IC aart in uitbreiding Duinoord ?ZC Weerbaarheid kan agressie voorkomen Burger en ondernemer de klos Brand tussen plafond van huis Aagtekerke 13 Cultuur Yerseke komt in archief richtingsplan voor dependance camping in de maak AZET RISO bbelconcert or Sri Lanka Toneelstuk voor Zuidoost-Azië Man aangehouden voor belediging Chauffeur rijdt door na ongeval Spoor van vernielde ruiten in Goes Drankrijder (78) krijgt rijverbod GOESE RESTANTEN 3 daagse gnhPaardekam jjKE - Welke Yersekenaar nog een concertkaartje uit Of het aanplakbiljet van jjslavond in 1954? Rinus {|e en Wim Bakker zijn er ip zoek voor hun Groot Ie- purarchief. |ee voor dat archief is een weken geleden geboren jheele en Bakker in Nolet e Lepelstraat (vroeger dé zaal van Yerseke) in de iamers onder het toneel dinsdag 25 januari 2005 op zoek gingen naar inscripties. Die bleken er volop te zijn. Zo viel in één van de muren nog te lezen dat een toneelgezelschap er in 1942 had opgetreden, com pleet met rolverdeling. De twee mannen denken dat er nog veel meer zaken moeten zijn die herinneren aan het culturele leven in Yerseke vanaf 1900. Bij voorbeeld aankondigingen, fo to's, krantjes, programma's, aan plakbiljetten, filmpjes of toe gangskaartjes van feesten, dans avonden, toneelvoorstellingen, optochten of andere zaken op cultureel gebied. Bakker: „Din gen die te klein zijn voor het ge meentearchief, maar te groot om weg te gooien." Scheele: „De verhalen zijn er natuurlijk wel, maar wij zijn nu op zoek naar tastbare dingen die het culture le leven van Yerseke levend hou den." De twee initiatiefnemers van het Groot Ieses (Yerseks) Cul- tuurarchief beseffen dat heel veel van de zaken die ze zoeken in de loop der jaren al weg zijn gegooid. „Maar ik ben ervan overtuigd dat er ook nog heel veel bewaard is gebleven", zegt Scheele. „Het is nu de vraag of mensen bereid zijn eens te gaan zoeken in de oude dozen die ze op zolder hebben staan." De Yersekenaar zegt dat het ar chief niet moet worden gezien als een initiatief van twee vijfti gers die nog in het verleden han gen. Het heeft ook een doel dat gericht is op de toekomst. Door aan te tonen hoeveel er in het verleden gebeurde op cultureel gebied, hopen Scheele en Bakker de jongste generatie te inspireren tot het ontplooien van nieuwe activiteiten. „Dat wordt echt niet zo veel meer ge daan", meent Bakker. „Die groep vindt het wel gemakke lijk: een ander organiseert het wel." Het materiaal dat de twee cultuurliefhebbers hopen te be machtigen, willen ze fotografe ren of scannen en op cd-rom zet ten. Niet met commerciële be doelingen, maar om het te bewa ren voor het nageslacht. Het zou best kunnen dat er op termijn ook een tentoonstelling komt, maar dat weet Scheele nog niet zeker. „We zijn nogal impulsief met dit soort dingen. We hebben een idee en pakken dat meteen op. We zien wel of het wat wordt." PietKleemans H-HAAMSTEDE - De is verbeterd en op- Dgd en het inrichtingsplan de maak. Er zit schot in de ien voor uitbreiding van Izeecamping Duinoord in -Haamstede. Camping- iar A. Hanse hoopt komen- ner te kunnen beginnen et inrichten van de ruim ectare grote 'dependance' (Advertentie) Inlijstwerk? hnmakerij Gijzel iorbedrijf en particulier 102A, 4421 BV Kapellc .0113-342383, fax 0113-340044 (Advertentie) ZIJNEN - ZONWERING I AANKOOP VAN 'ZIJNEN Landal lamemverkingmtt WW.AAZET.NL Tel. 0113-3303 on IEEKACTIVITEITEN ZEE - Scholengroep Pontes (lo- feter Zeeman), 10.30 en 14.00 sentatie over Sri Lanka door Ku- yelander; 117.00 uur: The Nightmare X, ELLE - Het nieuwjaarscon- muziekvereniging Ons ^vii uit Kapelle wordt dit amen gegeven met het bar- op-koor Gaggling Ganders uit Goes. ipbrengst van het concert, lag 29 januari vanaf 20.00 ide Nederlandse Hervorm- ik in Kapelle, gaat recht- naar Sri Lanka. Het «ordt gebruikt voor klein te projecten. lenda lorgklachten: JW231231 imaandag t/m vrijdag ge ïnde de openingstijden; fdags tot 12.00 uur DACTIE chouwen-duiveland itweg 23a stbus 80 ab zierikzee -.0111-454647 "0111-454657 "Wil: redzzee@pzc.nl "cel Modde (chef) :Kleemans