erneuzen kan ilijven groeien laadsfracties TOP n GBK fuseren Ambtenarentaart met slagroom PZC WINTERSPORT GBK vreest voor veiligheidsplan Applaus voor abseilers MAGAZIJNLEEGVERKOOP tot70% KORTING Schoenen «Jacks Kleding phouder kapittelt sombere prognoses orgen Rijkskortingen Van Belleghem interieurs Vrijspraak voor inwoner Zaamslag Vandalen Koewacht aangehouden Hulst verjongt, en vergrijst niet Aanrijding zeeuwse almanak Voor Asjië ]21 januari 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen door René Hoonhorst TERNEUZEN - De hoogste woontoren steekt 78,60 meter boven de Scheldedijk uit en biedt 26 verdiepingen woonge not. De appartemententoren daarnaast is vier verdiepingen lager. Samen vormen de twee torens Waterfront, het appartemen tencomplex dat alle andere ge bouwen in de stad en langs de Scheldeboulevard in de scha duw stelt. Twee professionele abseilers daalden gisteren van de hoogste toren af. Ze konden door de harde wind het span doek 'Hoogste punt Water front' pas op de grond en niet langs de hoogste woontoren ontrollen. Het applaus van ge meentebestuurders, bouwers en toekomstige bewoners was er niet minder om. Allen zon gen de lof van de 'skyline-be palende' woontorens. Kritiek dat de woontorens té dwin gend aanwezig zijn door de hoogte deelden de feestvier ders niet. Architect F. Rood- been liet weten geen prestige project van Waterfront te wil len maken door ruim onder de hoogte van de Vlissingse Sar- dijntoren te blijven. Torens De torens vormen één composi tie met stadskantoor en stad huis, het blauw en het groen van de twee 'slanke woonto rens' zijn kleuren die verwij zen naar water en lucht, ver klaarde Roodbeen. Belangstel lenden van ver buiten de regio vielen voor zijn visie: 31 van de 44 appartementen zijn ver kocht en vijf flats zijn in optie. Makelaar P. Saman van Kindt en Biesbroeck verwacht dat bij de oplevering tegen de bouwvakvakantie bijna alle appartementen zijn verkocht. De dubbele appartementen die eerst waren voorzien wa ren toch wat te duur en zijn daarom oók gesplitst in wonin gen op één verdieping. „De prijs voor een appartement op twee verdiepingen lag wat te hoog in deze tijd, maar door de aanpassing zijn de meeste woningen voor meer mensen bereikbaar." 1ST - Hulst, Terneuzen en maken zich grote zorgen ide kortingen op de lene uitkering uit het Ge- otefonds. ais de Hulster wethouder ffmaes is het einde voor de lïse-yiaamse gemeenten iet in zicht, maar 'zal het [slechter worden'. De wet- ès financiën van de drie alten overlegden deze week. Ze weten pas in mei en september, als het Rijk voor- en najaarscirculaires presenteert, waar ze aan toe zijn. Ze denken nog niet aan acties, omdat ze de reactie van het kabinet op een brief van de Vereniging Neder landse Gemeenten afwachten. Verdergaande samenwerking tussen de Zeeuws-Vlaamse ge meenten moet hen daarnaast een behoorlijk bezuinigingsbe drag op kunnen leveren. met de prognose dat de Terneu- zense bevolking de komende ja ren flink afneemt, sloeg de gede puteerde de plank flink mis. Van Waes raadde zijn partijge noot in het provinciaal college dan ook aan dat hij prognoses met 'verkeerde aannames' in het vervolg 'voor publicatie aan de prullenbak toevertrouwt'. Ook de wethouder verwacht niet dat Terneuzen explosief groeit. Maar in tien jaar tijd moet de grootste Zeeuwse ge meente wel zo'n duizend inwo ners meer tellen en boven de 56.000 uitkomen. Nd de Puysseleijr ÜEUZEN - De politieke sjeringen TOP (Terneuzense lankelijke Partij) en GBK lente Belangen Kanaalzo- faseren tot één nieuwe poli stroming in de gemeente uzen. tóen van beide groeperin gen woensdagavond una- pet licht op groen gezet samensmelting. Voorzit- Sjaak