Kamer tegen nieuw donorsysteem JÉ PZC Vluchten voor de fiscus kan niet meer Studenten zijn dupe van inkomensregeling Dood tasjesdief lijkt tragisch ongeval Illegale handel in politie-uniformen 11 'i )een meerderheid voor actieve registratie orgaandonatie l. Ministerie verdeelt cellen veelplegers Controle werk bij kinderopvang ANWB: brommer kenteken te duur CAO-gesprek banken loopt vast Dance Valley wordt meerdaags Ombudsman Fernhout vertrekt Wangedrag militairen in Bosnië woensdag 19 januari 2005 redactie binnenland 0 haag - Veel studenten er de komende jaren op inruil. Gd berekeningen van ,t ministerie van Financiën Bt dat zo'n 27.000 studenten iddeld 195 euro per jaar juder studiefinanciering krij- e reden voor de achteruitgang Snnn7oredactie binnenland IEN HAAG - Het voorstel om ai nieuw systeem voor orgaan- malie in te voeren, haalt vrij- 1 zeker geen meerderheid in Tweede Kamer. VVD en SGP ijzen het af, de ChristenUnie y waarschijnlijk ook. De emraen van de WD of de twee iristelijke partijen zijn beslis- ad voor een meerderheid in de De Kamer vergadert andaag over de kwestie. is de invoering van een nieuwe berekening van het inkomen waarop de studiefinanciering is gebaseerd. Ook gezinnen die recht hebben op een tegemoetko ming in de onderwijsbijdrage en studiekosten van de kinderen krijgen met de nieuwe bereke ningswijze te maken. Voor zo'n 19.000 gezinnen wordt die tege moetkoming lager. Jaarlijks scheelt dat per gezin gemiddeld 210 euro. Om de pijn van de achteruit gang te verzachten (het gaat hier om gezinnen met een inko men rond de 29.000 euro per jaar) wordt de korting over drie jaar uitgesmeerd. Huursubsidie De nieuwe berekening van het inkomen is het gevolg van de in voering van de zogeheten wet Awir (Algemene wet inkomens afhankelijke regelingen). In de ze wet worden allerlei toeslagen en subsidies die inkomensafhan kelijk zijn, zoals de huursubsi die en de studiefinanciering, ge bundeld. Tot nu toe worden alle regelingen door verschillende in stanties uitgevoerd en elke in stantie gebruikt andere inko mensgrenzen om te berekenen of iemand voor een subsidie of bijdrage in aanmerking komt. Tegenover de financiële achter uitgang van tienduizenden men sen staan overigens ook perso- nen die zullen profiteren van de nieuwe wet. Zo zullen in de toe komst meer mensen recht krij gen op huursubsidie. GPD brief stuurt waarin ze vraagt of mensen bereid zijn hun organen na hun dood af te staan. De VVD verwacht dat deze maatre gelen meer donoren opleveren. Het Actieve Donor Registratie systeem gaat de liberalen te ver. De SGP vindt dat ook. De Chris tenUnie (CU) zegt 'nee, tenzij' te gen het systeem. Volgens de par tij zijn er in Nederland mensen die niet goed in staat zijn hun mening op een rijtje te zetten. Als deze groep'de brief van de overheid negeert, zou ze automa tisch donor worden. De ChristenUnie vindt dat er meer waarborgen moeten ko men ter bescherming van deze groep. Tegelijkertijd acht een woord voerder de kans klein dat de fractie het voorstel voor het ADR zal steunen. Het CDA heeft het voorstel voor de actieve donorregistratie eer der al afgewezen. De fracties vertegenwoordigen samen een nipte meerderheid van 76 stem men in de Kamer. ANP van lensen die op orgaantransplan- atiewachten, willen dat het ka- inet het Actieve Donor Regis- aiiesysteem invoert. Via dat ileem moet elke Nederlander brief aangeven of hij zijn pen na zijn dood wel of niet üafstaan. aderde mogelijkheid is dat ie- zijn dood zijn nabe- sanden laat beslissen. Als Ne- rlanders de brief negeren, arden ze, volgens het systeem, lomatisch donor. rndere manieren TO vindt dat de overheid eerst iandere manieren moet probe- om meer Nederlanders be- iid te vinden hun organen af te in, zouden ziekenhuizen meer loeite moeten doen om nabe- anden over te halen organen in hun overleden