ACTIE!® lurgerweeshuis de steigers Olievogels op de kust Werkloze laat werk liever aan Pool over Muzikale reis door eeuw vol fanfare 15 Dinsdag woensdag vers uit de oven 4 stuks van 3,00 voor 2,40 Gieser Wilderman kilo van 0,99 voor zeeuwse almanak (S)chat (wave haalt lokale pophelden terug istauratie begint na zomer Rilland gaat massaal op groepsfoto Nieuwbouw Wemeldinge in herfst Boete voor klap aan zoon Laagvlieger raakt rijbewijs kwijt Lg; 0113-315649 Enzc.nl I jl;redactie@ pzc.nl BjgS31/4460 AA Goes Iptie-exploitatie: Id-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ls-Vlaanderen: 0114-372770; lilaal; 020-4562500. 3 25 januari 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Michiel de Ruyter vierhonderd jaar held en boegbeeld editie Schouwen-Duiveland Super de Boer HVHóegoelseim, Graag «edaan. ^'irigingen, drukfouten ort/of uitverkocht voorbehouden. 'Roeien I Speerwerpen 3 Boksen het alfabet van Zeeland I Uitpuffend van een avond- dienst wil die Zierikzeeënaar vanaf het bankstel wel eens I langs de tv-zenders zappen. Daarbij slaat hij de zogenaam- de pulpzenders niet over. j 'Lieve schat' las hij op de beeldbuis. Ach, toch iets aar- digs tussen alle Teil Sell-rom- i mei en 06-nummers, dacht hij. Tot hij zijn bril scherpstel- de en zag dat het ging om een 'Live chat' ivaarbij via een 06-nummer voor ongetwijfeld veel geld met. een meisje mag worden gebeld. De Zierikzee- enaar overweegt nu zich in te schrijven voor de seniorenspe- le?i en dan, als het even kan, in een kalme tak van sport. Marcel Modde KZEE - Trio+1Red Sox, Band, Pléémobielz, ,Coldsteel, Kees en de Snel- s, het lijstje Schouwse suit het 25-jarige verleden Anywave lijkt welhaast on- iltelijk. Dus moet het heel mogelijk zijn uit dit roem- te gezelschap minimaal te bewegen ander- ldc stoute schoenen aan te lenen het festivalpodium ïiogum te betreden, denkt I Appeldoorn. fe namen van weleer terug- lop de oude affiches in de lerij, wordt ogenblikkelijk sand door de onbedwingba- ïnnnering aan onvergetelij- ïlevenissen in het Zierikzee- gevoel, indertijd goed in jaarlijks groeiend be- ffisaantal, moet nog één iajn terug te halen, bedacht ïldoorn. De bedoeling is dat ïsrzameling van een kwart eeuw lokale popgeschiedenis ko mende zomer op een extra avond (de donderdag) wordt toe gevoegd aan het reguliere' An- nywave-programma Appeldoorn en zijn collega's zijn voor deze Rewave op zoek naar muzikale helden van wel eer. Of ze nog steeds actief zijn, al dan niet in gewijzigde samen stelling en onder andere bandna men? Een oproepje op de inter netsite van Brogum heeft tot dusver geen enkele reactie ople- verd. „Maar als je nagaat dat Anywave 25 jaar geleden is be gonnen om Schouwse bands de kans te geven van zich te laten horen, kan het niet anders dan dat er in al die tijd een heel breed arsenaal is opgebouwd! Daar moeten we er toch mini maal weer vier van bij elkaar kunnen krijgen?" De bands hebben tot eind maart- de tijd zich aan te melden. Dat kan via de site of door te bellen naar Brogum. De lat ligt bij de lichting 1995 en verder terug. „Dus geen 'gasten die hier drie jaar geleden nog hebben staan spelen. „Het moet wel de moeite waard zijn, zo'n uitstapje terug in de tijd." Mocht er onverhoopt een overwachte toeloop zijn uit deze hoek, dan bestaat er vol gens Appeldoorn nog een uit loopmogelijkheid naar de zater dag. Blijft de belangstelling uit, dan wordt de extra avond volle dig uit de jubileumopzet van Anywave geschrapt. De woensdag in de tweede week van juni is gereserveerd voor een kindervoorstelling. Grote trekker van de vrijdagavond is dit keer Gruppo Sportivo. Het programma voor de (gratis) za terdagavond waarop gewoonlijk amateurbands uit de omgeving centraal staan, is nog in de maak. MIDDELBURG - In twee dagen tijd zijn bij Vo gel- en Egelopvang De Mikke in Middelburg tien met olie besmeurde vogels binnengebracht. Coby Louwerse van de opvang verwacht dat dit aantal de komende dagen nog toeneemt. In De Mikke worden het hele jaar door olievo gels gebracht, maar 'tien in twee dagen is vrij veel', zegt Louwerse.