anpak fietsenchaos bij station WOER fZC Werkloze laat werk liever aan Pool over Rewave haalt lokale pophelden terug GRATIS 13 Rioleringswerken in centrum Goes 'm ■dgen over gevaarlijke stoepen op de Grote Markt Goes AAZET VAKANTIE* ARISO ..v~ Man aangehouden voor belediging Laagvlieger raakt rijbewijs kwijt Losse lading raakt bus tegenligger Voorwaardelijk voor bedreigen ex Vrachtwagen dwars op de weg Kritiek herstel Hoge Pad in Kloetinge GOESE RESTANTEN 3 daagse bij nader inzien Donderdag verse Tapenade en Pesto diverse soorten bakje van 1,89 <1 49 voor dinsdag 25 januari 2005 In de Korte Kerkstraat de Sint-Adriaan- ,i in de Goese binnenstad |l vanaf volgende week .dag aan de riolering ge- wordt gerenoveerd, Kuisaansluitingen worden Uvd en waar nodig ver- vangt nutsbedrijf Delta tegelij kertijd alle gas-, water- en elek triciteitsleidingen. De werk zaamheden die tot en met 11 fe bruari duren, vinden plaats voorafgaand aan de herbestra ting van de straten in het kader van het masterplan binnenstad. Een aantal winkelstraten in het centrum van Goes, zoals de Lan ge Vorststraat, is al heringericht volgens dit ontwerp. Dezelfde voorbereidende werkzaamhe den als in de Korte Kerkstraat staan binnenkort op de rol voor negen andere straten in het Goe se centrum. In de directe omge ving van de Vlasmarkt gaat het om de Koningstraat, Magdalen- astraat, Rijfelstraat, Gouden- muilstraat en de Vlasmarkt. Aan de andere kant volgen de Singelstraat, Zusterstraat, Kreu- kelmarkt en Keizersdijk. Om de overlast voor zowel winkeliers als winkelend publiek te beper ken, is alles zo ingepland dat de hinder tot een minimum wordt beperkt, stelt de gemeente. De herbestratingen gaan ook door, te beginnen in de Gasthuis straat en Oude Vismarkt, de straten van de Oostwal richting de Grote Markt. In verband met de decemberfeestdagen waren die uitgesteld. Rond eind februa ri wordt er begonnen. Eind april moet dit werk gereed zijn. Harmen van der Werf S-Voor de fietsenchaos bij [S-station Goes komt moge- f?ii oplossing. De gemeente igaat er deze week nog over o met spoorwegbeheerder feil. -raadslid F. de Kaart stel- steravond vragen over het nvan fietsen bij het Goese 5n in de raadscommissie ilgebiedHij deed dit naar iding van een gezamenlij ke van stadswachten, poli- q reinigingsdienst afgelo- rijdag op het stationsplein, haalden foutgeparkeerde (Advertentie) Inlijstwerk? mmakerij Gijzel 'oor bedrijf en particulier ÏDgscstraal I02A.442I BV ICapeïte j 10113-342383, fax. O! 13-340044 (Advertentie) ZIJNEN ZONWERING aankoop van {ZIJNEN litndal !in samenwerking met ivww.aazet.nl (ipelle - Tel. 0113-330333 voorwaarden SN OP ZOOM - FNV gebouw Jacob Obrechtlaan 3, li,00 uur: Spreekuur vakbonden indgenoten, ABVOKABO FNV en 3UW; r des Heils, Leliestraat 24, 300 uur en 13.00-15.00 uur: Ver- teling en meubelen tbv maat- pslijke dienstverlening; ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart «deren) buurtwerk Goese Polder; terk, 13.30 uur: Carillonbespeling SjoerdTamminga; 'ziecentrum De Lindenhof, I7.45 uur: bewegen voor Astma W-patiënten; lazzoli Huis, 14.00-16.00 uur: Bij- mstover pijnproblematiek bij kan- wAGedrojc; LIE - De Vroone, 09.15 uur: Yo- t30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Wei- ai; INGE - Amicitia, 20.00 uur: Soi- NINGEN - Ons Dorpshuis, uur: Biljartclub senioren; uur vrouwenclub senioren; ELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 14.00 uur: Welfarewerk; its, 20.00 uur: Klaverjassen; E - Het Trefpunt, 13.00-17.00 slierten, jenda ÏEKACTIVITEITEN ezorgklachten: 00-0231231 pmaandag