folop gesjoemel bij herstel Irak Joesjtsjenko noemt Rusland eeuwige partner Oekraïne Stammenstrijd in Kenia om water Noord-Koreaan heeft voortaan privé-bezit Nieuwe behandeling tegen zwaar snurken 5 Duizenden telefoons en laptops blijven achter in taxi's ipporteurs stuiten op geldverspilling en corruptie ïaardigheid uwen is toch monenkwestie Dringen voor een plaatsje in de trein Luitenants Al Zarqawi opgepakt Autowrak Diana naar Engeland Zus van Haider wordt minister Taiwanees kabinet stapt op Sms'ende tiener onder behandeling Vredesoverleg Atjeh in Finland dinsdag 25 januari 2005 P7Predactie buitenland IKHOLM - Taxichauffeurs I, in het afgelopen half wereldwijd ruim 11.300 lap- 31.400 palmtops en JO mobiele telefoons gevon- je passagiers hadden ach- jten. Dat blijkt uit onderzoek van het Amerikaanse bedrijf Pointsec, dat gespecialiseerd is in beveili ging van elektronische gege vens. Plet onderzoek is uitge voerd in negen steden. Ongeveer duizend taxichauffeurs zijn on dervraagd. Vooral de inwoners van Londen en Chicago sprin gen uitermate slorig om met hun spullen als zij in een taxi stappen. Het goede nieuws is, dat 80 procent van de telefoons en 96 procent van de draagbare computers weer bij de eigenaar belandt. Het is echter niet al leen elektronische apparatuur die in taxi's blijft liggen. Met na me in Londen en München pluk ken chauffeurs ook veel seks- speeltjes en condooms van hun achterbank. Ook kunstgebitten en protheses staan hoog op de lijst. Onder de vreemdste objec ten die mensen in taxi's lieten liggen, waren een harp, diaman ten ter waarde van zo'n 150.000 euro, een hond, een hamster en zelfs een baby. Een taxichauf feur in München kreeg de schrik van zijn leven toen hij ontdekte dat zijn passagier tijdens de rit was overleden. ANP bepaalt de overwaarde mede nieuwe hypotheekrenteaftrek. Het is weer tijd om belastingaangifte te doen. Als 112004 uw oude woning heeft verkocht en een andere "ing heeft gekocht, kan dat gevolgen hebben voor uw Als uw oude woning meer opbrengt de hypotheekschulden, heeft u overwaarde. U moet overwaarde eerst gebruiken voor uw nieuwe huis voor- u gaat bijlenen. Doet u dat niet, dan mag u de rente 1 nieer volledig aftrekken. Meer informatie over de vindt u op www.belastingdienst.nl. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. door Frans van den Houdt MAI MAHIU - Drie dagen van etnische strijd om land en water bronnen hebben in Kenia aan ze ker vijftien mensen het leven ge kost. Ten minste 25 anderen lie pen verwondingen op. Bendes Kikuyu's, gewapend met kapmessen, raakten slaags met Maasai, die met pijl en boog, speren en knuppels waren uitgerust. Tientallen huizen wer den in brand gestoken. Oók werd vee gestolen. Honderden mensen sloegen op de vlucht. De strijd die zaterdag begon in een dorp tachtig kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Nairobi, breidde zich binnen de kortste keren uit naar naburige dorpen, ondanks de inzet van po litie en paramilitaire eenheden. Het begon allemaal toen Maasai de waterbuizen en elektriciteits draden vernielden bij het huis van een oud-gemeenteraadslid, Ndung'u Njenga. 'Hij is een Ki- kuyu. Zijn buren en aanhangers sloegen daarop het dorpshoofd, een Maasai, in elkaar en staken zijn auto in brand. Waarop Maasainaburige boerderijen in brand staken. Land en water zijn in veel Afri kaanse landen de explosiefste politieke kwesties en Kenia is geen uitzondering.Iiet gebied waar zaterdag de vlam in de pan sloeg, behoort vanouds de Maasai toe. Maar ten tijde van het presidentschap van Kenyat- ta, een Kikuyu, kregen stamge noten in de jaren zeventig en tachtig op illegale wijze grote stukken Maasai-land toegewe zen. Dit zette veel kwaad bloed. Als de Maasai dan ook nog mer ken dat de Kikuyu-boeren knoeien met water, slaan ze te rug. De reden om zaterdag oud-raadslid Njenga aan te val len was volgens de Maasai dat hij het water van de rivier Ewa- so Kedong aftapte om zijn ge wassen te besproeien, waardoor het vee van de Maasai nauwe