Verplichte natuur wekt weerstand PZC Kermisattracties naar Marokko Officier van Justitie pleit voor soepeler betalingsregeling boetes Scholen wisselen ervaring met computers uit fatuurcompensatie n Doel slaan politiek Oost-Vlaanderen lam 15 Kamp te snel met opdracht onderzoek fregatten lamer van Koophandel ziet niets gedwongen investeren in groen 155 per uur ver Oesterdam Kerncentrale redt watervlo Grens aan vrijheid meningsuiting Milieuvergunningen niet op orde Drie jaar cel geëist tegen medeplichtige 70 inbraken Brandweer moet bord omzagen vrijdag 21 januari 2005 swb WJ HAAG - De Tweede Ka- f betreurt het dat minister l p van Defensie niet heeft cht met het uitbesteden bet financiële onderzoek aar de vervanging van twee je-fregatten door (.ministerheeft onlangs zijn ei- gen Audit Dienst daarvoor op dracht gegeven. Kort voor het kerstreces droeg de Kamer aan Kamp op een on afhankelijk onderzoek te laten uitvoeren door de Algemene Re kenkamer. Die gaf tijdens de kerstvakantie aan dit niet te wil len, omdat de Rekenkamer al tijd onderzoek doet achteraf en niet vooraf. Daarop besloot Kamp de sugges tie van de Algemene Rekenka mer over te nemen het onder zoek te laten uitvoeren door de Audit Dienst Defensie, oftewel zijn eigen ministerie. Gisteren kreeg hij van de Twee de Kamer te horen dat hij beter even had kunnen wachten, zo dat er gelegenheid was geweest te overleggen. De Tweede Ka mer accepteert nu dat de Audit Dienst het onderzoek gaat uit voeren, zegt Kamerlid Z. Szabo (WD). Kamp heeft wel moeten beloven dat beide visies op de mogelijke vervanging van de M-fregatten evenredige aandacht krijgen. De minister denkt dat het finan cieel aantrekkelijker is de be staande M-fregatten geschikt te maken voor kustbewaking, ter wijl een meerderheid in de Twee de Kamer denkt dat het voorde liger is daarvoor vier nieuwe korvetten te bouwen. Dat zou ook een steun in de rug zijn van de maritieme scheepsbouw in Nederland, waarvan de Konink lijke Schelde Groep in Vlissin- gen deel uitmaakt. Szabo denkt dat de uitkomsten van het onderzoek door de aan vullende eisen van de Kamer nu nog enkele weken op zich zullen laten wachten. ^Rinus Anton isse IDDELBURG - De Zeeuwse biner van Koophandel ziet Kn heil in een provinciebrede in-voor-rood-regeling. Geld leppen in natuur ('groen') in lil voor 'rode' ontwikkelingen ip bel gebied van recreatie en luwen, moet voor elk gebied part worden bekeken, aldus de pier. fgionaal maatwerk' is voor de mier van Koophandel uit- ngspunt. Want de omstandig- ilen, wensen en het draagvlak ju per regio verschillend. Wat West-Zeeuws-Vlaanderen m, wordt rondom het Veer meer van de hand gewezën. dagelijks provinciebestuur in het nieuwe Omgevings- |nZeeland (dat in 2006 wordt ld) een groen-voor- ipiegeling opnemen. Kern er- wie ruimte benut voor eco- i'sche ontwikkelingen, moet [direct geld betalen voor ver van natuur en land- bp. kerwaarde het gebiedsplan voor West- P's-Vlaanderen is voor het deen dergelijke regeling op tomen. Daarentegen is in de lisdsvisie Rondom het Veerse itr juist afgezien van zo'n ver- Ée regeling. De Kamer van iel vindt het gewenst ligde visie van het bedrijfsle- .op een provinciale regeling hnd temaken. ;mag geen doel op zich wor stelt de kamer, maar moet meerwaarde opleveren voor perking van landschap en I0LEN - Een 42-jarige auto list uit Tholen is gistermid- betrapt toen hij met een leid van 155 kilometer per tover de Oesterdam reed. de Oesterdam geldt een aimumsnelheid van honderd ometer per uur. De man werd Jgehouden door de politie en et zijn rijbewijs ter plaatse tveren, natuur (of een ander doel). Er moet overeenstemming over zijn tussen de overheden en maat schappelijke organisaties. Af spraken over een groen-voor- rood-regeling zijn het beste te maken in een gebiedsplan of vi sie voor een bepaalde streek. De Kamer van Koophandel wil bij voorkeur de regeling be perken tot de regio's die worden aangewezen als Nationaal Land schap, dat wil zeggen delen van Walcheren, de Zak van Zuid- Beveland en West-Zeeuws- Vlaanderen. Voor dergelijke landschappen is versterking van het 'groen' een belangrijk gege ven. In de regio's buiten de Nationa le Landschappen ziet de kamer vooralsnog weinig aanleiding voor toepassing van het