Privacy klem door privatisering PZC i Ook tuinders willen eind aan lichthinder Universiteiten moeten zelf hun studenten kunnen uitkiezen PZC De Kok Bruinoos Gegevens cliënten ook waardevol voor andere financiële diensten te gast 5TIUÊ TOCHT, 25 januari 1955 dinsdag 25 januari 2005 Privatisering en deregulering in de sociale zekerheid gaan ten koste van de privacy van de bur ger. Het is hoog tijd dat de over heid duidelijke regels stelt voor het gebruik van informatie waar verzekeraars vaak om andere re denen al over beschikken. Ook is goed toezicht nodig. door Ulco van de Pol en Nathalie van Seumeren Verscheidene kabinetten heb ben het sociale zekerheids stelsel de afgelopen jaren flink op de schop genomen. Nu is het zorgstelsel aan de beurt. Het College bescherming per soonsgegevens (CBP) heeft een aantal keren geadviseerd over deze stelselwijzigingen. De rode draad in deze adviezen is dat pri vatisering en deregulering niet goed samengaan, zeker niet met het oog op de bescherming van de persoonlijke levenssfeer van burgers. Privatisering is het kernthema waar het bij de nieuwe Zorgver- zekeringswet en de nieuwe WAO om draait. Privatisering en dereguleringen gaan daarbij hand in hand. Marktwerking veronderstelt dat door concurrentie een product .of dienst sneller, beter en of goedkoper kan worden gele verd. Algemeen wordt aangeno men dat het stellen van regels daarbij belemmerend werkt. Het geloof in marktwerking' jeidt bij de minister van SZW en VWS tot de ambitie om de regel zucht zo veel mogelijk te beper ken. Regisseurs •De verzekeraars krijgen in de kabinetsplannen de rol toebe dacht van regisseurs van het so ciale zekerheids- en zorgstelsel. In de wetsvoorstellen wordt ech- -ter niet duidelijk geregeld wat deze regisseurs mogen doen met de gegevens waarover zij straks beschikken op grond van de ■Zorgverzekeringswet en de nieu we WAO. Door de nieuwe taken krijgen de verzekeraars - veelal onder deel van grote financiële con cerns - nog veel meer (medische) persoonsgegevens. Financiële conglomeraten beschikken ech ter al over veel gegevens omdat ze behalve ziektekostenverzeke raar ook vaak schade-, levens- en pensioenverzekeringen bie den en financiële aan dienstver lening doen binnen het bankwe zen. Dat levert een sterke infor matiepositie op waarvan ondui delijk is hoe die mag worden be nut. In de nieuwe Zorgverzekerings- wet noch in de nieuw WAO is hierover iets geregeld. Ook is niet voorzien in een publieke toezichthouder. Verzekeraars zijn niet blij met het ontbreken van regels over wat zij mogen. Het ontbreken van regels leidt tot veel vragen bij de uitvoeren de partijen. Het is niet efficiënt dat elke organisatie telkens op nieuw moet uitvinden wat wel en niet mag. Bescherming van de persoonlijke levenssfeer is geen onderwerp waar de meeste burgers van wakker liggen. Som mige mensen vinden het wel ver velend dat ze persoonlijke gege vens moeten verstrekken om in aanmerking te komen voor een dienst of product. Zij voelen zich dan aangetast in hun priva cy. Misschien belangrijker dan dit vervelende gevoel, is dat mensen dagelijks op basis van persoonsgegevens worden beoor deeld. Zo'n beoordeling heeft grote gevolgen: een uitkering kan worden gestopt, een verze kering geweigerd of fraudeon derzoek begonnen. Als de plan nen van het kabinet doorgaan moeten burgers hun gegevens wel verstrekken aan verzeke raars om in aanmerking te ko men voor een arbeidsongeschikt heidsuitkering of vergoeding van ziektekosten. De kans is groot dat die verzekeraar al veel weet over deze burgers en dit mee zal wegen. De ministers van SZW en VWS lijken niet te onderkennen dat als gevolg van de privatisering gevoelige gegevens bij finan ciële conglomeraten terecht ko men en dat dit grote risico's met zich meebrengt. Het is van groot belang dat beide ministers dui delijk maken wat wel of niet is toegestaan. Verzekeraars krij gen zo de duidelijkheid waar ze om vragen en burgers worden beschermd. Daarnaast is het van groot belang dat een krach tige toezichthouder wordt aan gesteld. Op dit moment moet worden geconstateerd dat beide wetsvoorstellen in dit alles niet