oes pakt ProRail voorzichtig aan Media moeten niet traumatiseren 'ZC PZC Weigeren van dna-test mag, maar kan stigmatiserend zijn 1 (ineeluitvoering ihrabbekercke I 1 llectie bieb )«d-Vossemeer 5 de verkoop athouder verwerpt suggestie van handjeklap over aanpak spoorweglawaai ,13 Goes dreigt Sagro met dwangsom Diefstal uit auto Automobilist tegen verkeersbord Jaar cel geëist tegen dealer Geld voor vrijwillige thuiszorg Winterwandelen lAZET SUPER jonge kaas vers van het mes per kilo nu voor maar Lagerhuisdebat met links Nehalennia en rechts het Goese Lyceum. foto Lex de Meester door Selma Osman MIDDELBURG - Jongeren hadden gis teren bezit genomen van het provincie huis in Middelburg. Op twee plaatsen in het Abdij complex werd gediscussi eerd. In de ene ruimte bonden drie teams van elk tien leerlingen de strijd aan met elkaar in de Zeeuwse voorron de van Vara's debatcompetitie 'Op weg naar het Lagerhuis'. In de Statenzaal onderwierpen provinciale politici zich aan een vragenvuur van zestig vwo-, ha vo- en vmbo-scholieren tijdens het Pro vinciaal Jeugddebat. Gedeputeerde G. van Heukelom (jeugd zaken) miste het vuur in het jeugdde bat: „Ik hoor helemaal niks, dus jullie zijn het er allemaal mee eens?", spoorde hij de jongeren herhaaldelijk aan. Vin gers opsteken hoefde niet. „Gewoon bam d'rin en wie het eerst roept, heeft het woord", probeerde Van Heukelom, die optrad als gespreksleider. De jonge ren spraken met Statenleden over open baar vervoer, het imago van Zeeland, de multiculturele samenleving en activi teiten voor jongeren. Vooral dat laatste onderwerp sprak de overwegend veer tien- tot zestienjarige deelnemers aan. „Dat Renesse bekendstaat als uitgaans stad, daar hebben wij in Zeeuws-Vlaan- deren toch niks aan", was een klacht. Wisten de Statenleden eigenlijk wel wat disco's op te noemen? Kon Vlissin- gen geen jongerenstad worden en de boot een 'discoboot' die jongeren 's nachts weer terugvaart naar Zeeuws-Vlaanderen? De politici waren niet onder de indruk. De jongeren kre gen het advies om maar eens met hun eigen gemeente te gaan praten voor meer vertier in eigen dorp. Bij het Lagerhuisdebat hoefde de ge spreksleider de debaters niet op te por ren. Eerder moest het enthousiasme hier en daar wat getemperd worden. Vooral in de teamdebatten waarin ieder zijn eigen mening mocht verkondigen ontbrak samenhang. Loting De competitie telde dit jaar drie teams. Een beetje weinig, vond docent Ad Op peneer van de CSW in Middelburg. Zijn school was via loting direct in de finale beland. „Jammer, want je komt toch niet voor één debat", zei Oppeneer. De overige twee scholen, Het Goese Ly ceum en Nehalennia uit Middelburg, moesten strijden om een plaats in de eindronde. Nehalennia won glansrijk de halve finale door de Goesenaren in het debat over de stelling 'Het naar Zee land halen van ouderen moet bevorderd worden' bijna in te sluiten. Brita van Nehalennia greep in op de actualiteit. „We hebben hier net een universiteit neergezet. Ik kan me niet voorstellen dat studenten naar Zeeland willen ko men als het barst van de bejaarden." Naut gaf ook een sneer. „De campagne Welkom in Zeeland is volkomen mis lukt, dus halen we gewoon ouderen naar Zeeland..." De jury gaf overigens toe dat Neha lennia een gemakje had gehad bij de eerste stelling: 'Media hebben de plicht om de gruwelen van de oorlog te tonen'. „Het standpunt 'voor' was voor het Goe se Lyceum moeilijker te verdedigen, vond jurylid en journalist J. van Dam me. Hij had sterke one-liners gehoord, vooral aan de kant van Nehalennia. Zo als die van Balthazar: „De media moet informeren en niet traumatiseren." De finale was een Middelburgs onder onsje tussen Nehalennia en de CSW. Met een van dê stellingen 'De imago campagne Welkom in Zeeland is wegge gooid geld' was Leïla (CSW) het roe rend eens. „Toen ik de stelling kreeg, had ik nog nooit over die campagne ge hoord. Dat zegt toch wel iets?" Teamge noot Rinze was het in het vrije debat niet met haar eens. „Je kan na een jaar toch nog niet zeggen dat het wegge gooid geld is." Hij juichte de campagne om meer jonge mensen naar Zeeland te