Pankow !l"e Soesman ^Ha Lanting dyBoogert (sport) *ntrale redactie ationspark 28 Sibus 31 AA goes *10113)315500 ^(0113)315669 redactie@pzc.nl VERNET "w.pzc.nl "■ail: web@pzc.nl van Duinoord aan de Westerse- Het geduld van Hanse is zwaar op de proef gesteld. De toenmali ge gemeente Westerschouwen kwam in de jaren tachtig van de vorige eeuw met het Verblijfsre- creatief Ontwikkeling Program ma; het idee daarachter was kwaliteitsverbetering op cam pings en bungalowparken te sti muleren. Om standplaatsen te kunnen vergroten, leverde Han se een fors aantal standplaatsen in. De compensatie daarvoor liet lang op zich wachten. In 2002 werden de uiteindelijke plannen gepresenteerd, maar daarmee was het nog niet in kan nen en kruiken. Omwonenden protesteerden te gen het plan om op een strook grond tussen Kampweg en Wes- terseweg een nieuw stuk Duin oord te realiseren en om daar aan tegemoet te komen werd het idee gelanceerd stuivertje te wis selen met de paardenfokkerij aan de Westerseweg. Die ver huist van de ene naar de andere zijde van de Westerseweg. De Duinoord-dependance komt op de plaats van de manege en de omwonenden houden hun vrije uitzicht. Iedereen tevre den. Inrichting Inmiddels worden voorbereidin gen getroffen voor zowel de ver huizing van de manege als de realisering van de Duinoord-de pendance. Hanse hoopt mei dit jaar te kun nen beginnen met de inrichting van het terrein. Hanse heeft vergunning voor 132 plaatsen aan de Westerseweg, maar hoe veel plaatsen hij daadwerkelijk kan realiseren op de depen dance hangt af van de uitkomst van de nog lopende discussie over de grootte van de stand plaatsen. „Op het ogenblik wordt gespro ken over een minimale onderlin ge afstand van drie meter tussen caravan, auto en berging. Als daarvoor gekozen wordt praat je over standplaatsen van twee honderd vierkante meter, maai er gaan ook stemmen op voor een minimale onderlinge af stand van vijf meter. Maar als dat doorgaat heb je standplaat sen van vierhonderd vierkante meter nodig en dat vergt wel erg veel ruimte. Ik wil graag helder heid voordat ik met de inrich ting begin." De groene inrichting behelst de aanleg van graspercelen maar er- worden ook bomen en struiken aangeplant. Verder wordt het terrein om zoomd met een groensingel om te komen tot een zo goed moge lijke landschappelijke inpas sing. Het Duinoord-terrein aan de Steenweg wordt het domein van de toeristische kampeerders. De sta-caravans krijgen een plekje aan de Westerseweg. .NL/ ion? S3KSHI& De weerbaarheidstraining in Zierikzee is alleen voor meiden omdat de lessen seksespecifiek van opzet zijn. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Zelfbeheersing, zelfre flectie en zelfvertrouwen gelden als de belangrijkste bouwstenen voor de trai ning weerbaarheid voor meiden tussen twaalf en achttien jaar. Zij krijgen vaar digheden aangereikt om zich weerbaar der te kunnen opstellen in bedreigende situaties. Onder de paraplu van Sociaal Cultureel Werk (SCW) De Lichtboei be gint vrijdagavond bij de groep Wereld meiden in Zierikzee zo'n weerbaarheids training onder leiding van docent Vicen te Quandt uit Middelburg. „Veel meisjes hebben behoefte aan meer zelfvertrouwen. Dat willen we met deze training bereiken",'zegt coör dinatrice Karin Roelofs van de Wereld meiden. „Meer zelfvertrouwen wil niet zeggen dat ze er in alle gevallen meteen maar op los moeten meppen. De trai ning is juist bedoeld om machtsmis bruik of geweld te voorkomen." Roelofs toelichting lijkt ingegeven door de actu ele commotie die ontstond toen een vrouw in Amsterdam vorige week een dief doodreed bij een achtervolging na dat hij haar handtas had gestolen. Roelofs benadrukt het preventieve ka rakter van de training. „De acht lessen die hier worden gegeven, zijn voortgeko men uit het Marietje Kesselsproject. Dat werd ontwikkeld nadat er begin ja ren negentig in Tilburg een jong meisje was vermoord", vertelt de coördinatri ce. Dat project richtte zich in eerste instan tie op kinderen in de basisschoolleef tijd. Uit een toelichting daarop: „De