oëzie is geen amusement Carnaval is een ware kakofonie Werk Josche P. Roverts centraal in kleurrijke expositie Haamstede Vragen over naleven milieuregels Kunstenaar droomt van camping CDA: turbines in Sloe begrenzen Baldadige jongeren aangehouden GELICHT woensdag 26 januari 2005 DEN HAAG - GroenLinks-Kamerlid W. Duyvendak heeft staatssecretaris Van Geel van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) gevraagd welke stappen hij neemt tegen gemeenten die in eigen huis de milieuregels niet naleven. Dit naar aanleiding van eën rapport van VROM, waaruit blijkt dat tweederde van de onderzochte gemeenten in Zuid-Holland en Zeeland de milieuwetgeving slecht naleeft. Terneuzen, Sluis en Schouwen-Duiveland bleken onvoldoende te controleren op de opslag van gevaarlijke stoffen. Hoe rijmt u dit feit met de professionalisering van de milieuhandhaving door gemeenten die per 1 januari van dit jaar voltooid had moe ten zijn?, vraagt Duyvendak. GEERSDIJK - Een camping voor fietsers bij het oude landbouwhaventje van Geersdijk. En dan een waar bezoe kers niet hun eigen tentje mee hoeven te nemen, maar waar door kunstenaars en architecten ontworpen hutten staan. Daarover fantaseert kunstenaar Danny van Rijt uit Geersdijk. Hij heeft zijn droom naar de gemeente ge stuurd in respons op de ontwerp visie groenblauwe slin ger. Dat plan wil het hart van Noord-Beveland onder meer aantrekkelijker maken voor toeristen. Tussen de hut ten kunnen volgens Van Rijt wisselende exposities wor den gehouden. De doelgroep: dertigers, veertigers en vijf tigers die niet 'vast zitten in traditionele verbanden maar die in Zeeland weinig de gezochte kwaliteiten vinden'. Van Rijt hoopt via de gemeente mensen te vinden die hem kunnen helpen bij de verwezenlijking van het plan. VLISSINGEN - De Vlissingse CDA-fractie vraagt zich af of Vlissingen in navolging van de gemeente Borsele het be stemmingsplan herziet voor het Sloegebied. De partij wijst erop dat het Sloegebied volgens het provinciaal en gemeentelijk beleid is aangewezen tot vestigingsplaats voor windturbines. Zonder aanpassing van het bestem mingsplan zou er een ongebreidelde groei van windmo lens kunnen komen. Onlangs werden plannen gepresen teerd om aan de spoorlijn op grondgebied van Zeeland Seaports 25 turbines te plaatsen van 145 meter hoogte. De fractie vraagt het college of het het aantal windturbi nes aan een maximum wil verbinden. VLISSINGEN - De politie heeft maandagavond in de Brouwenaarstraat en de Arbeidstraat in Vlissingen vijf Vlissingers van vijftien, zestien en zeventien jaar opge pakt. Zij zijn bekenden van de politie en werden ervan verdacht een ruit bij een kantoorgebouw op de Rozen gracht te hebben vernield. De groep ontkende hier iets mee te maken hebben gehad en werd na verhoor weer vrij gelaten. Een paar uur later kwam de politie de zeventien jarige Vlissinger wederom tegen, in de Hobeinstraat. Dit maal werd hij verdacht van het omgooien van een snor fiets in de Kasteelstraat. De jongen is overgebracht naar Torentijd. Volgens de politie is er vaak 'rottigheid' als de ze jongeren samenzijn. Ze heeft krachtens de Algemene Plaatselijke Verordening van de gemeente Vlissingen de mogelijkheid om in te grijpen als de groep 'onnodig, oprin- gerig en uitdagend is'. inengde gevoelens over verkiezing Dichter des Vaderlands Rolf Bosboom Wie wordt de nieuwe des Vaderlands? Van- Isordt. live zelfs op Neder- lonthuld wie Gerrit Kom- )lgt. Veel Zeeuwse dich- lezien het spektakel rond tkiezing met gemengde ge- de begin vorig jaar hnctie van Dichter des Va- sis voortijdig neer. Het be waren zijn gedichten bij ssche gebeurtenissen, zo- •geboorte van prinses Ama- «t de curieuze slotregels: lichter moet ik nu mijn zeg- Welaan, ik geef het ttn dikke zoen/ En zeg u ds uw gejuich oprecht is,/ flat het kind een leven dat echt is,/ Gun het een ten hart, een eigen pad -/ rtop de monarchie onder jót. fij, wiens functie de afgelo- naanden is waargenomen Simon Vinkenoog, werd in 2000 uitverkoren als eerste 'am bassadeur van de poëzie'. Zijn