'ZC j gM De oprijlaan van Waterloo gaat naar nergens Met het oog op de oude bootjes Platform Maritiem Erfgoed Zeeland weerwoord namen - NAAR BUITEN gtie bijlagen: 0113-315680 pc.nl ilredactie@pzc.nl Kisfï>.4460 AA Goes tentié-exploitatie: jgn Midden-Zeeland: 0113-315520; jvs-Vlaanderen: 0114-372770; naai: 020-4562500. sdag 25 januari 2005 Is Sinte Paulus klaar, dan wacht ons een heel goed jaar (Sint-Paulus bekering is op 25 januari) In het Noord-Hollands Dagblad stond een mooi verhaal over lui die Geluk heten. Volgens het telefoon boek wonen er dertig fami lies Geluk in Noord-Hol land. Zijn dat allemaal ge- lukvogels? In Noord-Hol land? In het artikel kwam Kees Geluk aan het woord, ach terneef van Guus. Hij zoekt het geluk overal: meer dan 27.000 mensen met de achternaam Geluk heeft hij al gevonden. Velen zoeken naar voorou ders. Zonder stamboom ben je niet meer dan jezelf. Met een diepe wortel en een bijzondere naam be gint elke dag anders. De Noord-Hollandse Ge lukken zijn uit Zeeland ge komen. Vanuit Holland vestigden ze zich in de kop en verder in Friesland en Groningen. Ze belandden over de ganse wereld. De Noord-Hollandse zoe ker denkt dat de oude Ge lukken landbouwers, dij kenbouwers en grondwer kers waren. Dat klinkt be ter dan sappelaars die met een spa hun kostje moes ten verdienen, j Voor de betekenis van de naam Geluk maakt dat niet veel uit. Geluk is ge luk en daarmee uit. De stamvader van al de vogels zou volgens de verzame laar uit Tholen komen. En zijn vader dan, vraag je je af? Op Tholen wonen inder daad de meeste Geluks, al thans wat Zeeland betreft. Maar in het noordelijke deel van Zuid-Beveland komt Gelok voor. Dat is zo goed als zeker een dialecti- sche vorm van Geluk. In verschillende vormen komt de naam in het bui tenland ook voor. Zo is bij de oosterburen (von) Gliick bekend, in België en Frankrijk bestaat Bon- heur, met en zonder Le. Zelfs Leluc komt voor. De naam Geluk is al in de Middeleeuwen opgete kend. Zo woonde in de 14e eeuw Gerard Goetghelux in Ingelmunster. Ongeluk schijnt als achter naam niet te bestaan, maar Ongemak, Ongeval en On- I gena wel. Gelukkig maar. Lo van Driel De harde westenwind waait dikke rimpels in het water van de Oosterschenge. Hier, van af de dijk, heb je het beste zicht op de kreekrest en het natuurge bied daaromheen. Veel riet, veel wilgen, veel vogels. En dat vlak bij Goes, bijna aan de voet van de televisietoren. De wandeling begint bij Planketent, op de kruising van de Nieuwe Dijk (de doorgaande weg van 's-Heer Hendrikskin deren naar Wolphaartsdijk) en de Oude Zeedijk. Planketent? Volgens de bewoner van bet dijkhuis op de hoek zijn er meer dere theorieën over die naam. Zelf denkt hij aan iets met woor den als vlak en ver. Vlakke land, verre einder, zoiets. Een andere uitleg verwijst naar het vroege re veerhuis daar in de buurt. De schuur die erbij stond, werd planketent genoemd. Een plausi bele verklaring, die laatste. Hoe wel: vlakke land past hier in de polders ook prima. De Oude Zeedijk is onverhard, maar hij loopt lekker. Grote kie zels bieden wat steun tussen gras, modder en plassen. Aan de linkerkant van de dijk staat een lange rij wilgen, de meeste zijn nog maar pas geknot. Geen tak zit er meer aan, ze moeten hele maal opnieuw beginnen. De laat ste vijf wilgen van de rij worden vandaag geknot. De man met de motorzaag vertelt dat het hier ingewikkeld geregeld is, met die bomen. Nou ja, met het eigen dom dan. De wilgen vallen, zo als het hele natuurgebied, onder Natuurmonumenten. Maar waar de rij wilgen ophoudt, be gint die van de jonge populieren en die worden beheerd door het waterschap. En de bomen daar, aan de andere oever van de Oos terschenge, zijn weer van ie mand anders. Een eindje verder op de Oude Zeedijk gaat de onverharde weg over in asfalt. Toch ook wel weer comfortabel, zo zonder plassen en modder. En dan ook nog de hardé wind als steun in de rug. Rechts ligt de Goesche Polder er verlaten bij, recht vooruit nadert de drukke Delta weg. De constante stroom auto's naar beide kanten is van hier goed te zien, maar door de wind oostwaarts niet te