Elfde Nederlander geïdentificeerd zc Kachtsstrijd in Ie Oekraïne ijkt voorbij Bush stelt vrijheid centraal TOE TSTEW Roemeense baby's massaal gedumpt Koud slot opleiding mariniers PZC uinami doodde in Indonesië volgens Unicef veel kinderen fS leveren Sacirbey uit Britten nemen rol Nederland over in Irak Grootste zonnevlam in vijftien jaar Belgische cafés zijn te rokerig Pandapopulatie neemt fors toe Maffia maakt meer omzet dan Fiat Doctor Death al actief in opleiding Brussel wil van reclame hamburgerketens af Rechters willen luxere auto's de Jonge Hoek van Dijke fcorBobKloon E^gVEIn Roemenië worden riijics meer dan vierduizend door arme en meestal on trouwde moeders permanent rhtergelaten in kraamklinie- fflU[ziekenhuizen. Dat is twee ^eDt van alle geboorten in iv's Worden vaak niet aan- vrijdag 21 januari 2005 gegeven, krijgen geen naam of identiteit en komen uiteindelijk terecht op de 'adoptiemarkt', of soms in handen van kinderhan- delaren. Dit heeft het kinderfonds van de Verenigde Naties Unicef gis teren bekendgemaakt. Met de toevoeging dat deze 'traditione le praktijken' nu al dertig jaar onveranderd voortduren. „De moeders die de pasgebore nen in la-aamklinieken dumpen, zijn doorgaans jong, onge trouwd en zonder eigen midde len van bestaan", zegt dr. Pierre Poupard, de Unicef-vertegen- woordiger in Boekarest. „Een derde van deze baby's is onder hun gewicht." Poupard. „Er was een geval van een ongehuw de, zeventienjarige moeder die na de geboorte geen raad wist met haar kind. De kraamhulp vertelde haar, dat ze het jonge tje beter kon achterlaten en een nieuw leven kon beginnen." Er zijn in Roemenië kraamkli nieken die met meer dan twee honderd verstoten baby's in hun maag zitten. Jaren geleden za ten ook de Roemeense weeshui zen vol met ongewenste kinde ren, maar aan deze omstandighe den, die vele West-Europese lan den schokten, is nu grotendeels een eind gekomen. De Roemeen se regering heeft met het oog op een toekomstig lidmaatschap van de Europese Unie nu ook een nieuwe wetgeving inge voerd, die de opvang en nazorg van ongehuwde moeders in bete re banen moet leiden. GPD nnnzff redactie buitenland JJHAAG - Het aantal Neder- jfldse doden als gevolg van de iheving in Azië op 26 decem- iris gisteren met twee opgelo- anaar elf. Dat heeft het minis- [icvan Buitenlandse Zaken ge- ild, In Indonesië worden vol- asUnicef relatief weinig dode aderen gevonden. (wee nieuwe Nederlandse chtoffers zijn door het Ram- sldentificatie Team (RIT) geï- iihficeerd in Thailand. Van de doden overleden er negen in isiland, één in Sri Lanka en overleed tijdens de vlucht Thailand naar Brussel aan verwondingen. aantal vermisten ligt op kleine dertig', aldus Bui- Jandse Zaken. Het aantal •traceerbaren, van wie niet zeker is of ze tijdens de tsunami in de rampgebieden waren, is geslonken naar ongeveer vijf tien. In de getroffen regio's wordt met man en macht gewerkt aan het opruimen van de puinhopen. Nog steeds worden er stoffelijke overschotten gevonden. Hulpverleners aan de zwaarge- troffen westkust van Atjeh heb ben gisteren gezegd dat ze nog maar relatief weinig kinderen in de leeftijd tot zeven jaar jaar te genkomen. Volgens Shannon Strother van het VN-kinder- fonds Unicef lijkt het erop dat de verwoestende vloedgolven op 26 december vooral grote aantal len peuters en kleuters hebben gedood. Ze hadden géén kans om tijdig weg te komen of zich ergens aan vast te klampen. Strother baseert haar uitspra- li YORK- De Amerikaanse lilie heeft de uitlevering bevo- van de voormalige Bosni- \i ambassadeur bij de Vere- rde Naties, Muhamed Saeir- Dat is vernomen in justitie- •diplomaat wordt ver- li van het verduisteren van ;i)iii]oen dollar staatsgeld, ie heeft om de uitlevering 48-jarige Sacirbey ge- IjfLHij was in juli in afwach- jvaneen besluit over zijn uit wonder elektronisch huis- plkent alle aantijgingen en ie redactie buitenland De machtsstrijd in de imialige sovjetrepubliek Oek- voorbij. Zondag kan pro-westerse Viktor Joesjtsj- o(50) worden beëdigd