Extreme droogte in Suriname PZC Casper Hobbes Mama Asaimoeder Aarde, geeft aan dat ze niet tevreden is weer Herdenken puzzel M recept Zeebaars met bleekselderij woensdag 26 januari 2005 Zeeland: Onzeker door Nina Jurna PARAMARIBO - Al maanden re gent het niet in het binnenland van Suriname. In Botopasi, een dorpje in het Boven-Suriname gebied, op zes uur reisafstand van Paramaribo, staan grote de len van de rivier droog. Op plek ken waar nog wel water staat is de waterstand het laagst sinds I twintig jaar. Voor de ruim 60.000 mensen in dit gebied, die nog in stamver- band leven, heeft de droogte gro- 'te gevolgen. Voor hun eerste le vensbehoeften zijn ze afhanke- lijk van de rivier. Ze drinken het water, wassen erin, leven er van. Ook voedsel en goederen komen vanuit Paramaribo over de rivier. Normaal gesproken ben je binnen twee uur in de be- woonde wereld, maar door de la ge waterstand kost het nu twee dagen om er te komen. 'De Surinaamse overheid heeft r maatregelen genomen om het voedseltekort dat dreigt te ont staan op te lossen met voed- seldroppings. Dagelijks gaan er vliegtuigen naar het binnenland met zakken rijst, meel en suiker. Bij het vliegveld Zorg en Hoop in Paramaribo worden de goede ren ingeladen en binnen een uur met kleine vliegtuigjes naar de getroffen gebieden gevlogen. Als het toestel op het vliegveld van Botopasi - dat niet meer is dan een strook gras en een klein houten kantoortje met het op schrift 'aankomsthal' - landt, rennen honderden mensen opge togen naar het toestel. Kinderen proberen voor te drin gen om als eerste bij de laad ruimte te komen waar de zak ken rijst liggen. „Ik heb al we ken geen rijst meer gegeten", zegt Nelson Opai. Hij is boots man en vaart normaal gespro ken iedere week naar Paramari bo om daar rijst, olie en meel te kopen voor de winkel van zijn vader. Door de lage waterstand is hij niet verder gekomen dan een paar dorpen voorbij Botopasi. „Het risico was te groot dat ik de stad helemaal niet zou halen, dus ben ik maar terug gekomen met lege handen en is de winkel van mijn vader al een paar we ken leeg." Cassave De bewoners van dit gebied zijn Saramaccaners, onderdeel van de Marronstam. Hun voorou ders vluchtten in de zeventiende eeuw van de plantages en sticht ten leefgemeenschappen in het binnenland. Nelson: „We verbouwen groente en cassave en gaan op jacht naar wild. Daar leven we van. Rijst verbouwen we niet en ook olie en benzine voor onze boten moet uit de stad komen. Door de droogte is een crisis ontstaan, want ook onze akkertjes waar we groente verbouwen zijn hele maal uitgedroogd." Volgens districtscommissaris Rudy Strijk, die belast is met het toezicht op de voedseldrop- pings, is de toestand in het bin nenland zorgwekkend. „Het is hier in de afgelopen de cennia nooit zo droog geweest. Je ziet dat er op de rivieren zandmassa's zijn ontstaan waar zelfs gras op groeit." De Suri naamse overheid overweegt om water naar het binnenland te transporteren als de droogte aanhoudt. Gezondheidsorganisaties heb ben ook al gewaarschuwd voor de volksgezondheid, want door het lage en vooral ook stilstaan de water is de kans op malaria en andere infecties groot. Waarom het maanden niet re gent, weet niemand. Weerdes- kundigen