fomer remt toestroom Polen af We blijven aardappeleters en woensdag is gehaktdag Werkgevers vrezen voor pensioenramp m Bud T m 'tierlandse werklozen moeten aan de slag in land- en tuinbouw [els plukken pë ziet af i referendum ■grondwet imsfeld zou jen geheime tnst hebben Noorderlicht boven Oosterschelde Kans voor kenniscentrum zeecultuur in Yerseke Brandweer blust op het water ÏÏëBDAM - In ieder cliché fi"kern van waarheid: Lim- lfrs zijn de Bourgondiërs 'Nederland en in Gelderland De de meeste (Gelderse) worst. Feyenoord drijft Gullit tot wanhoop 15 RIT'er terug in Zeeland Bloemen mogen Rusland weer in Hoek krijgt geen penalty 4° |-2° N 4 to toe zon en een enkele winterse bui. Lende noorden- tot noordoostenwind, meest matig van kracht. KLACHTEN DOOR VERKEERD BEWEGEN Kom naar de GRATIS workshops van de Oefentherapeuten Cesar en Mensendieck Van 24 t/rn 28 januari 2005 Kijk voor meer informatie op WWW.OEFENTHERAPIEINZEELAND.TK .internet: www.pzc.nl ieiaargang no. 19 andag 24 januari 2005 nummer 1,25 fFmiike Houtman HAAG - De massale lr0om van Oost-Europe- ie werknemers, waaron- veel Polen, moet wor- ingeperkt. Nederlandse Hozen moeten daartoe sector op basis van ichering aan de slag. een Kamermeerder- van CDA, PvdA en WD in recente cijfers over sa in de land- en tuin- Het afgelopen weekeinde jbekend dat sinds de toetre- jvan tien nieuwe landen tot Europese Unie, in mei vorig dan 25.000 werkver- üingen aan Oost-Europea- ajn verstrekt. Tegelijker- ajn er van de 350.000 uitke- werechtigden in Nederland !ls383 in de land- en tuin- raan het werk. seen streep door de reke- ïan staatssecretaris Van (Sociale Zaken), die zo mogelijk werklozen voor ajke arbeid wil inzetten, spreekt het probleem bin- iflin de ministerraad. .PvdA en WD willen snel ad maken aan deze situa- len bijstandsgerechtigde 'test appels plukken of as- ssteken", meent CDA-Ka il Bruis. De partijen zijn [Under van een constructie tij gemeenten op detache rs werklozen tijdelijk ai aan ondernemers. SSEL - België houdt geen adurn over de ontwerp- fcvet voor de Europese het afhaken van de linkse ij Spirit is er geen meerder- meer voor het idee een raadpleging te houden. Spi ttest dat het rechtse Vlaams ajeen referendum zou aan kom campagne te voeren nTurkijebij de EU. lien andere EU-landen Iffl wel referenda over de erp-grondwet, die in 2007 moeten ingaan. Nederland iookzo'n raadplegend refe- an, waarschijnlijk op een ginmei. ANP BNGTON - De Ameri- minister van Defensie, lid Rumsfeld, houdt er een 'geheime afdeling op na, ftiecdt als rivaal van de of- Ie geheime dienst voor het inlandse inlichtingenwerk, CIA. Dat onthulde gisteren Washington Post. Nal Support Branch, zou opgericht na de aanslagen ll september. Rumsfeld pro- ^volgens The Washington controle door het iiesuit te komen, zoals die 'jaar opnieuw wettelijk is ®uleerd. Het Pentagon ont- gisteren ten stelligste het sn van de speciale inlich- adienst. ANP „Het in dienst nemen van werk lozen is voor de ondernemers nu niet aantrekkelijk", zegt WD- Kamerlid Weekers. „Je" komt niet zomaar weer van ze af en wat te doen als ze ziek worden? Polen zijn heel makkelijk. Die weten vaak niet eens welke rech ten ze hier hebben." Bij detache ring zit de ondernemer niet met een aan cle werkzoekende vast, aldus Weekers. Volgens de PvdA kunnen werklozen die ge detacheerd zijn ook makkelijker bijgeschoold worden. Land- en tuinbouwondernemers komen makkelijker aan buiten landse werknemers dan werkge vers in andere sectoren. Ze mo gen hen zonder tijdrovende pro cedures aannemen omdat er geen Nederlandse werklozen te vinden zijn die het werk willen doen. Déze uitzonderingspositie geldt ook voor verpleegkundi gen, matrozen en vrachtwa genchauffeurs. CDA'er Bruis sig naleert bij laatstgenoemde be roepsgroep een 'kolossale ver dringing'. „Mij bereiken berich ten dat honderden Nederlandse vrachtwagenchauffeurs werk loos thuis zitten omdat hun werkgevers liever Polen hebben. Tegelijkertijd komen kermissen om in het werk omdat ze geen buitenlandse werknemers mo gen inzetten en Nederlandse jon geren er niet willen werken." Bruis wil daarom dat Van Hoof de regeling op deze punten aan past. Ook WD'er Weekers vindt dat de land- en tuinbouw te makkelijk een status aparte heeft gekregen. „Over ruim een jaar geldt in heel Europa vrij verkeer van