ialkenende bepleit nieuwe orde IC Donner woest over suggestie inmenging in zaak tasjesroof Hirsi Ali bepleit collectieve visie op radicale islam Zoekactie naar vermiste man trekt veel bekijks Nederlander is bovengemiddeld bang voor moslims (grip werkloosheid vervangen door 'tussen twee hanen in »n Berhard jr. doopt in sloten kring irtingen op OW leveren miljoen op Onbekenden duwen haspel weg op Auto te water: drie doden Passanten bedreigd met zwaarden Goos wint Gouden Ganzenveer Kostbare duiven verbrand Bezoek fysiotherapie loopt terug Beëindigen leven baby's niet vervolgd Profiteer hier al van uw Autobahnvignet! maandag 24 januari 2005 HAAG - Autochtone Ne ktas zijn twee keer zo e voor de aanwezigheid van Jms als Italianen en Span- iilen. ,op de vijf (19 procent) Ne gers ervaart de aanwezig en moslims niet als bedrei- driekwart (72 procent) van de mensen die het wel be dreigend vinden, is bang om op termijn naar de regels van mos lims te moeten leven. Dat blijkt uit onderzoek dat het Nipo in opdracht van de Groep Lazrak afgelopen najaar deed in Nederland, Spanje en Italië. Tweede-Kamerlid Lazrak pre senteert het resultaat vandaag in Den Haag. Volgens hem blijkt dat Nederlanders minder tolerant zijn dan gedacht. Dat is geen verwijt, stelt hij. „We zijn meer gebaat met gelijke rechten en respect." Het Nipo concludeert dat Italia nen en Spanjaarden die dage lijks worden geconfronteerd met illegaliteit en bootvluchtin- gen uit het islamitische Noord-Afrika positiever over moslims zijn dan de als tolerant bekend staande Nederlanders. Dit terwijl Spanje vorig jaar werd opgeschrikt door een aan slag van politiek-militante mos lims op treinen in Madrid waar bij 191 mensen omkwamen. Uit het onderzoek blijkt dat de aard van de bedreiging die Ne derlanders voelen, is veranderd. Bij een enquête die het Nipo in opdracht van de Volkskrant af gelopen zomer hield, was de di rect ervaren, fysieke dreiging door jongeren de belangrijkste reden dat Nederlanders zich be dreigd voelden. Nu is dat meer een dreiging van (moordaansla gen en de angst voor overheer sing van de islam in de toe komst. Het algemeen gevoel je gens moslims en de islam is on veranderd sinds de moord op Van Gogh, stelt het Nipo. Bijna de helft oordeelt neutraal en een derde negatief. ANP «ank van de Poll HAAG - Nederland, zo jl premier Balkenende, is l loe aan een nieuwe orde- ,van de samenleving waarin fesionele werkers en bur- izelfhun verantwoordelijk- Jkunnen nemen. De huidige ale zekerheid is te passief, ibegrip werkloos moet ver- ign worden door 'tussen ie banen in'. kenende noemde zaterdag jaarlijkse Bilderbergconfe- POORN - Sam van Vollen- Kii, de op 25 mei 2004 gebo- ioon van prins Bernhard jr. prinses Annette, is gisteren |t. [gebeurde in de paleiskapel Loo in Apeldoorn. Sa- jj Bernhard Louis van Vol leren - een titel heeft hij :-werd gedoopt door domi- Anne van der Meiden, die aders Bernhard (35) en An- eSekrève (32) in 2000 ook ieecht verbond. De jongste van de Van Vollenhovens öpnnses Margriet en Made- Sekrève als meters en biPieter-Christiaan en Die- üdeRooij als peetvaders, zo site de Rijksvoorlichtings- dgisteren bekend. De doop- iligheid had een besloten lier, GPD •James McGoniqal SIERDAM - De Sociale Ver- iringsbank SVB en de Belas- l'üenst jagen elk jaar scher- op mensen met een inko- ;die geen AOW-premie beta- De kortingen die dit ople- op het toekomstig lf-pcnsioen van duizenden Wanders bedragen in 2005 038,2 miljoen euro. schrijft de SVB in het kwar- lericht over de uitvoering èAOW. Al sinds 1957 wer- ce SVB en de Belasting it samen om die mensen op oren die niet in loondienst (dan houdt de werkgever de -f xn), maar wel een inko- hebben waarover zij ï-premie moeten betalen, iniet mee wil doen aan de ,)t het risico een kor te krijgen van twee procent niet betaalde premie. 