De armen zijn het ergst getroffen PZC Iraaks verzet is breder dan VS suggereren PZC Tweede Kamer reist dertig keet de wereld rond Feestje Bush veroorzaakt luide klaagzang Nederlands echtpaar helpt tsunami-slachtoffers in Sri Lanka 19 januari 1955 woensdag 19 januari 2005 Ook voor de tsunami Sri Lanka trof, was er al veel nood op het eiland. Jacco en Marit Groot werken er nu drieënhalf jaar voor Shelter for Life, een Ameri kaanse organisatie met een christelijke achtergrond. Jacco leidde een huizenproject voor vluchtelingen. Marit, afkomstig uit Grijpskerke, deed vrijwilli gerswerk. Toen de vloedgolf kwam op tweede kerstdag vorig jaar, veranderde hun werk in grijpend. Ze verlenen noodhulp aan de slachtoffers. door Nadia Berkelder Ze hebben de golf zien ko men, een paar kilometer van huis in Dehiwala, een plaatsje net onder de hoofdstad Colombo. Jacco: „We kwamen uit de kerk om half elf en we wilden nog even op bezoek bij een oude zuster. Die woont op 75 meter van het strand. Men sen stonden een beetje te kij ken, omdat het water heel hoog stond." „Op het moment dat we weg wil den gaan, hoorde ik dat er een aardbeving was geweest in Indo nesië en dat Galle, een plaats in het zuiden, blank stond. Maar ja, er staat hier wel eens vaker wat blank. Toen het water ho ger kwam, begon iedereen te rij den en te lopen." ,,Ik ben op de fiets teruggegaan om te kijken en toen brak ineens de paniek uit, mensen schreeuw den, ze begonnen hun spullen, kinderen en kippen uit hün huis te-trekken. De paniek in de ogen van die wouwen zal ik nooit ver geten. Ik ben weggereden. Het enige dat ik in de tsunami heb verloren, is mijn slipper. Thuis zette ik de tv aan: helemaal niets. De buurman had ook geen idee wat er aan de hand was. Het oosten van Sri Lanka was toen al lang geraakt. Mensen gingen in paniek hun huizen uit, wij zijn gebleven. Pas 's avonds toen ik het nieuws op CNN zag, viel alles op zijn plaats." De zus ter was inmiddelsgeëvacueerd. Dehiwala is in vergelijking met de zuid- en oostkust van Sri weinig zichtbaar. Ook de coördi natie ontbreekt, zodat het voor komt dat dingen dubbel worden Jacco en Marit Groot met hun kinderen: „Achter de grote glimlach van Sri Lanka zit ontzettend veel verdriet." foto Nadia Berkelder Lanka maar licht getroffen. Houten huisjes die dicht bij de zee stonden, zijn weg, maar de stenen gebouwen zijn overeind gebleven. Ook het aantal slacht offers valt hier mee. „Maar als het jouw huis is dat is wegge spoeld, dan maakt dat natuur lijk helemaal niet uit", zegt Ma rit. „Degenen die al niets had den, zijn het ergst getroffen. De mensen die hier zijn geraakt, zijn vissers en timmerlieden, mensen die niet meer dan drie dollar per dag verdienen." Wie het zich kan permitteren, heeft een huis van beton of steen. De schade aan die woningen is te overzien. „Bovendien hebben die mensen vaak geld om een omgevallen tuinmuur te kunnen herstellen", zegt Jacco. Noodhulp Ze zijn meteen begonnen met noodhulp. Mensen die geen huis meer hadden, zijn opgevangen in boeddhistische tempels en kerken. Jacco en Marit werken samen met de kerken. Marit: „Daar worden niet alleen christelijke mensen opgevan gen. Mensen gaan naar de tem pel of de kerk die toevallig in de buurt staat. Jacco en Marit heb ben voor eten gezorgd, voor kle ding, matjes om te slapen en zeep. Daarna hebben ze school kinderen voorzien van nieuwe uniformen, schoenen en school spullen, Een dag na de ramp openden ze een website. Het geld stroomde binnen. „We heb ben nu 200.000 euro", vertelt Jacco. „We hebben 35.000 euro verspijkerd, maar dat geld kwam van organisaties." Wat overblijft, willen ze gebruiken voor wat meer structurele hulp zoals het herstellen van boten of het helpen bouwen van huizen. De mensen in de kampen zijn af hankelijk van hulpverlening. Het allergrootste deel daarvan wordt verstrekt door particulie re organisaties. De overheid is „De informatie die je van de overheid krijgt, klopt vaak hele maal niet", zegt Marit. Jacco: „Het moet van boven naar bene den komen. Het duurt lang voor ze aan de uitvoering toe zijn. Je kunt ergens aan beginnen, ter wijl overmorgen iemand anders van plan is precies hetzelfde te doen. Iedereen maakt plannen, gebaseerd op het geld dat nu be schikbaar is." Gesjoemel Daarnaast wordt er nu al volop gesjoemeld met hulpgoederen. Marit: „Er gingen ladingen kle ding naar het oosten. Zoveel dat mensen een eigen handeltje