I wee jaar voorarrest bij terreur FNVkorte duur WW kan Afoonsdag! Eerste uitgenodigde vluchtelingen krijgen asiel IKEA Misbruik Iraakse gevangenen zou veel grootschaliger zijn maten noemen voorstel kabinet met een kanon op een mug schieten beving treft obaren India lorgen is het de héle dag O .0 Ö38.50 ffi Oekraïne sluit Rusland in armen ZMF ziet toekomst niet zo somber Venus Williams uitgeschakeld 19 Politie verhoort Erik de Vlieger jnterse bui dan zon, ook bewolking en een ie winterse bui. Matige noordoosten- i Maxima rond 3 graden. ■jaargang no. 20 iag 25 januari 2005 ,ummer€ 1,25 ■■■■BB Studenten golfen voor carrière internet: www.pzc.nl HAAG - Verdachten terreur moeten twee in voorarrest kunnen Deze suggestie heeft tabinet voorgelegd aan Nederlandse Orde van Katen. die dat afwijst, duurt een voorarrest imaal 106 dagen. tóe van Advocaten vindt •dat het kabinet met de be- 5g van bewegingsvrijheid jgers, die gisteren in een ubrief' werden aangekon- een kanon op een mug brief kondigt het kabinet komende vijf jaar 400 euro voor terreurbestrij- tetrekken. De inlichtin- en beveiligingsdiensten er zeshonderd mensen nputersystemen worden emiseerd. Minister Rem- iBinnenlandse Zaken be lle dat het enige tijd zal voordat de extra man- operationeel is: „Wer- screening en opleiding zeer zorgvuldig geschie- eten bet wil vergaande maat- nemen om aanslagen te Enen. Nabij belangrijke 1st zoals Schiphol, de Rot- se haven en het Binnen- riedereen straks uit voor- arden gefouilleerd. Men- BLAIR - Bij de Indiase ei- igroep Nicobaren heeft leren een zeebeving met cht van 6,5 op de schaal ithler voorgedaan. Er zijn Heldingen van slachtof- een meteorologisch des- je in Port Blair, de hoofd- ai de eilandengroepen de lanen en Nicobaren, zijn gebied al 139 naschok- :ld sinds de grote beving december. De tsunami verwoestend huis op de eilandengroepen. Bijna ^end mensen kwamen groeit de vrees voor een itsunami. Vooral veel vis ben op 26 januari, pre- maand na de ramp, het met te tarten en het bin- •d in te trekken. Dat de sardbeving in de westelij- Istaat Gujarat gebeurde buari (in 2001), voedt de Etenstroom. donesische eiland Sula- gisteren getroffen door adbeving. Er viel zeker Wie. De schok had een van 6.2 op de schaal van iWP/AFP/RTR/DPA sen die in een Pakistaans trai ningskamp hebben gezeten, kun nen een verbod krijgen om in de buurt van dergelijke objecten te komen. Zij kunnen ook worden gedwongen zich te melden op een politiebureau, zoals al geldt voor voetbalvandalen. De beno digde wetten moeten nog bij de Tweede Kamer worden inge diend. Remkes en minister Don- ner van Justitie willen voorts dat er harder wordt opgetreden tegen mensen die haat zaaien, jongeren recruteren voor terro ristische daden of zich schuldig maken aan rassendiscriminatie. „Dat moet vroegtijdig worden aangepakt. Dergelijke uitwas sen kunnen anderen tot verstrek kende daden aanzetten", vindt Donner. Dat kan ertoe leiden dat een imam of een onderwij zer zijn beroep (tijdelijk) niet mag uitoefenen. De rechter moet dat bepalen. De ministers willen hun terreur- beleid elk half jaar bijstellen. „Niet langer naar aanleiding van ingrijpende incidenten", al dus Donner. De regeringsfracties reageerden tevreden op de plannen. De WD sprak van 'bemoedigende maatregelen'. Ook het CDA is te vreden. D66 vraagt zich af of de grenzen van rechten van de mens niet te veel worden opge rekt. Oppositiepartijen delen de opvatting van D66. GPD Een kindje komt aan op Schiphol met een toestel uit Kenia. In het vliegtuig zaten de eerste 57 'uitgenodigde vluchtelingen' uit Afrika. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een eerste groep van 57 'uitgenodigde vluchtelin gen' uit Afrika is gisteravond aangekomen op Schiphol. Medewerkers van de Immigra tie- en Naturalisatiedienst (IND) hadden hen in november geselecteerd in opvangkampen van de VN-vluchtelingenorgani- satie Unhcr in Oeganda. De meeste vluchtelingen die zijn uit gekozen, komen uit Burundi, Congo en Soedan. In totaal krij gen 150 geselecteerde vluchtelin gen in Nederland asiel. Onder de Afrikanen die gisteren naar Nederland kwamen, zijn vier vluchtelingen die om medische redenen met hun familieleden mochten komen. Bijna de helft van de groep bestaat uit kinde ren. De Afrikanen kwamen met een vlucht vanuit de Keniaanse hoofdstad Nairobi. Op Schiphol werden ze opge wacht door vertegenwoordigers van de Nederlandse overheid, onder wie directeur P. Veld van de IND. „Zij moeten de gewone asielprocedure doorlopen", al dus Veld. Maar de selectie is al gebeurd in Oeganda. Zij vol doen aan alle criteria om als vluchteling in Nederland te blij ven." Na de formaliteiten ver trokken zij naar opvangcentra in Utrecht en Flevoland. De komst van de vluchtelingen is het gevolg van het nieuwe her- vestigingsbeleid van minister Verdonk. Daarbij gaan instan ties zelf naar landen om in over leg met de Unhcr vluchtelingen op te halen. Vluchtelingenwerk Nederland Advertentie KINDERACTIVITEIT /TN POANG fauteuil Alrhe naturel Onderstel beuken. TERMOSFAR ✓-pv x-t-v De hele laagvolt- 7 7 Woonsdag draadsysteem zijn er specialJ 5x20W VéT01 restaurant- hologeen uur aanbiedingen W Q von *°°nbiedingen geldt: TW op 26 |an '05 ma*. 3 p.p. Ö545 32 (0.10/min 10"sdag.nl van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Verkorten van de duur van de WW is voor de FNV bespreekbaar als mensen die daardoor eerder in de bij stand belanden, meer inkomens bescherming krijgen. „Niet alleen het opeten van het eigen huis blijft daarbij uit den boze, ook het wegtoetsen van hun uitkering wegens een verdie nende partner is voor de FNV niet aan de orde", aldus de vak centrale gisteren. Het kabinet heeft werkgevers- en werkne mersorganisaties in de So ciaal-Economische Raad (SER) om advies gevraagd hoe de kos ten van de werkloosheidsuitke ringen omlaag kunnen. Vanaf 2006 wil het zelf 280 miljoen eu ro besparen door de zogeheten kortdurende WW af te schaffen. De sociale partners vrezen dat hiervan vooral jongeren en flex- werkers de dupe zijn. Daarom proberen zij nu met een alterna tief te komen. De FNV pleit er voor dat iedereen in de eerste fa se van werkloosheid 90 procent van het laatste loon krijgt. Na dit half jaar zou dat kunnen da len tot 70 procent. Volgens FNV-bestuurder T. Heerts moet ook voor zowel de korte als de lange termijn goed worden geke ken naar de situatie op de ar beidsmarkt. Het is in de ogen van de FNV-bestuurder bijvoor beeld oneerlijk om werklozen van boven de 60 jaar te verplich ten om te solliciteren naar ba nen, die er voor hen niet zijn. Negatief MKB Nederland reageert nega tief op de ideeën van de FNV. „Het kabinet heeft aangegeven hoeveel er moet worden bezui nigd. Ik zie niet hoe de FNV aan die eis denkt te voldoen", zei woordvoerder K. Kuiper. VNO-NCW, de grootste onderne mingsorganisatie van Neder land, stelt zich terughoudend van onze redactie buitenland WASHINGTON - Het misbruik van Iraakse gevangenen door Amerikaanse bewakers kwam vaker voor dan tot nu toe be kend is gemaakt. Het Ameri kaanse leger heeft veel beschul digingen niet of nauwelijks on derzocht. Dat heeft de Ameri kaanse burgerrechtenbeweging ACLU gisteren verklaard. De ACLU beroept zich op offi ciële documenten waarop zij de hand heeft weten te leggen door een beroep te doen op de wet op de vrijheid van informatie. Het zou gaan om ernstige beschuldi gingen, waaronder het toedie nen van elektrische schokken, zwaar fysiek geweld en gedwon gen sodomie. De martelingen vonden plaats tot ver buiten de muren van de beruchte Abu Ghraib-gevange- nis