Krajicek dicht bij een sensatie PZC Titel verdedigen op bal der dertigers Verstappen kiest voor ChampCari Plofbal zorgt voor permanente verwarring Onbevangen debutante laat Schnyder ontsnappen in Melbourne Martin Verkerk weer voorzichtig aan het trainen Vooronderzoek Franse justitie naar Armstrong Zieke Tuitert niet in skate-off Ook Gibbs tekent in Rotterdam Conditietrainer weg bij Feyenoori Lurling langdurig uitgeschakeld De Graafschap huurt Van Fessen Daems zesde aanwinst Advocaat Yeendam-keeper Louwdij verleidde vrouw medespel vrijdag 21 januari 2005 door Steven Tuyls BRUSSEL - De Belgische voet balclub Anderlecht moet de met 2-1 gewonnen wedstrijd tegen La Louvière overspelen. Die wedstrijd van 6 november werd ontsierd door een zogeheten 'plofbal'. Vlak voordat Walter Baseggio van Anderlecht de ge lijkmaker (1-1) in het net schoot, knalde het leer uit el kaar. De scheidsrechter keurde de inzet goed. Uiteindelijk won Anderlecht met 2-1, La Louviè re legde zich niet neer bij de uit- slag. De beroepscommissie vernietig de gisteren totaal onverwacht de beslissing van de competitie leiding, die de klacht van La Louvière ongegrond verklaarde. De hele kwestie in België draait om de vraag of met een kapotte bal een doelpunt kan worden ge scoord. Nee dus, zegt La Louvière, daar in bijgevallen door de beroeps commissie. De competitielei ding daarentegen volgde het ad vies van de Centrale Scheids^ rechterscommissie, die stelde dat er geen sprake was van een arbitrale dwaling. Scheidsrech ter Serge Gumienny had de ont ploffing van de bal zelf niet op gemerkt. En aangezien de bond geen gebruik mag maken van tv-beelden voor speltechnische kwesties, is daarmee de kous af. La Louvière ging toch in beroep en haalde nu zijn gelijk. De be roepscommissie oordeelde dat de scheidsrechter het spel had moeten stilleggen. „Op het ogen blik dat de bal de doellijn over schreed, voldeed die niet meer aan de voorwaarden zoals voor zien in het reglement", klinkt het bij de beroepscommissie. „Dat de scheidsrechter het niet gezien heeft, doet niet ter zake. Hij had het vastgesteld meteen na het doelpunt. Toen had hij verder moeten gaan met een scheidsrechtersbal." Met andere woorden: de scheids rechter zat fout, omdat hij de ka potte bal uit het doel liet halen, het doelpunt goedkeurde, en een nieuwe bal op de middenstip leg de om het spel te laten hervat ten bij de stand 1-1. Anderlecht overweegt tegen de uitspraak in beroep te gaan. De zaak van de plofbal zal het Bel gische voetbal nog wel even be zighouden. GPD door Mare Molenaars MELBOURNE - Het scheelde niet veel of Michaëlla Krajicek had in de tweede ronde van de Australian Open voor een dave rende verrassing gezorgd. De zestienjarige debutante dirigeer de Patty Schnyder, vorig jaar nog in de halve finale in Mel bourne, naar de rand van de af grond maar kwam net tekort: 6-3 3-6 4-6. Krajicek begon zonder al te ho ge verwachtingen aan het avon tuur met de even wisselvallige als wispelturige Schnyder. „Ze pikt het niveau snel op, maar speelsters van dit kaliber zijn waarschijnlijk nog net een maat je te groot", voorspelde Hans Fe- lius, technisch directeur van de tennisbond KNLTB en een van haar begeleiders in Melbourne. Krajicek („Niet te geloven, maar ik voelde geen enkele span ning") liet bij vlagen fantastisch tennis zien en domineerde de eerste set. Schnyder had geen en kel verweer tegen de mokersla gen die haar links en rechts om de oren vlogen. Pas bij 3-0 wist de Zwitserse, ooit gelanceerd door de Nederlandse coach Eric van Harpen, iets terug te doen. Het bleek onvoldoende voor de setwinst. Onverstoorbaar sprok kelde Krajicek de punten bij el kaar. Uiterlijk onbewogen incas seerde ze op 6-3 de winst in het eerste bedrijf, al