als iepresident sinds de onaf- fclijkheid. Daarmee is de [slieten oranje revolutie, ver- M(1 naar de politieke kleur iJoosjtsjenko, succesvol vol- id. de installatie moet er een fe komen aan het maanden- 50conflict tussen Joesjtsjen- W zijn Moskou-getrouwe ri- I Janoekovitsjdie ook aan- maakte op het president- 3P.Nade officiële ceremonie iög een informele viering Onafhankelij kheidsplein jv. de 'thuisbasis' van de hje revolutie. dit plein demonstreerden de ormingsgezinde oppositie- «Joesjtsjenko en zijn aan- jers wekenlang tegen de ïde bij de presidentsverkie- eind november. Ex-pre- ?Janoekovitsj riep zich toen Onnaar uit. jognaar de inhuldiging van pjenko is geëffend door «ggerechtshof. kof verwierp ook het laatste •opschrift van Janoekovitsj, P& december de herhaling verkiezingen verloor. De van die stembusgang Jwongen door Joesjtsj- 001 zijn aanhangers, verliezende J anoeko vitsj Nj)' zijn beurt ook meerde- lachten in bij het hoogge- itshof. .e dagen en (Advertentie) Bezorgklachten en informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (gratis) ken op ervaringen van medewer kers die in de getroffen regio een vaccinatieprogramma tegen mazelen hebben opgezet. „Wat we zien is dat vooral de wat oudere kinderen worden aange meld. Er zijn niet veel jongere kinderen." De Unicef-woordvoerster repte van een 'dramatische demografi sche wijziging' in vooral cle re gio Meiüaboh. Kinderen Deze stad, die tot eenderde van de 120.000 inwoners verloor, ligt op ongeveer 150 kilometer van het epicentrum van de zee beving. Gevreesd wordt dat sommige hard getroffen ge meenschappen tot 60 procent van hun kinderen hebben verlo ren. Een hoge functionaris in Atjeh vroeg gisteren op zijn beurt aan dacht voor de kinderen die nog geboren moeten worden. In de vluchtelingenkampen in Atjeh hebben zich zeker 800 zwangere vrouwen gemeld. „We hebben dringend behoefte aan vroedvrouwen die deze groep kan helpen", aldus Atma- di Adiputro, die leiding geeft aan de hulpoperatie in de pro vincie. ANP/RTR zijn raadslieden zeggen dat er geen geldig uitleveringsverdrag is tussen de Verenigde Staten en Bosnië-Herzegovina. Verder zou Bosnië geen bewijzen hebben ge leverd van zijn vermeende mis daden. Sacirbey is in ons land vooral bekend als een voormali ge vriend van Mabel Wisse Smit, de echtgenote van prins Johan Friso. Ook was Sacirbey regelmatig in Nederland als vertegenwoordi ger van de regering in Sarajevo inzake de genocideklacht die Bosnië in 1993 tegen Joegosla vië aanspande bij het Internatio naal Gerechtshof. ANP/AFP maakte zijn besluit midden in de nacht van woensdag op don derdag bekend. Het laatste von nis is definitief en beroep is niet meer mogelijk. Aanhangers van het toekomsti ge staatshoofd toonden zich ver heugd. „Ons lijden is eindelijk voor bij", aldus een advocaat uit het Joesjtsjenko-kamp. „Het laatste woord is gezegd. Wij hebben een nieuwe president." Maar de verliezers repten over vriendjes politiek. „Het hooggerechtshof is tegen Janoekovitsj", zei zijn juridisch team. „Blijkbaar kan in Oekraï ne alles." De Russische president Poetin feliciteerde Joesjtsjenko kort na de uitspraak van het hof met diens overwinning. Tijdens de tumultueus verlopen verkiezin gen steunde Moskou nog open lijk diens tegenstander Janoeko- •vitsj. Poetin liet gisteren weten dat hij veel waarde hecht aan een goede relatie met het buurland. Hij sprak over een van de be langrijkste Russische prioritei ten. Balkenende Premier Balkenende is een van de gasten die zondag de inaugu ratie zal bijwonen. Tijdens de roerige verkiezingsperiode eind 2004 in Oekraïne was Neder land als voorzittèr van de Euro pese Unie intensief betrokken bij het zoeken naar een oplos sing. Ook buitenlandcoördina tor Solana van de Europese Unie en NAVO-secretaris-gene- raal De Hoop Scheffer komen naar Kiev.ANP PYONGCHANG - Een groep rekruten van het Zuidkoreaanse korps mariniers doet oefeningen in de sneeuw. Een zware wintertrai- ning in Pyongchang, 180 kilometer ten noordoosten van Seoel, sluit