PZC Haast met huizen statushouders Nieuw plan voor collectief vervoer Nieuwe wereld open voor ouderen -J Donatiebeleid Do w gericht op duurzam voorzieningen regi Bomenrijkdom lijdt niet onder werk in verkeer Tevredenheid over nieuw plan wegvak N674 lezers schrijven Uitvoering in de toekomst wellicht door meerdere bedrijven Parkeerbeleid heet hangijzer bij info-avond Brede school Brede school II woensdag 19 januari 2005 door René Hoonhorst SLUIS - De bomenrijkdom in West-Zeeuws-Vlaanderen lijdt niet onder de werkzaamheden voor Duurzaam Veilig Verkeer. Door herinrichting van wegen sneuvelen weliswaar een hoop bomen, maar er komen minstens zoveel nieuwe bomen terug. Bij het herplanten wordt boven dien rekening gehouden met de omgeving en de klimatologische omstandigheden ter plaatse. Bij het herplanten is het Gebieds- plan West-Zeeuws-Vlaanderen officieel geen leidraad, maar Duurzaam Veilig is wel één van de uitgangspunten van het ge- biedsplan. Ambtelijke afstem ming van de verschillende pro vinciale en gemeentelijke plan nen is daardoor gegarandeerd. Bovendien is bij het begin van het rigoureuze herinrichtings- project in de regio een 'Visie landschappelijke beplantingen langs Rijks- en provinciale we gen' opgesteld. In die visie is on der meer opgenomen dat knotbo- men in West-Zeeuws-Vlaande ren een „belangrijke plaats ver dienen'. Dat schrijven Gedeputeerde Sta ten in antwoord op vragen van Statenlid L. Harpe (Groen- Links). Harpe schrok vorige maand toen hij bij het officiële startsein voor de rondweg Bres- kens een kaal landschap aan trof. Ook wegvakken die al een tijd terug zijn heringericht za gen er nogal mistroostig uit, con stateerde het Statenlid. GS ver zekeren hem dat de desolate aan blik tijdelijk is. De herplant plicht en andere wettelijke re gels voor behoud van natuur en landschap worden zeer serieus genomen. In de budgetten voor Duurzaam Veilig is bovendien genoeg finan ciële ruimte gereserveerd voor de landschappelijke aankleding. Zelfs als de heiplantplicht niet van toepassing is, spannen de projectpartners zich in om te rooien beplanting later terug te zetten. Niet altijd op dezelfde plaats en ook niet altijd dezelf de bomen en struiken, geeft het dagelijks provinciebestuur toe. Die afweging wordt niet alleen ingegeven door lagere onder houdskosten, maar ook omdat sommige bomen en struiken be ter in het landschap passen of beter tegen (zee)wind zijn be stand, betogen GS. Bij de herplant wordt ook reke ning gehouden met diversiteit. Zo zijn tussen Groede en Nieuw- vliet veertig jutperen en twintig linden geplant; tussen de Hoen- derweg en Nieuwvliet staan nieuwe knotwilgen en bij roton des en zijn of komen laagblijven- de planten en (haag)struiken. In het werkgebied van Duurzaam Veilig komen bovendien nog 180 essen en zeven extra jutperen. De bomenliefde van GS gaat zelfs zover dat de aansluiting van de toekomstige rondweg Aardenburg aan de noordkant van het stadje iets is verlegd. Drie monumentale iepen langs de Draaibrugseweg hoeven daar door niet het veld te ruimen. door René van Stee TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten sluiten niet uit dat het collectief vraagafhankelijk ver voer (cw) in Zeeuws-Vlaande ren vanaf 2006 door meerdere bedrijven zal worden verzorgd. Dat blijkt uit een antwoord op een brief van directeur L. Uijl van taxibedrijf Regie BV over de toekomst van het cw in de streek. Tot op heden verzorgt Regie BV namens het samenwerkingsver band collectief vervoer Zeeuws-Vlaanderen het cw (waaronder vervoer in het kader van de Wet Voorziening Gehan dicapten) en het leerlingenver voer. Het contract met Regie BV loopt per 30 