Seniorenspelen moeten er komen loderne leegte verbeeld in Vleeshal Tekenwerk van Wijne getuigt van liefde voor streek Nieuw werk Dick van Biemen op Realisme 05 SCHÏ SLICHT Lijkzakken zijn nog niet afgeleverd Brommerdief gaat de cel in Kledingactie voor Azië slaat aan Diefstal geld bij pinnen bestraft Topsport 50-plus mstgebitklapperen. „Hoe meer acti- jteit,hoe beter", reageert woord voer- jA.Saman van de werkgeversorga- isatieBZW. „Maar dat je je dan uitge teld met seniorenspelen profi jt... We worstelen met het hardnek- ge vooroordeel dat we een achterge- ven gebied zijn. Dus ik hoor ze in iRandstad al sneren dat bejaarden- én daar uitstekend in passen. Een ad als'Amsterdam of Rotterdam zal jch met zoiets niet willen profileren, ae liever een etappe van de Tour de .Daarmee zet je wat neer." eNederlandse sportbonden daaren- tgen zijn enthousiast. Een aantal sit zich zelfs al bereid getoond zono- gkwalificatietoernooien te organise- aenmet de zusterorganisaties in an- jeEuropese landen te praten over 11- {en die gehaald moeten worden om Een zwemster van boven de vijftig levert een topprestatie tijdens een zwemwedstrijd op de seniorenspelen in Gent. voor deelname in aanmerking te ko men. „De meeste sportbonden", zo is uit 'draagkrachtonderzoek' gebleken, zien de seniorenspelen als 'een goed middel' om meer leden te winnen en ouderen (weer) enthousiast te maken voor actieve sportbeoefening. Het idee werd vorig jaar geboren in Gent. Daar vonden internationale se niorenspelen plaats. Die richtten zich op de recreatiesfeer. Sport Zeeland-di recteur R. Kienhuis was nauw bij de organisatie betrokken. Tijdens de maaltijd raakte hij in gesprek met dr Bill Bankhead, president van de Se nior Olympics in de Verenigde Staten, een evenement voor ouderen die top sport bedrijven. Zeeland, dacht Kien huis, zou de bakermat kunnen worden van een Europese equivalent. Een aantal nationale sportbonden, zo als die voor volleybal, hockey en zwemmen, heeft al ervaring met wed strijden voor topveteranen. Andere bonden, zoals die voor tennis, voetbal en atletiek willen daar graag meer werk van maken. En sporten als zeilen en golf worden al in hoofdzaak door ouderen bedre ven. In veel gevallen bestaan al medi sche waarborgen voor top sport-op-leeftijd. Er bestaan al Euro pese toernooien en competities. Het moet nog worden uitgezocht wat het allemaal gaat kosten. Maar de fi nanciering lijkt Kienhuis geen groot probleem. „We werken aan een Euro pees organisatieplatform. Als we dat van de grond krijgen, gaan niet alleen provinciale en landelijke, maar ook Europese fondsen open. Daar zit zo veel geld dat de financiering geen struikelblok meer kan zijn." De seniorenspelen staan op de agenda voor september 2007. Als het allemaal doorgaat, vinden de meeste evenemen ten plaats in Goes en omgeving. De verwachte vijfduizend deelnemers worden ondergebracht in hotels, bun galowparken en campings. Bij het Bureau voor Toerisme Zeeland zijn ze voorzichtig positief. Woord voerster M. Tempelman: „Zo'n groot sportevenement kan bijdragen aan de positionering van Zeeland als een ge bied met goede accommodaties. Met het propageren van Zeeland als een prettig gebied voor ouderen, speel je in op een toeristisch interessante markt. Maar ik zou het zonde vinden als dat de overhand krijgt. We hebben ook de campagne Welkom in Zeeland. Daarmee kiezen we voor de verjon gingskant. Het hoeft elkaar niet te bij ten. Maar dan moet je het wel juist do seren. En vergeet niet: senioren zijn een heel actieve groep. Ook de vijftig plusser kan nog heel dynamisch