de mariniersopleiding in Zuid-Korea af. foto You Sung-Ho/RTR het alfabet van Zeeland van onze redactie buitenland WASHINGTON - George W. Bush is gisteren beëdigd voor zijn tweede termijn als presi dent van de Verenigde Staten. Op de trappen van het Capitool in Washington legde hij de eed af, onder het toeziend oog van de voorzitter van het Hoogge rechtshof, William Relinquish Daarna hield hij zijn inaugurele rede, die in het teken stond van het belang van vrijheid. De ongeveer twintig minuten du rende toespraak, waarin Bush zijn visie op de komende vier jaar uiteen zette, was vooral toe gespitst op het buitenlandse be leid. De president nam echter TOKIO - Groot-Brittannië is be reid de rol van Nederland over te nemen in de Iraakse provin cie al-Muthanna. Zij zullen na de terugtrekking van de Neder landse militairen de veiligheid van de Japanse troepen in het ge bied garanderen. De Japanse premier Koizumi zei dat hij deze toezegging had ge kregen van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Straw. In de provincie al-Muthanna be vinden zich 550 man van de Ja panse defensiemacht, die huma nitaire hulp verlenen. De Britten zijn verantwoorde lijk voor de gehele multinationa le divisie Zuid-Oost in Irak. Daaronder valt het gebied rond Basra, maar ook de provincie al-Muthanna, waar de 1350 Ne derlandse militairen werkzaam zijn. ANP/AFP het woord 'terrorisme' geen en kele keer in de mond, en noem de geen enkel land bij naam. Wel riep hij- zijn bondgenoten op met Amerika te blijven vech ten tegen de vijanden van de vrije wereld. Busli zei door de verspreiding van vrijheid en democratie, een einde te willen maken aan tiran nie. „De beste kans op wereld vrede, ligt in de verspreiding van vrijheid over de hele we reld." De plechtigheden hadden een weliswaar een sterk religieus tintje, maar leken toch vooral ge richt op verzoening tussen de wereldgodsdiensten. Bush noem de in zijn toespraak de Bergrede uit het Nieuwe Testament als in spiratiebron voor goedwillende burgers, maar verwees in dezelf de zin ook naar de Tien Gebo den uit het Oude Testament en naar de Koran. De door ongekende veiligheids maatregelen omringde ceremo nie, waarin ook vice-president Dick Cheney opnieuw werd beë digd, werd bijgewoond door en kele duizenden gasten. Onder de prominenten die de'kou en de sneeuw in Washington trotseer den, waren de oud-presidenten Clinton, Carter en Bush sr., de vader van de huidige president, en hun echtgenotes. Ook de gou verneur van Californië, Arnold Schwarzenegger, behoorde tot de eregasten. Duurste De 55e presidentiële inaugura tie was de duurste in de geschie denis. Voor de festiviteiten in Washington is een slordige 40 miljoen dollar uitgetrokken, waarvan grote bedrijven het leeuwendeel voor hun rekening hebben genomen. ANP MOSKOU - Wetenschappers hebben de grootste zonne vlam van de afgelopen vijftien jaar waargenomen. De enorme energiegolf die de zon uitzond, bereikte de aarde in minuten, maakten Russische wetenschappers gistereji bekend. Zonnevlammen van een dergelijke omvang doen zich nor maal gespoken ongeveer eens in de twintig jaar voor. Ze zijn niet schadelijk voor mensen. Satellieten zouden er' evenwel door beschadigd kunnen worden. ANP/DPA BRUSSEL - De Belgische cafés en restaurants zijn te ro kerig. Vooral de caféhouders hebben te weinig plaatseri voor niet-rokers, of missen voloencle afzuiginstallaties. Bij 3808 controlebezoeken waren 2655 dingen mis, zo; blijkt uit onderzoek in opdracht van de Belgische Gezond heidsminister Demotte. De minister besloot het aantal controles uit te breiden. De horecabranche beloofde gisteren direct beterschap.' Horeca Vlaanderen zal haar leden aansporen zich betér aan de regels te houden. ANP PEKING - Het aantal reuzenpanda's dat in de wildernis van China leeft is sinds 2000 met veertig procent toegeno men. Die groei is te danken aan een groter leefgebied voor de beesten en een verbeterd ecosysteem. Lange tijd maakten Chinese bosbeheerders zich ernstige zorgen over liet