trekken alleen maar toe: Als ik naar een strandtent ga, wil ik bediend wor den door een mooi meisje van zeventien jaar en niet door iemand achter een rol- lator." Nehalennia-studente Viola vond dat er best geld mag worden gepompt in een imagocampagne., „Uit een onder zoek bleek laatst dat slechts 25 procent van de Nederlanders weet waar Zee land ligt." Van Anna (CSW) mag dat zo blijven. „Een van de sterke punten van Zeeland is de rust. Als we willen dat al die mensen hierheen komen, is ons mooie Zeeland weg." Nehalennia werd door de jury uitgeroepen tot winnaar. De school mag Zeeland gaan vertegen woordigen in de landelijke competitie 'Op weg naar het Lagerhuis'. Bijspel in W )e Stenge ffiiKENSZAND - Toneel- lij teniging OVU uit Hein- (l| [gaud brengt zaterdag 5 iart een klucht op de plan- man De Stenge in Heinkens- iiseen blijspel met een dikke ipoog naar het bisdom, want 15 'titel is: Broeders bij non- ei ouvaar zijn we aan begon- Het stuk handelt over een I nonnen die onder de strenge ling van hun moeder-overste', ls' wtiering krijgen van pa- s,Dat zorgt voor vreemde ver- iaii telingen. en voorstelling begint om 20.00 ireneindigt met een bal waar in rNico Kuijer de muziek ver- >rii HEER ABTSKERKE - To- Itereniging Schrabbekercke iit vrijdag 28 en zaterdag 29 |i an de jaarlijkse uitvoering. sal van dorpshuis Versvliet j s-Heer Abtskerke is beide ii tóenopen vanaf 20.00 uur. - MOSSEMEER - In de voor de bibliotheek in Oud-Vos- ser wordt op vrijdag 28 en trdag 29 januari de afge- even collectie verkocht. collectie van de sinds 1 ja- i gesloten vestiging van de fare bibliotheek Tholen is jezocht. Een deel van de h wordt opgenomen in bestand van de andere bibli sten. Het grootste deel is ech- verouderd of stukgelezen, e boeken, vooral romans, den nu te koop aangeboden, gebeurt aan de Raadhuis- at 1 in Oud-Vossemeer, op dag van 14.00 tot 17.00 uur Kterdag van 10.00 tot 16.00 faorgklachten: 500-0231231 Pmaandag t/m vrijdag farende de openingstij- ■Waterdags tot 12.00 uur edactie 'evelanden/tholen lationspark 28 oslbus31 ^0 AA GOES el:0113-31567O 0113-315669 ■oil; redgoes@pzc.nl ^Balkenende (chef) 'Odd Huibers van der Jagt beek Janssen ®°bPaardekam fan de Vries (sport) W van der Werf ïntrale redactie lationspark 28 «tbus 31 «0 AA goes [el: (0113)315500 3X: (0113)315669 'Hail: redactie@pzc.nl 'TERNet ®w.pzc.nl Fb@pzc.nl daarvan naar de zuidkant van de stad. Goes heeft daar ProRail weer bij nodig. Die link had het GroenLinks- raadslid nooit mogen leggen, vond wethouder 't Hart. Hij kreeg steun van CDA-fractie- voorzitter M. Dieleman. „Elke suggestie dat er sprake is van handjeklap, is volstrekt verwer pelijk", aldus Dieleman. D66- raadslid A. Huissoon-Schrijver sprak Köhlen in dezelfde be woordingen aan. 't Hart riep Köhlen op haar op merking terug te nemen, maar dat deed zij niet. Zij concen treerde zich op de antwoorden die inmiddels op haar vragen waren uitgereikt. Uit die ant woorden bleek dat de drie Beve- landse gemeenten Reimerswaal, Goes en Kapelle zeer voorzich tig met ProRail omspringen. Ze hadden de spoorbeheerder een dwangsom kunnen opleggen, omdat er meer goederentreinen over het spoor rijden. Ze hebben dat echter tot nu toe niet ge daan, omdat volgens de geraad pleegde landsadvocaat de juridi sche risico's groot zijn. Duidelijkheid Kapelle, Goes en Reimerswaal blijven ProRail intussen wel ach ter de vodden zitten om bijvoor beeld langzamer te gaan rijden met de goederentreinen. Voor WD-fractievoorzitter S. Heij- ning was dat niet genoeg. Omwo nenden van de spoorlijn hebben volgens hem recht op duidelijk heid. Die komt er over twee tot drie weken, meldde wethouder 't Hart. ProRail zal dan een uit spraak doen over het treffen van 'een voorziening'. „Vóór die tijd is het zinloos", stelde hij, „om ProRail te dwingen maatre gelen te nemen." Bewonersorganisatie BAS is in middels naar de Raad van State gestapt om de gemeenten via een dwangsom zover te. krijgen snel op te treden. door Luc Opgei GOES - Niet meewerken aan een dna-onderzoek kan voor de weigeraar een ongewenst stig matiserend effect hebben. Dat zegt de Goese advocaat