horen. Een kooi vogels komt vanaf de Oos terschenge aanvliegen en maakt een tussenlanding in de bomen langs de dijk. Eén vogel komt wat achteraan en vindt als laat ste een plekje op een tak. Hij zit nog niet of de rest vliegt al door, richting het westen, met flinke tegenwind dus. En ja, dan moet ook de laatkomer verder. Het lukt hem niet meteen om voor uit te komen, maar gelukkig: na wat vliegbewegingen op de plaats weet hij zijn soortgeno ten toch net bij te blijven. Net voorbij het woonwagen kamp komt de Oude Zeedijk uit op de Deltaweg. Via de parallel- baan gaat de wandeling een stukje in noordwaartse richting. Hier, vlakbij deze drukke weg, kom je het dichtst bij het water van de Oosterschenge. Omdat het een beschermd natuurge bied is, is dat elders lastig. Hier ga je eigenlijk over de Ooster schenge heen: links ligt de kreek- rest en aan de andere kant van de weg loopt die nog een stukje door. Ook hier heb je goed over zicht over de Oosterschenge. Je ziet de gevarieerdheid van het natuurgebied: het water met het riet langs de natte oevers, het grasland met hoogteverschillen, de bomen. Volgens de man met de motorzaag is het hier 's zo mers prachtig en kleurrijk. Al leen al die vele verschillende soorten klavers... De parallelbaan van de Delta weg kan al snel worden verla ten. Aan de overkant van de Oos terschenge gaat het linksaf, een weg in die Blauwewijk heet. De terugtocht langs het natuurge bied begint. Met de verandering van wandelrichting, verandert er nog meer: de wind is nu pal tegen. Nu pas blijkt hoe hard het eigenlijk waait. In de buurt van het gehucht Blauwewijk komt er weer wat luwte in de lucht. Blauwewijk: dat zijn zo'n tien huizen en een boerderij. De ze boerderij is een overblijfsel van Waterloo, waarschijnlijk ooit een rijke hoeve. Rechts van de weg staan nog de twee palen die de oprijlaan markeren. 'Wa ter' staat op de ene, 'loo' op de andere. De palen staan er wat verwaarloosd bij; de oprijlaan gaat naar nergens. Op de lege plek stond ooit waarschijnlijk een boerenschuur. Nu is er wat verder naar achteren een nieu we loods neergezet. Voorbij Blauwewijk komt de wind weer in alle hevigheid tege moet. Nergens vang je nu meer dan op deze rechte weg pal op het westen, in dit vlakke, onbe schutte land. Een eindje verder is een bruggetje over een water gang. Hier gaat het linksaf, een wandelpad van de Agrarische Natuurvereniging Goes op. Het modderige pad volgt de water gang. Al snel ga je een bruggetje over en kom je uit op de Oude Veerdijk. Nu pas gaat het rege nen. De harde wind maakt van de regendruppels hagelsteen- tjes. Dus: hoofd en rug licht voorover, muts over de oren, handen diep in de zakken en het verstand op nul. Nog maar één kilometer te gaan. Carla van de Merbel Rondje om de Oosterschenge, ten noordwesten van Goes: circa 6 km. Na het Jaar van de Boer derij en dat van het Kasteel, mag er ook-wel een Jaar van het Maritiem Erf goed komen. Als daar lande lijk de handen niet voor op elkaar te krijgen zijn, moet Zeeland serieus nadenken er zelf een thema jaar aan te wijden, bijvoorbeeld in 2007. Cathrien Koster, voor zitter van het Platform Ma ritiem Erfgoed Zeeland, vindt'dat de provincie, me de gelet op de roemruchte historie van het gewest, het nauw met het water verbon den erfgoed moet koesteren. Het is eeuwig zonde als het Zeeuwse maritiem erfgoed verloren gaat, stelt Cathrien Koster. „Daarom is het zinvol dat er een provinciaal platform is dat zich inzet voor het behoud en er ook voorlichting over geeft, om het belang van dit erf goed te verkondigen aan de men- sen, ook aan de toeristen." Ze is er fier op dat Zeeland wat dat betreft landelijk voorop loopt. „Voor zover ik weet is er ner gens anders een dergelijk plat form. Men is bijvoorbeeld in Limburg wel bezig met een meldpunt erfgoed, maar dat is niet specifiek voor het varend erfgoed." Ruim één jaar is de Middelburg se oud-politica nu voorzitter van het platform, waarin ver schillende organisaties die zich met maritiem erfgoed bezig hou den verenigd zijn. „Ik heb vroe ger altijd geroepen: mijn eerste salaris besteed ik aan een zeil