4rts roept patiënten op tot verzet Media moeten niet traumatiseren PZC- PZC Achttal neemt plaats in Brouwse stadsraad Zonnemairenaar houdt vast aan studie naar kosten gemeente SUPER jonge kaas vers van het mes per kilo nu voor maar <D Nehalennia wint debatwedstrijd agenda 1 M discussie irg en wonen Middelburger heeft spijt Vrijspraak voor inwoner Zaamslag Geld Indoor Zeeland voor Azië Man valt Middelburgse lastig SGP/CU fel tegen casino in Goes ïruënaarA. Dorrestein: Afbraakbeleid nekt kwaliteit huisartsenzorg9 AAZET Super de Boer Miegielsen, Graag gedaan. Super deBoer 22.zuur 23. bitter 24. zout het alfabet van Zeeland Lagerhuisdebat met links Nehalennia en rechts het Goese Lyceum. foto Lex de Meester door Selma Osman MIDDELBURG - Jongeren hadden gis teren bezit genomen van het provincie huis in Middelburg. Op twee plaatsen in het Abdijcomplex werd gediscussi eerd. ïn de ene ruimte bonden drie teams van elk tien leerlingen de strijd aan met elkaar in de Zeeuwse voorron de van Vara's debatcompetitie 'Op weg naar het Lagerhuis'. In de Statenzaal onderwierpen provinciale politici zich aan een vragen vuur van zestig vwo-, ha vo- en vmbo-scholieren tijdens het Pro vinciaal Jeugddebat. Gedeputeerde G. van Heukelom (jeugd zaken) miste het vuur in het jeugdde bat. „Ik hoor helemaal niks, dus jullie zijn het er allemaal mee eens?", spoorde hij de jongeren herhaaldelijk aan. Vin gers opsteken hoefde niet. „Gewoon bam d'r in en wie het eerst roept, heeft het woord", probeerde Van Heukelom, die optrad als gespreksleider. De jonge ren spraken met Statenleden over open baar vervoer, het imago van Zeeland, de multiculturele samenleving en activi teiten voor jongeren. Vooral dat laatste onderwerp sprak de overwegend veer tien- tot zestienjarige deelnemers aan. „Dat Renesse bekendstaat als uitgaans stad, daar hebben wij in Zeeuws-Vlaan deren toch niks aan", was een klacht. Wisten de Statenleden eigenlijk wel wat disco's op te noemen? Kon Vlissin- gen geen jongerenstad worden en de boot een 'discoboot' die jongeren 's nachts weer terugvaart naar Zeeuws-Vlaanderen? De politici waren niet onder de indruk. De jongeren kre gen het advies om maar eens met hun eigen gemeente te gaan praten voor meer vertier in eigen dorp. Bij het Lagerhuisdebat hoefde de ge spreksleider de debaters niet op te por ren. Eerder moest het enthousiasme hier en daar wat getemperd worden. Vooral in de teamdebatten waarin ieder zijn eigen mening mocht verkondigen ontbrak samenhang. Loting De competitie telde dit jaar drie teams. Een beetje weinig, vond docent A. Oppe neer van de CSW in Middelburg. Zijn school was via loting direct in de finale beland. „Jammer, want je komt toch niet voor één debat", zei Oppeneer. De overige twee scholen, Het Goese Ly ceum en Nehalennia uit Middelburg, moesten strijden om een plaats in de eindronde. Nehalennia won glansrijk de halve finale door de Goesenaren in het debat over de stelling 'Het naar Zee land halen van ouderen moet bevorderd worden' bijna in te sluiten. Brita van Nehalennia greep in op de actualiteit. „We hebben hier net een universiteit neergezet. Ik kan me niet voorstellen dat studenten naar Zeeland willen ko men als het barst van de bejaarden." Naut gaf ook een sneer. „De campagne Welkom in Zeeland is volkomen mis lukt, dus halen we gewoon ouderen naar Zeeland..." De jury gaf overigens toe dat Neha lennia een gemakje had gehad bij de eerste stelling: 'Media hebben de plicht om de gruwelen van de oorlog te tonen'. „Het standpunt 'voor' was voor het Goe se Lyceum moeilijker te verdedigen, vond jurylid en journalist J. van Dam me. Hij had sterke one-liners gehoord, vooral aan de kant van Nehalennia. Zo als die van Balthazar: „De media moet informeren en niet traumatiseren." De finale was een Middelburgs onder onsje tussen Nehalennia en de CSW. Met een van de stellingen 'De imago campagne Welkom in Zeeland is wegge gooid geld' was Leïla (CSW) het roe rend eens. „Toen ik de stelling kreeg, had ik nog nooit over die campagne ge hoord. Dat zegt toch wel iets?" Teamge noot Rinze was het in het vrije debat niet met haar eens. „Je kan na een jaar toch nog niet zeggen dat het wegge gooid