t/m vrijdag jji («durende de openingstij- teaterdags tot 12.00 uur DACTIE evelainjden/tholeim tionspark 28 oslbus31 ^aagoes 0fl3-315670 k 0113-315669 'tail: redgoes@pzc.nl '^Balkenende (chef) grid Huibers te van der Jagt '!ek Janssen teaardekam bende Vries (sport) teen van der Werf iNTRALE REDACTIE it! *>nspark 28 na °stbus 31 «60 AA GOES (0113)315500 (0113)315669 NI: redactie@pzc.nl iternet te.pzc.nl oiail: web@pzc.nl fietsen weg. Dat was niet de eer ste keer. De Kaart wilde daarom weten wanneer er een goede oplossing komt voor het fietsparkeren. Hij dacht aan het inruilen van par keerplaatsen voor auto's bij het station voor fietsenklemmen. De auto's zouden dan op het doordeweeks bijna lege parkeer terrein vlakbij het station, op de voormalige kavel-Pik, terecht kunnen. Op veel bijval van andere raads leden kon dat idee niet rekenen, maar zij waren het er over eens dat er iets aan de parkeerproble men voor fietsen moet gebeuren. Waarbij LI, Bouma (SGP/Chris- tenUnie) aantekende dat dit geen specifiek vraagstuk voor Goes is, maar dat dit bij veel sta tions bestaat. De raadscommissie werd op haar wenken bediend. Wethou der M. 't Hart (PvdA, verkeer) kon melden dat er juist deze week met ProRail wordt gespro ken over het stallen van fietsen bij het station Goes. „Want er zijn te weinig stallingsmogelijk heden", gaf hij toe. Om meer fietsen kwijt te kunnen, wil 't Hart echter geen plaatsen voor kort parkerende automobilisten opofferen. Hij denkt aan meer stallingsruimte voor fietsen naast het station en aan de ach terzijde, aan de zuidkant. „ProRail zal dan ook financieel moet bijdragen", waarschuwde 't Hart. Hij verwacht over vier maanden 'een plannetje' voor het fietspar- kerern Opruimacties als vrijdag blijven volgens hem wel nodig. De herinrichting van de Grote Markt in het centrum van Goes riep ook vragen op, van PvdA en GroenLinks. Zij vielen over de aangebrachte hoogteverschil len, met name bij de pinautoma ten bij het postkantoor. A. van Oosten (GroenLinks) wist dat verscheidene mensen zijn geval len. Hij verbaasde zich erover dat de gemeente te kennen had gegeven dat de hoogteverschil len een kwestie van wennen zou den zijn. Wethouder C. Linssen (CDA, binnenstad) verzekerde dat dit een tijdelijk probleem is. Bij het postkantoor komt een bank op de plek waar de stoeprand is. Andere plekken op de heringe richte Grote Markt met vrij on verwachte hoogteverschillen zul len met felle kleuren worden ge markeerd. VVD-raadslid S. Heijning gaf aan het 'gezeur' te vinden. „In Goes hebben we zoveel stoepran den. Ik zie daar nooit iemand af vallen." De telers maakt het niets uit wie er komen plukken; op asielzoekers en Polen kunnen ze rekenen, want die zijn blij met het werk. door Mieke van der Jagt KAPELLE - „Zitten ze daar in Den I-Iaag met een blinddoek voor? En met dopjes in hun oren?" A. J. Slabbekoorn, voorzitter van de fruitteeltorganisaties in Zeeland, snapt er helemaal niets meer van. Een Kamermeerderheid wil, onder aanvoering van staatssecretaris Van Hoof, buitenlandse arbeiders uit de land- en tuinbouw weren. Nederlandse werklozen zouden het werk dan moeten overnemen. „Flauwekul", weet Slabbekoorn. „Wij hebben al jaren vreselijk ons best ge daan om werklozen te krijgen in de pluk. Hele procedures bij het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) hebben we gevolgd. Wat leverde het op? Slechts anderhalf procent van alle beschikbare seizoensbanen, zijn door Nederlanders met een uitkering vervuld. Voor de rest dankten we de hemel op ons blote knie ën dat er Polen waren en asielzoekers, die