Ulco van de Pol is collegelid, Na thalie van Seumeren is senior be leidsmedewerker bij het College be scherming persoonsgegevens. Meer marktwerking betekent meer concurrentie, betekent een hogere druk op verzekeraars om groepen burgers uit te sluiten bij niet wettelijk verplichte ver zekeringen. Voormalig Pv- dA-staatssecretaris Rick van der Ploeg waarschuwde hier ook al eens voor. Ook de onderte kenaars van het door SP-Kamer lid Agnes Kant opgestelde mani fest tegen marktwerking in de zorg, wijzen op het gevaar van risicoselectie. Te ver gaande se lectie kan leiden tot uitsluiting van 'slechte risico's'. Als het verplichte verzekerings pakket te beperkt blijkt te zijn ontstaat grote vraag naar aan vullende zorgverzekeringen (zo als nu al gebeurt bij de zieken fondsverzekering). Omdat zorg verzekeraars voor de aanvullen de verzekering een eigen accep- tatiebeleid voeren, is het reëel ervan uit te gaan dat zij ook se lecteren. De vraag is in hoeverre ze daar bij gebruik mogen maken van gegevens waar zij over beschik ken in het kader van de Zorgver- zekeringswet, de nieuwe WAO, reïntegratie van zieke werkne mers en uitkeringsgerechtigden of omdat ze hypotheken ver strekken. Medische gegevens voor de WAO horen geen rol te spelen bij de afweging om iemand een lijfrentepolis (uitkering geduren de het leven) of levensverzeke ring (uitkering bij overlijden) te verkopen. 'Ai ueu Gert de Kok, gedeputeerde bij de grati nooges, heeft een gouden regel mi tiek - belaster nooit Uw voorgang^ schonden en dreigt nu als aangeschoten^ laatste jaren als openbaar bestuurder te moj len. Want zolang de heren Barbé, Bruinoo^ Haas in het Nederlandse havenbestel hunj kunnen doen gelden, zal De Koks inbrengj serieus worden genomen. En invloed hebben de heren - ook al zijm jaar geleden uit het openbare bestel teruggs - nog steeds. Is het niet als commissaris a seur, dan wel als netwerker. Dat bleek den dagen duidelijk. Daan Bruinooge belde Koks oprisping als zouden hij, Barbé en cc er bij het havenschap een rotzooitje van heli maakt, stad en land af om partijgenoten,'k ten en journalisten ervan te overtuigen da; de zijnen zonder zonden zijn en dat De Ks zijn twee jaar als roerganger van de Zeeus vens - er nadrukkelijk een potje van hg maakt. Of erger: De Kok had nog niets uiti ker later rollen. Bruinooge heeft daarmee het gelijk aan zij: ook de martelgang met het Zeeuws museiE veel over De Koks gebrek aan daadkracht Bruinooge vergeet er dan wel bij te zeggen - en hij vrijwel alleen - verantwoordelijk den mag worden voor zijn opvolging. Brui schoof als voorzitter van de kandidaatstë commissie van de PvdA zijn trouwe colle Kok als Zeeuws partijleider naar voren. D* de bij deze partij geldende regel van de ma zittingstermijnen van drie perioden voor ps functies negerend. Het moment waarop Bruinooge en De Kol clinch raken, wekt verbazing. Nog voor del verkiezingen wist de oud-gedeputeerde Brui als politiek selecteur wat voor vlees hij in A had. Toen had hij afstand moeten nemen var tot dan toe - trouwe volgeling. En waarom rept gedeputeerde De Kok nu pi een puinhoop binnen het havenschap? Alsc zijn aantreden daadwerkelijk zo was, dank het havenschapsbestuur daar in het openbas in kennis moeten stellen. Had hij zelfs deS van Zeeland daarover kunnen informeren,! niet gebeurd. De bestuurders in deze gremia doen er goe De Kok tekst en uitleg te vragen en geen gen te nemen met de gedeputeerdes standaarduil king 'Er komt een onderzoek'. door Luuk Kortekaas Op elke satellietfoto is Ne derland de lichtste plek van nachtelijk Europa. Dat ontregelt de levens van mens en dier. Vanaf 1 april moet het licht uit. In de tuinbouw en worden kassen afge schermd. Maar dat is nog lang niet genoeg, bleek giste ren op een conferentie in Kootwijk. Twee op de drie Nederlanders zijn voorstander van 'donker- tegebieden'. Het meest licht- vervuilde land ter wereld heeft kennelijk genoeg van de hinder en ergernis over licht vervuiling in Nederland. Over het onderwerp werd de voorbije week een conferentie gehouden in het gebouw van Radio Kootwijk op de Velu- we. Daar bleek iedereen het eigenlijk wel