Aftappen is zo moeilijk niet Thé Lau schenkt talent een podium Ramsey Nasr laat de taal sprankelen rugklassers maken eigen gedichtenposter 17 PvdA vindt prijs water oneerlijk Medicijnen verloren in Vlissingen Nieuwe naam dialectvereniging Duo betrapt op illegale collecte eeland krijgt tademische ^opleiding titwerpen meert cellist pianist Baudeloo ■Hulstenaar ut Jeruzalem vrijdag 21 januari 2005 MIDDELBURG - De waterprijzen in Zeeland kunnen iets omlaag. Dat vindt de PvdA-statenfractie, blijkens vragen aan het dagelijks provinciebestuur. Ze stellen dat Zeeuw en te veel, en inwoners van enkele Brabantse gemeenten te weinig betalen. Waterbedrijf Evides, half in bezit van nutsbedrijf Delta, is sinds kort de waterleverancier voor vrijwel heel Zuid-West Nederland. De tarieven in Zuid-Holland en Zeeland zijn gelijk. Maar in enkele Bra bantse gemeenten, waaraan Evides ook water levert, is de consument aanzienlijk beter af. Daar wordt per jaar bijna dertig procent minder vastrecht betaald. De prijs per ku bieke meter is er ook nog eens dertien procent lager. De PvdA-statenleden T. Luijendijk en P. Holtring" vinden dat niet eerlijk. Ze stellen dat de tarieven gelijk behoren te zijn, wat betekent dat bij de Brabanders wat meer en bij de overige afnemers wat minder in rekening wordt ge bracht. Zeeuwen behoren het teveel betaalde terug te krij gen, vinden de statenleden. Volgens Evides komen de ver schillen voort uit historische verhoudingen. De productie en levering van water aan Brabant zou gepaard gaan met minder kosten. De PvdA-statenleden stellen ook vragen over afwijkingen die tarieflij sten van Evides zouden vertonen. Evides ont kent dat. De statenleden zouden over het hoofd hebben ge zien dat de tarieven op de ene lijst exclusief, en op de an dere lijst inclusief btw zijn vermeld. VLISSINGEN - In de binnenstad van Vlissingen is woens dagochtend een doosje medicijnen verloren, dat schade lijk kan zijn voor kinderen. Het gaat om Dexametazon, een middel dat wordt gebruikt bij een chemokuur. De vin der kan het doosje naar het politiebureau in de Br'eestraat brengen of naar apotheek Van de Zande in de Badhuis straat. GOES - De 75-jarige Zeeuwsche Vereeniging voor Dia lectonderzoek heeft zich een nieuwe werknaam aangeme ten. In het vervolg gaan de dialectaanhangers door het le ven als Zêêuwse Dialect Verênigieng, afgekort ZDV. De oorspronkelijke, in 1929 aangenomen naam blijft wel offi cieel geregistreerd staan. Aanleiding voor de wijziging is het feit dat in de praktijk de meeste mensen bijna nooit de naam Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek gebruiken, laat staan in oude spelling. Het is net als ie mand die volgens zijn paspoort Cornelis heet, maar dage lijks gewoon altijd Kees genoemd wordt, stelt voorzitter Kees Martens van de ZDV. Aan de roepnaam Zêêuwse Dialect Verênigieng wordt bekendheid gegeven in een nieuwe brochure, die ook bedoeld is om leden te werven. MIDDELBURG - Twee Middelburgse jongens van 15 en 16 jaar zijn woensdagavond rond half acht op de Kruis weg in hun woonplaats aangehouden omdat ze zonder ver gunning aan het collecteren waren voor de slachtoffers in Azië. In het door hen gebruikte weckpotje zat ruim 21 eu ro. Een van de jongens had een zelfgemaakte legitimatie op zak. Wijkbewoners die het zaakje niet vertrouwden, hadden de politie gebeld. De jongens hebben bekend dat ze het geld voor zichzelf wilden houden. door Rolf Bosboom uit voor, meer als acteur dan als auteur, leek het wel. De TERNEUZEN - Er zijn dich- goedgevulde zaal van Porgy ters die, in levenden lijve, Bess kon het waarderen, hun poëzie tenietdoen. Mom- „Ik heb gehoord dat u een pelend, afraffelend of juist door poëzie gehard publiek met nodeloos geweld ontne- bent", liet Nasr dan ook we- men ze hun geschreven woor- ten. den al het gevoel en laten