'Wensen die in het buiten- iwonen en werken krijgen akorting, tenzij zij vrijwillig "iemie betalen. 'iemand met een redelijk in een toch geen premie voor de '"betaalt, kan de SVB na in- eetie van de Belastingdienst eed 'schuldig nalatig' verkla- Dat kost dus geld na het :;ear. Uitzonderingen hierop ton soms gemaakt voor ver- eden, gevangenen, mensen kjUiet zijn gegaan of men ie op een absoluut mini- niveau hebben geleefd. 1(5 verwacht de fiscus voor Wö mensen een vooi-stel tot nalatig zijn te doen bij In 1993, toen de wet Fi ltering volksverzekeringen ^gewijzigd (meer bewijslast de verzekerde), waren dat fahts 33 voorstellen, toen tussen 15 en 65 jaar die «ederland woont, is verplicht Jerd voor de AOW. Ieder- diede leeftijd bereikt, krijgt wderdomspensioen, of er nu geen premie is betaald - 15 eu eenmaal het karakter ^volksverzekering. wil de overheid wel dat ton met een redelijk inko- 5 daar ook aan bijdragen premie te betalen. Wie dat ■doet, krijgt dus een korting AOW-pensioen. Dat j® overigens voor arme men gde praktijk aangevuld tot todsniveau. GPD rentie in Oosterbeek een aantal 'coördinaten' voor een dergelij ke nieuwe ordening. De nieuwe samenleving moet veel investe ren in kennis. Het mag niet zo zijn dat straks mensen die hard nodig zijn aan de kant blijven staan door een gebrek aan oplei ding. Balkenende wil het bijspij keren van kennis en opleiding aftrekbaar van de belasting ma ken, door het arbeidskostenfor fait deels tot een kenniskosten- forfait om te vormen. Verder ziet de premier voorde len in een terugkeer naar het klassieke onderscheid tussen het werkterrein van de belastin gen en dat van de werkgevers- en werknemerspremies. Lasten en lusten van werknemersrege- lingen zijn zo direct voelbaar bij bedrijven en werknemers. Dat bevordert het nemen van eigen verantwoordelijkheid. Als derde punt vindt CDA-er Balkenende dat werknemers op gebouwde rechten makkelijker moeten kunnen meenemen naar een volgende baan. Ook dat past volgens de premier in een maat schappij waar de baan voor het leven een uitzondering zal wor den en flexibiliteit van de ar beidsrelatie de norm is. Tot slot vraagt Balkenende zich af of het kabinet niet toe moet naar een inkomenspolitiek die meer rekening houdt met beste dingspatronen gedurende een mensenleven dan met koop krachtplaatjes in een afzonder lijk jaar. Draagkracht van huishoudens en de kosten voor wonen, onder wijs en zorg zijn volgens hem be tere aanknopingspunten dan 'goochelen met tiendepunten van premie- en belastingtarie ven'. ANP BORGHAREN - De brandweer, familieleden en enke le tientallen vrijwilligers zochten gisteren opnieuw vruchteloos naar de man die twee weken geleden ver mist raakte, toen de boot waarin hij zat bij de stuw van Borgharen meters naar beneden viel. De brand weer zoekt met boten op het water. De familieleden en vrijwilligers pluizen beide oevers van de Maas na. Het aantal toeschouwers bij de zoekacties langs de Maas neemt met de dag toe. foto Marcel van Hoorn/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Donner van Justitie is woedend over de suggestie in De Telegraaf zater dag dat hij en de top van hel Openbaar Ministerie (OM) be trokken waren bij de formule ring van de aanklacht van dood slag tegen de vrouw die vorige week een tasjesdief doodreed. De bewindsman liet zaterdag weten dat hij op geen enkele wij ze betrokken was of heeft inge stemd met de aanklacht. De be wering is 'volstrekt onjuist en absolute onzin'. Wel is de minister evenals de top van het OM geïnformeerd over de achtergrond van de zaak, zoals vaker gebeurt bij op merkelijke zaken. Bemoeienis of toestemming is daarbij niet aan MOLENHOEK - Onbekenden hebben gisteroch tend vroeg in het Limburgse Molenhoek gepro beerd een kabelhaspel met een doorsnede van 1.60 meter op de rijksweg te duwen. De haspel