ID-plicht irriteert ook politici PZC Victoria Falls sterven langzame dood Journalisten komen hun hotels in Irak amper meer uit Controles soms te belachelijk voor woorden Antwerpse prostituées niet blij met te felle straatverlichting 21 januari 1955 vrijdag 21 januari 2005 door Ap van den Berg en Frouke Houtman Ogen schieten vuur. „Waar om moet ik 'm laten zien? Ik heb u nu drie keer gezegd dat ik een identiteitsbewijs bij me heb! U vertrouwt me dus niet?" Minister van economi sche zaken Laurens Jan Brink horst kookt bijkans van woede. „Hier. hou vast!" De bewinds man duwt zijn aktentas in de handen van de journalist, vouwt zijn portemonnee open en laat in een flits alsnog zijn identiteitskaart zien. „Bent u nou tevreden?" Brink horst pakt zijn tas terug en beent weg. „Dit is on-ge-hoord!" brult hij nog. „Dit is precies waar dit land ka pot aan gaat!" Het is donderdagochtend en het loopt tegen tien uur. Weinig pas santen zijn getuige van de onge wone opwinding over een iden titeitsbewijs. De meeste minis ters, kamerleden, staatssecreta rissen en ambtenaren schuife len op hun gemak door de toe gangsdeuren van het Twee de-Kamergebouw naar hun eer ste afspraak. De irritatie onder de bevolking over de identifica tieplicht is ook in het parle ment merkbaar. Sinds 1 januari is iedere Nederlander verplicht zijn paspoort, rijbewijs of iden titeitskaart te-tonen als de poli tie ernaar vraagt. GroenLinks-kamerlid Farah Karimi is in eerste instantie af houdend: „Ik hoef mijn 'aai-die' toch niet aan te to nen? Waarom zou ik dat doen?" Na enig aandringen laat ze het document toch maar zien. CDA-kamerlid Niny van Oerle weigert als enige pertinent haar legitimatiebewijs uit haar tas op te diepen. Steekproef De overige kamerleden werken loyaal mee aan de bescheiden steekproef. Arda Gerkens (SP), Nebahat Albayrak (PvdA), Joop Atsma (CDA), Willibrord van Beek (VVD) en Boris van der Plam (D66): ze trekken zon der mankeren hun legitimatiebe wijs. Dat geldt ook voor fractie leider van de ChristenUnie André Rouvoet. „Kijk, een rijbe wijs." Hij vouwt het uit eigen be weging open en wijst op het fo tootje: „En nog van mij ook!" Rouvoet ziet de lol van de steek proef wel in. „Ik was deze week in een zaaltje en vroeg de aanwe zigen wie een identiteitsbewijs bij zich droeg. Twintig procent bleek het niet bij zich te heb ben." De test onder de volksver tegenwoordigers levert vanmor gen een vergelijkbaar beeld op: één op de vier kamerleden heeft geen legitimatie op zak. De PvdA'ers Khadija Arib en Godelieve van Heeteren zijn er bijna trots op. „Alsof we hier mee de veiligheid in dit land ver groten," roept Arib boos. Hun collega Marjo van Dijke moet er ook maar weinig van hebben. „Ik wil mijn kinderen niet met een paspoort op straat rond la ten lopen. Dus hebben we een identiteitskaart voor ze ge kocht. Kijk, wij eten er geen bo terham minder om, maar ik ken een hoop gezinnen waar dat an ders is." Zelf heeft ze wel legiti matie bij zich. Schaamrood Staatssecretaris van financiën Joop Wijn (CDA) bekent - „met het schaamrood op mijn kaken" - dat hij zijn ID niet op zak heeft. Terwijl zijn partij het verst gaat met zaken als het op geven van de privacy, fouilleren en verplichte identificatie. „Ik vind het zelf echt heel belang rijk dat de identificatieplicht is uitgebreid", bezweert hij. „Ne derlanders kunnen best een deel van hun privacy opgeven als we daarmee de criminaliteit kun nen aanpakken." PvdA'er Staf Depla heeft zijn rijbewijs in de binnenzak. „Ik ben niet kapot van de identificatieplicht," zegt hij. Het feit dat een moeder (met kind) recent in een Amsterdam se politiecel belandde omdat ze bij een verlichtingscontrole geen identiteitspapieren kon to nen, heeft zijn enthousiasme fors getemperd. „Te