aanwezig in de stad in de aanloop naar de verkiezingen komend weekeinde. foto Stefan Zaklin/EPA Volgens Arabische media kwa men zeker elf agenten om het le ven. Ook zouden enkele opstan delingen zijn gedood. Extremisten dreigden verder een ontvoerde Amerikaan te do den. Öp een gisteren verspreide videoband is een man te zien die zegt de Amerikaan Roy Hallums te zijn. „Mijn leven is in gevaar, omdat bewezen is dat ik voor de Amerikaanse troepen werk", al dus de man, die in beeld een wa pen tegen zijn hoofd krijgt ge drukt. De 56-jarige Hallums was op 1 november ontvoerd. De video geldt als zijn eerste le vensteken. Hij werkte voor een Saoedische firma. ANP van onze redactie buitenland CAIRO - De islamitische groepe ring Hamas is bereid toe te tre den tot de Palestijnse Bevrij dingsbeweging PLO, maar zal geen deel gaan uitmaken van de regering. Dat zei Hamas-leider Khaled Meshaal gisteren in de pan-Arabische krant Al Hayat. „Dat is een van de belangrijkste onderwerpen van discussie (niet de Palestijnse president en PLO-voorzitter Mahmoud Ab bas). We hebben eerder ge- vx-aagd om de oprichting van een hogere Palestijnse instantie en we vinden het geen probleem als dat de PLO wordt", zei de voorzitter van het politbureau van Hamas. Abbas overlegt de zer dagen met Harnas en andere organisaties over een bestand. De PLO is het belangrijkste or gaan van de Palestijnen. Hierin zijn alle grote partijen vei'tegen- woordigd, maar niet de islamiti sche zoals Harnas en Islamiti sche Jihad. De PLO wordt dooi de internationale gemeenschap^ nog steeds erkend als enige ver-! tegenwooi-diger van het Pales-1 tijnse volk. Formeel maakt de< Palestijnse Autoriteit onderdeek uit van de PLO. L Volgens Meshaal verloopt de dia,--, loog tussen Abbas en Palestijns^ groepen in de Gazasti-ook voor-; spoedig. Maandag vex-klaarde; een hoge Palestijnse functional ris dat deze oi-ganisaties ermeei hadden ingestemd om hun aan-,, vallen op Israëlische doelen en-> kele dagen op te schorten om te- zien of Israël bereid is te vol-' doen aan de eisen voor een wa-, penstilstand. De eisen zijn: een einde aan de- Israëlische militaire opei-aties irt en de terugtrekking van troepen, uit de bezette gebieden, vrijla-, ting van Palestijnse gevangenen- en teruggave van de lichamen van gesneuvelde strijders. „Als aan deze vooi'waarden. wordt voldaan zijn wij bereid- om de kwestie van een tijdelijk- bestand positief te benaderen";, zei Meshaal. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5