getuigde de ge balde vuist in de richting van haar vader en coach Petr Kraji cek van een grote innerlijke emo tie. AMSTERDAM - Martin Ver kerk heeft voorzichtig de trai ning hervat na zijn schouderope ratie vorig jaar oktober. De tennisser uit Alphen aan den Rijn staat in het kader van de re validatie weer een half uur per dag op de baan en doet veel aan krachttraining. „Het gaat op zich niet ver keerd", zei Verkerk gisteren. „Overmorgen komt mijn coach Nick Carr terug naar Nederland en dan ga ik weer met hem aan de slag. Maar aan echt tennissen denk ik nog niet echt, misschien in april." ANP ANNECY - De aanklager van het Franse Annecy, Philippe Drouet, is een vooronderzoek be gonnen naar Lance Armstrong naar aanleiding van het boek LA Confidential - de geheimen van Lance Armstrong. Drouet heeft dit gisteren in de Franse krant Aujourd'hui/Le Parisien verklaard. In het boek wordt de zesvoudig winnaar van de Tour de France door zijn vroegere masseuse Em ma O'Reilly beschuldigd van doping. Volgens de krant heeft O'Reilly tegenover de Franse po litie haar uitlatingen bevestigd waarna de aanklager heeft beslo ten tot een vooronderzoek. Armstrong heeft de beschuldi gingen in het boek ontkend en heeft de schrijvers inmiddels aanklaagd. De Amerikaan eist een schadevergoeding van 2 mil joen euro. ANP/AFP HEERENVEEN - Mark Tuitert heeft zich afgemeld voor de ska te-off om een startbewijs voor de WK allround in februari in Moskou. De schaatser is maandag met een zware verkoudheid en lich te koorts teruggekomen van een trainingskamp in Erfurt. Hij had gehoopt op een voor spoedig herstel, maar voelt zich niet fit genoeg om vanaf vandaag in Heerenveen de strijd om WK-deelname aan te gaan. ANP Een sensatie hing dan ook in de lucht. Schnyder, ooit nummer acht van de wereld en in Mel bourne als twaalfde geplaatst, kreeg aanvankelijk ook in de tweede set geen grip op het bru tale aanvalsspel van Krajicek. „Of ik nu tegen de nummer één, de nummer twaalf of de num mer honderd van de wereld sta, maakt me niets uit. Zonder elke bal nu meteen uit te rossen, wil de ik gaan voor elke bal. Op die manier wist ik ze ook aardig on der druk te houden", stelde Krajicek na afloop vast. Schnyder restte één wapen om het ontketende talent te beteuge len: ervaring. Door haar speel stijl te wijzigen - met hoge top- spinballen werd Krajicek tot achter de baseline gedrongen - bracht ze haar tegenstandster net lang genoeg uit. evenwicht om de tweede set naar zich toe te trekken. Krajicek, luid aangemöedigd door een enthousiast Oranje-le gioen, verwerkte de tegenvaller op geheel eigen wijze. De tiener uit Almere veinsde een blessure en liet zich langdurig behande len door een fysiotherapeut. Vermoeidheid „Ik liep me te pletter en voelde de vermoeidheid in mijn benen slaan. Niet gek natuurlijk, met de kwalificaties erbij heb ik hier vijf wedstrijden in een week gespeeld. In een normaal toernooi sta je dan in de finale." De onderbreking was lang ge noeg om op adem te komen en al le zaken in het hoofd nog eens goed op een rijtje te zetten. Schnyder, die dergelijk profes sioneel gedrag waarschijnlijk niet had verwacht bij een zes tienjarige debutante, ergerde zich zichtbaar. Die opwinding kwam haar spel niet ten goede. Ergo, Schnyder liet zich meer en meer van de wijs brengen door de vertragende tactiek van Krajicek, die zichzelf na elke sla genwisseling wel erg veel tijd gunde. Het is een beproefd middeltje van haar om de concentratie van haai' tegenstanders te versto ren. In het juniorentennis bracht het tijdrekken, irritant maar geoorloofd, menig oppo nent tot waanzin. In het profes sionele tennis gelden andere wet ten. Schnyder stapte resoluut naar de scheidsrechter, die Krajicek prompt een