belachelijk voor woorden. Dat soort uitwas sen mogen niet meer voorko men. Het doel heiligt niet alle middelen," aldus Depla, die ver volgens in ruil voor het tonen van zijn identiteitsbewijs ook dat van de ondervrager wil zien. Tot Depla's niet geringe verras sing zegt die: „Eh... sorry. Thuis- gelaten." Regels Iedere Nederlander van veertien jaar en ouder moet sinds 1 janua ri een geldig identiteitsbewijs kunnen tonen als de politie daar om vraagt. Dit betekent in de praktijk dat niemand zonder paspoort, rijbewijs of identiteits kaart de deur uit kan. Of je nu in de auto stapt of alleen maar naar de hoek van de straat loopt om een brief te posten. Wie zich niet kan legitimeren, kan meegenomen worden naar het politiebureau en riskeert een geldboete, oplopend tot 2250 euro. Er moet wel een con crete aanleiding zijn. Willekeuri ge controles zijn niet toege staan. In het verleden mocht naar het legitimatiebewijs wor den gevraagd bij het vermoeden dat iemand illegaal in Neder land verblijft en bij verkeerstoe zicht. Dat is nu uitgebreid naar identificatie bij hulpverlening en bij het handhaven van de openbare orde. Nieuw is ook dat douaniers, on- derwijsinspecteurs en soortgelij ke toezichthouders om legitima tie mogen vragen. De reden voor dat verzoek moet wel in de lijn van hun functie liggen. Een bouw- en woningtoezichthou der mag een fietser die 's nachts zonder licht rijdt, niet om zijn le gitimatie vragen. Maar een bos wachter die ziet dat iemand in de natuur afval loost, mag dat wel. Particuliere beveiligingsmede werkers in winkels en bedrijven staan los van de nieuwe identifi catieplicht. Wie door zo'n mede werker wordt aangehouden, is niet verplicht zijn paspoort of rijbewijs te tonen. Wel kan hij de zaak uit worden gezet. GPD van onze redactie buitenland Buitenlandse journalisten in Bagdad gaan prak tisch niet meer op pad. De Britse Midden-Oostenkenner en -correspondent Robert Fisk noemde dit in de The In dependent maandag 'hotel- journalistiek'. Die geeft de Amerikaanse troepen in het land 'de vrije hand' om te doen of na te laten wat ze maar wensen. De journalisten van de Ameri kaanse omroep NBC mogen van hun veiligheidsadviseurs en lijfwachten niet eens naar het zwembad of het restau rant van hun hotel, laat staan de stad in. Ze zitten feitelijk opgesloten in hun kamers. De activiteiten van radicale tegenstanders van de Ame rikaanse bezetting, alsmede het grote aantal ontvoeringen van buitenlanders door crimi nelen, maken het werk in Irak vrijwel onmogelijk. Het gerenommeerde dagblad The New York Times heeft een soort fort in Bagdad met vier wachttorens en lijfwachten met New York Times' T-shirts aan. Maar zelden of nooit hebben oorlogsverslag gevers zo ver van de gebeurte nissen verslag gedaan en zel den zijn ze zo beperkt in hun handelen geweest, aldus Fisk. Afgeslacht Veel journalisten bellen van uit hun hotelkamer met woordvoerders van de Ameri kaanse troepen of van de door de Amerikanen aange stelde interim-regering. Die zijn in hun afgegrendelde stadsdeel, de Groene Zone, nog verder verwijderd van de werkelijkheid. Voor het slin kend aantal journalisten dat er toch op uit wil, wordt het steeds gevaarlijker en moeilij ker, net als voor de Irakezen die voor hen werken. Vorig jaar werden onderin® een Italiaanse corresponds: een Poolse journalist, een Bi gaarse cameraman en een£ panse verslaggever wreeds moord. Maar ook tal -■ Iraakse werknemers van bi tenlandse media zijn afe, slacht. Veel Iraakse medewe. kers van buitenlandse rnefe hebben al laten weten dat5 op de geplande verkiezing dag, 30 januari, niet du.4 werken. Een half jaar geleden kg Fisk naar eigen zeggen n» een reportage maken vanó Bagdad in een stad in heffe nenland en dezelfde avond i rugkeren. Maar