eens: er moet iets gebeuren. Nu is Neder land de helderste plek op elke nachtelijke satellietfoto, en de aanwijzingen nemen toe dat natuur en mens er door van slag raken. Zelfs glastuin bouwersvoorman Frans Hoo- gervorst is de lichthinder beu, terwijl naar zijn sector toch vaak met een beschuldigende vinger wordt gestoken vanwe ge de 's nachts verlichte kas sen. Hoogervorst: „Wij moeten ge woon erkennen dat er een groot probleem is. De tuin ders hebben dat licht nodig om mee te kunnen in de con currentiestrijd, maar wat er nu gebeurt is niet goed voor de uitstraling van de sector. Daar moeten we dus wat aan doen." Maatregelen Eerder al tekende zijn organi satie LTO een overeenkomst met Natuur en Milieu, om lichthinder in stappen tegen te gaan. Maar Hoogervorst liet gisteren merken het niet bij papier te willen laten. Tuinders die niet meewerken aan maatregelen om lichtover- last tegen te gaan moeten wat hem betreft maar voelen. „De sector zelf is er naar onze me ning nog niet voldoende van overtuigd dat dit moet wor den aangepakt. Maar de reeds bestaande regels moeten ge woon streng worden toege past. Wij vinden dat we ons daar aan moeten houden: dus geen licht van 20 tot 24 uur, en vanaf 1 april afscherming van de kassen met zijgevel- schermen, zoals afgesproken. Daarna wordt in stappen ge werkt aan het nog verder te rugbrengen van de overlast." Probleem Een probleem - ja. Er drin gend wat aan doen - natuur lijk. Maar hoe - dat was weer een andere vraag. Staatssecre taris Pieter van Geel van Mi lieu prees initiatieven zoals dat van de tuinbouw, maar was niet van plan nieuwe re gels te gaan maken of 'een lichtkwaliteitsplan of iets der gelijks' op te stellen: „Dit soort zaken moet zoveel moge lijk op lokaal of provinciaal niveau worden aangepakt." De Gelderse gedeputeerde Henk Aalderink liet merken hoe lastig het kan zijn. Hij noemde in één en hetzelfde be toog de wens de Veluwe don kerder te maken én de wens de kust in te halen als recrea tiegebied nummer een: „Nog een paar honderdduizend overnachtingen erbij en we zijn er. Daar zit een span ningsveld, dat geef ik toe." De Stichting Natuur en Mi lieu gaat werken aan een 'Nacht van de nacht', waarin alle gemeenten in Nederland gevraagd wordt het licht een nacht uit te laten. Dat zal op 29 oktober gebeuren. In Zee land pakt de Zeeuwse Milieu federatie (ZMF) deze campag ne op. En nader onderzoek moét aan gaan tonen hoe mens en dier te lijden hebben onder het steeds lichter wor den van de nacht in ons land.GPD pagina 17 wie doet als laatste het licht uit? Een handvol hbo- en universitai re opleidingen mag vanaf vol gend jaar bij wijze van experi ment zelf bepalen welke studen ten ze wel en niet toelaten. Zo'n experiment is helemaal niet no dig, zegt oud-staatssecretaris Rick van der Ploeg. Dat selectie werkt, is allang bewezen. door Jeroen Hoorn Vijftien opleidingen zijn uit verkoren. Zij mogen van staatssecretaris Mark Rutte (On derwijs) vanaf september de bes te studenten selecteren. Rutte zet daarmee een oud beginsel op de helling: dat iedereen met hetzelfde diploma dezelfde op leiding moet kunnen volgen. Nu is het nog zo dat universitei ten en hogescholen alleen stu denten mogen weigeren als ze meer aanmeldingen krijgen dan ze aankunnen. Vandaag bespreekt de Tweede Kamer de plannen van Rutte (WD). De staatssecretaris hoopt dat het toestaan van 'se lectie aan de poort' leidt tot min der uitval van studenten en tot het ontstaan van topopleidin gen. De experimenten moeten uitwijzen of het zo werkt. Oneerlijk Volgens voormalig PvdA-staats- secretaris Van der Ploeg, nu hoogleraar economie in Floren ce en Amsterdam, is er helemaal geen experiment nodig. „Je voert het in of je voert het niet in", zegt hij. „Je kunt niet half zwanger zijn." De experimenten van Rutte leiden volgens hem alleen maar tot oneerlijke con currentie. „Slechts een paar op leidingen mogen straks hun stu denten zelf kiezen. De rest wil misschien ook wel, maar mag niet." In het buitenland is al lang ge bleken dat selectie werkt, zegt Van der Ploeg. „Als het aan mij ligt, wordt selectie aan de poort morgen toegestaan. In Neder land