)p de bres voor park Philippine >zc Planschade grotendeels afgewezen @9 Nooit meer het vispannetje van Cees AYCI 259,- PZC ilangenvereniging Spuikompark kondigt acties aan tegen komst woonzorgcomplex Werkstraf voor schoppen 13 lauffeur rijdt or na ongeval rkt voor navalsclubs GOESE RESTANTEN 3 daagse Andere eigenaar huurwoningen Peuterspeelzalen in financiële nood Bromfietser onderuit door gladheid AAZET VARISO Oefentherapie SATELLIETONTVANGST ANTENNETECHNIEK TELECOMMUNICATIE o o IT £- O O o MIDDELBURG - Drie ionee verdacht né Hoonhorst JPPINE - Het Spuikom- moet de groene long van ppine blijven. Het mossel- heeft behoefte aan een izorgcomplex voor oude- niaar dat mag niet in een ur-historisch park komen, n de meeste bewoners van puikompark. «oners van 29 van de der- oningen in het Spuikom- zijn lid geworden van de genvereniging Spuikom- Ze hopen als vereniging erkere vuist te kunnen ma- legen plannen van de Stich- Woongoed om een woon- jentrum in het park te bou- Burgemeester en wethou- jan Terneuzen hebben met irincipe-uitspraak de plan- ian Woongoed onderschre- maar de bewoners vinden Slissing onacceptabel, ns hen is het Spuikompark Niet alleen omdat het een s waarop inwoners van ve- idere dorpen jaloers zijn, ook vanwege de cul- dinsdag 25 januari 2005 (Advertentie) Inlijstwerk? immakerij Gijzel oor bedrijf en particulier jOjfcstraat 102A, 442! BV Kapelle j 0113-342383. fax 0113-340044 I 'iiorgklachten: 80-0231231 ipmaandag t/m vrijdag ge wende de openingstijden; Serdags tot 12.00 uur ^DACTIE ieeuws-vlaanderen fflem Alexanderlaan 45 estbus 145 '30 AC terimeuzen 0115-645769 K: 0115-645742 ■flail: redtern@pzc.nl flé Hoonhorst (chef) 'eet Bareman !ymond de Frel flévan Stee éls Bakker (sport) sudeloo 16 istbus 62 360 AB HULST 11(0114)372776 ^'(0114)372771 fleil: redhulst@pzc.nl van Doorsselaer prale redactie Nonspark 28 pstbus 31 AA goes N; (0113)315500 F (0113)315669 Nil: redactie@pzc.nl NIERNET N-pzc.nl |flail: web@pzc.nl tuur-historische waarde. De Spuikom is het enige restant van de aloude mosselhaven. Bovendien is het de enige groen- zone van importantie in het dorp. Het park herbergt vele soorten bomen en in de voorzo mer zijn nergens zoveel pinkster bloemen te vinden als juist hier. Het park is, mede door de aan wezigheid van vernat rietland, bovendien een eldorado voor padden. Secretaris J. Klok van de Belan genvereniging Spuikom bena drukt, zoals individuele bewo ners ruim een half jaar geleden ook al deden, dat geen 'Spui- kommer' tegen de vestiging van een woonzorgcomplex is. „Maar de plaats is gewoon niet goed gekozen. Niet alleen van wege het verlies aan natuur en cultuur-historie, maar ook om dat de oudere bewoners straks worden ingesloten door vier we gen. De nabijheid van een grote vijver lijkt ook niet erg te pas sen bij het voornemen een aan tal zorgwoningen te stichten voor dementerende oude ren. "Het wil er bij Klok en zijn medestanders niet in dat alterna tieve locaties als de binnenkort overbodige brandweerkazerne en de voormalige palletfabriek Spamix niet geschikt zijn voor een woonzorgcentrum. „Er is meer ruimte en de af stand tot het centrum is vanaf de kazerne iets verder, maar vanaf het Spamixterrein zeker niet." De secretaris meldt nog maals dat de Spuikombewoners elke gelegenheid voor juridische toetsing van de plannen aangrij pen. Klok benadrukt dat de voormali ge gemeente Sas van Gent nog geen vier jaar terug bepaalde, dat de groene oase van Philippi ne niet mocht worden opgeof ferd aan nieuwbouwplannen. Het is volgens de bewoners van de Spuikom dan ook ongehoord dat het dagelijks bestuur van de huidige gemeente Terneuzen al le destijds geldende argumenten in één ldap van tafel veegt. „We