M. Huis man in reactie op de huidige stand van zaken in het heropen de onderzoek naar de moord op Goesenaar Sam Blokpoel in 1995. Deze week werd bekend dal de politie aan acht personen heeft gevraagd of ze vrijwillig dna-materiaal af willen staan. Onder hen bevinden zich ook de zes mensen die indertijd in ver band met de zaak al werden aan gehouden, maar wegens gebrek aan bewijs weer werden viijgela ten. Eén van hen heeft gewei gerd om mee te werken, maar is daardoor volgens politiewoord voerder A. Don 'zeker niet' extra verdacht, maar: „Het maakt het gesprek wel lastiger." Dat zegt desgevraagd ook de Goese advocaat M. Huisman van advocatenkantoor Quarles en Jurgens. „Het is uiteraard on terecht om te stellen dat iemand die niet meewerkt ook automa tisch meer verdacht is. Wel kan ik me voorstellen dat men zich afvraagt of hij er dan toch niet méér mee te maken heeft." Dat er vooroordelen kunnen ont staan als bekend wordt dat ie mand weigert, noemt Huisman 'eng'. „Het kan stigmatiseren. Net als met het noemen van ini tialen kan de naam van zo'n per soon snel op straat komen te lig gen en kunnen mensen zo ie mand als dader gaan bestempe len, Onterecht, want zo'n per soon heeft het recht om te weige ren." Huisman kan zich ook wel voorstellen dat iemand niet mee wil werken aan dna-onderzoek. „Je loopt tegen de integriteit van het lichaam aan." Volgens de advocaat is de effectiviteit van dna-onderzoek als opspo ringsmiddel in zekere zin be perkt. „Stel dat je aan tien men sen vraagt om mee te werken en negen weigeren dat, dan heb je er weinig aan." In hét geval van de zaak Blokpoel werkte het overgrote deel wel vrijwillig mee. „Je hebt dan nog geen da der, maar in dit geval wordt je kring van verdachten wel klei ner." De politie is op dit moment be zig om nog meer mensen te bena deren met de vraag mee te wer ken aan het dna-onderzoek. Aangezien sommige personen volgens politiewoordvoerder Don inmiddels buiten Zeeland of zelfs in het buitenland wo nen, kost het tijd om die te trace ren. Justitie heeft een beloning uitge loofd van 20.000 euro voor de tip die leidt tot aanhouding van de dader. ^tornen van der Werf |SAls egeltjes gaan de Bevelandse gemeenten die, Reimerswaal en Goes i spoonvegbeheerder ProRail (l elkaar om, als het om de „pak van het spoorweglawaai Bti Die voorzichtige benade- i; heeft, volgens wethouder (Hart (PvdA, verkeer) ech- Iniks te maken met de wens a de gemeente Goes om het aor in de toekomst verdiept ate leggen of te verplaatsen. lijke vragen aan het college van B en W over de voorzichtige aan pak van ProRail. In één van de vragen vroeg zij het college van B en W 'of er andere belangen meespelen in de afwachtende houding van Goes'. Köhlen legde in een toelichting tegenover deze krant een ver band met de structurele maatre gelen die nodig zijn om de over last terug te dringen, zoals het verdiept aanleggen van het hui dige spoor of het verplaatsen ddie opmerking reageerde de Ihoiider gisteravond in de ge- enteraad. op een suggestie.die ^opgeworpen door Groen- iks-raadslid F. Köhlen. Zij !de begin deze week schrif te- Kees den Herd' tyling keesdenherder.nl Noordweq 125, Serooskerke, 0118-593030 (Advertentie) Seizoenen wieken door het jaar. Veranderend licht, wolkenpatronen Ze tekenen voor de dynamiek buiten. En binnen? Daar moet je zelf iets aan doen. Verslepen, omzetten, soms een heleboel eruit gooien en nieuwe dingen binnen halen. Dat laatste gebeurt ook af en toe bij Kees den Herder. Dan ruimt hij op. Zoals nu. Daar kunnen anderen geweldig van profiteren Ook u. vrijdag 21 januari 2005 GOES - Aannemingsbedrijf Sagro uit 's-Heerenhoek moet voor 1 juni dit jaar stoppen met de opslag van goede ren op het terrein van de voormalige Apparaten- en Ketel- fabriek (AKF) in Goes. Het Goese college van B en W heeft besloten dat het bedrijf een dwangsom van 10.000. euro per week wordt opgelegd met een maximum van 100.000 euro, als niet aan de eis wordt voldaan. Opslag van goederen op het oude AKF-terrein is toegestaan, maar alleen als dat verband houdt met bedrijfsmatige ac tiviteiten. Die voert Sagro er volgens B en