lijks nog wat te drinken had. GPD mzeredactie buitenland HAAG - Internationale be en die betrokken zijn bij de opbouw van Irak, maken op grote schaal schuldig orruptie en geldverspilling n zeer ineffectief. taat in een gisteren ver- ien rapport van Britse en iese onderzoekers, dat met nèle steun van het ontwik- isprogramma van de VN, Ptot stand is gekomen, nijvers van het uiterst kri- rapport, afkomstig van ntse onderzoeksbureau Ti- de Libanese afdeling van lationale Transparantie, ideren dat de internationa- leenschap voor Irak ande- jeria aanlegt dan normaal, egels die normaliter gehan- worden voor zakelijke idies, gelden plotseling neer. odzaak om het geld dat be- baar is voor wederopbouw lit te geven, maakt het ken- acceptabel om flexibel gaan met de regels", aldus itellers. kerwinsten icten worden vergeven rdat via een inschrijvings dure gezocht wordt naar «dkoopste bedrijf en nie- lijkt zich druk te maken «langenverstrengeling en lui die woekerwinsten ma- iporteurs vinden het voor- itend dat donoren grote se aannemers naar Irak lom de in de oorlog kapot- pten infrastructuur te her- terwijl dit 'desastreus ge- is'. Deze bedrijven impor tegen hoge kosten buiten- lands personeel en materieel, maar daar blijft het meestal bij. „De buitenlandse aannemers hebben tot op heden erg weinig werk verzet. Het enige wat ze ge daan hebben is zich omringen met lijfwachten. Ik geloof niet dat er iemand in Irak te vinden is die enig vertrouwen heeft in deze bedrijven", aldus Jeremy Carver van Tiri. Volgens hem hebben de meeste Irakezen, acht tien maanden na de door hen toegejuichte val van Saddam Hoessein, het gevoel hier hele maal niets mee opgeschoten te zijn. „De Amerikanen hebben hen, om precies te zijn, hele maal niets gebracht." Volgens verscheidene internatio nale instellingen zijn inmiddels miljarden dollars uit olieop brengsten besteed aan de herop bouw van Irak zonder zichtbaar resultaat. GPD SEN - Dat veel vrouwen e hebben met kaartlezen parkeren, komt omdat zij de baarmoeder te weinig lootgesteld aan het manne- liormoon testosteron. Dat uit onderzoek van Duitse Kckappers aan de universi- anGiessen. ps de onderzoekers zorgt, aan testosteron er- pat wouwen minder ruim- inzicht hebben. Kaartle- inparkeren zijn vaardig- ruimtelijk inzicht ver- die veel vrouwen vol mannen ontberen. Vrou- febben de neiging het daar nee eens te zijn. oderzoek richtte zich op re- taalvaardig- 01 ruimtelijk inzicht bij vrijwilligers, van wie ver de hormoonspiegel bestudeerd. ANP Uw huis verkocht n 2004? NANJING - Reizigers proberen op het station van de Chinese stad Nanjing een plaatsje in de trein te veroveren, terwijl een medewerker van de spoorwegen de orde probeert te herstellen. Dezer dagen is er topdrukte op het spoor vanwege het lentefestival, de periode dat veel Chinezen traditioneel op familiebezoek gaan. foto EPA BAGDAD - In Irak hebben vei ligheidstroepen twee leiders aan gehouden van de groep van Al Zarqawi, de meest gezochte man in het land. Dat meldden Iraakse autoriteiten gisteren. Een van de arrestanten, die 15 januari werd opgepakt, moest aanslagen op stemlokalen lei den. Ook zou hij betrokken zijn bij de aanslag op de zetel van de VN in Bagdad in 2003. Volgens een verklaring van de minister raad gaat het om Abu Omar al Kurdi die verder verantwoorde lijk is voor 32 aanslagen met au tobommen. De ander werd op 14 januari aangehouden. Hij is Hassan Ha mad Abdallah Mohsen al Dulei- mi, verantwoordelijk voor de pi'opaganda van het netwerk van de Jordaniër Al Zarqawi, die wordt beschouwd als de lei der van Al Qaeda in Irak. Bij een aanslag met een auto bom in Bagdad bij het partijkan toor van interim-premier Iyad Allawi zijn gisteren twee doden gevallen en tien mensen gewond geraakt. ANP/RTR/AFP/DPA zijn gekomen om de relaties tus sen beide landen te verbeteren. Mede daartoe stelde hij een plan voor wederzijdse samenwerking voor. De relatie tussen Oekraïne en Rusland staat onder druk sinds Moskou openlijk Joesjtsjenko's rivaal in de strijd