zijn." TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen heeft nog altijd negenhonderd lijkzakken in één van haar loodsen liggen. De bodybags zijn door een Frans bedrijf ter beschikking gesteld voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië. De gemeente en stichting Zorgsaam namen de actie twee we ken geleden over van Rachel van Beusekom uit Hoek, om dat berichten over omstreden handelingen steeds hard nekkiger werden. Gemeentewoordvoerder D. Timmers: „Alle dingen die zij aan ons heeft overgedragen, zijn nage noeg afgerond. We moeten alleen nog de puntjes op de i zetten. Later deze week kan ik daar meer over zeggen. De lijkzakken zijn nog niet verstuurd. We hebben een aantal vervoersalternatieven aangeboden gekregen, die we de ko mende dagen nader zullen bekijken." De actie focust zich volgens Timmers nu voornamelijk op een benefietconcert, dat op 2 februari in het Scheldetheater wordt gehouden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 22-jarige inwoner van 's-Gravenpolder voor de diefstal van een brommer conform de eis drie weken cel opgelegd. De verdachte had op 26 november in Goes het hekwerk van de gereformeerde kerk opengeknipt om bij de brommer te kunnen komen. Daarna tilde hij de bromfiets over het tuinhek. De verdachte verscheen giste ren niet op de zitting. De man moet de benadeelde Christe lijk Gereformeerde Kerk 547 euro schadevergoeding beta len voor het herstel van het hekwerk. MIDDELBURG - Nieuw werk van beel dend kunstenaar Dick van Biemen uit Mid delburg is deze week te zien op Realisme 05, dé jaarlijkse beurs voor hedendaagse fi guratieve kunst in Amsterdam. Onder de titel In water gegrond toont Van Biemen met twaalf doeken in olieverf haast fotorealistische impressies van Zee land, waarbij vooral het strand een belang rijke rol speelt. Behalve van Van Diemen is op Realisme 05 werk te zien van zo'n tweehonderd kun stenaars, onder wie de Goese schilder Ru- dolf Hagenaar en de in Middelburg gebo ren kunstenaar Onno Boerwinkel. De kunstbeurs in de Passenger Terminal Amsterdam werd vorig jaar voor het eerst gehouden. Dit jaar tonen 28 galerieën uit Nederland en België een breed overzicht van de hedendaagse figuratieve en realis tische kunst. Minister Peijs verricht van avond de opening. Realisme 05 duurt tot en met zondag. ;ans van Cameron Rudd is te zien op een expositie in de Vleeshal in Middelburg. foto Lex de Meester door Anita Tournois WESTDORPE - Het werk van Johan Wijne uit Sas van Gent, dat momenteel wordt geëxpo seerd in De Baeckermat in West- dorpe, laat de meest karakteris tieke eigenschappen zien van de streek waar hij geboren en geto gen is. De fraaie landschapsteke ningen vormen sterke getuige nissen van zijn passie voor het Zeeuws-Vlaamse landschap. Met eindeloos geduld en kennis van omgeving en materiaal - pa pier, potlood of pastel - groeien de tekeningen onder zijn han den. Polders, dijken, bomen, boerderijen, vee, kreken en put ten worden streepje voor streep je uitgetekend. Op een klassieke manier - Wijne tekent naar het landschap en de natuur zelf - weet hij met licht en schaduw partijen, typisch Zeeuwse ken merken, zoals lucht en licht, weer te geven. Te zien in de pot loodtekeningen Oude tronken, Koeien horen in de wei, Waar polderwegen zich splitsen en Hoogstammen sieren het boeren erf evenals in de pastels De Vlaamse jager (een cafeetje tus sen Sas van Gent en Assenede), Zicht op Westdorpe en Aan de boerenkreek. Leken zullen ge troffen worden door de rust, de ongereptheid en bekoorlijkheid van het landschap die de pren ten uitstralen. Voor ingewijden zijn deze tekeningen van favorie te plekjes