iemeenle pleegt groot onderhoud VINTERSPOICT Verjongingskuur voor slingerbos Geschenkwoningen krijgen beschermende monumentenstatus MAGAZIJNLEEGVERKOOP t°T70% KORTING Schoenen Jacks Kleding Redder glas-in-loodramen komt te laat ntering van 1,9 miljoen moet conditie gebouwen verbeteren Iteente keurt «rwerkopslag Altaarsteen v komt thuis in an Hercules Westkapelle DIS THAT Markt 73, Middelburg (0118) 650151 www.dis-and-that.nl Jaar cel geëist tegen dealer Fietspad officieel geopend Geld voor vrijwillige thuiszorg zeeuwse almanak Voor Asjië Mie: 0113-315649 Aeoawic'® L3114460 AA Goes (4entie-expl°itatie- T»nMidden-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; &Ó2045625OO. pag21 januari 2005 pietKleemans waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland IH-HAAMSTEDE - Red- ïoor de glas-in-loodramen Ivoormalige gemeentehuis flesterschouwen is niet jujiide orde: de ruiten zijn iiiveld. Maar niet door toe- 0 de aannemer die het sloopt. Vandalen hebben j; nacht van woensdag op donderdag de raampartij ver nield. Het voormalig gemeentehuis wordt momenteel gesloopt. Het is de bedoeling dat op die straks lege plek aan de Kloosterweg in Haamstede het luxe apparte mentencomplex Kloosterendae- le verrijst. De ramen in kwestie bevinden zich boven de vroegere entree van het gemeentehuis werden in opdracht van de toenmalige ge meente Westerschouwen ge maakt door glazenier J. Neer voort. De vier ramen hadden geen historische waarde, maar voor de dorpsraad Burgh-Haam- stede wel een emotionele en ar tistieke. Enkele maanden gele den diende de dorpsraad bij de gemeente Schouwen-Duiveland een verzoek in tot behoud van de raampartij. De gemeente ging daar niet op in. De dorpsraad zag geen kans zelf de demontage van de uit de klui ten gewassen raampartij te be kostigen. O. Davidse van Badho tel Renesse deed nog een poging de glas-in-loodramen te redden. Vergeefs, bleek gisterochtend. Davidse zegt het vandalisme te betreuren. „De raampartij was wel niet historisch belangrijk, maar wel beeldbepalend. Zonde dat dit gebeurd is." Dorps raadvoorzitter W. Ginjaar sluit zich daarbij aan. „Heel spijtig. Ik had goede hoop dat het glas-in-lood gered kon wor den." iPiet Kleemans RIKZEE - De gemeente n-Duiveland trekt in Sniiin 1,9 miljoen euro uit viel onderhoud aan gemeen de gebouwen. Een aantal (ionderhoudsklussen - waar- li liel vervangen van kozij- het Multifunctioneel Inim (MFC) in Zierikzee - is sldels afgerond. weest op een rijtje te zetten wat het eerst aangepakt dient te wor den en wat nog wel enig uitstel kan velen. Als er sprake is van gebreken die gevaar op kunnen leveren of zaken die in strijd zijn met de Arbo-wet, dient onmid dellijk ingegrepen te worden. Woordvoerder S. van Riender- hoff van openbare werken: „We richten ons allereerst op de vei ligheid. En dan kom je zaken te gen die niet kunnen. Bijvoor beeld in een school of een peuter speelzaal een meterkast die niet op slot kan. Dat kan levensbe dreigend zijn. Sterk verouderde bedrading zijn we ook tegenge komen, bijvoorbeeld in het jeugdhonk in Kerkwerve." Soms valt het mee. Van Riender- hoff: „Het verhaal ging rond dat poppodium Brogum ook onvei lig zou zijn, maar dat bleek niet zo te zijn. Het dorpshuis in Serooskerke is een ander ver haal. Dat is al jaren aan het ver zakken en het is niet zo simpel daar iets aan te doen." Van het budget voor 2005 van 1,9 miljoen euro wordt ongeveer 15 procent besteed aan wat Van Rienderhoff omschrijft als 'ach terstallig onderhoud'. Ook grote klussen worden aangepakt. En kele maanden geleden is begon nen met de tweede fase van de restauratie van de Nobelpoort in Zierikzee. Inspectie bracht aan