Fileleed door gladde wegen Bot wil verkeerd beeld van Nederland rechtzetten Wilders wenst geen polderoverleg maar grote schoonmaak 3 in der Linden DA) topman lad van Europa Sneeuwval en opvriezen zorgen voor op vier na drukste spits ooit Terschelling krimpt twee kilometer Boefjes gaan via mkb aan de slag Doopfestijn buitenkerkelijken Knorrepos eerder aangetroffen Hulp slachtoffers huiselijk geweld ichtkrant plaats in misdrijf Bolletjesslikker doodreed houdt zich schuil sterft in Breda Helft Irakezen in Nederland zal stemmen Name'n Number7' Slim zoeken, snel vinden! Het handigste nummer van Nederland. dinsdag 25 januari 2005 [txander neemt jtste defdé in ageningen af i HAAG - Prins Wil- ilexander neemt op 5 mei el laatste grote militaire de- jWageningen de plaats in prins Bernhard. De prins Oranje voldoet daarmee aan Kus van zijn vorige maand rieden grootvader. Het ge- iiebestuur van Wageningen arde gisteren 'zeer ver- iard kondigde vorig jaar iLnnog één keer zelf het de- herdenking van de Duit- ijitulatie in 1945 te willen ren. De prins wilde het ca, mede gelet op zijn hoge 'd (93), voor gezien hou- Dezestigste verjaardag van rergave, waarover destijds lel De Wereld in aanwezig- van de prins werd onder leid, zou een mooi sluitstuk ranenorganisaties en oud - [testrijders maakten met- ciudelijk dat Bernhard, be- aber van de Binnenlandse grachten aan het einde de oorlog, in feite onver- iaar was. Alleen Wil- Alexander zou eventueel iL-ade-inspecteur aanvaard en, Bernhard dacht daar glijk hetzelfde over. GPD 1ATSBURG - De Raad van ipain Straatsburg heeft het iit-Kamerlid voor het CDA ader Linden gisteren una- agekozen tot voorzitter van arlementaire assemblee. neel is Van der Linden ver svoor een jaar. In de regel ildie termijn echter met lens twee jaar verlengd. Hij lieenige kandidaat, aer Linden is namens het slands parlement al vijf jaar afgevaardigde in de Ivan. Europa, een samen- cngsverband van 46 Euro- iinden.Hij blijft lid van de ad is vooral bekend door dropese Hof voor de Rech- ade Mens. ANP van onze redactie binnenland DRIEBERGEN - Het Nederland se verkeer heeft gisteren tot ver in de ochtend veel last gehad van gladde wegen. Hevige sneeuwval en opgevroren wegge deelten zorgden voor de op vier na drukste spits ooit. De politie had het op secundaire wegen druk met een groot aantal aan rijdingen. Door het slechte weer is één fietser omgekomen. Op het drukste moment van de ochtendspits stonden om half ne gen in totaal zestig files met een lengte 560 kilometer op de snel wegen. Dat is nog geen record. want dat staat op 975 kilometer en dateert van 8 februari 1999, toen hevige sneeuwval het ver keer flink hinderde. Omstreeks negen uur liep het aantal files en de lengte ervan gestaag terug. De ANWB meld de dat de wegen om kwart voor elf filevrij waren. Het aantal fi les en de lengte daarvan in de avondspits viel mee. In de och tend waren de wegen nog niet echt glad, maar de chauffeurs deden voorzichtig aan en hiel den meestal veel afstand onder ling. Volgens de Verkeers Informatie Dienst waren er dan ook 'opmer kelijk' weinig botsingen. De files kwamen vroeg op gang, omdat de meeste automobilisten de zondag gegeven waarschu wingen ter harte hadden geno men. De vroege chauffeurs maakten echter maar van één baan gebruik, omdat de linker baan, zeker in het oostelijke deel van het land, extra glad leek. De gladheid zorgde op de secun daire wegen vooral voor mate riële schade. In de regio Tilburg waren naast de aanrijding met dodelijk afloop, 21 botsingen met materiële schade gemeld. De 55-jarige fietser werd in Til burg op de Hultenseweg ge schept door een tegemoetkomen de automobilist die uit de bocht was gevlogen. Het slachtoffer uit Gilze overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. In