loogervorst blijft bij rookverbod enaat zet licht op groen voor eferendum over Grondwet EU PZC Ondernemer mister weigert versoepeling in zorginstellingen ondanks wensen Kamer ïeland alleen ke import Nederlandse luchtmacht werft allochtonen ieuw verraadt iinepkwekerij Driehonderd doden bij pelgrimage India Slachtoffers van tsunami herdacht 3 en 4 Bouterse ligt onder vuur Zoektocht naar jeugdcultuur Federer vlot langs Agassi p i j thTT met illegale klusjesman lezen we zeeuws inzeredactie binnenland (HAAG - Minister Hoo rnist van Volksgezond- weigert zijn antirook- id in psychiatrische in- lingen, bejaarden- en leeghuizen en woonge- pschappen voor gehan- pten te versoepelen. Gis- i bleek dat vrijwel de Kamer vindt dat Hoo- jorst te hard van stapel iwil de minister zorginstel- a binnenkort boetes opleg- ilszegeen aparte rookruim- hun rokende bewoners morst heeft de instellin- il een jaar uitstel verleend de invoering van het rook- d. Hij vindt het nu welle- Öngeveer 30 procent van de Iteg- en bejaardenhuizen steeds geen aparte aumtes. De minister vel ddirecties van de instellin- iwil en laksheid. Hij vindt ajn plicht om op te komen èbelangen van de niet-ro- ilatie porst toonde zich tijdens zeer geïrriteerd. Hij lie zich met name aan het igvan de Tweede-Kamerle- jfe Kamer heeft in het verle- grote meerderheid inge- imet de tabakswet die per- Wen recht geeft op een ije werkplek. „Als ik de De waddeneilanden pro- limport vanaf de vaste wal perken door alleen nieuw- Kloe te staan die een wo- kunnen kopen van meer 10.000 euro. ad van Ameland is al ak- de andere eilanden wil- voorbeeld volgen. ANP wet vervolgens uitvoer, vindt de Kamer dat ik te ver ga", aldus Hoogervorst. Hij benadrukte tijdens het de bat een aantal keren niet langer te willen gedogen dat sommige instellingen de regels aan hun laars lappen. Toen hij de instel lingen in 2004 een jaar respijt gaf voor aanpassingen aan de nieuwe situatie, was dat voor sommige reden om het nieuwe beleid helemaal naast zich neer te leggen.. Het aantal instellin gen dat zich aan de tabakswet hield, daaldè in 2004 van 74 naar 67 procent. „Het gedoogbe leid werkt dus averechts", aldus Hoogervorst. Hij wil alleen de gedoogsituatie handhaven voor zorginstellin gen die intussen beschikken over een bouwvergunning voor een rookruimte of een grootscha lige renovatie of er al eentje heb ben aangevraagd. Na lang aandringen bleek de mi nister wel bereid het roken in aanleunwoningen die eigendom zijn van een woningbouwcorpo ratie toe te staan als bewoners het daarover onderling eens zijn. Van een versoepeling in buurt huizen en welzijnshuizen wilde hij echter niets weten. CDA, PvdA, WD SP, LPF, GroenLinks en D66 willen de minister nu via moties dwingen gas terug te nemen. Zij vinden dat hij in overleg met de zorgsec tor een plan moet opstellen om stap voor stap tot rookvrije ruimtes in de instellingen te ko men. Maar de moties zal Hoogervorst naast zich neerleggen. „Ik doe niets. U moet als Kamer dan maar een initiatiefwet indie nen." ANP/GPD VREDEPEEL - De Marokkaanse Zammira kijkt op Vliegbasis De Peel door de zoe ker van een Stinger-luchtdoelraketwerper, waarmee vliegtuigen kunnen worden neergehaald. De Koninklijke Luchtmacht heeft gisteren op de basis een open dag gehouden voor Marokkaanse jongeren en hun ouders. Defensie probeert meer al lochtonen in dienst te krijgen, omdat er te weinig aanmeldingen zijn. Eerder waren er open dagen voor Turkse en Antilliaanse jongeren, foto Toussaint