gin gen beginnen. Er zijn mensen die een slaatje uit deze ramp wil len slaan. Je moet heel erg op passen wat je geeft en aan wie. We controleren het zelf. Laatst vroegen ze in een tempel om ma trassen. Toen ik ging kijken, bleek dat ze die al hadden." De verdeling van hulpgoederen wordt bovendien politiek uitge buit. Er gaan verhalen over trucks die worden tegengehou den. Ze mogen alleen verder met een spandoek van een be paalde partij erop. Normaal gesproken werkt Jacco in Mannar, een plaats in het noorden. „Dat is het enige dis trict waar niets is gebeurd. Het noordoosten is een oorlogsge bied, waar Tamil Tijgers strij den voor een eigen staat. Er zijn daar al een miljoen vluchtelin gen. Onze organisatie wil die mensen huisvesten. Het noorden van Sri Lanka is veel armer dan de rest van het land." „Toeristen zien dat niet, die kwamen daar niet tot twee'jaar geleden, toen een staakt-het-vu- ren overeen werd gekomen. Toe risten zien ook de sloppenwij ken niet. Achter de grote glim lach van Sri Lanka zit ontzet tend veel verdriet. Dat is altijd al zo geweest, in ieder geval de laatste twintig jaar. Dit land heeft het hoogst percentage zelf moorden ter wereld." door Marcel de Jong Tweede-Kamerleden zien heel wat van de wereld. In 2004 rondden de leden op geteld dertig keer de aardbol. Een op de negen bezoeken aan congressen, instanties, re geringen en vluchtelingen kampen was voor eigen reke ning. Een jaar geleden stelde de Ka mer een reisregister in. Daar in moesten politici melden wanneer en waar ze in het bui tenland verbleven en wie de reis bekostigde. Bijna de helft van de 150 parlementariërs meende het afgelopen jaar volk en vaderland te moeten dienen door af en toe elders te kijken. De 71 politici legden tijdens hun 225 reizen hemelsbreed zo'n 1,27 miljoen kilometer af en waren 1090 dagen van huis. Enig rekenwerk leert dat de kamerleden opgeteld dertig keer de wereld rondcir kelden en dat drie politici con tinu over de grens verbleven. Bij 26 excursies ging de reke ning naar het Kamerlid. In tachtig gevallen draaide de Tweede Kamer voor de kos ten op en meer dan honderd keer waren ministeries, stich tingen en buitenlandse over heden de klos. In elf gevallen reisden Kamerleden op kos ten van de Amerikaanse staat. Zo verbleef CDA'er Cos- kun Cörüz drie weken op uit nodiging in de VS. Slechts in één geval was het bedrijfsle ven de financier: CDA'er Nir- mala Ramboeus overnachtte op kosten van de Vereniging voor Lift- en Roltraptechniek in Brussel. Verste reis De reislustigste kamerleden zijn bij de PvdA te vinden. Tot de tien parlementariërs die het afgelopen jaar de meeste tijd voor de baas in het buitenland doorbracht behoren negen sociaal-dïj craten. Alleen de achfe plaats is in handen CDA'er, de genoemde C«j Met een week Nieuw-Zé| kreeg hij de verste reis op naam. Lijstaanvoerder is Bert Kor, ders. De buitenlandwajj voerder van de PvdA verb bijna tien weken over i grens. In die periode maakte hip gentien trips en legde ry; 68.000 kilometer af. Nuns twee is oud-staats Ella Kalsbeek. Ze was maal verkiezingswaaiT©i in Indonesië, waar z alleen al vier weken oph ten van de Europese doorbracht. Op slechts ri x-eizen bleef ze 57 d w en legde ruim 70.000 kilon ter af. Geboorteland John Leerdam pakt het bic met 55 dagen buitenland,!! op zijn geboortegrond vaij Antillen. Van de zes reizen! taalde hij er één zelf eng een bonnetje naar de Postü deloterij. Leerdam is degio> ste kilometervreter. Mj'I$ hemelsbreed bijna 94.00013 meter af. Of werkelijk alle reizend geteld, is de vraag. Uiteen? der register, dat de gi ken bijhoudt, blijkt c iedereen even trouw gegecs doorbrieft. Van de f meerde Bijbelstichting ontó gen de kamerleden vorig)! cle nieuwe uitgave van déss tenbijbeïuit 1637. Gezien de waarde van zei euro had iedereen die mos melden. Slechts 66 van de li kamerleden deden dat.t doet het ergste vrezen \i het reisregister. Op held bekend maken van preserfi staat net als op het niet pij geven van excursies js straf. GPD Het gewapende verzet tegen de Amerikaanse aanwezigheid in Irak is veel omvangrijker dan ge dacht werd. Maar wie zijn die soennitische opstandelingen pre cies? Volgelingen van Abu Mu- sab al Zarqawi of 'overblijfselen' van de Baathpartij. door Inge Dekker De kop van de slang, zo ty peerde een Amerikaanse ge neraal in Irak onlangs Abu Mu- sab al Zarqawi. Samen met 'bui tenlandse strijders' zou de schimmige, aan