Twen te waren tot ver in de middag ze ventig aanrijdingen. Meestal was het remmen van bestuur ders bij het naderen van voet gangers of het te hard ingaan van een bocht de oorzaak van de aanrijding. Duitsland Ook elders in Europa waren er grote verkeersproblemen door sneeuw en gladheid. Vooral in Duitsland was het mis. In de deelstaat Noordrijnland-Westfa- len telde de politie zondagavond en gisteren zeker 760 ongeval len. Op de snelweg A3, tussen Regensburg en Passau in het zui den, deed zich gistermiddag een grote kettingbotsing voor. Er vielen zeker achttien gewonden. Bij het ongeval, ter hoogte van Straubing, waren 45 voertuigen betrokken. De oorzaak van het ongeval was volgens de politie een spiegelglad wegdek. Ook in Frankrijk waren er pro blemen door sneeuw en glad heid. Uit België kwamen berich ten van verkeershinder en hard nekkige files. In Bulgarije viel een dode door een ernstig verkeersongeval we gens hevige sneeuwval. ANP TERSCHELLING - Terschelling is in dertig jaar tijd twee kilometer land kwijtgeraakt en buureiland Ameland is flink gegroeid. „Het zand dat aan de oostzijde van Ter schelling is afgekalfd, is aan de westzijde van Ameland aangegroeid", zei een woordvoerder van Staatsbosbeheer op Terschelling gisteren. Terschelling is het slachtoffer van een sterke stroom aan de oostkant van het eiland. Die loopt vlak langs het ei land en neemt bij eb en vloed keer op keer een stukje land mee. Doordat langs Ameland juist geen stroom loopt, zet het zand zich daar af. ANP WEZEP - Vijftig jeugdige delinquenten zijn dankzij sa menwerking tussen werkgeversorganisatie MKB-Neder- land en de Glen Mills School aan een baan geholpen. Be taalde arbeid is een noodzakelijke schakel om de jonge ren terug te laten keren in de maatschappij. Dat werd gisteren bekendgemaakt door voorzitter L. Her mans van het mkb en directeur H. Nieukerke van de her opvoedingsschool. ANP MUSSEL - Dominee S. van der Veen uit het Groningse Mussel houdt deze. zomer een massaal doopfestijn voor buitenkerkelijke mensen. Iedereen die gelooft, kan in juli bij hem terecht voor een onderdompeling in natuurplas Sellingerbeetse bij Sellingen, maakte hij gisteren bekend. Van der Veen wil met zijn actie mensen die niet bij een kerk terechtkunnen, de mogelijkheid geven hun geloof te belijden. ANP LAUWERSOOG - Een garnalenvisser heeft bij Lauwers- oog al in september 2003 de Amerikaanse vissoort Atlan tic Croaker, ofwel de knorrepos aangetroffen. Dat heeft directeur I. Huysman van d© Natuurschool in Groningen gisteren bevestigd. Onderzoekers van het Nederlands Instituut voor Visserij- onderzoek beweerden vrijdag dat de vondst van een knor repos in het Noordzeekanaal uniek voor Nederland was. „Het dier heeft nog een half jaar in ons aquarium rondge zwommen, voordat het overleed", zegt Huysman. ANP VOORBURG - Slachtoffers van huiselijk geweld weten Slachtofferhulp steeds beter te vinden. In 2003 klopten 4300 mensen bij de instantie aan voor hulp. Dat is drie keer zo veel als in 2001. Toen kwamen 1450 slachtoffers van huiselijk geweld bij het bureau terecht. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekendgemaakt. Slachtofferhulp zegt voor mensen die contact willen hebben, de drempel met onder meer een website te hebben verlaagd. Ook is volgens een woord voerder van de instantie de relatie met de politie sterk ver beterd, waardoor slachtoffers eerder worden doorverwe zen. Ruim driekwart van de mensen die in 2003 werden bijge staan, kwam via de politie in contact met Slachtoffer hulp. ANP. ISTERDAM - De politie Arasterdam zet licht- iten op straat in om in- rntie te verzamelen misdrijven. Ook in het Drentse Alteveer moesten gisterochtend de autoruiten ijs- en sneeuwvrij gemaakt worden. foto Staffan Meter/ANP Jfe ^daChte TOOf BREDA - De politie heeft giste ren op de parkeerplaats van een hotel in Breda het lijk gevonden van een bolletjesslikker. Het Franse slachtoffer is naar alle waarschijnlijkheid overleden doordat drugsbolletjes in zijn lichaam openscheurden. Het is voor het eerst dat de poli tie in Breda op een smokkelaar stuit die door middel van inge slikte bolletjes drugs wilde ver voeren. „Dat is toch iets wat je vooral aantreft op internationa le luchthavens", aldus een poli tiewoordvoerder. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De vrouw die vorige week in de Derde Ooster parkstraat de verdachte van tas jesdiefstal Ali el Bejjati doodreed, verblijft nog steeds op een geheim adres. Zij is opge lucht dat het in de media rusti ger is geworden rond haar zaak. Bij haar advocaat, A. der Waal, zijn de afgelopen dagen tiental len steunbetuigingen binnenge komen. De strekking van de mailtjes, faxen en telefoontjes is: 'Sterkte', 'Succes met de zaak' en 'Kunnen we een bloe metje sturen?' Van der Waal: „Mijn cliënte zit niet te wachten op die collectieve verontwaardi ging en de hype. Zij heeft het liefst dat het stil wordt rond haar zaak en hoopt dat justitie die zorgvuldig behandelt. Zij vindt het verschrikkelijk ver drietig wat er is gebeurd en voelt zich onzeker over de toe komst. Het liefst heeft zij dat le ven terug van voor vorige week maandag." Burgemeester Cohen heeft nog contact met haar ge had, zei een woordvoerder. „Hij wil met haar spreken, zoals hij dat ook met de zus van El Bejja ti heeft gedaan."GPD Staatssecretaris Nicolaï van Eu ropese Zaken zei op de conferen tie dat het kabinet niet van plan is een heuse campagne met be kende Nederlanders op te tui gen voor het referendum over de Europese Grondwet, dat waar schijnlijk in mei of juni wordt gehouden. Daarvoor moet overigens de Eer- ste-Kamerfractie van de WD vandaag nog wel met het wets voorstel voor het referendum in stemmen. Het kabinet zal wel campagne voeren voor een ja-stem bij het referendum, maar Nicolaï voelt er in begin sel niet voor om de hulp in te roepen van 'boegbeelden'. De Spaanse regeling heeft dat weï gedaan, door Johan Cruijff in te zetten. Nicolaï overweegt dat pas als ook de partijen die een nee-campagne gaan voeren (SP, Groep Wilders, ChristenUnie, SGP) reclametijd zullen inko pen. Het Comité Grondwet Nee, laat in een reactie op de uitlatin- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Tweede-Ka merlid Wilders heeft geen be hoefte om met andere bedreigde politieke collega's een gemeen schappelijke visie tegen de radi cale islam in Nederland te ont wikkelen. Dat zei hij gisteren in een reactie op dit idee dat Twee de-Kamerlid Eürsi Ali zondag had geopperd. De WD-politica zei dat mensen als de Amsterdamse burgemees ter Cohen, zijn wethouder Aboutaleb en Wilders zo'n ge meenschappelijke visie moeten ontwikkelen om te voorkomen dat radicale moslims hen uit el kaar drijven. Wilders benadruk te dat hij al een duidelijke visie op de islam heeft. Ook wees hij erop dat hij vrij wel niets gemeen heeft met Co- hen en Aboutaleb. „Het enige dat we gemeenschappelijk heb ben, is dat we allemaal bedreigd worden door dezelfde mensen en door dezelfde organisatie worden bewaakt. Dat gemeen schappelijke is geen basis voor een gesprek. Wat zou emit moe ten komen?", zei het uit de WD gestapte Kamerlid. Het is volgens Wilders nu ook niet de tijd om 'te praten en te dineren', maar wel om snel en hard in te grijpen om Nederland veiliger te maken. „Ik heb er geen behoefte aan om in een soort polderoverleg te gaan paci ficeren met mensen waar ik wei nig tot niets mee heb". „Het is bijna voorjaar: tijd voor de gro te schoonmaak", zei Wilders. Op voor hem wezenlijke punten verschilt hij van mening met Hirsi