Schubert grijpt je aan Wintercircus staat in Zeeuwse theaters 27 woensdag 26 januari 2005 Matangi kwartet treedt op in en Bergen op Zoom. foto Danidlle Cornelissen atangi speelt ;rk aartsvaders n strijkkwartet de serie strijkkwartetten in ;e Burgerzaal in Middelburg vanavond het Matangi een programma met van de drie aartsvaders het strijkkwartet, leden van het Matangi Kwar- jeven voor het strijkkwartet, dit niet zomaar een cliché nag duidelijk worden uit het dat de vier musici zelfs huis delen. Ze wonen samen, en samen en spelen samen, jaar tijd zijn ze uitge- tot dé getalenteerde jon- van de Nederlandse In gedurf- programma's zoeken de vier grenzen van het genre op. ze hun afkomst niet verge- blijkt uit het programma vanavond. Op de lessenaars werken van Haydn, Mo -Beethoven. Klassieker concert niet zijn. is de vader van het strijk- Speelde voorheen de viool de hoofdrol en was :est gedoemd tot begeleidend ideinen, Haydn zorgde er- r dat alle partijen even be- jrijk werden. In de zes strijk- irtetten van zijn Opus 1 was misschien nog niet helemaal geval, bij de zes van Opus 20 hij door hoe het moest. Het werd volwassen, klinkt nummer vijf - neest ingetogen en melancho lie-uit deze reeks, zart schreef vervolgens zes jkkwartetten die hij opdroeg Haydn. 'Dit zijn mijn zes schreef hij in het voor- aan Haydn, 'ik vertrouw aan uw begeleiding'. Mo er erg zijn best voor ge Uit de manuscripten van werken blijkt dat de com- list veel doorhaalde en verbe- le en soms zelfs opnieuw be- I: Het Matangi Kwartet pt zich op het derde kwartet i deze zes, bijgenaamd 'de vanwege het hoornsig- pam-pam in het thema. thoven nam op zijn beurt [stokje van Mozart over. In Rasoumovsky-kwartet- waarvan vanavond de twee- Igespeeld wordt, grijpt hij is een paar keer terug op Mo- |t. Tegelijkertijd betrad Beet- ien in deze kwartetten volko- n nieuwe terreinen. De op- graaf Rasoumovs- goede amateur-musicus in één van de beroemd- [kwartetten van Europa, kon niet waarderen. 'U be- iwt deze werken toch zeker als muziek?', beet hij de nponist toe. Waarop Beetho- i - waarschijnlijk op zijn be- jhte, knorrige wijze - reageer- •met: 'Ach, ze zijn niet voor U een latere tijd'. Daar- de Romantiek in de mu- onherroepelijk begonnen. Douwe Eisenga t Matangi Kwartet verzorgt van- 1g een concert in de Burgerzaal in meiburg, aanvang 20.00 uur en tgen in de Hofzaal van het Markie- ihof in Bergen op Zoom, aanvang in in een strenge win- ter? Kom vrijdaga vond naar de Doops gezinde Kerk in Middelburg. Bariton Rob van der Meule en pianist Leen de Broekert nemen u mee met Schuberts Winterreise, de koudste, wan hopigste en aangrijpendste liederencyclus aller tijden. De Zeeuwse zanger Rob van der Meule is er duidelijk over. Hij ziet het zingen van de ze liederen als een kroon op zijn werk. „Ik heb het tot nu toe nooit aan durven raken, je moet wat bagage aan levenservaring met je meedragen om dit té kun nen zingen. Soms hoor je wel eens opnames met zangers van een jaar of twintig. Je hoort de jeugd er doorheen klinken en dat mag met deze liederen eigen lijk niet." De eerste grote liefde van Van der Meule was de piano. „Ik liep op de kleuterschool al met een' pianootje voor m'n buik rond. Ik heb jarenlang pianoles gehad want ik moest en zou naar het conservatorium. Toch frustreer de de piano mij ook. Ik weet nog dat ik een concert van de pianist Pollini bijwoonde, in Londen in de Royal Albert Hall. Ik kon daar heel erg gedeprimeerd van raken, het niveau van die man zou ik toch nooit kunnen halen. Als zanger denk ik iets te kun nen vertellen, dat gevoel heb ik als pianist nooit gehad." Goeie strot Het was de zangpedagoog Hans Smout die Van der Meule erop wees dat 'hij wel een goeie strot had'. En hoewel hij nog nooit had gezongen, nam hij les en werd hij toegelaten op het Bra bants Conservatorium. Na deze klassieke opleiding volgde een grote rij rollen in Nederlandse musicals. „Lichte muziek is een passie voor mij", vertelt Van der