geld is." Hij juichte de campagne om meer jonge mensen naar Zeeland te trekken alleen maar toe:Als ik naar een strandtent ga, wil ik bediend wor den door een mooi meisje van zeventien jaar en niet door iemand achter een rol- lator." Nehalennia-studente Viola vond dat er best geld mag worden gepompt in een imagocampagne. „Uit een onder zoek bleek laatst dat slechts 25 procent van de Nederlanders weet waar Zee land ligt." Van Anna (CSW) mag dat zo blijven. „Een van de sterke punten van Zeeland is de rust. Als we willen dat al die mensen hierheen komen, is ons mooie Zeeland weg." Nehalennia werd door de jury uitgeroepen tot winnaar. De school mag Zeeland gaan vertegen woordigen in de landelijke competitie 'Op weg naar het Lagerhuis'. JEKACTIVITEITEN 1ESSE - Grand café Helder, 20.00 ienefietconcert voor Cliniclowns Èband The Rifs en meidengroep ÏBIKZEE - De afdeling »u\ven-Duiveland van D66 I woensdag 2 februari een oissie-bijeenkomst over zorg pen. ginkoper L. van Wallenburg «kt zorgkantoor CZ houdt i inleiding. Hij spreekt over if, beleid en werkwijze van zorgkantoor en over de ont gingen in de zorg op ffluwen-Duiveland. sluitend gaat directeur Mui van de stichting voor iionale zorgverlening (SRVZ) (pile gevolgen van centralisa- m (woon)zorg. de pauze is er gelegenheid ff discussie. De bijeenkomst ïdt gehoudenin het MFC in inkzee en begint om 19.30 vrijdag 21 januari 2005 s 13 MIDDELBURGER - Een 36-jarige Middelburger heeft grote spijt en is echt van plan nimmer meer met zoveel bier op, op de brommer te kruipen. „Ik heb die dag mijn leven en dat van anderen in gevaar gebracht1', zei hij dee moedig tegen politierechter B. Duinhof. „U haalt mij de woorden uit de mond", antwoordde deze. De man had be gin april vorig jaar 24 flesjes bier op en was toen gaan rij den met zijn brommer. Bij een controle bleek dat hij veel te veel alcohol in z'n bloed had. Hij werd veroordeeld tot een boete van 190 euro. MIDDELBURG - „U hoort hier niet, ik ben verbaasd u hier te zien", zei politierechter B. Duinhof gisteren tegen een 33-jarige inwoner van Zaamslag. De man moest voor komen omdat hij na een aanrijding op de Reuzenhoekse- dijk, nabij zijn woonplaats, de plek van het ongeval had verlaten. Strikt genomen klopte dat ook. Echter, de man reed die dag niet zelf, hij zat naast zijn broer in de auto. Na het ongeval, waarbij zijn broer zeer zwaar gewond raakte, rende de man naar huis om daar zijn vrouw te alarmeren. Die waarschuwde op haar beurt haar schoon zus en die seinde de politie in. Officier van justitie R. Jeu ken vroeg vrijspraak. Daar gaf Duinhof direct gehoor aan en liet weten dat door een menselijke fout de man door justitie bestempeld is als verdachte. GOES - Een actie voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië tijdens Indoor Zeeland in Goes heeft ruim tiendui zend euro opgebracht. Dagelijks werd een verloting ge houden waarvoor de prijzen door de sponsors van het eve nement ter beschikking werden gesteld. Vrijwilligers ver kochten de loten. MIDDELBURG - Een onbekend gebleven man heeft woensdagavond laat geprobeerd een 22-jarige Middel-, burgse aan te randen. De vrouw hep samen met een vrien din om tien over elf in cle buurt van de Kalverstraat in Middelburg waar de man haar lastig viel met seksistische opmerkingen. Toen hij haar probeerde te betasten, wist de vrouw hem van zich af te duwen. GOES - SGP/ChristenUnie in de Goese gemeenteraad zal zich met hand en tand verzetten tegen de vestiging van een casino in Goes. Holland Casino meldde eind vorig jaar belangstelling te hebben voor een vestiging in Goes of Middelburg. De Belgische Verdonck Groep, onder meer eigenaar van het. casino in Oostende, wierp zich even later ook op als kancüdaat voor een casino in Goes. Zonder dat dit gisteravond ter discussie stond in de ge meenteraad, liet raadslid P. Colijn (SGP/CU) alvast ho ren dat zijn fractie tegen de komst van een casino naar Goes is. „Want de volksgezondheid is niet gediend met de vestiging van zo'n bedrijf", zei hij, verwijzend naar de toe nemende gokverslaving. Wethouder D. van Ewijk (Groen- Links, welzijn) reageerde kort, zonder een standpunt in te nemen. „We komen daar vast