pzc prevel over reacties op dood van tasjesdief Schipholpas brengt veel geld op Huisartsen gaan door met doorverwijsacties CDA ondermijnt huurplan Dekker Ergernis Verdonk en Cohen over eenzijdigheid PKK-activiste Kesbir in Breda vrijgelaten na uitspraak hof Parkeerplaats voor zwangere irouwen Janssen (int prijs «litieke prent F-16's onderscheppen Boeing Recordjaar Raad Journalistiek Plezier belangrijkst in relatie Filebeelden via mobiele telefoon Staat krijgt nog 377 miljoen Tienduizenden mensen met verkeerd medicijn vrijdag 21 januari 2005 rn7R redactie binnenland IN HAAG - Minster Verdonk Integratie ergert zich aan eenzijdige reacties op de id van tasjesdief Ali el Bejja- Amsterdam. jls wij hier in Nederland van bars spullen afblijven, dan ui die mevrouw nu gewoon todschappen gedaan en had' jongen op zijn scooter rond teden. Dat is niet gebeurd," klaarde Verdonk gisteren in iNOS-journaal. »19-jarige Ali el Bejjati over- maandagavond nadat hij aangereden door de vrouw tas hij kort daarvoor had alen. Deze 43-jarige automo tive is gisteren in vrijheid ge steld. Dat heeft de rechter-com missaris gisteravond beslist. Ze blijft wel verdachte. Het Open baar Ministerie had verlenging van het voorarrest gevraagd op verdenking van doodslag. Vol gens justitie is ze met opzet hard achteruitgereden na de diefstal uit haar auto. De Ali el Bejjati raakte daardoor bekneld tussen haar auto en een boom en overleed ter plekke. Het onafhankelijk kamerlid Wil- ders vindt het schandelijk dat het OM de vrouw vervolgd wegens doodslag. „Het is de we reld op zijn kop. Het slachtoffer wordt dader en andersom", zo verklaarde hij gisteren. Minister Verdonk wacht het oordeel van het openbaar ministerie af. „Voor mij is dit nog geen moord", voegde zij daaraan toe. De vrouw is immers niet rond gaan rijden met het idee van 'die mag ik niet dus die ga ik maar eens doodrijden', aldus Verdonk. Ook burgemeester Cohen uitte gisteren kritiek op de emotio nele reacties in de buurt waai de jongen is doodgereden. „Men moet wel beseffen dat het be gonnen is met een straatroof. Dat hoor ik in die buurt veel te weinig. Mensen die hieraan voorbij gaan, zijn de zaak aan het bagatelliseren op een ma nier die mij absoluut niet aan staat." Cohen sprak gisteren met familie en vrienden van El Bejjati. Stille tocht Vandaag wordt in Amsterdam een herdenkingsdienst en een stille tocht voor de jongen ge houden. De medeverdachte van de tasjes roof die zich woensdagavond meldde, heeft inmiddels be kend. Het OM wil nog niets zeg gen over zijn verklaring. GPD/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Donner (Justitie) mag PKK-kopstuk Nu- riye Kesbir niet aan Turkije uit leveren. Dat heeft het gerechts hof in Den Haag gisteren beslo ten. Volgens het hof behoren marte lingen in Turkije nog niet tot het verleden. Het meent dat Kesbir als vrouw en prominent lid van de Koerdi sche Arbeiderspartij (PKK) een te groot risico loopt om tijdens haar.detentie in Turkije te wor den gemarteld. Turkije heeft niet voldoende zekerheid gege ven dat zij niet wordt gemar teld, vindt het hof. De Turken houden Kesbir ver antwoordelijk voor terroris tische acties in Turkije, waarbij vele doden en gewonden vielen. Zij is gisterenmiddag, enkele uren nadat het hof haar uitleve ring had verboden, vrijgelaten uit de gevangenis in Breda. Kes bir kan, ondanks de uitspraak, Nederland worden uitgezet. Haar asielverzoek is tot in hoog ste instantie afgewezen, waar door ze feitelijk illegaal in Ne derland is. Maar het ministerie zei de vraag over uitzetting nu niet aan de orde vinden. Kesbir werd in 2001 in Neder land aangehouden. Ze ontkent elke betrokkenheid bij terroris tische activiteiten in Turkije. Donner vond, in tegenstelling tot het hof, de garanties van de Turken voldoende. Maar in no vember vorig jaar was de recht bank het al met hem oneens. Op die uitspraak in kort geding ging Donner in beroep. ANP