aan het ég van de zomer kostte een plaatsing over een relatief ringe afstand buiten Bagfe; alleen al twee weken onderhandelen met figus die mogelijk voor een vfe ge reis konden zorgen. Naj een reis buiten Bagdad fe wel uitgesloten. Ook in bloedige jaren negentig Algerije werden veel jours- listen vermoord, maar fee- den de Algerijnse veiligheid stroepen en gendarmerie ver slaggevers redelijk 1 men. In Irak kunnen devefe heidstroepen zichzelf sa eens beschermen. Bovenra zijn de Iraakse politie en V tionale Garde onbetroinJ baar. Het is niet altijd duik] lijk voor wie de Iraakse gg disten of agenten aan bi werk zijn. Journalisten 1 Irak durven evenmin in buurt van Amerikaanse ta pen te komen, omdat die» rucht zijn om hun ongedise- plineerde handelwijze. Ze worden daarom ook dra journalisten gemeden, bek- ve de enkelen die officies! zijn 'ingebed' in een Ameri kaanse eenheid. Zij z land vanuit het gezichtsp van Amerikaanse militair en bellen dan hun c het hotel met het laafö nieuws. ANP De prostituées in het Ant werpse Schipperskwartier zijn niet te spreken over de gloednieuwe straatverlichting. Die is, vinden ze, veel te fel. El ke oneffenheid op hun gezicht, elk pukkeltje, is zichtbaar. En dat schrikt potentiële klanten af. De zestien nieuwe straatlan taarns moeten de hoerenbuurt veiliger maken. Het Antwerpse Schipperskwar tier heeft de voorbije jaren een ingrijpende metamorfose onder gaan. Van de zeventien straten die de rosse buurt vroeger telde, zijn er nog maar drie over: de Vingerlingstraat, de Schipper- straat en de Verversrui. Maar de prostituées vinden het maar niets, al dat licht. „Het is geen toeval dat achter de ramen rode lampen hangen. Die maskeren alle oneffenheden. Deze schijn werpers onthullen elke rimpel en elke puist", klagen ze. De lampen hangen volgens de vrouwen ook veel te laag. Het licht schijnt in hun ogen, waar door ze worden verblind en de klanten buiten niet kunnen zien. Eén hoerenmadam is het felle licht zo beu, dat ze een zwarte zak over een lantaarn paal heeft getrokken. Maar ook de hoerenlopers klagen steen en been. Die voelen zich bespied en betrapt. Ze zijn bang dat ze snel ler worden herkend, voelen zich niet meer op hun gemak. De prostituées en hun clientèle krijgen nu steun uit onverwach te hoek. Ook de Bond Beter Leef milieu ziet de nieuwe, moderne lantaarnpalen niet zitten. De mi lieu-organisatie spreekt over 'lichtvervuiling' en heeft een Macht ingediend bij de gemeen te; „Deze lantaarnpalen zijn vol strekt overbodig. Aan de gebou wen hangt al gewone, gele straatverlichting. Bovendien is het licht veel te fel. Het schijnt in;de slaapkamers van de omrin gende woningen en belemmert hét zicht op de sterrenhemel", zegt Philip Plessers van de mi lieubeweging. Volgens hem heeft de gemeente inmiddels beloofd om één lamp te'dimmen, bij wijze van proef, „ïlen stap in de goede richting", noemt Plessers dat. Als de meis jes daar tevreden over zijn, wordt bekeken of alle lampen kiinnen worden vervangen. Hoe veel die hele operatie gaat kos- tèn, is onduidelijk. ZEESLUIS - In Cadzand is gis teren geheel onverwacht de nieuwe zeesluis in gebruik ge nomen. Het water stond zo hoog, dat er gespuid moest worden. In allerijl is nog een korte plechtigheid gehouden. INDONESIË - Minister Luns van Buitenlandse Zaken wijst beschuldigingen van de hand dat Nederlanders geïnfiltreerd zijn in het gebied van de Zuid-Molukken. Luns heeft de hoge commissaris van Indone sië ontboden en verklaard dat Nederland geen enkele agres sieve bedoeling ten opzichte van de republiek heeft. LAATSTE GROET-EenSj rige piloot van de Belgis luchtmacht is gisteren bij i geboortedorp Biervliet veij gelukt. De man voerde mei straaljager een verkenmij vlucht uit en besloot eengn te brengen aan zijn ouders,!] over de grens. Hij vloog ij over" Biervliet en probed een horizontale rol te n» maar de vleugels van liet li stel raakten de dijk. Vooij ogen van vele dorpsbêwffl explodeerde de straaljager! vliegenier was op slag® Overigens bleken de ouffl van de man deze middagd thuis. