Milosevic erkent misdaden Ophef over Britse 24-uurs pub PZC Huiszoeking bij Vlaams Belang TOT WEL €9.456,- FISCAAL VOORDEEL! Israëliërs in nederzettingen zijn aanvallen beu Excuses Rusland geëist ilavsic t ice noemt zes inden tiranniek men in België ogen tot 4,5 ocent stijgen Ex-president Joegoslavië wijst verantwoordelijkheid af apanners ontwikkelen ieuw alarm tsunami's Veel vermisten door bootongeluk Hitier liet gekke nicht vermoorden Geen staatsbegrafenis Zhao Vijf jaar voor doodmartelen Onopgemaakt bed gezonder woensdag 19 januari 2005 "lavsic beticht ;aradzic van jksverraad ÉjjA LUKA - De Bosnisch- „ische cx-president Radovan mdzic is 'voortdurend in con ti niet het tribunaal' en stuurt cumenten naar Den Haag. (schrijft zijn opvolgster Bilja- Plavsic in haar memoires jm getuigenis' die gisteren in ?Luka worden gepresen- zo meldt het Servische fibureau FoNet. jysic, die in een Zweedse cel igevangenisstraf van elf jaar ,t. schrijft dat zij tijdens rhechtenis in Den Haag tus- de processtukken van het égoslavië-Tiïbunaal tal van Karadzic getekende stuk- tegenkwam. die deze zelf hebben vervalst. „De men- moeten dit weten, en op een zal alles bekend worden. 'God het wil, zal het Servi- volk dan weten wie zijn leverrader is", aldus Plav- vsic gooide het op een ak- Didje met hoofdaanklaagster ia Del Ponte, betuigde spijt kreeg daarom een lage straf; iradzic is sinds 1995 aange- ennog steeds voortvluch- AA'P ISHINGTON - De toekomsti- Anierikaanse minister van itenlandse Zaken, Condoleez- heeft gisteren zes lan- ials'voorposten van de tiran- bestempeld. noemde Wit-Rusland, Cuba, Birma (Myanmar), ord-Korea en Zimbabwe, arbij de Verenigde Staten ide kant van de onderdrukte ken staat. wordt morgen na de inau- atie van de Republikeinse girient Bush geïnstalleerd als van Powell. Zij scheen gisteren voor de missie-Buitenlandse Re is van de Senaat. Deze ka- 'van het Amerikaanse parle- il moet nog instemmen met 'benoeming. Rice zette tij- de hoorzitting haar beleid 'de komende jaren uiteen. %FP USSEL - Werkgevers en vak- iden in België hebben gister- tend overeenstemming be- t over een sociaal raamak- id tot en met 2006. voorziet in een maximale gedurende twee van 4.5 procent. Bedrijven erg goed presteren, mogen boven deze loongrens uit- er kunnen werkgevers hun meel verplichten jaarlijks nmaal 130 overuren te aien. Nu zijn dat nog maxi- il 65 overuren per jaar. De re- ng-Verhofstadt trekt in to- 252 miljoen euro uit voor ïverlaging op overuren en genwerk. Het akkoord be- ook afspraken over meer ar- Maatsen voor gehandicap- ra de terugkeer van arbeids- schikten. De achterbannen werkgeversorganisaties en den moeten het akkoord nog goedkeuren. Er is bijna drie mden over onderhandeld, van de grootste werkgevers- Agoria (metaal en tech- heeft het akkoord giste- meteen al verworpen. De werhoging is te duur en flexibiliteit van het perso ns er te weinig binnenge- vindt de vereniging. ANP van onze redactie buitenland DEN HAAG - In de jaren negen tig hebben zich op de Balkan misdaden voorgedaan. Die wer den alleen niet veroorzaakt door activiteiten vanuit de republiek Servië of 'van mij'. Dit heeft Slo bodan Milosevic, oud-president van Joegoslavië en Servië bij het Joegoslavië-Tribunaal ge zegd. Milosevic stelde gisteren dat de besluiten van achtereenvolgens Slovenië (1991), Kroatië (1992) en Bosnië (1992) om uit de fede ratieve staat Joegoslavië te stap pen en zichzelf onafhankelijk te verklaren, de oorzaak van alle ellende zijn geweest. „Het hele conflict is ontstaan door hun be sluiten en de aanvallen van hun paramilitaire eenheden tegen fe derale organen zoals de JNA (het federatieve leger, red.). In de aanklacht tegen mij wordt al les op zijn kop gezet. Hoe kon ik iets plannen? Je kunt niet plan nen wat een ander gaat doen", stelde Milosevic. Het vroegere staatshoofd wordt beschuldigd van georganiseerde criminele activiteiten. Daar ko men oorlogsmisdaden en misda den tegen de menselijkheid in Kroatië, Kosovo en Bosnië bij. Inzake Bosnië luidt de beschul diging tevens genocide. Milosevic haalde de getuigenis van dr. Markovic aan. Deze hoogleraar