van der Lijke (TOP) léde Houck (GBK) zijn op- itisch gestemd over de nieu- ing, waarvan de nog niet bekend is. je de stemmen die we sa- dens de vorige verkiezin gen behaald op, dan wor- M] na het CDA en de PvdA de derde politieke macht in de gemeente", zegt Van der Lijke. TOP en GBK hebben momenteel allebei twee zetels in de Terneu zense gemeenteraad. Volgens De Houck is het een 'realis tische veronderstelling' dat de nieuwe politieke groepering bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart 2006 uit kan gaan van vier zetels. „En als we optimis tisch redeneren, zit er wellicht zelfs een vijf dé zetel in." Overeenkomsten Volgens De Houck had GBK in de aanloop naar de verkiezingen voor de nieuwe fusiegemeente, ontstaan uit de samensmelting van de gemeenten Terneuzen, Axel en Sas van Gent al in de ga ten dat de programmapunten van TOP veel overeenkomsten vertoonden met die van de groe pering waar hij voorzitter van is. Politieke onervarenheid weer hield TOP er volgens Van der Lijcke toen nog van om de stap te wagen. „TOP bestaat immers nog maar zeven jaar en wij hadden nog niet zoveel ervaring in het poli tieke spel", legt hij uit. „Na de herindeling hebben we elkaar echter beter leren kennen en is het vertrouwen gegroeid", vult De Houck aan. „We wilden beiden groter draagvlak zoeken en kregen van de dagelijkse be sturen carte blanche om naar de ledenvergadering toe te stap pen." De twee besturen gaan binnen kort met elkaar om de tafel voor de vorming van een fusiebe- stuur. Wethouder A. van Waes ziet hoe abseilers van de hoogste toren afdalen. foto Wim Kooyman (Advertentie) Meubelen, keukens en badkamermeubelen op maat Woonaccessoires Wilbelminastractt 66 4564 AG Sint Jansteen (JHulst Tel. 0114-370129 Fax 0114-370168 jrRfiné Hoonhorst ,VEUZEN - Terneuzen als woon- én als werkge lede toekomst. Als het Ter- ise gemeentebestuur erin om de belangen van een j'woonklimaat af te stern- mogelijke en noodzake- ■conomische ontwikkelin- groeit de bevolking van Ter gen de komende jaren nog lorlijk- voorspelling deed wethou- van Waes gistermiddag [jas de viering van het berei- het hoogste punt van fèrfront, de twee woontorens ide Terneuzense Scheldebou- Waterfront is een mooi jheeld van een ambitieus «et. waar Terneuzen trots op iajn.Tijdens een kijkdag wa- ier 1200 bezoekers, onder Belangstellenden uit Heeren veen, Nijmegen en Rosmalen. De uitstraling en aantrekkings kracht van de woontorens zet Terneuzen landelijk op de kaart, onderstreepte Van Waes. Waterfront is een aanwinst voor het woonmilieu van de gemeen te. De woontorens trekken men sen van buiten en zorgen tegelij kertijd voor doorschuifmogelijk- heden van de eigen inwoners. De woonmarkt blijft zo in bewe ging, waarbij alle woningzoe kenden huizen van hun gading blijven vinden, legde de wethou der uit. In de gemeentelijke Woonvisie, waar momenteel de laatste hand aan wordt gelegd, leggen burgemeester en wethou ders de lat hoog: het inwonertal van Terneuzen moet niet dalen, zoals provinciale prognoses wil len, maar groeien. Dat kan ook niet anders als de gemeente de 28.000 arbeids plaatsen in de Kanaalzone mini maal wil behouden. Driekwart van die arbeidsplaatsen wordt ingenomen door inwoners van de gemeente Terneuzen, tien pro cent van de gemeentelijke be roepsbevolking werkt buiten de gemeentegrenzen. Als Terneu zen die verhouding wil vasthou den, moet de gemeente - gezien de voortschrijdende vergrijzing - groeien. De mogelijkheden zijn er, ook al door het eind vo rig jaar ondertekende conve nant tussen de vier grootste Zeeuwse steden. Goes en Terneu zen profiteren daarbij mee van een bouwsubsidie voor het stads gewest Middelburg-Vlissingen. Het