zc }roen licht verhuizing Aarden ACTIE!# m itis PZC Alle tijd voor bouw Britannia Werkloze laat werk liever aan Pool of asielzoeker over -13 nwonenden voorspellen toeloop drugstoeristen naar Vlissingen meelstuk voor jdoost-Azië ÜAZET IAKANTIE* I1RISO genda GOESE RESTANTEN 3 daagse Voorruiten auto's vernield Rilland gaat massaal op groepsfoto Raadslid stoort zich aan kauwgom Voorwaardelijk voor bedreigen ex Man aangehouden voor belediging Europa Kinderhulp zoekt gastfamilies voor vakantie benoeming Donderdag verse Tapenade en Pesto diverse soorten bakje van 1,89 1 49 voor dinsdag 25 januari 2005 h Ramakers RINGEN - Het college van lïvan de gemeente Vlissin- uil medewerking verlenen Je verplaatsing van koffie- STKAPELLE - De Toneel- iWestkapelle geeft vrijdag lienefietvoorstelling voor met de titel 'Wasschappel iië' vorstelling bestaat uit de $te sketches uit het verle- ook nieuwe en her- enen stukjes worden ten to ebracht. De sketches wor- fgewisseld met zang en een iling, De opbrengst van de naar Giro 555. Kaar lijn nog verkrijgbaar bij L. tnse op 0118-572386. De j vindt plaats in lapelle Herrijst en begint ),(I0 uur. ssenburgh SSINGEN - Het buurtcomi- jssenburgh komt donder- in basisschool De uyn. De openbare vergade- begint om 20.00 uur. Voor- Kok geeft uitleg over ini- ven in de wijk en roept gnop te komen met nieuwe Advertentie) ZIJNEN - ZONWERING II AANKOOP VAN [OZIJNEN Landal nwerking met WW.AAZET.NL V-eile -Tel. 0113-33033£ de voorwaarden sé? (Advertentie) Inlijstwerk immakerij Gijzel y\ k bedrijf en particulier Èocslraat 102A, 4421 BV Kapélië. tLOÜ 13-3423 83, fax 011-3-340044 ^orgklachten: 1-0231231 'maandag t/m vrijdag ge- We de openingstijden; iterdags tot 12.00 uur id actie Scheren «lenruststraat 18 •i'bus 8070 Soeb MIDDELBURG '1:0118-493000 »:0118-493009 mail: redwalch pzc. n I 'Wits Sep (chef) ^ia Berkelder Ramakers 'iam van den Broek Jma Osman tndyvan den Hurk We Vries (sport) ntrale redactie alionspark 28 Ws31 AA goes l: (0113)315500 «(0113)315669 "foil: redactie@pzc.nl iermet "w,pzc.nl mail; web@pzc.nl shop Aarden van de Kerkstraat naar het Bellamypark in Vlissin gen. Het gemeentebestuur ziet in de reacties van omwonenden geen redenen om de plannen aan te passen. Het woord is binnenkort aan de gemeenteraad. In een eerder stadium maakten de fracties van de WD, het CDA en de Lokale Partij Vlissin gen al bekend tegenstander te zijn van de verplaatsing. Ze vin den dat de locatie op het Bel lamypark te prominent is. „Ge dogen is iets anders dan promo ten", stelden ze. Uit de jongste inspraakreacties blijkt dat buurtbewoners en ondernemers van het Bellamypark vrezen voor overlast door een toeloop aan drugstoeristen. De kritiek is gericht op de locatie. Het Bel lamypark is het hart van het cen trum, waar in de zomermaan den evenementen en festivitei ten worden gehouden. Zij vin den dat jong en oud te gemakke lijk in aanraking komen met softdrugs. Buurtbewoners wij zen op de in hun ogen ongezon de situatie dat er vlakbij het pand aan het Bellamypark ook in een huis harddrugs worden verhandeld. Ruim zeseneen half jaar geleden maakte eigenaar G. Aarden bekend dat hij naar het Bellamypark wilde verhuizen. Hij werkte in die tijd mee aan de tijdelijke verplaatsing van zijn koffieshop naar de Kerk straat 8. Zijn toenmalige pand werd betrokken bij het bouw plan voor de nieuwe bibliotheek 't Spui. Zijn