wijzen op effecten van orkaan El Nino, maar de bewo ners van Botopasi hebben hun eigen verklaring. Nelson Opai: „Wij geloven dat dit een teken is dat Mama Asai, moeder Aarde, niet tevreden is." GPD Door de lage waterstand kunnen binnenlandbewoners vaak over de rotsen van de ene naar de andere oever lopen. Bij normale waterstand moet er een boot gebruikt worden. foto Edward Troon/GPD Noem mij, noem mij, spreek mij aan, o, noem mij bij mijn diepste n'aam. Voor wie ik liefheb, wil ik heten. (Neeltje Maria Min) Het zijn de laatste drie versregels uit een prachtig gedicht. Flarden van het'gedicht dwarrelen door mijn hoofd als ik hoor van het voorlezen van alle namen. Alle namen van Ne derlandse joden, Roma en Sinti die in de kam pen uit de Tweede Wereldoorlog zijn vermoord. Het ontroert me dat deze namen worden voorge lezen. Möoi, menselijk en poëtisch vind ik dat, een daad van compassie. Maar er knaagt iets. Morgen is het zestig jaar geleden dat Auschwitz werd bevrijd door het sovjetleger. Er wordt flink uitgepakt in de herdenking. Iedereen zal er zijn. Poetin, Katsav (president van Israël), leden van koninklijke huizen. Beatrix, Balkenende, et Marleen Blommaert cetera. Iedereen zal ter plekke zijn of haar af schuw uitspreken en vertellen dat dit niet nog eens mag gebeuren. Maar wat wordt er eigenlijk herdacht? Het kwaad in de mens? Doe een mens een uniform aan, zet er meer dan vier bij elkaar en roep dat er een vijand is. Klop een verhaal uit het verleden op en generali seer, vooral generaliseren. Niet te genuanceerd, niet te ingewikkeld. Simpel en op hoge toon. Of herdenken we de domheid? Hoe we ons in de luren laten leggen. Ploe we achter iedere vlag aanlopen. Hoe heerlijk we het vinden als er lei ders zijn die onze angsten op eenvoudige wijze verwoorden. Hoe we liever niet nadënken. We herdenken natuurlijk omdat dit afschuwe lijk was en zoiets nooit meer mag gebeuren. Maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat sinds dien er nog tal van rampen van menselijke hand hebben plaatsgevonden. Cambodja, Rwanda, Joegoeslavië, Soedan. We kennen de feiten, maar leren blijkbaar niet. Terwijl dat ook een aspect van herdenken zou moeten zijn, er iets van leren. U denkt misschien: dat was of is ver weg en dat klopt natuurlijk. Maar er is ook nog zoiets als een opmaat naar het nationaal-socialisme ge weest. In de jaren twintig en dertig draaide de propagandamachine in Duitsland op volle toe ren. De joden werden afgeschilderd als profiteurs en met gebruiken en opvattingen die niet pasten in de Duitse verheven cultuur. Ze slachtten hun dieren op een onfatsoenlijke manier. Joodse kin deren hadden niet dezelfde waarden als de Duit se. Komt het u al bekend voor? Ze vormden een be dreiging voor de 'Duitse' cultuur. De Duitse waarden en normen werden bezongen. Een vrouw doodt een tasjesdief. Is het een moslim? Net goed, eigen schuld, kopt een krant. Een vrou welijke tasjesdief wordt gedood door een mos lim? Dan is de islam een achterlijke wraakcul- tuur. 