lijken alle universiteiten op elkaar. In de VS heb je veel meer variatie, van het communi ty college om de hoek tot top-universiteiten als Harvard, en Yale. Een student heeft dus grotere kans een opleiding te vinden die precies op zijn wen sen aansluit." Van der Ploeg: „Als ik in de VS De Universiteit van Tilburg. Volgens hoogleraar en oud-staatssecretaris Rick van der Ploeg bieden alle Nederlandse universiteiten ongeveer hetzelfde onderwijspakket. foto GPD rondloop op een topuniversiteit als Princeton, zie ik zelfs op paaszondag studenten zitten zweten in de bibliotheek. In Ne derland zul je dat niet meema ken. De helft van de studenten is niet geïnteresseerd. Zij verpes ten het voor de rest. Waarom zorgen we er dan niet voor dat sommige universiteiten topoplei dingen bieden, terwijl andere zich richten op de wat vrolijker ingestelde student?" Een van de argumenten tegen se lectie is dat er geen objectieve criteria zijn om te bepalen wie het meest geschikt is voor een opleiding. Klopt, zegt Van der Ploeg, maar een alternatief is er niet. „Selecteren op cijferlijsten alleen is absurd. Motivatie en ge schiktheid lees je daar niet per se aan af." Bezwaar Een ander veel gehoord be zwaar, van onder meer de stu dentenvakbond LSVb, is dat het collegegeld van topopleidingen stijgt. Enkele opleidingen mo gen van Rutte inderdaad meer collegegeld vragen. Volgens Van der Ploeg leidt se lectie echter niet per se tot ver hoging van het collegegeld. „Dat is een politieke keuze, geen automatisme." Van der Ploeg vindt bovendien dat er niets mis is met een verho ging van het collegegeld. „Als studenten het na hun afstuderen maar op een sociale manier kun nen terugbetalen, dus afhanke lijk van hun inkomen. Dan mag een universiteit voor een drie keer zo intensieve studie best drie keer zoveel geld vragen. Studenten kunnen zelf bepalen of ze dat er voor over hebben. Zo niet, dan kiezen ze een ande re opleiding." GPD DRIELING - Een vrouw uit Oudenbosch heeft een drieling gekregen. Twee dochters van vier pond en een zoon van vijf pond vormden de onverwachte aanwinst van het gezin, dat al uit vijf kinderen bestond. IJS - Een 13-jarige jongen is in Amsterdam tijdens het schaat sen door het ijs gezakt. De jon gen is verdronken. BEWUSTELOOS - Een aantal bioscoopbezoekers is in Neede door gas bedwelmd. Bij het uit gaan van de bioscoopzaal vie len enkele dames bewusteloos en ook uit de zaal moesten en kele bezoekers naar worden gedragen. De kundige dienst, die hui leende met zuurstofappa liet zeven mensen naar ra kenhuis overbrengen, ft zaak wordt gezocht bij a trale verwarm ingsinstall MIJN - In een steenkole in Noord-Turkije bij de te Zee heeft zich een ontploffing voorgedaan, bij zesendertig mijns* om het leven zijn gekt Twintig mannen raakte de ontploffing gewond. 6 den nog tien mijnwerken mist. Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail, web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving accept}"' per maand: 19.95 nvt per kwartaal: 58,00 60.55 per jaar €222.50 226.S Voor toezending per post geldt ee= toeslag. E-mail. Iezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvW' einde van de betaalperiode PZC, La.v. lezersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1.25 zaterdag- 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden u*! overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en'*» de Regelen voor het Advertentie*** Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 ut Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje^ Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel' (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend?" Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren 0 k Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-conceriit- aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in oen bestand dat wordt gebruikt» T. (abonnementen)admimstratio en om u te (laten) informeren over voor u relevante diens"" g[ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen prijs stolt dan kunt u dit schriftelijk melden W zersservico. Postbus 31. 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4