het licht dat boktor en knaagke- ver forse schade hadden aange richt aan het houtwerk van de twee torenspitsen van de poort. Het houtwerk van cle achtkanti ge oosttoren was zelfs zo slecht dat behoorlijk wat delen van de constructie moesten worden ver vangen. In de zestienkantige westtoren valt het nog mee. Daar kan men zich beperken tot het verdrijven van boktor en knaagkever. De tweede fase van de restauratie neemt naar ver wachting nog enkele maanden in beslag. De steen die in 1514 werd gevonden op het strand van Westkapelle, een deel van een altaar van Hercules Magusano, is tijdelijk tentoon gesteld in het Polderhuis. foto Ruben Oreel gemeente Schouwen-Duive- werkt sinds enkele jaren letcomputerpogramma Ho- I,Hierin is de onderhouds- ning opgenomen voor alle ientelijke gebouwen. Dat tralies bij elkaar zo'n 236, Étend van dorpshuizen tot farkazernes. tnven-Duiveland plukt wat betreft de staat van on- üidvan de gemeentelijke ge- tende wrange vruchten van ia het verleden opgelopen dand. Sinds 2003 wordt aar een lijst opgesteld van ar te verrichten groot on- ntd aan gemeentelijke ge- iai, Om dat werk volgens Éning te kunnen uitvoe- iivoor 2005 een bedrag van 335 euro nodig'. ëopen maanden is de af- apenbare werken bezig ge- «KERK - De getueen- Sthouwen-Duiveland ge elde vuurwerkopslag bij de aDoeland in Nieuwerkerk. zat, zoals veel andere lijven in het hele land, met men omtrent de keuring deviiiirwerkopslag. probleem is ontstaan toen «drijf Potential Protection I november de bevoegdheid Étrolerën en verstrekken certificaten verloor. Dit be- W het overgrote deel van akt in handen ministerie van Vrom heeft «pais overgangsregeling ge- Én toegestaan de sprink- staUaties te beoordelen. De 'oleurs namens de g'emeen- Élden vast dat de sprin- ■ffl brandmeldingsinstalla- raar verwachting goed zul- functioneren. Het betreft inrichting die slechts maxi- illOOO kilo mag opslaan. Bo- wiligt de inrichting buiten Knvan Nieuwerkerk. door Edith Ramakers WESTKAPELLE - In 1514 werd de steen op het strand van Westkapelle gevonden. Het bleek een deel van het altaar van Hercules Magusano te zijn, de Latijnse naam die de Romei nen de Bataafse oppergod ga ven. „Dit is het belangrijkste be wijs dat de Romeinen in Westka pelle hebben gezeten", zegt A. van Hoof van het Polderhuis in Westkapelle. De steen is voor even terug op de plaats waar hij hoort en dat is in Westkapelle, vlakbij de vindplaats. Hij maakt normali ter deel uit van de expositie van het Zeeuws Museum. Het mu seum is wegens renovatie al eni ge tijd gesloten, waardoor de steen uitgeleend kon worden aan andere musea. Voor Van Hoof mag de renova- tie van het Zeeuws Museum nog wel. enige jaren duren. Aan de steen kleeft een Walcherse, in het bijzonder een Westkapelse geschiedenis. Wie hem gevon den heeft, is onbekend, maar het brokstuk viel meteen op door het opschrift dat nog vrij goed te lezen is: Herculi Magusa no M. Priminus Tertius. Met dank aan Philips van Bourgondië is de steen bewaard gebleven. De toenmalige eige naar van Westkapelle schatte de vondst op waarde. Hij besloot dat de steen in de Sint Willi- brordkerk in Westkapelle ge plaatst zou worden, zodra de verbouwing was voltooid. Dat gebeurde in 1470. Enkele eeu wen later, in 1,831, brandde de kerk af. De toren bleef bestaan en die werd verbouwd tot vuur toren. De steen werd tientallen jaren later door de ambachtsheer van Westkapelle geschonken aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in Middelburg. „Vandaar dat hij een plaats heeft gekregen in het Zeeuws Museum. Maar hier is zijn thuis", vindt Van Hoof. Hercules (Magusano) heeft zijn naam te danken aan zijn uiter