juni 2006 af. Het samen werkingsverband, waarvan de drie Zeeuws-Vlaamse gemeen ten en de provincie deel uitma ken, moet daarom een nieuwe Europese aanbesteding doen. Het is echter nog onzeker of die aanbesteding er komt, omdat de provincie eerst een evaluatie wil afwachten over het huidige func tioneren van het cw in Zeeuws-Vlaanderen Buslijnen Uijl stelt de provincie voor om de positie van het cw te verster ken, omdat de vraag toeneemt en tegelijkertijd buslijnen ver dwijnen door bezuinigingen in het openbaar vervoer. ZUIDZANDE - De aangepaste plannen van de provincie voor het Duurzaam Veilig inrichten van het wegvak N674 tussen Zuidzande en Oostburg konden gisteravond in Zuidzande op veel instemming rekenen. „We zullen het zo maar gaan doen", zei een tevreden gedepu teerde Toine Poppelaars. En dat was wel wat anders dan de bij eenkomst die op 1 november over hetzelfde onderwerp plaats vond. Toen werden de plannen weggehoond. Poppelaars toonde zich toen verbaasd over zoveel tegenstand. Een aantal bewoners aan de zuidzijde van het traject had grote bezwaren tegen de aanleg van een vrijliggend fietspad aan die kant van de weg. Die kritiek had de provincie zich aangetrok ken. Poppelaars deelde de aanwezi- gén gisteravond mee dat er aan de zuidzijde van de weg geen fietspad komt. Aan de noordzij de wordt de parallelweg omge vormd tot een fietspad. Lang zaam verkeer mag hier niet meer op komen. Verder wordt vanaf de bebouw- de-komgrens van Zuidzande over een lengte van ongeveer 400 meter een snelheidsbeper king tot 60 kilometer ingesteld. De Bruggendijk en Mosterdweg worden veiliger aangesloten aan de hoofdrijbaan en het aantal perceelsaansluitingen wordt ver minderd. Toch hadden de aanwezigen nog wel kritiek. Eén van de bewo ners verbaasde zich erover dat de parallelweg nu verdwijnt en het langzaam verkeer weer tus sen het andere verkeer komt. „Scheiden van de verkeersstro men was in het verleden toch heilig bij de provincie. Dan is het wrang te constateren dat dat nu niet meer zo is. Heb dan het lef als provincie toe te geven dat dat met geld te maken heeft." Dat liet Poppelaars niet op zich zitten. „We hebben alle plannen van Duurzaam Veilig door laten rekenen en kwamen tot de con clusie dat dat 15 miljoen euro extra zou kosten. Dat geld heb ben we niet. We hebben daarom een aantal principes verlaten." Plet project Duurzaam Veilig zit volgens Poppelaars goed op schema. „Voor de zomer is de weg van Zuidzande naar Oost- burg gereed." Uijl: „De positie van het cw wordt steeds belangrijker om de ontsluiting van een landelijk ge bied als Zeeuws-Vlaanderen te garanderen. De leefbaarheid van de regio is dus mede afhan kelijk van een goed cw." Uijl pleit voor de opname in het cw van buslijnen waarop wei nig leerlingen worden vervoerd. Het argument hiervoor is dat het goedkoper is om ew-abonne- menten te verstrekken dan het huidige leerlingenvervoer te handhaven. De gemeenten zouden hierdoor volgens Uijl veel geld kunnen be sparen. „Wij kunnen ons voorstellen dat een deel van dit geld wordt ge bruikt om het cw verder uit te bouwen", aldus Uijl. Uijl is voorstander van meer concurrentie. Daardoor kunnen volgens hem meer vervoersbe drijven in de markt worden ge houden. Dat zou voor de aanbe stedende dienst en opdrachtge ver positief zijn, omdat die er be lang bij heeft dat er voldoende geschikte vervoersbedrijven in de markt blijven. Het zou de be drijfstak ook een gezonde im puls geven. Door de opdracht aan meerdere vervoerders te gunnen is het vol gens Uijl ook uitgesloten dat te hoge tarieven aan de vervoersbe drijven worden betaald. De aanbestedende dienst moet dan wel zelf de tarieven