W niet uit. Bij Sagro was gisteren niemand bereikbaar voor een reactie op het besluit van het Goese college. GOES - Uit een bestelauto op de Oostwal in Goes is giste ren tussen 11.00 en 12.00 uur een jas gestolen. De eige naar is daarmee ook het mobieltje kwijt dat in de jaszak zat. THOLEN - Op de Oud Vossemeersedijk in Tholen is giste ren om 6.55 uur een 37-jarige automobilist uit de gemeen te Tholen tegen een verkeersbord gereden. De man reed in de richting van Tholen en verloor in een bocht de macht over zijn voertuig. Hij belandde in de berm en kwam tot stilstand tegen het verkeersbord. De auto en het bord raakten beschadigd. MIDDELBURG - Tegen een 25-jarige inwoner van Oos- terland is gisteren bij de rechtbank in Middelburg een jaar cel geëist voor dealen in harddrugs. Volgens officier van justitie L. Boogert heeft verdachte vorig jaar tussen 1 juli en 13 oktober met de handel in verdovende middelen 1500 euro verdiend. De drugswinst zou hij bovendien moe ten afdragen aan de Nederlandse Staat. De man werd 14 oktober in Zierikzee na een anonieme tip aangehouden. Hij had ruim vier gram cocaïne in zijn on derbroek verstopt. Het is de eerste keer dat de man voor dealen in aanraking komt met justitie. Nadat hij vorig jaar was ontslagen door zijn werkgever kwam hij in geldnood. De Oosterlander is zelf ook ver slaafd aan harddrugs. Om zijn eigen gebruik te bekosti gen, besloot hij de cocaïne aan zijn vrienden te verkopen. Raadsman H. Dunsbergen pleitte voor een deels voor waardelijke straf met verplicht reclasseringscontact. Ook vond de strafpleiter de ontnemingsvordering aan de hoge kant. De rechtbank doet 2 februari uitspraak. GOES - Het Steunpunt Zorg Vrijwilligers in Goes heeft van het Oranje Fonds bijna duizend euro gekregen vooor een extra computer. Het Steunpunt, dat de zorg voor ouderen en gehandicapten door vrijwilligers coördineert en dat ook de mensen ondersteunt die een familielid ver zorgen, heeft de computer hard nodig voor de vrijwilli gers die de telefoondiensten draaien. Het Oranje Fonds keert jaarlijks ongeveer vijftien miljoen euro uit aan orga nisaties die zich richten op sociale cohesie, integratie en sociale veiligheid. agenda STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - In den Wouwd- fluit, 20.00 uur: Orgelbespeling Jan Wal raven; COC-café De Soos, 22.00 uur:Vrij- dagavondcafé; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Bil jart voor ouderen, buurtwerk Goese Pol der; Buurthuis De Pit, 14.00 uur: Senio- HEINKENSZAND - De Zeeuw se Wandelsportbond houdt za terdag 29 januari de derde in de serie winterwandeltochten van uit De Blauwe Reiger in Hein- kenszand. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden vijf, tien, vijftien en twintig kilometer, te vertrek ken tussen 10.00 en 13.00 uur. Alle afstanden bestrijken routes met de prachtigste dijken van Zuid-Beveland. Rustposten zijn ingericht in Ovezande en in Nis- se. Deelnemers krijgen tot 16.00 uur de tijd om hun stempel op te halen. renbingo; Heartbreak Café, 21.00 uur: Optreden Nederlandse Olivia Newton John in kader van Grease Revival; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos, 's-HEERENHOEK - Café Heieen, 20.30 uur: Ouweoeravond om titel Grootste Ouweoervan Paerehat; HEINKENSZAND - Scoutinggebouw 't Dijkje, 9.00-11.30 uur: Kinderkleding- beurs; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: So ciëteit; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13:00-17.00 uur: Biljartclub senioren; OUD-VOSSEMEER De Vossekuil, 19.30 uur: Een rondje voor Meneer, to neelvereniging St. Joseph. OVEZANDE - De Klomp, 20.00 uur; Vierde voorronde 2nd Influenz met bands en dansgroepen. WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 8.00-13.00 uur; Weekmarkt; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. (Advertentie) kozijnen-zonwering WWW.AAZET.NJi/ Kapelle - Tel. 0113-330333 Super de Boer Miegielsen, Oranjeplein 72, Oost-Souburg Tel. 0118-480160 www.superdeboer.nl Doze aanbiedingen zijn geldig van 18 t/m 22 januan 2005. Graag gedaan. 22.zuur 23. bitter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29