stadsgewest krijgt miljoe nen voor de bouw van driedui zend woningen en Goes en Ter neuzen mogen samen 1670 hui zen bouwen en krijgen daarbij ook een behoorlijk bedrag. Gedeputeerde H. van Waveren heeft de weg voor de subsidie ge plaveid, prees Van Waes. Maar "'Houtgraveerkunst Brons gieten !1-Glas blazen door Sheila van Doorsselaer HULST - De ongeveer tweehon derd ambtenaren van de gemeen te Hulst werden gisteren getrak teerd op taart. Uitgeserveerd door de gemeentesecretaris zel ve. Zij vond dat de medewerkers dit wel hebben verdiend. Ze heb ben zo goed hun best gedaan dat burgers hen het rapportcijfer 8 hebben gegeven voör klantvrien delijkheid. Dat vraagt om taart. Gemeentesecretaris Caro van der Lijcke liet ruim tweehon derd slagroomtaartjes aanruk ken van de plaatselijke bakker. Aansnijden hoefde ze de taart niet meer, maar Van der Lijcke is de beroerdste niet; ze voorzag elke ambtenaar zelf van een taartpunt. Ze toog zelfs naar het gemeentehuis in Kloosterzande om daar het gebak uit te delen. Het positieve rapportcijfer kwam uit de bus na een drie maanden durende bezoekers-en quête in het stadhuis en het ge meentekantoor. Zo'n driehon derd klanten gaven hun mening over de gewijzigde openingstij den van het merendeel van de lo ketten. Hoewel 'de mannen van de buitendienst' niets met de lo ketten te maken hebben, kregen ook zij een stuk taart. Gemeentesecretaris Caro van der Lijcke overhandigt een gebakje aan .Tan Fransen, foto Wim Kooyman het alfabet van Zeeland Vlissingen Walstraat 80, tel: 0118-440084 Zierikzee Appelmarkt 18, tel; 0111 -450260 MIDDELBURG - ,,U hoort hier niet, ik ben verbaasd u hier te zien", zei politierechter B. Duinhof gisteren tegen een 33-jarige inwoner van Zaamslag. De man moest voorkomen omdat hij na een aanrijding op de Reuzenhoeksedijk, nabij zijn woonplaats, de plek van het ongeval had verlaten. Strikt genomen klopte dat ook. Echter, de man reed die dag niet zelf, hij zat naast zijn broer in de auto. Na het ongeval, waarbij zijn broer zeer zwaargewond raakte, rende de man naar huis om daar zijn vrouw te alarmeren. Die waarschuwde op haar beurt haar schoon zus en die seinde de politie in. Officier van justitie R. Jeuken vroeg vrijspraak. Daar gaf Duinhof direct gehoor aan en liet weten dat door een men selijke fout de man door justitie bestempeld is als ver dachte. KOEWACHT - De politie hoopt binnen een paar weken het onderzoek naar de vernielingen in Koewacht af te ron den en naar Justitie te zenden. Enkele daders zijn be kend, maar nog niet van alle vernielers is de naam achter haald. ,,En die groep is toch groter dan aanvankelijk was gedacht. We moeten dus nog enkele mensen horen en dan hopen we binnen een paar weken ermee naar Justitie te stappen", aldus wijkagent P. de Groene. De problemen met jongeren op het dorp dateren al van een veel eerder stadium. De JOP bij het voetbalveld werd door de jeugd vernield en begin november moest de abri bij frituur 't Hoekske het volledig ontgelden. De gemeen te Terneuzen repareerde het bushokje en sindsdien is het voor de jongeren verboden terrein. De politie ziet er streng op toe, dat zij er ook daadwerkelijk niet meer ko men. ,,We hebben ook al diverse jongeren op de bon ge slingerd omdat ze er toch rondhingen en ik hoop dat het werkt en de overlast afneemt", zegt De Groene. De dorpsraad is blij met de ontwikkelingen en de naderen de afronding van het onderzoek. ,,Het is goed, dat er nu schot in de zaak zit. Ik wil echter wel aangeven, dat het om een groepje jongeren gaat op het dorp. Er is voldoende jeugd dat wel van goede wil is, maar die zijn de dupe van de anderen en dat is jammer", aldus dorpsraadvoorzitter G. Baert. HULST - De