Meule. „Er gaat geen dag voor bij zonder Bach, maar een dag met alleen maar Bach,..? Het gaat bij mij van Bach tot Beat les." Het is voor de zanger 'een belangrijk moment' om de Win terreise nu te zingen. Schubert schreef deze cyclus van 24 liede ren aan het eind van zijn leven op teksten van Wilhelm Müller. Volgens Van der Meule zit de op- Bas-bariton Rob van der Meule (rechts) en pianist Leen de Broekert. maat van de gehele cyclus al in de eerste zin. „'Als een vreemde kwam ik aan, als een vreemde ging ik weer weg', dat is de me tafoor voor het leven. Het gaat Schubert om het verdriet van het verlies, om de zoektocht naar de dood die de oplossing voor alles is. Zo zit ik zelf ab soluut niet in elkaar, ik heb nog helemaal geen zin om dood te gaan. Maar wanneer je zelf ver liezen in je leven mee hebt ge maakt, grijpen deze liederen je bij de strot. In het begin, toen ik er mee bezig ging, kon ik er een paar gewoon niet zingen, zozeer kunnen ze je emotioneren." Douwe Eisenga Bariton Rob van der Meule en pia nist Leen de Broekert nemen u mee met Schuberts Winterreise, vrijdag, Doopsgezinde Kerk in Middelburg. Het Wintercircus Martin Hanson verblijft drie da gen in Zeeuwse theaters. De ac trice Marcia Smeding verbindt de acts met haar mime. De Russische clowns Olga en Vladimir Slobodeniuk, voor het eerst te zien in Nederland, ver schijnen enkele malen tijdens de voorstelling. Clown Robby fungeert als assistent van even wichtskunstenaar Alex Mruz uit de Oekraïne, die capriolen uithaalt met plankjes op rollen de cillinders. Slangenmens Andrey Romanoviski verdwijnt dubbelgevouwen door een schoorsteen. Marina en Igor Markevich werken met honden. Het Spaanse duo Spiral speelt een acrobatisch poppenspel. Yevgen en Inessa Abakumov slingeren aan de trapeze. Het Hongaarse trio Bokafi bestaat uit Gabor, Daniel en springster Timea, die vanaf een wipplank wordt gelanceerd. Klara-J uit Tsjechië is antipodiste. Dit bete kent dat zij op haar rug liggend met de voeten voorwerpen bo ven zich balanceert en in bewe ging brengt. Ze jongleert met haar voeten, vooral met ballen. De Kaje Dancers zijn piramide bouwers en saltospecialisten uit Kenia, die zich ook hebben la ten inspireren door Chinese acrobatiek, zoals het springen door hoepels. De Nederlander Menno van Dy ke jongeleert in hoog tempo en op speciaal voor hem gecompo neerde muziek Wolfgang Lauenburger toont paardendressuur. HansTabbers Theater de Mythe in Goes, woens dag, 13 en 16 uur, Scheldetheater in Terneuzen, zaterdag 13.00 en 16.15 uur, Stadsschouwburg in Middel burg, zondag 13 en 16 uur. De Nederlandse jongleur Menno van Dyke. Danielle Lemaire en Monique Laros exposeren t/m 27 februari tekeningen in de etalage van galerie Caesuur in Middelburg. Bovendien hebben ze elk een raamschildering aangebracht. Monique Laros onderzoekt in haar te keningen de grenzen tussen fictie, droom en werkelijkheid. Danielle Le maire maakt tekeningen, schilde rijen, keramiek, foto's, installaties, boeken, videofilms en muziek. Beide kunstenaressen zijn zondag 27 februa ri van 14 tot 17 uur aanwezig in de presentatieruimte. Visions of nature: Universe is de titel van een expositie olieverfschilderijen •van Inge Caljouw. Het betreft werken met dieren en kosmische verschijnse len. Te bezichtigen van dinsdag t/m 30 apiïl in het Arsenaal theatercafé in Vlissingen, tijdens openingsuren. Adriaan Hamelink exposeert winter foto's van Goes in het zorgcentrum Randhof te Goes. Het betreft kaden, singels, de molen, het stadhuis en de Maria Magdelenakerk. Te bezichtin- gen t/m maandag tijdens bezoekuren. Van Quiltkunst tot Kunstquilts is een expositie van Jacqueline de Jong in het Kerkje van Ellesdiek in Elle- woutsdijk. Te bezichtigen op zondag 13 en zaterdag 26 februari, zondag 13 maart en zaterdag 2 april, van 13.30-16.00 uur. Boei'derijgalerie De Osseberg in Grijpskerke herbergt een groepsexpo- sitie van Marian Aerssens (schilde rijen, objecten en fotocollages), Mi- chal Alon (keramiek) en Lia Koenen (keramiek). Betsy de Jonge, docent en beeldend kunstenaar, verricht de ope ning zaterdag om 14.30 uur. Leden van de Quatre-Mainsgroep Zeeland verlenen muzikale medewerking. Te bezichtigen t/m 26 februari di t/m zat 14-17 uur. ROTTERDAM Chabot Museum: 26 januari t/m 20 fe bruari. IFFR Exposing cinema: Willi am Kentridge. Journey to the moon and Seven Fragments for Georges Mé- liès. In het kader van en i.s.m het In ternational Filmfestival Rotterdam presenteert het Chabot Museum vide okunst van de beroemde Zuid-Afri kaan William Kentridge. di. t/m vr. 11-16; za. 11-17; zo. 12-17 uur. TENT: 26 januari t/m 27 februari. Bas van Beek. In Las Vegas waar men voor 60 dollar een perspex portretbus te van zichzelf kan laten maken be stelde Bas van Beek een virtueel 3D model van zijn hoofd. Deze scan vormt de basis van het werk dat hij op de gebogen wand De Kromme van Tent presenteert. 11-18 uur. TENT: 26 januari t/m 27 februari. MURMUR. Groepstentoonstelling in samenwerking met het International Film Festival Rotterdam over akoesti sche perceptie, tussen chaos en bete kenis. 11-18 uur. Museum Boijmans Van Beuningen: Artist in Focus: Anri Sala. 27 januari t/m 20 februari, In samenwerking met International Film Festival Rot terdam heeft Boijmans de Albanees Franse kunstenaar Ami Sala uitgeno digd om als artist in focus op te tre den. In veel van zijn video-installa ties refereert Sala aan zijn Albanese verleden zonder expliciet politiek te worden. Di. t/m za. 10-17 uur; zo. fd. 11-17 uur. Witte de With, center for contempora ry art. 27 januaii t/m 27 maart. Lu- kas Einsele: One Step Beyond. The Mine Revisited. In zijn werk maakt Einsele de onder linge relaties tussen de landmijn en zijn slachtoffer zichtbaar en irxzichte- lijk tegen de achtergi'ond van mondia le politieke ontwikkelingen d.m.v. fo to's, teksten en geluidsopnamen. Di. t/m zo. 11-18 uur. Witte de With, center for contempora ry art. 28 januari t/m 27 maart. Sven Luttiken: Re-Enactment. Project dat de verbanden analyseert tussen han delingen en het vastleggen daarvan op foto, film en video. Di. t/m zo. 11-18 uur. Kunsthal Rotterdam. 29 januari t/m 22 mei. Félicien Rops - De schoon heid en het beest. De Belgische kun stenaar Félicien Rops (1833-1898) wist als geen ander in de negentiende eeuw het mysterie van de vrouw uit te beelden. Di. t/m za. 10-17, zo. en fd. 11-17 uur. ANTWERPEN MOMU: tot 30 januari 2005 - Malign Muses - When Fashion Turns Back. KMSK: tot 20 februari 2005 - Het al lermooiste uit het prentenkabinet. MUHKA: tot 24 april - Collectie win ter 2004. Museum Mayer Van den Bergh: tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meesterwerken uit de schatkamer van Nederland. GENT Museum voor Schone Kunsten: tot 6 februaiï 2005 -Variétés: Spiegel van de dolle jaren - Dossiertentoonstel ling rond een boeiend tijdschrift. Cultuurkapel Sint-Vincent: tot 6 fe- 26 januari t/m 1 februari WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus brengt de laatste voorstelling van Feestboom. Vrije bewerking naar verhalen van Toon Teilegen. •Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Wintercircus Het Wintercircus Martin Hanson verblijft drie dagen in Zeeuwse theaters. De Nederlandse actrice Marcia Smeding verbindt de ver schillende acts met haar mime. •Theater De Mythe, Goes, 13 en 16 uur Strijkkwartet Het Matangi Kwartet speelt klassieke muziek. Het programma vermeldt Haydns opus 20 nummer 5, Mo- zarts KV 458 nummer 17 (Het Jachtkwartet) en het Strijk kwartet opus 59 nr van Beethoven, het tweede van de Rasou- movsky-kwartetten. •Burgerzaal, Middelburg, 20.00 uur Ashton Brothers De Ashton Brothers brengen hun tweede voorstelling Bal lyhoo. Pepijn, Pim, Joost en Friso presenteren visueel en muzikaal spektakel, in vei-volg op hun debuut Tragiek van de Onder man. Zij gebruiken traditionele variété in hun show, met slapstick en acrobatiek. Ballyhoo is de Engelse term voor op roer, trammelant, onzin, luidruchtige