werknemers, ook die uit Oost-Europa. Tot die tijd moeten we zien dat we hier zo veel mogelijk Nederlanders aan de slag krijgen, anders loopt het straks helemaal uit de hand." Staatssecretaris Van Hoof heeft al laten weten ook voorstander van detachering van werklozen te zijn. Woordvoerder van land bouworganisatie LTO Pinxter- huis bestrijdt dat er in de land en tuinbouwsector sprake is van verdringing. Hij waarschuwt dat het inperken van de moge lijkheden om Polen aan te trek ken ertoe kan leiden dat werkge vers ze weer illegaal gaan uitbe talen. GPD KATTENDIJKE - Het noorderlicht, veroorzaakt door de zonnewind, was het afgelo pen weekeinde in al zijn pracht te bewonderen op verschillende plaatsen in Zeeland. In de nacht van vrijdag op zaterdag was vanaf de dijk bij Kattendijke boven de Oos terschelde een groene boog te zien en even later korte tijd rode vlekken en strepen. De oranje gloed linksonder onder de groene boog is afkomstig van lantaarns en ander kunstlicht in Zierikzee. foto Jan Koeman/Sterrenwacht Philippus Lansbergen door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Zeeland moet zich voluit inzetten voor vesti ging van een Innovatiecentrum Zeecultuur in Yerseke. „Het is een prima idee", zegt commissa ris van de koningin W. van Gel der als voorzitter van het lande lijk Innovatieplatform Aquacul- tuur. Hij deelt mee dat Wagenin- gen Universiteit een opzet voor zo'n centrum heeft gemaakt en bezig is met een financieel plan. Hét centrum moet dienen als vraagbaak voor alle aspecten rond het opzetten van zoutwa- terteeltsystemen, van begin tot eind van de keten. Dat wil zeg gen: van producent tot consu ment. Zaken die om aandacht vragen zijn onder meer het com bineren van natuur met zeecul tuur, het ontwikkelen van zilte landbouw, nieuwe mogelijkhe den voor productie van schelp dieren en kweek van vis. De commissaris geeft aan dat er een volwaardig centrum moet komen; niet wat aanmodderen met een aquariumbakje hier en een bakje daar. Er zijn een vol waardige hatchery (voor ver meerdering) en nursery (voor kweek vis en schelpdieren) no dig. Van Gelder onderstreept dat een Yerseks centrum een sa menwerking moet zijn tussen overheid en bedrijfsleven. Laat de sector het afweten, dan is het initiatief tot mislukken, ge doemd. De commissaris merkt op dat bedrijven wel geïnteres seerd lijken, maar dat nog te weinig concreet laten blijken. Hij herinnert eraan dat de pro vincie bereid is mee te werken aan een centrum. Ook zijn er kansen om de Hogeschool Zee land erbij te betrekken. Van Gel der vindt dat natuurbescher ming ingeschakeld moet wor den, zeker bij combinaties van natuur en zeecultuur, pagina 13 aquacultuur loopt flink achterop RHENS- Brandweermannen bestrijden het vuur op het Nederlandse containerschip Jowi op de Rijn nabij de Duitse plaats Rhens. Volgens de Duitse politie raakte zaterdagmiddag niemand (toiille Prick awen hebben het vaakst, de op tafel en in deze pro- ee wordt ook de meeste sten gegeten. Verder houdt ®htere Drent niet van expe- ®ten bij z'n avondmaal. heel Nederland geldt: Wijven aardappeleters en ^dag is voor heel wat men- jjjtout dé gehaktdag. Wijkt uit het Nationaal Re- ceptidee Onderzoek van Unile ver en onderzoeksbureau Mar- ketResponse. Onder de vlag van het merk Knorr is op 12 januari bij 20.000 huishoudens een vra genformulier afgegeven over het eet- en kookgedrag. De adressen waren verspreid over alle pro vincies, stad, platteland, één- en tweepersoonshuishoudens en ge zinnen. Met een oogst van 5000 ingevulde formulieren is het on derzoek volgens Unilever ge slaagd. Woensdag blijkt voor de meeste autochtone Nederlanders nog steeds de gehaktdag bij uitstek. Onder de vleeseters (86 procent) kwam op die woensdag 12 janua ri, de onderzoeksdag, gehakt het meest op tafel (24 procent), ge volgd door kip (14 proeent) en rookworst (7 procent). Nog een gouwe ouwe blijkt de aardap pel. Een meerderheid van 52 pro cent zette een gerecht met aard appelen op tafel, waarvan een derde gekookte aardappelen. Zestien procent van de huishou dens at pasta en twaalf procent rijst. Opvallend is ook dat de Neder landers nog steeds vroeg begin nen met het avondeten: veruit de meesten eten tussen half zes en half zeven. De Brabanders en Gelderlanders gaan over het. al gemeen het vroegst aan tafel. Het gemiddelde Nederlandse