»70% KORTING >zc K ationaal Landschap magertjes Vergrijzing kan een zegen blijken SPETTERENDE VINTERSPOHT tot 70% KORTING Brede school Ouverture Goes nog niet groot genoeg MAGAZIJNLEEGVERKOOP Schoenen Jacks Kleding ttil énig geld voor projecten; enkele dorpen mogen blijven groeien inpak verkeer Poel bij ranging iiorviaduct Sint-Philipsland is jop nog niet kwijt SGP/CU fel tegen casino in Goes Openingstijden politiebureau Azië-geld Goes voor wederopbouw Vandaal valt friettent aan Keuring vuurwerkopslag DIS THAT zeeuwse almanak Voor Asjië Ilie: 0113-315649 SSctieSpzc.nl lus 31,4460 AA Goes >ertentie-exploitatie: rpn Midden-Zeeland: 0113-315520; ^-Vlaanderen: 0114-372770; (,,1.1:020-4562500. 121 januari 2005 editie Bevelanden-Tholen van der Werf ivHarmen IffKENSZAND - De aanwij- jvan de Zak van Zuid-Beve- j lot Nationaal Landschap zeker de komende jaren wei- opleveren. De Borselse wet- ,jtr M. Vermue-Vermue Pi] spreekt die vrees uit, om- er weinig rijksgeld beschik- 3 komt voor de dertig Natio- Landschappen door heel Vermue-Ver- in totaal dertig miljoen o,oftewel één miljoen euro Nationaal Landschap, slewasi aldus Vermue-Ver veel beter af met de titel irdevol Cultuur Landschap 1), waaraan aanzienlijk In de Zak van ii-Beveland zijn daarmee aardige projecten van getild, vooral in de toe- Iche sector, maar ook in de louwsfeer. muitjes iie-Vermue verwacht dat afinaneiële middelen vrij- ai voor de Nationale Land- het economisch be- jsat Zij heeft al één project de verplaatsing van iAlliance. Dat bedrijf is ge- jdinhet buitengebied van liand, vlakbij kampeer- en Scheldeoord. 51 Alliance, dat onder meer aaitjes verwerkt, hoort vol de wethouder eigenlijk op pijventerrein thuis. In sleden zijn al wel eens ge- over een ver saag, maar tot nu toe zon-' plaat. Crop Alliance is jaig niet zo lang geleden amen door een 's-Gra- IER ARENDSKERKE - Op p door De Poel worden dseptember maatregelen ge- iaomsluipverkeer te gaan. laatregelen zijn nodig in ffld met de vervanging van prwegviaduct in de Nieu- 's-Heer Arends- venpolders bedrijf: Murre Investments. De titel Nationaal Landschap, die is vastgelegd in de deze week door de Tweede Kamer be handelde Nota Ruimte, moet op termijn iets opleveren. Voorlo pig betekent het vooral dat de Zak van Zuid-Beveland moet blijven zoals die is. Woning bouw bij dorpen in de Zak moet beperkt blijven tot wat nodig is om de natuurlijke groei van de bevolking op te vangen. Vermue-Vermue heeft daar niet zoveel moeite mee. De gemeente Borsele zit niet in hetzelfde schuitje als de gemeente Sluis. Sluis ziet door de aanwijzing van West-Zeeuws-Vlaanderen tot Nationaal Landschap prak tisch alle woningbouwplannen in duigen vallen. Zover komt het in Borsele niet.' De begrenzing van het Natio naal Landschap moet in overleg met de provincie nog worden vastgesteld, maar duidelijk is al dat Heinkenszand en 's-Graven- polder er buiten zullen vallen. Vermue-Vermue zou graag zien dat nog twee dorpen in de Sloe- rand aan deze twee 'groeiker nen' worden toegevoegd, bij voorbeeld 's-Heerenhoek. Meer woningbouw blijft daar dan mo gelijk. Borsele houdt zo meer troeven in handen om te vol doen aan de woonwensen en de woningbehoefte. SINT-PHILIPSLAND - De jongerenont- moetingsplek bij de haven in Sint-Philip sland blijft voorlopig staan. Dat zei wethouder Marianne Velthuis de ze week in de commissie Samenleving. Na brandstichting en het bekladden van de open container was voor de jongeren- raad JoTh de maat vol. De raad besloot eind vorig jaar om het college te advise- ren de ontmoetingsplek te verwijderen en een andere kern het plezier te gunnen van een onderdak voor de jeugd. Maar Velt huis wil de boel nog even aankijken. Ze vindt het niet nodig om meteen in te grij pen nadat het een keer is misgegaan. Wel wil ze duidelijke afspraken gaan ma ken met de jeugd. „Ze moeten op een fat soenlijke manier met het honk omgaan en het niet nog een keer te bont maken." Als de jeugd weer over de schreef gaat, zal ze