medewerking werd beloond met de toezegging van de toenmalige burgemeester J. van der Doef dat hij zijn koffie shop op termijn naar het Bel lamypark mocht verplaatsen. Aarden kan zich beroepen op die toezegging en doet dat ook. Plet college erkent dat bij Aar den en omwonenden van de Kerkstraat de verwachting is ge wekt dat de Kerkstraat een tijde lijke vestiging zou zijn. Aarden dient, zoals het er nu naar uitziet, binnenkort een aan vraag in voor een verbouwing voor het hoekpand Bellamypark Nieuwstraat. Dan volgt een nieuwe inspraakronde van buurtbewoners. mACTIVITEITEN iflBURG - Ontmoetingskerk Oos- ïldestraat 1, 8.45 uur: praatoch- angst; SI-SOUBURG - Palazzoli Huis, l-ll,00 uur: Yoga; HEM - Sportzaal Korfbalvereni- !te, 19.30 - 20.30 uur: Gym en Kavan'afBO jaar. SSINGEN - Welzijnscentrum A. ten, 13.30 -16.30 uur: Schaakso- - schaakclub Vlissingen; Open $15 uur: Power yoga; Open Hof, S-21.30 uur: Oerdanslessen. Anna de Bruyckere en Rowan Huiskens interviewen schrijver Leon de Winter. doorSelma Osman MIDDELBURG - De school is trots en vwo 6-leerlingen Anna de Bruyckere en Rowan Huiskens van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren uit Middelburg zijn niét nerveus. Over en kele uren staan zij oog in oog met schrij ver Leon de Winter. Anna en Rowan (17) hebben als profielwerkstuk een lite rair café in Middelburg georganiseerd met de bekende schrijver als gast. Voor een volle zaal in de Zeeuwse Biblio theek zullen ze hem samen het hemd van het lijf vragen. ,,Het gaat lukken", zegt Rowan maan dag zelfverzekerd. Hij verwacht dat De Winter makkelijk te interviewen is. „Ik heb gezien dat hij leuke antwoorden geeft en overal op ingaat." Anna denkt dat de schrijver behoorlijk eigenzinnig is. Zij hoopt dat hij ingaat op haar vraag over de omslag in zijn werk na zijn boek Kaplan uit 1986. „Misschien zegt-ie wel: Waar heb je het over?" Politiek gevoelige onderwerpen zijn ta boe. Dat staat in het contract. Jammer, vinden de jonge Middelburgers. Ze had den hem graag aan de tand gevoeld over zijn moeizame relatie met de on langs vermoorde collega-filmer en co lumnist Theo van Gogh die hem jaren lang treiterde. „Maar er is genoeg te vra gen over zijn boeken en zijn films." De twee middelbare scholieren hadden gehoopt vooraf met de schrijver te gaan eten om alvast kennis te maken. Maar De Winter is een drukbezet man. Hij komt vlak voor zijn optreden aan. Tijd om hem te leren kennen is er dus niet. Het telefoongesprek dat ze eerder had den was kort. „Vijf minuten", zegt Ro wan. „Nee, drie!verbetert Anna hem. Dat was een teleurstelling. „Ik gooide na afloop de hoorn erop en dacht: ooh nee!Maar Anna en Rowan weten dat De Winter een druk leven leidt en vaak in het buitenland vertoeft. Indrukwekkend Het idee om voor het profielwerkstuk (een soort eindexamenopdracht) een li teraire avond te organiseren kwam van Anna. Zij hoorde een docente erover praten. „Ik vraag me nog steeds af of ze dat expres deed." Anna benaderde Ro wan die op zijn beurt weer de schrijver uitkoos. Hij wist bijna meteen dat het Leon de Winter moest worden. „Ik had in vwo 4 La Place de la Bastille gelezen, een indrukwekkend boek." Anna moet bekennen dat ze voor die tijd nog niets van De Winter had gele zen. Zij begon meteen in God's Gym, zijn meest recente boek. en was ver baasd hoe snel ze de dikke pil uit had. Ter voorbereiding hebben ze