familielid be- ikbaar te stellen. Volgens ÏD-woordvoerder Veenendaal jner nog te veel ziekenhuizen op dit terrein geen goed be- P hebben. WD wil verder dat de over- 13 Nederlanders elk jaar een DEN HAAG - De vier gro testeden krijgen er 850 cel plaatsen bij voor veelple gers, zo maakte minister Donner van Justitie giste ren bekend. Amsterdam krijgt 284 cel plaatsen, Rotterdam 256, Haag 205 en Utrecht 105. Het gaat om zeshon derdcellen voor meerderja rige veelplegers en 250 plaatsen voor jeugdige veel plegers in justitiële jeugdin- tichtingen. De cellen zijn voor de meest actieve veel plegers in ieder arrondisse ment. Het is de bedoeling de voorlopige hechte en de opgelegde gevan genisstraf in de eigen regio wdt uitgezeten. Daarnaast zijn er landelijk plaatsen ingeruimd in spe- daal daarvoor ingestelde inrichtingen, oplopend tot duizend in 2007. ANP Vertegenwoordigers van de Nierstichting bieden Kamerleden op het Binnenhof bloemen aan. Zij verzetten zich tegen het nieuwe systeem voor orgaandonatie. foto Jeroen Jumelet/GPD Nederlanders die zwart geld aan houden in het buitenland, krij gen het steeds benauwder. Eerst bracht de fiscus buitenlandse spaarrekeningen in kaart. Nu wordt de financiering van twee de huizen in Frankrijk onder de loep genomen. Onroerend goed in Portugal, Spanje en Italië volgt. Er lijkt geen ontsnappen mogelijk. door Mathijs Rotteveel AMSTERDAM - „Heel wat men sen met een tweede huis in Zuid-Europa zullen vannacht minder goed slapen." Belastin gadviseurs denken dat de zoek tocht van de Nederlandse fiscus in Frankrijk particulieren wel wakker schudt. De fiscus jaagt al zo'n vier jaar op het zwarte geld dat Nederlan ders aanhouden in het buiten land. Met succes, zo blijkt. In die vier jaar wist de fiscus al zo'n 350 miljoen aan naheffings aanslagen de deur uit te doen. Die zijn nog niet allemaal be taald, omdat er verschillende voor de rechter worden betwist, maar de voorlopige resultaten zijn veelbelovend. „Deze 350 miljoen komt voort uit twee pro jecten, waarbij we ons vooral hebben gericht op buitenlandse bankrekeningen", zegt A. de Graaf, woordvoerster van de be lastingdienst. Daarnaast richt de belasting dienst zich nu op de financie ring van onroerend goed in voor al Zuid-Europese landen. Dat heeft volgens De Graaf inmid dels vele tienduizenden Franse koopaktes opgeleverd waarbij Nederlanders waren betrokken. Ook uit Spanje, Italië en Portu gal beginnen de koopaktes bin nen te komen. De Graaf: „Belastingbetaling over de waarde van onroerend goed vindt plaats in het land waar het onroerend goed geves tigd is, dus als de huizenbezitter gewoon in Frankrijk belasting heeft betaald over de waarde van het onroerend goed, hoeft hij dat niet nog een keer in Ne derland te doen." Wél moet al het buitenlandse vermogen ge meld worden op het belasting formulier. Geen clementie Als de herkomst van het aan koopbedrag van het tweede huis onduidelijk is, heeft de belas tingdienst geen clementie. Dan worden een navorderingsaan slag en een boete opgelegd die volgens W. Paardekooper, fisca list van advocatenkantoor Ba ker McKenzie, al snel kunnen oplopen tot meer dan honderd procent van de aankoopwaarde van het onroerend goed. „Stel u heeft tien jaar geleden met zwart geld voor 750.000 euro een aardige villa gekocht aan de Cöte d'Azur", zegt hij. „Zeg dat de navorderingsaanslag over de gelden waarmee de villa is gefi nancierd 50 procent bedraagt en over de afgelopen vijf jaar nog eens de wettelijke rente van 4 procent moet worden betaald, dan komen we op een aanslag van zo'n 70 procent. Als over de nagevorderde belasting ook nog een boete komt van 50 procent, zitten we al op 120 procent van de aankoopwaarde. Dan kan de eigenaar wel zijn huis verkopen, maar van de opbrengst waar schijnlijk nog niet eens zijn be lastingschuld voldoen." Om de boete