waarschu wing gaf toen ze opnieuw de tijdslimiet (een speler moet bin nen 25 seconden serveren) over schreed. Krajicek reageerde vol ongeloof op die maatregel, sloeg direct een dubbele fout en leverde twee keer haar service in: „De umpire was toch al niét een van de snuggerste. Hij maakte veel fouten. Maar dat ik vervolgens Michaëlla Krajicek slaat met een verbeten gezicht een forehand in de partij tegen de Zwitserse Patty Schnyder. foto Dennis M. Sabangan/EPA Marianne Timmer heeft kleine prikkels nodig om scherp te worden door Gijs van Oosten SALT LAKE CITY - Een jaar ge leden was Marianne Timmer de favoriete op het WK sprint, nu ligt het veld bij de vrouwen open. De dertigjarige Groningse bevindt zich in goed gezelschap, want bijna al haar concurrenten zijn schaatssters op leeftijd. Het WK sprint bij de vrouwen dreigt in Salt Lake City het bal der dertigers te worden. Het lijstje kanshebbers is lang: Anzjelika Kotjuga uit Wit-Rus- land is 34 jaar en moeder, de Chinese Manli Wang is 31 jaar, de Italiaanse Chiara Simionato wordt dit jaar dertig, Tomomi Okazaki uit Japan is alweer 32 en de Duitse sprintsters Sabine Völker en Monique Garbrecht zijn respectievelijk 31 en 36 jaar oud. De laatste keer dat een 'jonkie' het WK sprint bij de vrouwen won, was in 1996 toen de Ameri kaanse Chris Witty als twintigja rige in Heerenveen de hoogste trede beklom. „De meeste sprinters worden met de jaren sterker. Wat je ook ziet is dat bijna iedereen langer door gaat. De trainings jaren gaan dan in je voordeel tellen", vertelt Marianne Timmer aan het ontbijt (muesli met yoghurt) in het Hilton-hotel in Salt Lake City. Het verse bloed komt uit Cana da, dat met Cindy Klassen (25) en Shannon Rempel (20) een gooi naar een WK-medaille Marianne Timmer verdedigt vanaf morgen in Salt Lake City haar titel op het WK sprint. foto Vincent Jannink/ANP doet. Jac Orie, coach van Tim mer, ziet perspectief in schaats sters op leeftijd. „Ze ontwikke len zich door tot rond het dertig ste jaar. Het is niet zo dat je rond die leeftijd snelheid ver liest. De ervaring speelt een be langrijke rol in de ontwikkeling van een sprintster." Orie noemt Kotjuga, Wang en Si mionato als de grootste kansheb bers, uiteraard naast Marianne Timmer die morgen en zondag in Salt Lake City haar wereldti tel op de sprintvierkamp verde digt. „Marianne is dit seizoen in de uitslagen wel minder dan vo rig jaar, maar in de trainingen niet", aldus Orie, die blij is dat wellicht Timmers grootste con currente Anni Friesinger niet meedoet. „Timmer is Timmer, ze kan er zo staan." Minder sociaal In de jaarplanning is door Orie rekening gehouden met een wat minder voorseizoen. Timmer moet presteren in de tweede helft van het seizoen, op het WK sprint en het WK afstanden. De voorbije dagen hebben het ver trouwen van Orie in zijn pupil versterkt. „Ze wordt stap voor stap scherper, raakt haar slagen op het ijs steeds beter. Hoe be langrijker de wedstrijd is, hoe scherper ze is. Ik merk ook dat ze in het algemeen iets minder sociaal is. Haar openheid gaat krimpen." Marianne Timmer erkent dat ze deze week voor een groot kam pioenschap 'gevoeliger' is dan anders voor omgevingsfactoren. „De laatste weken doe ik niet te veel. Ik moet scherp worden, heb kleine prikkels nodig. Als ik op het ijs sta train ik even op snelheid, meer niet. En verder boycot ik zoveel mogelijk activi teiten die energie kosten. Ik ga dus niet uitgebreid shoppen." Het wereldkampioenschap van vorig jaar heeft Timmer, twee voudig olympisch kampioene van Nagano in 1998, veel ver trouwen gegeven. „Dat is een aantal jaren anders geweest. Maar iedereen weet dat iedere sporter te maken krijgt met een terugslag. De verwachtingen worden hoger, maar de concur rentie zit