Bas Giling kijkt zijn ogen uit PZC Scheidsrechter snapt emoties bij Hoek Maier hervindt weg naar succes Wennemars gaat nu van zijn titel genieten M obile Nederlandse debutant bij T-Mobile doet niets liever dan fietsen J, Dopingcontroles in China missen hun uitwerking niet Van den Houten naar Patrijzen Berden wint toernooi Calgary Samenwerking vechtsportbonden Eerste seizoenszege voor Woods Patriots weer in finale Super Bowl Diliberto stopt bij Admirals Van Steveninck alleen aan kop topscorer dinsdag 25 januari 2005 door Ad Pertijs BONN - Groot nieuws op de jaarlijkse perspresentatie van T-Mobile in het hoofdkwartier van de firma in Bonn: Jan Ull rich is 'fleissig' bezig. Voor alle duidelijkheid: dat betekent niet dat Jan er weer eens 'vlezig' uit ziet, maar juist dat hij 'vlijtig' aan het werk is. Ook Bas Giling, de 21-jarige Ne derlandse nieuwkomer in de wie lerploeg van Walter Godefroot en Mario Kummer, kan dat bea men. „Hij was goed aan het trai nen op Mallorca. Beter dan in andere jaren, hoorde ik." Giling voelt zich al een beetje thuis in Duitse dienst. Leuke contacten met Rolf Aldag en Andreas Klier en met kamerge noot Bram Schmitz, begonnen aan zijn tweede jaar bij T-Mobi le, ook lekker Nederlands kun nen kletsen. „De taal is toch wel de grootste verandering", houdt hij het gehoor in Bonn voor. Hij krijgt er de lachers mee op zijn hand. „Zo is Bas", zegt Olaf Ludwig, die het management gaat overnemen van Godefroot. „Hij is open en heeft flair." De Noord-Hollander, zoon van oud-schaatser Co Giling, reed vier jaar lang in de opleidings- ploeg(en) van Rabobank. Streek genoot Thomas Dekker was er zijn maatje. De twee wonen nog altijd samen in een appartement in Lanaken. T-Mobile wilde Dekker ook wel hebben. Bas Giling mag je een levensge nieter noemen. Haren keurig in de gel, proberen van elke dag iets te maken. „Ik kijk mijn ogen uit bij deze ploeg", zegt hij in Bonn. „De eerste indruk is dat het allemaal groot is. Op Mallorca tijdens het trainings kamp kwamen elke dag 10 a 15 gasten op bezoek. Stond er voor ieder van hen een mooie fiets klaar. En wat er daar de eerste dagen aan auto's en motoren van de pers omheen reed... Dan moet je ondertussen dus niet ver geten dat je er bent om te fiet sen." Bram Schmitz begrijpt wat Gi ling bedoelt. „Ik kijk nog altijd mijn ogen uit bij deze ploeg." Schmitz werd vorig jaar ge haald voor de klassiekers. Door ziekte werd het een jaar van niks. „Soms heb je dan het ge voel sorry te moeten zeggen te gen de ploeg. Maar de ploeglei ding heeft me altijd volledig ge steund. Binnen vijf minuten staat hier een compleet zieken huis voor je klaar als het nodig is." Bas Giling wordt gemakkelijk vergeleken met Thomas Dekker. „Maar dat ga ik zelf zeker niet doen. Thomas zal eerder grote van onze sportredactie PEKING - De intensieve strijd tegen doping heeft in China re sultaat opgeleverd. Dit meldde het nationale antidopingbureau gisteren. De ruim 4000 controles hebben afgelopen jaar zeventien positieve tests opgeleverd. Met een percentage van 0,4 procent blijft China hiermee ruim onder het internationale gemiddelde van 1,6 procent. In totaal werden 4009 tests op urine en 644 bloedcontroles ge- wedstrijden gaan rijden dan ik", weet hij. Bij T-Mobile krijgt hij de kans om te groeien. Niemand verwacht het eerste jaar vuurwerk. „Maar ik wil af en toe wel laten zien wat ik kan." Bram Schmitz weet wat het moeilijkste is bij 'deze' ploeg. „Het is niet eenvoudig een plek- kie te krijgen voor leuke koer sen." Giling knikt bij voorbaat instemmend. „Kijk maar eens om je heen wat hier rondloopt", zegt hij wijzend op de mediagek- te rond renners als Jan Ullrich, Alexander Vinokoerov, Erik Za- bel en Andreas Klöden. En daar mag je dan tussen rijden." Een tikkeltje gespannen meldde Giling zich dan ook op het trai ningskamp in Mallorca. „Ze had den me gezegd goed in conditie