ENSCHEDE - Zwangere vrouwen hebben vanaf mor- in Enschede een streep jevoor bij het parkeren. De gemeente Enschede re in de ondergrond- Se Van Heekparkeergarage atsen voor zwange- ie vrouwen. De speciale jarkeerplaatsen liggen pal laast de lift, opdat de aan staande moeders nooit ver loeven te sjouwen. een gemeente woordvoerder is Enschede deeerste stad die zwangere wouwen op deze manier te- ;omtDe Van Heek- elt twee verdiepin- genmet 1700 parkeerplaat- Speciale bordjes mar ken de vier speciale par- kplaatsen. ANP EN HAAG - Tekenaar Tom Ken is de winnaar van de ispotprijs 2004, de prijs voor leste spotprent. Hij kreeg de js donderdagmiddag in het perscentrum Nieuws- wt uit handen van Twee- •Kamerlid Lousewies van der an(D66). ssen, die tekent voor diverse Jiladen waaronder de PZC, prijs voor een in het Trouw gepubliceerde over de genocide in tor. Op de tekening staan inpak gestoken afgezanten de Europese Unie, de Vere de Staten n de Verenigde ies tussen tientallen honge- de en dode vluchtelingen in rfur en trekken ze de ernst situatie in twijfel door dop te stellen dat de term ge- ook weer zo'n zwaar is. De winnende prent is den op de expositie Politiek hent 2004, Tot 7 februari 'Jen tekeningen van diverse enaars in Nieuwspoort in 11 Haag. ANP Eén van de protesterende huisartsen in de Jaarbeurs in Utrecht. foto Jaap de Boer/GPD van onze redactie binnenland UTRECHT - De huisartsen gaan door met hun acties en blijven patiënten doorverwijzen naar specialisten in ziekenhuizen. Daarmee willen ze duidelijk ma ken dat ze te weinig tijd en geld hebben om patiënten afdoende te behandelen. Tijdens de landelijke protestbij eenkomst gisteren in Utrecht haalde voorzitter B. Vos van de Landelijke Huisartsen Vereni ging (LHV) hard uit naar minis ter Hoogervorst (Volksgezond heid). „We gaan zo lang door tot u geen patiënt meer heeft om te behandelen", zei Vos tot de 3000 artsen. Als Hoogervorst niet toegeeft, wil de LHV met in gang van 15 februari de acties opvoeren. Hoogervorst zei in Den Haag dat hij de artsen niets kan toezeggen. „Ik heb nu een maal geen grote zak met geld." Tegen aankomende artsen verklaarde hij de acties te be treuren, „De huisartsen vormen niet de meest geprangde groep in de gezondheidszorg. Bij de bezuinigingen heb ik hen ont zien. De positie van de huisarts staat bij mij niet ter discussie." Volgens Hoogervorst moet het mogelijk zijn het conflict via goed overleg te beëindigen, waarbij naar 'intelligente oplos singen' gezocht moet worden die geen extra geld kosten. „We blijven met elkaar in gesprek. We zijn het zo eens over de uit gangspunten, dat we er gewoon uit moeten kunnen komen." LHV-voorman Vos stelt zich vooralsnog militant op. Hij be streed dat de patiënten de dupe zouden zijn van de acties, zoals het Tweede-Kamerlid Buijs (CDA) tijdens de manifestatie onder luid gejoel van de artsen zei. Een snelle doorverwijzing naar specialisten zou zieken fondspatiënten hun no-claim kunnen kosten. Die doorverwij- /VAA AA Huil JE. door Rob Rombouts AMSTERDAM - Op de parkeer plaatsen van Schiphol is een per- soneelspas die toegang geeft tot bij de vliegtuigen, tienduizend euro waard. Mensensmokke laars schuimen de parkeerterrei nen af op zoek naar mensen die hun pas kwijt willen voor dat geld. De mensensmokkelaars verdienen hun investering met gemak dubbel en dwars terug. Het smokkelen van mensen is niet tegen te houden, zegt een voormalig werknemer van het bureau dat op Schiphol pasjes verstrekt. „Mensen kunnen hun pasjes kwijtraken. Ze melden dat niet of pas later, zodat het pasje niet meteen geblokkeerd wordt." Vervolgens betalen ze zonder morren de tientallen eu ro's voor een nieuwe pas. Nog een voorbeeld: een schoon maakbedrijf heeft niet genoeg mensen om een vliegtuig schoon te maken dat een paar uur later wegmoet. Screening van de me dewerkers die worden opgeroe pen is dan vrijwel onmogelijk. „Het vliegtuig moet weg. De maatschappij