zc fruitplukkers krijgen onderdak ACTIE!© Spoor van vernielde ruiten door Goes Cultuur Yerseke komt in archief PZC Asielzoekersgezin voor de rechter velandse gemeenten werken aan regeling voor huisvesting seizoenarbeiders ankrijder (78) ijgt rijverbod Dinsdag woensdag vers uit de oven 4 stuks van 3,00 voor 2,40 Gieser Wilderman kilo van 0,99 voor 0,69 Nieuwbouw Wemeldinge in herfst Rilland gaat massaal op groepsfoto Vader krijgt boete voor slaan zoon Schoolplein Krabbendijke vernield Infoavond aandelenlease zeeuwse almanak (S)chat ie; 0113-315649 i redactie pzc.nl 31,4460 AA Goes entie-exploitatie: ,en Midden-Zeeland: 0113-315520; s-Vlaanderen: 0114-372770; 020-4562500. dag 25 januari 2005 Michiel de Ruyter vierhonderd jaar held en boegbeeld editie Bevelanden-Tholen Harmen van der Werf KLLE - Seizoenarbeiders {n dit jaar verzekerd zijn huisvesting. De Beve- iegemeenten willen boeren i ruimte bieden om dat nog jief nieuwe oogstseizoen te regelen. lópen seizoen kwamen Oost- seizoenarbeiders, met Polen, massaal naar de om te werken in de sgaarden. Schattingen lo- iiiteen van vijfhonderd tot Ze ki;egen via hun bevers veelal huisvesting ({boden, in caravans, gewo- luizèn, schuren en ook op ipeerterreinen. De gemeente stelde onderzoek in pje kwaliteit van de huisves- ien die bleek niet overal aan l?iligheidseisen te voldoen, plaatsen was sprake brandgevaarlijke situaties. Bevelandse gemeenten heb- Jaarom de hoofden bij el- rgestoken. regeling is in de maak om aouwers de mogelijkheid te in woonruimte te maken op hun erf. Zij mogen na ieuring slaapvertrekken in bande of nieuwe loodsen ma- De minimum afmeting voor laapvertrek is voorlopig be- lopzes vierkante meter, of- een kamer van drie bij «ter. In de loods moeten aast voldoende sanitaire leningen komen en een, drek. ji samenwerkende gemeen de Bevelanden willen cüt voor elkaar hebben, vóór imende oogstseizoen. Met DELBURG' - Officier van Ie II. den Hartog vindt het linger verantwoord dat een aigc man uit Nieuwdorp ulo bestuurt. radachte was gisteren in delburg zichtbaar aangesla- ea het horen van de eis: een 'rijontzegging en 550 euro voor dronken rijden en aanrijding. 15 oktober 2004 reed de man iieuwdorp frontaal op een tie wachtte voor een stop bit een blaastest bleek dat Én twee keer zoveel alco- ad gedronken als toege- „Ik rijd al zestig jaar auto tornooit dronken geweest", de man. Politierechter B. Waard Boekhout: „Ik zou gend in overweging nemen dnog verantwoord is om au- hjden." veroordeelde hem tot zes den voorwaardelijke rijont- jngen 550 euro boete. de ingewikkelde planologische regelgeving lukt dat zeker niet. Vandaar dat eraan wordt ge dacht gedoogbeschikkingen af te geven voor de nieuwe huisves ting. De controle op de veilig heidsvoorzieningen zal er niet minder om zijn. Met name de fruitteelt krijgt er mee te maken. R. van 't Westein de, fruitteler en landbouwvoor- zitter in West-Zuid-Beveland, weet niet wat zijn leden van de regeling vinden. Begin februari wordt erover gesproken. Van 't Westeinde heeft er in elk geval moeite mee dat er is gekozen voor 'een inpandige oplossing', huisvesting in loodsen, en niet bijvoorbeeld in caravans. „En dat terwijl bij de controles in de gemeente Borsele vooral bij huis vesting in loodsen problemen zijn gesignaleerd", weet deland- bouwvoorzitter. Hij heeft er ook bezwaar tegen dat in de gemeente Reimerswaal de huisvestingsruimte maxi- maal honderd vierkante meter mag worden. Die regeling staat echter nog niet vast en navraag leert dat er desnoods van kan worden afge