hun Hij gaf uiteenlopende voor gedichten, moedwillig lijkt beelden van zijn werk: het wel, doodslaan. Anderen poëzie, hilarische fragmenten wekken met hun voordracht uit zijn sterk toneelachtige het geschrevene juist tot le- roman Kapitein Zeiksnor ven. Taal die op papier soms De Twee Culturen (2001), wat vlak blijft, gaat ineens levensecht vertolkt, maar ook sprankelen. bijvoorbeeld een column die hij schreef voor een j onge in Porgy Bess in Terneuzen renmuziekblad, over twee was daarvan gisteravond een oude, fragiele pianisten die goed voorbeeld te horen, hemelse muziek uit hun kla- want weinig mensen kunnen vieren weten te toveren. Nasr zo mooi voorlezen als Ramsey demonstreerde daarmee voor- Nasr. De pas dertigjarige al zijn sterke taalgevoel, waar- Nasr, zoon van een Pale- bij elk woord lijkt te zijn ge- stijnse vader en een Neder- wogen, landse moeder, heeft daar- T voor ook de passende bagage. -LlCllt HDSUrCi Hij volgde de toneelschool in Mooie gedichten waren er Antwerpen en speelde in 'di- over de verhouding tussen verse theaterstukken, opera's dichtkunst en wetenschap, en filmproducties. De ge- licht absurd gebracht. 'Ook schoolde dictie, in combinatie protonen hebben liefde no- met een mooie stem, zorgden dig', zoals Nasr dichtte. „Som voor een boeiende voor- mige mensen, vooral recensen- dracht. ten, denken dat de dichter het uiteindelijk wint van de we tenschap. Maar nee. Slecht ge- Hij was uitgenodigd met het. lezen." oog op Nationale Gedichten- Vorig jaar verscheen Nasrs dag, volgende week donder- jongste dichtbundel, Onhan dig. Die dag wordt hij geïn- dig bloesemend, waarin mu- stalleerd als tweede stadsdich- ziek en poëzie elkaar vinden, ter van Antwerpen, als opvol- Er staat onder meer een reeks ger van Tom Lanoye. De be- in, 'Dichter liefde', die is geba- noeming vervult hem zowel seerd op de gelijknamige cy- met trots als verbazing, zei clus van Schumann, met tek- hij. „Ik was enigszins verwon- sten van Heine. „Die vond ik derd, want er lopen nogal wat zo ontzettend mooi", zei dichters rond in die stad. Nasr. Hij heeft geprobeerd de Waarom zouden ze dan een beelden erin te vertalen naar Nederlandse Palestijn ne- de huidige tijd. „De vraag men? Dat is nogal een zwakte- was wélke beelden zouden bod." overleven en welke niet." De In 2000 debuteerde Nasr als dichter las er fraaie voorbeel- dichter met de bundel 27 ge- den uit voor, met zinnen zoals dichten geen lied. „Mijn 'voor de zuivere minnaar be- jongensdroom was om ooit staat geen verschil/ tussen Ze- een bundel te publiceren. Nu lie en waterstofbom' moet ik op zoek naar een nieu- K we jongensdroom." r>6l6KeniS Theater en poëzie grijpen in- Nasr zei, ter relativering, in een in zijn geschreven werk. de loop der jaren geleerd te Zijn debuutbundel bestaat hebben zich zo min mogelijk voor de helft uit een mono- te bemoeien met de betekenis loog, over de zoektocht naar van zijn poëzie. „Wie ben ik een verloren liefde in de on- om te beoordelen waar mijn derwereld. Nasr las er delen gedichten over gaan?" Stadsdichter door Emile Calon Met de regelmaat van de klok wordt in Zeeland een illegale hennepkwe kerij opgerold. De ene keer gaat het om een kleintje, de andere keer ontdekt de politie vele honderden plantjes. Zowat elke keer blijken die kwekers illegaal stroom af te tappen. Dat aftappen, zo geeft hoofd juridische zaken C. Lustenhouwer van energiebe drijf Delta niet graag toe, is feitelijk niet eens zo moeilijk. Handige techneu ten kunnen die klus wel klaren. Wie een beetje zoekt op internet stuit ook op handleidingen waarin beschreven wordt wat te doen. En in het circuit rond koffieshops zijn ook wel mensen te vinden die bereid zijn zo'n klus te kla ren. Zeker als beloofd wordt dat die lie den de toekomstige oogsten mogen ver handelen. Volgens Lustenhouwer is dat illegaal