staatsrecht en au teur van diverse grondwetten, bestempelde de besluiten van Slovenië, Kroatië en Bosnië om met Joegoslavië te breken 'ille gaal' en in strijd met de destijds geldende grondwet van Joegosla vië. Dat heeft het Grondwette lijk hof destijds ook uitgespro ken. Illegaal „Die getuigenis laat zien dat hun acties illegaal waren. Het veroorzaakte gewapende conflic ten. Dat was geen plan van Ser vië of van mij. Welle plan had ik dan?", vroeg de aangeklaagde zich af. Rechter Robinson liet weten dat het tribunaal niet kan beoorde len of de besluiten van Slovenië, Kroatië en Bosnië onwettig wa ren. Hij vroeg zich ook af wat dit te maken heeft met de feiten die Milosevic ten laste worden De aangeklaagde reageerde ge prikkeld. Hij wees op de aan klacht tegen hem waarin staat dat het besluit van Slovenië de uitbraak van een oorlog veroor zaakte, dat de stap van Kroatië leidde tot gevechten met de JNA en paramilitaire groepen en dat het besluit van Bosnië Joegosla vië te verlaten tot een grootscha lige oorlog aanleiding gaf. Robinson: „U zegt in feite dat het wegbreken van de republie ken illegaal was en dat dat een verklaring is voor uw daden, uw aanklacht." Logica Milosevic: „Het waren niet mijn acties. U moet naar de aanlei ding en het effect kijken. Het gaat om de logica. De aanklacht jegens mij is volstrekt onlo gisch." Aanklager Nice noemde het feit dat Slovenië, Kroatië en Bosnië zichzelf onafhankelijk verklaarden 'geen excuus voor latere oorlogsmisdaden'. Hij be stempelde het effect ervan op de positie van Milosevic als 'erg twijfelachtig dan wel helemaal niet bestaand'. GPD SDEROT - Bewoners van de stad Sderot protesteren met een nepraket tegen de aanvallen van de Palestijnen op de Israëlische nederzettingen. De Palestijnse presi dent Machmoud Abbas is gisteren naar de Gazastrook gereisd. Hij wil er proberen de gewapende milities over te halen hun aanvallen op Israël en Israëlische nederzet tingen te staken. Eerder heeft het Palestijnse Bestuur besloten politie-eenheden ter grootte van ongeveer zevenhonderd man te stationeren in de gebieden waar de milities hun raketten en mortiergranaten afschieten. Abbas staat voor een moeilij ke opgave. Zo blies een Palstijnse zelfmoordenaat zich gisteravond in de Gazastrook op toen Israëlische militairen zijn voertuig inspecteerden. Volgens een Israëlische kolonist zouden er zes gewonden zijn. De militante beweging Harnas eiste de verantwoordelijkheid voor de aanslag op. Eerder op de dag verklaarden de Al Aqsa Martelaren Brigades, gelieerd aan de Fatah-beweging van Abbas, dat zij geen aanvallen meer zullen uitvoeren op Israëlisch gebied. foto Pavel Wolberg/EPA door Esther Gotink LONDEN - In een poging het zware drankgebruik vlak voor de sluitingstijd van pubs te stop pen, komt de Britse regering met een 24-uurs vergunning waarmee pubhouders zelf kun nen bepalen wanneer ze dicht gaan. De nieuwe vergunning is over twee weken verkrijgbaar, maar gaat pas in november in. Intus sen groeit de weerstand tegen deze hervormde horeca wet. Steevast roepen Britse caféhou ders om elf uur 's avonds 'Last orders!' om aan te geven dat het de laatste kans is een drankje te bestellen. Vaak resulteert dat in iLÜgjervan Nuijsenburq HO - Japanse wetenschap- 5 nebben een nieuwe waar- "mngsmelhode voor tsuna- 1 ontwikkeld. Hiermee kun- ze °°k bij zwakke aardbe ien vaststellen of deze een roestende vloedgolf zullen ooraken. communicatietechnologie en een nauwkeurigere analyseme thode. De wetenschappers kun nen nu door aardbevingen ver oorzaakte seismische golven waarnemen, die te zwak zijn om door het huidige systeem geme ten te kunnen worden. Bij het nu in Japan gehanteerde sys teem bestaat het risico dat men te laat merkt dat er een tsunami op komst is en er daardoor te weinig tijd is om de autoriteiten in de bedreigde regio's te alar meren. Als het nieuwe systeem in december had gewerkt, had men de ramp van tweede kerst dag zeer waarschijnlijk kunnen voorspellen. Het aantal slachtof fers zou dan veel lager zijn ge weest. Het opzetten van een waarschuwingssysteem voor het gebied rond de Indische Oceaan is het belangrijkste thema van de conferentie in Kobe, waar aan drieduizend afgevaardigden deelnemen. GPD een stormloop op de bar waar klanten snel hun pinten naar binnen gieten en eenmaal op straat instorten of geweld uitlok ken. 