weken, als een firma - zoals Vo gelaar in Krabbendijke - kan aantonen meer ruimte nodig te hebben. Verschillende fruittelers hebben speciaal voor de huisvesting van seizoenarbeiders caravans aan geschaft. Volgens A. Maas, beT leidsmedewerker volkshuisves ting bij de gemeente Kapelle, is het de bedoeling dat die verdwij nen. Van 't Westeinde vindt dat helemaal niet nodig. Caravans kunnen netjes in het landschap worden ingepast, stelt hij voor. „Wat er met die caravans gaat gebeuren, wordt hét .discussie punt", verwacht Maas. pagina 13 werkloze laat werk liever aan Pool over Een glaszetter neemt de schade op bij Italiaans restaurant Porto Bello aan de Koningstraat in Goes. GOES - Vandalen hebben in de nacht van zondag op maandag een spoor van vernielde ruiten achtergelaten in de Goese bin nenstad. De daders hadden het vooral voorzien op kleine ruitjes van verschillende restaurants. Bodega Bienvenu aan de Bierka de is één van de slachtoffers van de vandalen. Eigenaar C. Ruttin- ger woont boven zijn restau rant, maar heeft niets gemerkt van de vernielingen. Hij ver moedt dat de vijf raampjes met een hamer zijn ingeslagen. „Twee jaar geleden werd ook een ruit ingegooid, maar toen was het gat veel groter. Het restaui'ant moet het voorlopig nog doen met tijdelijke voorzet- ruitjes. Voor het oude kozijn is een speciaal soort glas nodig dat moet worden besteld bij de fa briek. Ruttinger verwacht een aanzienlijk schadebedrag, om dat ook de voorzetruiten aan de binnenkant van het pand moe ten worden vervangen. Vier ruit jes van de voordeur en een groot etalageraam van Krijger Tabak aan de Kreukelmarkt moesten het ook ontgelden. Eigenaar C. Krijger sliep, evenals Ruttinger, boven zijn zaak. „Ik werd er wel wakker van, maar ben niet uit bed gegaan, wat ik normaal wel doe als ik iets vreemds hoor. Vanochtend bleek dat er niets ontvreemd was. Het was dus een daad van pure baldadig heid." foto Dirk-Jan Gjeltema In de Koningstraat werden alle ramen, achttien stuks, van Itali aans restaurant Porto Bello stuk geslagen. Bij restaurant Bon Vi- vant aan de Dam sneuvelden ook enkele ruiten. Van het stads- kantoor van de gemeente aan de Oostsingel werd de glazen toe gangsdeur vernield. Super de Boer Miegielsen, «O""»- '•-Roeien Spèerwerpen 3' Boksen het alfabet van Zeeland door Rob Paardekam YERSEKE - Welke Yersekenaar heeft nog een concertkaartje uit 1974? Of het aanplakbiljet van een feestavond in 1954? Rinus Scheele en Wim Bakker zijn er naar op zoek voor hun Groot Ie- ses Cultuur ar chief. Het idee voor dat archief is een paar weken geleden geboren toen Scheele en Bakker in Nolet aan de Lepelstraat (vroeger dé toneelzaal van Yerseke) in de kleedkamers onder het toneel op zoek gingen naar inscripties. Die bleken er volop te zijn. Zo viel in één van de muren nog te lezen dat een toneelgezelschap er in 1942 had opgetreden, com pleet met rolverdeling. De twee mannen denken dat er nog veel meer zaken moeten zijn die herinneren aan het culturele leven in Yerseke vanaf 1900. Bij voorbeeld aankondigingen, fo to's, krantjes, programma's, aan plakbiljetten, filmpjes of toe gangskaartjes van feesten, dans avonden, toneelvoorstellingen, optochten of andere zaken op cultureel gebied, Bakker: „Din gen die te klein zijn voor het ge meentearchief, maar te groot om weg te gooien." Scheele: „De verhalen zijn er natuurlijk wel, maar wij zijn nu op zoek naar tastbare dingen die het culture le leven van Yerseke levend hou den." De twee initiatiefnemers van het Groot Ieses (Yerseks) Cul tuurarchief beseffen