te zijn. Ik heb niet overdreven daan. Onder de betrapte spor ters bevonden zich vijf bodybuil ders, vier gewichtheffers, drie at leten, twee voetballers, een wor stelaar, een schutter en een wiel renner. Zestien zondaars heb ben een straf opgelegd gekre gen. Vooral met veel positieve gevallen in het zwemmen kreeg China in de jaren negentig een 'dopingstempel' opgedrukt. Met het oog op de Olympische Spe len in 2008 in Peking hebben de autoriteiten de jacht op gebruik van verboden middelen inten sief opgevoerd. ANP/DPA hard getraind vooraf. Wel har der dan vorig jaar natuurlijk. Toen waren we maar een trade team 3." Nee, dan nu. Op Mallorca werd de groep in drieën gesplitst. „De groep van de klassiekerrenners trainde lang en hard, de groep van de ronderenners trainde lang en minder hard. Wij zaten er met onze groep 2 tussenin." Ullrich zat in groep 3. Zijn con ditie is volgens de teamleiding veel beter dan een jaar geleden rond deze tijd. Alles wordt gefo cust op de Tour. „De klassiekers sla ik over", zegt Ullrich. De Duitser heeft zijn leven lang al problemen om de aanlokkelijke dingen in het leven te combine ren met het wielrennen. Wat dat betreft kan hij een voorbeeld ne men aan Bas Giling. Die kan va kantie vieren als een echte be- achboy, dronken worden na het behalen van een titel en uit zijn dak gaan op de kermis van War- menhuizen. „Maar na twee we ken vakantie wil ik weer fiet sen. Andem voel ik me geen prof wielrenner meer." Paplepel Hij kreeg het fietsen en alles wat er bij komt kijken met de paplepel ingegoten. „Op een ont spannen manier. Spelenderwijs. Als jonge jongen reed ik met mijn vader in drie dagen het IJs- selmeer rond. Overnachten in hotelletjes. Prachtige herinne ring. Zo is het begonnen. Daar na nooit gedwongen om te fiet sen. Niets moest. Je wilde het ge woon graag. Nu nog heb ik elke dag zin om te fietsen." Hij ziet de grandeur van T-Mobi le om zich heen en bezweert keer op keer dat hij nooit zal ver geten waar het om draait: „Hard fietsen. Met hard werken kom je heel ver." Twee jaar mag hij leren bij T-Mobile, maai' Giling weet waar hij heen wil: „Naar de Vlaamse klassiekers en de rond jes met een korte proloog. Ge woon stampen. Het liefst zou ik nu al Parijs-Roubaix rijden. Bij de beloften werd ik er vorig jaar al tweede." Eerder liet Giling dan ook weten graag de Hel van het Noorden te rijden. „Maar ik besef ook dat ik bij deze ploeg niet de enige ben. Ze eindigden geloof ik met zes bij de eerste vijftien vorige keer. Zie daar maar eens tussen te komen." Ludwig: „Ik ken zijn wens en het zal voor hem al een prestatie op zich zijn als het hem lukt Pa rijs-Roubaix te rijden." GPD Bas Giling (midden) voelt zich al een beetje thuis bij T-Mobile. foto Rolf Vennenbernd/DPA GOES - Niek van den Houten is met ingang van volgj voetbalseizoen trainer van Patrijzen. De Goesenaal kwam een verbintenis van een jaar overeen metdezow dag-derdeklasser. Van den Houten, die dit seizoen gj club onder zijn hoede heeft, is de opvolger van Keesvl de Sluis. Van den Houten was in het verleden trainer de Kloetinge-jeugd, het tweede elftal van Kloetinge n< Meeuwen en VCK. CALGARY - Tommy Berden heeft het squashtoemj van Calgary gewonnen. De als tweede geplaatste Neden lander versloeg in Canada in de eindstrijd de nummeréa van de plaatsingslijst, Peter Barker uit Engeland Berdd won met 11-8 7-11 11-6 11-5. ANP NIEUWEGEIN - De Judobond Nederland (JBN), de Ho! ninklijke Nederlandse Krachtsportfederatie (KNKF)..