logeschool blijft zelfstandig Vakkennis verplegers onder de loep Verschil mag er zijn in WMO «der Statenleden werken voor weinig geld Zeeuwse Bibliotheek en archief op zoek naar foto's jongeren istuursvoorzitter Mandos optimistisch na gesprek met ministerie «tspad helpt n iar tunnelbus 4=7 len prijs voor rgproject oese raad wil meerderheid ititie Colours Crisis brengt WCT in gevaar Ontbijt met minister De Graaf Plan voor ontsluiting kassen Sneeuwballengooiers breken ruit Darters spelen toernooi in Goes voor Azië Automobilist rijdt fietser aan woensdag 26 januari 2005 jRgné Schrier [SSINGEN - De Hogeschool land blijft een zelfstandige jvvljsinstelling. Allerlei don- ewolken die nog steeds bo de school hangen, kunnen Iverhinderen dat de kwali- sanhet hoger beroepsonder in Zeeland gewaarborgd is jde toekomst. voorzitter van het College iBestuur van de hogeschool, s, heeft die stellige overtuiging. Maar het heeft wel veel overleg met (ambtelijk) Den Haag gekost - tot maandag toe - eer Mandos tot die conclu sie kon komen. Dat neemt niet weg dat er nog altijd grote on duidelijkheid bestaat over de vraag of en hoeveel de Hoge school Zeeland terug moet beta len aan het ministerie, in ver band met bijdragen voor buiten landse studenten die de school onterecht verkregen zou heb ben. De zelfstandige positie van de school staat hierbij niet ter discussie, aldus Mandos in een verklaring die hij gisteren onder het personeel heeft verspreid. Duidelijk is dat Mandos de toe komst weer wat rooskleuriger in ziet, na de kommervolle periode die direct na zijn aantreden be gon. Naar aanleiding van de kwestie met de buitenlandse studenten is de Hogeschool Zee land een nieuwe koers ingesla gen. Op de begroting werd een bedrag van vier miljoen euro gekort en van zestig docenten werd het tijdelijk contract niet verlengd. De HZ wil samen met de Roose velt Academy een nieuw onder wijsconcept bieden. Daarin wor den ook de beide Zeeuwse ROC's betrokken. Gewerkt wordt aan een situatie waarin studenten zonder problemen van mbo naar hbo en van hbo naar het wetenschappelijk on derwijs kunnen doorstromen. Diploma Eerder was al duidelijk gewor den dat het onderwijssysteem flink wordt veranderd. De bestaande twintig hbo-oplei- dingen maken plaats voor acht afdelingen (departments), waar in afhankelijk van de vraag van studenten en het bedrijfsleven allerlei cursussen worden aange boden, in het Nederlands en het jSngels. Studenten kunnen zelf een keuze maken uit het aanbod in één of meer afdelingen, zodat ze uiteindelijk een bachelordi ploma halen dat op hen is toege sneden. Het nieuwe onderwijs systeem is vergelijkbaar met cïat van de Roosevelt Academy. De hogeschool wil ook een semester systeem invoeren en overweegt een aanwezigheidsplicht voor studenten. Beide instellingen gaan nauw samenwerken. H. Adriaansens, decaan van de academie, werkt in deeltijd voor de hbo-opleiding. Op dit mo ment heeft de HZ tweehonderd buitenlandse studenten. Dat zijn er aanzienlijk minder dan in het verleden, maar dat heeft te maken met de insteek van de school om alles exact volgens de letter van de wet uit te voeren. Overigens is het de bedoeling dat het aantal buitenlandse stu denten op termijn groeit naar vijfhonderd: ,E - Fietsers kunnen ienkort makkelijker met de idoor de Westerscheldetun- naar Terneuzen. Aan de it van het tolplein bij e komt een fietspad om ïalte op het plein beter tikbaar te maken. irde manier waarop fietsers jij de bus moeten komen, be ul al klachten sinds de inge- e van de tunnel, bijna nu toe moeten fietsers die ude bushalte richting Ter ra willen, met hun fiets -de brug die het tolplein it. Vooral voor oudere i?rs is het ondoenlijk om 1 vervoermiddel de trappen ai af te sjouwen. De liften wea-szijden van de brug Ie klein om een fiets in mee imen. KV Westerscheldetunnel, de irate Borsele, de provincie bnd en het waterschap jffse Eilanden hebben de si- je