het honk alsnog laten verwijderen. Verlichting aanbrengen bij de container vindt Velthuis geen goed idee. „Dat maakt het voor de jeugd alleen maar aantrekkelijker om de hele nacht daar te blijven hangen." Hermen Geluk, voorzit ter van jongerenraad JoTh noemt het toch goed nieuws dat de container in Sint-Philipsland blijft. „Ik heb inmid dels contact gehad met de jongeren die er gebruik van maken en die willen de plek graag behouden. Als zij het zien zitten, zie ik het ook zitten." ftchap Zeeuwse Eilanden niet meedelen wat er ingaat gebeuren, omdat de aide ideeën eerst worden aan de betrokken sraden en de omwonenden, ïbeurt volgende week don- ig in het Heer Hendrikhuis s-Heer Hendrikskinderen, waterschap is niet voor voorzichtig. In het verle- s geprobeerd het sluipver- door De Poel tussen Goes penszand terug te drin- maar dat stuitte op erg veel island en mislukte. aatregelen zullen deze keer Wj>| tijdelijk zijn. Ze han gmen met de vervanging spoorwegviaduct in de Rijksweg. Vanaf 1 sep- f dit jaar tot 1 juni 2006 daaraan gewerkt. In die ■dien fietsers gedurende aanden geen gebruik kun- saken van het viaduct. Wie richting 's-PIeer Arends- komt per fiets en naar M en andersom, moet dan |°or het noordelijk deel van Vrijden. Het autoverkeer het viaduct gebruik blij- aaken, maar zal ook over- ®dervinden. Niet meer dan jstrook blijft beschikbaar, «keer wordt geregeld met plichten. Gevreesd dat automobilisten dan dc gemakkelijkste weg' kiezen, oftewel door De vandaar dat Zeeuwse Ei- 1 daar maatregelen wil Het ruimtegebrek waarmee de brede school naar verwachting te maken krijgt, zou kunnen worden opgelost door bovenop het gebouw een tweede laag te bouwen, denkt de Goese wethouder M. 't Hart. foto Willem Mie ras door Harmen van der Werf GOES - Brede school De Symfonie in de Goese nieuwbouwwijk Ouverture blijft aanhikken tegen een tekort aan lo kalen. Eén van de twee basisscholen die in De Symfonie is gevestigd, de protes tants-christelijke Prinses Bea- trixschool, verwacht op den duur zeven tien groepen te moeten huisvesten. Al voor de opening van de brede school eind 2002 bleek het pand te klein. Nóod- lokalen moesten worden bijgebouwd. In middels zijn die vervangen door school- woningen. De Prinses Beatrixschool maakt er gebruik van en dat komt goed uit. In maart begint de basisschool, laat directeur P. Goudappel weten, een veer tiende groep. De rek is er daarna uit, ter wijl verwacht wordt dat de Prinses Bea trixschool de komende jaren blijft door groeien. Zoals ook de vlakbij gelegen nieuwbouwwijk Ouverture. Goudappel denkt in 2006/2007 een eerste extra lo kaal nodig te hebben. Twee jaar latei- zit zijn school naar verwachting op een maximum aantal van vierhonderd leer lingen. „We zullen dan zestien groepen hebben en een startgroep voor de aller jongsten, de nieuwkomers", aldus de di recteur. „Zeventien lokalen zijn daar voor nodig en die zijn er niet." Zuidwesthoek De ook in De Symfonie gevestigde open bare basisschool De Zuidwesthoek telt momenteel ruim 250 leerlingen. Direc teur F. Reijerse voorziet een groei tot maximaal driehonderd. Met de huidige twaalf lokalen kan zijn school uit de voeten. „Maar niks is zo moeilijk als prognoses van aantallen leerlingen", verwijst Reijerse indirect naar het huis vestingsprobleem dat zich voor de ope ning van de brede school al aandiende. Met de bouw van schoolwoningen heeft Goes dit uiteindelijk goed opgelost. Ou verture is nu een jonge wijk met veel kinderen in de basisschoolleeftijd. Na verloop van tijd gaat dat onvermijdelijk veranderen. De schoolwoningen kun nen dan worden verkocht. Voorlopig is het nog niet zover en is uit breiding' van het aantal lokalen nodig. Wethouder M. 