'Mijn moeder is mijn naam vergeten, mijn kind weet nog niet hoe ik heet. Hoe moet ik mij geborgen weten? Noem mij, bevestig mijn bestaan, laat mijn naam zijn als een keten.' Hoe moet ik mij geborgen weten? Zo begint het. Hoe lang de kou stand houdt, is Door: Reinier vandenl momenteel nog tamelijk onzeker. Gisteren kwamen er iets meer aanwijzingen, dat het in deb van deze week toch iets minder koud wordt. Vandaag voerte, matige wind uit noord tot noordoost in ieder geval koudelucf aan. Van tijd tot tijd komt de zon goed te voorschijn, maarei passeren ook enkele wolkenvelden. Waarschijnlijk blijft hetov al droog. Als er al een sneeuwvlokje ronddwarrelt, zal het weinig voorstellen. In de middag komt het tot een paar grade dooi. Wellicht wordt het 3 graden. Komende nacht nadert van het noordwesten een zwak warmtefront. De bewolking neemt geleidelijk toe maar er wordt nog geen neerslag verwacht lm nacht vriest het nog net een beetje. Morgen wordt de bev/olki dikker en kan er wel wat neerslag gaan vallen. Waarschijnlijk; de vorm van (natte) sneeuw, al wordt regen of motregenvoa later op de dag ook een serieuze mogelijkheid. Ook voor vriji kan de nabijheid van een zwak warmtefront uitdraaien op bewolking en wat lichte regen of motregen. Of toch nog net natte sneeuw. Hieruit blijkt dat zelfs voor een paar dagen vooruit de onzekerheid in de verwachtingen al vrij groot is. In het weekend wordt dit nog sterker en kun nen we letterlijk zeggen: het kan vriezen en het kan dooien. In feite suggereert ruwweg de helft van alle computerbereke ningen het aanhouden van het vrij koude winterweer. De andere helft gaat al gauw naar 5 tot 7 graden overdag. Laten we het er maar op hou den dat we morgen iets meer zekerheid kunnen verschaffen. Af én toe zon Vooruitzichten Zon donderdag vrijdag zaterdag zondag weer m, A max. 3° 3° 5° 6° min. -2° -1° 0° 2° wind NO 3 ZO 3 NW 4 N 4 op 8.30 onder 17 Maan O vandaag op 18.03 onder 33 Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar beneden en van jinks naar rechts een citaat. 1. Roofdier2. waan; 3. vruchtje; 4. klos; 5. heerlijk; 6. haardos; 7. epis tel; 8. rugtas; 9. deel van een auto; 10. visbeentje; 11. blaasinstrument; 12. warmwaterzak; 13. vouw; 14. vaartuig. P O R D Jj E L ~ËT ~ÏT M L B 1 D A 1 V A j A X R E G Voeg telkens een letter toe aan de gegeven letters en maak zo 9 juiste woorden van 4 letters. De toegevoeg de letters dienen samen op de hori zontale balk een woord te vormen. 1 P E A N R T E R 2 D R Z O O IJ N M -3 M B E R N A A M 4 S S P E O N E L 5 Z A D I L I E G 6 G P R E U L I K 7 B U R K E K F 8 R A I N S G E L 9 S Z T IJ U U R N 10 G R Z A O N A T 11 F D L E U I R T 12 K R H U E T I K 13 T P L E O W O i 14 K E A N T E O N Horizontaal: 1. Els en Ria zijn ertoe in staat (6); 4. Mensen zonder eigen huis (8); 6. Ik zie niets achter een landbouw werktuig (3); 7. Laag(te) vrouws persoon (3); 9. De mond van een kletsmajoor (7); 11Dat is voor een Europeaan in een Belgische plaats (5). Verticaal: 1. Bloem om in het oog te houden (4); 2. Daarop heb je geen last meer van de file (5); 3. Op zeker moment zal er geen ruzie meer zijn (4); 5. Stelen op het water (6); 6. Dit gaat ons allemaal aan (3); 8. Vogel die meteen nog eens voor komt (4); 10. Groene vloeistof? (3). Zoek de zescijferige code met behulp van de onderstaande aanwijzingen. De cijfers kunnen variëren van 0 t/m 6. Er komt dus nooit een 7, 8 of 9 in de code voor. D C Oplossing van