'Binge drinking' wordt de ze snelle alcoholconsumptie ge noemd, en de Britse regering wil daar een eind aan malden. Ze ziet in langere openingstij den de oplossing. Ten eerste wordt dan niet opeens snel ge dronken vlak voordat de kroeg 'sluit, ten tweede komt niet ieder een tegelijkertijd op straat te staan, het moment waarop vaak gevechten uitbreken. De politie kan de situatie zo beter onder controle houden. Ingebed Onzin, zegt het College van Art sen, dat de wetsherziening aan valt omdat het juist zou leiden tot meer drankmisbruik. „In lan den als Ierland en Australië, waar pubs nu langer open mo gen blijven, nemen de proble men alleen maar toe", aldus se cretaris Ian Gilmore. „Snel drin ken is ingebed in de Britse cul tuur. Als pubs langer open zijn zorgt dat voor meer geweld en verwondingen, dus overvolle ehbo-afdelingen in de week- einds, en meer leverziektes, wat de staatszorg miljoenen kost." Afgelopen weekeind lekte een oude notitie uit van ex-minister van Binnenlandse Zaken David Blunkett, die premier Tony Blair meedeelde dat de 24-uurs vergunning een 'sprong in het duister' is en het gevaar in zich draagt 'dat de situatie rond ge weldpleging verergert'. BI air en Cultuurminister Tessa Jowell schoven de waarschuwing terzij de en houden vol dat iedereen baat heeft bij ruimere openings tijden. Jowell werd gisteren echter ver weten verwarring te zaaien, toen ze vertelde tegen 24-uurs pubs te zijn: „Pubs zullen echt niet rond de klok open blijven. Flexibele openingstijden wor den geïntroduceerd, omdat dit bijdraagt aan minder geweld, niet omdat pubs dan dag en nacht door kunnen draaien." Op positiewoordvoerder David'Da- vis reageerde: „De regering zou de invoering van de 24-uurs ver gunning moeten uitstellen tot dat ze greep heeft op het 'binge' probleem. De minister kan een voudig roepen dat ze tegen een 24-uurs opening is, maar het is haar ministerie dat ermee ak koord gaat. De positie van het kabinet is verwarrend." De horeca mengde zich gisteren in de discussie. Ze stelt al gerui me tijd bij te dragen aan de kos ten van politiehandhaving en bo vendien de staatskas te spekken met jaarlijks 33 miljard euro aan alcoholaccijnzen. Een pei ling door de Britse Bier en Pubs Associatie (BPA) bij 27.500 café houders leert dat er geen een 24 uur open wil. GPD LEIDEN - De Letse president Vaira Vike-Freiber- ga onthult in Leiden een Lets verzetsgedicht. De president liet er gisteren geen misverstand over bestaan Zestig jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog is het de hoogste tijd voor een ver oordeling van Rusland van de misdaden die door het Sovjetregime zijn begaan. „Zonder medewer king van Stalin was er misschien geen oorlog ge weest. Hij heeft het in elk geval mogelijk gemaakt door met Hitier een overeenkomst te sluiten over de verdeling van Polen en de bezetting van de drie KINSHASA - Ongeveer 150 mensen worden vermist, na dat een boot op de rivier de Kasai in de Democratische Re publiek Congo was gekapseisd. Dat heeft gouverneur André-Claudel Lubaya van de provincie Kasai gisteren gezegd. Gevreesd wordt dat de meesten zijn omgekomen. Het ongeluk gebeurde in de nacht van zondag op maan dag bij de westelijke stad Tshikapa. Op de boot zaten naar schatting 190 mensen, van wie er veertig zijn gered. Het schip kapseisde dertig kilometer van Tshikapa, de bestemming van de boot. Er zijn nog geen lijken gevonden. Het vaartuig had ruimte voor slechts 120 passagiers. ANP/RTR MÜNCHEN - Een geesteszieke nicht van de Duitse dicta tor Adolf Hitler is in 1940 door de nazi's vermoord in het kader van hun euthanasieprogramma. Dat hebben Duitse en Oostenrijkse wetenschappers ontdekt na onderzoek van tot dusver onbekende documenten uit de nazi-perio de. Volgens hen werd Aloisia (49) eind november 1940, vanuit een psychiatrische inrichting in Wenen, overge bracht naar Kasteel Hartheim, in de buurt van Linz. Daar stierf Aloisia