ramde twee geparkeerde auto's en kwam daar door nog voor de rijksweg tot stilstand. Volgens de politie is het loodzware voorwerp, dat op een parkeerstrook stond, rond drie uur, vermoedelijk door toedoen van enkele personen, naar beneden geduwd richting de rijksweg. De haspel rolde en kele tientallen meters door de Stationsstraat. Een passerende taxichauffeur kon de rollende haspel maar ternauwernood te ontwijken. Op 9 januari kwam op de A4 bij Rijswijk een automobiliste om het leven tóen haar voertuig geraakt werd door een stoeptegel die vanaf een viaduct was gegooid. De politie hield hiervoor vier mannen uit Rijswijk aan. foto Remko Peters/ANP de orde, zo laat ook het college van procureurs-generaal weten. De aanpak en de formulering van de eis is een zaak en de ver antwoordelijkheid van het par ket in Amsterdam, waar de ge beurtenis plaatsvond. In de hoofdstad reed een vrouw vorige week maandagavond een man dood nadat zij was beroofd van haar tasje. De dieven pak ten de tas uit haar aüto en gin gen ervandoor op. een scooter. De vrouw reed achteruit waar bij zij de verdachten Ali el Bejja- ti doodreed. Het Openbaar Mi nisterie wil haar vervolgen voor doodslag. De rechter-commissa- ris schorste evenwel donderdag haar voorlopige hechtenis. Verklaring De Telegraaf publiceerde giste ren op de derde pagina een ver klaring van Donner dat hij, zo als de krant het formuleert, 'op geen enkele wijze betrokken is geweest bij bij de aanklacht van het Amsterdamse OM'. De krant blijft wel bij haar bewering dat er sprake was van betrokken heid van het college van procu reurs-generaal bij het besluit van het Openbaar Ministerie de wouw te vervolgen voor dood slag. Donner weet nog niet of hij genoegen neemt met de publica tie in de zondagskrant. „Tevre denheid met het artikel is niet het juiste woord", aldus zijn woordvoerder. „We nemen ken nis van de publicatie, maar over leggen nog intern met juristen of dit voor ons voldoende is." Een woordvoerder van het colle ge van procureurs-generaal be schouwt de publicatie van de Te legraaf allerminst als een rectifi catie. „Wij beraden ons op juri dische stappen", zegt een woord voerder. ANP URSEM - Drie jongemannen uit Ursem, Alkmaar en Avenhorn zijn gisterochtend rond half vijf omgekomen doordat de auto waarin ze zaten bij Ursem (Noord-Hol land) na een slip te water was geraakt. Twee andere inzittenden wisten uit het voertuig te ko men. Deze mannen van 19 en 23 jaar uit Ursem raakten lichtgewond. De auto raakte door een combinatie van gladheid en een te hoge snelheid in een slip. De slachtof fers zijn twee mannen van 22 jaar oud uit Alkmaar en Ur sem en een man van 23 uit Avenhorn. ANP ROTTERDAM - De politie in Rotterdam heeft zaterdag ochtend rond twee uur drie mannen aangehouden die ze ervan verdenkt verscheidene mensen met samoeraizwaar den te hebben bedreigd. Dat liet de politie zaterdag we ten. De mannen, 20, 21 en 26 jaar oud, zijn afkomstig uit Ca- pelle aan den IJssel. Ze zouden in de nacht van vrijdag op zaterdag met hun zwaarden meerdere mensen hebben be dreigd op de Hattasingel en op het Jacob van Campen- plein. ANP AMSTERDAM - De schrijfster Maria Goos krijgt de Gou den Ganzenveer 2005. Dat liet De Academie De Gouden Ganzenveer, die de culturele prijs jaarlijks uitreikt, giste ren weten. De Academie De Gouden Ganzenveer lauwert Goos van wege haar bijzondere bijdrage aan de Nederlandse drama tische taal en cultuur. Goos krijgt de prijs op 21 april in hotel The Grand in Amsterdam. Maria Goos, geboren in 1956, volgde de regieopleiding aan de Maastrichtse toneelschool. Vanaf 1982 regisseert en schrijft zij voor toneel, film en televisie. Grote bekend heid kreeg zij met de televisieserie Oud Geld. ANP MAASTRICHT - Bij een brand in een duivenhok zijn in de nacht van zaterdag op zondag in Landgraaf ongeveer 170 