>zc Wie doet als laatste het licht uit? [nipkunst, keramiek en childerijen in Stellexpo Marieke Hunze ziet er been in IEL CHT 17 Energiebesparing Getuigen gezocht na vechtpartij Jeu de Boulers naar NK Nieuw sanitair in Scharendijke Kapelle beveiligt gemeentehuis Film met concert over Ray Charles dinsdag 25 januari 2005 torRené Schrier fnkantoorgebouwen werd het aantal klampen gehalveerd. Geen lamp „dcht onnodig branden. De Nationale berenjacht tegen tocht en warmtever- ■d op touw gezet. En eind 1973 e Nederland een autoloze zon- jg. Aanleiding was een nijpend te- luriaan olie. We moesten minder ener- jf gebruiken anders zou het nooit ker goed komen met de wereld. Sn ruim 30 jaar verder hebben we net periode achter de rug met record- lijzen voor een vat olie. In juni kreeg (Eui'opesé Commissie het recht gren ade stellen aan het energieverbruik ai nieuwe types elektrische appara- ïn, Onlangs werden platte beeldscher- in de ban gedaan, omdat ze te $1 energie verbruiken. En omstreeks iezelfde tijd werd bekend dat d© Eu- jipese stroomreserves in gevaar ko- «n, zodat er geïnvesteerd moet wor- |a in nieuwe productie- en transport- feken. ::lijkt in 30 jaar niet veel veranderd, tie is nog steeds schaars en wordt als- sar duurder. Zuinig omgaan met zou onverminderd actueel meten zijn. De werkelijkheid is ech- 2anders. Overal brandt licht en het ixidt niet op. Onlangs nog, kwam er ?er een object bij: de kerk van IHeerenhoek. Op initiatief van de jaafselijke carnavalsvereniging zet- vier spotjes het gebouw in het ïkl. h het kan nog gekker. Dat bleek ïod de kerstdagen toen nota bene het srgiebedrijf Eneco in heel Neder- ud een wedstrijd hield waarbij het fegom de vraag wie zijn huis en tuin S sfeervolst kon verlichten. Een uit lerika overgewaaide rage, waaraan heel Nederland vele kilometers Sfsnoeren te pas zijn gekomen. Die Ook de stadswallen van Hulst worden stevig in het licht gezet. kilometers hebben enorme aantallen kilowatts aan elektriciteit gekost. Want hoe klein het lampje ook is, als je er maar genoeg achter elkaar zet, gaat de energiemeter steeds sneller draaien. Onverantwoord De milieubewegingen in Nederland zijn over de actie van Eneco gevallen. „Maatschappelijk onverantwoord", oordeelde directeur A. van den Bigge- laar van de stichting Natuur en Mi lieu. „Hoe valt dat te rijmen met de op roep om het broeikaseffect te vermin deren?" Het commentaar van Eneco was dat de actie nauwelijks tot een hoger ener gieverbruik leidt. Gewezen werd op energiezuinige kerstverlichting die te genwoordig in de handel is en op het leuke en sociale aspect van de veriich- tingsactie. Nu de kerstdagen achter de rug zijm, is. het niet gedaan met de talrijke bran dende lampen in Zeeland. De televi sie- en watertoren van Goes baden zeer regelmatig in een zee van licht. Evenals de basiliek van Hulst, de mo len op de wal bij Veere en vele andere vaak historische gebouwen in deze provincie. Doet de gemeente Goes niets aan ener giebesparing? L. Minderhoud, projectleider bouwza ken en energiebeleid: „Zeker wel. Ook Goes heeft het overheidsconvenant voor het klimaatbeleid ondertekend. En wat de televisietoren en de waterto ren betreft, dat zijn particuliere objec ten. Daar hebben we als gemeente niet zo veel invloed op." Hoe zit het dan met de schijnwerpers die bij het stadhuis op de Grote Markt staan? „Ja dat is een gemeentelijke zaak, maar daar staat weer tegenover dat de gemeente voor het grootste deel groe ne stroom verbruikt." Minderhoud voegt er aan toe dat bijvoorbeeld bij foto Camile Schelstraete de bouw van het nieuwe stadskantoor goed gekeken is op welke punten ener gie bespaard kan worden. Zo zijn er warmtepompen voor het opslaan van energie in de bodem; energiezuinige verlichting; aanwezigheidsdetectoren voor het al dan niet laten branden van de lampen in de kantoren; extra geïso leerd glas en extra gevelisolatie. Ver der worden de toiletten doorgespoeld met regenwater. Verschillende van die maatregelen kosten wel extra geld maar ze