dat heel "veel van de zaken die ze zoeken in de loop der jaren al weg zijn gegooid. „Maar ik ben ervan overtuigd dat er ook nog heel veel bewaard is gebleven", zegt Scheele. „Het is nu de vraag of mensen bereid' zijn eens te gaan zoeken in de oude dozen die ze op zolder hebben staan." De Yersekenaar zegt dat het ar chief niet moet worden gezien' als een initiatief van twee vijfti gers die nog in het verleden han gen. Het heeft ook een doel dat gericht is op de toekomst. Door aan te tonen hoeveel er in het verleden gebeurde op cultureel gebied, hopen Scheele en Bak ker de jongste generatie te inspi reren tot het ontplooien van nieuwe activiteiten. „Dat wordt echt niet zo veel meer gedaan", meent Bakker. „Die groep vindt het wel gemakkelijk: een ander organiseert het wel." Het materiaal dat de twee cul tuurliefhebbers hopen te be- WEMELDINGE - De bouw van 38 woningen tussen de Daniëlstraat, Wilhelminastraat, Prinses Julianastraat en Prinses Beatrixweg in Wemeldinge begint eind september of in oktober, als de wijziging van het bestemmingsplan niet op bezwaren stuit. De Walcherse Bouwunie is bezig met het ontwerp van de nieuwbouw. Voor het project, waarbinnen ook een aantal starterswoningen is gepland, bestond november vorig jaar tijdens een informatiebijeen komst veel interesse. De nieuwbouwwijk is alvast - in stijl met de namen van de omliggende straten - Amalia- plein gedoopt, naar de eerste dochter van Prins Willem Alexander en Prinses Maxima. Onder meer het busbedrijf De Baar en Leendertse was op de bouwplek gevestigd. RILLAND - Heel Rilland gaat de laatste zaterdag van juni op de foto, tenminste als het aan de dorpsraad ligt. Het idee was eerst een tribune te bouwen om alle bewo ners goed in beeld te krijgen, maar dat zal niet doorgaan vanwege het hoge kostenplaatje. De dorpsraad heeft nu de Westerscheldedijk aan het einde van de Valkenisseweg is op het oog als verzamelplaats. Daar zou dankzij het hoogteverschil iedereen zichtbaar op de foto kunnen. De dorpsraad wil aan de fotosessie een doipsfeest koppelen, waarvoor nog 'sponsors en/of subsidiegevers worden ge zocht. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 55-jarige inwoner van Sint Maartens dijk wegens mishandeling van zijn zoon. Hij kreeg een boete van honderdvijftig euro. De man gaf toe een klap in het gezicht van zijn zoon te hebben gegeven. „Het was van de schrik", zei hij. Daarvan was de politierechter niet onder de indruk. Ook de zoon had zich niet onbetuigd ge laten door de voorruit en een. deuk in de motorkap van de auto van zijn vader te slaan. Het incident op 17 mei vorig jaar was het gevolg van een langdurig conflict. De zoon was na de scheiding van zijn ouders bij zijn moeder gaan wonen. In eerste instantie verbleef hij bij zijn vader. KRABBENDIJKE - Onbekenden hebben afgelopen week einde het plein van een school in Krabbendijke vernield. Er werden ruim honderd stoeptegels uit het schoolplein gelicht waarbij een dertigtal tegels sneuvelden. Verder werden twee basketbalstandaards verplaatst en omverge gooid. Een van deze standaards werd op het fietsenhoek geplaatst, waardoor het dak is vernield. Het schadebe drag is onbekend. Rinus Scheele en Wim Bakker willen een Groot Ieses Cultuur ar chief aanleggen van culturele evenemen ten in Yerseke vanaf 1900 tot nu. Daarin zou ook het optreden van muziekvereniging Mozart opgeno men kunnen worden, dat plaatsvond in juli 2004 te Yerseke. foto Dirk-Jan Gjeltema door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - Het asielzoekersgezin Jagga