koffieshop Purple krijgt gelijk (Haarsteen komt huis in Westkapelle tot 70% KORTING Rechter staat bouw van kantoor adviesbureau op Veldzigt toe VINTERSPORT erkplan bouwput eater wacht nog p goedkeuring Moeraseik doet het ook op zand MAGAZIJNLEEGVERKOOP TOT70% KORTING Schoenen «Jacks Kleding zeeuwse almanak Voor Asjië Man valt Middelburgse lastig Drankrijder heeft spijt Jaar cel geëist tegen dealer Geld Indoor Zeeland voor Azië urgemeester schort sluiting op in afwachting van uitspraak bestuursrechter Sagro moet leven beteren editie Walcheren Wethouder A. de Vries van Middelburg geeft de Boom van het Jaar bij wijze van feestelijke dronk een gietertje water op zijn nieuwe stek in de Veersepoort. foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG - Hoe word je als moeraseik eigenlijk Boom van het Jaar? Wethouder A. de Vries van Middelburg had zelf ook geen flauw idee. Maar de Boom van het Jaar 2005 staat sinds gisteren in De Zwanenhof in de Veersepoort. De Vries werd geacht de boom te planten, maar dat was al voor hem gedaan. Hij kon volstaan met het legen van een kruiwa gen en daarna een gieter. Dat was een fikse tegenvaller voor de wethouder, die gaarne de handen uit de mouwen had ge stoken. „Ik ben ernstig teleurge steld. Ik dacht, ik ga eens lekker hard werken." Maar met alle goede wil van de wereld had hij de boom nooit zelf in de grond kunnen krijgen. De 37-jarige moeraseik is al veertien meter hoog, heeft een stamomtrek van een meter, een kluit van tweeëneenhalve meter doorsnee en weegt vijfeneenhal- ve ton. Plezier De Vries voorspelde de bewo ners van De Zwanenhof langdu rig plezier van de boom. Die gaat nog wel honderd tot hon derdvijftig jaar mee. Althans, als hij het blijft doen. „Het is een moeraseik, dus je zou den ken dat de grond drassig moet zijn. Ik hoop dat-ie het zo ook doet, maar we hebben ons als ge meente verzekerd." Er is geen reden voor twijfel. Volgens J. van Kempen van Van de Berk Boomkwekerij uit het Brabantse Sint Oedenrode, waar de boom vandadn komt, groeit een moeraseik het best op de hoge droge zandgrond van Brabant. „En dat hebben we hier nagebootst door een heel groot en diep plantgat te ma ken." Het gat is zeven meter in doorsnee en bevat speciale bo- mengrond. De nu nog kale boom krijgt be gin mei zijn eerste blad, staat eind mei vol bladeren en ver kleurt in de herfst van helder groen naar donkerrood. De gemeente plant dit jaar nog meer bomen in de Veersepoort, maar ook in de Mortiere en de Magistraatwijk. Langs de Toren- weg worden op de Boomfeest dag, die op 16 maart plaats vindt, zeventig essen geplant. Langs de Schroeweg komen vij fenvijftig platanen en veertien populieren. door Maurits Sep MIDDELBURG - Op het meest noordelijke puntje van kantoren park Veldzigt mag toch een kan toor worden gebouwd. Dat heeft de rechter bepaald. De gemeen te is inmiddels begonnen met het uitgraven van de bouwloca tie. Het gebouw is groter dan vol gens het bestemmingsplan voor Veldzigt is toegestaan. De ge meente heeft echter ontheffing verleend, omdat de bouwlocatie zo klein is dat bouwen binnen de regels geen fatsoenlijk kan toor oplevert. Een omwonende tekende daar bezwaar tegen aan. Zij vond dat er helemaal geen kantoor op die plek - achter haar huis en het kantoor van landschapsarchitec ten Bosch en Slabbers - ge bouwd mocht worden. Aanvan kelijk kreeg ze de* steun van de gemeenteraad, maar die veran derde later van mening. Een kort geding bij de recht bank leverde evenmin het ge wenste resultaat op. De rechter heeft de gemeente in het gelijk gesteld zodat het bouwplan uit gevoerd kan worden. Voorbereidingen De gemeente is daarom