vechten het besluit van het colle ge dan ook met alle mogelijke middelen aan. Desnoods tot de Raad van State", stelt Klok krijgshaftig. De secretaris heeft bijna alle be woners achter zich. Alleen G. van Waes is geen lid van de be langenvereniging. Als voorma lig burgemeester van Westdorpe en Borsele kan hij zich nog goed herinneren dat dorpelingen nieu we voorzieningen altijd verwel komen als ze maar niet direct in hun nabijheid staan. „Iedereen in Philippine wil een verzorgingshuis voor ouderen, maar niemand wil er in de buurt wonen. Voor mij gaat het er om dat het woonzorgcomplex er komt." NEUZEN - De bestuurder ten auto die gisteren op de mystraat in Terneuzen in Dg kwam met een scooter- is na de aanrijding door- jen. De automobilist had de Terneuzenaar op zijn ei-geen voorrang gegeven. ongeval raakte de ider van de scooterrijder kom en liep-hij been- en sel op. Hij is naar het zie- iisin Terneuzen gebracht. OSTERZANDE - Carna- erenigingen De Klepzei- De Knosseljers houden dag 12 februari voor de de keer een carnavalsmarkt Josterzande. familie Vereecken aan de ;c Nieuwstraat 2 (de bouw- Isvan De Klepzeikers) kun- terenigingen hun camavals- ns, kostüums en overige ar- fn te koop aanbieden. De svalswagens kunnen al van- na de optocht van de Énen, tot en met zondag pari worden gestald. Ir begeleiding van de poli- an dan zondag naar de op- fin Ossenisse worden gere- arnavalsmarkt begint om uur. Patron Cees 'de Bruijn' Dommanschet voor zijn restaurant, een begrip in de Hulster binnenstad. door Sheila van Doorsselaer HULST - Het vispannetje van restau rant De Bruijn is al decennialang een begrip in Hulst. Wie deze specialiteit nog(maals) wil proeven, moet snel zijn. Want als de laatste gasten op 31 januari zijn vertrokken, draait patron Cees voorgoed de deur op slot. Na 71 jaar moet het restaurant sluiten. Het wijkt voor de onverbiddelijke sloophamer. In 1934 opende Peet de Bruijn zijn pa ling- en moss.elrestaurant aan de Korte Nieuwstraat in Hulst, onder de toren van de Willibrordusbasiliek. Zijn 'pao- ling in't groen' was befaamd, maar wie geen trek had in een copieus diner, kon ook achterom terecht voor een zak friet. In de jaren zeventig namen zijn dochter Mimi en haar echtgenoot Cees de zaak over. Peet is echter nooit helemaal uit de zaak verdwenen; aan de mum" hangt nog steeds zijn beeltenis. Peet in mili tair tenue, samen met zijn vrouw en twee kinderen. Het restaurant is zo met de naam De Bruijn verbonden, dat ook Cees die. ach ternaam kreeg toebedacht. „Maar ik heet toch echt Dommanschet! Maar dat weet bijna niemand." Cees is sleepboot machinist van beroep, hij deed het 22 jaar, maar verliet de ronkende machi nes voor het fornuis aan de Korte Nieuwstraat. Hij is nu 68 en bereidt nog steeds de mosselen, paling en natuurlijk zijn eigen specialiteit: het vispannetje. Sinds Mimi hem in 2003 ontviel, wordt hij bij het koken geholpen door Annie, die sinds vijftien jaar in trouwe dienst is van de familie Dommanschet-De Bruijn. Wie bij De Bruijn binnentreedt, stapt in het verleden. De entourage geeft al aan dat hier met het hart wordt gekookt, naar oud familierecept. De gas ten komen er, met het mosgroene pla fond, de stoffen lampenkapjes, decora ties van zijden bloemen, Anton Pieck, een foto van de overleden herdershond en de in 1978 door Cees' broer gemaak te toog, niet voor gerechten met trendy ingrediënten. Hier zijgt men neer op de stoelen met dikke kussens aan een van de veertien tafels met mintgroene kle den en gesteven witte servetten voor een eerlijk maal. Geen liflafjes, maar eten tot de knoop van de broek los moet. Cees rekent diverse prominente Hulstenaren tot zijn vaste klantenscha re. Aan oud-wethouder Willy Kayser hoefde de menukaart nooit uitgereikt te worden. „Hij bestelde toch altijd een biefstuk." Voor 'Deckertje', zoals Cees wethouder Etiënne de Deeltere liefko zend noemt, stond altijd het welbeken de vispannetje klaar, dampend heet en rijkgevuld met de vangst van de dag. Natuurlijk met frietjes of aardappelkro ketten. Vooral Belgen wisten blind de weg naar restaurant De Bruijn te vin den. 