verdienen zichzelf ook weer terug. Service Woordvoerder M. van Zuilen van ener giebedrijf Delta legt uit dat het be drijf niet zo snel zal beginnen met een actie zoals Eneco. „Wij kiezen liever voor service en niet voor acties die on ze naamsbekendheid moeten vergro ten. We willen de mensen helpen met besparen. We geven dan ook tips en ad viezen op bijvoorbeeld onze website. Op die manier proberen we tot een an dere insteek te komen dan Eneco", al dus Van Zuilen. Delta heeft er geen moeite mee om enerzijds te trachten geld te verdienen aan de verkoop van energie en ander zijds energiebesparende maatregelen te promoten: „Wij moeten onze winst vooral halen bij onze grote klanten, de grote bedrijven en bijvoorbeeld alle kantoren van Verkeer en Waterstaat in Nederland die we als klant hebben. De Zeeuwse huishoudens hebben we natuurlijk graag als klant omdat we een Zeeuws bedrijf zijn, maar door de schaal van Zeeland maken we daar niet veel winst op." Begrip M. Ernst van de Zeeuwse Milieu Fede ratie kan het wel begrijpen dat er af en toe eens een mooi gebouw in Zee land uitgelicht wordt, als het dan maar goed gebeurt en de schijnwer pers niet doelloos de lucht inschijnen. Ook sfeerverlichting in de kerstperio de moet kunnen, al heeft ze weinig be grip voor acties zoals van Eneco. Ernst haast zich te verklaren dat het belangrijk blijft zuinig met energie te zijn om de CÖ2 uitstoot zo veel moge lijk tegen te gaan. Mede om die reden houdt de ZMF dan ook de actie 'Laat het donker donker' waarbij aandacht wordt gevraagd voor de lichtvervuiling in Zeeland. Nog even terug naar de kerk in 's-Hee- renhoek. Een van de initiatiefnemers van de actie om de kerk te verlichten, K. Rentmeester, legt uit dat er wel is nagedacht over de hoeveelheid licht die op de toren wordt gezet. Er is be wust gekozen voor vier energiezuinige lampen met een vrij laag vermogen. En niet alleen uit kostenoverwegin gen. Als de vier lampen een uur bran den kost dat 10 eurocent, zo is bere kend. Er zijn wel reacties gekomen op de ver lichtingsactie, maar niet van mensen die de verlichting niet nodig vonden. Nee, de opmerkingen kwamen van mensen die vonden dat het haantje ook in het licht gezet moest worden, Dat was met de huidige vier lampen niet zo goed zichtbaar. Maar uit de uit leg van Rentmeester blijkt dat het nog al lastig was, omdat er dan nog een lamp hoger aan de toren bevestigd moet worden. Daarom is er voor geko zen om het bij de vier lampen van 250 Watt elk te laten. MELISKERKE - Een achttienjarige jongen uit Middel burg is zaterdagnacht op de Blauwpoortseweg in Melis- kerke in zijn gezicht geslagen door een onbekende jongen. De politie zoekt getuigen. Het slachtoffer fietste omstreeks 3.00 uur met een groepje vrienden naar huis. De vermoedelijke dader wilde samen met een meisje het groepje inhalen. Tijdens het passeren werd de Middelburger in de berm geduwd. Toen hij ver haal ging halen, ontstond er een vechtpartij. Daarbij liep de Middelburger een bloedneus op. Volgens het slachtoffer liet de aanwezige politie de dader en het meisje wegrijden. Het vermoeden bestond dat ze bij het groepje hoorden en het een interne ruzie betrof. De politie wilde dit gisteren niet bevestigen. Wel roept ze ge tuigen op zich te melden. Bovendien wil ze in contact ko men met de jongen en het meisje. Zij kunnen bellen naar 0900-8844. MIDDELBURG - Piet Maartense, Jan Limonard en Ma rio de Filippis hebben zich geplaatst voor het Nederlands kampioenschap Jeu de Boules. De Middelburgse leden van C.J.B. Middelburg wonnen in de voorronden in Breda al hun wedstrijden. Het NK, waaraan 32 teams meedoeh, wordt gespeeld op 13 februari in het Brabantse Schijndel. SCHARENDIJKE - Er komt nieuw sanitair bij de havén van Scharendijke. Het bestaande gebouw naast het pand van de watersportvereniging wordt afgebroken. In ruil daarvoor worden, op een meer centraal gelegen plek in de haven, twee gloednieuwe gebouwtjes neergezet. Het oude sanitair was gedateerd. De nieuwe toiletvoorziening is