onlangs besproken. Dit deg heeft geleid tot het plan e rechtstreeks bereik te maken door middel van ad aan de westzijde liet tolplein. De kosten be- jjn 77.500 euro. De provin- ilraagt er 25.000 euro aan Het fietspad kan in mei fzijn. alchers De Walcherse keten- jvoor patiënten met een her- Mocding of -infarct is giste- iaAmersfoort buiten de prij- igeblcven. CVA Stroke Service was ïde Nederlandse Patiënten Consumenten Federatie en Éeitsinstituut voor de Ge- Iheidszorg CBO genomi- ïil als landelijk voorbeeld- jject in de curatieve keten- waarbij de patiënt centraal ienhuis Walcheren, de neuro pil, Revalidatie Geneeskunde dand, zorginstellingen SVRZ Zorgstroom en patiëntenver- Samen Verder presen ten tijdens een conferentie izoïgmodel. Het project was van de zes genomineerden !e sector transmurale zorg. maar was de multidiscipli- m ketenzorg voor diabetici sliet Academisch Ziekenhuis i3stricht. In de jury zaten al bestuurders van NPCF, 0 en Rivas Zorggroep en Bitter Els Borst van de Ne- tadse Federatie van Kanker- iëntenorganisaties. IS - Het 'uur U' is aangebro- voor jongerencentrum Co- "a in Goes. De raadscommis- Matschappelijke ontwikke ldste gisteren van B en W de d augustus vorig jaar opge- tc evaluatie van activiteiten Colours. W hebben die evaluatie I'll naar buiten gebracht, om- Izeniet volledig zou zijn. Een ftderheid van CDA, VVD en 'C/ChristenUnie wilde gister- :|d eindelijk boter bij de vis. jtaider C. Linssen (CDA) de zieke GroenLinks-wet- 'ider D. van Ewijk verving, onder die druk de nota Zeeuwse Statenleden steken per week ongeveer een halve werkweek aan uren in hun taken als politici; de vergoeding daarvoor bedraagt iets meer dan 11.000 euro per jaar. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Zeeuwse Statenleden besteden gemiddeld achttien uur per week aan hun Statenlidmaatschap. De provinciale bestuurders laten alleen hun collega's uit Flevoland achter zich. Die zijn zestien uur per week kwijt. Opvallend is dat de meeste tijd (acht uur) van het werk van de Zeeuwse politici gaat zitten in contacten met de fractie en/of hun partij. Het daadwerkelijk besturen kost hen 'slechts' zeven uur. De Statenleden zijn drie uur kwijt aan reizen. In opdracht van het Interprovinciaal Overleg (IPO) kregen alle Nederlandse Statenleden een vragenlijst toegestuurd over de vermeen de toegenomen werkdruk als gevolg van de invoering van het duale stelsel op 12 maart 2003. Statenleden zouden sinds dien meer tijd moeten besteden aan con tacten met hun kiezers. De hardstwerkende Statenleden zijn te vinden in Noord-Brabant. Zij hebben 24 uur per week nodig om hun werk goed te kunnen doen. In de grootste provincie van Nederland, Zuid-Holland met 3,4 miljoen inwoners, hebben de politici slechts een uurtje meer nodig dan hun collega's in Zeeland, die bijna 375.000 burgers vertegenwoor digen. Werk en besturen De Statenleden werd ook gevraagd naar de combinatie werk en besturen. Acht van de tien Zeeuwse politici heb ben een betaalde baan naast hun politie ke werk. Vergeleken met de Statenleden in de andere provincies, besteden de Zeeuwen het minste aantal uren aan stof zuigen, koken of voor de kinderen zor gen. Statenleden in Gelderland en door Claudia Sondervan GOES - Vijfhonderd verpleeg kundigen van het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes testen hun bekwaamheid in de 'voorbehou den handelingen' de komende maanden. Het ziekenhuis neemt daarmee een voorschot op een aankomen de verplichting om de bekwaam heid te toetsen, zoals de minis ter van Volksgezondheid over weegt. Het ziekenhuis laat al zijn ver pleegkundigen door trainingsbu reau Pushz van de Plogeschool Zeeland controleren op theoreti sche en praktische bekendheid met de protocollen. Van het aan leggen van infusen, het voorko men van doorligwonden tot de verwijdering van sondes en bea demingsbuizen: van alle hande lingen die voorbehouden zijn aan geregistreerde