groen-voor-rood-beginsel. Maar als overheden en organisaties uit het bedrijfsleven wel een af spraak hierover willen maken, dan is daar uiteraard geen be zwaar tegen. De Kamer van Koophandel pleit voor terughoudendheid om bij aanleg en uitbreiding van be drijfsterreinen tegelijk verster king van natuur en landschap op te leggen. Dat mag alleen als er sprake is van een 'econo mische meerwaarde' voor de on dernemingen op het bedrijfster rein. Als er aanleg van groen komt, dan liefst zo dicht mogelijk bij het bedrijf dat ervoor betaalt, betoogt de kamer. Dan is ook medegebruik voor de klanten van een bedrijf het best te garan deren. Met nadruk vraagt de Ka mer van Koophandel een bijdra ge in groen niet te hoog vast te stellen. Het moet voor een onder nemer wel behapbaar blijven. VLISSINGEN - Een complete Nederlandse kermis is gisteren via de haven van Vlis- singen verscheept naar Marokko. De attracties, waaronder een wildwaterbaan, een reuzenrad en autoscooters draaien van 29 januari tot en met 6 maart op de boule vard van Casablanca. Het transport vond plaats in het kader van de vierhonderd jaar oude betrekkingen tussen Nederland en Marokko. Het jubileum wordt gevierd met activiteiten, projecten en evenementen in beide landen. foto Lex de Meester ülWout Ba reman W - De bedreigingen voor 'polderdorp Doel, de aansla- 1 op het agrarisch gebied op 'linker Scheldeoever en de na- compenserende maatrege- voor de verdieping van de Verschelde hebben de "[■Vlaamse politiek getrau- iliseerd. constateert gouverneur van Oost-Vlaanderen. 'heeft de politiek in de regio Migeslagen dat tot nu toe on- lende is ingespeeld op de so- e'-economische kansen, die feslandhaven en het omrin- ®e gebied tot aan de oost- as van Zeeuws-Vlaanderen, I (Advertentie) „Maar die haven wordt wel een enorme groeipool. Bekijken we dat gebied in combinatie met de Gentse Kanaalzone, dan kun nen we zonder overdrijven bewe ren dat Oost-Vlaanderen de pro vincie is met de meeste groeikan sen op economisch gebied. We hebben in die twee havengebie den 9200 hectare beschikbaar, 5800 hectare op de linkeroever en 3400 hectare in de Kanaalzo ne. Over een dergelijk areaal be schikt men nergens in Vlaande ren en zelfs niet in heel West-Eu ropa", meent Denys. Hij pleitte gisteren in Gent voor een Oost-Vlaamse strategie voor de verdere uitbouw van de twee havengebieden, die tegen 2009 minstens 6000 tot 8000 extra ar beidsplaatsen zullen opleveren. Belangrijkste groeipool: contai nerhaven Het Deurganckdok ten zuiden van Doel, waar tegen die tijd zo'n vijf miljoen contai ners worden aan- en doorge voerd. Het Oost-Vlaamse wegen net is daar niet op berekend. De nys: „En als ik vaststel dat een aantal belangrijke infrastructu rele werken, die aanvankelijk waren meegenomen in het inves teringsprogramma voor 2005, zijn geschrapt, dan steiger ik. En dan zeg ik: Een Oost-Vlaam se strategie is niet alleen nodig om ons haven- en economisch potentieel te promoten en te be nutten, maar het is ook van groot belang samen af te spre ken hoe we de mobiliteitsproble men opvangen." De gouverneur wil over de 'lus ten en lasten' van de Waasland haven zo snel mogelijk overleg met het provinciebestuur van Antwerpen en het havenbedrijf daar. door Emile Calon MIDDELBURG - Officier van justitie R. Jeuken vindt het zeer spijtig dat het wettelijk niet mo gelijk is geldboetes de eerste maal in termijnen te betalen. Als die mogelijkheid wel in het leven wordt geroepen, kan dat bijdragen aan het verminderen van de werkdruk van het Open baar Ministerie en de rechterlij ke macht. De Middelburgse politierechter B. Duinhof hield gisteren een zo genoemde veegzitting. Bijna de gehele dag verschenen voor hem mensen die om de een of andere reden een boete niet hebben betaald. Die boetes kre gen ze wegens het plegen van vergrijpen zoals rijden met iets te veel alcohol in het bloed, lich te mishandelingen, beperkte ver nielingen, kleinere diefstallen en niet al te ernstige beledigin gen. Zeker twintig van de men sen die gisteren moesten voorko men hadden aangegeven dat ze in termijnen wilden betalen. „Bij een andere wettelijke rege ling hadden we al die mensen niet moeten oproeper.", vertelde MIDDELBURG - De Middelburgse brandweer moest gisteravond uitrukken toen aan de