gemeente Hulst zet de trend van verjonging door. Net zoals vorig jaar telt de gemeente nu ook procen tueel meer jongeren onder de 18 jaar dan inwoners van 65 jaar en ouder. Een toenemende vergrijzing lijkt dus niet op te gaan voor Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Dit blijkt uit de complete en definitieve bevolkingsstatistieken van de gemeente Hulst over 2004. door Wout Bareman TERNEUZEN - De fractie Ge meentebelangen Kanaalzone (GBK) in de gemeenteraad van Terneuzen vreest dat het inte graal veiligheidsplan dat bin nenkort wordt vastgesteld niet meer dan een 'papieren tijger' zal zijn. GBK leidt dat af uit de reactie van de directie van de NV Westerscheldetunnel op een rapport van de Raad voor de Transportveiligheid. De fractie voelt zich aangespro ken omdat GBK direct na een dodelijk ongeval in het najaar van 2003 in de tunnel een aantal voorstellen deed om de verkeers afwikkeling veiliger te laten ver lopen. Eén daarvan was het in voeren van blokrijden op mo menten dat het verkeer door één tunnelbuis wordt geleid in ver band met werkzaamheden in de andere buis. Juist dat blokrij den (zonder tegenliggers) bleek enkele weken geleden één van de veiligheidsadviezen van de Raad voor de Transportveilig heid, die overigens ook voorstel de het vrachtverkeer op die mo menten te weren of de verkeers stroom om te leiden via de Lief- kenshoektunnel. Tunneldirecteur T. Buis reageer de afwijzend op die suggesties. Hij wees op de doorgevoerde aanpassingen van het onder- houdsschema (er wordt enkel nog onderhoud gepleegd tijdens de 'rustigste nacht', die van dins dag op woensdag en enkel nog eens in de vier weken gedurende een korte tijdspanne) en op de maximumsnelheid van zeventig kilometer per uur, die dan geldt. Fractievoorzitter F. van Hulle van GBK wil van burgemeester J. Lonink van Terneuzen weten wat hij vindt van de reactie van Buis en ook is hij benieuwd welk advies Terneuzen nu ver strekt aan de provincie. Van Hulle vraagt zich ook.af of ad viezen van respectabele instan ties als de Raad voor de Trans portveiligheid niet beter bin dend zouden kunnen worden verklaard en wil ook daarover de mening van Lonink. Het raadslid legt een direct verband met het integraal veiligheids plan. „Ook daarbij hebben we te ma ken met vele externe instanties, waarbij de gemeente slechts vra gende of adviserende partij is. Voorziet u geen problemen als blijkt dat we als gemeente in ons veiligheidsplan een ambitie niveau neerleggen, waaraan de andere instanties zich niet wil len of kunnen conformeren?" Van Hulle denkt daarbij niet al leen aan de tunneldirectie, maar ook aan bijvoorbeeld brand weer en politie. Want zeggen die 'nee', dan verwordt het plan écht tot een papieren tijger. EEDE - Op de Brieversweg in Eede is gisteravond een 70-jari- ge automobilist uit de gemeente Sluis tegen een stilstaande, met varkens geladen veewagen ge botst. Het is nog onduidelijk of op dat moment de verlichting van de veewagen brandde. De auto van de man, die uit de rich ting van Sint Laureijns kwam, raakte zwaar beschadigd. Ze konden nooit ouder zijn dan vier of vijf, dat jongetje en meisje die hand in hand op de stoep stonden bij die Vlis- Met stralende oogjes keken ze de vrouw aan, hoopvol la chend. Ze kwamen lege fles sen ophalen. „Voor Asjië", sliste het meisje er nog bij. Ze hadden hun hartjes op de juiste plaats, dal was zonne klaar. Maar de vrouw betwijfelde of hun moeder wel wist van de spontane hulpactie. Evenzeer of de revenuen ooit in de buurt van 'Asjië' zouden be landen. Want gevraagd naar het doel van het leeg fust riep het jongetje: Voor het spatie- geld, natuurlijk!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45