vaststel len en in het bestek van de aan besteding opnemen. Hij wijst in dit verband op de stichting NEA voor transporton- derzoek en -opleiding die veel expertise en kennis bezit over het berekenen van kostprijzen Er wordt volop gewerkt aan de nieuwe appartementen van De Blaauwe Hoeve. door Frank van Cooten HULST - Voor zestien demente bejaar den van De Blaauwe Hoeve in Hulst gaat volgende week een nieuwe wereld open. Ze verhuizen naar twee gloednieuwe groepswoningen aan de Korenmarkt in de Hulster binnenstad. Zoals vroeger doen ze, nu weliswaar onder begeleiding, weer boodschappen in de Gentsestraat of op de Hulster weekmarkt. „Een wereld van verschil", zegt direc teur Lex Janse van Stichting Curamus waar De Blaauwe Hoeve onder valt. De twee nieuwe groepswoningen zijn onder deel van de metamorfose van De Blaau we Hoeve met onder meer zorgapparte- menten in plaats van het verzorgings huis, een huisartsenpost met daarboven een herstelafdeling voor patiënten van het ziekenhuis, groepswoningen op het terrein van De Blaauwe Hoeve, een buurtwinkel, een kapsalon, een manage- mentkantoor en een nieuw verpleeghuis voor 96 bewoners. Het huidige verpleeg huis telt nog 132 bedden. De opening van de groepswoningen aan de Korenmarkt tekent het begin van de spreiding van intramurale verpleeghuis capaciteit over Oost-Zeeuws-Vlaande- ren. Vandaar dat in het nieuwe verpleeg huis minder bedden nodig zijn. De reste rende 81 zorgappartementen worden be gin maart opgeleverd. Dan verhuizen de bewoners naar hun nieuwe zorgapparte- ment. Per 1 april staat het verzorgings huis leeg. Lex Janse is tevreden over de gang van zaken tot nu toe. Een grote foto aan de muur toont het terrein van De Blaauwe Hoeve tussen de Truffinoweg en de Zand straat. De nieuwe gebouwen zijn ingete kend. Aan de Truffinoweg de drie appar tementencomplexen met de zorgwonin- gen, aan de Zandstraat de laagbouw en op het terrein onder meer de huisartsen post, de groepswoningen voor demente ouderen, het managementkantoor en het nieuwe verpleeghuis met daarbij de ka pel. Janse is blij met de oplevering van de twee groepswoningen voor zestien de mente ouderen aan de Korenmarkt. „Ze kunnen weer een zo normaal moge lijk leven gaan leiden. Ook voor de fami lie is het een groot verschil dat vader of moeder nu in een echt huis woont met een eigen kamer in plaats van op een af deling met dertig bewoners. De omge ving draagt zeker bij aan de kwaliteit van het leven. Overigens wordt aan de zorg geen enkele concessie gedaan. Ze krijgen alle verpleeghuiszorg met alle ca paciteiten. De Woonstichting Hulst heeft er twee prachtige huizen van gemaakt." Het blijft niet bij de twee groepswonin gen aan de Korenmarkt. Soortgelijke plannen zijn in ontwikkeling in Klooster- zande en in Sint-Jansteen. Deze plannen worden samen ontwikkeld met woonzorg centrum Antonius in Kloosterzande. „Want concurrentie gaat ten koste van de cliënten." Net zoals directeur René van den Kie- boom van Antonius snapt ook Lex Janse de kritiek van het dagelijks provinciebe stuur niet dat in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren te weinig aan spreiding van de zorg zou worden gedaan. „Het tegendeel is waar. Kijk, de gemeen te Hulst telt 28.000 inwoners waarvan tienduizend in de stad Hulst. Dus waar praten we eigenlijk over. Er zitten gren zen aan spreiding van de zorg. Zowel fi nancieel als qua exploitatie. Als je alles gaat spreiden, is de realisatie van een aantal gemeenschappelijke voorzienin gen als een café, een restaurant of een ontmoetingsruimte niet meer mogelijk. Maar we doen heel veel aan spreiding van zorg. We zorgen er ook voor dat men sen zo