bij de hoofdstad Bagdad, die vorig jaar het middelpunt was van een omvangrijk schandaal rond de mishandeling van gevan genen. Enkele manschappen en lage officieren zijn inmiddels veroordeeld voor hun aandeel in cüe zaak. Bij de documenten zitten verkla ringen onder ede van burgers die voor de Amerikaanse strijd krachten hebben gewerkt in Irak. Zij zeggen talloze gevallen van ernstige mishandeling te hebben gezien in het Al Amzi- miyah-paleis in Bagdad. In een andere verklaring zegt een Amerikaanse militair, even eens onder ede, dat hij getuige is geweest van 'wat volgens mij oorlogsmisdaden waren', en dat zijn meerderen niets deden om daar een eind aan te maken. Het onderzoek naar deze zaak, die speelde in het detentiecentrum Camp Red in Bagdad, is afgeslo ten 'wegens onvoldoende be wijs'. ANP Op de bres voor varend erfgoed Oekraïne beschouwt Rus land als een 'eeuwige strate gische partner'. Dit heeft de nieuwe president van Oekraïne, Joesjtsjenko (1), zijn Russische ambtgenoot Poetin (r) laten weten tij dens een bezoek aan Mos kou. Het was de eerste bui tenlandse reis van het nieuwe staatshoofd. Volgens de Zeeuwse Milieu Federatie ziet de provincie de toekomst op economisch gebied te somber in. Ook klop pen sommige uitgangspunten niet, denkt de ZMF. De fede- reatie vindt daarom dat Zeeland meer gebaat is bij haar alternatieve, goedkopere1 toekomstplan *g voor de economie. De Australische Alicia Molik heeft voor eigen pu bliek de grootste overwin ning uit haar loopbaan ge boekt. De tennisster bereik te ten koste van de Ameri kaanse Venus Williams voor het eerst cle kwartfina les van de Australian Open. Het werd 7-5 e 7-6. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio en Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20 en 21; Buitengebied: 23, 24, 25 en 26 foto Koen Suyk/ANP is blij, maar tekent aan dat de vluchtelingen eerst gemiddeld negen maanden in een asielzoe kerscentrum moeten zitten. „Ne derland is het enige Europese land dat uitgenodigde vluchte lingen niet meteen een woning aanbiedt." ANP op. „We beschouwen dit als een interne FNV-aangelegenheid", zei een woordvoerder. De vakcentrale CNV is erg ver baasd. „Zover als de FNV zijn wij nog lang niet", liet CNV-be- stuurder J. Westerbeek weten. „Volgende week donderdag be ginnen de SER-onderhandelin- gen pas echt." ANP AMSTERDAM - Zakenman Erik de Vlieger zit sin^s. gister ochtend vast op het hoofdbu reau van politie in Amsterdam. Politie en justitie verdenken hem van betrokkenheid bij af persing, aldus welingelichte bronnen. Het onderzoek richt zich op af persingspraktijken rondom een café op het Leidseplein in Am sterdam. De Vlieger, wijlen vast goedmagnaat Willem Endstra en Heineken-ontvoerder Holle eder zouden op onorthodoxe wij ze hebben geprobeerd hun geïn vesteerde geld terug te krijgen toen het met de horecaonderne- ming bergafwaarts ging. De Vlieger trok zich onlangs te rug uit het zakenleven, omdat hij volgens eigen zeggen geen plezier meer heeft in onderne men. Hij verliet eerder zijn Exe- lAviationGroup (EAG), nadat di recteur H. Prins was gearres teerd op verdenking van vals heid in geschrifte, afpersing en witwaspraktijken. ANP O Noteert u mij voor een proefabonnemenl van 5 weken voor 14,95 Ik geel daaibi| éénmalig toestemming voor telefoon: (post)bankrekeningnummeN Kijk op www.pzc.nl/abonneren, bel gratis 0B00 - 0231 231 ol stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713,4160 WB Goes Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement V-' Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen D per maand met automatische incasso 19,95) O per kwartaal met automatische incasso 58.00). O per jaar met automatische incasso 222,50). 8"711688ll555530l het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1