lijk. Hij vertoonde veel overeen komsten met de mythologische held Plercules. Magusanus bete kent 'de vermogende'. De naam Hercules Magusanus is niet al leen te lezen op altaren, ook zijn er op munten en ringen inscrip ties met zijn naam te lezen. Openingstijden Polderhuis West kapelle, Dijk- en Oorlogsmu seum: vrijdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Woens dag en donderdag van 13.00 tot 17.00 uur. door Hester Timmermans ZIERIKZEE - Het slingerbos vanaf de Nobelpoort richting het gemeentehuis in Zierikzee ligt er wel erg onbeschut bij. „Het ziet er heel kaal uit, maar de struiken zijn niet verwijderd", zegt K. Koenraadt van de gemeente. Goed onderhoud vergt volgens hem dat de struiken elke vijf tot zeven jaar worden gesnoeid. Met de huidi ge snoeimethode worden de struiken niet weggehaald, maar tot vlak bij de grond teruggeknipt. Hierdoor verjongt het struikgewas. Het oogt alsof er ook bomen weggehaald zijn. Dat is volgens Koenraadt echter niet het geval. „Op sommige plaatsen hebben we langer gewacht met snoeien dan ge bruikelijk, en daardoor heeft een struik de vorm van een boom aangenomen." De takken worden versnipperd en direct op dezelfde plaats neergelegd. Daardoor zijn de afvalkosten lager. Ook krijgt onkruid minder kans doordat er weinig licht door komt op plaatsen waar onkruid zou kunnen groeien. „In de loop van de zomer zijn de struiken alweer een meter hoog. Dat gaat vlotter dan de meeste mensen den ken", volgens Koenraadt. foto Mechteld Jansen sling home ,S' houtgraveerkunst hrons gieten 2hglas blazen SJ M H ajV het alfabet van Zeeland Vlissingen Walstraat 80, tel: 0118-440084 Zierikzee Appelmarkt 18, tel: 0111-450260 MIDDELBURG - Tegen een 25-jarige inwoner van Oos- terland is gisteren bij de rechtbank in Middelburg een jaar cel geëist voor dealen in harddrugs. Volgens officier van justitie L. Boogert heeft verdachte vorig jaar tussen 1 juli en 13 oktober met de handel in verdovende middelen 1500 euro verdiend. De drugswinst zou hij bovendien moe ten betalen aan de Nederlandse Staat. De man werd 14 oktober in Zierikzee na een anonieme tip aangehouden. Hij had ruim vier gram cocaïne in zijn on derbroek verstopt. Het is de eerste keer dat de man voor dealen in aanraking komt met justitie. Nadat hij vorig jaar was ontslagen door zijn werkgever kwam hij in geldnood. De Oosterlander is zelf ook ver slaafd aan harddrugs. Om zijn eigen gebruik te bekosti gen, besloot hij de cocaïne aan zijn vrienden te verkopen. Raadsman H. Dunsbergen pleitte voor een deels voor waardelijke straf met verplicht reclassermgscontact. Ook vond de strafpleiter de ontnemingsvordering aan de hoge kant. De rechtbank doet 2 februari uitspraak. SCHARENDIJKE - Het onlangs aangelegde fietspad langs de Zwaardweg en Elkerzeeseweg tussen Scharendij- ke en Kerkwerve wordt dinsdag 25 januari officieel ge opend. Dat gebeurt door dijkgraaf W. Gosselaar van Waterschap Zeeuwse Eilanden, plaatsvervangend voorzitter P. de Koe- ijer van de landinrichtingscommissie en accountmanager C. van den Hoek van Dienst Landelijk Gebied (DLG). Behalve een vijf kilometer lang fietspad zijn er elf kruis puntmaatregelen (zoals plateaus) langs de weg aangelegd. Fietspad en maatregelen moeten de verkeersveiligheid in het gebied verbeteren. Het fietspad is al vanaf eind okto ber in gebruik, maar er moésten nog diverse kleine werk zaamheden uitgevoerd worden. Het fietspad maakt onderdeel uit van het Raamplan en de eerste uitvoeringsmodule van de Landinrichting Sehou- wen-Oost. GOES - Het Steunpunt Zorg Vrijwilligers in Goes heeft van het Oranje Fonds bijna duizend euro gekregen vooor een extra computer. Het Steunpunt, dat de zorg voor ouderen en gehandicap ten door vrijwilligers coördineert en dat ook de mensen ondersteunt die een familielid verzorgen, heeft de compu ter hard nodig voor de vrijwilligers die de telefoondien sten draaien. Het Oranje Fonds keert jaarlijks ongeveer vijftien mil joen euro uit aan organisaties die zich richten op sociale cohesie, integratie en sociale veiligheid. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Enkele geschenk woningen op Schouwen-Duive land krijgen waarschijnlijk de status van gemeentelijk monu ment. Heemkundige vereniging Stad en Lande had de gemeente hierom gevraagd. Een onder zoek naar de mogelijkheid hier voor, is bijna afgerond. Het amb telijk voorstel dat binnen een maand aan het college wordt ge presenteerd, gaat er van uit dat vijf woningen in de Westhoek monumenten worden. Verspreid over Schouwen-Duive land zouden een kleine driehon derd geschenkwoningen staan. Deze zijn na de watersnoodramp ter wederopbouw geschonken door de Noorse, Zweedse, Finse, Deense en Oostenrijkse regerin gen. Inmiddels zijn de woningen vijftig jaar oud. Er zijn nog maar weinig exemplaren die in redelijk originele staat verkeren. Veel huiseigenaren hebben de woningen vergroot of verbouwd om ze aan de eisen van deze tijd te laten voldoen. Een aantal is zelfs 'versteend': de houten bui tenmuren zijn vervangen door stenen muren. Woningen die verhuurd worden, bijvoorbeeld door woningcorpo ratie Zeeuwland of Stichting Re- nesse, moeten voldoen aan de huisvestingswet, waarvoor er ook aanpassingen nodig zijn. Heemkundige vereniging Stad en Lande vindt dat alle ge schenkwoningen als gemeente lijk monument moeten worden aangemerkt. Zij vertegenwoordi gen een belangrijke periode in de' recente geschiedenis van Schouwen-Duiveland en zijn een geschenk van bevriende re geringen in een tijd van nood, al dus de vereniging. De status als gemeentelijk monument moet voorkomen dat woningen ge sloopt worden, of onherkenbaar verbouwd. Er zit echter geen fi nanciële tegemoetkoming voor het onderhoud aan vast. In juni 2002 diende de vereni ging bij de gemeente een ver zoek in voor een dergelijke toe kenning. De gemeente heeft voor zo'n groot aantal huizen echter geen budget. Stad en Lan de heeft vervolgens een eerste se lectie toegepast, waardoor er cir ca tweehonderd woningen over bleven. Die lijst is door de spe cialisten van Stichting Dorp Stad Land in overleg met Stad en Lande teruggebracht tot dertig waardevolle wonin gen. Ruim de helft hiervan is in het bezit van Zeeuwland en Stichting Renesse. Voorstel Deze huizen zijn bezocht, gefoto grafeerd en er is archiefonder zoek uitgevoerd. Het resultaat wordt binnenkort aan het colle- ge gepresenteerd in een ambte- j lijk voorstel. Hierin wordt gead- j viseerd om vijf woningen uit de i Westhoek als gemeentelijk mo- j nument te klasseren. Een voor stel om de woningen tot rijksmo nument te laten verklaren, werd door Monumentenzorg, dat mo menteel heel terughoudend is in de aanwijzing van nieuwe rijks monumenten, afgewezen. Ze konden nooit ouder zijn dan vier of vijf, dat jongetje I en meisje die hand in hand op I de stoep stonden bij die Vlis- singse. Met stralende oogjes keken ze de vrouw aan, hoopvol la chend. Ze kwamen lege fles sen ophalen. „Voor Asjië", sliste het meisje er nog bij. Ze hadden hun hartjes op de juiste plaats, dat was zonne klaar. Maar de vrouw betwijfelde of hun moeder ivel wist van de spontane hulpactie. En of de revenuen ooit in de buurt van 'Asjië' zouden belanden. Want gevraagd naar het doel van het leeg fust, riep het jon getje: „Voor het spatiegeld, natuurlijk!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35