verpleegkun digen wordt nagegaan hoe goed zij de voorgeschreven werkwij zen kennen en hanteren. Scholing Waar dat nodig blijkt krijgen de verpleegkundigen aanvullende scholing. In maart beginnen de toetsen theoretische kennis, van af eind april gebeuren de prak- tijktoetsen in het 'skillslab' van de hogeschool in Vlissingen. Verpleegkundigen en alle ande re beroepsbeoefenaars in de zorg moeten sinds vijf jaar gere gistreerd zijn in het BIG-regis- ter. De Wet BIG schrijft ook ge regelde bijscholing en toetsing voor. Tot nu toe werd bijscho ling gegeven naar gelang de wer komstandigheden dat nodig maakten, vertelt W. Gouds waard, werkplekmanager chi rurgie en projectleider van het scholingstraject 'Bewust Be kwaam'. „De Inspectie voor de Gezondheidszorg wees ons erop dat we eigenlijk niet weten hoe vakbekwaam onze verpleging in de praktijk is. Het Goese ziekenhuis is met de grootschalige aanpak de ver wachte hype vóór, meent coördi nator Carla Roose van Pushz. Als die bekwaamheidsverkla ring voor herregistratie in het BIG-register verplicht wordt, komen alle instellingen tege lijk," denkt zij. Pushz toetste eerder Stichting Woonzorg op de stand van de verpleegkundige bekwaamheid en heeft verder projecten bij in stellingen in Gelderland en Ba- rendrecht. Omdat veel van het verpleegkundig werk sterk ge specialiseerd is op een afdeling of type patiënt, zijn de kennis toetsen maatwerk. Er zijn 65 protocollen na te gaan, naast de algemene voorschriften rond verzorging, medicatie en derge lijke. Bijkomend effect van het bekwaamheidsproject is dat de protocollen herzien worden op omissies, tegenstrijdigheden en vernieuwingen. De protocollen door Claudia Sondervan HEINKENSZAND - Het is juist de bedoeling van de Wet Maat schappelijke Ondersteuning dat er verschillen bestaan in wel zijnsbeleid tussen gemeenten. Als mensen die zorg nodig heb ben daardoor wegtrekken, dan past dat bij democratie. Gemeen ten die met sterke vergrijzing of ontgroening te maken krijgen, ontvangen daarvoor een aange past budget. Dat beloofde staatssecretaris C. Ross-van Dorp gisteravond in Heinkenszand tijdens een bij eenkomst van CDA Zeeland. De staatssecretaris beantwoordde als verantwoordelijke voor de aankomende wet vooral veront ruste vragen over de manier waarop gemeenten uitvoering van de WMO moeten betalen. Plet geld dat de gemeenten krij gen voor maatschappelijke op vang en huishoudelijke onder steuning blijft voorlopig vier jaar beschermd om de doelen een stevige basis te geven. Als de de gemeenten belangen groepen van zorgvragers echt be trekken bij het welzijnsbeleid, is er weinig kans dat welzij ns- geld verdwijnt in lantaarnpalen of golfbanen, redeneert de be windsvrouw. Gemeenten, woningcoöperaties en zorgaanbieders kunnen sa menwerken om de effectiefste voorzieningen op te zetten. Kwa liteit kan een beter criterium zijn bij aanbesteding dan de laagste prijs, benadrukte Ross. Juist in kleine gemeenten kan met samenwerking de bedoeling van de WMO het beste vorm krij gen, vond zij. Dat er verschillen in voorzienin genniveau ontstaan tussen ge meenten is juist de bedoeling, pleitte zij. De AWBZ-zorg moet volgens vaste normen en onaf hankelijk toegewezen worden. Weizijnsvragen verschillen tus sen regio's en moeten op maat van de inwoners beantwoord worden, stelde zij. Voeten De verschillen in onroerende- zaakbelastingen hebben ook geen massale bevolkingstrek ver oorzaakt, vergeleek de staatsse cretaris. „Als mensen met hun voeten gaan stemmen past dat ook in democratie." Ross ontwikkelt samen met het Sociaal Cultureel Planbureau een model waarmee gemeenten een nulmeting kunnen uitvoe ren opdat zij weten welke inwo ners welke voorzieningen vra gen. Gemeenten kunnen met on- DEN HAAG - De problemen in het Zeeuwse havenschap brengen de plannen voor aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT) in gevaar. Dat vreest Twee de-Kamerlid J. Geluk (VVD) uit