'Wisten', zegt Cees met smart, want sinds het einde van het banktoeris- me in de stad, is het vaak erg stil in de eetzaal. Cees zit 's middags vaak, sa men met Annie, hele uren alleen aan de stamtafel. Ze lezen een krant of de post, doen wat administratie, praten wat en Cees rolt nog een shagje. ,,'t Zit hier niet goed in Hulst", zegt Cees. „Dat ziet iedereen toch? Er komt geen volk meer in de stad, het is niet meer zoals vroeger en niemand die er wat aan doet." Voor het restaurant is geen opvolger. Cees en Mimi bleven kin derloos en in al die jaren is er niemand langsgekomen die interesse had voor foto Camile Schelstraete overname. Nu hoeft het niet meer. Het restaurant op de hoek maakt onderdeel uit van stadsvernieuwingsproject On der de Toren. Dertien panden in het bouwblok worden binnenkort gesloopt en maken plaats voor achttien apparte menten, winkelruimte en een onder grondse parkeergarage. Het restaurant is al in handen van projectontwikkelaar Planoform. In de tuin van het restau rant werd eerder een proef sleuf gegra ven voor archeologisch onderzoek. Daarbij werden resten van een oude wa terput, een fundering uit vermoedelijk de dertiende eeuw en jeneverflessen uit de negentiende eeuw aangetroffen. „Niets bijzonders", zegt Cees. Hij lacht luid om de archéologen die denken in zijn achtertuin resten van het Kasteel Van der Maelstede aan te treffen. „Hier een kasteel en tien meter verderop een kerk? Dat kan toch helemaal niet!Hoe dan ook, Cees zal moeten wijken. Hij woont nu nog prinsheerlijk boven het restaurant, maar zal binnenkort verhui zen. Hij blijft in de binnenstad, dat staat vast. Ze krijgen hem daar niet weg. Hij zal gemoedelijk zwaaien, en een praatje maken met zijn voormalige gasten en andere kennissen die hem al tijd zullen blijven aanspreken met 'me neer De Bruijn'. Negatief advies over toekennen vergoeding na komst windmolens Hoofdplaatpolder door Raymond de Frel HOOFDPLAAT - De gemeente Sluis komt een inwoner van Hoofdplaat financieel tegemoet voor de plaatsing van vijf wind molens in de Hoofdplaatpolder. Een inwoonster uit de polder bij IJzendijke krijgt geen planscha devergoeding. In de Hoofdplaatpolder tussen Sasput en Hoofdplaat verrees vorig jaar een kleinschalig wirid- molénpark. Aan de Kruisweg werden vijf turbines geplaatst, elk 111 meter hoog. Veel inwo ners van Hoofdplaat vrezen dat hun dorp binnen afzienbare tijd wordt omringd door tientallen extra windmolens. De actie groep Hoofdplaat TegenWind wil dat voorkomen. H. Simonse uit Hoofdplaat ver zocht de gemeente Sluis een planschadevergoeding uit te ke ren, omdat hij hinder zegt te on dervinden van de vijf molens, die op enkele honderden meters van zijn woning aan de Hoge- wegdijk staan. Hij baseerde zich daarbij op een uitspraak van de belastingrechter van het ge rechtshof in Leeuwarden. Si monse vroeg een vergoeding tot een bedrag van dertig procent van de verkoopwaarde van zijn woning. Zover wil de gemeente Sluis niet gaan. De Stichting Advies bureau Onroerende Zaken (SAOZ), een onafhankelijke ad viesorganisatie, oordeelde dat het uitzicht bij de woning enigs zins is verslechterd. De zichtverslechtering wordt echter beperkt doordat de wo ning van Simonse een bedrijfs woning is. Dat is een factor die mede de waarde van een woning bepaalt en een