circusparade. Deze voorstelling is uitverkocht •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Slippers Twee ervaren en twee jonge acteurs spelen de komedie Slip pers van Alan Ayckbourn. Mensen zijn soms zo aardig en beleefd voor elkaar dat het verschrikkelijk is. Een ouder echtpaar en een jong stel heb ben goede redenen om niet het achterste van hun tong te la ten zien. Will van Kralingen en Peter Tuinman (Nationaal Toneel) delen het podium met Anniek Pheifer (Costa en Wes tenwind) en Romijn Conen (Hartslag). •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur DONDERDAG Thriller bmari - fototentoonstelling Leo Bae- kelandt. MIAT: tot 20 februaiï 2005 -Lucht schepen en de Zeppelin van Sint-Amandsberg en Katoenkabaai. Museum Dr. Guislain: tot 13 maart 2005 - Het Hart. Geschiedenis - Ver haal - Verbeelding. Huis van Alijn: tot 3 april - De ontem bare passie van het circusleven. BRUGGE Groeningemuseum: do. 26 januari 14.00 - 16.00 uur: Workshop voor vol wassenen in het kader tentoonstel ling Fake - not Fake; zo. 30 januaiï: Problematische Kunst in Musea, de bat in het Engels in het kader tentoon stelling Fake - not Fake; tot 28 fe bruari 2005 - Fake - not fake, restau- raties-reconstructies-falsificaties. Het consexweren van de Vlaamse Pri mitieven in België (ca. 19'30 - 1950). Bruggemuseum - Gruuthuuse Ont- haalkerk O.L. Vrouw: tot 6 maart 2005 - Glasdiptiek; Luik 1: Glas van vissers, kooplui, monniken en heren en Luik II: Middeleeuwse glasramen. KNOKKE Scharpoord SEAS: tot 6 maart - Tho mas Albeiïco. Zwart Huis - tot 27 februari - Trees De Mits - keramiek; tot 6 maai! - Re flecties - Recente schilderijen 2004 van Jan De Vliegher. Het Thriller Theater presenteert En toen waren er nog maar tien kleine negertjes De voorstelling is een toneelbewerking naar het fameuze boek van Agatha Christie, over gasten op een onbewoond ei land. Zij worden een voor een vermoord. Cas Enklaar, Ge orge van Houts, Tom de Ket, Hugo Haenen, Sandra Mattie en Leonoor Pauw vertolken de hoofdrollen. •Schedeltheater Terneuzen, 20.00 uur Xantippe Xantippe brengt het programma Vrouw zoekt man. Het gezelschap bestaat uit drie zangeressen en een pianiste. •Ledeltheater Oostburg, 20.00 uur Strijkkwartet Het Matangi Kwartet speelt klassieke muziek. Het programma vermeldt werken van Haydn, Mozart (Het Jachtkwartet) en het Strij kwartet opus 59 nr van Beethoven •Hofzaal Markiezenhof, Bergen op Zoom, 20.00 uur Freek de Jonge Freek de Jonge vertelt over zijn derde roman Door de knie ën. De organisatie is in handen van Prometheus, de stichting voor literaire en culturele activiteiten. Uitverkocht. •Porgy Bess, Terneuzen, 20.15 uur Ashton Brothers De Ashton Brothers brengen hun tweede voorstelling Bal lyhoo. Zie ook woensdag •Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur VRIJDAG Jubileumtournee Cuby Blizzards verzorgen de jubileumtournee: 40 jaar Har ry Muskee. De legendarische pop- en bluesgroep speelt twintig hits uit het oeuvre van zanger Harry Muskee. Bezoekers kunnen die kiezen via internet www.cuby.nl. Zanger Kaz Lux verzorgt tevens een solo-optreden. De band bestaat verder uit Erwin Java (gitaar), Herman Deinum (bas), Hans La Faille (drums) en Heimig van der Vegt (orgel-piano). •Scheldetheater Terneuzen, 20.00 uur Slippers Twee ervaren en twee jonge acteurs spelen de komedie Slip pers van Alan Ayckbourn. Zie ook woensdag. Deze voorstelling is uitverkocht. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur. Winterreise Rob van der Meule en Leen de Broekert brengen de liederen cyclus Winterreise van Frans Schubert. Het programma begint met het klavierwerk Adagio in C uit Fünf Klavierstücke D 459 van Frans Schubert, uitgevoerd door Leen de Broekert op fortepiano. Bas-bariton Rob van der Meulen is zangpedagoog aan de Zeeuwse Muziekschool en artistiek leider van het koor voor lichte muziek A58. •Doopsgezinde Kerk, Middelburg, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47