af tappen wel gevaarlijk. Of dat werkelijk zo is, is de vraag. Cijfers over doden en Hennepteelt gewonden als gevolg van aftappen zijn nergens voorhanden. Wel is het zo dat de politie pas een illegale kwekerij be treedt als de monteur van het energiebe drijf de stroom heeft uitgeschakeld. „Agenten kijken wel uit om iets aan te raken voor alles is afgesloten." Sommige kwekerijen zijn volgens Lus tenhouwer een soort sluimerende bom men, door de combinatie van illegaal af getapte energie, de grote hoeveelheid water die gebruikt wordt en de hitte die vrijkomt uit speciale assimilatielam pen. De politie moet na een inval soms door het water waden om alles te ont mantelen, vult manager communicatie M. van Zuilen van Delta aan. Het brand gevaar is volgens Lustenhouwer vaak enorm hoog. Vooral door de combinatie van lamphitte en de slordige aanleg van de stroomvoorziening. Het aftappen van stroom door illegale henneptelers is een verschijnsel waar Delta al vele jaren mee kampt. Exacte cijfers heeft het bedrijf niet. Wel vertelt Lustenhouwer dat de afgelopen ander half jaar op 55 adressen aantoonbaar il legaal elektriciteit is afgetapt ten behoe ve van een hennepkwekerij. Het gaat dan om kleinere en middelgrote kweke rijen. De hele grote, zo weet hij, hebben eigen aggregaten om energie op te wek ken. Die kwekers hoeven dus niet met de stroomtoevoer te knoeien. Lustenhouwer vervolgt dat alle varian ten op het gebied van stroomdiefstal voorkomen. Van mensen die in een keer hun hele huis voorzien van 'gratis stroom' tot en met lieden die bij de bu ren elektriciteit aftappen voor de zolder kwekerij. Vooral dat aftappen bij de bu ren is een veelgebruikte truc. Politie Delta kan opjiet hoofdkantoor noch op de verdeelstations een plotselinge dief stal van stroom constateren. Het aftap pen komt in de regel pas aan het licht als de politie ergens een wietkwekerij oprolt. De gezamenlijke energieprodu centen doen wel onderzoek naar appara tuur waarmee stroomdiefstal te trace ren is, vertelt het hoofd juridische za ken. Of die apparatuur daadwerkelijk wordt geïnstalleerd, weet hij niet. Wel weet hij dat de Delta het afgelopen anderhalf jaar voor minimaal 250.000 euro is bestolen door illegale hennepte lers. Dat blijkt uit onderzoeken die sa men met de politie zijn gedaan bij de 55 wietkwekerij en die zijn opgerold. Hij stelt dat landelijk gewerkt wordt met het gegeven dat elke opgerolde kweke rij vermenigvuldigd mag worden met een factor vijf om te weten hoeveel ille gale kwekerijen er zijn. Uit de reken som concludeert hij dat Delta jaarlijks voor 830.000 euro benadeeld wordt door henneptelers. Hij benadrukt dat de Zeeuwen daarvoor de prijs betalen, want de rekening van ruim acht ton komt terecht bij het netwerkbedrijf van Delta. „Alle inwoners van Zeeland zijn dus de klos." Lustenhouwer zegt dat Delta niet zelf il legale hennepkwekerijen opspoort. Wel probeert het bedrijf de geleden schade te verhalen op de daders. Dat lukt vol gens hem redelijk. Op verschillende websites wordt zelfs gewaarschuwd dat de diefstal van energie door rechtban ken vaak strenger wordt bestraft dan het kweken zelf. Zwarte lijst Mensen die ooit betrapt zijn op het ille gaal aftappen van energie, moeten op zoek naar een nieuwe energieleveran cier: „Wij accepteren hen niet als klant." De verschillende energieleveran ciers werken nog niet met een zwarte lijst. Aan zo'n gezamenlijk informatie systeem wordt wel gedacht, vervolgt Lustenhouwer. Dan. kunnen bij een klant die ooit energie heeft gestolen spe ciale voorwaarden opgenomen worden in het leveringscontract, bijvoorbeeld regelmatige controle. „Op die manier moet het minder aantrekkelijk worden stroom af te tappen." JSSINGEN - De Roosevelt jjemy en de Hogeschool Zee- ij oaan samen academische «opleidingen aanbieden. j-veipleegkundigen en -ver- tondigen kunnen een master ing Verpleegkunde en edkunde volgen. Voor stu- iea van de Roosevelt Aca- Kstaat de basisopleiding ge- inde open. Daarna kun- ze doorgaan voor de mas- joleiding geneeskunde bij Universitair Medisch Cen- Vanuit de Roosevelt Aca- 5un Middelburg bestond al ,jr de wens om, binnen de lag life science, een bache- ipleiding geneeskunde op te 8®- voorbereidingen zijn ïnmid- izover gevorderd dat aan- üde maandag een informa- vond wordt gegeven over de jsniische zorgopleidingen. t Zeeland zijn de weten- ippeüjke zorgopleidingen iuw fenomeen. De Hoge- »1 Zeeland en de Roosevelt idany spreken van een forse ftitsverbetering voor de ge- dheïdszorg in Zeeland. masteropleiding Verpleeg de en Vroedkunde wordt uit- oerd in samenwerking met feociatie voor Hoger Onder- Antwerpen, waaronder de versiteit Antwerpen, opleiding biedt verpleegkun- en verloskundigen de mo- jkheid zich te ontwikkelen Ie uitvoering en het manage- itvanzorg op academisch ni- ibijeenkomst van maandag- sdgeeft H. Adriaansens van toosevelt Academy een toe ing op de bacheloroplei- geneeskunde. Zijn collega hnermans van de Hoge- >1 Zeeland bespreekt de topleiding Verpleegkunde fmedkunde. Na de twee in lagen is het woord aan a der Heide, lid van de van Bestuur Stichting gaam. witlichting maandagavond I plaats in de Hogeschool itelin Vlissingen en begint si uur. De politie verwijdert de lampen en elektriciteit in een hennepkwekerij in Zierikzee, november 2001. foto Marijke Folkertsma 1ST-Cellist Martijn Kooi- sen Leen de Broekert (pia- jiven zondag 23 januari een Hl in het Baudeloo in «programma staan Sonate opus 69 van Beethoven, So- van Debussy en, na i'ize, Sechs Tanze en Sona- [D821 van Schubert, ijn Kooiman (1979) vol- bmenteel zijn tweedefase- iig aan het Rotterdams avatorium en is sinds 2002 sllodöcent verbonden aan Kitwse Muziekschool. Leen Iroekert is organist van de in Middelburg en team als docent piano en aan de Zeeuwse Muziek- l beert in Hulst begint om Duur, F-Cineast en Oud-inwo- tan Hulst Luk Sponselee een film gemaakt over ■bm.Deze is vrijdag 4 fe- "j k zien in de stadsschouw- 'tóSint Niklaas. leleé ging twee maal een Naar Jeruzalem en begaf jif een camera en mi- jMoiider de bewoners. Hij het de man in de haar ook met hoogge- Jn; P toont onder meer beel- een feest bij de klaag- ■het vrijdagsgebed, een base doedelzakrepetitie, Wsweg en het vluchtelin- N Shufat; op drie scher fden beelden getoond verschillende invalshoeken "en compleet beeld ont- voorstelling in de stads- Ml in Sint Niklaas be ft 20.00 uur. door Jos Bloemkolk OOSTBURG - Thé Lau (52) wil feest. Dat strookt niet met het beeld van een melancholieke zanger/liedjesschrijver. Maar je moet hem maar eens zien optre den met band, met de Vlaamse zangeres Yasmine en met het uit jonge vrouwen bestaande tango strijkkwartet Pavadita. Dan is Thé Lau een grappige, plagerige man die naast klasse ook vreug de en plezier uitstraalt. De naam van het programma: Over spel, dat morgenavond te zien is in het Ledeltheater in Oostburg. Lau pakt uit. Drie jaar geleden hief hij zijn band The Scene op, daarna trad hij meestal alleen met een toetsenist op. Lau: „De keus was nu: nog kleiner - al leen ik - of met alle toeters en bellen die je maar kunt verzin nen. Zes jaar lang heb ik in een cocon van licht gezeten, waar buiten alles donker was. Nu is er veel licht. We proberen zo uit bundig mogelijk te zijn." „Een grote kick is ook dat ik niet de hele avond fysiek aanwe zig hoef te zijn. Ik kan even weg en het blijft goed. Er zitten een paar songs bij waar ik me meer gitarist dan zanger voel, vooral als we met ons tienen op het po dium staan. Dan moet ik zelfs oppassen dat ik niet te veel sta te luisteren in plaats van te spe len. En ik ben dol op duetten met vrouwen. Het is altijd een soort flirt, maar nooit