bëtaalt zich scheel aan sta-rechten." Busjes Voordat een vliegtuig wegkan, zijn 265 handelingen door bui tenstaanders aan het toestel ver richt. De zegsman kent verhalen van illegalen die op de vloer van schoonmaakbusjes werden bin nengereden. „Cateraars rijden af en aan. Kan een beveiliger in Persoonscontrole op luchthaven Schiphol. een hokje de puf opbrengen de man die zo vaak voorbijrijdt en zijn pasje omhooghoudt, telkens te controleren?" Werken bij Schiphol is popu lair, blijkt uit het aantal sollici tanten. Dertigduizend werkne mers op de luchthaven hebben een pasje. Volgens de zegsman wordt jaarlijks 'een meervoud' daarvan uitgegeven. Vermissing wordt geregistreerd 'maar er werken zoveel mensen'. Het systeem registreert waar en wanneer een pas wordt ge bruikt. „Maar een systeem dat signaleert dat de pas van me neer Pieterse op een tijdstip wordt gebruikt dat niet kan kloppen, is vrijwel onmogelijk." Donker Beperking van het aantal ingan gen en controle met een irisscan zou helpen, meent de ex-mede- werker. Een illegaal wordt meestal in het donker op Schip hol binnengesmokkeld. „Vaak wordt meteen een trap naar een geland toestel gereden. foto Maarten Hartman/GPD Of de illegaal loopt een eindje de gate in. Dan gaat opeens een 'onderhoud'-deur open en ver dwijnt hij." „Als je twee, drie man mee krijgt, verdien je een hoop geld. Veel mensen werken zich de kle re op Schiphol voor weinig geld. Sociaal en qua opleiding zijn het geen hoogvliegers. Heb je schulden dan is de verleiding groot. Meneer Van Wijk, de baas van KLM, doet zijn pasje niet weg voor tienduizend eu ro." GPD DEN HAAG - Twee F-16-gevechtsvliegtuigen van de Ko ninklijke Luchtmacht hebben gisteren boven Amersfoort een Boeing 747 onderschept omdat er geen radioverkeer met het toestel mogelijk bleek. Nadat de F-16's naast de Boeing waren gaan vliegen, ontdekten de piloten dat er iets mis was en werd de communicatie hersteld, aldus het ministerie van Defensie gisteren. De luchtmacht wordt enkele keren per jaar ingezet voor een zogeheten Quick Reaction Alert (QRA). Dit is een standaardprocedure binnen de Navo, die inhoudt dat een toestel dat zich niet bekendmaakt bij het binnenvliegen van het luchtruim van een land, onmiddellijk wordt on derschept door straaljagers.ANP HILVERSUM - De Raad voor de Journalistiek handelde in 2004 een recordaantal klachten af. Deed de raad in 2003 nog zeventig uitspraken, vorig jaar liep dat op naar ruim honderd, meldde de secretaris van de raad gisteren. Nooit in de ruim 44-jarige geschiedenis van de raad wa ren er zoveel uitspraken. De organisatie oordeelde dat 29 klachten gegrond en ne gentien deels gegrond waren. Verreweg de meeste klach ten (tachtig) betroffen gedrukte media: zestien maal was een landelijk dagblad het mikpunt en 34 maal een regio nale krant. ANP NEDERLAND - Het worden slechte dagen voor de relatie therapeuten. Ruim 95 procent van de Nederlanders is over het algemeen tevreden over zijn of haar relatie. We houden van onze partners en hebben het goed samen, zo bleek gisteren uit de Grote Relatie-Enquête van het blad Reader's Digest. Het belangrijkste ingrediënt voor een goede relatie is vol gens zowel mannen als vrouwen plezier. Van elkaar hou den komt volgens Nederlandse mannen en vrouwen op een tweede plaats. ANP DEN HAAG - Beelden van zes drukke verkeersknooppun ten zijn nu ook live via de mobiele telefoon te ontvangen. De ANWB heeft dit gisteren bekendgemaakt. Voor telefoontoestellen met een zogeheten GPRS-functie is 24 uur per dag de verkeersstroom rond de knooppunten Hoevelaken, Oudenrijn, Everdingen, Schiphol, Burger veen en Ewijk te controleren. Op korte termijn hoopt de ANWB de nieuwe service te kunnen uitbreiden met beel den van andere knooppunten. Vooralsnog is het bekijken van de beelden gratis. ANP DEN HAAG - De Nederlandse Staat krijgt nog 377 mil joen euro van de NAM (Nederlandse Aardoliemaatschap pij) als