Al Qaeda geli eerde Jordaniër verantwoorde lijk zijn voor veel van de ont hoofdingen en aanslagen in Irak. Althans, dat laten de Ame rikanen je graag geloven. Maar niet iedereen is er nog van overtuigd dat internationale ter roristen achter het geweld zit ten. Alleen al de omvang van dat verzet maakt het onwaar schijnlijk dat het vooral om bui tenlandse terroristen of 'over blijfselen' van de Baathpartij gaat. Onlangs schatte het hoofd van de Iraakse veiligheidsdienst ge neraal Shahwani de grootte van het verzet óp meer dan 200.000 mensen, onder wie 30.000 goed getrainde strijders. Veel hoger dan de cijfers van het Ameri kaanse leger, dat in oktober nog sprak van 20.000 vechtersbazen. De belangrijkste verzetshaard was tot voor kort de soenni- tisch-Arabische stad Fallujah. Hoe het verzet zich daar ontwik kelde, onderzocht Roel Meijer, islamhistoricus aan de Radboud- universiteit in Nijmegen. „Uit de Arabische kranten dringt zich toch een heel ander beeld op", zegt Meijer. „Daarin is veel meer aandacht voor de achterlig gende redenen van de mensen in Fallujah." Vólgens Meijer was het de inwo ners van Fallujah, een stammen- samenleving, er aanvankelijk vooral om te doen hun 'eer en waardigheid' te verdedidgen. De Amerikanen overschreden al lerlei culturele codes. Zo be- spiiedden zij de bevolking met nachtkijkers, de Fallujanen dachten dat je daarmee door de zwarte gewaden van de vrou wen heen keek. Als de Amerika nen iemand wilden arresteren, maar diegene was niet thuis, dan namen ze zijn vrouw gevan gen. Fallujah demonstreerde, de Amerikanen schoten kinderen dood. De boel escaleerde. Soennitische geestelijken pro beerden tussenbeide te komen, maar zochten ook samenwer king met de sjiitische geestelijk heid. Zo wilden ze het conflict met de Amerikanen maken tot een strijd van soennitische en sjiitische broeders tegen de Ame rikaanse bezetting. Maar zij von den alleen gehoor bij de radica le sjiietenleider Muqtada al Sadr. De leiding van de opstand ver schoof, volgens Meijer naar radi calere groepen van salafisten (soennitische fundamentalisten, red.) die zich in de stad bevon den. Zij wisten de strijd van de gelovige Fallujanen voor hun eer en waardigheid met hun reli gieuze doctrine om te draaien tot een strijd tussen 'gelovigen' en 'ongelovigen': buitenlanders en Iraakse moslims die met de Amerikanen heulden waren niet meer veilig. Baathisten Maar hoe zit het dan met de rol van de Baathisten? Volgens vei ligheidsbaas Shahwani vormen die de kern van het verzet, ge leid vanuit Syrië. Shahwani geeft toe dat de steun ervoor steeds breder wordt: „Mensen zijn het zat. na twee jaar zonder vooruitgang. Geen veiligheid, geen elektriciteit, ze hebben het gevoel dat ze iets moeten doen." Veel mensen in de soennitische driehoek hadden onder Saddam werk in het leger of het veilig heidsapparaat. Nu zijn ze dat kwijt.. Dat de Baathisten een be langrijke rol in het verzet spelen gelooft ook Scot Ritter, voorma lig VN-wapeninspecteur in Irak. Hij spreekt over de 'Al Zarqawi-mythe'. „Eén Jorda niër die plotseling een organisa tie runt met efficiënt werkende cellen in heel Irak. Geen enkele man kan dat voor elkaar krij gen. Maar er is een organisatie die dat wel kan: de geheime dienst van Saddam." GPD door Ans Bouwmans It's showtime! De cowboylaar zen kunnen onder de smo king. De diamanten boven het denim pak. Amerika's regerings zetel Washington DC doft zich op voor het enige, echte, extra vagante festijn van de democra tie: de inauguratie van de presi dent. George Bush gaat op her haling, er vallen doden in Irak, de wereld is nog aan het. bijko men van de grootste natuur ramp van onze tijd, maar dat is geen reden een toontje lager te zingen op dit festijn voor spon sors met vette beurzen, partij bonzen en 'de gewone man'. Nog voordat George Bush ook maar één woord van zijn presi dentiële eed heeft uitgesproken, heeft de editie van 2005 al twee records gebroken. Het drie da gen durend evenement met de eedaflegging morgen als hoogte punt, is het duurste ooit én het zwaarst beveiligde. Het prijs kaartje voor de negen danspar tijen, de drie etentjes bij kaars licht, de parade en andere festi viteiten bedraagt zo'n 40 mil joen dollar. Dat is exclusief de ruim 17miljoen dollar die de extra veiligheidsmaatregelen gaan kosten. Er wordt wel vaker gemopperd over de buitensporigheid van de festiviteiten en de opdringerig heid van het