bovendien een feest van herkenning. Toch bezigt Wijne niet alleen potlood of pastel maar leeft hij zich soms ook uit in aquarel, in kleine rake werkjes als bijvoor beeld Wateroverlast en Kreek- zoom. Het enige werkje dat niet aan de geboortestreek is gewijd is De kinderdijk, een aquarelle tje met drie molens. Wijne: „Het is een werkje dat er eigenlijk uitspringt en dat ik op vakantie heb gemaakt. Maar Zeeuws-Vlaanderen vormt toch een voortdurende inspiratie bron. Wat mijn werkwijze en oplei ding betreft is het bij mij eigen lijk een beetje de omgekeerde wereld, want momenteel zit ik in het specialisatiejaar tekenen aan de Academie voor Schone Kunsten in Eeklo, waar ik eer der een opleiding schilderen vol tooide. Een kruisweg uit die periode be vindt zich in Huize Emmaus in IJzendijke." Deze kruiswegsta tie, schilderijen geschilderd in olieverf en moderne abstracte vormgeving, zijn inderdaad van een heel ander kaliber. Andere weg Wijne, die dit jaar tachtig wordt laat met zijn tekeningen zien dat hij een andere weg is ingesla gen en in tekenen een nieuwe passie gevonden heeft. Een vol gens de kunstenaar altijd aanwe zige maar sluimerende passie, waar pas tijd voor kwam na een veertigjarige loopbaan als onder wijzer, waarin hij met veel lief de het vak tekenen doceerde. Tentoonstelling Johan Wijne, t/m eind februari in De Baeckermat in Westdorpe. Openingstijden dag. van 10.00 tot 20.00 uur. DELBURG - Vier duivelse s staren je doordringend Ze komen dominant over, Bsief bijna, met vermoede ren commercieel oogmerk. ;'in verleidelijk, maar door flle winkellicht en hun we- Kc ogen ook doods, net zo de hoofdloze etalagepoppen •voorgrond. .schilderij. West Witches is van Cameron Rudd 3). Hij is een in Australië ge- j' Drit, die woont en werkt pland. Zijn werk toont envan het Berlijnse straat- I ®j maakt eerst opnamen Z'jtt videocamera, die hij %ns met olieverf uit- [loP grote doeken, wiende reeks die m omen- in De Vleeshal in Middel- jwordt geëxposeerd, Sirens, eigentijdse verleidsters ^mannequins, fotomo de even verlei delijke als weerzinwekkende ico nen van de consumptiemaat schappij. „Het zijn bijna mythologische fi guren geworden, die vooral zeg gen: koop dit product", zegt Rudd. „Toch bedoel ik het niet uitsluitend negatief. Billboards kunnen ook mooi zijn, bijvoor beeld om de renovatie van een gebouw te maskeren. Er moet een balans zijn." De Berlijnse kunstenaar is ge boeid door het isolement in de grote stad. „Je loopt over straat en ook al ben je omgeven door honderden mensen, toch ben je volstrekt anoniem." Door het isolement te laten zien - een moeder met kind gadegeslagen door een etalagepop, een bede laar die bijna lijkt te worden ver pletterd door een enorme recla meposter met een sportschoen - heft Rudd die, ironisch genoeg, ook even op. In De Vleeshal zijn ook twee werken te zien van de Duitse Alexandra Ranner (1967), die woont in München. Net als voor Rudd is het haar eerste grote ten toonstelling in Nederland. Ranner maakt intrigerende mo dellen van interieurs, op vrijwel ware grootte. Het is afge schermd met glas, zodat de toe schouwer er niet in rond kan lo pen. Het eerste werk, Hinterzim- mer (2001), toont een kale ka mer, waar de deur openstaat naar een hotelachtige gang. In de verte staat een andere deur op een kier. In de kamer hangt een monitor die, vermoedelijk, de leegte in de andere kamer toont. Niemand „Het is mijn eerste werk over aan- en afwezigheid", zegt Ran ner. „Je vermoedt dat er ergens iemand is, maar je ziet niemand. Je blijft je afvragen wat er ach ter die deur is." Dat blijkt. Be zoekers hebben