pand in het alge meen minder gevoelig maakt voor planologische verslechte ring, zo stelt de SAOZ. Uit ge luidsmetingen bleek dat bij de woning geen sprake is van ge luidsoverlast. De SAOZ advi seert de gemeente Sluis om Si monse een schadevergoeding van drieduizend euro uit te ke ren. Simonse' stelt echter dat er wel degelijk sprake is van een flinke waardevermindering van zijn woning, onder meer omdat een eigenaresse van een naburig per ceel, dit voor 25.000 euro minder (Advertentie) 27 - 28 - 29 januari door de hele binnenstad heeft verkocht, omdat bekend werd dat er een windmolenpark in de directe omgeving" zou wor den gebouwd. Het college van B en W van Sluis vindt dat dit argument geen hout snijdt. „Het is moei lijk, zoniet onmogelijk, om op basis van een 'horen-zeg- gen'-verhaal na te gaan welke invloed het windmolenpark heeft gehad op de verkoopprijs van een woning, die niet door de SAOZ is beoordeeld", zo schrijft het college in het voor stel aan de gemeenteraad. H. Post uit IJzendijke diende een soortgelijk verzoek tot plan schadevergoeding in, omdat het zicht vanuit haar woning aan de Oranjedijk volgens haar ook wordt belemmerd. De SAOZ denkt daar anders over. Bovendien is het volgens het ad viesorgaan van belang dat Post op 2 september 2000 haar wo ning kocht. In 1999 is in publica ties al aandacht besteed aan de plannen voor een windmolen- MIDDELBURG - Drie jonge verdachten uit Terneuzen werden gisteren bij de rechtbank in Middelburg gecon fronteerd met videobeelden van een massale vechtpartij in het uitgaanscentrum van hun woonplaats. Het was weerzinwekkend om te zien hoe een van de verdachten, een negentienjarige vrouw uit Terneuzen, herhaaldelijk tegen het hoofd van een Duitse jongen schopte die weer loos op de grond lag. „Ik heb hem een paar schoppen ver kocht, maar ik schopte mis", beweerde de Terneuzense te gen beter weten in. De politierechter reageerde direct:- „Dus u heeft pogingen gedaan om mis te schoppen, maar'; dat is niet gelukt", merkte hij cynisch op. De rechter haal de het bewijs uit de foto's en de videobeelden van de schoppartij afgelopen september. Volgens de officier van justitie had de vrouw het slachtoffer, dat toevallig in de vechtpartij belandde, wel dood kunnen schoppen. Ze eis te 120 uur werkstraf plus een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. Daarin speelde een rol dat de vrouw ook haar broer en moeder had mishandeld. De politierechter veroordeelde haar conform de eis. Haar 23-jarige vriend, die zich voor de vierde keer moest verantwoorden voor ge weld, kreeg 120 uur werkstraf; zijn plaatsgenoot een voor waardelijke werkstraf van 120 uur. CLINGE - Projectontwikkelaar Planoform heeft de zes huurappartementen die op de plaats komen van de oude Bernardusschool in Clinge verkocht. De Eindhovense pro jectontwikkelaar verkocht eerder ook al het project On der de Toren in Hulst. Op de plaats van de oude basis school in Clinge komt een complex met zes koop- en zes huurappartementen. Planoform heeft de huurappartemen ten overgedaan aan AW Beheer uit Middelburg. Plano form blijft de ontwikkelaar van het project; er is vastge legd dat de huurpijs van de appartementen niet hoger dan zeshonderd euro zal zijn. De gemeente Hulst gunde de bouw van het appartementencomplex destijds aan Pla noform omdat die de goedkoopste huurprijs kon bieden. HULST - Een aantal peuterspeelzalen in de gemeente Hulst komt dit jaar in financiële en organisatorische pro blemen. Ze krijgen te weinig subsidie. Het dagelijks ge meentebestuur wil ze eenmalig uit de brand helpen. De vier peuterspeelzaalstichtingen in de gemeente (Stichting Peuterspeelzalen Groot-Iiulst, Dreumesland, Duimelot en Het