modern en betekent een kleine uitbreiding. In de nieuwe situatie hebben bezoe kers en gebruikers van de jachthaven in Scharendijke da delijk de beschikking over drie dames- en drie heren douches en evenzoveel toiletten. Bewust is gekozen voor het onderbrengen van deze voor zieningen in twee aparte gebouwtjes, die minder 'mas saal' aandoen tussen de boten dan één compact pand. De bouwsels worden op een steiger gebouwd. Dat zal pas vol gend seizoen gebeuren. De bouwvergunning is aange vraagd, maar bestemmingsplanmatig is de kwestie nog niet rond. KAPELLE - Ook de gemeente Kapelle moet zich erbij neerleggen dat de tijden veranderen. Het open karakter van het gemeentehuis, laagdremelig en uitnodigend voor de burgers, kan volgens de huidige veiligheidsnormen niet meer. Weliswaar is het voor burgers, door de scheiding tussen een geïntegreerde balie en de achterliggende kantoren, niet meer nodig om het hele gemeentehuis te doorkruisen, het kan nog wel. Daarom stelt het college voor maatrege len te nemen die de veiligheid van de werknemers garan deren en de dure spullen en gevoelige informatie bescher men. De ingrepen kosten de gemeente 30.000 euro en de raad beslist dinsdag 1 februari over de kredietaanvraag. De vergadering begint om 19.30 uur. inst jAnita Tournois 5TBURG - Lidia Schinkel uit Kapel- fcolinge laat in verpleeghuis De Stelle •g zien hoe kunstzinnig schaarte- ingen kunnen zijn. Keramische objecten ièilderijen in acryl en aquarel zijn er te shligen van Anita Martens uit Oostburg Barbara Sutorius uit het Belgische Essen oseert werken in pastel. p werk van deze drie kunstenaressen jat de vierenvijftigste Stellexpo het nieu- jaar met een goed en gevarieerd geheel, felijk fascinerend zijn de papieren knip- «n van Schinkel. Temeer daar men de- iscipline niet vaak tegenkomt op exposi- iSchinkel laat zien dat zij uitzonderlijk si met de schaar overweg kan en boven geschikt over een flinke dosis artistici- ïjning geknipte taferelen variëren van klassiek berkelijk, zoals het venster van een ka- fraai, tot de afbeeldingen in slechts mini- t belijning als Mevrouw de koningin, geknipt portretje van Beatrix. Naast rea- sche taferelen zien we moderne knip je bijvoorbeeld clown, danseres of zelf- fret. 'Zeeuwse landschap en folkloristische senten zoals klederdracht vormen ook •geliefde inspiratiebron voor Schinkel, zdf van oorsprong Argentijnse is. Het Mat door het zwart en wit een scherp trast heeft, doet sterk grafisch aan. E refereert het aan houtsneden, dan Saan tekeningen van Esc-her, zoals een Met verschillende dieren. enkele maal experimenteert Schinkel ïmet kleur. Bijvoorbeeld als ondergrond geschept papier, maar ook door het toe- In van neontinten met pastels op de ach- Nd in de schaartekening Neonstad. jpel leerde de knipkunst van haar va- y°lgde diverse kunstopleidingen en ex- tede vele malen in Argentinië, België Merland, het land waar zij sinds 1992 istract -o-zich al geruime tijd toe op kera- F'flaar werken hebben een figuratieve - jjfin een sprookjesachtige context, zoals pcriaap of Eglifant - of bijna abstracte ""Beving. Bijvoorbeeld de fraaie pirami- ^Ptuurl opgebouwd uit een opeenstape- jvan vele dunne plaatjes. P-objecten past zij diverse technieken, «lillende kleursoorten klei en glazuren ^ok haar schilderijen kennen een mix Mjuurlijk en abstract. Martens wordt Nd door oosterse culturen, te zien in als Geisha, een acryl op paneel, en M een keramisch object in rode klei. Schilderij De Geisha van Anita Martens. Landschappen, roofvogels en bloemen vor men de belangrijkste onderwerpen van de vier kleurrijke pastels van Sutorius, die al een tiental jaren met pastel en olieverf in de weer is. Behalve de werken van de drie kun stenaressen zijn er schilderwerken in zwart-wit van bewoners van afdeling De Bo- foto Wim Kooyman terbloem van De Stelle, met als thema 'win ter'. Deze laten zien" dat 'kunst' in het ver pleeghuis op vele fronten gebezigd wordt. Tentoonstelling t/m eind februari in de pu blieksruimtes van