om het presi- dentschap, Janoekovitsj, steun de. Bovendien beviel het Mos kou allerminst dat Joesjtsjenko openlijk flirtte met het Westen. Joesjtsjenko noemde zijn komst naar Moskou 'een teken van res pect voor onze relatie'. Hij waar schuwde zijn Russische ge sprekspartners geen geloof te hechten aan mythen en legen den over een 'geheime' strategie die hij zou hanteren ten aanzien van het land. President Poetin ontkende dat Rusland achter de schermen geprobeerd had de presidentsverkiezing in Oekraï- ne te beïnvloeden. Poetin zei de economische sa menwerking met Oekraïne te willen verstevigen via de vor ming van een economische een heid die vrij verkeer van men sen, goederen en kapitaal moge lijk maakt. Zo zal de concurren tiekracht van onze economieën toenemen, stelde hij. Samenwerking moet zich niet beperken tot energiezaken, gaf de Russische president te ken nen. „Ik hoop dat we na de vor ming van een nieuwe Oekraien- se regering deze zaken op het ni veau van experts verder kunnen bespreken." President Joesjtsj enko heeft imniddels Julia Ti- mosjenko als premier aangewe zen. EU-plan De EU heeft een tien punten plan gemaakt gericht op meer handel met Oekraïne en meer westerse investeringen in het land. EU-importheffingen voor produkten uit Oekraïne moeten omlaag. Het land zou ook meer staal naar de Unie mogen gaan exporteren. Met het plan wil de EU de hervormingen in Oekraï ne die Joesjtsjenko wil doorvoe ren, steunen. GPD van onze redactie buitenland MOSKOU - Oekraïne be schouwt Rusland als een 'eeuwi ge strategische partner'. Dit heeft de nieuwe president van Oekraïne, Joesjtsjenko, zijn Rus sische ambtgenoot Poetin laten weten tijdens een bezoek aan Moskou. Het was de eerste bui tenlandse reis van het nieuwe Oekraïense staatshoofd. Joesjtsjenko stelde dat iedereen die in een stabiele toekomst van Oekraïne gelooft, niet alleen moet praten over de i-elatie met Rusland maar er ook met volle overtuiging achter moet staan. Hij verklaarde naar Moskou te Advertentie LONDEN - Scotland Yard gaat de Mercedes onderzoeken waarin prinses Diana in 1997 in Parijs verongelukte. De auto zal later dit jaar in het geheim worden vervoerd van Frankrijk naar Groot-Brittannië. Dat heeft de Daily Mail gisteren gemeld. De Franse politie heeft toestemming veiieend. Het is voor het eerst dat de Britse recherche het wrak uitvoerig onder zoekt. Mede nadat vorig jaar brieven van Diana versche nen waarin ze zei bang te zijn om te worden gedood, is een nieuw onderzoek begonnen. Bij het ongeval in 1997 kwamen ook Diana's vriend Dodi Al Fayed en chauffeur Henri Paul om het leven. ANP WENEN - De voorzitter van de rechtse Oostenrijkse Vrij heidspartij FPÖ, Ursula Haubner, is gisteren benoemd tot minister van Sociale Zaken. Haubner, de zuster van de rechtse politicus Jörg Haider, volgt de om gezondheidsredenen afgetreden Herbert Haupt op. Haubner, die in tegenstelling tot haar broer en haar voorganger wordt gezien als gematigd binnen de par tij, was staatssecretaris van Sociale Zaken. DP A TAIPEI - Premier Yu Shyi-kun van Taiwan en zijn kabi net hebben gisteren hun ontslag ingediend. Aanleiding is de nederlaag van de Democratische Progressieve Partij (DPP) bij de paiiementsverkiezingen van december. De regerende DPP bleef na de verkiezingen weliswaar de gi'ootste partij, maar de coalitie van de oppositie behaal de 114 van de 225 zetels. Die zogenoemde blauwe coalitie streeft naar nauwere banden met China. ANP/AFP ROME - Een Italiaans tienermeisje dat gemiddeld hon derd sms'jes per dag verzond, kan haar duim niet langer bewegen, meldden Italiaanse media gisteren. Het veertienjarige meisje uit Savona in het noordwesten van het land liep door haar verslaving aan de tekstbood schapjes een ernstig peesontsteking op. De enige manier om eraf te komen was volgens de artsen een combinatie van ontstekingsremmers en totale rust voor haar handen. Een van de artsen zei dat dergelijke sms-klachten een groeiend probleem vormen onder gebruikers van mobiele telefoons. DPA/RTR