opvolger wordt, net zoals bij de verkiezing van De Grootste Ne derlander, zo democratisch mo gelijk bepaald. Iedereen kon, on der meer op internet, zijn stem uitbrengen op een groot aantal kandidaten. Grootste kansheb ber is naar verluidt de Groning se light ume-dichter Driek van Wissen. Hij voerde een uitgebrei de campagne voor zichzelf, met de leus Wie vakkundig kan beslissen/ in de jaren des verstands/ is ervoor dat Driek van Wissen/ Dichter wordt des Vaderlands. Zeeuwse dichters volgen de ver wikkelingen veelal van een af stand. „Alleen het gekrakeel er omheen vind ik wel grappig", zegt André van der Veeke uit Terneuzen. „Zo'n verkiezing is niet helemaal des poëzies, om dat ik vind dat je gedichten op de eerste plaats in stilte tot je moet nemen. Aan de andere kant kan er van het fenomeen Dichter des Vaderlands wel een stimulans voor de poëzie uit gaan." Het dichten bij belang wekkende gebeurtenissen noemt Van der Veeke 'flauwe kul'. „Dan krijg je van die gele genheidsverzen. Wat Komrij schreef, was gewoon sinterklaas- poëzie." Als geschikte kandi daat noemt hij Jan Eijkelboom. „Een geweldige dichter." „Het is circus", zegt de Zierik- zeese dichter Thom Schrijer over de verkiezing. „Driek van Wissen is wervend over straten en pleinen gegaan! Ik sta er echt niet boven, maar met poëzie heeft deze poppenkast weinig te maken." Toch heeft hij gestemd: op Benno Barnard. „Het insti tuut Dichter des Vaderlands vind ik op zich best zinvol. Daar door worden mogelijk meer men sen bij poëzie betrokken. Kom rij heeft ook een paai- heel mooie gedichten gemaakt." Wim Hofman uit Vlissingen stond op de lange lijst met kan didaten, maar acht zichzelf kansloos. „Er staan wel heel veel mensen te trappelen. Boven dien zijn er allerlei clubjes ont staan die mensen steunen. Het lijkt me ook geen gemakkelijke baan." Hij heeft zelf gestemd op Joke van Leeuwen. Hofman vindt een Dichter des Vaderlands een goede zaak, al zag hij liever een Dichter van het Nederlandse Taalgebied. „Komrij heeft toch wel wat le ven in de brouwerij gebracht." Het spektakel rond de verkie zing trekt hem niet. „Het moet geen lolbroekerij worden. Ik denk niet dat je poëzie als amu sement moet zien." Chawwa Wijnberg, tot voor kort stadsdichter van Middelburg, heeft daar geen problemen mee. „Hoe meer aandacht voor poë zie, hoe beter. En het is toch pri ma als mensen af en toe een goed gedicht in de krant lezen?" Een beetje spektakel kan geen kwaad, aldus Wijnberg, die de functie van stadsdichter, 'op een andere schaal', vergelijkbaar acht met die van Dichter des Va derlands. Zelf vindt ze Elly de Waard een goede kandidaat. „Maar ik denk dat iemand zoals Hagar Peeters ook een goede kans maakt." Jan J.B. Kuipers uit Kattendijke wordt vanmiddag geïnaugu reerd als Wijnbergs opvolger. De toestanden rond de Dichter des Vaderlands staan hem te gen. „Het heeft een hoog ver maak- en kermisgehalte. Je kunt je afvragen of dat mensen stimuleert poëzie te lezen." „Dichter des Vaderlands is, net zoals stadsdichter, een soort her leving van een fenomeen uit de late middeleeuwen, een rare te rugval in vroeger tijden. Het zijn functies die je met een kor rel zout moet nemen." Voorkeu ren heeft hij dan ook niet. „Ik vind alle kandidaten even fan tastisch, want het hele gebeuren spreekt me niet zo aan." De nieuwe Dichter des Vader lands wordt morgen, Landelijke Gedichtendag, per trein door het land gereden. In hetzelfde kader is die dag een bescheiden aantal activiteiten in Zeeland, zoals een poëziewedstrijd voor brugklassers op Schouwen-Dui veland en het maken van een 'ge- dichtenleporello' op de Middel burgse basisschool De Bijen- burch. Freek de Jonge is morgen avond te gast op een literaire avond in Porgy en Bess in Ter neuzen. Deze bijeenkomst is vol ledig uitverkocht. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Gale rie Haamstede in Burgh-IIaam- stede bekent kleur deze winter. Als compensatie voor al het wit, grijs en grauw buiten kiezen ga leriehouders Petra van Gent en Fred Kiel deze maanden voor het sprankelend getinte werk van onder anderen Josche P. Ro verts, Raid Houby en Theo Ba rend. Centraal in deze wintertentoon stelling onder de titel Kleurrijk staat het werk van de twee jaar geleden overleden schilderes Jo sche P. Roverts. De term 'roman tisch realisme' is bruikbaar om de stijl van deze kunstenares te duiden. „Bij haar geldt echter niet een gebrek aan techniek, zo als vaak bij andere naïeve kun stenaars", haast Van Gent zich te zeggen. Roverts was acade misch geschoold, heeft haar spo ren verdiend en genoot landelij ke bekendheid. Dat het maken van naïeve kunst inderdaad een bewuste keus was, blijkt onder meer uit Roverts vaardigheid met per spectief. Zij weet daar op speel se wijze mee om te gaan. In een vrolijk schilderij van tuinbad met zwembad, vrouw op duik- plank en muziekensemble wan delend over de naastgelegen dijk houdt de schilderes het be wust 'plat'. In een vergelijkbaar werk met als titel Kom je zwem men, met mens in het water en vrouw in de verte op de fiets, brengt ze juist weer veel meer diepte aan. De schilderijen van Roverts stemmen vrolijk. Zij werkte vooral met olieverf op paneel. Kenmerkend zijn haar imposan te, allesoverspannende bomen. Een mooi voorbeeld daarvan biedt Circus le Soleil, waarop een bont gezelschap circusarties ten met toewijding hun acts oe fenen onder de kroon van zo'n boom als beschutting tegen te felle zonneschijn. De expositie in Galerie Haamste de biedt ook enkele fraaie win- tertaferelen van Roverts. De ij- spret spat er vanaf. Ook hierin weer die krachtige bomen als rustgevend element in contrast met het vrolijk gepeupel op schaats en slee. Ook herhaling van motieven is opvallend in het werk van deze schilderes. In De Bloementuin bijvoorbeeld laat ze de bloemperken met minieme nuances steeds terugkomen. Heel anders, maar fraai passend bij de schilderijen van Roverts, is het werk van Raid Houby, een Irakees van oorsprong die inmid dels acht jaar in Nederland woont en een opleiding volgde aan kunstacademie Sint Joost in Breda. Houby maakt abstract werk met gemengde technieken. Symbolen uit de oude tijd vor men voor hem een belangrijke inspiratiebron. Het boze oog van het kwaad is een terugke rend thema in zijn werk. Ken merkend voor Houby zijn de 'uit- bouwtjes' waar hij zijn schilde rijen soms mee vergroot. Hij voegt aan het oorspronkelijke kader dan letterlijk een klein stukje oppervlakte toe om de af beelding werkelijk tot zijn recht te laten komen. De warme kleuren in het werk van Theo Barend roepen associa ties op met zomers in Cuba, Spanje of Mexico. Zelfs de mu ziek in die landen weet hij bijna te laten horen met zijn schilde rijen. De winterexpositie bij Galerie Haamstede is tot 10 februari te zien van donderdag tot en met za terdag van 12.00 tut 17.00 uur. Daarna van vrijdag 25 tot en met zondag 27 februari en van vrijdag 4 tot en met zondag 6 maart op die zelfde openingsuren. foto Mechteld Jansen «riten k Postma öES - De Prins hijst zich al in zijn jrenkostuum. Hij maakt zich op om praalwagens te inspecteren waar in tochtige schuren de laatste i wordt gelegd. Ondertussen 1st het dweilorkest de instrumen- jop. waarmee het zottenfeest straks png wordt gezet. Nog maar een dik- «eek. en het carnaval kleurt de Blen weer bont. Van Hulst tot Aar- nburg, en van 's-Heerenhoek tot jvan Gent, in heel 'katholiek' Zee- [d zullen de 'zatte harmonietjes' zich laten horen. Hoe valser hoe ir, Zelfs de serieuze muziekweten- ip heeft daar waardering voor. itenstaanders zien het vooral als dat uitblinkt in banaliteit, dat dreigde het zo'n dertig jaar te- ook te worden. Commerciële lie- van boven de rivieren, bestookten ■elijk Nederland met liederen die ijverden in dubbelzinnige vunzig- 'i Totdat men in Maastricht een opwierp tegen deze 'carnavalsver ing'. Limburgse artiesten weiger- nog langer mee te werken aan car- ralsshows van de publieke omroep. atte harmonietjes leerden zich tegen de aantasting het volksfeest door Hollanders die iNederlandstalig vermaak niet wis te onderscheiden van volkse ont nemingen