Schroe- weg in Middelburg een groot bord dreigde om te vallen. Het bord bevatte informatie over de nieuwbouw op bedrijvenpark Veldzigt. Toen de brandweer ter plaatse kwam hing' het bord half over het wandel en fietspad heen. De brandweer heeft het bord in stukken gezaagd. foto Roland de Jong Jeuken tijdens een korte onder breking van de zitting. „Want al die mensen gaan ak koord met de strafmaat, maar willen gespreid betalen." Dat doen ze in de regel omdat het hen niet lukt het hele bedrag in een keer over te maken. De poli tierechter willigde gisteren op de zitting het ene na het andere verzoek voor een betalingsrege ling in. Hij ging zelfs zover dat hij een Middelburger die in de schuldsanering zit veroordeelde tot het betalen van 22 euro. En dat tien maanden lang omdat de man moet rondkomen van 45 eu ro per week. Een inwoner van de gemeente Terneuzen kreeg ook een beta lingsregeling aangeboden. Hij moet 21 maanden lang tachtig euro betalen en tot slot ook nog eens een maand zeventig euro om op die manier verlost te wor den van de boete van 1750 euro. Als mensen de geldboete niet be talen en de zaak voor laten ko men moeten ze in de regel twin tig procent meer betalen om zo enigszins bij te dragen aan de kosten van de administratieve rompslomp. Die opslag van twin tig procent werd gisteren maar zelden opgelegd. Zeker niet bij diegenen die naar de rechtbank waren gekomen om tekst en uit leg over hun misstap te geven. Te laat Tijdens de zitting van de politie rechter viel ook op dat velen net te laat betalen. Een dag te laat betalen wordt niet geaccepteerd door justitie. Dan wordt het geld terug gestort en volgt enige tijd later een uitnodiging om voor de politierechter te ver schijnen met het risico dat daar de boete twintig procent wordt verhoogd. DOEL - De directie van het kerncentralepark Doel op de linker Scheldeoever is dol op dieren. Werden in het verle den uitgebreide maatregelen getroffen om met het koelwa ter uit de Schelde naar binnen gepompte vissen te redden en werd ook een broedend valkenpaartje tegen de wand van één van de koeltorens niets in de weg gelegd, nu inves teert de directie in het behoud van watervlooien. De twee torens worden uitgerust met een koelbassin, waarin het koelwater na gebruik in de torens een tijdje wordt opge slagen om af te koelen voor het terug in de Schelde wordt gepompt. Uit onderzoek bleek dat met name water vlooien het te warme (meer dan 30 graden) teruggepomp te koelwater niet overleefden. MIDDELBURG - De vrijheid van meningsuiting kent z'n grenzen, hield politierechter B. Duinhof gisteren een 34-jarige Goesenaar voor. De man beledigde op 30 mei een agent. Hij riep hem tee dat hij 'een loser was'. Na die uitroep ging hij nog verder waarop hij werd ingerekend en mee mocht naar het politiebureau. Een acceptgiro van 190 euro als schikkingsvoorstel heeft de man nimmer be taald dus moest hij voorkomen. Uit zijn verhaal bleek dat hij die 30e mei probeerde zijn persoonlijk leed, een schei ding, te vergeten door fiks te drinken. De combinatie van veel drank en medicijnen had echter geen positief effect op hem zodat een politieman een aantal belediging moest ondergaan. Duinhof toonde begrip. ,,U verdient een kans", zei hij. De politierechter ging dan ook niet mee met de eis van officier R. Jeuken die om een boete van 190 euro had gevraagd. Hij veroordeelde de Goesenaar tot een voorwaardelijke boete van 190 euro. DEN HAAG - Veel gemeenten in Zeeland en Zuid-Hol land hebben hun milieuvergunningen niet op orde. Uit on derzoek van de VROM-inspectie blijkt dat 78 procent vah de gemeente werven, brandweerkazernes, gronddepots en andere gemeentelijke terreinen niet voldoet aan de Wet milieubeheer. Sluis en Terneuzen komen er slecht van af. De VROM-inspectie heeft 35 willekeurige gemeenten in Zuidwest Nederland onderzocht. In Zeeland werden vijf gemeenten onderzocht, Sluis, Terneuzen, Noord-Beve land, Schouwen-Duiveland en Tholen. Het ministerie kreeg er in 2003 lucht van dat de Wet milieubeheer bij ge meenten grote problemen veroorzaakt. Toepassing van de regels kost de gemeenten veel tijd, constateert VROM. Uit intern onderzoek van VROM was bovendien gebleken dat gemeenten niet het verplichte jaarverslag maken over hét omgaan met de eigen