samen al zijn romans gelezen, ieder de helft. De Winters boeken zijn leesbaar, span nend en niet voorspelbaar, vinden ze. Behalve het werk vóór de roman Ka- plan in 1986. „Toen schreef hij 'literair verantwoord', stijf en stram. Nu ge bruikt hij veel meer humor en dialo gen", zegt Anna. „Voor ons literatuuron derzoek is het belangrijk dat we hem het vuur na aan de schenen leggen over de vermeende omslag in zijn werk." Ro wan vindt dat in de latere boeken de joodse thematiek sterker naar voren komt. Een van de leukste vragen die ze hebben bedacht gaat over het geloof. 'Wat is uw eigen thora', wil het tweetal van De Winter weten. „Die vraag heb ben we bedacht omdat hij zelf niet reli gieus is, maar wel veel over het ortho doxe geloof schrijft." Anna en Rowan zochten zelf sponsors foto Ruben Oreel voor de literaire avond. Er was wel geld beschikbaar, maar dat kon beter voor andere activiteiten op school behouden blijven, vonden ze. „De banken waren gierig", zegt Rowan. Scoop, de Zeeuwse bibliotheek en boekhandel De Drukke rij deden wel een duit in het zakje. Creatief Docent A. Kappert zegt dat de school trots is op Anna en Rowan. De profiel werkstukken zijn gekomen met de in voering van het tweede-fase-onderwijs. De insteek is leerlingen zelfstandiger te laten werken, waardoor ze beter voorbr- reid zijn op imiversiteit of hogeschool. „De leraar treedt als coach op." Meestal bestaat het profielwerkstuk in het eind examenjaar uit een onderzoek. „Je pro beert het antwoord te vinden op een ver onderstelling", legt Kap'pert uit. Leer lingen als Rowan en Anna laten zien hoe creatief en geïnteresseerd ze zijn. „Het organiseren van een literaire avond is niet niks", vindt de docent. Rowan en Anna blijven er nuchter on der. Negen maanden voorbereiding was lang en soms zwaar. Maar ze zijn blij dat ze de honderd uren die ze ieder aan het werkstuk moesten besteden, hebben ingevuld met iets dat ze echt leuk von den. „Beter dan honderd uur met je neus in de boeken zitten." (Advertentie) 27 - 28 - 29 januari door de hele binnenstad door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het is een grote opgave om hotel Britannia aan de Vlissingse boulevard te ont wikkelen. Ontwikkelaar Loo- stad heeft de noodzakelijke ver gunningen ontvangen, maar wil meer zekerheid hebben over de verkoop van de hotelvilla's voor dat hij met de wederopbouw be gint. Dat is niet eerder dan april, meldt F. Ufkes van Loostad. Vol gens Ufkes gaat het project ge woon door. De vertraging bete kent geen afstel. „We hebben nog wat speling." De ontwikkelaar polst de be langstelling voor de verkoop. „Er wordt positief op gerea geerd", zegt hij. „Het tweede kwartaal van dit jaar gaan we met de bouwwerkzaamheden be ginnen." Een aantal hotelunits is be stemd als beleggingsobject en wordt gemeubileerd aangebo den. Met de leus 'investeer in uw eigen hotelvilla's' probeert de ontwikkelaar kopers te vin den. In het hotel komen onge veer 156 kamers en suites, res taurants, een theater, congresza len en expositieruimtes. Hotel Britannia staat inmiddels zes en een half jaar leeg. Het complex zal een hoogwaardig vier- tot vijfsterrenhotel worden. door Mieke van der Jaqt KAPELLE - „Zitten ze daar in Den Haag met een blinddoek voor? En met dopjes in hun oren?" A. J. Slabbekoorn, voor zitter van de fruitteeltorganisa ties in Zeeland, snapt er hele maal niets meer