- De harde wind uit het noorden heeft de dieren naar het strand gedreven. Het gaat om een aan tal zeekoeten, alken, meeuwen en een jan-van-gent. Louwerse verzoekt wandelaars of andere strandbezoekers de aangespoelde vogels zelf naar De Mikke te brengen. „Helaas hebben wij zelf niet genoeg vrijwilligers om de vogels op te halen." foto Ruben Oreel (Advertentie) door Mieke van der Jaqt KAPELLE - „Zitten ze daar in Den Haag met een blinddoek voor? En met dopjes in hun oren?" A. J. Slabbekoorn, voor zitter van de fruitteeltorganisa ties in Zeeland, snapt er hele maal niets meer van. Een Ka mermeerderheid wil, onder aan voering van staatssecretaris Van Hoof, buitenlandse arbei ders uit de land- en tuinbouw weren. Nederlandse werklozen zouden het werk dan moeten dan kan het gebeuren dat je je rechten verspeelt. Iedereen weet ook dat het administratief bij de uitkeringsinstanties een rom meltje is. Wie het risico loopt dat hij voor een paar weken werk, een paar maanden in- komenschaos krijgt, bedankt voor de eer. Ik weet dat, mijn collega's' weten dat, en de poli tiek zou dat ook moeten weten." „De politiek moet de hand in ei gen boezem steken en zorgen dat je vier weken kunt werken zonder dat je uitkering in ge vaar komt", vindt hij. „Zoals de vlag er nu bijhangt, maakt een rem op de buitenlandse arbei ders alleen maar slachtoffers. .De fruitteelt en de tuinbouw kunnen hun oogst niet binnen krijgen en de buitenlanders zijn het baantje kwijt waarmee ze zo blij waren. Ons project, waar voor we zelfs nog een prijs heb ben gekregen, dreigt om zeep te worden geholpen, terwijl de toe stroom van buitenlanders vol gend jaar toch niet te stoppen Esme Soesman R1KZEE - Het Burgerwees- l in Zierikzee wacht een [sclieepse restauratiebeurt. meer dak, metsel- en ïêrk, loodaansluitingen en aen worden aangepakt. neemt naar verwach- akele maanden in beslag, reven is het werk in sep- Th|> te pakken, na afloop Idit jaar voor de veertig er'te houden Zomerten- iejling in en om het Zierik- jnonumentale gebouw. strkzaamheden aan de rech- v en de hoogbouw gr het weeshuiscomplex iJè.Poststraat zijn dringend ^zakelijk. In de toelichting it restauratieplannen wordt iplvan een slechte bouwkun- achtwagen ars op weg IERLAND - Op de N59 in Inland is gisteren rond het iiagntir een vrachtwagen ge- en dwars op de weg tot Él gekomen. li-jarige chauffeur uit Eind- kwam met zijn achter- i de berm. In een poging nigeren, remde hij te hard sloor de achterwielen blok en de oplegger sehaar- Ér ontstond aanzienlijke ie aan de berm; ook werd rkeersbord vernield. dige staat van de dakvlakken. Er moeten nieuwe panlatten worden aangebracht en slechte pannen moeten worden vervan gen. Bij de hoogbouw aan de achterkant is bovendien sprake van asbest dat moet worden af gevoerd. Nieuw is dat er - omwille van een betere bereikbaarheid - klimhaken op het dak worden aangebracht. Die ingreep komt voort uit veranderingen in Ar- bo-eisen, licht H. Goedegebure toe. Hij heeft zich als bouwkun dige en bestuurslid van de Stich ting Burger Weeshuis Zierikzee over de opknapbeurt gebogen. Deze stichting is verantwoorde lijk voor het buitenonderhoud. De binnenkant van het Zierik- zeese pand is het pakkie aan van de bewoners: sinds kerst 1960 is dat de familie Braat. Ook op het restauratieprogram ma staan herstel van metsel- en voegwerk en het opnieuw opmet selen van rookkanalen. Het stuc werk van de westgevel moet worden hersteld en beschermd door een siliconengoedje dat re gendoorslag in de toekomst moet voorkomen. Alle