lang mógelijk zelfstandig thuis kunnen blijven wonen. Vanuit een aantal steunpunten wordt zorg verleend. Kijk, dat is maximale spreiding. Dus ik weet Gemeente Hulst werkt aan onderdak asielzoeker met verblijfsvergunning door Frank van Cooten HULST - De gemeente Hulst maakt haast met de huisvesting van statushouders. Dat zijn uit geprocedeerde asielzoekers die in ons land mogen blijven. Voor 1 maart heeft Hulst een plan van aanpak waarin staat hoe de voormalige asielzoekers met een verblijfsvergunning aan een woning geholpen kunnen worden. Een ambtelijke werkgroep is mo menteel met het plan van aan pak aan de slag. „Dit plan is een eerste aanzet om tot oplossingen voor de huisvesting te komen", zegt wethouder Etienne de Deck- ere. „We hebben te maken met veertig statushouders die nog in de gemeente Hulst' gehuisvest moeten worden." Of voor deze mensen dus ook veertig huizen gevonden moeten worden, is volgens De Deckere nog maar de vraag. „De veertig statushouders zijn immers zo wel alleenstaanden als gezin nen. Uit cijfers van het Centraal Orgaan Asielzoekers blijkt overi gens wel dat negentig procent van de woningzoekenden uit al leenstaanden bestaat. Een gezin vindt in de meeste gevallen zijn weg zelf wel." Hulst gaat ovei- leggen met onder meer de wo ningbouwverenigingen om te be kijken hoe de statushouders het beste gehuisvest kunnen wor den. „Ze allemaal in dezelfde straat huisvesten lijkt me geen oplossing. Pas als we weten hoe we de statushouders kumien huisvesten, kunnen we op zoek gaan naar geschikte woningen." Hulst, Terneuzen, Schou- wen-Duiveland en Tholen zijn eind vorig jaar door Gedeputeer de Staten op de vingers getikt omdat ze gefaald hebben bij het huisvesten van statushouders. Het gaat het dagelijks provincie bestuur niet snel genoeg. Daarom gaat de provincie zich nu bemoeien met het beleid. Een provinciaal ambtenaar gaat op de vier gemeentehuizen mee kijken en ambtenaren ter plek ke ondersteunen. Hulst nodigt een ambtenaar van de provincie uit om samen met Hulster colle ga's in de ambtelijke werkgroep te kijken naar oplossingen. Het onderbrengen van status houders in leegkomende pavil joens voor verstandelijk gehan- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de indepir schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. per tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekentrj» de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderst Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen*' niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 van dergelijk vervoer. Uijl: „Het gevolg hiervan is dat de te con tracteren inschrijvers niet op prijs gaan concurreren, maar op kwaliteit. Door reizigers keuze mogelijkheden te geven, gaan de bedrijven concurreren om hun gunsten. Hoe meer kwaliteit, hoe meer reizigers voor een be paald bedrijf kiezen. Dit bete kent uiteindelijk ook minder klachten." - wooriw redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten.(U weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. vijftig leerlingen over. jJ plannen van de gemeente a dig door moeten gaan, tefèi beloftes in, dan moet de'5 school naar een andere ij school in het katholieke «j wijs gaan, dat is dan wél a| lijk. I. Dhondtv,ftj Zuidlantki Tervi BRESKENS. „We krijga mooiste kern van heel i land!", was de mening va Bressiaander tijdens een 3 matiemiddag in Breskenq het ging over de plannenn gemeente Sluis voor het 2 plein en de omliggende str zoals de Grote Kade en fl Westzijde. De omwonenden kwamenn ten getale naar 'Het Wapa Breskens' om zowel de dj sentatie als ook de veletdj gen te bekijken en uitleg te gen aan de aanwezige aii ren van de gemeente Sluis. Raadslid Joop Wiejakker moeite met de parkeersa op het Spuiplein langs kels en horecazaken. „Jan dit neemt het zicht op he!