bedrijfsleven, maar dit keer heeft de verontwaardi ging geleid tot een fikse discus sie op internet en in de media. Veertig miljoen voor een feestje, terwijl de regering eerst maar vijfendertig miljoen voor Azië overhad? Dat voelt verkeerd, orakelde Mark Cuban, een mil jardair uit Texas, in zijn 'blog' op het internet. Leg de eed af, maar schrap de feestjes, advi seerde hij Bush. Hoezo, ripos teerden de feestgangers. Tijdens de Vietnam-ooiiog hield Lyn don Johnson ook gewoon zijn partijtje. Toen Clinton in 1993 werd ingewijd, werd er zwaar gevochten in Bosnië, en hij spen deerde ook 33 miljoen om ieder een te fêteren. Bovendien worden de kosten van de festiviteiten betaald door bedrijven en particulieren die bereid zijn de astronomisch du re toegangskaartjes voor de offi ciële partijtjes te betalen. Daar komt geen belastingdollar aan te pas, kraaide David Frum, voormalig tekstschrijver van George Bush. Laat de natie toch lekker een dag één zijn! Maar de sponsoring zit critici evenmin lekker. Rechtstreekse donaties van bedrijven aan politieke kan didaten zijn verboden, maar dat geldt niet voor bijdragen aan de inauguratie. En dus heeft het or ganisatiecomité flink geoogst in het Amerikaanse bedrijfsleven. Coca-Cola, Boeing, Ford, Lock heed hebben het maximum-be drag van 250.000 dollar gestort. Voor dat geld krijgen ze tachtig kaartjes voor allerlei officiële evenementen, inclusief twee tickets voor een lunch en diner met president Bush. Ni et-sponsors zijn daar ook wel kom voor het driegangenmenu - kreeft, biefstuk en perzik met kruimel - a raison van 2500 dol lar. De inauguratie mag dan een 'ritueel van de democratie' zijn, alle aandacht van de media voor de exorbitante hotelaanbiedin gen draagt niet bij aan het idee van een volksfeestdag. Voor mensen die in Washington wonen of werken, begint de stad zo langzamerhand een erg on welkome sfeer te krijgen. Het be voorrechte gevoel van dicht bij de macht te verkeren, heeft plaatsgemaakt voor irritatie over straatafzettingen en een aversie van hoge hekken rond om publieke monumenten. GPD HULPACTIE - De Britse mari ne en luchtmacht zijn een gro te hulpactie gestart voor Noord-Schotland. Deze regio is al meer dan een week afge sneden van de buitenwereld, vanwege, de grootste sneeuw val sinds mensenheugenis. Dui zenden mensen wachten op voedsel van de vliegtuigen. AFSCHEID - In de Concert zaal te Middelburg is gisteren door vele belangstellenden af scheid genomen van de overle den hoofdredacteur van de PZC, de heer G. Ballintijn. ARBEIDSWET - Jongeren en vrouwen' die werkzaam'aji de land- en tuinbouw 4 nu ook onder de afbeids» De Tweede Kamer heeft wetsvoorstel aanvaard. De beids- en rusttijden zullen! nenkort vastgelegc door het algemeen bestuur, RALLY' -■ De- coureurs va» Rally van Monte Carlo hfö last van zware weersoir» digheden. Hagelstenen ent- nes maken de wegen n begaanbaar. Twee Nederh se équipes legden het lood? de race, namelijk Dik/Mig met (Fiat 1100) en Harte Pijper (Panhard 54). Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail; lezersredacteur@pzc.nl n/liddélburg: Buitenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: >t 12.00 uur :.nl E,m Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel, (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 (454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceplg per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,2 per jaar: €222.50 226,5 Voor toezending per post geldt eei toeslag. E-m Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand .vwn* einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk" maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden ultge^ overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NVenw) de Regelen voor het Advertenties®' Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18,00 uu Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerendf Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v v.pzc.nl/adverteren etWegener-concem.D=*V id dat wordt gebruikte; Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Prpvinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel v; aan ons Verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een be (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u reievanie ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden W' Postbus 314460 AA Goes. Behoort lot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4