löodaan sluitingen tegen gevels en schoorsteenkanalen worden daarnaast vernieuwd, evenals zinkbekledingen van de goten. Er staan her en der reparatie werkzaamheden aan kozijnen en ramen te wachten. Voorts zul len alle kozijnen, ramen, boeide- len en goten worden geschil derd. Met de hele klus is naar schatting 115.000 euro gemoeid. Een gedeelte daarvan is tot vijf tig procent subsidiabel. Het Burgerweeshuis verenigt di verse bouwwerken, die op ver schillende momenten neergezet zijn. Een nis hoog in de gevel van de imposante achterkant, die rond 1730 gebouwd is voor de weduwe Cau-Loncque, her bergt een bijzondere pot. Zeker in relatie tot de werkzaamheden die het pand staan te wachten. Bewoonster en kunstenaar T. Braat verhaalt over de wezen die in het verleden briefjes met hun naam deponeerden in die pot. Vanwege de hoogte van de nis maakten zij daarbij gebruik van de hulp van ambachtslieden die aan het pand aan het werk waren. Lieve teksten Die pot is, vermoedt Braat, in het verleden wel eens ge schoond. Bij inspectie jaren gele den trof ze namelijk alleen maar lieve teksten op de briefjes aan. Met haar - inmiddels overleden - echtgenoot Ad Braat betrok zij vierenveertig jaar geleden het pand aan de Poststraat. De fami lie liet het pand van binnen zo veel mogelijk intact. Dit jaar is het veertig jaar geleden dat het kunstenaarsechtpaar het initia tief nam tot oprichting van de Zomertentoonstelling Neder landse Plastiek. Deze expositie is uitgegroeid tot de langst be staande beeldentuin in Neder land. Dit jaar wordt de Zomer-, tentoonstelling gehouden van 1 julitot en-met'28 augustus. RILLAND - Heel Rilland gaat de laatste zaterdag van juni op de foto, als het aan de dorpsraad ligt. Het idee was eerst een tribune te bouwen om alle bewoners goed in beeld te krijgen, maar dat plan is verlaten vanwege de kosten. De Westerscheldedijk aan het einde van Valkenis- seweg is nu op het oog als verzamelplaats, waarop dank zij het hoogteverschil iedereen zichtbaar op de foto moet kunnen. De dorpsraad wil aan de fotosessie een dorps feest koppelen, waarvoor nog sponsors en/of subsidiege vers worden aangezocht. WEMELDINGE - De bouw van achtendertig woningen tussen de Daniëlstraat, Wilhelminastraat, Prinses Julia- nastraat en Prinses Beatrixweg in Wemeldinge begint eind september of in oktober, als de wijziging van het be stemmingsplan niet op bezwaren stmt. De Walcherse Bouwunie is bezig met het ontwerp van de nieuwbouw. Voor het project, waarbinnen ook een aantal starterswo- ningen is gepland, bestond november vorig jaar tijdens een informatiebijeenkomst veel interesse. De nieuwbouwwijk is alvast - in stijl met de namen van de omliggende straten - Amaliaplein gedoopt, naar de eer ste dochter van prins Willem Alexander en Prinses Maxi ma. Onder meer het busbedrijf De Baar en Leendertse was op de bouwplek gevestigd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 55-jarige inwoner van Sint Maartens dijk wegens mishandeling van zijn zoon tot 150 euro boe te. De man gaf toe een klap in het gezicht van zijn zoon te hebben gegeven. „Het was van de schrik", zei hij. Daar van was de politierechter niet onder de indruk. Ook de zoon had zich niet onbetuigd gelaten door de voorruit en een deuk in de motorkap van de auto van zijn vader te slaan. Het incident op 17 mei vorig jaar was het gevolg van een langdurig conflict tussen de vader en de zoon, die na de scheiding van zijn ouders bij zijn moeder was gaan wo nen. In eerste instantie verbleef hij bij zijn vader. KAPELLE - De politie heeft gistermiddag het rijbewijs van een 24-jarige automobilist uit De Lier ingenomen na een snelheidsovertreding. De man werd op de A58 ter hoogte van Kapelle tijdens controle met de lasergun geklokt op een snelheid van 171 km per uur terwijl daar 120 km