natuurlijk ook niet stil. Jochem Uytdehaage heeft dat ook ervaren. Na een olympi sche titel wordt het eigenlijk al leen maar moeilijker." Maar Timmer heeft zich uit het dal teruggevochten. Voor een groot deel is dat te danken aan Jac Orie met wie ze in de Postco de Loterij-ploeg nu al bijna drie jaar samenwerkt. „Jac is een su pertrainer", zegt Timmer. „Hij is individueel gericht, hij kijkt naar je lichaam. Mijn vorige trai ners (Mueller en Pfrommerj wa ren vooral op het collectief ge richt. Ze trainden centraal." Timmer zegt twee keer een sta biele 500 meter te willen rijden om vervolgens op de 1000 meter haar winst te kunnem pakken in het klassement. De snelheid van het ijs in Salt Lake City is, denkt ze, in haar voordeel om dat het goed glijdt. Niettemin heeft ze, in tegenstelling tot vo rig jaar, een groter aantal con currenten om rekening mee te houden. De uitslag is onvoor spelbaar, maar er bestaat een goede kans dat de winnares een dertiger zal zijn. GPD die dubbele fout sla, is natuur lijk ook niet slim." 'Schnyder maakte het karwei koelbloedig af. Krajicek kon er niet te lang om treuren. „Natuurlijk niet. Dit was een su perervaring. Ik voelde wel aan komen dat ik het niet zou red den. Ik was te moe. In mijn-be nen en in mijn hoofd. Het is jam mer dat ik het niet heb gehaald, maar het is nu niet zo dat ik zeg: jeetje, ik baal en ik stop met ten nissen. Ik verlies met 6-4 in de derde set van een topper. Een paar maanden geleden stond ik nog 1067 op de wereldranglijst, nu ben ik 160 en de beste Neder landse. Wat kan een meisje van zestien meer wensen?" GPD ROTTERDAM - Feyenoord heeft gisteren de transfer de Amerikaanse international Cory Gibbs afgerond.ii, centrale verdediger tekent in de Kuip een contract m vierenhalf jaar. Hij is afkomstig van Dallas Burn, a is nog in afwachting van een werkvergunning. Boveis moeten in de Verenigde Staten nog enkele formalta worden afgehandeld. De kans is daardoor klein datGilS zondag in de thuiswedstrijd tegen Vitesse zijn debuu^ maken. De Amerikaan maakte eerder deze maand een trainingskamp op Gran Canaria een uitstekende'* druk op coach Ruud Gullit. Gibbs is de zesde nieuwkomer bij Feyenoord. DeBut^ Bandalovski, de Braziliaan Bahia, de Zweed Ostlunde de Nederlanders De Graaf en Hofs meldden zich aleeidj tijdens de winterstop in de Kuip. Buffel, Smolarel Song zijn inmiddels vertrokken. ANP DEN HAAG - Toine van de Goolberg, conditie- enhë. trainer bij Feyenoord, is vorige week direct na het l ningskamp van de club op Las Palmas uit zijn functie! heven. Dat hij het vertrouwen van Ruud Gullit in{ week zou hebben geschonden, zoals wordt gezegd, wilg woordvoerder niet zeggen. „Er is een verschil van inat] tussen hem en de technische staf. Op de aard daarna» ik niet in." De trainer zal nog deze week een gecomü-e de baan bij Excelsior en de lagere selecties vanfe noord op het trainingscomplex Varkenoord worden aag boden. „Daarnaast is vertrek de enige optie", aldus) Feyenoord-woordvoerder. Van de Goolberg, sindn 200 in dienst bij Feyenoord, was gisteren onbereid voor commentaar. GPD BREDA - NAC kan de komende maanden geen beu doen op aanvaller Lurling. De 27-jarige Brabander tg een scheurtje in zijn meniscus opgelopen. Hij raakte] blesseerd op de training. „Ik maakte een sliding en kwam met mijn knie verkef terecht", legde Lurling op de website van NAC uit,, kreeg direct zo'n stroomstootje. Ik denk dat het oper? wordt. Dat betekent dat ik er zes tot tien weken uitte Ik baal als een stekker.ANP DOETINCHEM - Jim van Fessem (29) verdedigt de; van dit seizoen het doel van De Graafschap. De kcq wordt voor een halfjaar van ADO Den Haag gehuurd Willem II versterkte zich met Jatto Ceesay. De dertig: ge Gambiaan heeft voor de