\'& derlandse Boks Bond (NBB), Taekwondo Bond Nederlaud (TBN) en de Kara te-do Bond Nederland (KBN) gaan^ tensief samenwerken. De bundeling van de krachten ij een reactie op de terugloop van subsidies van sportboek NOCNSF. De federaties willen door de samenwerkt ook meer kwaliteit in de dienstverlening bieden en profed sioneler gaan werken. ANP LA JOLLA - Tiger Woods heeft bij de Buick Invitation^ zijn eerste zege van het seizoen en zijn eerste stroke-nlaj triomf sinds 2003 behaald. De Amerikaanse golfer, vooji malig nummer één van de wereld, kwam tot een totaal van 272 slagen. Woods won het evenement op de Tort Pines Golf Course in La Jolla (Californië) twee keereer, der. ANP/AFP PITTSBURGH - De american footballers van de New Eng land Patriots en Philadelphia Eagles hebben de finale va de Super Bowl bereikt. De twee ploegen treffen elkaarc 6 februari in het Alltel Stadion in Jacksonville in destrij om de felbegeerde trofee. Titelverdediger New I Patriots kwalificeerde zich door een 41-27-zege o burgh Steelers. Philadelphia won met 27-10 vanAtlani Falcons. ANP/DPA AMSTERDAM - Na acht seizoenen is Silvio Diliberto ra dwongen te stoppen met american football. De 41-j kicker van de Amsterdam Admirals neemt op 2 april de eerste thuiswedstrijd van de Admirals afscheid. Het sluit van Diliberto, die eerder carrière maakte in het bd taalde voetbal, is een gevolg van de beslissing van Nft Europa om de regel dat de kicker uit het land van dl ploeg moet komen, te schrappen. Diliberto hoeft daaron in 2005 niet meer op te draven. De Europese profligawï jonge spelers uit de Verenigde Staten in de kleine Europe se selecties meer de kans geven ervaring op te doen. AVP GOES - Het was de derde keer dit seizoen dat hij drie doelpun ten in één wedstrijd maakte. Door de drie treffers tegen AZVV hoeft Arnemuiden-aan- valler Bart van Steveninck niet langer Robbie van de Wijnckel (Breskens) naast zich te dulden aan kop van het PZC-topscorers- klassement. Bart van Steveninck heeft nu 21 goals achter zijn naam staan. Robbie van de Wijnckel scoorde één keer in de met 4-1 verloren wedstrijd tegen RCS en staat op 19. Hij deelt de tweede plaats met Regilio Pinas die voor GPC Vlissingen twee keer scoorde te gen WHS. Tussen de topdrie en de anderen ligt een gapend gat. Mark Minderhoud (De Noor- mannen) is voorlopig de beste van de rest. Hij scoorde zondag één keer en heeft een totaal van 12 treffers. David Destorme (Hoek) en Daan van Damme (Hulsterloo) volgen met 11. Bij de spelers met 10 goals voeg de zich dit weekeinde het trio Ai jan Quaak (Aardenburg), Mar tin Waisapy (Jong Ambon) en Jacky Lambert (Koewacht). Het topscorersklassement ziet er als volgt uit: 1. Bart van Ste veninck (Amemuiden) 21 doel punten, 2. Robbie van de Wijn ckel (Breskens) en Regilio Pinas (GPC Vlissingen) beiden 19f 4. Mark Minderhoud (De Noorman nen) 12, 5. David Destorme (Hoek) en Daan van Damme (Hulsterloo) beiden 11, 7. Wilco de Valk (Kloetinge), Patrick Ket ting (Goes), Egbert Moerland fïïTHS), Arjan Quaak (Aarden burg), Martin Waisapy (Jong Ambon) en Jacky Lambert (Koe wacht) allen 10, 13. Arjen Oost- dijk (Terneuzense Boys), Dennie le Comté (Duiveland), Wilco de Keuning (Serooskerke), Eddy van den Bosch en Werner Bis schop (beiden Steen) en Hans Leune (WHS) allen 9, 19. Sam Ysebaert (Hoek), Michel Smits (Rillandia), Chinedu Chukwug- bo (Terneuzen), Robin van de Velde (Dauwendale), Ronald Zwager (Duiveland), Frank Alla- art (Serooskerke), Gert-Jan Tie- rie en Christiaan van Vossen (beiden SKNWK), André van Maldegem (Veere), Levi Waisa py (Jong Ambon) en Dominique Verlinde (Oostburg) allen 8. door Frits Bakker HOEK - Hij had zelf de beelden van de wedstrijd op tv niet ge zien, maar kon zich de emoties bij Hoek wel voorstellen. Harry van Beek uit Cothen leidde za terdag de wedstrijd tussen Hoek en Kozakken Boys in de hoofd klasse van het zaterdagvoetbal. Drie minuten voor tijd floot hij eerst voor een strafschop, maar op advies van zijn grensrechter draaide hij de beslissing terug. Het bleek achteraf, volgens de beelden van Omroep Zeeland, een foute correctie. Toen de overtreding op Charly Okonedo werd gemaakt, was de bal niet over de achterlijn, maar nog ten minste een meter in het veld. Hoek had een strafschop ver diend in