Schuddebeurs. Plij heeft met verbazing kennisgenomen van de berichten over moeilijkheden binnen de Exploitatiemaatschappij Schel de Maas (ESM), het samenwerkingsverband tussen de Rot terdamse en de Zeeuwse haven. „Vorige week heb ik in de Kamer erop aangedrongen dat de havens in het zuidwes ten niet met de ruggen naar elkaar moeten gaan staan. En dan lijkt nu de samenwerking tussen Zeeland en Rotter dam ineens zo slecht. Dat is niet goed voor Zeeland." Ge luk laat zich niet uit over het conflict tussen gedeputeer de G. de Kok en diens voorganger D. Bruinooge, maar stelt wel dat De Kok orde op zaken moet stellen. „Op hem rust een heel grote verantwoordelijkheid." De Zeeuwse haven is cruciaal voor de economische ontwikkeling, al dus Geluk. Het Kamerlid vreest dat de aanleg van de WCT door de problemen bij ESM op losse schroeven kan komen te staan. „We mogen daarmee geen tijd verliezen, dat zou echt heel slecht zijn voor Zeeland." Geluk beseft dat hij als Kamerlid weinig invloed heeft op het ha venschap, waaruit het Rijk zich heeft losgemaakt. „De provincie moet dit oplossen. Ik kan het hooguit agende ren. Dat doe ik dus." MIDDELBURG - Minister Thom de Graaf voor Bestuur lijke Vernieuwing en Koninkrijksrelaties bezoekt donder dag 3 maart Middelburg. Tijdens een ontbijt in De Druk kerij kan iedereen aanschuiven om met hem te praten over de mogelijke invoering van de gekozen burgemees ter. In totaal trekt De Graaf vier dagen uit voor een tour nee langs veertig gemeenten in Nederland. Zoals het er nu naar uitziet, doet hij in Zeeland alleen Middelburg aan. Over twee weken wordt het precieze programma van De Graafs debattoumee bekendgemaakt. RILLAND - De gemeente Reimerswaal, de provincie Zee land en projectontwikkelaar NV De Bathpolders sluiten een convenant over een nieuwe ontsluiting van het kassen complex in de eerste Bathpolder bij Rilland. Die wordt voor het grootste deel betaald door de ontwikkelaar en de provincie, maar ook de gemeente besloot vorig jaar een kleine bijdrage te leveren, omdat de glastuinbouw voor de gemeente een hoop werk oplevert. Het plan voorziet in een nieuwe rotonde op de plaats waar de Oude Rijksweg (N289) nu aansluit op de Valckenisseweg (de bocht naar Rilland). Op die rotonde wordt ook het glastuinbouwge bied aangesloten. Alle andere aansluitingen vanuit het ge bied komen te vervallen, dus ook die van de Middenhof op de Oude Rijksweg. MIDDELBURG - Twee dertienjarige jongens uit Vlissin gen zijn gisteren aangehouden omdat ze sneeuwballen gooiden naar voorbijrijdende auto's. Ze stonden langs de Europalaan in Middelburg. Twee ijshallen die ze gooiden, gingen door de ruit van een vrachtwagen. De jongens heb ben schuld bekend en zijn doorgestuurd naar het Halt-bu reau. Utrecht zeggen twintig uur per week te besteden aan huishoudelijke klusjes. Zeeuwen hebben daarvoor elf uur de tijd per week. Zeven van de tien Zeeuwse Statenleden vinden de werkdruk te hoog, zeker in re latie tot de vergoeding van iets meer dan 11.000 euro per jaar. Zij geven hun sala riëring een vijf als rapportcijfer. Gevraagd naar een gewenste vergoeding, komt de Zeeuwse zuinigheid om de hoek kijken. De Statenleden zijn tevreden met 17.600 euro, waar hun collega's uit Noord-Holland een tegemoetkoming van 24.300 euro passend vinden. worden bovendien elektronisch beschikbaar gemaakt via het in tranet van het ziekenhuis. Omdat het ziekenhuis steeds meer verpleegkundige uitwisse ling kent met thuiszorg en ver pleeginstellingen, wordt bezien of ook de verpleeg- en verzor gingssector bij de toetsing in het ziekenhuis kan aansluiten. Een afspraak voor overleg met Al- lévo is gemaakt, vertelt Gouds waard. derling vergelijken afmeten wat ze wel of niet goed doen. De WMO leunt zwaar op onbe taalde inzet van burgers, gaf Ross toe. Daarom is ondersteu ning van mantelzorgers en vrij willigers in de wet verplicht. Op vragen over steun voor mantel zorgers die het gezinsinkomen deels moet opgeven voor zorg taken, verwees zij naar de spaar- mogelijkheden voor zorgverlof. „Iedereen moet de handen uit de mouwen steken om de nodige zorg in de toekomst te verlenen en betaalbaar te houden. En wie zijn eigen zorg kan betalen, graag, dat komt de zorg aan min der bedeelden ten goede." Dat past volgens Ross nog steeds in het CDA-gedachten- goed van de gespreide verant woordelijkheid, namelijk in de verantwoording voor een ander, besloot zij. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek en het Zeeuws Archief zijn op zoek naar foto's die een beeld geven van de jonge rencultuur tijdens de afgelopen vijftig jaar. De foto's zijn be stemd voor een tentoonstelling die na de zomer gaat reizen door de provincie. De expositie wordt onderdeel van een reeks activiteiten die de bibliotheek, het archief en wel zijnsorganisatie Scoop organise ren rond het thema 'Vijftig jaar jongerencultuur in Zeeland'. Aanleiding daarvoor is het feit dat medio jaren vijftig de rock 'n' roll tot ontwikkeling kwam. „Dat betekent dat het ongeveer vijftig jaar geleden is dat er echt een eigen jongerencultuur ont stond", verklaart Peter Sijnke van het Zeeuws Archief. „Voor die tijd waren jongeren eigen lijk een soort mini-volwasse nen." Op 6 juli worden, zowel in de bi bliotheek als in het archief, ten toonstellingen geopend die een beeld geven van de jongerencul tuur van vroeger, waarbij onder meer wordt gedacht aan het na bouwen van een kamer en het tentoonstellen van typerende kleding. Na de vakantie komt Scoop met een muziekproject dat vooral is gericht op het onderwijs. In ok tober moet het boek verschijnen dat Jan Kuipers schrijft over vijftig jaar jeugd- en jongeren cultuur in de provincie. Eveneens na de zomer begint de reizende fototentoonstelling. „We hebben gemerkt dat in over heidsarchieven heel weinig foto materiaal zit dat een beeld geeft van de jongerencultuur. Dat be vindt zich heel veel bij de men sen thuis, in privé-collecties", zegt Sijnke. Om die reden roe pen archief en bibliotheek alle Zeeuwen op foto's in te sturen die een aardig tijdsbeeld geven. Het streven is daarbij de totale periode van 1955 tot 2005 zo evenwichtig mogelijk aan bod te laten komen. Thema's Een eerdere oproep heeft vooral geleid tot materiaal van muziek- bandjes. De wens is nu allerlei aspecten van het leven in beeld te krijgen. Daarvoor zijn vijf the ma's geformuleerd: wonen, vrije tijd, mode, onderwijs en werk. Belangstellenden kunnen maxi maal drie foto's opsturen naar het Zeeuws Archief in Middel burg, ter attentie van de sectie educatie. Dat moet vóór 1 april gebeuren. Uit de inzendingen, die na afloop allemaal worden geretourneerd, wordt een selec tie gemaakt voor de expositie. Een jury kiest bovendien drie fo to's die in aanmerking komen voor een prijs. GOES - Meer dan honderd dar ters doen aanstaande zondag in Goes mee aan een benefiettoer- nooi voor de slachtoffers van de tsunami in Azië. Het evenement begint om twaalf uur 's middags en duurt waarschijnlijk tot tien uur 's avonds. De organisatie van het benefiet- toernooi is in handen van dart team De Pitbullers uit Goes. Het toernooi wordt gehouden in het clubgebouw van jeugdcircus Hogerop aan de Bergweg. Ook een verloting staat op het pro gramma. De opbrengst van het evenement komt ten goede aan hulp aan de slachtoffers van de zeebeving op tweede kerstdag in Azië. ZIERIKZEE - Een 23-jarige vrouw uit Zierikzee is gistermid dag rond vijf uur in haar woon plaats aangereden door een per sonenauto. Een 50-jarige automobilist uit de gemeente Tholen wilde vanaf de rotonde de Haringvlietstraat inrijden. Hierbij verleende hij geen voorrang aan de 23-jarige vrouw die op haar fiets over het fietspad reed. Door de aanrij ding kwam de vrouw ten val en liep hierbij een bult op haar hoofd en een lichte hersenschud ding op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13