huishouden doet niet aan voor gerechten (85 procent). Doen we het toch dan bestaat het voorge recht uit soep (12 van de overige 15 procent). Toetjes zijn veel po- „Hoe moet je een ramp als deze verwerken?" Wim Jere- miasse, lid van het Rampen Identificatie Team, is terug in Westerschouwen. Wekenlang was hij in Sri Lanka en Thailand om slachtoffers van de tsunami te identificeren. Het beeld van stapels dode licha men staat op zijn netvlies gebrand. Het sinds juni vorig jaar in Rusland geldende invoer verbod voor bloemen, plan ten, groente en fruit uit Ne derland is opgeheven. Bei de landen hebben daar af spraken over gemaakt in Berlijn. Russische inspecteurs zul len in Nederland controle ren of de producten niet be smet zijn met schadelijke in secten. Hoek kreeg zaterdag in de wedstrijd tegen Kozakken Boys (2-3) niet wat het verdiende. De Zeeuws-Vlaamse hoofdklasser in het zaterdagvoetbal werd door een vreem de beslissing van de scheidsrechter in cle laatste minuten een strafschop door de neus geboord. Daardoor kan het elftal van de Belgische trainer Tetaert het kampioenschap nu al vergten. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en IMeningen: 4; Buiten land: 5; Gezondheid: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20,21,22, 23 en 24 door James McConiqal HAARLEM - De wensen van de vakbonden om per CAO vut en pre-pensioen te redden zullen leiden tot een onbetaalbare 'pen sioenramp'. Werkgevers zetten in de onderhandelingen dan ook in op de levensloopregeling, die ten minste overzichtelijk is. Dat is het standpunt van de AWVN, de organisatie die werk gevers adviseert en ondersteunt bij de onderhandelingen over CAO's. Directeur H. van der Steen wijst alle betrokkenen er op dat het 'verslepen' van vut-rechten naar het algemeen ouderdomspensioen, zoals de vakbonden willen, op korte ter mijn inderdaad weinig kost. „Maar in de jaren daarna zal blijken hoe duur het is om een beperkte regeling (van 62 of 63 tot 65 jaar - red.) om te bouwen naar een pensioenregeling die decennia kan duren," zegt hij. Van der Steen misgunt niemand een lange levensavond, maar het is zijn taak om zowel werkge vers als werknemers te wijzen op de financiële gevolgen. De AWVN denkt dat het voor be drijven veel verstandiger is om in te zetten op een individuele le-. vensloopregeling, een vorm van sparen voor verlof. Dat kost vooral de werknemer geld en eventueel slechts in beperkte mate de werkgever (die is niet verplicht bij te dragen - red.) en is dus overzichtelijk, aldus Van der Steen. Hij wijst erop dat pensioenfond sen al enkele jaren onder druk staan, veel werknemers pen sioengaten hebben en de vergrij zing zijn tol nog zal eisen. De AWVN schroomt niet om het woord 'pensioenramp' in de mond te nemen. „Het gaat om heel veel mensen, heel veel jaren en heel veel geld. De onzekerhe den zijn enorm en leggen druk op de toekomst." GPD Advertentie gewond op het schip dat op weg was naar Ger- mersheim. De Jowi is het grootste binnen- vaart-containerschip van Europa. foto Thomas Frey/EPA pulairder: 70 procent zet ze op tafel. Als provincie springt Limburg er uit als de meest Bourgondi sche. Limburgers eten meer gan gen, staan langer in de keuken en gebruiken specialere sauzen bij het vlees. „Voor ons is het heel interessant dat 63 procent aangeeft meer te willen experimenteren", zegt T. Verbeek, manager van Knorr. „Dat gebruiken we bij de ont wikkeling van nieuwe produc ten." Voor Unilever is het onder zoek ook waardevol. „We leren over regionale verschillen in eet gewoonten. Dat kunnen wij mo gelijk gebruiken in onze lokale reclame-uitingen." GPD i voorletters; r i smaalt i plain® 1 telefoon: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor €14.95 Ik geef daarbij éénmalig roestemming voor automatische incasso van dit bedrag van ondersiaand lekeningnummer. ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad. CJ Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand mei automatische incasso 19.95). O per kwartaal met automatische incasso 58.00). O per jaar met automatische incasso 222.50). i Kijk op ww.v.picnl/abönneièn. bel gratis 1)300 -023! 231 of stuur doè bon naar i PZC. afdeling lerersservics i Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes 8"711688ll555530l het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1