uit Sint-Maartensdijk staat van daag voor de rechtbank in Den Bosch. De Afghaanse familie hoopt voor elkaar te krijgen dat het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) in haar on derhoud blijft voorzien. Het hindoestaanse gezin vlucht te acht jaar geleden uit Afgha nistan, vanwege de oorlog en het geloof. Vier jaar lang, zo lang ze in Sint-Maartensdijk wo nen, hoorden de vluchtelingen niets over de uitzettingsprocedu re. Pasgeleden kregen ze plotse ling te horen dat ze het land uit moeten. De buurt kwam meteen in actie. Samen met tientallen dorpsbe woners werden de vier gezinsle den - vader, moeder, dochter (17) en zoon (14) - ontvangen op het gemeentehuis. Burgemeester W. Nuis en wethouder M. Velt huis vertelden dat ze weinig kon den doen, behalve een brief stu ren naar minister Verdonk met de vraag of ze de situatie van de familie nog eens opnieuw zou willen bekijken. Dat heeft de be windsvrouw gedaan en ze is niet van mening veranderd. Eén de zer dagen krijgen de Jag'ga's waarschijnlijk te horen dat ze binnen acht weken hét land uit moeten. Doen ze dat niet, dan moeten ze naar het vertrekcen trum in Ter Apel. Voor de rechtbank hopen de Jag- ga's nu voor elkaar te krijgen dat het GOA doorgaat met het voorzien in hun onderhoud, door middel van het verstrek ken van geld, onderdak en een ziektekostenverzekering. Volgens advocaat P. Klaver wil de familie ook een verblijfsver gunning aanvragen, omdat ze buiten hun eigen schuld in Ne derland zouden zitten. „De Im migratie- en Naturalisatiedienst vindt het onvoldoende aanneme lijk dat ze uit Afghanistan kor men. Ze kunnen dus niet naar hun land terug." De procedure is nog niet gestart, omdat de Jag ga's er het geld niet voor heb ben. „Dat kost 430 euro per ge zinslid. Maar ik heb begrepen dat een buurtbewoonster daar geld voor wil inzamelen." GOES - Het Platform Aandelen Lease (PAL) houdt woensdag 2 februari in Goes een informatie avond voor gedupeerden van aandelenlease-constructies. In Nederland zijn ruim 600.000 mensen rond het jaar 2000 een aandelenlease-contract aange gaan, onder wie ook 'vele dui zenden Zeeuwen', aldus PAL. Zij voelen zich achteraf bedro gen, stelt het informatiecen trum. Zij bleken niet te sparen, zoals namen als Spaar Select en Spaarbeleg aangaven, maar een financieel risicovol contract te hebben gesloten. PAL zet zich in voor de gedupeerden en houdt onder meer informatiebij eenkomsten. Die in Goes is in Hotel Terminus bij het station en begint volgende week woens dagavond om half acht. machtigen, willen ze fotografe ren of scannen en op cd-rom zet ten. Niet met commerciële be doelingen, maar om het te bewa ren voor het nageslacht- Het zou best kunnen dat er op termijn ook een tentoonstelling komt, maar dat weet Scheele nog niet zeker. „We ,zijn nogal impulsief met dit soort dingen. We hebben een idee en pakken dat meteen op. We zien wel of het wat wordt." Uitpuffend van een avond dienst wil die Zierikzeeënaar vanaf het bankstel wel eens langs de tv-zenders zappen. Daarbij slaat hij de zogenaam de pulpzenders niet over. 'Lieve schat', las hij op de beeldbuis. Ach, toch iets aar digs tussen alle Teil Sell-rom- mel en 06-nummers, dacht hij. Tot hij zijn bril scherpstel- de en zag dat het ging om een 'Live chat' waarbij via een 06-nummer voor ongetivijfeld veel geld met een meisje mag worden gebeld. De Zierikzee- enaar overweegt nu zich in te schrijven voor de seniorenspe- len en dan, als het even kan, in een kalme tak van sport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27