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax. (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: 8uitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 19,95 per kwartaal: 58,00 per jaar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen J uilsluitend schriftelijk, 1 maandvc#1* einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BUI Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uï»* overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NVenj-r de Regelen voor het Advertentie»01 Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag' tijdens kantooruren zondag; van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje^ Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerai»? Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren aderen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hot Wogener-concerrt aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gobru®. (abonnementen)administratio en om u te (laten) informeren over voor u relevante die ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig^., do derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melde"ft Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGN GR Ze zijn een van de wonderen van deze wereld en betoveren al sinds hun 'ontdekking' door Da vid Livingstone in 1885 elke be zoeker. De Victoria Watervallen waren altijd een 'must' voor de gefortuneerde Afrika-ganger. Ze golden als chique, koloniaal en 'very British'. Totdat de bejaar de president Mugabe besloot een oorlog te beginnen tegen zijn ei gen volk en 'Britse neokolonia- listen'. Verslag van de langzame dood van Zimbabwes belangrijk ste attractie. door Eelco van der Linden De adem wordt je nog steeds benomen. Wanneer de hor des agressieve souvenirverko pers plots in het niets zijn opge gaan en de posterende politie en militairen je naar de grote toe gangsdeuren leiden waarachter de 20 dollar pas worden geaccep teerd nadat alle persoonsgege vens uit het paspoort zijn over geschreven, stap je een wereld van wonderen binnen. Serene rust en vogelgekwetter worden na een paar minuten weggedrukt door toenemend ge raas en vochtigheid. De vegeta tie wordt dikker en opeens vormt zich een heus tropisch regenwoud. De reden ervan heet in de lokale taal Mosi-oa- Tunya, 'de rook die dondert'. Afrika's langste rivier, de majes tueuze Zambezi, stort zich over haar volle breedte, hier ruim an derhalve kilometer, in een smal le kloof van 110 meter diep. Het betekent donder, geraas en enor me watersluiers met prachtige regenbogen. Alle superlatieven zijn terecht. Verval De 'Vic Falls' zijn beschermd werelderfgoed. Maar het is hier opvallend rustig en er zijn teke nen van verval. De afzettingen van de vijftien uitzichtpunten zijn van oud kreupelhout en ma ken genieten van het uitzicht op de glibberige stenen wat hache lijk. Vorige week gleed een rec tor van een school uit Johannes burg zijn dood tegemoet toen hij trachtte zijn bril te grijpen. Het was bij 'danger point', maar toch. „Ja, het is stil", zegt een vrouwe lijke opzichter bij het meest oos telijk gelegen punt, dat uitzicht biedt op de hier weer smalle en kolkende Zambezi. De rivier wordt overspannen door de be roemde ijzeren spoorbrug die Ce- De belangrijkste toeristische attractie van Zimbabwe, de Victoria Watervallen. De 'Vic Falls' zijn beschermd werelderfgoed. Maar het is hier opvallend rustig en er zijn tekenen van verval. De afzettingen van de vijftien uitzichtpunten