op 6 december 1940 in de gaskamer, al dus de wetenschappers. ANP/DPA PEKING - De familie van de afgezette chef van de Chine se communistische partij, Zhao Ziyang, heeft besloten de regering niet om een staatsbegrafenis te vragen. Dat heeft een bron met nauwe banden met de familie gisteren ge zegd. Zhao stierf maandag op 85-jarige leeftijd. De hervormingsgezinde communist viel in ongenade, om dat hij zich verzette tegen het gewelddadig neerslaan van de studentendemonstraties in 1989. Door de stap van de familie hoeven de Chinese leiders geen besluit te nemen over de begrafenisplechtigheid die mogelijk tot nieuwe protesten had kunnen leiden. ANP/RTR CAIRO - Een gerechtshof in het Egyptische Cairo heeft een officier van de geheime dienst veroordeeld tot vijf jaar cel wegens het doodmartelen van een verdachte. De gedaagde beging de misdaad in 2001. Hij diende de gevan gene zoveel elektroshocks toe dat die overleed. Mensenrechtenorganisaties reageerden gisteren met tevre denheid op het vonnis. „Dit soort vonnissen is de beste af schrikking voor folteraars in Egypte", aldus de organisa tie EOHR. De gedaagde was in 2003 ook al schuldig be vonden en veroordeeld maar hij ging tegen het vonnis in beroep. ANP/DPA LONDEN - Je bed 's morgens lekker onopgemaakt laten* dat zou wel eens goed voor de gezondheid kunnen zijn. Volgens Britse onderzoekers kiezen vieze beestjes als huis- mijt het hazenpad als de dekens opengeslagen blijven lig gen, meldde de BBC gisteren. Teruggeslagen dekens ma ken dat het bed lucht en dat er vocht uit het beddengoed trekt. In een droge omgeving verdroogt de huismijt en legt hij uiteindelijk het loodje. ANP door Pascale Thewissen BRUSSEL - De politie is giste ren het hoofdkwartier van het Vlaams Belang in Brussel bin nengevallen. Ook het kantoor van de voormalige Antwerpse politiecommissaris Bart Debie, die vorig jaar de overstap maak te naar de extreem-rechtse par tij nadat hij beschuldigd was van mishandeling van een Turk se familie, werd doorzocht. De inval had te maken met het lekken van vertrouwelijke infor matie van de Antwerpse politie naar het Vlaams Belang, de op volger van het Vlaams Blok. De partij weet geregeld de hand te leggen op geheime documenten en bracht de voorbije jaren de nodige schandalen aan het licht. Zo stond de partij van Filip De- winter aan de wieg van het zoge naamde visa-schandaal: hoge ambtenaren en enkele wethou ders bleken met de creditcard van hun werkgever allerlei pri- vé-aankopen gedaan te hebben! Het leidde uiteindelijk tot het ontslag van het voltallige colle ge van burgemeester en wethou ders en de top van de lokale poli tie. Vorig jaar, toen de stad werd ge teisterd door een golf overval len, publiceerde Dewinter de compositietekening van een van de overvallers op zijn website. Hij maakte er geen geheim van dat de tekening hem was toege speeld door de Antwerpse poli tie. Ook Bart Debie, tegenwoordig veiligheidsadviseur van het Vlaams Belang, zou na zijn overr stap naar de politiek geregeld de hand hebben weten te leggen op vertrouwelijk informatie. De politie nam tijdens de huis zoeking gisteren in zijn kantoor, diverse documenten en zijn com-: puter mee. (Advertentie) Baltische staten", aldus de Letse president giste ren in Leiden. Zij gaat op 9 mei dan ook met gemengde gevoelens naar Moskou om daar het ein de van de oorlog te herdenken. „Want voor ons was dal niet het einde, maar het begin van een nieuwe bezetting. Het wordt tijd dat Rusland dat erkent en excuses aanbiedt, zoals Duitsland dat heeft gedaan", aldus Vike-Freiberga. De president is voor een tweedaags officieel be zoek in Nederland, dat is het eerste bezoek van een Lets staatshoofd, foto Marcel Antonisse/ANP Toyota Prius. Vanaf 25.250,-/€470,- p.mnd. De hybride Toyota Prius is gekozen tot Auto van het Jaar 2005! De extreem lage emissie en het zeer lage brandstofverbruik worden beloond met het schrappen van de BPM tot wel 9.456,-1 Als u zakelijk rijdt, betaalt u dus ook minder bijtelling. Bel gratis 0800 - 0369 of ga naar www.toyota.nl CAR YEAR TODAY TOMORROW TOYOTA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5