inrichtingen. De helft van de terrei nen en gebouwen wordt niet gecontroleerd. Terneuzen en Sluis scoren een minnetje bij de toepassing van de Wet Mi lieubeheer en Terneuzen controleert de opslag van gevaar lijk afval onvoldoende. In Schouwen-Duiveland was de controle op de opslag van gevaarlijke stoffen enkele ke ren niet goed. Uit het onderzoek blijkt dat te veel gemeen ten nalaten gevaarlijke en giftige stoffen op de eigen ter reinen te controleren. Regels rond bouwen en wonen wor den het minst overtreden. In Tholen en Noord-Beveland werd niets onoirbaars aangetroffen. Naar aanleiding van het onderzoek heeft VROM in Terneuzen een proces-ver- baal opgemaakt en die gemeente en Sluis verzocht op te treden tegen de misstanden. Schouwen-Duiveland heeft een waarschuwing gekregen. op een digitale manier vastleg gen. In dat digitale dossier ko men feiten over de leerling, maar ook vorderingen en beoor delingen en andere relevante ge gevens. Het is de bedoeling dat de leerling zelf het dossier be heert en onderhoudt, onder bege leiding van een coach. Die dossiers gaan met de leer ling mee van de ene school naar de andere en zo mogelijk daarna ook naar een eventuele werkge ver. Dat is uniek in Nederland. Nergens gebeurt zoiets op een dergelijke schaal. Overigens is het ook in Zeeland nog niet zo ver. Het streven is ei" op gericht om het project in het schooljaar 2006/2007 te laten be ginnen. ROC-bestuursvoorzitter J. Lilypaly noemde het portfolio een modern rapport, bedoeld om de student blijvend in beeld te houden. Innovatiemanager J. van den Oord van het ROC leg de in een toelichting uit dat het dossier gezien moet worden als een persoonlijk opleidingsplan. Het mag volgens hem echter geen doel op zich worden, maar een instrument. De provincie heeft het project met een ton subsidie ondersteund. Ook is er steun van het Platform Beroeps Onderwijs. door René Schrier GOES - Het Zeeuwse onderwijs gaat kennis en ervaringen uit wisselen over het gebruik van computerprogramma's. Dat idee ontstond gisteren min of meer spontaan tijdens een bijeen komst over het opzetten van di gitale leerlingdossiers, zoge naamde portfolio's in het ROC-gebouw te Goes. Daar werd duidelijk dat het ROC Zeeland met eigen compu terprogrammatuur voor zichzelf al een aanzetje had gemaakt. Dat bracht een van de deelne mers op de suggestie dat het wel eens zinvol kan zijn eens op een rijtje te zetten wat de Zeeuwse scholen met computers en com puterprogramma's doen. Op die manier zouden scholen van el- kaars ervaringen kunnen leren. Staande de bijeenkomst werd besloten binnenkort voor dat doel bij elkaar te komen. Gedeputeerde G. van Heukelom was een van de ondertekenaars van een convenant voor de digi tale portfolio's. Het project komt er op neer dat de Zeeuwse deelnemende vmbo-, mbo- en hbo-scholen in de toekomst ge gevens van en over een leerling melijk uit videocamera's, foto toestellen, laptops en mobiel tjes. De inbraken vonden plaats, tussen eind augustus 2003 en 16 januari 2004 plaats. In Zeeland werden inwoners van Middel burg, Goes, Tholen, Krabbendij- ke en Kapelle de dupe van de in braken. Verder sloeg het duo toe in West-Brabant, Rotterdam en Dordrecht. De man probeerde zijn rol te bagatelliseren. Hij zou zich hebben laten meesle pen door zijn vriend, die bij hem in huis woonde. Hopmans vroeg zich af hoe het zo ver had kun nen komen, omdat de man een te verwaarlozen strafblad had. De huisgenoot van verdachte was eerder voor het plegen van de inbraken veroordeeld tot zé ven jaar cel. De rechtbank doét 2 februari uitspraak. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie L. Boogert heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 32-jarige inwoner van Bergen op Zoom voor medeplich tigheid aan zeventig woningin braken in Zuid-Nederland drie jaar gevangenisstraf geëist. De man reed zijn kompaan naar de plaatsen en zette hem meest al af bij het station. Nadat de in breker in een aantal woningen had toegeslagen haalde de ver dachte hem weer op. Tussen door was er via de gsm regelma tig contact. De gestolen spullen werden door verdachte doorver kocht, zodat de officier ook de heling van de goederen bewezen achtte. De buit bestond voorna-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15