Kluiters/ANP Paul Koopman HAAG - Nog dit voorjaar fe Nederlandse bevolking tiaeen referendum uitspre ker de Europese Grond- Het wetsvoorstel dat de ïraadpleging mogelijk faalde gisteren in de Eer- jkmer de eindstreep. Alle behalve CDA, Christen en SGP, gaven hun fiat. leltende DINGEN - Een sneeuwloos keft de politie gisteren op foor van een hennepkweke- Twee mannen uit en Arnemuiden (56) learresteerd. jitie zag op het industrie- verholen Vliet in Vlissin- ?n loods waarop geen v'ag. Binnen trof zij een tonele hennepkwekerij 417 hennepplanten en Muur zijn in beslag ge- De twee verdachten zijn houden. Zij zitten vast fsrder onderzoek, ^nen kregen ook bekeu- omdat ze vaten met rode hadden staan en die in ■Jto's gebruikten. Rode die- voor landbouwvoertuigen 'wagens. Deze diesel is toper dan diesel voor au- ®idat er minder accijns paid hoeft te worden. In ™ur stond ook nog een ge- afiets. Vorige week liet WD-senator Van Heukelum nog weten te twijfelen over de steun van zijn fractie. Maar nadat de WD-fractieleider in de Tweede Kamer, Van Aartsen, druk had uitgeoefend op de liberale colle ga's in de Eerste Kamer, gingen de senatoren toch akkoord. „Wij zijn niet bang voor het oordeel van de kiezers, al staat dit initia tief op gespannen voet met de Grondwet", liet Van Heukelum gisteren weten. Dat betekent dat de kiezers zich kunnen uitspreken over de Euro pese Grondwet, waarin onder meer de invloed van Nederland op de Europese besluitvorming wordt geregeld. Bindend Formeel is het referendum niet bindend, wat inhoudt dat Ka merfracties de uitspraak van de bevolking naast zich kunnen neerleggen. Maar met name de SP en de PvdA hebben al laten weten dat zij de uitslag zullen overnemen. Daarmee was het re ferendum volgens VVD-senato- ren in de praktijk een bindende volksraadpleging geworden, waar de VVD om principiële re denen tegen is. Van Heukelum liet gisteren de discussie over het wel of niet bindend karakter van het refe rendum echter buiten beschou wing. Hij besloot alleen naar de wetteksten zelf te kijken en daarin wordt benadrukt dat de uitslag van het referendum slechts een advies aan de poli tiek is, aldus de liberaal. Uiteindelijk stemden 48 van de 75 Eerste-Kamerleden vóór. Het is voor het eerst dat in Ne derland op landelijke schaal een raadplegend referendum wordt gehouden. Tegenstanders van de Europese Grondwet, waaron der de SP en de Groep Wilders, zijn al verenigd in een 'nee plat form'. Het kabinet gaat juist de voordelen aanprijzen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Arbeidsinspec tie controleert dit jaar intensie ver op illegaal werk. De dienst wil niet alleen bedrijven die ille- NEW DELHI - Tijdens een hindoeceremonie in de westelijke staat Maharashstra in India zijn giste ren ongeveer driehonderd doden gevallen. De slachtoffers kwamen in de verdrukking tussen tweehonderdduizend geloofsgenoten die gezamen lijk op weg waren naar een tempelcomplex. Er zou paniek zijn ontstaan na de explosie (foto) van een gastank. De politic deelde mee dat driehon derd lichamen zijn geborgen, vooral van vrouwen en kinderen. Er is een onbekend aantal gewonden gevallen. Volgens aanwezigen waren er geen maat regelen getroffen om de enorme mensenmassa in de hand te houden op de relatief smalle weg naar de Mandhar Devi-tempel. foto Javed Khan/RTR In de Ridderzaal in Den Haag hebben gisteren drie honderd Nederlandse ge troffenen de slachtoffers van de tsunami in Azië her dacht. Het aantal Neder landse doden door