te voorkomen is het mogelijk gebruik te maken van de inkeerregeling. De eige naar van het zwarte geld kan volgens deze regeling zelf de fis cus beHen om zijn geld aan te ge ven. „Hierover moet hij dan wel de navorderingsaanslag betalen, maar niet de boete", zegt Paar dekooper. „De wereld wordt steeds trans paranter en de fiscus jaagt fana tiek op zwart geld. Nu heeft de fiscus een regeling met Frank rijk getroffen. Niet ondenkbaar is dat binnenkort Spanje, Italië en Portugal volgen. Zelfs over het kapitaal over een nummerre kening in Luxemburg wordt per 1 juli aanstaande belasting gehe ven. GPD ONTBIJT op BEP.ZBkER; van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het doodrijden van een negentienjarige tasjes dief in de Derde Oosterpark straat in Amsterdam-Oost maan dagavond 'lijkt een tragisch on geval'. Dat liet de politie giste ren weten. De 43-jarige automo biliste zit nog wel vast. Twee jongens op een brommer bestalen de vrouw, toen zij stil stond met haar auto. Een van de daders griste een tas uit de wagen, waarna het duo de Derde Oosterparkstraat in vluchtte. De vrouw reed ver-vol gens achteruit, de dieven achter na. 'Door nog onbekende oorzaak' ontstond volgens de politie een aanrijding met de bromfiets, waarna de auto doorschoot. Daarbij kwam de negentienjari ge jongen met een deel van de brommer klem te zitten tussen de auto en een boom. Hij raakte levensgevaarlijk gewond en overleed ter plekke. De tweede verdachte wist te ontkomen en is nog voortvluchtig. Plet Openbaar Ministerie in Am sterdam vindt het 'voorbarig' van de politie om nu al te zeg gen dat het waarschijnlijk om een ongeluk gaat. „De vrouw is als reactie op de diefstal met be hoorlijke snelheid achteruit ge reden, achter de brommer aan", aldus het OM. „Ongeveer vijftig meter verder op is de auto tegen een boom tot stilstand gekomen." Zij heeft ook een aantal witte paaltjes op de stoeprand omver gereden. Volgens advocaat P. van der Waal van de vrouw is het nog DEN HAAG - De arbeidsinspectie controleert dit jaar de arbeidsomstandigheden in de kinderopvang. Tot en met december bezoeken inspecteurs duizend kinderdagverblij ven. In de kinderopvang is lichamelijke overbelasting de be langrijkste oorzaak van ziekteverzuim. Werknemers til len vaak kinderen op en doen veel werk in een verkeerde houding. Ruim 40 procent heeft regelmatig last van zijn rug. ANP DEN HAAG - Het kenteken voor brommers en snorfiet sen wordt te duur, vindt de ANWB. De 350.000 bromfiet sers dreigen 50 tot 60 euro voor het papiertje neer te moe ten tellen. De ANWB zou het liefst zien dat ze er maar 25 euro aan kwijt zijn. Daarom wil de organisatie dat de overheid 13,5 miljoen euro extra steekt in de invoering van het ken teken. Vorig jaar besloot het kabinet om per 1 september het ken teken in te voeren om het verkeer veiliger te maken.Het kenteken wordt verplicht voor alle brommers, snorfiet sen, bromscooters, brommobielen en fietsen met een hulp motor tot 50 cc. ANP UTRECHT - De onderhandelingen over een CAO voor- kleine banken zijn vastgelopen. De banken hebben het overleg afgebroken, zo heeft FNV Bondgenoten gisteren laten weten. Vorige week was de bond nog optimistisch gestemd. Knelpunt is de pensioenregeling. De werkgevers willen dat de 15.000 werknemers voor het eerst ook zelf premie gaan betalen. De vakbond wil vanaf 2006 een werkne merspremie accepteren, maar alleen als de totale premie uitkomt boven de 15 procent van de loonsom. Ook over de lonen lopen de standpunten uiteen. ANP VELSEN - Het festival Dance Valley in Spaarnwoude wordt in augustus meerdaags. De gemeente Velsen heeft besloten om de organisatie UDC daar een vergunning voor te geven. Organisator Brian Bout reageert zeer ver heugd: „Het worden drie dagen camping en twee dagen feest." UDC koesterde al heel lang de wens een meerdaags festi