plaats van een hoek schop en had de 3-2-achter- stand kunnen omzetten in een gelijkspel. „Ik ben aan één kant blij dat ik eerst een goede beslissing heb genomen", reageerde de 53-jari- ge Utrechtse scheidsrechter gis teren. „Maar het is heel vervelend voor Hoek, nu blijkt dat ze bena deeld zijn. Ik snap ook de reac ties en de emoties van zaterdag, want er stond nogal wat op het spel. Toch ging het er, afgezien van de protesten in het veld en na afloop, heel correct aan toe. Ik kreeg van de trainer van Hoek zelfs complimenten, dat ik goed had gefloten. Hij was het alleen niet eens met die laatste beslissing, nu blijkt dat hij ge lijk heeft gehad." De spelleider vindt nog altijd dat hij heeft gedaan wat hij moest doen. „Ik had al naar de strafschopstip gewezen toen ik er door de spelers van Kozak ken Boys op werd gewezen dat mijn assistent voor een hoek schop had gevlagd. Zoals het hoort volgens de regels, ben ik naar hem toegegaan. Hij stond er heel goed voor en verzekerde dat de bal al over de achterlijn was toen de speler van Hoek over een uitgestoken been viel. Ik kon niet anders dan de beslis sing herroepen, hoe verkeerd dat achteraf ook blijkt te zijn. Ik betreur het ten zeerste tegen over Hoek." Heerlijke wedstrijd Harry van Beek, die voor het derde jaar in de hoofdklasse fluit, vond de partij tussen Hoek en Kozakken Boys ondanks al les een heerlijke wedstrijd om te leiden. „Er werd op het scherp van de snede gevoetbald, maar wel in de goede zin van het woord. Ik heb vooral gepro beerd heel attent te zijn op de ac ties in het strafschopgebied. Daarom was ik ook zo snel met mijn reactie om een strafschop te geven." Van Beek heeft het nooit eerder meegemaakt dat zo duidelijk een misser is geregistreerd. „Het gebeurt ook op het hoogste ni veau, dat tv-beelden genadeloos een foute beslissing blootleggen. Daar hebben we als scheidsrech ter mee te leven." Assistent-scheidsrechter Ab Dambrink uit Duivendrecht hield gisteren vol dat hij het za terdag bij het rechte eind had. „Ik heb de beelden niet gezien, maar blijf bij mijn verhaal dat de bal al over de achterlijn was toen de overtreding begaan werd en dat ik de scheidsrechter goed heb ingelicht", zei hij in een korte reactie. KITZBÜHEL - Hermann Maier is bij zijn zoektocht naar overwin ningen weer het juiste pad ingeslagen. De Oostenrijkse vedette vier de gisteren in Kitzbühel zijn eerste zege van het seizoen. Maier was de beste op de Super-G. Het was bijna een jaar geleden dat de Oos tenrijkse trots een race had gewonnen. Afgelopen jaar in Sestrière, op het eind van het wereldbekersei zoen, was Maier voor het laatst succesvol geweest. Dat was ook een Super-G, de discipline waarin hij ook de wereldbeker veroverde. „Dit is heel onverwacht. Winnen voor dit publiek is iets moois", zei hij emotioneel. De 32-jarige voormalige tweevoudig olympisch kampioen liet op de Streifalm-piste de Amei'ikaan Daron Rahlves slechts tweehonderd ste van een seconde achter zich. Rahlves, wereldkampioen op de Super-G in 2001, maakte in Kitzbühel een spectaculaire rentree. De Amerikaan was twee we ken geleden in Adelboden zwaar ten val gekomen. „Ik stond pas voor de tweede keer op de ski's sinds die klap", toonde de Ameri kaan zich opgetogen. De derde plaats was voor de Oostenrijker Fritz Strobl, die als olympisch kampioen afdaling zijn plaats in de Oostenrijkse WK-ploeg veilig stelde. Voor Maier was het zijn vijfde zege ooit in Kitzbühel. Vier keer won hij er een Super-G, één keer was hij de beste in een afdaling. „Ik houd van deze berg", zei hij over de piste. „Ik ben hier blij mee, want het ging moeizaam de laatste tijd." De Amerikaan Bode Miller, leider in het algemene wereldbekerklas sement, kwam gisteren niet verder dan de vijfde plaats. Miller ver loor de leiding in het wereldbekerklassement van de Super-G aan Maier. ANP/RTR foto Dominic Ebenbichler/RTR door