begon nen met het verwijderen van een dijkje en de stoep langs de toegangsweg naar Veldzigt. Daarna wordt de bouwput ver der uitgegraven. Deze voorberei dingen zijn nodig, zodat' de bou- Markt 73, Middelburg (0118) 650151 www.dis-and-that.nl 19. houtgraveerkunst 20. brons gieten 21. glas blazen het alfabet van Zeeland DIS THAT wer van het kantoor in februari aan de slag kan. Volgens G. Ste- vense, projectleider van kanto renpark Veldzigt, loopt de bouw wellicht iets vertraging op door de juridische procedure. Het blijft echter de bedoeling dat het kantoor net na de zomerva kantie klaar is. Ovalen Het pand wordt gebouwd met twee gebogen gevels en wordt daarom de kleine ovaal ge noemd, zegt Stevense. De klei ne, omdat er ook een 'grote ovaal' komt.. Die komt achter de twee panden die aan het andere (zuidelijke) uiterste van Veld zigt komen. De toekomstige be woner van de kleine ovaal is ad- viesbux-eau Justion. Ze konden nooit ouder zijn dan vier of vijf, dat jongetje en meisje die hand in hand op de stoep stonden bij die Vlis- singse. Met stralende oogjes keken ze de vrouw aan, hoopvol la chend. Ze kwamen lege fles sen ophalen. „Voor Asjië", sliste het meisje er nog bij. Ze hadden hun hartjes op de juiste plaats, dat was zonne klaar. Maar de vrouw betwijfelde of hun moeder wel wist van de spontane hulpactie. Evenzeer of de revenuen ooit in de buurt van 'Asjië' zouden be landen. Want gevraagd naar het doel van het leeg fust riep het jongetje: Voor het spatie- geld, natuurlijk!" Iictie: 0113-315649 lus314460 AA Goes «rtentie-exploitatie: ?pnMidden-Zeeland: 0113-315520; ^-Vlaanderen: 0114-372770; „aal: 020-4562500. j 21 januari 2005 Vlissingen Walstraat 80, tel: 0118-440084 Zierikzee Appelmarkt 18, tel: 0111 -450260 MIDDELBURG - Een onbekend gebleven man heeft woensdagavond laat geprobeerd een 22-jarige Middel burgse aan te randen. De vrouw liep samen met een vrien din om tien over elf in de buurt van de Kalverstraat in Middelburg waar de man haar lastig viel met seksistische opmerkingen. Toen hij haar probeerde te betasten, wist de vi-ouw hem van zich af te duwen. MIDDELBURGER - Een 36-jarige Middelburger heeft grote spijt en is echt van plan nimmer meer met zoveel bier op, op de brommer te kruipen. „Ik heb die dag mijn leven en dat van anderen in gevaar gebracht", zei hij dee moedig tegen politierechter B. Duinhof. ,,U haalt mij de woorden uit de mond", antwoordde deze. De man had be gin april vorig jaar 24 flesjes bier op en was toen gaan rij den met'zijn brommer. Bij een controle bleek dat hij veel te veel alcohol in z'n bloed had. Hij werd veroordeeld tot een boete van 190 euro. MIDDELBURG - Tegen een 25-jarige inwoner van Oos- terland is gisteren bij de rechtbank in Middelburg een jaar cel geëist voor dealen in harddrugs. Volgens officier van justitie L. Boogert heeft verdachte vorig jaar tussen 1 juli en 13 oktober met de handel in verdovende middelen 1500 euro verdiend. De drugswinst zou hij bovendien moe ten betalen aan de Nederlandse Staat. De man werd 14 oktober in Zierikzee na een anonieme tip aangehouden. Hij had ruim vier gram cocaïne in zijn on derbroek verstopt. Het is de eerste keer dat de man voor dealen in aanraking komt met justitie. Nadat hij vorig jaar was ontslagen door zijn wei-kgever kwam hij in geld nood. De Oosterlander is zelf ook verslaafd aan harddrugs. Om zijn eigen gebruik te bekostigen, besloot hij de cocaïne aan zijn vrienden te verkopen. Raadsman H. Dunsbergen pleitte voor een deels voorwaardelijke straf met verplicht reclasseringscontact en een lagere ontnemingsvordering. De ï'echtbank doet 2 februari uitspraak. GOES - Een actie voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië tijdens Indoor Zeeland in Goes heeft ruim tiendui zend euro opgebracht. Dagelijks werd een verloting ge houden waarvoG© de prijzen door de sponsors van het eve nement ter beschikking werden gesteld. Vrijwilligers ver kochten de loten. Tien kinderen van korfbalvereniging Ondo uit Sint Laurens zamelden iets meer dan tweehon derd euro in. De kinderen verkochten doosjes eieren, die gesponsord werden door hun trainster. ar Edith Ramakers fSTKAPELLE - In 1514 itrd de steen op het strand a Westkapelle gevonden, ld bleek een deel van het al- at van Hercules Magusano zijn, de Latijnse naam die '•Romeinen de Bataafse op- igod gaven. „Dit is het be- ingrijkste bewijs dat de Ro- èen in Westkapelle hebben Kien", zegt Ada van Hoof to bel Polderhuis in Westka de. van Westkapelle geschonken aan het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen in Middelburg. „Vandaar dat hij een plaats heeft gekregen in het Zeeuws Museum. Maar hier is zijn thuis", vindt Van Hoof. Hercules (Magusano) heeft zijn naam te danken aan zijn uiterlijk. Hij vertoonde veel overeenkomsten met de mytho logische held Hercules. Ma- gusanus betekent 'de vermo gende'. De naam Hercules Ma- gusanus is niet alleen te lezen op altaren, ook zijn er op mun ten en iingen inscripties met zijn naam te lezen. Openingstijden Poldershuis Westkapelle, Dijk- en Oorlogs museum: vrijdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Woensdag en donderdag van 13.00 tot 17.00 uur. Maandag en dinsdag gesloten. ïsteen is voor even terug op plaats waar hij hoort en dat ia Westkapelle, vlakbij de jjplaats. Hij maakt normali sed uit van de expositie I het Zeeuws Museum. Het seum is wegens renovatie eaige tijd gesloten, waar af de steen uitgeleend kon fden aan andere musea. Hij huisde eerst naai- het mu- "a Valkhof in Nijmegen, M het brokstuk deel uit zie van de expositie 'Bata- i'. daarna naar Westkapel- waar hij sinds gisteren in Polderhuis te bezichtigen uWe hebben hem tijdelijk NMeen gekregen. wVan Hoof mag de renova- van het Zeeuws Museum I wel enige jaren duren. de steen kleeft een Wal- !Ke, in het bijzonder een jkapelse geschiedenis. Wie II gevonden heeft, is onbe- het brokstuk viel tel op door het opschrift' nog vrij goed te lezen is: rcuh Magusano M. Primi- vertius. Karde si dank aan Philips van fgondië is de steen be- tofd gebleven. De toenmali- Iptiaar van Westkapelle III de vondst op waarde, toesloot dat de steen in de WiUibrordkerk in Westka- egeplaatst zou worden, zo- *de verbouwing was vol- 11 gebeurde in 1470. Enkele later, in 1831, brandde ef| af. De toren bleef be- an en die werd verbouwd ivuurtoren. Lf^n werd tientallen jaren d°°r de ambachtsheer De steen die in 1514 werd gevonden op het strand van Westka pelle, een deel van een altaar van Hercules Magusano, is tijde lijk tentoongesteld in het Polderhuis. foto Ruben Oreel GOES - Aannemingsbedrijf Sag ro uit 's-Heerenhoek moet voor 1 juni dit jaar stoppen met de op slag van goederen op het terrein van de voormalige Apparaten- en Ketelfabriek in Goes. Het Goese college van B en W heeft besloten dat het bedrijf een dwangsom van 10.000 euro per week wordt opgelegd met een maximum van 100.000 euro, als niet aan de eis wordt voldaan. Bij Sagro was gisteren niemand bereikbaar voor een reactie. (Advertentie) |FHjth Ramakers 1SSINGEN - Burgemeester ran Dok-van Weele van de ge- nte Vlissingen heeft koffie- Purple een te zware straf ;d, oordeelt de onafhan- commissie Bezwaar- en opschriften van de gemeen- Vlissingen. De burgemeester ml hel advies niet over. Bin- iort dient de zaak voor de stuursrechter. Die