het wilden doen." Slabbekoorn snapt het wel, dat Neder landers er weinig trek in hebben om te gaan plukken. „Niet alleen moeten ze er dikwijls een eind voor reizen, als ze een uitkering hebben, komt die in gevaar. Als je bijvoorbeeld een werkloosheids uitkering hebt, en je werkt een maand of zes weken, dan kan het gebeuren dat je je rechten verspeelt. Iedereen weet ook dat het administratief bij de uitke ringsinstanties een rommeltje is. Wie het risico loopt dat hij voor een paar we ken werk, een paar maanden inkomens- chaos krijgt, bedankt voor de eer. Ik weet dat, mijn collega's weten dat, en de politiek zou dat ook moeten weten." Wat de zaak nog wranger maakt, is dat de Zeeuwse fruittelers de afgelopen drie jaar juist zoveel lof hebben geoogst met de manier waarop ze buitenlanders inschakelden tijdens de drukke pluk in het najaar. „Alles volgens het boekje en via het arbeidsbureau. De arbeidsin spectie was er enorm over te spreken, want er viel bijna niets meer te controle ren. De mensen werden netjes betaald, gehuisvest en vervoerd en ei' was geen sprake van illegale praktijken. Iedereen blij, behalve, kennelijk, de politiek." Huisvrouwen Het maakt Slabbekoorn in principe niets uit wie er in de boomgaard staat te plukken. Een werkloze Nederlander doet het net zo goed als een Pool of een asielzoeker. „Vroeger plukten er veel huisvrouwen op tijden dat de kinderen naar school waren maar we hebben de samenleving zo ingericht, dat heel veel vrouwen al parttime ergens anders wer ken. Die kunnen daar niet vier tot zes weken tussenuit. Buitenlanders of asiel zoekers willen niets liever dan zich die volle zes weken maximaal inzetten. Dat is te begrijpen. Een Pool heeft er al een hele reis opzitten om hier te komen. Die werkt het liefst negen uur per dag, zes dagen in de week. Hij betaalt in Polen van zijn verdiensten zijn complete colle gegeld, zijn kamerhuur voor een jaar en wat hij verder nodig heeft om te leven. Voor iemand uit Polen is die piek van zes weken aantrekkelijk, voor een Ne derlander juist niet." Niet onbelangrijk zijn de investeringen die fruittelers de afgelopen drie jaar hebben gedaan om hun project te doen slagen. Grote fruittelers hebben sanitai re groepen in hun schuren gebouwd en voorzieningen gemaakt om te koken. „Er is heel veel gedaan om de mensen fatsoenlijke logies te bieden. Sommigen hebben caravans gekocht, anderen heb ben afspraken gemaakt met minicam- pings of maakten zelf een tijdelijke bed breakfast. Als de werkloze Nederlan ders hadden staan dringen om te komen plukken, zouden ze die moeite echt niet genomen hebben." De Zeeuwse fruit- voorman snapt trouwens niet waarom de Europese Unie met tien staten moest worden uitgebreid, als de oude staten foto Dirk Jan Gjeltema de nieuwe Europeanen liever niet zien komen. „Volgend jaar hebben we vrij verkeer van personen door de hele Euro pese Unie. Me dunkt dat een Kamer meerderheid dat niet terug zal kunnen draaien. In dat licht snap ik helemaal niet wat Van Hoof en de drie grootste partijen willen met die rem op de bui tenlanders. Ik begrijp wel dat ze die uit keringsgerechtigden aan het werk wil len krijgen, maar dan moeten er heel an dere maatregelen worden genomen. De politiek moet de hand in eigen boezem steken en zorgen dat je vier weken kunt werken zonder dat je uitkering in ge vaar komt. Zoals de vlag er nu bijhangt, maakt een rem op de buitenlandse arbei ders alleen maar slachtoffers. De fruit teelt en de tuinbouw kunnen hun oogst niet binnen krijgen en de buitenlanders zijn het baantje kwijt waarmee ze zo blij