Lammetje) krijgen allemaal subsidie voor minder groepen dan ze daadwerkelijk hebben. Tussentijds de or ganisatie aanpassen is volgens het dagelijks gemeentebe stuur van Hulst niet zo makkelijk, omdat het seizoen peu- terspeelzaalwerk gelijk loopt met een schooljaar basison derwijs. Tussentijds sluiten van een aantal groepen vin den B en W ook vanuit pedagogisch oogpunt niet wense lijk. Het college stelt de raad voor eenmalig dertigdui zend euro uit te trekken, onder voorwaarde dat de stich tingen per augustus minder groepen tellen. Een zeventienjarige jongen uit de gemeente Hulst is gister ochtend per ambulance naar het ziekenhuis gebracht, na dat hij was gevallen met zijn brommer. De jongen reed rond kwart voor negen op de spiegelgladde Zoutestraat in Hulst, ging onderuit en liep vermoedelijk beenletsel op. agenda I STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.00 uur: Party dansen; 13.30 uur: Jokeren en bil jarten; De Halle, 13.30 uur: Aerobics, kaarten, biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 10.00 uur: Knutselen; 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 14.00 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO kaarten jokeren; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Oude- renzangkoor; 19.00 uur: Zangkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: SWO biljarten, kaarten, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten competitie bieden, handwerken, jokeren; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Engels; 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaar ten; 19.30 uur: Stijldansen; KLOOSTERZANDE - Zaal van Leuven, 19.30 uur: Optreden Musicanto voor KVO Kloosterzande en Vogelwaarde; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek; 15.00 uur: Ouderenkoor; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; KLOOSTERZANDE - Zaal Van Leuven, 19.30 uur: Tussen eb en vloed, show muziekgroep Musicanto; NIEUW - NAMEN - Café St.Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE-Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; SAS VAN GENT - 15.30 uur: Crea club en technika 10; ST.JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur: Biljarten, ouderen zangkoor; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos en biljarten; 19.00 uur: SWO Lijn- dansen; Buurthuis de Hoeve,.9.30 uur: Yoga;15.00 -18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WESTDORPE - Concordia, 13.30 - 16.30 uur: KBO koersbal; IJZENDIJKE - Café Hofzicht, 19.30 uur: Bijeenkomst videoclub Zeeuws - Vlaan- deren voor hobby filmers. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING BIJ AANKOOP VAN KOZIJNEN Larïdal Een aktic In samenwerking met - 8 8 www.jvazet.nl Kapelle -Tel. 0113-3303131 "Vioog noor de vooiwoaidoo (Advertentie) park. Post had daarom ten tijde van de aankoop op de hoogte kunnen zijn van de mogelijke ontwikkelingen in de Hoofd plaatpolder. De commissie Ruimte buigt zich volgende week dinsdag om 19.30 uur in het Sluise Belfort over de raadsvoorstellen. HULST - De Mensendieckprak- tijk aan de Wilhelminalaan in Hulst geeft twee open groepsles sen tijdens de Zeeuwse Week van de Oefentherapie. De week is gisteren begonnen en duurt tot en met zaterdag en is bedoeld om de bewegings- en houdingstherapieën van Mensen dieck en Cesar nader te belich ten. De groepsles is vandaag en donderdag, steeds van 10.00 uur tot 10.45 uur. In Breskens zijn vrijdag twee groepslessen in praktijk De Uitkomst in de Lan- geweg, om 12.00 en 13.00 uur. DIGITALE SATELLIETONTVANGST Nu vanaf electronics r\M\ b Oranjestraat 1b 4571 HN Axel Tel. 0115-530530 www.msat.nl 4. Toulouse 5. Grasse 6. Bordeaux het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39