| weg." „Het worden een sod formele parkeerplaatsen', Gabrielle Naije van degen te. Het parkeerbeleid bleek iedere aanwezige een heetl ijzer. Straks moet er in ha centrum voor het parkets taald worden. Bert van dei ckel: „Zeker is, dat wevoo uniformiteit in heel de gem kiezen." Over één ding was iedere eens: het Oranjeplein is alp tige geworden en ook heli plein wordt iets unieks. I kens krijgt het kloppend I» rug! Het werk aan het Spin beginnen zo spoedig mogeij Al maanden lees ik alle berich ten van de brede school in Ter- neuzen, waarom wordt er zoveel ophef door allerlei besturen over gemaakt. Het lijkt erop dat het kind in deze strijd de enige verliezer weer zal zijn. Waarom proberen ze de problemen die er zijn op een goede manier op te lossen. Straks worden er op een afstand van 300 meter twee nieu we scholen gebouwd. Dit kan ab soluut niet in deze tijd waarin ie dereen moet bezuinigen. Laat de besturen eindelijk eens een verstandige beslissing ne men en gezamenlijk werken aan een nieuwe school. Met een nieu we school bedoel ik niet een aparte christelijke en een aparte katholieke school, maar een school waar iedereen naar toe kan gaan ongeacht huidskleur, geloof of ras. Waar die gebouwd wordt, maakt niet uit. Het moet een plek zijn en worden waar ie dereen waardig en eerlijk met el kaar kan omgaan. Bennie de Krijger Iepenlaan 16 Terneuzen Waarom is het zo moeilijk om beloftes na te komen? Geef de St. Willibrordschool nieuw bouw met brede school, en laat de Oude Vaart uitbreiden of nieuwbouwen aan de Tamarin destraat, zoals dat al lang gele den is beloofd. Dan blijft de bre de school bij het Katholiek on derwijs, want als deze twee scho len in een gebouw komen, dan komt de brede school bij het christelijk onderwijs en die heb ben er al een (De Stelle). Gezien het verschil in leerlingenaantal len zal de Oude Vaart nogal wat groter zijn dan de St. Willibrord school. (Oude Vaart 350 en St. Willibrord zeventig leerlingen met de meeste leerlingen in groep 7 en 8). Als de nieuwbouw er staat blijven er voor de St. Willibrordschool misschien nog foto Wim Kooyman echt niet waar het provinciebestuur over praat." Het oude verzorgingshuis uit 1968 staat per 1 april leeg. Het deel tot aan de recep tie wordt gesloopt en maakt plaats voor de huisartsenpost met daarboven de her stelafdeling, een tijdelijke opname van patiënten van de huisartsen en een crisis opvang van De Blauwe Hoeve. Ook komt een apotheek, de buurtwinkel, de beau ty- en kapsalon en een centraal punt waar mensen met vragen op het gebied van zorg terecht kunnen. Revalidatie Daarboven komt een aantal medische voorzieningen waaronder zestien plaat sen voor revalidatie. „Dat krijgt een vrij klinische uitstraling. Het mag niet te ge zellig worden. Mensen moeten ook weer naar huis willen." In het verlengde wordt het management kantoor gebouwd. Daar schuin achter ko men vier groepswoningen voor demente ouderen in bungalow-stijl. Lex Janse hoopt na de zomer met de bouw van deze voorzieningen te beginnen. Vanwege de sloop van een groot deel van het verzor gingshuis wordt op het terrein een nood- keuken gebouwd. Janse verwacht dat de ze noodvoorziening er zeker drie jaar blijft staan. dicapten op het terrein van De Sterre in Clinge werd door wet houder De Deckere eind vorig jaar als mogelijke oplossing voor het tekort aan beschikbare woningen gelanceerd. Deze suggestie is als vraag neer gelegd bij de directie van De Sterre. De Deckere zei gisteren echter eerst te willen weten hoe de