zelfverdedigingsoefeningen kunnen kin deren gebruiken om zich daadwerkelijk te verdedigen als ze worden vastgepakt of lastig gevallen. Maar de wetenschap dat ze bijvoorbeeld een pijnlijke trap kunnen uitdelen, maakt ook dat kinde ren zich sterker, zelfverzekerder en min der bang voelen. Dit zelfvertrouwen leidt tot minder agressie. Tevens is de kans om lastig gevallen te worden klei ner als je een weerbare uitstraling hebt." Vluchtweg Vincente Quandt verzorgt voor Sport Zeeland met regelmaat dit soort lessen op basisscholen in de provincie. Hij heeft zijn weerbaarheidstraining voor de wat oudere doelgroep vanuit dezelf de uitgangspunten ontwikkeld. „Ik leer de cursisten verdedigingstechnieken. Daarin zitten elementen uit de vechtsport, maar volledig gericht op zelfbescherming. Dus handelingen om voor jezelf een vluchtweg te creëren of een bedreigende situatie te doorbreken. foto Marijke Folkertsma Niet om agressie uit te lokken. Dan kun je op jouw beurt immers ook weer een grens overschrijden en raak je onbe doeld op het terrein van het strafrecht", zegt Quandt. Volgens hem is het duidelijk aangeven van grenzen een belangrijk element in de training. Hij zal zijn cursisten over tuigen van de eigen krachten die ze daartoe tot hun beschikking hebben. Li chaamstaal is daarin van essentieel be lang. Stevig op de grond staan, positie kiezen, doordachte ademhaling, spre ken met heldere stem, een heldere blik richting. Het zijn allemaal onderdelen die door middel van rollenspel ontwik keld zullen worden. De weerbaarheidstraining van SCW De Lichtboei begint vrijdag 28 januari om 19.30 uur in het MFC in Zierikzee. De lessen zijn niet alleen bedoeld voor de vaste deelneemsters aan de groep We reldmeiden, maar staan ook open voor andere belangstellenden. Wie er kennis mee wil maken, kan vrijdagavond te recht bij de introductieles. WESTKAPELLE - De Toneel groep Westkapelle geeft vrijdag een benefietvoorstelling voor Azië met de titel 'Wasschappel vo Azië'. De voorstelling bestaat uit de mooiste sketches uit het verle den, maar ook nieuwe en her schreven stukjes worden ten to nele gebracht. De sketches wor den afgewisseld met zang en een verloting. De opbrengst van de avond gaat naar Giro 555. Kaar ten zijn nog verkrijgbaar bij L. Lievense op 0118-572386. De voorstelling vindt plaats in Westkapelle Herrijst en begint om 20.00 uur. door Inge Heuff ZIERIKZEE - De onroerende- zaakbelasting (ozb) lijkt steeds vaker door gemeenten gebruikt te worden als melkkoe om ge meentelijke tekorten te zuive ren, daartoe min of meer ge dwongen door de rijksoverheid. De lastenverzwaring voor bur gers en ondernemers wordt nog eens vergroot door een overbodi ge bestuurslaag als de water schappen met hun autonome hef fingen en verhogingen. Dat stelde A. Schouw, voorzit ter van de Ondememerskring Schouwen-Duiveland (OSD), in zijn nieuwjaarstoespraak, gister avond in de Vierschaar in Zierik zee. Hij vindt het geen pas ge ven dat de rijksoverheid haar doelstelling om de administratie ve lasten met een kwart te ver minderen niet weet te halen, om vervolgens haar taken op het bordje van gemeenten te leggen, die daar geen financiële onder steuning voor krijgen. Dat werkt verhoging van belastin gen als parkeertarieven en toe ristenbelasting en de ozb in de hand. Daarnaast wordt dit jaar de ozb nog verhoogd door de nieuwe taxatieronde. Onderne mers op Schouwen-Duiveland worden daardoor overigens rela tief minder hard getroffen dan burgers, weet Schouw. Discussies Een ander belangrijk punt voor de Ondernemerskringvoorzitter zijn de discussies rond de kern taken en de accommodaties. „Discussiëren is prima", stelde Schouw in een toelichting, „want dat leidt tot bezuinigin gen. De kerntakendiscussie is goed om te bepalen wat precies de gemeentelijke kerntaken zijn. Maar deze heeft een loop tijd van een jaar terwijl de ge- GOES - Een 33-jarige man uit de gemeente Borsele is gis termiddag in Goes aangehouden voor belediging. Rond kwart over twee was er een melding binnengekomen dat bij de Agrimarkt in Goes