Ali, Cohen en Aboutaleb. Zo moeten wat Wilders betreft de grenzen dicht voor niet-wes- terse allochtonen, moeten 'straat- en staatsterroristen' het land uit en hoort Turkije als moslimland niet thuis in de Eu ropese Unie. Wilders is ook geen voorstander van een moslimpartij in Neder land. „Ik zie niet in waarom wij enige macht met de islam en de islamieten zouden moeten de len", zei hij. Volgens fractievoorzitter Halse- ma van GroenLinks leiden de uitspraken van Wilders alleen maar tot een verharding van de maatschappelijke verhoudin gen. „Hij komt zichtbaar alleen te staan. Hij verschanst zich in het smalle electorale gelijk en is dus niet geïnteresseerd in het bij elkaar brengen van mensen die een vreedzame oplossing wil len. Ook plaatst hij een miljoen moslims buiten de maatschappe lijke orde", zei Halsema. ANP gen van Nicolaï weten dat het kabinet 'vals spel speelt' als het campagne zal voeren voor een ja-stem. „Dat kan echt niet, om dat ze enorme toegang hebben tot financiële middelen en me dia", aldus D. de Jongh van het Comité. Zij vreest dat de referendum commissie de financiën voor de nee-campagne pas laat zal ver delen. Het comité komt binnen kort met een boek over de Grondwet, met daarin onder meer bijdragen van Marcel van Dam, Marianne Thieme van de Partij voor de Dieren en eco noom Arjo Klamer. ANP DEN HAAG - Bijna de helft van de in Nederland en België woon achtige Irakezen heeft zich gere gistreerd voor de Iraakse verkie zingen van zondag. Dat heeft een woordvoerder van de Inter nationale Organisatie voor Mi gratie (IOM), die de verkiezin gen in het buitenland regelt, gis teren gezegd. Ruim veertienduizend van de dertigduizend Irakezen in Ne derland hebben zich bij een van de drie punten (Amsterdam, Rot terdam of Zwolle) laten registre ren. „Dit aantal is redelijk in de lijn van de verwachting", zei H. Hameleers van de IOM gisteren, de laatste dag van de registra tie. Volgens de jongste tellingen schreven zich 237.704 Irakezen in het buitenland in. Dat is min der dan een kwart van de kiesge rechtigde Irakezen die buiten hun geboorteland verblijven. De Irakezen in het buitenland kunnen op 28, 29 en 30 januari hun stem uitbrengen. In Irak kunnen de burgers alleen op 30 januari stemmen. Het gaat om de samenstelling van een tijde lijk parlement, de Nationale As semblee. ANP pagina 5 geldverspilling kenmerkt wederopbouw Irak jde plek van het misdrijf ilst de politie een pa lmet informatie, even- de vragen en een tele- Mmmer voor tips. deze manier hoopt de sterdamse politie snel ugen te kunnen opspo- zei een woordvoerder sieren. informatie op de licht st, ooit gebruikt door mien om het laatste aws bekend te maken, direct worden aange- als de situatie veran- middel is vorige week i het eerst gebruikt bij 'incident met de doodge- onverdachte van tasjes- i 'stal, ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Bot van Buitenlandse Zaken ziet het dit jaar als zijn taak om de karika turen over Nederland in het bui tenland recht te zetten. Bot zei dat gisteren op de jaarlijkse con ferentie waar alle Nederlandse ambassadeurs aan deelnemen. Bot verwees naar een Belgisch politicus, die Nederland on langs 'een poel van verderf' noemde. Volgens de conservatie ve Amerikaanse televisiezender Fox News zijn Nederlanders 'prostitueebezoekende, co ke-snuivende kindermoorden aars'. Bot wil de diplomatie in zetten om die karikaturen recht te zetten, zei hij tegenover het verzamelde corps diplomatique. (Advertentie) 0 Kuk, B-LLy 6MT wbens- 'EMANÖ FUNU- O£- WAflrZ-Hbli) 2.B.GGBH Slechts één nummer voor het opzoeken of doorverbinden naar personen, bedrijven, route- en weersinformatie met de allerlaagste kosten in Nederland (70 cent per minuut).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3