gevolg van een geschil over de levering van aard gas aan Duitsland. Dat is de uitkomst van een arbitrage geschil tussen de Staat enerzijds en de NAM, Shell en ExxonMobil anderzijds. Minister Brinkhorst van Economische Zaken heeft dat gis teren aan de Tweede Kamer geschreven. ANP zingen kosten de ziektekosten verzekeraars extra geld. Elke huisarts zou per dag vier patiënten moeten doorverwij zen, was de stemming in de Jaar beurs. „Artsen laten zich niet langer piepelen door het kabi net en de zorgverzekeraars", gaf de vroegere hoogleraar huisarts geneeskunde T. Voorn de sfeer weer. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Tienduizenden mensen per jaar krijgen medicij nen die schadelijk voor hen zijn. Honderden overlijden of lopen letsel op door dergelijke vermijd bare fouten. Vooral ouderen en kinderen zijn een risicogroep. Het gaat bij voorbeeld om te hoge doserin gen, medicijnen die niet ge schikt zijn of het voorschrijven van te veel verschillende midde len aan ouderen. Dat stelt de Inspectie voor de Gezondheidszorg in het gisteren verschenen rapport de Staat van de Gezondheidszorg 2004. De inspectie baseert zich bij haar schatting voor het eerst ook op databestanden van ande ren, zoals ziekenhuizen, univer sitaire onderzoeksgroepen en het College voor zorgverzekerin gen. Op basis van buitenlandse cij fers vertaald naar de Nederland se situatie gaan er in Nederland jaarlijks enkele duizenden men sen per jaar dood en ondervindt een veelvoud daarvan ernstige schade door fouten in de hele zorgsector, schrijft de inspectie. Harde Nederlandse cijfers over mensen die door fouten in de zorg overlijden zijn er niet. Ge- neraal-inspecteur H. Kingma wil daarom een landelijk regis tratiesysteem voor fouten die voorkomen hadden kunnen wor den. Complex De Leidse hoogleraar klinische faimacologie A. Cohen plaatst een nuancering bij de koppeling van sterfgevallen aan medicijn gebruik. Mensen overlijden zel den aan een geneesmiddel al leen. De gezondheidstoestand van ouderen is vaak zeer com plex, stelt hij. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het CDA torpe deert de plannen voor een nieuw huurbeleid van minister Dekker (Vrom). Liberalisering van de huren in een overspan nen markt kan gewoon niet, zei gisteren woordvoerder Van Bochove van de CDA-fractie in de Tweede Kamer. Volgens de grootste regerings fractie tasten de plannen voor het vrijgeven van huren (vanaf juli 2006) de positie van de mid deninkomens te veel aan. De WD-bewindsvrouw verliest door deze opstelling van het CDA de steun van een Kamer meerderheid. De minister gaat de plannen aanpassen, maar het in een eerste reactie in het mid den in welke richting zij denkt. Dekker liet weten dat zij 'niet doof' is voor de kritiek en gaat kijken hoe zij het beleid kan aan passen en bepaalde groepen kan ontzien. Een mogelijkheid volgens bron nen bij Vrom is de plannen een paar jaar uitstellen. Mocht het CDA verdergaande eisen stel len, bij voorbeeld dat de woning bouwproductie eerst omhoog moet voordat de huurliberalise- ring kan doorgaan, ligt het een stuk lastiger. Hervorming van het huurbeleid is onderdeel van een breed pak ket maatregelen voor een betere woningmarkt. „Feit is dat de markt op slot zit en die moet worden opengebroken", aldus Dekker gisteren. Fractiewoordvoerder Depla van de grootste oppositiepartij PvdA, die de plannen van meet af aan afwees, reageerde opgeto gen op de opstelling van het CDA. Huurders die vreesden dat zij hun huur niet meer zou den kunnen betalen, hoeven naar zijn zeggen nu minder on gerust te zijn. Blij De Woonbond, de landelijke huurdersvereniging, is blij, al houdt voorzitter Van Veen een slag om de arm. „Ik wil dit in de Kamer horen." „Mooi nieuws, maar dat moet wel mooi nieuws blijven", rea geerde GroenLinks-Kamerlid Van Gent. Het CDA moet nu naar haar zeggen de rug recht houden. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3