sta tushouders gehuisvest gaan wor den en hoeveel huizen er nodig zijn. Deze antwoorden moet het plan van aanpak geven. Pas dan wordt gekeken naar de wonin gen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een Alzhei- mer-tuin voor het Oostburgse verpleeghuis De Stelle; een nieu we, professionele inventaris voor het kerkje van Ellewouts- dijk; brandwerende voorzienin gen voor scouting Sint Hubertus en computerapparatuur voor de school voor moeilijk lerende kin deren De Wingerd. Vier investe ringen waar vele mensen lange re tijd plezier van hebben. En juist daarom investeringen waar Dow Benelux graag een (forse) bijdrage aan leverde. Want het vernieuwde donatiebe leid van Dow richt zich vooral op duurzaamheid, op zaken waar de Zeeuwse gemeenschap langere tijd van profiteert. De bedrijfsfilosofie voor donaties is enige tijd terug bijgesteld, beves tigt algemeen directeur G. van Harten. Dow wil vooral bijdra gen aan ontwikkelingen die de 'kwaliteit van leven' voor lange re termijn in stand houden of verbeteren. Kleiner In het verleden sponsorde de chemiegigant vele kleinere, eendaagse evenementen. Van die 'versnippering' wil Dow nu af, onderstreept woordvoerder F. Neve. „De evenementen zijn belang rijk voor de streek, maar we wil len het grootste deel van ons budget graag besteden aan doe len waar de gemeenschap langer wat aan heeft. Dat sluit beter aan bij de bedrijfsfilosofie." Van Harten en Neve benadruk ken dat het niet de bedoeling is om festiviteiten in de regio de nek om te draaien. Bijdragen Organisatoren van jaarlijks te rugkerende evenementen heb ben jaren geleden al gehoord dat toekomstige bijdragen niet vanzelfsprekend zijn. Neve: „We stoppen niet in één keer als daardoor de continuïteit van het evenement in gevaar komt, maar bouwen langzaam af." De donaties van Dow gaan vooral naar doelen die de economie, het milieu en de mensen in de re gio ten goede komen, „Bij economie hoort in onze op tiek ook scholing. Een school als De Wingerd zal niet leerlingen leveren die lat ons bedrijf werken. Maa hebben natuurlijk ook wij mers die kinderen ra speciaal onderwijs hebra voor hen is het heel belai dat er instituten zijn kinderen goed onderwij nen volgen", legt Van uit. Het beschikbare donatidj voor de Temeuzense van Dow Benelux ligt teel op zo'n 250.000 euro.; aanzienlijk meer dan deï tot 350.000 gulden die Dl de hoogtijdagen bescl stelde. De bijdrage van ze joen aan het Scheldetheata buiten het normale scheut beleid. „Dat geld was de bedoeld als speciale gift! een bovenregionale voora waarvan de bevolking hd plezier kan hebben. Het™ samen met het honderdjal staan van Dow", laat Nefl ten. Het vernieuwde donatidj maakt niet alle aanvragers incidentele bijdragen kaïï Mocht een beroep op Dow den gedaan voor een sji thiek doel dat ten goede I aan mensen in de regio, da kijkt het bedrijf serieus 1 een bijdrage vanaf kar kreeg Rachel van Beusekfl de valreep van het afga jaar een bijdrage voor eer. ciale kerstviering voor deï in Hoek. Hoewel mevrouw Beusekom enkele weken negatief in het nieuws was wege dubieuze acties vofl tsunamislachtoffer heeft I niet het gevoel dat Dow over de balk heeft gegooi die kerstactie deden winfc in Hoek ook mee en het a woon een geweldig fe* weest. Voor de acties voor Aziêa? ook benaderd, maai' die door Dow wereldwijd gectf neerd. J Dow stelt vijf miljoen dote schikbaar. Met diverse hulp! nisaties is afgesproken tel miljoen beschikbaar is vt# recte hulp en drie miljoen" doeld voor materiaal, J-j kracht of geld voor de o[i Het laatste miljoen is W voor verdubbeling van w gen van Dow-medewerkeis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42