zijn van oud kreupelhout en maken genie ten van het uitzicht op de glibberige stenen wat hachelijk. foto Eelco van der Linden/GPD cil Rhodes liet bouwen in 1900 en die het startsein vormde voor de ontwikkeling en bloei van de Victoria Watervallen. Het tus senstation is nu in verval, zoals ook Rhodes' droomlijn van de 'Kaap tot Caironog steeds niet af is. „Wilt u niet even springen?", vraagt de vrouw in het uniform met een grijns, wijzend op het stuk gummi dat doelloos onder de brug in de wind wappert. Voor de bij na-dood-ervaring van het bungee-jumpen is van daag weinig belangstelling. „Het leven speelt zich af aan de andere kant", verzucht de vrouw. Ze wijst naar Zambia, waarmee Zimbabwe de Victoria Falls deelt. „De touroperators, de heli kopters, de vliegtuigjes en de toeristen, alles zit nu in Li vingstone." Een ding stelt de vrouw echter gerust: „De water vallen liggen voor negentiende deel aan onze kant. Wie het ech te spektakel wil zien, moet naar Zimbabwe. Niemand die ons dat kan afnemen." Het stadje Victoria Falls oogt de solaat. De straten hebben onder houd nodig en worden bevolkt door mensen die óf grote pak ken geld willen wisselen óf hun hand ophouden. De crisis in Zimbabwe duurt nu vijf jaar en daarvan is het toerisme, na de landbouw, het grootste slachtof fer geworden. De chique toerist, voor wie Vic toria Falls samen met de Chobe Lodge in Botswana verplicht pandoer was, heeft plaatsge maakt voor de rugzaktoerist. „De jeugd is onze hoop", zegt operator John Madube, die voor de restanten van enkele blauwe treinstellen kantoor houdt. Bungee-jumpen, maar vooral het 'raften' is razend populair. Veel Nederlanders, die rondrei zen met een safaribus, doen het. „Geweldig, nooit zo wild geva ren", zegt een jeugdige advocaat uit Breda. De prijs van 80 dollar is hoog, maar er wordt bezui nigd op eten en accommodatie. „Als je wisselt op de zwarte markt, is het hier erg goed koop", zegt hij. Goedkoop is het niet in wat waarschijnlijk Afrika's be roemdste koloniale monument is: het Victoria Falls Hotel. De afgelopen honderd jaar logeer den hier koninklijke families, presidenten en filmsterren. Het hotel heeft niets ingeboet aan sfeer, allure en charme - en ver keert in perfecte staat. Foto's, geweren, geweien en zelfs fres co's brengen de goede oude tijd tot leven. Uniek „We blijven volstrekt uniek", zegt manager Eisenhower Mato- pe op het terras dat uitkijkt op een gladgeschoren gazon met subtropische bloemen. In de ver te doemt Rhodes' spoorbrug op. De Zimbabwaanse vlag wap pert trots. Matope noemt de crisis 'dat ding' en wil niet over politiek praten. Bovendien is Mugabe hier kind aan huis. Waar schijnlijk tegen gereduceerde prijs, want de 180 kamers lo pen van 350 tot 750 Ameri kaanse dollars. De manager he kelt de beeldvorming en zegt: „Het is niet allemaal zo erg in Zimbabwe." Niemand die dat op deze plaats kan tegenspre ken. „We hebben te lijden, maar on ze bezetting is nog steeds 30 pro cent", claimt de manager. Van daag is dat zeker niet het geval. Op het terras wordt de 'English tea' geserveerd aan twee tafels, 's Avonds is de adembenemende Livingstone-eetzaal leeg en zijn buiten in de 'Jungle Junction', genoemd naai- de stop die het vliegtuig van Imperial Airways hier ooit maakte, acht tafels be zet. De belangrijkste klanten van het hotel zijn Afrikaanse lei ders, Amerikanen, Japanners en de laatste tijd veel Chinezen. Oude chique is schaars en in het nog steeds zo oer-Engelse hotel laten steeds minder Britten zich zien. Motepe zucht en hoopt dat na de verkiezingen van maart Zimbabwe weer 'mag'. Hij gaat zelfs aan 'packages' doen met sa fari's, en zal drie nachten voor de prijs van twee aanbieden. Een revolutie. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4