en zeker op terug." door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Van de negen mensen die zich kandi daat hebben gesteld voor de stadsraad Brouwershaven zijn er gisteravond acht gekozen. Ger Groeneweg kreeg niet ge noeg stemmen (de helft plus één) om zitting in het orgaan te mogen nemen. De officiële be noeming volgt waarschijnlijk medio februari. Er werden 103 stemmen uitge bracht. „Best een grote op komst", constateerde contact functionaris dorps- en stadsra den Pethy Maris van de gemeen te Schouwen-Duiveland. Jos van Ast, Oscar Fonteine, Leen van der Mark, Gerlof van de Schaaf, Henk Timofei, Sven Ver- meijden, Mieke van Vossen en Machiel Weezepoel behaalden voldoende stemmen om een plaatsje in de stadsraad te be machtigen. De 88-jarige Groene weg niet. „Geeft niks. Ze heb ben me gevraagd mee te doen. Het was niet dat ik dit baantje per se wilde." Eerder in Noord- gouwe werd één van de drie kan didaten niet gekozen. Normaliter worden verkiezin gen van stads- en dorpsraden meteen gevolgd door een benoe ming. Door afwezigheid van de wethouder (andere verplichtin gen) kon die officiële gang niet worden gevolgd. De bedoeling is nu, schetste Maris, om eerst in een besloten vergadering de be stuursfuncties te verdelen en de ze half februari in een openbare vergadering te presenteren. Op de uitslag moest ruim ander half uur worden gewacht. Het voorstellen van de kandidaten gebeurde daarna pas. Bezorgklachten: 0300-0231231 'Pmaandag t/m vrijdag ge- Berende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 "OOAB ZIERIKZEE 'el: 0111-454647 fax:0111-454657 redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) netKleemans liPankow 'sme Soesman Melita Lanting "udy Boogert (sport) centrale redactie S'atlonspark 28 postbus 31 M AA goes ïel: (0113)315500 (0113)315669 'Ml: redactie@pzc.nl 'mtermet ^w.pzc.nl pail: web@pzc.nl gffarie Soesman iülNISSE - De Bruse huis wil. Dorrestein roept zijn pa llen op om brieven te sturen overheden en politici om te llestcren tegen het 'eindeloos inipuléren en beknibbelen op larconcert Nut [Uitspanning pEMAIRE - De Zonne- lirse muziekvereniging Nut Uitspanning houdt morgen Ui jaarconcert in het dorps- js De uitvoering is "bedoeld ,r alle senioren van Schou- o-Dniveland. I concert wordt geheel ver- cd door de eigen leden en be- I met een optreden van het iidingsorkest 'de Minimo- Aansluitend volgt een op- [,:i van de drumband. Na korte pauze is het de beurt ihet harmonieorkest. Op het uertprogramma staat een Hal werken, waaronder in- tlniars Zacatecas en Black iWhite. Het laatste nummer leen accordeonsolo van Eugè- hzzetti.' üt optreden wordt het po- i nog één keer betreden t de drumband die dan op de lodische toer gaat met num- k als Island in the sun en mbo Americano. De hoofdrol «ggelegd voor fluitisten Ani- Dtiinhouwer, Jolanda Kloet Doosje Geelhoed, de pauze zorgt het harmo tet met een speels en vlot gramma voor een passende tatmg. Het jaarconcert van {en Uitspanning begint om 30 en duurt tot 17.00 uur. de kosten van de huisartsen zorg'. Dorrestein kiest bewust voor een gezamenlijk protest, in plaats van het voeren van actie over de rug van patiënten. Juist zij zijn uiteindelijk de dupe van het afbraakbeleid van de over heid, stelt de huisarts uit Brui- nisse vast. De huisartsen in Nederland voe ren actie om uiting te geven aan hun bezorgdheid over de kwali teit van de gezondheidszorg in de toekomst. „Er wordt al jaren lang van alles aan huisartsen be loofd, om daar vervolgens weer op terug te komen", stelt Dorre stein. Hij spreekt over 'ballonne tjes die in de gezondheidszorg zeer consequent worden opgela ten, maar die steeds weer even hard lek worden gestoken'. De arts verwijst in dat verband onder meer naar recente bericht geving in de landelijke media over kleine huisartsenposten (hap's) die van het platteland dreigen te verdwijnen. Een nieu we financieringsregeling moet stimuleren dat kleine posten zich aansluiten bij grote posten van tenminste 100.000 patiën ten. Minister Hoogervorst van Volksgezondheid zou bovendien broeden op maatregelen om de financiering van kleine huisart senposten op den duur helemaal stop te zetten. Frustrerend, meent