beslissing oorhaar wel bindend. Dok-van Weele legde de koffieshop een sluiting op van drie maanden en nam de han delsvoorraad softdrugs (de poli tie trof circa achttien kilo aan) van de koffieshop in beslag. De beroepscommissie vindt de inbe slagneming terecht, maar keurt de sluiting af. Van Dok zegt dat ze cle bevoegd heid heeft om af te wijken als ze daarvoor belangrijke redenen heeft. „En die heb ik", zegt ze. De burgemeester vindt dat ze handhavend op moest treden omdat het om een forse ©vertre- rMaurits Sep DELBURG - Het plan dat om de problemen Sc bouwput, voor het Mid- theater op te lossen, i!^ steeds niet goedgekeurd, nieuwe vertraging te voorko- ivordt op voorhand al be- m met het maken van ga de damwanden. Dan kan slijk onmiddellijk worden amen met het leegpompen de put als het werkplan wel II geaccepteerd. at een brief naar de ménden om heri te infor- wethouder A. van „We hebben haast, se kunnen niet op alles Sa",stelt hij. seek zou de gemeente het lavellen over de oplossing die de aannemer - TBI Voormo len - had bedacht. Volgens Van 't Westeinde moet een deskundi ge er namens cle gemeente nog naar kijken. Het college van B en W kan volgende week pas be schikken over diens advies. Dat is een week later dan de wet houder had beloofd aan de ge meenteraad. En een maand later dan oorspronkelijk de bedoeling was. De bouwput had voor de kerst droog moeten staan. Nieuwe vertraging is echter niet aan de orde, bezweert Van 't Westeinde. De aannemer mag al voorbereidingen treffen voor dat hij officieel de goedkeuring binnen heeft. Hij kan maandag de zogenoemde infiltratiegaten maken waardoor het water uit de put en in de grond gepompt moet worden. Met het pompen zelf moet hij wel wachten. ding ging. „Ik had de koffieshop eigenaren bovendien al gewaar schuwd." Ben Carstens, een van de koffies hopeigenaren, bestrijdt die op vatting. Purple heeft daarom on langs bij de bestuursrechter een voorlopige voorziening aange vraagd om de straf teniet te la ten doen. Carstens kan met de inbeslagne ming van de softdrugs leven. „Dat was wel een.bittere tegen slag, maar dat hoort bij het on dernemersrisico." De softdrugs vertegenwoordigen een waarde van circa 40.000 euro. De verwachting is dat de rechts zaak voor de Middelburgse be stuursrechter vóór 24 januari zal dienen. Op die dag zou de koffieshop gesloten moeten wor den. „Ik heb aan de burgemees ter uitstel gevraagd tot het mo ment dat ook de bestuursrechter een beslissing heeft genomen", zegt Carstens. De burgemeester gunt uitstel. Carstens maakt uit de jongste uitspraak van de be roepscommissie op dat hij het gelijk aan zijn zijde heeft. Van Dok zegt daarover: „Het woord is nu aan de bestuursrechter. Als die beslist dat de sluiting te zwaar is, dan mag Purple inder daad openblijven. Zo onsportief ben ik nu ook weer niet. Ik weet jiog niet of we dan tegen die uit spraak in beroep gaan. De rech ter beslist op dat niveau en zijn uitspraak is bindend. De beroepscommissie heeft ver klaard dat het opleggen van be stuursdwang door burgemees ters een zwaar bestuurlijk mid del is, dat slechts opgelegd kan worden indien de zaak juridisch gezien voor één uitleg vatbaar Is."Volgens de beroepscommissie was dat in deze kwestie niet het, geval. Het is bijvoorbeeld dis cutabel of het bevoorradings- punt tot het erf van Purple be hoort. Koffieshops moeten meerdere malen per dag hun winkel be- voorraden als ze binnen de re gels van de wet willen blijven. Hooguit vijfhonderd gram mag aanwezig zijn in koffieshops en bevoorradingspunten. De dag omzet van Purple is circa twee kilo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11