een verwarde man zou rondlo pen. Bij aankomst werden agenten beledigd door de 33-jarige man ten overstaande van het aanwezige publiek. Hierop werd de man aangehouden en overgebracht naar het poli tiebureau. Met een dagvaarding op zak werd hij later weer in vrijheid gesteld. TERNEUZEN - De bestuurder van een auto die gisteren op de Bellamystraat in Temeuzen in botsing kwam met een scooterrijder, is na de aanrijding doorgereden. De au tomobilist had de 38-jarige Terneuzenaar op zijn scooter geen voorrang gegeven. Door het ongeval raakte de schou der van de scooterrijder uit de kom en liep hij been- en nekletsel op. Hij is naar het ziekenhuis in Terneuzen ge bracht. GOES - Vandalen hebben in de nacht van zondag op maandag een spoor van vernielde ruiten achtergelaten in de Goese binnenstad. De daders hadden het vooral voor zien op kleine ruitjes van verschillende restaurants. Bode ga Bienvenu aan de Bierkade is één van de slachtoffers van de vandalen. Eigenaar C. Ruttinger woont boven zijn restaurant, maar heeft niets gemerkt van de vernielingen. Hij vermoedt dat de vijf raampjes met een hamer zijn in geslagen. Vier ruitjes van de voordeur en een groot etalageraam van Krijger Tabak aan de Kreukelmarkt moesten het ook ontgelden. Eigenaar C. Krijger sliep, evenals Ruttinger, boven zijn zaak. „Ik werd er wel wakker van, maar ben niet uit bed ge gaan, wat ik normaal wel doe als ik iets vreemds hoor. In de Koningstraat werden alle ramen, achttien stuks, van Italiaans restaurant Porto Bello stuk geslagen. Bij restau rant Bon Vivant aan de Dam sneuvelden ook enkele rui ten. MIDDELBURG - Officier van justitie H. den Hartog vindt het niet langer verantwoord dat een 78-jarige man uit Nieuwdorp een auto bestuurt. De verdachte was giste ren in Middelburg zichtbaar aangeslagen na het horen van de eis: een jaar rijontzegging en 550 euro boete voor dronken rijden en een aanrijding. „Hij heeft al vaker bot singen in het verkeer gehad. Je kunt op je vingers natellen dat hij iemand doodrijdt", zei de officier. Vorig jaar ging het op 18 oktober in Nieuwdorp mis toen de bejaarde automobilist frontaal op een auto reed, die voor een stoplicht stond te wachten. Uit een blaastest volgde een score van 520 microgram, ruim twee keer zo veel alcohol als is toegestaan. „Ik rijd al zestig jaar auto. Ik ben nog nooit dronken geweest", zei de man. Politie rechter B. Doorewaard Boekhout: „Ik zou dringend in overweging nemen en kritisch bekijken of het nog verant woord is om nog in een auto te stappen.De politierech ter veroordeelde de man tot zes maanden voorwaardelij ke rijontzegging en 550 euro boete. AAGTEKERKE - De brand weer Domburg heeft gistermid dag een brand geblust in een wo ning aan de Burgemeester Vosse- laarstraat in Aagtekerke. De blusgasten werden rond vier uur gealarmeerd voor een schoorsteenbrand. Al vrij snel werd duidelijk dat het geen schoorsteenbrand betrof maar dat er vuur woedde tussen het plafond van de eerste verdie ping, naast het schoorsteenka naal. Nadat een deel van het pla fond en de vloer was wegge haald kon de brand worden ge blust. Vanwege de gladheid van het dak werd het schoorsteenka naal met behulp van een ladder wagen geïnspecteerd. Verder maakte de brandweer ge bruik van een warmtebeeldca- mera voor controle van de vloer op een mogelijke branduitbrei- ding. Het schadebedrag is nog onbe kend. (Advertentie) 27 - 28 - 29 januari door de hele binnenstad (Advertentie) meente nu al weet waar zij staat. Laat het gemeentebestuur de lastige beslissingen nemen in plaats van eindeloze discussies te houden. Dan hebben de bezui nigingen, die er hoe dan ook ko men, ook eerder effect." In zijn toespraak riep de voorzitter ten slotte de politiek op, stappen te ondernemen om de extra be stuurslaag die de waterschap pen vormen, te schrappen. „Een overbodige bestuurslaag die on nodig veel geld kost en auto noom belastingen kan heffen en verhogen. Deze onnodige kosten voor de burger en bedrijven zou de politiek moeten opheffen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33