't Hart (PvdA, onder wijs) erkent dat. „Op korte termijn hoeft er niets te gebeuren", stelt hij, „maar het is mogelijk op het huidige pand een verdieping te maken." Jvanhet spoorvia- plaats in opdracht ^provincie en is noodzake- D®riat het kunstwerk uit ontzet. Dat is al in de Wereldoorlog gebeurd. I daarna verschillende ke- IjSdapt. Een voordeel van d°uw is dat het smalle en §o fietspad kan worden rff,i Met het werk is 2,5 neuro gemoeid. De bijeen- J «et Heer Hendrikhuis i Amende donderdag om "urenduurt tot 21.00 uur. door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - Vergrij zing is helemaal niet zo'n schrik beeld. Het zou zelfs weieens een zegen kunnen blijken voor het voorzieningenniveau in de klei ne kernen, mits de gemeenten in zetten op de juiste doelgroepen. Planoloog Paul van Bree, afge studeerd op planologische ont wikkelingen met betrekking tot de vergrijzing, kon de Zeeuwse Vereniging van Kleine Kernen gisteren in Heinkenszand een heel wat rooskleuriger beeld voorhouden dan het schrikbeeld van verlaten dorpen met kwij nende oudjes. Met een beetje goede wil kan de vergrijzing er voor zorgen dat het voorzienin genniveau in de dorpen weer toe neemt. Van Bree kon een paar belangrij ke data aanwijzen: allereerst 2010, als de eerste babyboomers met pensioen gaan. Op dat mo ment zullen ook ouderen uit de Randstad, degenen die het beta len kunnen, kiezen voor lande lijk wonen in een rustige omge ving. Tien jaar later, als de eerste ba byboomers 75 jaar worden, zul len de autochtonen onder hen zich bezinnen op hun woonsitua tie. Op die leeftijd kiezen men sen meestal voor een gemakkelij ke woning, dichtbij voorzienin gen. In 2030 worden heel veel mensen echt oud en aangewezen op zorg en voorzieningen die heel dichtbij zijn. Bovendien be gint de babyboomgeneratie dan ook langzaam uit te sterven. De woningvoorraad die zij achterla ten, moet geschikt zijn voor star ters en jonge gezinnen. Onmisbaar Volgens Van Bree hebben oude ren twee dingen hard nodig in hun directe woonomgeving: een supermarkt en een post- of bankkantoortje. Precies datgene wat uit de kleine kernen weg trekt, al doet Zeeland het vol gens Van Bree op het gebied van voorzieningen in kleine kernen minder slecht dan de rest van Nederland. Starters Gebleken is dat, als het gaat om de instandhouding van winkels en verenigingen, je meer hebt aan starters dan aan de baby boomers zelf. Ook aan welgestel de ouderen die zich van buiten vestigen, hebben dorpen op de korte termijn niet zo veel. Ze blijven op en neer rijden naar de plaats waar ze vandaan komen. Gemeenten doen er verstandig aan om, als ze bouwen voor ouderen, dat geclusterd en dicht bij voorzieningen te doen. De huizen, die in veel gevallen door alleenstaanden zullen worden bewoond, moeten later geschikt gemaakt kunnen worden voor starters. De clustering is nodig om de ouder wordende generatie in staat te stellen elkaar te helpen, maar ook voor de toegankelijk heid van zorgverleners. Nu de vraag naar starterswoningen groot is, moeten gemeenten zich niet laten verleiden tot de bouw van enorme hoeveelheden daar van. Aan het begin van de woning markt ontstaat het gedrang voor al omdat er in de eensgezinssec- tor geen doorstroming is. Meer eensgezinswoningen kan het probleem helpen oplossen, al is vrijwel zeker dat op de langere termijn heel veel eensgezinswo ningen vrijkomen, Aanpassen Huizen die nu voor starters wor den gebouwd, moeten ook weer gemakkelijk zijn aan te passen voor ouderen: een lift, brede deu ren, ruime badgelegenheid, geen drempels, een ruimte voor alarmsystemen en andere handi ge techniek die de oudere mens dient. Straks zitten al die star ters van nu in een eensgezinswo ning en kunnen de ouderen er zó intrekken. Vlissingen Walstraat 80, tel: 0118-440084 Zierikzee Appelmarkt 18, tel: 0111.