van. Een Ka mermeerderheid wil, onder aan voering van staatssecretaris Van Hoof, buitenlandse arbei ders uit de land- en tuinbouw weren. Nederlandse werklozen zouden het werk dan moeten overnemen. „Flauwekul", weet Slabbe koorn. „Wij hebben al jaren vre selijk ons best gedaan om werk lozen te krijgen in de pluk. Hele procedures bij het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) hebben we gevolgd. Wat leverde het op? Slechts anderhalf pro cent van alle beschikbare sei- zoensbanen, zijn door Nederlan ders met een uitkering vervuld. Voor de rest dankten we de he mel op ons blote knieën dat er Polen waren en asielzoekers, die het wilden doen." Slabbekoorn snapt het wel, dat Nederlanders er weinig trek in hebben om te gaan plukken. „Niet alleen moeten ze er dik wijls een eind voor reizen, als ze een uitkering hebben, komt' die in gevaar", zegt Slabbekoorn. „Als je bijvoorbeeld een werk loosheidsuitkering hebt, en je werkt een maand of zes weken, dan kan het gebeuren dat je je rechten verspeelt. Iedereen weet ook dat het administratief bij de uitkeringsinstanties een rom meltje is. Wie het risico loopt dat hij voor een paar weken werk, een paar maanden, in- komenschaos krijgt, bedankt voor de eer. Ik weet dat, mijn collega's weten dat, en de poli tiek zou dat ook moeten weten." De Zeeuwse fruitvoorman snapt trouwens niet waarom de Euro pese Unie met tien staten moest worden uitgebreid, als de oude staten de nieuwe Europeanen liever niet zien komen. „Volgend jaar hebben we vrij MIDDELBURG - De voorruiten van twee geparkeerde au to's in Middelburg zijn in de nacht van zondag op maan dag vernield. De auto's stonden in de Rustenburgstraat. Uit de twee voertuigen werden geen goederen gestolen. RILLAND - Heel Rilland gaat de laatste zaterdag van juni op de foto, als het aan de dorpsraad ligt. Het idee was eerst een tribune te bouwen om alle bewoners goed in beeld te krijgen, maar dat is verlaten vanwege de kosten. De Westerscheldedijk aan het einde van Valkenisseweg is nu op het oog als verzamelplaats, waarop dankzij het hoogteverschil iedereen op de foto moet kunnen. De dorpsraad wil aan de fotosessie een feest koppelen. TERNEUZEN - „De platgetrapte kauwgom in onze stra ten is afgrijselijk om aan te zien", vindt het Terneuzense raadslid G. van Boom (TOP). De gemeente moet de grote hoeveelheden kauwgom van de straten in het centrum ver wijderen, schrijft van Boom aan burgemeester en wethou ders. „Speciaal op het zwarte wegdek in het winkelgebied Stenen Beer is de kauwgom op straat niet om aan te zien en werkt niet bepaald uitnodigend. Men zou kunnen over wegen de Stenen Beer te veranderen in de Gespikkelde Beer." Van Boom wijst er op dat maar eens goed moet worden nagedacht over het wegdek dat gekozen wordt voor de te renoveren Noordstraat. Het raadslid zegt zich ervan bewust te zijn dat het verwijderen van kauwgom duur is. Misschien, zo oppert hij, moeten de verschillende fracties eens in de Tweede Kamer polsen of er een 'kauw gombelasting' kan worden ingevoerd. Onder het motto 'de vervuiler betaalt' zou de opbrengst dan gebruikt kun nen worden voor het reinigen van de straten. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Heikant is gisteren in Middelburg voor het bedreigen van zijn ex-vriendin veroordeeld tot een week voorwaardelijke ge vangenisstraf. De man zou tijdens een feest in Heikant, april vorig jaar, met zijn hand een pistool hebben nage bootst en een trekkerbeweging in de richting van zijn ex hebben gemaakt. Ook zou hij dreigende taal hebben geuit. Dat hadden vrienden van de vrouw verteld. De ver dachte ontkende de dreigementen: „Ik heb niemand iets misdaan." De man zou gefrusteerd zijn, omdat hij zijn kinderen al een half jaar niet ziet. Volgens de officier van justitie voelde de vrouw zich gestalkt door haar ex-part- ner. „Het gedrag is gebleven bij woord en gebaar, maar u zult zich op éen andere manier moeten uiten." Ze eiste twintig uur werkstraf en een week voorwaardelijk. GOES - Een 33-jarige man uit de gemeente Borsele is gis termiddag in de Goese Agrimarkt aangehouden voor bele diging. Agenten namen poolshoogte omdat er een mel ding was binnengekomen dat een verwarde man de win kel was binnengegaan. Bij aankomst werden de politie mannen door hem beledigd. De man kreeg een dagvaar- ding. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Europa Kin derhulp in Middelburg zoekt gastgezinnen die kinderen een onvergetelijke vakantie willen geven. Het gaat om kinderen uit binnen- en buitenland die onder moeilijke omstandigheden le- Europa Kinderhulp wil kinde ren die er alleen voor staan, die in armoede leven of die te ma ken hebben gehad met mishan deling, gedurende drie weken echt kind laten zijn. Daarvoor zijn gastgezinnen no dig. Zij hoeven een kind niet mee te nemen op vakantie of naar pretparken, maar wel laten genieten van de gewone dagelijk se dingen zoals wandelen of win kelen. De gezinnen worden begeleid door medewerkers van Europa Kinderhulp en door de begelei ders die samen met de kinderen uit het buitenland zijn geko men. Deze zomer komt er van 25 juli tot 12 augustus een groep kinde ren uit tehuizen in Limburg. Van 3 juli tot 21 juli komen er kinderen uit Noord-Frankrijk, van 16 juli tot 6 augustus kinde ren uit Parijs, van 25 juli tot 13 augustus is er een groep uit Dover en in de zelfde periode zijn er ook kinderen uit het Duit se Hannover. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven via 0118-627974 of via www.europakinderhulp.nl Nico Verheij (1949), oud-leerling van de Christelijke Scholengemeenschap Wal cheren in Middelburg, is benoemd tot hoogleraar in de rechten aan de Univer siteit van Maastricht. (Advertentie) verkeer van personen door de hele Europese Unie. Me dunkt dat een Kamermeerderheid dat niet terug zal kunnen draaien. In dat licht kan ik helemaal niet snappen wat Van Hoof en de drie grootste partijen eigenlijk willen met die rem op de buiten landers. Ik begrijp wel dat ze die uitkeringsgerechtigden aan het werk willen krijgen, maar dan moeten er heel andere maatregelen worden genomen. De politiek moet de hand in ei gen boezem steken en zorgen dat je vier weken kunt werken zonder dat je uitkering in ge vaar komt." „Zoals de vlag er nu bijhangt, maakt een rem op de buitenland se arbeiders alleen maar slacht offers. De fruitteelt en de tuin bouw kunnen hun oogst niet bin nen krijgen en de buitenlanders zijn het baantje kwijt waarmee ze zo blij waren. Ons project dreigt om zeep te worden gehol pen, terwijl de toestroom van buitenlanders volgend jaar toch niet te stoppen is." V. i Super de Boer Miegielsen, Oranjeplein 72, Oost-Souburg Graaddedaan Tel. 0118-480160 www.superdeboer.nl taraa8 «eaaan. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13