is toegestaan. De agenten maakten proces-verbaal op. door Ali Pankow RENESSE - Een foto uit 1918 siert het programmablad voor de komende jaarlijkse uitvoerin gen van muziekvereniging Luc- tor en Emergo in Renesse. De fo to geldt als ode aan de historie. Het Renesser fanfarekorps viert het eeuwfeest. Een honderjarige met toekomst. Om recht te doen aan verleden, heden en toekomst is de jubi leumviering door het hele jaar gelardeerd. Het jaarconcert op de zaterdagen 19 en 26 februari geldt als eerste bijzondere mani festatie. Naast hedendaagse composities maken fanfare en drumband in dit programma een muzikale reis door de tijd. Evenmin als het lukt een foto van de start uit 1905 terug te vinden, is er een specifiek mu ziekstuk uit dat beginjaar te ach terhalen. „Niet echt een pro bleem", vindt dirigent Ronald Slager. Volgens hem typeert de compositie 'High School Cadets' van Sousa prima die periode in het begin van de vorige eeuw. Een logisch gevolg daarop zijn the roaring twenties met 'The Laugh'n' Charleston van J. Pen- ders. Luctor et Emergo speelt passages uit deze compositie sa men met het combo van de Mari nierskapel. Glasnost De muzikale tijdreis voert ver der onder meer langs Elvis Pre sley, de flower power in musical Hair, de jaren 70 en 80 met 'Eloi- se' en 'Love is AH'. Ook 'Glasnost' van Stratford mag niet ontbreken, volgens de diri gent. Het is een oud volkslied in een modern jasje en bovendien staat het op de LP die Luctor en Emergo bij een eerder jubileum uitbracht. In het .finalenummer 'Swing when you're winning' van Rob bie Williams ziet Slager een mooie verbinding tussen toen en nu. „Williams zingt nummers van Sinatra op een eigentijdse manier", aldus de dirigent. Dirigent Ronald de Roo van de slagwerkgroep heeft zich met evenveel plezier als Slager in de artistieke uitdaging van dit jaar concert vastgebeten. Ook de slagwerkers leveren hun bijdra ge aan de tocht door honderd jaar muziek, maar komt in het programma voor de pauze ook met een boeiende eigentijdse bij drage met onder meer 'Mi Son' van PI. Smit. Het concert '100 jaar Lüctor et Emergo' begint met 'Nordunen', een speciaal door voormalig diri gent Henk Blom gecompeerd muziekstuk. Dat werpt de vraag op hoe Ronald Slager het er vaart in de voetsporen van die vermaarde voorganger die de fanfare veertig jaar leiding gaf. „Dat gaat tegenwoordig een stuk relaxter dan in het begin", erkent Slager. „Ik kan heel goed met Blom door één deur en heb inmiddels al heel wat compli menten van hem gehad. Dat zit dus wel goed. Bovendien heeft hij met 'Nordunen' een heel goe de mars gecomponeerd." Luctor et Emergo geeft de eer ste jaaruitvoering op zaterdag 19 februari voor donateurs. Bij het optreden een week later zijn alle overige bezoekers welkom. De concerten worden gegeven in het dorpshuis en beginnen om 19.30 uur. „Flauwekul", weet Slabbe koorn. „Wij hebben al jaren vre selijk ons best gedaan om werk lozen te krijgen in de pluk. Hele procedures bij het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) hebben we gevolgd. Wat leverde het op? Slechts anderhalf pro eent van alle beschikbare sei- zoensbanen, zijn door Nederlan ders met een uitkering vervuld. Voor de rest dankten we de he mel op ons blote knieën dat er Polen waren en asielzoekers, die het wilden doen." Slabbekoorn snapt het wel, dat Nederlanders er weinig trek in hebben om te gaan plukken. Rommeltje „Niet alleen moeten ze er dikwijls een eind voor reizen, als ze een uitkering hebben, komt die in gevaar", zegt Slab bekoorn. „Als je bijvoorbeeld een werk loosheidsuitkering hebt, en je werkt een maand of zes weken, De telers maakt het niets uit wie er komen plukken; op asielzoekers en Polen kunnen ze rekenen, want die zijn blij met het werk. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31