gisteren: Anagram: 1even-neven-oneven 2aren-ander-narede 3. blei-balie-balein 4leer-deler-erelid 5. vies-vlies-valies 6raad-graad-aardig 7. asla-slaan-nasaal 8. long-galon-gallon 9gres-grens-ergens 10. span-pasen-naspel Eindoplossing: ONBEVANGEN. Cryptogram: Horizontaal: 4. Paksneeuw; 6. verslagen; 8. overste; 9. delta; 10. rug. Verticaal: 1. Wagenveer; 2. knol; 3. bergmeer; 5. winding; 7. sprot. Zorggianen: 684 Zorggianen, van elke soort 171 Heer Bommel en de Blijdschapper - Toonder Studio's Nautisch bericht Matige noord- tot noordoostenwind. Goed zicht. Temperatuu van het kustwater bedraagt 6 graden. Waterstanden „Ik wil niet storen", sprak heer Ollie nu, ontstemd binnen tredend. „Maar het is mijn plicht als heer om u te waarschu wen, mevrouw!" „Gunst, wat eng", zei Doddeltje. „Neem een stoel, dan krijg je ook een kopje." „Dank u, ik blijf liever staan", hernam heer Bommel met in gehouden toorn. „Het gaat om uw bezoeker hier. Luister niet naar het gezemel van deze oude deugniet! Er zijn zwar te plekken in zijn verleden, die ik met een enkel gebaar in al hun voosheid open kan leggen!" De heer Zwadder keek even vreemd op, doch toen trok een milde glimlach om zijn mondhoeken. „Ik vergeef u deze woorden, broeder", zei hij met zachte stem. „Ik weet zeker dat u er straks spijt van zult hebben." „Niks spijt!", riep heer Bommel uit. "Men kan niet onge straft op de stoel van een heer gaan zitten, als u begrijpt wat ik bedoel!" Juffrouw Doddel begon een beetje ongerust te worden en ze kwam haastig tussenbeide. „Maar Ollie toch!", zei ze. „Die meneer was alleen maar be zig om over liefde en goedheid te praten op jouw stoel. Het was erg interessant, hoor. En ik kan me niet voorstellen dat hij het kwaad meende." Maar jammer genoeg hadden haar vriendelijke woorden niet de gewenste uitwerking op heer Bommel. woensdag Hoog water Laag wate 26 januari uur cm uur cm uur cm u Vlissingen 2.48 205 15.06 221 9.01 188 21. Terneuzen 3.08 229 15.20 246 9.32 195 21.3 Cadzand 2.25 190 14.46 206 8.46 183 20." Roompot Buiten 2.56 149 15.05 165 8.53 139 21.1 Roompot Binnen 3.56 128 16.15 138 10.05 125 22,(1 Zierikzee 4.15 151 16.35 164 10.15 144 22,? Krammersl. West 4.31 160 16.56 172 io.2o 146 m Hansweert 3.42 245 15.58 262 9.55 207 UB Stavenisse/Yers. 4.26 156 16.46 165 10.15 142 22,! donderdag Hoog water Laag wate 27 januari uur cm uur cm uur cm uil Vlissingen 3.17 215 15.38 230 9.40 1 98 21.4 Terneuzen 3.39 239 15.56 255 10.08 206 22,1 Cadzand 2.55 200 15.11 215 9.15 193 21.2 Roompot Buiten 3.26 156 15.34 171 9.35 147 21.41 Roompot Binnen 4.25 134 16.56 143 10.34 132 22A Zierikzee 4.45 156 17.10 169 10.55 151 23.0C Krammersl. West 5.06 165 17.26 178 10.55 154 23,0 Hansweert 4.11 254 16.30 270 10.32 219 22.3 Stavenisse/Yers. 4.50 160 17.16 171 10.56 150 22,51 door Bill Watterson lichte sneeuw matige sneeuw -e|t zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen IK m EjONT H£a Ó0Q7, IK BEN EEN VAN PE 0E5TE MEN5EN P\E ooit nebben zoeeep. inat hebben mensen pie mij KENNEN EEN £ElUK. IK ben ook of zoveel ü0eve MANIEKEN Ó0EJ7. IK ben ei6enujk zo 60ep pat mijn 6zoot5heip... je bent HELEMAAL niet ÓOEP. je bent een VAN pe vefnaanpste masten p\e\kken! ais je zo 60ep bent, inokpt je eefujkheip