een onbedwing bare neiging rond het kunst werk te lopen, vergeefs op zoek naar een raam of ingang. Het andere werk, Flur (2003), is gebaseerd op hetzelfde principe. Je ziet een smalle gang, met een deur die open staat. In de kamer hangt een spiegel, waarin je een man in een leunstoel ziet zitten. Achter hem is dankzij een pro jectie, vaag een straatbeeld waarneembaar met ruziënde bu ren. De gang zelf maakt een bocht en verdwijnt daarmee uit het zicht. Het zouden filmsets kunnen zijn, kunstmatige en anonieme omgevingen waar net iets voor gevallen is of waar wellicht iets te gebeuren staat. De spanning ontstaat door de onwetendheid van de toeschouwer, die zijn fan tasie de vrije loop kan laten. „Het is mij niet te doen om het trucje", zegt Ranner. „Het gaat mij om het verhaal buiten de doos." Expositie Alexandra Ranner en Ca meron Rudd, t/m 28 maart, De Vleeshal, Middelburg. Geopend: dinsdag tot en met zondag 13.00-17.00 uur. Werk van Jokftn Wijne (op de foto het aquarel Wateroverlast) wordt geëxposeerd in De Baeckermat in Westdorpe. foto Peter Nicolai woensdag 19 januari 2005 ZIERIKZEE - De Wereldwinkel Schouwen-Duiveland heeft evenals vele andere vestigingen in het land een enor me respons gekregen op de kledingactie ten behoeve van de bewoners in het rampgebied in Azië. Er is via de We reldwinkels zoveel kleding binnengebracht dat 'het nood zakelijk werd de inzamelingen te stoppen. In de rampge bieden zelf zijn veel opslagplaatsen verwoest en ont breekt de mogelijkheid de grote stroom kleding te bergen. Volgens Eva Bax van de Wereldwinkel in Zierikzee heeft Lanka Lamai, importeur van producten uit Sri Lanka, er voor gezorgd dat de goederen die tot nu toe zijn ingeza meld terecht zijn gekomen waar ze nodig waren. „Om de getroffen gebieden zo adequaat mogelijk te kunnen hel pen, is er nog wel veel geld nodig voor de herbouw van huizen, scholen en werkplaatsen", aldus Bax. MIDDELBURG - Een twintigjarige Goesenaar moest zich gisteren in Middelburg verantwoorden voor het ste len van geld bij een pinautomaat. De man wist op 16 no vember bij de Rabobank in Goes vierhonderd euro uit het vak van de pinautomaat te grissen toen een vrouw bij het pinnen niet oplette. Samen met een dertigjarige kompaan uit Goes ging hij ervandoor. De politie spoorde de man nen op aan de hand van de videocamera die bij de pinau tomaat staat opgesteld. Het geld hadden ze verdeeld. De jongste verdachte zei onderweg naar de Rabobank te zijn toen ze de politie tegenkwamen. „We wilden het geld net terugbrengen", zei hij. De gedupeerde heeft inmiddels haar geld terug. Politierechter A. Janssens-van Kampen vonniste de verdachten conform de eis tot het betalen van honderd euro boete. jorHenkPostma D Amerika doen ze het al jaren. En ali het aan Sport Zeeland ligt krijgt «land de Europese primeur. De pro- icie als bakermat van topsport voor uorcn. Het moet de eerste aanzet ,rden van de seniorenspelen, de „npische Spelen voor vijftigplus- !s. Het provinciebestuur wil er grif or betalen. Als een haalbaarheidson- inoek positief uitpakt, maakt het er komende herfst royaal geld voor luizenden ouderen, afkomstig uit iEuropa, zouden in 2007 naar Zee- al moeten komen om topprestaties leveren in de belangrijkste takken jnsport. Gedeputeerde H. van Wave let daarin een mooie gelegenheid provincie te presenteren als paradij- lijk woongebied voor vijftigplussers, sar in het bedrijfsleven kijken ze ar bedachtzaam tegenaan. Er be- sat zelfs enige vrees dat Zeeland [aks over de tong gaat als organisa- r van het wereldkampioenschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43