Dorrestein. Het zou namelijk niet de eerste keer zijn dat er flink over iets ge steggeld wordt (in dit geval een eigen post op Schouwen-Duive land) waarna er ('als het een maal op poten staat') alsnog een streep door het plan wordt ge trokken. En niet alleen huisart sen zijn daar de dupe van. Wat te denken van inwoners van Schouwen-Duiveland die in de avonduren en weekeinden aange wezen zijn op de Goese hap? „Zij zijn uiteindelijk het kind van de rekening", constateert de arts. Het is maar één voorbeeld van het verlies aan kwaliteit dat door Dorrestein en zijn collega's gevreesd wordt. In landelijk ver band wordt daarom nadrukke lijk gestreden voor 'modernise ring en behoud van de kwaliteit van de huisartsenzorg'. Dat zou onder meer kunnen worden be werkstelligd door concrete finan ciële investeringen, het nako men van toezeggingen die door de overheid zijn gedaan en zeg genschap van' de beroepsgroep over de (kwaliteit van de) huis artsenzorg. De Bruse huisarts, zelf gistermid dag present bij de landelijke pro testmanifestatie in Utrecht, maakt dorpelingen attent- op het belang van goede huisartsenzorg via posters. Ook zijn in zijn prak tijk voorbeeldbrieven beschik baar, Hij roept mensen op deze brieven te versturen naar minis ter Hoogervorst en andere verte genwoordigers van landelijke, provinciale en regionale overhe den en naar politieke partijen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het is een kleine moeite, het is goedkoop en je hebt snel resultaat, dus waarom zou je het niet doen? Dat is kort samengevat de boodschap van Zonnemairenaar J. Hoeijmakers aan de Schouwen-Duivelandse raadsfracties. Hoeijmakers be pleit een onafhankelijk vergelij kend onderzoek naar het ambte narenapparaat van de gemeen te, maar vindt tot dusverre wei nig gehoor. Geen reden voor de vasthouden de Zonnemairenaar de hand doek in de ring te gooien. Gewa pend met laptopcomputer en beamer toog Hoeijmakers gister avond naar het raadsleden- spreekuur om de politiek van zijn gelijk te overtuigen. Een benchmarkonderzoek is, be toogde Hoeijmakers, een snelle en effectieve manier om een or ganisatie door te lichten. Geen overbodige luxe voor wat betreft de gemeente Schouwen-Duive land, volgens Hoeijmakers. De kritische burger uit Zonne- maire heeft becijferd dat de ge meente minimaal vier miljoen eu ro per jaar kan bezuinigen op het volgens hem fors te grote ambtenarenapparaat. Vanuit de politieke fracties werd tijdens het raadsledenspreekuur lauw- tjes gereageerd op het verhaal van Hoeijmakers. Schouwen- Duiveland vergelijken met een andere gemeente is nog niet zo simpel, werd de docent proces technologie aan de Hogeschool Zeeland voorgehouden. VVD'er D. Meulblok: „De gemeente Raal- te heeft zo'n beetje net zo veel in woners als de gemeente Schou wen-Duiveland, maar een veel kleiner grondgebied. Plus dat Schouwen-Duiveland in de zo mer véél meer inwoners - toeris ten en recreanten - heeft. Een eerlijke vergelijking met andere gemeenten is erg moeilijk." J. van den Berge (ChristènUnie) uitte openlijk zijn twijfels over het nut van het door Hoeijma kers bepleitte onderzoek. „Ik ge loof gewoon niet dat het werkt", liet Van den Berge koeltjes we ten. Ook andere fracties bleken scep tisch tegenover het benchmark onderzoek te staan. Hoeijmakers liet zich niet uit het veld slaan. Hij blijft er heilig van overtuigd dat een onderzoek de gemeente geen windeieren zal leggen. „En vergeet niet dat een benchmark onderzoek in vier weken kan, ter wijl de kerntakendiscussie die uiteindelijk tot bezuiniging moet leiden twee jaar duurt. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.Ni. Kapelle -Tel. 0113-330333 (Advertentie) Seizoenen wieken door het jaar. Veranderend licht, wolkenpatronen... Ze tekenen voor de dynamiek buiten. En binnen? Daar moet je zelf iets aan doen. Verslepen, omzetten, soms een heleboel eruit gooien én nieuwe dingen binnen halen. Dat laatste gebeurt ook af en toe bij Kees den Herder. Dan ruimt hij op. Zoals nu. Daar kunnen anderen geweldig van profiteren. Ook u. Kees den Herder Interieurstyling Walcheren v. keesdenherder.nl Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37