JAKARTA - De Indonesische regering en de rebellen van de Beweging Vrij Atjeh (GAM) beginnen eind deze week vredesonderhandelingen in Finland. Dat meldde de website van Crisis Management Initiative (CMI) gisteren. CMI is een onafhankelijk, non-gouvemmentele organisa tie voor crisisbeheersing in de wereld onder leidixxg van de Finse oud-president. Ahtisaari. Hij zal de onderhande lingen tussen de Indonesische regering en de GAM leiden. Na de zeebeving op tweede kerstdag, die de provincie Atjeh op Sumatra zwaar trof, kondigden beide partijen een staakt-het-vuren af. ANP van onze redactie buitenland SEOUL - Het stalinistische regi me in Noord-Korea heeft wetge ving ingevoerd die burgers voor het eerst formeel recht geeft op bescherming van particulier be zit. Dat is een enorme door braak in een land waar in princi pe alles aan de staat behoort. Sinds kort kunnen onder meer woningen, voertuigen en kapi taal in erfenissen worden opge nomen. Ook kunnen particulie ren schadevergoedingen clai men bij beschadiging van hun bezit door een derde partij. Volgens The Straits Times (Sin gapore) hebben experts in Zuid-Korea de nieuwe wetstek sten ingezien. Zij stellen dat bur gers ook wettelijke beserming hebben gekregen tegen achctivi- teiten van de machtige en ge vreesde veiligheidsdiensten. Die kunnen niet langer zomaar ie mand oppakken zonder arresta tiebevel of mensen dagenlang vasthouden zonder aanklacht. De straffen voor 'staatsonder- mijnende activiteiten' zoals couppogingen of stakingen zijn daarentegen fors aangescherpt. Het delen van 'staatsgevoelige materialen of informatie' met buitenlanders kan een celstraf opleveren tot vijf jaar. Volgens analisten zijn de wets wijzigingen vooral bedoeld om de naar verluidt groeiende on vrede in Noord-Korea te bestrij den. De maatregelen passen ook in het al enkele jaren geleden in gezette beleid van voorzichtige markthervormingen. De afgelo pen maanden komen uit het ge sloten land steeds meer belich ten over een machtsstrijd bin nen de politieke top en over een steeds openlijker verzet van Noord-Koreanen tegen het regi me. Rantsoen Een woordvoerder van het we reldvoedselprogramma WPF zei gisteren tegen de BBC dat de voedselrantsoenen in Noord-Ko- rea zijn teruggebracht van 300 tot 250 gram graan per dag. Miljoenen Noord-Koreanen zijn afhankelijk van voedselhulp, die zowel door de staat als dooi de Verenigde Naties wordt uitge reikt. ANP door Bart De Clerck ANTWERPEN - Er is goed nieuws voor mensen die uit hun slaap worden gehouden door een snurkende partner of die zelf uitgeput raken door snurk- problemen. Het Universitair Ziekenhuis Antwerpen (UZA) ontwikkelde een behandeling tegen het 'ob structief slaapapneu-syn- droom'. Het ziekenhuis had daarmee een wereldprimeur. Het syndroom wordt veroor zaakt door het gedeeltelijk of volledig dichtklappen van de keel tijdens de slaap. Enkele da gen geleden hebben Antwerpse artsen van het UZA voor het eerst bij een patiënt een tita- niuminplant aangebracht ter hoogte van het tongbeen. De in plant houdt de keel open tijdens de slaap. Tot nu toe bestond er alleen een bijzonder omslachtige behande ling, waarbij de patiënt continu moest worden beademd met een masker of het week verhemelte moest worden geopereerd. De nu toegepaste techniek zou ech ter veel betere resultaten geven. „Met het plaatje hebben we het tongbeen van de patiënt breder gemaakt'', zegt prof. Paul Van de Heyning van het multidisci plinair team voor slaapgerela- teerde ademhalingsmoeilijkhe den. „Zo wordt verhinderd dat de tong de keelholte nog kan blokkeren." Door de primeur krijgen men sen die met de klassieke behan delingen zoals het plaatsen van een speciaal masker niet konden worden geholpen toch uitzicht op een efficiënte behandeling. Zo'n drie procent van de bevol king heeft problemen met zwaar snurken of 'slaapapnea'. Apnea is het stoppen van de ademha ling tijdens de slaap. Het project zit nog in een experi menteel stadium.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5