rest van het seizoen een ci tract getekend bij de Tilburgse club. Hij voetbalde lus 1995 en 2003 ook al voor de Brabanders. Ceesay vert daarna naar Al Hilal in Saudi Arabië. GPD/ANP MONCHENGLADBACH - Met de Belg Filip Daeml? Borussia Mönchengladbach opnieuw een spelen® trokken. De 26-jarige voetballer is de zesde aanwf trainer Dick Advocaat tijdens de winterstop/I komt over van het Turkse Genclerbirligi. ANP/SIl door Ivo Op den Camp SITTARD - Jos Verstappen zet zijn autosportloopbaan nage noeg zeker voort in de Verenig de Staten. De Limburgse cou reur heeft aanbiedingen van drie teams uit het ChampCar- kampioenschap, de Amerikaan se tegenhanger van de Formule 1. Verstappen vertrekt over ruim een week voor onderhande lingen naar Amerika en is van plan op 1, 2 en 3 februari te gaan testen. Daarna wil hij een besluit nemen voor welk team hij zal gaan racen. Verstappen had ook een aanbod van Minardi om na een jaar af wezigheid terug te keren in de Formule 1. In 2003 reed de 107- voudig Grand Prix-coureur ook al voor het Brits/Italiaanse team, waar Christijan Albers on langs werd gepresenteerd als eerste rijder. „Ik heb er lang over nagedacht, want de Formu le 1 is natuurlijk wel het hoogst bereikbare. Teambaas Paul Stoddart is een goede vriend en zou mij ook graag zien terugke ren bij Minardi, maar ik ben aan een nieuwe uitdaging toe." Verstappen wil vooral naar de Verenigde Staten om zijn$ manskunst te etaleren. Te! heeft de 32-jarige autocol naar zijn zin in de anonics gereden. „In de Formule 1 je te afhankelijk van het rot aal en de politieke spelletja er gespeeld worden. Hét is] tastisch om in zo'n auto te den, maar in de loop der jï heb ik ervaren dat voor gc prestaties de coureur van os geschikt belang is", zegt! stappen. Drie teams dingen naar den sten van Verstappen, te sant is het aanbod van Erna Fittipaldi, tweevoudig ra kampioen Formule 1 II; 1974) en gewezen winnaar het ChampCar-kampioel (1989). De Braziliaan kornis een nieuw team aan de stal heeft Verstappen op het Ml eerste rijder. Rocketsports, met de Canadees Alex Ta$i vorig jaar een ChampCaM won, en MI-Jack Conquest! de andere renstallen die stappen graag willen inliji Ook de meer bekende l« Newman/Haas en For? namen contact op, maf eisten een flinke spt ge.GPD doelman had zijn oog lat®' len op de vrouw van een tear noot. Dat zou tot een g® verhouding hebben gel®' betreffende medespeler zag* gens bronnen binnen de da» auto van Louwdijk voor huis staan. Daarna ging het' let je rollen. Het slachtofj vaker gewaarschuwd zijfj de escapades van Louw# keeper en de vrouw sein#1 rigens te ontkennen dat er1 ke is van een affaire. Heil® in ieder geval wel tot ee werkbare situatie b' door William Pomp VEENDAM - Doelman Henry Louwdijk van voetbalclub Veen- dam leverde begin deze week zijn contract in bij zijn werkge ver. Verrassing alom. Gisteren werd bekend dat hij zich schul dig heeft gemaakt aan een dood zonde in de sportwereld: hij ver leidde de vrouw van een me despeler. Maandag bracht BV Veendam het nieuws naar buiten dat keeper Louwdijk, die binnen kort 27 wordt, de club met on middellijke ingang had verla ten. Volgens trainer Jan Korte lag daar „een lastige en pijnlij ke, persoonlijke kwestie" aan ten grondslag. Verder werd over de zaak geen inhoudelijke mede deling gedaan. Via verschillende kanalen kwam gisteren uiteindelijk toch de ware reden van het vertrek van Louwdijk naar buiten. De lersgroep. Betrokkenen willen niet6 welijks commentaar ge*1 is iets voorgevallen", zegt®' lega wiens echtgenote Louwdijk werd verleid, ik kan er verder niets oven gen." Louwdijk zelf wasgj avond niet voor comment® reikbaar, maar gaf reeds aan niet te" willen GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20