duiven omgekomen. De politie houdt rekening met brandstichting. De eige naar is volledig ontredderd. Hij zag een levenswerk van bijna zestig jaar in vlammen opgaan. Het ging om wed- strijdduiven die volgens de politie 'heel erg veel waard zijn.' ANP DEN HAAG - Fysiotherapeuten melden dat het afgelo pen jaar 11 procent van de patiënten die het wel nodig hadden, om financiële redenen heeft afgezien van fysio therapie. In achterstandswijken, waar mensen met lage in komens wonen, gaat het zelfs om 14 procent. Ook 7 pro cent van de chronische patiënten stopt de behandeling. Dat blijkt uit een vragenonderzoek dat de SP heeft gehou den onder 555 fysiotherapeuten. Fysiotherapie wordt sinds vorig jaar niet meer volledig vergoed door het ziekenfonds. Tweede-Kamerlid Kant van de SP vindt dat fysiotherapie weer in het pakket moet worden opgenomen. ANP DEN HAAG - De afgelopen ze ven jaar zijn 22 gevallen van ac tieve levensbeëindiging van een zieke pasgeborene gemeld. Geen van de zaken werd door het Openbaar Ministerie ver volgd, terwijl de euthanasiewet niet geldt voor pasgeborenen en andere wilsonbekwamen. Volgens een studie in het Neder lands Tijdschrift voor Genees kunde van zaterdag ging het in alle gevallen om kinderen met een open rug (spina bifida). Justitie hanteerde bij de sepots vaste criteria, zo concluderen de auteurs van het Universitair Me disch Centrum Groningen. ANP pagina 4 op beëindigen leven baby rust nog taboe door Sander Kuypers HILVERSUM - Ayaan Hirsi Ali nodigt haar eveneens bedreigde politieke collega's uit om een ge meenschappelijke visie te ont wikkelen tegen de radicale is lam in Nederland. Ze doelt daar bij onder meer op de Amster damse burgemeester Cohen, zijn wethouder Aboutaleb en Kamer lid Wilders. Ondanks de heersende politieke tegenstelling tussen deze men sen, moet dat volgens haar moge lijk zijn. zei Hirsi Ali gisteren in het televisieprogramma Buiten hof. „Wij moeten boven onszelf uitstijgen en een gemeenschap pelijke visie ontwikkelen. An ders gaan radicalen ons uit el kaar drijven. Dat mag niet ge beuren", benadrukte de WD-politica. Ze keerde vorige week terug op het politieke toneel. Sinds de moord op cineast Theo van Gogh was ze op geheime plaat sen ondergebracht, omdat ze met de dood werd bedreigd. Hirsi Ali vindt dat Cohen, Aboutaleb en Wilders alle drie goede bijdragen aan een geza menlijke visie kunnen leveren. Ze denkt dan aan de scherpe grenzen die Wilders wil stellen, burgemeester Cohen die volgens haar goed is om 'de boel bij el kaar te houden' en te helpen tot die gemeenschappelijke visie te komen. Ook is het in de ogen van Hirsi Ali belangrijk om Aboutaleb erbij te betrekken om aan te geven dat het beleid niet tegen de islam gericht zal zijn. Het gaat volgens Hirsi Ali om een kleine minderheid van de moslims die kiezen voor ge weld tegen de samenleving, on der wie ook tegen moslimvrou wen Dat geweld is in strijd met de liberale democratie en moet daarom worden bestreden, meent ze. Onlangs deed Hirsi Ali een bijbelstudie met partijge noot minister Zalm. Hieruit werd haar nog eens duidelijk dat het goed mogelijk is om in Nederland jood, katholiek of moslim te zijn. Ook in de bijbel staan volgens haar zaken die niet stroken met de wetten in Nederland. Dat betekent niet dat je dat geloof hier niet kunt belijden, concludeert Hirsi Ali. Ze zou een moslimpartij toejui chen. „We moeten dan wel met ze in debat kunnen gaan", vindt Hirsi Ali. ANP (Advertentie) Een Autobahnvignet bij de ANWB kopen is nu wel heel erg aantrekkelijk. U krijgt dan namelijk 20% korting op een Internationale Reis- en Kredietbrief Plus. Zo kunt u voor slechts 29,95 rekenen op alle hulp bij autopech in het buitenland. Snel doen dus. Kom langs, kijk op anwb.nl of bel 0800-0503. Goede reis ANWB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3