voortbestaan van de reuzenpanda. Vol gens de directeur van het Chinese staatsbosbeheer, Zhou Shengxian, zijn er nu in China zo'n 1596 reuzenpanda's. Het leefgebied van de dieren is 65 procent groter gewor den, nu de voorheen geïsoleerde regio's met elkaar verbon den zijn. Gevolg is dat de panda's een aangesloten gebied tot hun beschikking hebben en meer contact met elkaar kunnen hebben. GPD/RTR ROME - De maffia in Italië maakt tweemaal zoveel omzet als het Fiat-concern: ongeveer 100 miljard euro per jaar.' Dat heeft de Italiaanse hoofdaanklager en maffia-onderj zoeker Vigna berekend. Hij stelt dat de georganiseerde cri minaliteit tot de grootste ondernemingen van het land be hoort. De omzet zou nog hoger liggen als niet alleen naar de 'tra ditionele maffia' - zoals cle Cosa Nostra op Sicilië en de Camorra in Napels - maar ook naar de Russische en de Al banese maffia wordt gekeken. ANP/DPA LONDEN - De Britse autoriteiten onderzoeken nog eens 137 sterfgevallen waar de inmiddels overleden Britse arts' Harold Shipman mogelijk de hand in heeft gehad, meld den Britse kranten gisteren. Tussen 1970 en 1974 onderte1 kende de huisarts in opleiding die later als 'Doctor Death1 de geschiedenis inging, de overlijdensaktes van deze men sen in Pontefract, in Yorkshire. De man van wie vaststaat dat hij minstens 215 patiënten heeft vermoord met morfine injecties, kreeg in Pontefract zijn opleiding. ANP l' van onze redactie buitenland BRUSSEL - Kinderen mogen geen reclame voor junkfood meer te zien krijgen. Zonder de lokkende tv-spotjes en adverten ties voor bijvoorbeeld hambur gers moeten jongeren makkelij ker overgewicht bestrijden. Europees commissaris Kyprian- ou (Gezondheid) heeft de geza menlijke fabrikanten een jaar de tijd gegeven om zelf een ver bod op te stellen. Als dat niet lukt, legt Brussel hen een ver bod op, waarschuwde Kyprian- ou donderdag in een interview met de Financial Times. De Europese Commissie heeft re cent de strijd tegen de zwaarlij vigheid (obesitas) opgevoerd. Het overgewicht is een belangrij ke oorzaak van veel gezond heidsklachten. De Europese Commissie heeft vorig jaar de Universiteit van Maastricht ge vraagd groot onderzoek te doen naar de genetische oorzaken van obesitas. Etiketten moeten duidelijker de risico's vermel den van producten met veel vet, zout en suiker. De eurocommissaris zei dat Eu ropeanen overgewicht vooral een Amerikaans probleem von den. „We maakten er grappen over. Maar het is nu een Euro pees probleem." In Nederland heeft 36 procent van de inwo ners matig overgewicht en 12 procent heeft ernstig overge wicht, aldus het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu, vorig jaar. De Europese voedingsbranche., verenigd in CIAA, heeft Kypria» nou al toegezegd mee te werken. Ook elders staan de junkfoodfa brikanten onder druk. In de VS' heeft Kraft Foods de kinderre clame'voor bijvoorbeeld koekjes' al gestopt. Groot-Brittannië beT spreekt plannen om tv-reclanie voor junkfood te beperken als die op kinderen is gericht. Een woordvoerder van marktlei der McDonalds zei gisteren in een reactie dat een reclamever bod niets oplost. „Bestrijding van overgewicht schuilt in de ba lans tussen gevarieerde voeding en voldoende beweging." Vol gens hem hanteert McDonalds, wat kinderreclame betreft al ja ren strenge normen. ANP LILONGWE - Rechters in hét arme Malawi zijn gisteren in sta king gegaan. Zo willen ze de regering dwin gen nieuwe luxe auto's met vier- wielaandrijving voor hen aan te" schaffen ter vervanging van het oude wagenpark. Griffier Sylvester Kalembera van het hooggerechtshof zei dat de rechters geen zaken meer be handelen totdat de regering dë circa 25 verouderde dienstaü-. to's heeft vervangen. ANP/RTR. (Advertentie) LAATSTE showroom modellen met HOGE KORTING President George Bush spreekt zijn inaugurale rede uit op Capitol Hill in Washington. Bush begon gis teren aan zijn tweede ambtstermijn. foto Jonathan Ernst/RTR modem living easy living Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5