in eerlijk dialect. Amsterdamse ethnomusicoloog Vonk, die ook verantwoordelijk xor de wereldmuziekprogramma's Concertzender, verhaalt erover JeBoonte Störm', het 95-pagina's ijeboekje dat een cd vergezelt ■op hij muziek en geluid van het itrichts straatcarnaval verzamel- let is de weerslag van jarenlang rzoek. De rijkelijk door Europese regionale overheden gesubsidieer- itgave, is deze week verschenen ;t vooral in folkmuziek gespeciali Met carnaval heerst ook in Sluiskil een kakolonie van muziek. seerde platenlabel Music Words. ,,Het moeten Dickens-achtige tafere len zijn geweest, in lompen gehulde carnavalsvierders die liederen zongen die meestal op marsritme waren ge zet." Zo beschrijft Vonk de herople ving van de carnavalsviering halfweg de negentiende eeuw in Maastricht, na dat het heidens feest door toedoen van Reformatie en Contrareformatie in het slop was geraakt. In 1895. bijna een halve eeuw na het" begin in Maastricht, vierde ook Sas van Gent voor het eerst weer carna val, zeer tegen de zin van de pastoor en de dominee. In 1926 wisten de ziele- herders zelfs een verbod te bewerkstel ligen. De bevolking reageerde woedend. Ze gooiden bij de burgemeester de ruiten in, bekladden diens gevel en wierpen stront in z'n brievenbus. Sinds 1927 is het carnaval er ongemoeid gelaten, al kwam het pas na de Tweede Wereld oorlog goed van de grond. Oost-Zeeuws-Vlaanderen volgde. In Hulst overhandigt de burgemeester volgende week sleutels aan maar liefst tien carnavalsprinsen uit evenzovele dorpen. Elitair Maastricht geldt nog steeds als voor beeldstad. In het begin, schrijft Vonk, was de optocht daar nog een elitaire aangelegenheid Alleen fabrikanten, bierbrouwers, kooplieden en winke liers mochten er met hun praalwagens aan mee doen. Het lompenproletariaat tapte uit een ander vaatje. Dat trok een kussensloop over de kop met een paar gaten erin en volgde de trekhar- monica van het een naar het ander ca fé. De carnavalsautoriteiten begrepen dat het de feestvreugde ten goede zou komen wanneer ook het gewone volk in de optocht mee zou lopen. Zo ont stond de Boonte Störm, het carnaval, dat van heinde en ver bezoekers trekt. Het is vooral de kakofonie van mu- ziekie het feest bijzonder maakt. Zoals de ethnomusicologen uit de vori ge eeuw met bandrecorders naar afge legen streken trokken om daar de laat ste overblijfselen van pure volkscul tuur voor de eeuwigheid te bewaren, bewoog Vonk zich de afgelopen jaren met zijn microfoon door de straten van Maastricht om de carnavalsmu ziek vast te leggen. Daarnaast haalde hij historische opnamen boven water van cabarettesk gezongen, vaak sober met piano begeleide carnavalsliede ren. Springlevend Hoewel Vonk diep ingaat op de histo rie, en daarbij teruggaat tot Romeinen en Germanen, benadert hij de carna valsmuziek niet als folklore, maar als waardevolle volkstraditie die nog steeds springlevend is. „De doorsnee Maastrichtenaar verwelkomt prak tisch elke vernieuwing en past het gre tig toe in het traditionele liedjesreper toire." Tijdens carnaval heerst in Maastricht in de eerste plaats het geluid. Aanvan kelijk was het nog alleen de trekzak. Bij plaatopnames werd daar al gauw een jazzy combo of big band bij ge haald. Koperblazers maakten er hoem pa muziek van. Daarna kwam de wals en vervolgens werden de eerste calyp so- en sambaritmes in de carnavals hits gesignaleerd. Tegenwoordig dreunt ook housemu ziek over de pleinen, en spelen gitaar bandjes zich nachtenlang met tromme laars, koebel- en djembé-spelers in trance. Daartussen dweilt een tiental sam ba-orkesten en laveren meer dan zes tig 'zatte hermeniekes'. „En die spelen nog net iets valser dan elders." Ethno- mosicoloog Vonk likt er de vingers bij af. Waar elders vind je nog een tradi tie die zo levendig bruist? Imposante bomen zoals op het schilderij Circus le Soleil zijn kenmerkend voor de schilderes Josche P. Roverts. Komrij legde de functie van Dichter des Vaderlands voortijdig neer. foto Merlijn Doomernik/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15