dezelfde." Het nieuwe programma is afge lopen weekeinde in première ge gaan in De Kleine Komedie in Amsterdam. In zekere zin keert Lau ermee terug naar het begin. „Ik ben nu ruim dertig jaar be zig. Ik heb, toen ik begon, van Bram en Freek een platform ge kregen in Neerlands Hoop Ex press. Ik heb daar veel aan ge had. Ik vond dat ik nu een po dium moest schenken aan aan stormend talent." „Ik hoop dat Yasmine haar pro- Thé Lau probeert nu op het podium zo uitbundig mogelijk te zijn. gramma ook hier in Nederland kan doen. Ze zingt vertaalde songs van Leonard Cohen. Met hem voel ik me verwant, zoals ik me verwant voel met alle sin ger-songwriters van die genera tie." Lau noemt Yasmine een diva. Dat is ze in eigen land. Hij zou graag zien dat zij hier ook door breekt. „Ik ben altijd gechar meerd geweest van het feno meen vedette. Dat kennen we hier niet. Je moet gewoon blij ven en ook weer niet; dat is een van de dingen die het artiesten vak in Nederland zo moeilijk maken." Ballade Ook het Pavadita-kwartet gaat het wat Lau betreft nog ver brengen. Het doet mee in ver scheidene La u-nummers en het speelt drie tango's, waarvan Lau er een meezingt. „Een stuk Ifaryraw SfEE - Openbare Biblio- e Stolpe in Zierikzee 111 het kader van de lande- een poëzie- ij" uitgeschreven voor rs van de Pontesseho- °eP. locatie Pieter Zeeman. De winnaars worden komende donderdag in De Stolpe bekend gemaakt. Aansluitend worden de op posterformaat afgedrukte gedichten tot en met vrijdag 4 fe bruari tentoongesteld in de Zie- rikzeese bibliotheekvestiging. De brugklassers mochten in de lessen Nederlands een eigen ge dicht schrijven. Vervolgens zijn de poëzieteksten in de lessen cul turele- en kunstzinnige vorming (CKV) op posterformaat uitge werkt. Binnen de school is een voorselectie gemaakt van de mooiste gedichten. Daarvoor is een jury ingeschakeld bestaan de uit de dichter Thom Schrijer, wethouder W. Renden van cul tuur en amateurdichteres Dieuwke Parle'vliet. Zij hebben de gedichten beoordeeld op de tekst, het ontwerp, de samen hang tussen tekst en ontwerp en de mate waarin het geheel mede scholieren zou kunnen aanspre ken. van Astor Piazzolla met tekst van iemand die luistert naar de naam Horacio Ferrer: Ballade voor een gek, een titel die ik na tuurlijk zelf had willen beden ken." „Ik heb de tekst letterlijk laten vertalen en hem tot iets zing baars gekneed. Die gek is gek van verliefdheid en doet heel ra re dingen. Hij heeft een halve meloen op zijn hoofd en een ge streept overhemd geschilderd op zijn borst. En hij nodigt zijn geliefde uit zijn 'supersportillu sie' te bestijgen. Toen ik dat een maal kon zingen, dat mengsel van uitbundigheid en melancho lie, voelde ik me helemaal thuis." „Als je streeft naar intensieve muziek, is het allemaal hetzelf de. Fado, tango, flamenco, blues - het zijn loten van dezelfde boom. Als je het niet met overga ve doet, wordt het een straf." „Als het optreden gedaan is, wil foto Marco van Hal ik dat mensen iets gevoeld heb ben dat aan hun leven raakt. Dat is geen strijd met de zaal, maar met mezelf. Als je de video ziet met het laatste optreden van Brei in de Olympia in Pa rijs, snap je dat. Bij Brei was het een veldslag. Dat heb ik niet. Hij moest ook altijd kotsen, voordat hij opging. En hij trad soms drie keer per dag op..." De schrijver Thé Lau, die vorig jaar zijn eerste roman Hemel rijk publiceerde, is nu even naar de achtergrond gedrongen. „Ik ben er wel mee bezig op verlo ren momenten; dat schrijven laat me niet meer los. Maar ik word nu meer in beslag geno men door vijf nieuwe nummers in het programma, die ik nog wil verbeteren." GPD Muziek: Thé Lau, 'Overspel', met band, zangeres Yasmine en tango- strijkkwartet Pavadita, zaterdag 22 januari, Ledeltheater, Oost burg, 20.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17