waren. Ons project, waarvoor we zelfs nog een prijs hebben gekregen, dreigt om zeep te worden geholpen, ter wijl de toestroom van buitenlanders vol gend jaar toch niet te stoppen is." Een systeem van detachering, waarbij de tijdelijke arbeiders niet meteen aller lei rechten opbouwen, is volgens de te lers de oplossing niet omdat daar de schoen niet wringt. „Het probleem is niet dat wij geen Nederlanders in dienst willen nemen, zoals ze achter hun bu reaus verzonnen hebben; het gaat erom dat die Nederlanders niet komen. Bui tenlanders zijn alles wat we hebben." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Trio+1, Red Sox, de Kortdag Band, Pléémobielz, TSE, Coldsteel, Kees en de Snel binders, het lijstje Schouwse bands uit het 25-jarige verleden van Anywave lijkt welhaast on uitputtelijk. Dus moet het heel goed mogelijk zijn uit dit roem ruchte gezelschap minimaal vier bands te bewegen ander maal de stoute schoenen aan te trekken en het festivalpodium bij Brogum te betreden, denkt Jilles Appeldoorn. Wie de namen van weleer terug leest op de oude affiches in de boerderij, wordt ogenblikkelijk overmand door de onbedwingba re herinnering aan onvergetelij ke belevenissen in het Zierikzee- se. Dat gevoel, indertijd goed voor een jaarlijks groeiend be zoekersaantal, moet nog één keer zijn terug te halen, bedacht Appeldoorn. De bedoeling is dat een verzameling van een kwart eeuw lokale popgeschiedenis ko mende zomer op een extra avond (de donderdag) wordt toe gevoegd aan het reguliere Any wave-programma. Appeldoorn en zijn collega's zijn voor deze Rewave op zoek naar muzikale helden van wel eer. Of ze nog steeds actief zijn, al dan niet in gewijzigde samen stelling en onder andere bandna men? Een oproepje op de inter netsite van Brogum heeft tot dusver geen enkele reactie opge leverd. Breed arsenaal „Maar als je nagaat dat Anywa ve 25 jaar geleden is begonnen om Schouwse bands de kans te geven van zich te laten horen, kan het niet anders dan dat er in al die tijd een heel breed arse naal is opgebouwd! Daar moe ten we er toch minimaal weer vier van bij elkaar kunnen krij gen?" De bands hebben tot eind maart de tijd zich aan te mel den. Dat kan via de site of door te bellen naar Brogum, De lat ligt bij de lichting 1995 en ver der terug. „Dus geen gasten die hier drie jaar geleden nog heb ben staan spelen. „Het moet wel de moeite waard zijn, zo'n uit stapje terug in de tijd." Mocht er onverhoopt een onverwachte toeloop zijn uit deze hoek, dan bestaat er volgens Appeldoorn nog een uitloopmogelijkheid naar de zaterdag. Blijft de be langstelling uit, dan wordt de extra avond volledig uit de jubi- leumopzet van Anywave ge schrapt. De woensdag in de tweede week van juni is gereser veerd voor een kindervoorstel- GOES - Een 33-jarige man uit de gemeente Borsele is gis termiddag in Goes aangehouden voor belediging. Rond kwart over twee was er een melding binnengekomen dat bij de Agrimarkt in Goes een verwarde man zou rondlo pen. Bij aankomst werden agenten beledigd door de 33-ja- rige man ten overstaande van het aanwezige publiek. Hierop werd de man aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. Met een dagvaarding op zak werd hij later weer in vrijheid gesteld. KAPELLE - De politie heeft gistermiddag het rijbewijs van een 24-jarige automobilist uit De Lier ingenomen na een snelheidsovertreding. De man werd op de A58 ter hoogte van Kapelle tijdens een controle met de lasergun geklokt op een snelheid van 171 km per uur terwijl daar 120 km is toegestaan. De agenten maakten proces-ver baal op. KATS - Maandagmiddag rond 14.15 uur is op de N256 in Kats het dak beschadigd van een bestelauto doordat een tegenligger een deel van zijn lading verloor. Een 63-jarige man uit 's Heerenberg reed in zijn bestelau to in de richting Goes ter hoogte van het Katseveer toen een tegenligger een staalplaat verloor en deze tegen het dak van de bestelauto kwam. De bestuurder kwam met de schrik vrij, de veroorzaker is doorgereden, hij heeft ver moedelijk niets gemerkt van het voorval. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van LIeikant is gisteren in Middelburg voor het bedreigen van zijn ex-vriendin veroordeeld tot een week voorwaardelijke ge vangenisstraf. De man zou tijdens een feest in Heikant, april vorig jaar, met zijn hand een pistool hebben nage bootst en een trekkerbeweging in de richting van zijn ex hebben gemaakt. Ook zou hij dreigende taal hebben geuit. Dat hadden vrienden van de vrouw verteld. De ver dachte ontkende de dreigementen: „Ik heb niemand iets misdaan." De man zou gefrusteerd zijn, omdat hij zijn kinderen al een half jaar niet ziet. Volgens de officier van justitie voelde de vrouw zich gestalkt door haar ex-part ner. „Het gedrag is gebleven bij woord en gebaar, maar u zult zich op een andere manier moeten uiten." Ze eiste twintig uur werkstraf en een week voorwaardelijk. OOSTERLAND - Op de N59 in Oosterland is maandag rond 12.00 uur een vrachtwagen geschaard en dwars op de weg tot stilstand gekomen. Een 23-jarige vrachtwagenchauffeur uit Eindhoven reed in de richting van Rotterdam toen hij met zijn achterwiel in de berm terecht kwam. In een poging om dit te corrige ren, remde hij te hard waardoor de achterwielen blokkeer den en de oplegger schaarde. Hij reed een verkeersbord uit de grond en kwam met zijn vrachtwagen geheel haaks op de hoofdrijbaan alsmede op de parallelweg tot stil stand. Er onstond daardoor een aanzienlijke schade aan de berm. KLOETINGE - Met gemengde gevoelens heeft de Goese raads commissie grondgebied gisteren ingestemd met het herstel van het historische Hoge Pad bij Kloetinge. A. van Oosten (GroenLinks) en A. Huissoon-Schrijer (D66) spra ken er vol lof over, H. Hooger- land (PvdA) en H. Bouma (SGP/ChristenUnie) waren kri tisch. „Van mij had het niet ge hoeven", zei Bouma. Hooger- land had de benodigde 22.000 euro liever een andere bestem ming gegeven. „In Kloetinge wa ren veel meer mensen blijer ge weest met een nieuwe biljartta fel en pingpongtafel in vereni gingsgebouw Amicitia", dacht Hoogerland hardop. Omdat al jaren over het herstel van het Hoge Pad is gesteggeld, onder anderen met bewoners bij wie het wandelpad de tuinen kruist, gingen ook Bouma en Hoogerland akkoord. Het Hoge Pad dat van Goes tot in Wemel- dinge loopt, wordt verbreed en deels verlegd, waardoor er langs Kloetinge een wandelroute ont staat tussen de Zomerweg en het Noordeinde. (Advertentie) 27 - 28 - 29 januari door de hele binnenstad (Advertentie) ling. Grote trekker van de wij- dagavond is dit keer Gruppo Sportivo, Het programma voor de (gratis) zaterdagavond waar op gewoonlijk amateurbands uit de omgeving centraal staan, is nog in de maak. De PZC heeft gisteren ten onrechte ge meld dat de 84-jarige automobilist die zaterdag gewond raakte bij een ongeluk in 's-Gravenpolder geen voorrang had verleend aan een andere automobiliste. Het was juist andersom: de man kreeg geen voorrang. V. I Super de Boer Miegieisen, Oranjeplein 72. Oost-Souburg Graa* dedaan. Tel. 0118-480160 www.superdeboer.nl 55 4. Tousouse 5. Grasse 6. Bordeaux het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29