-450260 GOES - SGP/ChristenUnie in de Goese gemeenteraad zal zich met hand en tand verzetten tegen de vestiging van een casino in Goes. Holland Casino meldde eind vorig jaar belangstelling te hebben voor een vestiging in Goes of Middelburg. De Belgische Verdonck Groep, onder meer eigenaar van het casino in Oostende, wierp zich even later ook op als kandidaat voor een casino in Goes. Zonder dat dit gisteravond ter discussie stond in de ge meenteraad, liet raadslid P. Colijn (SGP/CU) alvast ho ren dat zijn fractie tegen de komst van een casino naar Goes is. „Want de volksgezondheid is niet gediend met de vestiging van zo'n bedrijf", zei hij, verwijzend naar de toe nemende gokverslaving. Wethouder D. van Ewijk (Groen- Links, welzijn) reageerde kort, zonder een standpunt in te nemen. „We komen daar vast en zeker op terug." THOLEN - De openingstijden van verschillende politiebu reaus in de gemeente Tholen zijn gewijzigd. De bureaus in Sint-Annaland, Sint Maartensdijk en Sint Philipsland zijn vanaf nu op een vaste dag en op een vast tijdstip geopend. Tot voor kort konden inwoners hier enkel op afspraak te recht. Het bureau in Sint-Annaland is maandag van 14.00 tot 16.00 uur geopend. De vestiging in Sint Maartensdijk opent elke woensdag tussen 14.00 en 16.00 uur en het bu reau in Sint Philipsland is dinsdag tussen 14.00 en 16.00 uur geopend. Het hoofdbureau in Tholen-stad blijft elke werkdag toegankelijk tussen 8.30 en 13.00 uur. GOES - Zeeland kreeg na de watersnood van 1953 mas saal buitenlandse hulp. Slachtoffers van de zeebeving in Azië verdienen dat ook. Goese raadsleden trokken gister avond die vergelijking om te rechtvaardigen dat de ge meente Goes 36.800 euro - één euro per inwoner - beschik baar stelt voor Azië. Het geld zal worden gebruikt voor een wederopbouwproject. Goes sluit zich daarvoor aan bij het provinciale initiatief Zeeland helpt Azië.,Een inwo ner van Wolphaartsdijk had bezwaar aangetekend tegen de donatie, omdat daarvoor gemeenschapsgeld wordt ge bruikt. „Die meneer", stelde PvdA-raadslid H. Hooger- land, beseft te weinig dat wij allemaal wereldburgers zijn." De raad ging eensgezind akkoord met de gift. WOLPHAARTSDIJK - Een friettent op de Muidenweg in Wolphaartsdijk is tussen woensdag 14.00 en donderdag 10.30 uur doelwit geweest van een vandaal. De onbekend gebleven dader, bekraste de Mettent rondom met een scherp voorwerp. NIEUWERKERK - De gemeen te Schouwen-Duiveland ge doogt de vuurwerkopslag bij de firma Doeland in Nieuwerkerk. Doeland zat,1 zoals veel andere bedrijven in het hele land, met problemen omtrent de keuring van de vuurwerkopslag. Het pro bleem is ontstaan toen het be drijf Potential Protection half november de bevoegdheid tot controleren en verstrekken van certificaten verloor. Dit bedrijf had het overgrote deel van de markt in handen Advertentie feeling home Markt 73, Middelburg (0118) 650151 www.dis-and-that.nl Van Bree is ervan overtuigd dat over vijfentwintig jaar een on dernemer zijn supermarkt graag zal inrichten in een kleine kern die op een dergelijke manier is ingericht. Tegen die tijd zijn ook de oude re inwijkelingen aangewezen op voorzieningen dichtbij en zal ook de vraag naar openbaar ver voer sterk zijn toegenomen. Jong en oud Gemeenten en provincie in het vergrijzende Zeeland moeten, volgens Van Bree, het ene doen en het andere niet laten. In de woningbouw moeten ze zich richten op jong en oud en geld voor plattelandsvernieuwing kan het beste worden ingezet ten dienste van die twee doelen. Tijdens de bijeenkomst in de ge meentehuis van Borsele spraken gedeputeerde Toine Poppelaars en oud-europarlementslid Jo hanna Boogert-Quaak over Eu ropese subsidies en een vitaal platteland. 19. houtgraveerkunst 20. brons gieten 21. glas blazen het alfabet van Zeeland Ze konden nooit ouder zijn dan vier of vijf, dat jongetje en meisje die hand in hand op de stoep stonden bij die Vlis- singse. Met stralende oogjes keken ze de vrouw aan, hoopvol la chend. Ze kwamen lege fles sen ophalen. „Voor Asjië", sliste het meisje er nog bij. Ze hadden hun hartjes op de juiste plaats, dat was zonne klaar. Maar de vrouw betwijfelde of hun moeder wel ivist van de spontane hulpactie. Evenzeer of de revenuen ooit in de buurt van 'Asjië' zouden be landen. Want gevraagd naar het doel van het leeg fust riep het jongetje: Voor het spatie- geld, natuurlijk!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27