val te worden. „Eindelijk is het gelukt. Hiermee zijn we het enige meerdaagse dancefestival." ANP DEN HAAG - De Nationale Ombudsman, R. Fernhout, heeft gisteren de voorzitter van de Tweede Kamer laten weten dat hij zich niet beschikbaar stelt voor een tweede ambtstermijn. De 57-jarige Fernhout kampt met rugproblemen. Hij ver vult de functie van Nationale Ombudsman sinds 1 okto ber 1999. Burgers kunnen klachten over de overheid voorleggen aan de Nationale Ombudsman, die benoemd wordt door de Tweede Kamer. ANP door Marloes de Koning DEN HAAG - Op internet bloeit een illegale handel in nieuwe en gebruikte politie-uniformen. De verkoop loopt via sjoemelende (ex-)agenten en bedrijven die er geen toestemming voor hebben. Met de tenues, die voor een paar honderd euro te koop zijn, kan iemand zich voordoen als politie agent. Op veilingsites als Markt- plaats.nl en Spem-ders.nl zijn zo wel complete uniformen als de len van politie-outfits te koop. De verkopers komen via agen ten en ex-agenten aan hun spul len. Politiemensen kopen hun be drijfskleding met geld van het korps waar ze voor werken. Aan het einde van het dienstverband moeten ze de spullen weer inle veren. Lang niet elk korps con troleert of dit ook gebeurt. Ook op sites als SMMedical.nl en de internetpagina van 'Bek- obi bedrijfskleding' worden poli tiepakken aangeboden. Geen van beide bedrijven heeft de daarvoor benodigde toestem ming van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Volgens een woordvoerder van het ministe rie zal de KLPD de handelaren gaan aanpakken. Volgens Cees den Bakker van het Nederlands Politie Instituut (NPI) kunnen agenten die hun uniformen doorverkopen wor den vervolgd voor 'verduiste ring in dienstbetrekking'. Wie de spullen koopt kan worden vervolgd voor heling. Het is wet telijk verboden om politie-uni formen buitenshuis te dragen. Jaap Timmer, politiesocioloog aan de Vrije Universiteit in Am sterdam, noemt het gemak waar mee een burger zich als agent voor kan doen 'ernstig'. „Dat soort spullen moet niet op de markt komen. Het gaat toch om de betrouwbaarheid van de ster ke arm van de overheid. Burgers moeten ervan op aankunnen dat de politie geen fraudeur is." Op internet brengen de tweede hands uniformen ongeveer net zoveel op als de nieuwprijs bij de afdeling KLPD-logistiek, die de verstrekking verzorgt. Den Bakker- benadrukt dat burgers een agent altijd om zijn legitima tiebewijs kunnen vragen. GPD DEN HAAG - Vier Nederlandse militairen die op missie waren in Bosnië zijn teruggehaald naar Nederland omdat zij zich hebben misdragen. Dat hebben woordvoersters van het ministerie van Defensie en het OM gisteren gezegd. De militairen worden volgens de woordvoerster van het OM door de marechaussee verdacht van het gebruik van geweld te gen andere militairen van hun eenheid. Daarmee zouden zij art. 140 van het wetboek van Mi litair Strafrecht hebben overtre den. De kwestie is vorige maand aan het licht gekomen. De comman dant van de vier stelde ter plek ke een onderzoek in naar het ge drag van de mannen en besloot vervolgens hen terug te zenden naar Nederland. Defensie heeft de zaak voorgelegd aan het OM in Arnhem, dat alle militaire za ken behandelt. Volgens het OM hebben de mili tairen geen zwaar geweld ge bruikt. Het viertal is dan ook niet aangehouden. Zij blijven op vrije voeten tot een eventuele rechtszaak.AIVP (Advertentie) Marokkaanse jongens kijken naar bloemen op de plek in Amsterdam, waar maandagavond een 19-jari- ge tasjesdief werd doodgereden. foto Evert Elzinga/ANP maar de vraag of zij tegen de brommer aanreed. De automobi liste stapte uit om achter de tweede dader aan te rennen, en zag toen de andere jongen op de grond liggen. ANP Bezorgklachten en informatie over abonnementen 0800 0231 231 (gratis) het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3