de zeebe ving is gisteren opgelopen tot twaalf. Volgens de laat ste telling is het totaal aan tal slachtoffers van de tsunami opgelopen tot bo ven de 280.000. De Surinaamse legerleider Desi Bouterse was in het Fort Zeelandia tijdens de moordpartij daar in december 1982, maar bewijzen dat hij zelf geschoten heeft, zijn er niet. De bewering van Bouterse dat er sprake was van een staatsgreep door de slachtoffers, is onjuist. Dit blijkt uit getuigenissen van ex-militairen en lijf wachten over de Decembermoorden. De Zëeuwse Bibliotheek en het Zeeuws Archief zijn op zoek naar foto's die in een tentoonstelling een beeld kun nen geven van de jongerencultuur tijdens de afgelopen vijftig jaar. In de jaren vijftig ontstond de rock 'n' roll en daarmee voor het eerst een eigen jeugdcultuur. De tentoonstelling over die cultuur gaat na de zomer door de provincie reizen. Op de Australian Open, waar wordt getennist in een hittegolf, heeft Roger Federer zijn favorietenrol waargemaakt. De Zwitser, die bij vlagen weer geniaal spel liet zien, had maar drie sets nodig om de routi nier Andre Agassi (foto) uit het toernooi te spelen. Ma ria Sjarapova plaatste zich voor de halve finale. Daar in ontmoet ze Serena Willi- Tf ams. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 19; Kunst: 21, 22, 23 en 25; Uit: 27, 28 en 29 (Advertentie) ,*ii Advertentie Woensdag 2 februari a.s. verschijnt galen aan het werk zetten nauw lettend in de gaten houden, maar zij jaagt ook op particulie ren. Bijvoorbeeld op burgers die hun huis laten verbouwen door zwartwerkende buitenlanders. Dat heeft de Arbeidsinspectie bekendgemaakt in haar jaar plan, dat gisteren naar de Twee de Kamer is gestuurd. Het aantal controles gaat in dit jaar met een derde omhoog naar achtduizend. De inspectie heeft vooral belangstelling voor de tuinbouw, bouw, horeca en de vlees- en visbranche. In deze sec toren schakelen werkgevers rela tief vaak illegale werknemers in, aldus de dienst. Ook worden uitzendbureaus geïnspecteerd die in deze sectoren actief zijn. De Arbeidsinspectie kan met in gang van dit jaar zelf boetes op leggen. Bedrijven die met opzet regels aan hun laars lappen krij gen te maken met een lik-op-stuk-beleid. De boetes zijn omhoog gegaan van nog geen 1000 naar 8000 euro per il legale werknemer. Werkgevers die betrapt wórden, kunnen daarna opnieuw controles ver wachten. Voor particulieren is dat 4000 euro per illegale werk nemer. Risicovol De Arbeidsinspectie kondigt aan dat er ook meer gelet zal worden op risicovolle arbeids omstandigheden, zoals werken met gevaarlijke stoffen, zware li chamelijke en geestelijke overbe lasting, onveilige machines en valgevaar. Dit jaar komen er op die punten controles in de voedingsindus trie, de bouw en de scheepvaart. GPD met onder meer de volgende onderwerpen: - Interview |yfpfflê§stef TefflMÉéfl Jan UWBK -- impressie Nieuwja§rekijeenk@m&t ©nttereemefrê leelamJ; -- Pfljs €restief ©ndereemefsehap. (Advertentie) (post)bankcekettingnummer. O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste res maanden geen proetabonnement gehad O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19,95). CU per kwartaal met automatische incasso 58,00). CU per jaar met automatische incasso 222,50). n de colofon leest u er weer ov Kijk óp www.pK.nl/abnnneren, bel gratis 0000-0231231 of stuur deze bon mar P2C, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. 4A60 WBGoes U711688'l555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1