verzorgings- en verpleegte huis de Stelle. Geopend van 9.00 tot 20.30 uur. VLISSINGEN - Zangeres Ma deline Bell geeft volgende maand negen concerten die worden gecombineerd met voorpremières van de film Ray. Op dinsdag 15 februari ge beurt dat in bioscoop Cine City in Vlissingen. De film, geregisseerd door Tay lor Hackford, gaat over het le- ven van de legendarische blin de jazzmusicus Ray Charles, die vorig jaar juni op 73-jarige leeftijd overleed. De hoofdrol wordt gespeeld door Jamie Foxx, die daarmee vorige week een Golden Globe in de wacht sleepte. De gecombineerde voorstel lingen duren ongeveer vier uur. Voorafgaand aan de film wordt een uiteenzetting gege ven van de muziekgenres - van pop tot jazz - waarmee Ray Charles fameus werd. Na afloop wordt er live-mu- ziek ten gehore gebracht door Madeline Bell, begeleid door het Jazz Orchestra of the Con certgebouw. De voorstelling in Cine City be gint om 19.30 uur. Behalve Vlis singen worden ook Amsterdam (2 en 17/2), Almere (3/2), Ede (4/2), Enschede (7/2, Heerhugo- waard (10/2), Rotterdam (13/2), Arnhem (16/2) en Den Bosch (18/2) aangedaan. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Beel dend kunstenares Marieke Hun ze ziet er letterlijk been in. Zij schildert stevige dijen van 'big mamma's', maar ook broze be nen van tienermeisjes, alle ge huld in het meest vrouwonvrien delijke kledingstuk: de legging. Hunze exposeert deze weken bij Galerie/atelier Jan Eikenaar in Burgh-Haamstede. Opvallend in die benenserie is ook het schilderij Moeder met Kind, terwijl Hunze's interpreta tie van een forse boezem onder een strak gespannen T-shirt in shocking-pink daar ook in thuis hoort. Van heel andere sfeer zijn haar schilderijen als Picknick en Drie Gratvën. Vooral Pick nick dwingt extra aandacht af door de subtiele tegenstelling van harmonie en eenzaamheid. Hunze toont een exotische vrouw in zonnige omgeving, zittend bij een etensnap. De nap is leeg en de blik in het gelaat van de vrouw is berustend. Ook met haar werk Op de pont levert de kunstenares een schil derij waar een verhaal achter schuil lijkt te gaan. Een moslim vrouw leunt tegen de reling. Naast haar het silhouet van een man. Haar minnaar? haar ex? Ie mand door wie ze zich bedreigd voelt? En waarom prijkt er een schitterend, zilveren detail op haar wang? Allemaal vragen die de toeschouwer het tafereel in zuigen. Werkelijkheid Kenmerkend voor de maakster is in dit schilderij ook de achter grond. Hunze maakt uitsnedes uit de werkelijkheid. Ze zoomt als het ware in op het straat beeld. Het kleine stukje dat ze in een figuratieve voorstelling uitvergroot, schildert ze op een ondergrond met herhaling van abstracte vormen. Zo ontstaat er een patroon waarin de ene vorm toch steeds weer iets an ders is dan de andere. Om die vormgeving tot een minimum te beperken, maakt Hunze sinds kort gebruik van de zeefdruk techniek. Zij bedrukt dan het doek met een patroon voordat het geprepareerd wordt voor het schilderen. De kunstenares werkt bij voor keur met caseïnetempera. Met het gebruik van deze lijmverf weet zij de kracht van de pig menten goed tot hun recht te la ten komen. De combinatie van olieverf met eitempera levert warme kleuren op in haar werk. De expositie bij Galerie/atelier Jan Eikenaar biedt een geva rieerde indruk van haar werk. Naast de schilderijen met veel decoratie en intensiteit van kleu ren, valt de weergave van een verstild winters tafereel met bo men in witte en bruine tinten extra op. Het werk Hé Amina boeit voor al door de ruimte voor verschil lende interpretaties. Een vrouw geleund over de onderdeur van een boerderij. Een Zeeuwse boe rin? Of wellicht een Chinese vrouw op het platteland in verre oorden? Of wil Hunze juist óp deze wijze hun verwantschap to- ften? Het werk van deze kunstenares .is nog tot en met zaterdag 19 februa ri te zien bij Galerie/atelier Jan Ei kenaar van woensdag tot en met zaterdag tussen 13.00 en 17.00 Picknick van Marieke Hunze. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17