Gert Lammerink SALT LAKE CITY - Erben Wen nemars is de schaatser die ooit kampioen van Overijssel wilde worden. De vraag was of hij het zover zou schoppen. Een natuur talent, nee, dat was hij niet. „Ik moet gewoon hard werken." Op de Olympic Oval van Utah werd hij zondag voor de tweede opeenvolgende keer sprintkam pioen van de wereld. Met grote overmacht. Een andere vraag drong zich op. Komt Wenne mars uit Dalfsen, van Mars, of van een andere planeet? Sprinten is weer stoer, zei Wen nemars, kort nadat voor hem op nieuw het Nederlandse volks lied had geklonken. „Jaren gele den wilde de jeugd gewoon niet aan deze discipline beginnen. Maar door schaatsers als Ge rard van Velde, Jan Bos, Marian ne Timmer en ik is de sprint weer populair. Nederland schuift op naar de sprint! Kijk naar Jong Oranje. Ik vind dit ook veel mooier dan wereldkam pioen allround worden. Alle te genstander zijn kanjers. Stuk voor stuk. Daarvan winnen, dat is prachtig." Maar toch speelt in zijn achter hoofd de gedachte om het nog eens als allrounder te proberen. „Volgend jaar zijn de Olympi sche Spelen", zegt Wennemars. En dan? „Ik denk er over na." De topper uit Zwolle presteerde wat geen Nederlander eerder deed. Twee keer de beste van de wereld op de sprint. Vorig jaar in Nagano, nu in Salt Lake City. „Vooraf dacht ik daar wel eens aan. Als ik nu win sta ik boven aan de lijst. Maar dan dacht ik weer: niet aan denken. Gewoon schaatsen." Geen risico's Wennemars speelde met zijn te genstander, Jeremy Wother- spoon, een groot kampioen die voor de slotrit nog een fractie voorsprong had. Wennemars: „Een paar honderd meter voor de finish wist ik al dat ik hem in de zak had. Ik heb m'n bénen stilgehouden. Gewoon, geen risi co's genomen. Het ging niet om de tijd. Het ging om de titel." Wennemars besliste het toer nooi misschien wel op de 500 me ters. Twee keer een persoonlijk record, zijn uitdager Wother- spoon heel dicht bij zich hou dend. Op de kilometer wilde hij toeslaan, al lukte dat op deopi ningsdag niet helemaal. Gerai van Velde smakte met zij hoofd tegen de grond en Wenn mars werd, als volgende staiii twintig minuten opgehouden. De gekste dingen speelden d« zijn hoofd. Wennemars: „1 schien heeft hij wel een schend basisfractuur, dacht ik. Ofisl dood. Wanneer kan ik njda Het was vreemd. Ik zag all wat om me heen gebeurde het moment dat ik startte zagi zelfs uit een ooghoek datJ Krook ruzie stond te maken n de scheidsrechter, omdat eis deur openstond. Ab was ba Het was niet bevordelijk vo de concentratie dat hetmebezj hield." Uren gepraat Hij hield de schade beperk! i won met overtuiging de sloï stand van de volgende Daarna kwamen de emotie if viel hij in de armen vani Orie, zijn coach. In decemberl de wereldbeker in Nagano h hij stuk gezeten. „Het ging niet meer. Ik hada heel, heel moeilijk. Ik hebfljj Jac gebeld en we hebben® gepraat. Het zat heel diep?J maal. Nu ineens wereldkanj oen. Ik kon het even niet ga ven." Peter Mueller, zijn va malige trainer uit Amerika,! hem het geloof dat het kon. je ook bent, waar je vanda komt, je kunt winnen. Alfe mogelijk. Hij won pas toen* Orie bij hem kwam. Erben Wennemars, boerenzo getrouwd en vader van zoon, is een groot kamp'® Twee keer de wereldtitel op' (vierkamp) sprint, winnaar'^ meerdere wereldbekers, 1 sterkste op de WK afstan® Hij weet dat nog één ding»5 breekt. „Natuurlijk zou heth? mooi zijn als er nog olyntpö goud bijkomt." De slotdag van de WKop' Olympic Oval van Utah noens hij één van de beste dag® zijn loopbaan. Hij had weed gevoel terug van: wat er oos? beurt, ik rijd alles aan god- Geen moment was er t# „Deze baan is de snelste ter»c reld, hier komen de besten» ven. Dat ben ik! Ik ga er nu eet van genieten. Dat heb ikM verleden te weinig gedaan. Volgend jaar is het WKsprw Heerenveen. Kom maar op, Erben Wennemars. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20