bootje. Het is er nooit van geko men, maar ik houd erg van het water en ook van zeilen. Ik heb behoorlijk wat bestuurlijke erva ring en veel contacten. Ze heb ben me voor het voorzitterschap gevraagd en het leek me leuk om te doen. Dat blijkt het trou wens ook te zijn." Rechtuit Koster voelt zich thuis in de kringen van de mensen die zich inspannen voor het in stand hou-, den van het varende erfgoed. „Het is een speciaal, wel bij mij passend rechtuit volk. Ja is ja en nee is nee. Dat spreekt mij aan." Ze maakt duidelijk dat het niet eenvoudig is om mensen die van uit diverse belangen opereren, rond de tafel te krijgen. Deelne mers zijn momenteel de stichtin gen museumhaven Zierikzee, de Zeeuwse Schouw (nauw verbon den met Traditioneel Varend Zeeland), Behoud Hoogaars en Houthaven Goes. Op persoonlij ke titel is Terneuzenaar Henk van de Haar, eigenaar van een traditioneel schip, erbij betrok ken. Bietentocht bij Wilhelminadorp. foto Willem Mieras „We zijn beslist nog niet com pleet. Zo zijn we bijvoorbeeld in gesprek met de mensen van het betonningsvaartuig Zaandam in Vlissingen. Maar mensen met initiatieven zijn van harte wel kom", zegt Koster. De taak van het platform, dat ondersteund wordt vanuit de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland (SCEZ), is op papier kort: het begeleiden en zonodig coördineren van ini tiatieven op het gebied van mari tiem erfgoed. Ook het adviseren van de provincie op dit gebied hoort erbij. Koster: „We willen niet alleen organisaties onder steunen, maar ook privé-perso- nen die varend erfgoed willen behouden." Het is nadrukkelijk niet de be doeling dat het platform subsi dies gaat verdelen. „Dan krijg je fricties", weet de voorzitter. „We adviseren en bemiddelen wel als daarom wordt gevraagd, bijvoorbeeld bij het schouwen van schepen." Het platform hield zich afgelopen tijd onder meer bezig met de historische werf Meerman in Arnemuiden, de zeehondenwerf in Vlissingen en de landbouwhaven in Kortge- ne. Over de grens, in Euregiover- band, zijn er ook contacten. In Vlaanderen wordt op verschil lende plaatsen hard gewerkt aan het behoud van het varend erfgoed, waarbij de recreatieve mogelijkheden niet uit het oog worden verloren. Fraaie namen In samenwerking met het Breed Overleg Deltawateren is het platform bezig met het samen stellen van een lijst met traditio nele schepen, die in Zeeland zijn gebouwd of daar vaak geva ren hebben. Eigenaren ervan is gevraagd een foto en een 'levens loop' in te zenden. De lijst is nog lang niet compleet; er prijken al wel fraaie namen op als Avon tuur, Frans Naerebout, de Hoop, de Lange Peer, Phoenix, Vijf Gezusters, Zes Gebroeders. De lijst moet een indruk geven van wat er nog aan meer dan vijftig jaar oude schepen is en kan via de website van de SCEZ geraadpleegd worden. Koster ziet het als onderdeel van het promoten van het Zeeuwse mari tiem erfgoed. „Verder kijken we of we met op leidingen iets kunnen doen. Om te restaureren en te onderhou den moet er hout- en metaaldes kundigheid zijn. Er is contact gelegd met het Regionaal Oplei dingscentrum om na te gaan wat de mogelijkheden zijn", ver telt Koster. Eerstkomende acti viteit is een themadag op 29 ja nuari in het Arsenaal te Vlissin gen. Onderwerp is: maritiem erf goed en recreatie en daarover voeren enkele deskundigen het woord. Zo komt R. Schuddeboom vertel len over het havenmuseum in Rotterdam en geeft A. Rubbens uit Oostende een toelichting op het organiseren van maritieme evenementen. C. Helmendach van de Kamer van Koophandel gaat in op de beschikbaarheid en geschiktheid van ligplaatsen en T. Peters van de provincie Zeeland bespreekt de economi sche mogelijkheden die inzet van het varend erfgoed biedt, 's Middags zijn er enkele work shops. Commissaris van de ko ningin W. van Gelder opent de themadag. Rinus Antonisse Themadag maritiem erfgoed: za terdag 29 januari, Arsenaal te Vlissingen, 10.30-15.00 uur. Een hoogaars op de Oosterschelde.' foto Dirk-Jan Gjeltema Waterloo ij_ Blauwewijk Goespche Pok Wissekerk^ 's-HeerHendrikskinderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23