vaak vemakp MÉT OPSCHEPPEN. Zeebaars neemt in het assortiment van de be tere vishandelaar steeds vaker de plaats in van Noordzee-kabeljauw, Dat gebeurt niet om dat de zeebaars schappelijker geprijsd is dan de kabeljauw maar wel om het feit dat verre fami lieleden van de Noordzee-kabeljauw, zoals de koolvis en de pollack, steeds vaker worden aan geboden als echte kabeljauw tegen prijzen die ook voor de échte Noordzee-kabeljauw gelden. Hoofdgerecht voor2-3personen: 300 - 400 gram filets van zeebaars; (zee)zout; witte peper uit de molen; 1 eetl. limoen-of citroensap; 6-7 bleekselderijstengels; 40 gram boter; 20 gram bloem, gezeefd; 1 dl droge witte wijn, zoals Sauvignon; 1/2 tablet voor visbouillon; 2 eetl. slagroom of crème fraiche; 2 eetl. droog kruim van witbrood; 2 eetl. fijn geraspte Parmezaanse kaas; ca. 15 gram boter. Spoel de vis onder stromend koud water. Maak de filets droog met keukenpapier en verdeel ze in 4 of 6 min of meer gelijke stukken. Wrijf de stukken in met het mengsel van limoen- of ci troensap, zout en peper. Laat de vis hierna ten minste 10 minuten liggen. Maak intussen de bleekselderij schoon. Trek, in dien nodig, de draden van de stengels. Snijd de stengels in smalle boogjes. Verhit een wok of pan met dikke bodem. Laat de boter er heet in worden en schep zodra het schuim begint weg te trekken de bleekselderij erdoor. Laat alles, boven een matig hoog afgestelde warmtebron, gedurende 3 minuten, onder voortdurend omscheppen, zachtjes bakken zon der dat de groente enige kleur krijgt. Strooi de bloem er over en schep alles enkele malen om. Schenk er 2 1/2 deciliter kokend water en de wijn bij. Voeg het bouillontablet toe. Blijf zo lang roeren tot een licht gebonden saus is ver kregen. Laat de saus met de bleekselderij enke le minuten zachtjes sudderen. Roer daarna de room door de saus. Schep de helft van de saus met de helft van de bleekselderij in een ovenvaste schaal. Schik de stukken zeebaars er boven op en schep de rest van de saus en de bleekselderij er over. Meng in een kommetje broodkruim met geraspte kaas. Strooi het mengsel over het gerecht en leg er hier en daarna een flintertje boter op. Plaats het geheel op het rooster dat iets onder het midden in de tot 200 C. voorverwarmde oven is geplaatst. Laat in 16 - 18 minuten een fraai goudbruin korstje op het gerecht bakken. Presentatie: dien het gerecht in de ovenschaal op. Geef er knapperig, zelf afgebakken, stok brood en een salade van tomaten, groene olij ven en uienringen bij. In grote delen van Europa is het winter. In het noorden van Spanje vallen buien met sneeuw. Ook op Mallorca en Menoru vallen winterse buien. In grote delen van Frankrijk blijft heto^ dag een paar graden vriezen, in de Alpen blijft het op des» tes overdag 10 tot 15 graden vriezen en voelt het dooreens' fe noordoostenwind nog kouder aan. Een depressie boven Hf en de Balkan veroorzaakt veel sneeuw in Beieren, in Oosten'i) en op de Balkan. In het midden en zuiden van Italië en op» vasteland van Griekenland vallen regen- en onweersbuien. Kreta, Cyprus en Turkije blijven woensdag buiten schot. D00 aanvoer van warme lucht uit Afrika loopt het kwik op Kreta naar 21 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 2